UUR FOTOSER \erschoore Wedstrijd Feyenoord gestaakt na bestorming veld Top Solidariteit rekent op snelle formatie van coalitieregering BAGGERSCHIP RAMT DISCOBOOT PvdA en VVD willen praten over toekomst onderzeedienst ANWB wil cursus motorboten Zuidafrikaanse politie verjaagt groep zwarte strandgangers Vijf doden bij branden Overwegend zonnig 232e jaargang no. 190 Maandag 21 augustus 1989 GOES - VLISSINGEN-ZIERIKZEE-HULST KODAK EXPRESS QUALITY CONTROL LONDEN (RTR/AFP/GPD) - Bij een aanvaring tussen een ple zierboot en een baggervaartuig op de Thames in London zijn in de nacht van zaterdag op zondag mogelijk zestig mensen om het leven gekomen. Eerder had de politie verklaard voor het leven van 30 mensen te vrezen. Massavlucht Visserij Breukink Aouita Nigeriaan Van Vossen Minuut COMMUNISTEN AANVAARDEN MORREND MAZOWIECKI Vrouw overvaren Ministers Onvrede KWALITEITSKLEURENFOTO'S KLAAR TERWIJL JE WINKELT! Omstreeks de middag enkele wolken velden, daarna wat stapelwolken. Geen neerslag, overwegend zonnig. Temperatuur 24 graden aan zee, el ders 27. Vanmiddag zwakke westen wind. PROVINCIALE ZEEUWS ROME (AFP) - Elk jaar verdwijnen 5.000 diersoorten van de aarde, vooral uit de tropische regenwou den. Dit zeggen de organisatoren van het internationale Congres over bedreigde diersoorten, dat zondag in Rome is geopend in aan wezigheid van wetenschappers uit de hele wereld. „Voor elk diersoort dat men tracht te redden, verdwijnen er duizend an dere zonder dat iemand daar weet van heeft", aldus George Rabb, de voorzitter van de Commissie voor het behoud van diersoorten. Het gaat daarbij met name om kleine or ganismen et insecten, waarvan de verdwijning „ons milieu ingrijpend verandert". Onder de bekendste bedreigde die ren is de Afrikaanse olifant, het grootst levende zoogdier. Hun aan tal is in 15 jaar teruggelopen van 1,5 miljoen naar 500.000. Het congres, dat morgen wordt afgesloten, is georganiseerd door de Internationa le Unie voor Natuurbehoud (IUNC), waarbij 2.300 wetenschappers en een groot aantal verenigingen uit 134 landen zijn aangesloten. Tijdens het congres zullen 40 programma's worden voorgesteld om bedreigde diersoorten te redden. Tientallen doden bij aanvaring Londen LONDEN - Een van de overlevenden, Mike Mosbacher, vertelde dat hij zich wist te redden door uit een raam op het bovendek van de zinkende Marchio ness te duiken. Honderden Oostduitsers zijn zondag, na een spectaculaire massavlucht over de Oosten rijks-Hongaarse grens, in de Bondsrepubliek aangekomen. PAGINA 3 De resultaten van de Neder landse visserijsector zijn in 1988 sterk achteruit gegaan. PAGINA 5 Erik Breukink gaat van desil lusie naar desillusie. Nu heeft hij zich afgemeld voor het wk- wielrennen. Priem: „Maar Gert-Jan Theunisse kan beter ook thuis blijven". PAGINA 9 De Marokkaanse wonderloper Aouita heeft opnieuw een we reldrecord verbeterd. In Keu len was hij ditmaal 's werelds snelste op de 3.000 meter. PAGINA 9 Vlissingen is toch niet in zee ge gaan met de Nigeriaanse voet baller uit Antwerpen. Adejedi voetbalde wel aardig, maar heeft te weinig conditie en kost te veel. PAGINA 13 Peter van Vossen, nog niet zo lang geleden onbetwist de ge vaarlijkste aanvaller van Vlis singen, krijgt tot nu toe geen schijn van kans in het Belgi sche voetbal. Zaterdagavond werd hij volledig uit de wed strijd gespeeld. PAGINA 16 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13,14,15 en 16 Maar naar een politiewoordvoerder la ter meedeelde, bevonden zich aan boord van het plezierschip, de Mar chioness, wellicht meer dan 120 men sen, het aantal dat aanvankelijk werd genoemd. Volgens de vergunning mocht het vaartuig 149 passagiers en twee bemanningsleden aan boord heb ben. Van de opvarenden, die aan boord een verjaarsdagsfeest vierden, over leefden 89 de ramp. Er waren zondag avond 10 lichamen geborgen. De overi gen worden vermist. Feestgangers, die bij de ramp benedendeks verbleven konden niet meer vluchten. De onzekerheid over het precieze do dental was zondagavond groot. De po litie zei dat onder de vermisten moge lijk mensen zijn die, ondanks de sterke stroom, zelf de kant wisten te bereiken en zich niet hebben gemeld. Volgens de politie zijn er 30 gewonden, van wie velen een shock hebben opgelopen. De kapitein en een bemanningslid van het baggervaartuig Bowbelle zijn gearresteerd en ingesloten. Zij werden, evenals de andere vijf opvarenden van het schip, onderzocht op overmatig al coholgebruik. De politie wilde echter niets zeggen over het resultaat van de alcoholproef. De 25 meter lange en 5 meter brede Marchioness, die als varende 'disco boot' diende, had vooral jonge men sen aan boord. Zij waren door een mo dellenbureau uitgenodigd op de boot (Slot zie pagina 3 kolom 6) SCHEVENINGEN - Honderden langspeelplaten en stapels technische apparatuur worden aan land gebracht in Scheveningen na de actie van zaterdag tegen de 'piratenzenders' aan boord van de Ross Revenge. SCHEVENINGEN (ANP) - In een ge zamenlijke actie van Nederlandse en Britse opsporingsambtenaren zijn zaterdagmiddag rond twee uur de zeezenders Radio Caroline, Ra dio 819 en World Mission Radio tot zwijgen gebracht. De entering werd door Radio Caroline ,live' uitgezon den. De entering vanaf het Nederlandse kustwachtschip Volans volgde op klachten uit Zweden, Hongarije en het Verenigd Koninkrijk, dat nood- frequenties voor de scheepvaart in de 6 Megahertz korte-golfband wer den gestoord door Radio 819 vanaf het „piratenschip" Ross Revenge. Het schip ligt in internationale wa teren voor de Britse South Fall Bank. Hoewel de actie zich niet pri mair richtte op Caroline en World Mission, zijn zij ook uit de lucht ge haald omdat ze dezelfde apparatuur gebruiken als Radio 819. Zes ambtenaren van de Opsporings dienst Clandistiene Zenders (OCZ) en twee ambtenaren van de rijkspo litie te water hebben de zenders ont manteld. Alle zend- en studio-appa- ratuur en antennes zijn door de Vo lans meegenomen naar Schevenin gen. De Nederlandse ambtenaren kregen bij hun optreden steun van Britse collega's. Er zijn geen aan houdingen verricht en de radio-me dewerkers zullen op de Ross Reven ge ongemoeid worden gelaten. Er deden zich volgens de OZC-woord- voerder geen incidenten voor tij dens de actie. Eerder deze week verrichtten de OCZ van het ministerie van verkeer en waterstaat en medewerkers van Justitie 27 huiszoekingen in West en Midden-Nederland om relaties en bevoorradingskanalen van de Ross Revenge aan te tonen. LONDEN - Een drijvende bok brengt het wrak van de zondagmorgen vroeg op de Thames gezonken plezierboot Mar chioness boven water. BAVRUT (RTR/AFP/DPA) - Als Frankrijk besluit in te grijpen in Li banon, brengt het daarmee de levens in gevaar van een aantal Amerikaan se gijzelaars in dat land. Dit staat in een verklaring van de Organisatie voor Revolutionaire Gerechtigheid, die zondag is afgegeven bij de Libane se krant an-Nahar. De Libanese groepering reageerde op bewegingen van de Franse vloot in het oostelijke gedeelte van de Middelland se Zee. Parijs besloot het vliegkamp schip Foch en een fregat daarheen te sturen om zijn diplomatieke pogingen kracht bij te zetten een einde te maken aan de gevechten tussen Syrische troepen en Libanese milities van de christelijke legerleider generaal Mi chel Aoun. „De Verenigde Staten, die Frankrijk sturen, moeten er rekening mee hou den dat iedere domme actie van de Franse vloot het lot van hun gegijzelde landgenoten in gevaar brengt", aldus de verklaring die vergezeld ging van een foto van de Amerikaan Edward Austin Tracy. Maar de organisatie, die ook Joseph Cicippio in handen heeft, dreigde daarnaast op ieder tijdstip Franse belangen in Frankrijk aan te vallen. De Franse president FranQcois Mit terrand sloot zondag een militaire in terventie van zijn land in Libanon ech ter uit. De missie van de schepen heeft geen militaire betekenis. De president zei dat Frankrijk voorzorgsmaatregelen heeft getroffen om hulp te bieden en een vrijgeleide te waarborgen aan de duizenden Fransen in Libanon, die in levensgevaar verkeren zolang er geen staakt-het-vuren is. ROTTERDAM (ANP) - Scheids rechter Roelof Luinge staakte zon dag in de Rotterdamse Kuip net op tijd de wedstrijd tussen Feye noord en Fortuna. Had de arbiter uit Eelde luttele seconden later het sein tot inrukken gegeven, dan waren er op het veld vrijwel zeker gewonden gevallen. Spelers en arbitraal trio konden de aanstormende meute, boos over de voor Feyenoord negatieve stand van 0-2, nog net ontlopen, hoewel tientallen heethoofden via de spe lerstunnel nog wisten door te drin gen tot de catacomben van het sta dion. Eerder hadden woedende supporters een deel van het hek werk gesloopt, nadat Feyenoord op een 2-0-achterstand was gekomen. „We zaten in de gang als ratten in de val", omschreef Fortuna's trai ner Berger later de dreigende situa tie. „Die gasten waren op zoek naar Feyenoorders, maar die waren hun kleedkamer al ingevlucht, terwijl onze kleedkamer nog op slot zat. Gelukkig zijn er geen klappen ge vallen. De politie was er snel bij en dreef via de achterdeur de suppor ters weer naar buiten." In het stadion speelden intussen honderden opgeschoten jongelui met enkele achtergebleven ballen. Verzorger Gerard Meijer, secretaris Ultee en reserve-doelman Ricardo de Jongh waren de enige Feyenoor ders, die het bizarre schouwspel op het veld meemaakten. De leuzen tegen het bestuur, dat van schrik naar de Olympia-zaal was ge vlucht, galmden door het stadion. Niemand durfde de op hol geslagen menigte iets in de weg te leggen. Pas na ruim een half uur keerde de rust in het stadion enigszins terug, maar toen had Luinge de wedstrijd reeds lang gestaakt. „Het was niet verantwoord de wed strijd uit te spelen", verklaarde de scheidsrechter. „Ik heb een kwar tier gewacht, maar toen ik op de monitor al die mensen nog op het veld zag, besloot ik tot het staken van de wedstrijd. Na precies 38 mi nuten en dertig seconden in de tweede helft heb ik afgefloten. Ik zag honderden supporters aan de hekken hangen en er was weinig politie op de been. Toen er ook nog met stenen werd gegooid, vond ik het welletjes. De veiligheid van de spelers en het arbitrale trio was in het geding." Voorzitter Carlo de Swart van de Stichting Feyenoord zei: „Afschu welijk, dit kan Feyenoord er eigen lijk niet bijhebben. Het aanzien van de club wordt ernstig ge schaad, terwijl we toch al in een diep dal zitten. Dat onze suppor ters ontevreden zijn over de presta ties kan ik me levendig voorstellen, dat ben ik ook, maar hun gedrag is buiten alle proporties." Aan de ongetwijfeld pittige straf die de tuchtcommissie tegen Feye noord zal uitspreken, wilde De Swart nog niet denken. (Zie ook pagina 9) Advertentie DEN HAAG (GPD) - PvdA en WD in de Tweede Kamer willen praten over het voortbestaan - op termijn - van de onderzeedienst van de marine. De PvdA wil van de dienst af en de WD betwijfelt of die gehandhaafd kan worden. Het CDA vindt het te vroeg voor deze discussie. PvdA-woordvoerder Stemerdink vindt dat de marine, met onderzeeërs, vliegtuigen en fregatten, teveel ver snipperd raakt. Volgens de PvdA is het beter het aantal fregatten op te voeren tot bij voorbeeld 25 en de onderzee dienst over te laten aan een van de an dere NAVO-partners. „Bij het in stand houden van de drie marine-onderde len worden de overhead-kosten te hoog". WD-woordvoerster Heemskerck Pil- lis-Duvekot erkent dat harde keuzen onvermijdelijk zijn als het defensie budget niet fors groeit. CDA-woord- voerder Mateman vindt het niet juist op dit moment het voortbestaan van de onderzeedienst ter discussie te stel len. „Dat kan pas bij de kabinetsfor matie, zoiets moetje niet even tussen door doen". Het ministerie van defensie meent dat de discussie nog niet aan de orde is en spreekt van een „theoretische exerci tie. De financiële problemen zijn nog niet zo groot dat we voor dit soort keu zen staan". (Van onze correspondent) JOHANNESBURG - De politie van Kaapstad is zaterdag hardhandig op getreden tegen zwarte activisten die wilden picknicken op voor blanken gereserveerde stranden. De politie maakte gebruik van wapenstok en zweep, zette honden in, en liet een laagvliegende helikopter zandstor men ontketenen die de honderden de monstranten moest verjagen. Als ge volg van politiecharges moest een aantal mensen met vrij ernstige ver wondingen in ziekenhuizen behan deld worden. De demonstratie tegen discriminatie op stranden maakte deel uit van een grootscheepse campagne van burgelij- ke ongehoorzaamheid. Met deze cam pagne wil de zogenaamde Brede De mocratische Beweging (BDB), een bundeling van zwarte oppositiegroe pen, protesteren tegen de uitsluiting van de zwarte meerderheid van de par lementsverkiezingen van zes septem ber. In Johannesburg en Kaapstad waren voor gisteren grote manifestaties be legd, waarbij de vrijheidsbeperkende maatregelen van de noodtoestand zouden worden overtreden. Deze bij eenkomsten werden echter door de au toriteiten verboden. In Kaapstad leidde aartsbisschop Tu tu die ook had deelgenomen aan de strandactie gisteren een massaal bij gewoonde protestdienst, die vreed zaam verliep. In Johannesburg over trof het aantal politiemannen royaal het aantal demonstranten dat beslo ten had het verbod te trotseren. ALKMAAR (ANP) - Een uitslaande brand in het Italiaanse restaurant Na- poli aan het Waagplein in Alkmaar heeft zaterdagochtend het leven ge kost aan een 33-jarige vrouw, haar drie maanden oude baby en haar 10- jarig zoontje. Bij een brand in een Haags pension vielen twee doden. De slachtoffers in Alkmaar vielen in de woning boven het uitgebrande restau rant. De politie kon drie bewoners via een aangrenzend pand redden: de 30- jarige eigenaar en echtgenoot van de omgekomen vrouw, een 5-jarig kind en een 21-jarige ober. De politie houdt rekening met alle mo gelijke oorzaken voor de brand, waar onder brandstichting. Er zijn echter aanwijzingen dat de brand is ontstaan in fornuizen in de keuken. Een uitslaande brand in een logement in Den Haag heeft in de nacht van za terdag op zondag het leven gekost aan een 36-jarige vrouw en een man van 46 jaar, die de kamer deelden waar het vuur onstond. De brandweer eva cueerde 35 andere bewoners. De ka mer van de slachtoffers brandde ge heel uit. "IETHOORN (ANP) - Een inwoonster an Genemuiden is zondag ernstig ge- vond geraakt door een ongeval op de lelterweide in Giethoorn. De vrouw werd overvaren door een peedboot. Zij kwam in de schroef te- echt. Dit gebeurde op het moment 'at zij in het water lag om door een J(JQt te worden weggetrokken voor het vaterskiën. De rijkspolitie in het dis- het Overijssel heeft dit meegedeeld. Van onze correspondent) WARSCHAU - De top van Solidari teit is ervan overtuigd dat Polen voor het einde van de maand een door niet-communisten gedomineerde re gering heeft. Solidariteitsleider Lech Walesa sprak gisteren in Gdansk van 'de grootste doorbraak in Polen sinds de Tweede Wereldoorlog'. Walesa doelde op een aantal opmerke lijke gebeurtenissen van het afgelopen weekeinde: president Jaruzelski be noemde een naaste medewerker van Walesa, Tadeusz Mazowiecki tot kan didaat-premier. De top van de vak bond Solidariteit en de fracties in de beide kamers van het parlement wer den het eens over de deelneming van communisten aan een nieuwe rege ring. En het centraal comité van de communistische partij kwam gisteren na afloop van een verhitte vergadering weliswaar met een geharnaste verkla ring, maar verzette zich niet tegen het idee van een kabinet dat wordt geleid door een vertegenwoordiger van Soli dariteit. Verwacht wordt dat Solidariteit alle ministeries in de economische sector zal krijgen. De communisten lijken daar tevreden over te zijn, omdat zij zich realiseren dat juist op dit gebied veel problemen te verwachten zijn. In Gdansk, waar gisteren de hele dag werd vergaderd tussen vakbondstop en fractie, werd ervan uitgegaan dat Solidariteit de meeste ministers zal le veren voor de nieuwe regering. Inclu sief de premier zijn dat er vermoedelijk zeven. De communisten worden vijf tot zes kabinetszetels toegedacht, ter wijl hun voormalige bondgenoten de Boerenpartij (ZSL) en de Democrati sche Partij (SD op resp. vijf en drie mi nisters mogen rekenen. Of het realiteit wordt, hangt af van de medewerking van de communisti sche partij. Daar heerst grote frusta- tie over het verloop van de kabinets formatie. In de door het Comité aan genomen resolutie staat dan ook dat er eerst overeenstemming over het re geringsprogramma moet zijn, voor dat het parlement de benoeming van Mazowiecki bekrachtigd. Bij de vori ge premier, generaal Kiszczak, was dat niet het geval. De communisten eisen wat zij noemde 'een aandeel in de regering dat in over eenstemming is met ons politieke po tentieel'. Als dat niet het geval is, zo wordt gedreigd, dan kunnen zij geen enkele verantwoordelijkheid voor de toekomst nemen. Gewaarschuwd wordt ook dat Polen een betrouwbare bondgenoot in het Warschau Pact en de Comecon moet blijven. Tevens wordt opgeroepen tot verzet tegen 'ongefundeerde aanval len op het overheidsapparaat, het le ger en de politie'. De weg lijkt nu vrij voor de eerste niet-communistische regering in Oost-Europa. Het Kremlin heeft zijn zegen al min of meer gegeven. Giste ren noemde het regeringsblad Izves- tia Mazowiecki een 'redelijke man die in staat is compromissen te sluiten'. DEN HAAG (GPD) - Mensen die een motorboot of een waterscooter ko pen, moeten een praktijkcursus volgen om ze te leren geen overlast te veroorzaken. Dat vindt de ANWB. De organisatie gelooft niet in het nut van vaarbewijzen, om dat zich op het water weinig onge lukken voordoen die het gevolg zijn van onvoldoende beheersing van het vaartuig. Een woordvoer der zei dat zondag voor de Avro-ra- dio. Het aantal gemotoriseerde vaartui gen op de Nederlandse binnenwate ren neemt snel toe. Dit jaar alleen al zijn er 4.500 motorboten bijgeko men. De bestuurders van de boten varen vaak veel te snel, waardoor ze lawaai-overlast veroorzaken en gro te golven die andere watersporters hinderen en in de problemen bren gen. Sommige speedboten halen op het water snelheden tot zestig kilo meter per uur en veroorzaken daar door enorme golven. De ANWB meent dat deze piraten strenger aangepakt moeten wor den. Daarvoor ontbreekt het de po litie echter aan mankracht. Volgens een woordvoerder van de ANWB kan dat probleem ondervangen worden door brugwachters en me dewerkers van rijkswaterstaat en opsporingsbevoegdheid te geven. Daarvoor is echter wel een wetswij ziging nodig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1