PZC Kasparov naar Tilburg Timman-Speelman start op 2 oktober Juniorenselectie bokst op tegen overmacht Bert Oosterbosch overleden Begin van unieke Oranje-encyclopedie sport HAN JANSSENS Feyenoord op 3 september naar Vitesse Romario krijgt één wedstrijd TOCH NOG JEUGDIG TALENT IN ZEELAND BEGENADIGD HARDRIJDER KREEG HARTSTILSTAND Benadering Kwelling AANMELDEN: 01640-59909 01640-40435 VAN POPPEL IN DE REMMEN Aankomend talent ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1989 35 v.a. 4 jaar CONDITIETRAINING EINDHOVEN (ANP) - De ene dienst is de andere waard. Jean- Paul van Poppel veroverde twee etappezeges in de Profronde van Nederland met behulp van Eric Vanderaerden. Gisteren in Eindhoven volgde voor het imposante stadion van PSV de wederdienst. Eric Vanderaerden schudt in de laatste meters het jagende peloton van zich af. Jean Paul van Poppel schermt de winnende spurt van zijn ploegmaat af. TILBURG (ANP) - Gary Kasparov zal burg wordt gehouden. Het wordt voor deelnemen aan het dertiende Interpo- de wereldkampioen zijn derde toer- lis-schaaktoemooi, dat van 15 sep- nooi in de Brabantse stad. tember tot en met 2 oktober in Til- Kasparov is de publiekstrekker in het LONDEN (ANP) - De schaaktwee kamp tussen Jan Timman en Jon Speelman zal op maandag 2 oktober in het Sadler's Wells Theatre in Lon den beginnen. Aan een belendende ta fel openen ook de Russen Karpov en Joesoepov hun match. Beide tweekampen vormen de halve fi nales van het kandidatentoernooi met als inzet een plaats in de eindstrijd. De winnaar daarvan heeft het recht we reldkampioen Kasparov uit te dagen. Beide matches gaan over acht partij en. De vier grootmeesters hebben het recht gedurende de tweekamp eén keer een time-out aan te vragen. Bij ge lijke eindstand (4-4) worden er twee ex tra partijen gespeeld. Is de stand daar na nog gelijk (5-5), dan wordt het duel beslist door een serie 'vluggertjes'. EINDHOVEN (ANP) - Phil Anderson en Jesper Skibby hebben de jury van de Profronde van Nederland de nodige hoofdbrekens bezorgd aan het einde van de vijfde etappe in Eindho ven. Het tweetal uit de ploeg van Cees Priem stond niet op de filmfoto bij de finish, maar had officieel ook niet opge geven. De foto werd diverse ke ren helemaal onder zocht, maar het duo bleef onzichtbaar. Een telefoontje naar ploeg leider Cees Priem bracht uitkomst. Anderson en Skibby, die zondag beide in het Kampioenschap van Zu rich uitkomen, hadden bij de eerste doorkomst in bij het PSV-stadion de fiets ingeleverd en en waren direkt vertrok ken. Skibby, gevallen in de tijdrit in Huizen, had geen zin meer zijn ge blesseerde knie nog meer te belasten. De Au straliër vond de rustpe riode tussen de Profron de en Zürich te kort. Ge rustgesteld kon daarna eindelijk begonnen wor den met het uitdraaien van de uitslag. acht grootmeesters tellende deelne mersveld. De Georgiër bindt de strijd aan met zijn landgenoot Ivantsjoek, de Zwitser Kortsjnoi, de Joegoslaaf Ljubojevic, de Noorse voetbalinterna tional Agdestein, de Hongaar Sax, de IJslander Hjartarson en de Leiderdor per Jeroen Piket. Ivantsjoek, Agde stein en Piket maken hun debuut in het toernooi uit de categorie 15. In Tilburg ontbreken Timman en Hübner, de twee die alle voorgaande twaalf edities van de partij waren. De absentie van Timman houdt verband met zijn tweekamp tegen Speelman in de halve finales van het kandidaten toernooi. ZURICH (Reuter) - De tuchtcommis- sie van de FIFA heeft Romario voor één wedstrijd geschorst, naar aanlei ding van de rode kaart die hij zondag kreeg in de kwalificatie-wedstrijd Brazilië - Chili (1-1). De aanvaller van PSV werd al na twee minuten uit het veld gestuurd, wegens het slaan van een tegenstander. Hij mist daardoor het komende weekeinde de wedstrijd tegen Venezuela. De FIFA, die de Chileen Ormeno even eens voor een wedstrijd schorste, stel de verder Chili aansprakelijk voor het chaotische verloop van de wedstrijd en de ongeregeldheden binnen en bui ten het veld. Het stadion van Santia go, de plaats van handeling, mag tot nader order niet meer als speelplaats voor interlandwedstrijden fungeren. Bovendien moet Chili zijn eerstvol gende thuiswedstrijd in de kwalifica tie-strijd, op 27 augustus tegen Vene zuela, in het buitenland spelen. fiEKKERKERK (GPD) - De wielren ner Bert Oosterbosch is in de nacht van donderdag op vrijdag plotseling overleden. Een hartstilstand tijdens zijn slaap was de oorzaak. Bert Oos terbosch hij is 32 jaar geworden laat een vrouw, de oud-wielrenster Marian Bik, en twee kinderen na. Bert Oosterbosch was een begenadigd renner, maar ook één die door pech werd achtervolgd. In 1978 leidde hij het Nederlandse kwartet naar de we reldtitel op de honderd kilometer. Een jaar later debuteerde hij als beroeps renner in de ploeg van Peter Post.In '79 werd hij in Amsterdam wereldkam pioen op de achtervolging bij de be roepsrenners. Hij won voor de ploeg van Peter Post meerdere etappes in de Tour de France, met name in de tijdrit ten, zijn specialiteit. Vorig jaar september zette Ooster bosch, toen in dienst bij de ploeg van Priem, een punt achter zijn carrière. Hij was net hersteld van een hersen vliesontsteking, die hem twee maan den had uitgeschakeld. De wielrenner tobde ook al langere tijd met zijn knie, waaraan hij was geopereerd. Heimwee liep als een rode draad door zijn loopbaan. Hij hield het nergens in het buitenland lang uit. Slechts in eén Tour de France haalde hij Parijs. Oosterbosch trachtte het zwarte gat waarin hij na zijn wielerloopbaan was gevallen op te vullen door een wegres- 0 taurant te beginnen, maar na korte tijd hield hij het daarin al voorgezien. Enkele weken geleden stapte hij weer op de fiets bij de amateurs. Hij impo neerde door zijn meedogenloze manier van hardrijden. Zondag won hij in Bla- del nog een wedstrijd. Oosterbosch overwoog, indien er belangstelling voor hem bestond, weer een proflicen tie aan te vragen. Bert Oosterbosch was een specialist in tijdritten. De historische 12-2-nederlaag van het Nederlands voetbalelftal tegen de Engelsen in december 1907, de 'wondertent' van Karei Lotsy, diens (dubieuze) oorlogsverleden en het door Ajax-clubarts John Re link uitgestelde debuut van Johan Cruijff in Oranje. Het zijn zaken die uitgebreid aan bod komen in het boek Het Nederlands Elftal, de his torie van Oranje, samengesteld door de Zeeuwse journalist Matty Verkamman (1951). Het 440 pagi na's tellende boek, rijk geïllu streerd met veel unieke foto's, is de aanzet tot wat de eerste encyclope die over het Nederlands elftal moet worden. Het voert te ver het pas verschenen boek over Oranje nu al de kwalifica tie encyclopedie mee te geven. Sa mensteller/initiatiefnemer Matty Verkamman uit Goes streeft welis waar naar volledigheid, maar com pleet is dit naslagwerk nog aller minst. Encyclopedische waarde heeft het werk zeker. Cijfermatig is het boek zonder hiaten, maar wat betreft geschiedschrijving dienen er in de toekomst nog wat leemten gevuld te worden. Verkamman: „Daarom verschijnt er vanaf het komend seizoen jaar lijks een supplement. We denken dan aan 150 pagina's over de inter lands die dat jaar gespeeld zijn en 50 pagina's met gedetailleerde verha len over een bepaald tijdsdeel. Bij voorbeeld de periode 1905-1908. Ik heb uitgerekend dat we dan in het jaar 2006 helemaal bijgewerkt zijn." Het Nederlands Elftal, de historie van Oranje, dient dan ook veeleer als fundament voor een uitgebreide serie. In dat opzicht staat de eerste uitgave als een huis. Het boek bevat kritische, vaak met een zweem van nostalgie geschreven verhalen die de toets der kritiek ruimschoots kunnen weerstaan. Samensteller Matty Verkamman gaf drie jaar geleden de aanzet tot het eerste deel, gedreven door zijn onweerstaanbare drang het voet balverleden op een eigentijdse ma nier te laten herleven. „Dat heb ik altijd al gehad. Ik woonde, toen ik dertien, veertien jaar was, in Rot terdam. Een man als de internatio nal Adri van Male kwam wel eens bij ons over de vloer en zelfben ik op die leeftijd een keer naar Haarlem gegaan om mijn idool Kick Smit op te zoeken. Ik belde daar gewoon aan met de vraag of ik binnen mocht ko men. Hij vertelde me toen schitte rende verhalen en ik maar doorvra gen." Die gedrevenheid weerspiegelt zich in het boek. Onder de supervisie van Verkamman werkten acht (voetbal)joumalisten, onder wie Bob Spaak en Kees Jansma, bijna drie jaar aan het eerste deel. Het be vat verhalen, in het algemeen goed geschreven, die voortdurend aan de hand van feiten getoetst zijn. „We hebben geprobeerd af te wijken van de gebruikelijke geschiedschrij ving. We wilden het vanuit een ori ginele hoek benaderen en zo moge lijk nieuwe gegevens toevoegen aan de veelal bekende verhalen." Uit die aanpak is bijvoorbeeld het hoofdstuk over de Britse spits Tommy Lawton voortgevloeid. Het verhaal over de man die in 1946 met vier doelpunten een fiks aan deel had in de 8-2-nederlaag van Oranje tegen Engeland in Hudders- field, lijkt in eerste instantie een dissonant in het geheel. Het relaas van de aan lager wal geraakte, door drank gesloopte en door ie dereen vergeten oud-profvoetbal ler is echter illustratief voor de aparte benadering in het boek. Ook de periode van Karei Lotsy ('Deutschfreundliche Oranjeklant') wordt tot op de laatste vezel ontra feld. Lotsy wordt geportretteerd als een 'official van die tijd', wiens rol in de oorlog op zijn zachtst gezegd du bieus genoemd kan worden. „We hebben aan de hand van authentiek materiaal uit het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie aange toond dat Lotsy in de oorlog vuile handen had," verklaart Verkam man. Ter illustratie bevat het boek een brief van Lotsy aan de bezetter waarin hij zijn 'Deutschfreundlich- keit' uiteenzet. „Lotsy heeft slechts zijn eigenbe lang gediend. Hij vond het amateur voetbal heilig, terwijl hij zelf finan cieel onafhankelijk was en de voet ballers op hun beurt iedere cent moesten omkeren. Een man als Beb Bakhuys werd in zijn tijd geman geld door mensen met bestuurlijke macht. Dat is iets van alle j aren. Pas nu, in het geval Gullit, is er voor het eerst een voetballer aan de macht," aldus Verkamman. Macht staat ook centraal in het hoofdstuk over het rumoerige inter land-debuut van Johan Cruijff waaruit blijkt dat Ajax' arts John Rolink het aankomende talent op medische gronden uit de Oranje-se lectie hield. Hij deed dat uit rancu ne jegens de KNVB. De voetbal bond onderhield namelijk goede contacten met professor Jong bloed. Jongbloed was de man die in 1960 na de Olympische Spelen in Rome Rolink had beschuldigd van het toedienen van stimulerende middelen aan zwemster Sita Pos thumus. „Toen Cruijff onlangs ken nis nam van deze versie, noemde hij het zeer aannemelijk," zegt samen steller Verkamman. Vooral de geschiedschrijving over de jongste jaren (vanaf 1974) werd door de auteurs als een kwelling er varen. Vanaf die periode werd het Nederlands elftal intensiever dan ooit gevolgd en door de vaderland se journalistiek uitgemolken. Het is dan ook opmerkelijk dat de hoofdstukken over de jongste ont wikkelingen bij Oranje toch nog enkele nieuwe feiten bevatten. Het verhaal Ruud Gullit ontbreekt nog. „Hij zit nog midden in zijn car rière en wij hebben gestreefd naar afgeronde verhalen," maakt Ver kamman duidelijk. Om die reden is het vermoedelijk ook verklaar baar dat bondscoach Thijs Li- bregts wél alvast een plaats in het boek heeft gekregen. Koen Mijnheer Het Nederlands Elftal, de historie van Oranje. 440 pagina's, rijk geïllustreerd. Samenstelling: Matty Verkamman. Uit gever: Weekbladpers in samenwerking met Nijgh en Van Ditmar. Verkrijgbaar in de betere boekhandel. Prijs: 89 gulden (gebonden) of 59 gulden (paperback). De samensteller van het boek over Oranje heeft ook fotomateriaal uit het PZC-archief geput. Op deze foto van een PZC-fotograaf scoort Johan Cruijff op 7 september 1966 zijn eerste interlanddoelpunt in de E K-kwalifi catiewedstrijd tegen Hongarije (2-2). Advertentie SPORTSCHOOL J B N.-N.S.F. en W V C. erkend Goes-Middelburg-Vlissingen-Zoutelande Goes en Middelburg Tactisch spel van sprinters in profronde KAPELLE - De Zeeuwse juniorenselectie staat aan het einde van de vrijdagmiddag klaar voor een lange autorit naar Groningen. In het noor den wacht vandaag (zaterdag) de achtste en laatste juniorenklassieker voor districtsploe- gen van dit seizoen verreden. Het wordt 120 ki lometer afzien voor de Zeeuwse jeugd, die dit seizoen moeite had het hoofd boven water te houden op nationaal niveau. Lichtpuntjes zijn er ook: Johnny van Cadsand en Roy Bogaert hebben zich als debutanten op dit niveau goed staande weten te houden. De Zeeuwse juniorenrermers moeten in landelij ke wedstrijden vaak opboksen tegen een over macht. Zeeland telt zo weinig renners in die cate gorie dat er van een strenge selectie amper spra ke is. Ploegleider Leen van de Parel: „In dat op zicht zijn we niet te vergelijken met districten waar gekozen kan worden uit vijftig renners. Daar is het soms bijna letterlijk vechten om een plaatsje. Dat leidt tot ruzies en noem maar op." De Zeeuwse situatie is veel bescheidener. Het Zeeuwse district heeft minder dan twintig junio ren. Een aantal van hen komt bovendien niet in aanmerking, omdat ze in het voorjaar de voor keur geven aan het rijden van Belgische wed strijden met hun club Zeeuws-Vlaanderen. Wim Luitwieler, lid van het districtsbestuur en coor dinator: „Dan zijn wij al begonnen met onze se lectie en we vinden het onredelijk om na april, als die jongens zijn uitgekoerst in België, verande ringen in onze ploeg aan te brengen. Het zijn jon gens die allemaal graag willen en daarom gaan we een vol seizoen door met hen." Nog altijd moet het aankomend talent in Zee land opboksen tegen de erfenis van toppers als Jan Raas, Cees Priem, Cees Bal en Toine van Johnny van Cadsand krijgt 'steun'van zijn ploeggenoten. Vlnr: John Wiskerke, Dennis Mesu, John ny van Cadsand, Frank Zoetewei, Roy Bogaert en Onno Hofstee. Op de foto ontbreken Jean Pierre Fortrei (vakantie), Martin van Loo Studieen Davy Dubbeldam (ziekte). den Bunder. Ieder talent wordt gespiegeld aan je maar één keer. Wij moeten ons met veel min- renners uit de 'gouden tijd'. „Dat is onredelijk," der tevreden stellen, maar ik zie de zaken niet zo stelt Leen van de Parel vast. „Zo'n lichting heb pessimistisch als veel anderen." Van de Parel: „Je hoeft maar één of twee talen ten te hebben en je ziet het niveau in de breedte stijgen. Zo'n talent hebben wij toch in Johnny van Cadsand. Dat is een renner die leuke dingen kan doen." Zo reed eerstejaars junior Van Cad sand onlangs sterk in een etappe-wedstrijd in Zwitserland. Hij werd er 26e in het totaalklasse ment, maar wat belangrijker is: hij eindigde als derde van de eerstejaar-junioren. Het stampen op de pedalen gaat de 17-jarige Van Cadsand beduidend beter af dan het praten over zijn prestaties op de fiets. Terwijl de bescheiden heid eraf druipt zegt hij dat zijn debuut bij de junioren hem is meegevallen. „Ik had het nog zwaarder verwacht." Wim Luitwieler fungeert als souffleur door te stellen dat „Van Cadsand erg goed bergop rijdt" en dat „hij tegen de natio nale selectie aanhangt." Voor bondscoach Egon van Kessel is de Zeeuws- Vlaming in elk geval geen onbekende meer. Hij was immers de man die er zorg voor droeg dat Van Cadsand in Zwitserland kon starten. Op ba sis van zijn prestaties wacht hem straks vermoe delijk weer een uitzending naar een wedstrijd in Luik. Na de klassieker vandaag in Niekerk-Oldekerk volgt later dit seizoen nog een tijdrit over 55 kilo meter in Norg waarvoor John Wiskerke, Frank Zoetewei, Roy Bogaert en Zeeuws kampioen On no Hofstee zijn geselecteerd. Het juniorensei zoen wordt afgesloten met een individuele tijdrit in Kerkdriel begin oktober. Voor Wim Luitwieler en Leen van de Parel zit het werk er dan op. Jan Willem Katsman vervangt Luitwieler het ko mend seizoen en Marius Westrate is de meest waarschijnlijke opvolger van Leen van de Parel. Van de Parel: „Wij zijn het kleinste district in Ne derland. Het zal altijd moeilijk blijven, maar voor de jongens in onze ploeg zijn de klassiekers met de districtsploeg een prima leerschool." snel op, waardoor de groep met flinke achterstand op het tijdschema Eind hoven bereikte. Erwin Nijboer reed als eerste de Lichtstad binnen. De knecht van Ma- thieu Hermans mocht eindelijk weer eens zijn eigen gang gaan. Bij Her mans is de scherpte er na de Tour wel af. De sprinter toonde de hele week al nauwelijks interesse Van Poppel tot een serieus duel te verleiden. Nijboer vertrok na 147 kilometer. Al diverse keren probeerde hij dit seizoen via een solo succes af te dwingen. Steeds mislukte zijn pogingen in de slotfase. Zo ook dit keer. De coureur in Spaan se dienst kreeg de wind vol op kop. Hij kreeg bijna twee minuten, maar werd in de binnenstad van Eindhoven inge lopen. Zoals verwacht draaide het weer uit op een massaal gevecht om de dagprijs, waarbij de hoofdrolspelers niet ver schilden van de overige dagen. Nij- dam, met steeds meer vertrouwen. Van Poppel, al verzadigd. En Vande raerden, uit op in ieder geval een dag zege. In de Ronde van Burgos won de Belg, volgend seizoen ploeggenoot van Nij- dam, twee keer. Het foefje van de Post-renners betekende het einde van de aspiraties van Nijdam en Capiot, die tot het uiterste moest gaan om een valpartij te voorkomen. „Het blijkt wel weer, dat Van Poppel een stuk menselijker is dan Vande raerden. Andersom was dit nooit ge beurd", meende John Talen, die over duidelijk aangaf dat de Belg niet echt geliefd is bij zijn collega's. De uitslag van de vijfde etappe is: 1. Vande raerden (Bel) 196 km in 5 uur, 12 minuten en 40 seconden (met bon 5.12.25), 2. Van Poppel (Ned) z.t. (met bon. 5.12.30), 3. Nijdam (Ned) z.t. (met bon. 5.12.35), 4. Kelly (Ier), 5. Veen- stra (Ned), 6. Andreau (VSt), 7. Capiot (Bel), 8. Verhoeven (Ned), 9. Dauwe (Bel), 10. Veke- mans (Bel), 11. Redant (Bel), 12. Beuker (Ned), 13. Deneut (Bel), 14. Wijnands (Ned), 15. Vemie (Bel), 16. Dhaenens (Bel), 17. Pie- ters (Ned), 18. Hermans (Ned), 19. Verbeeck (Bel), 20. Marie (Fra), 21. Arntz (Ned), 22. Dekker (Ned), 23. Wijnants (Bel), 24. Ratti (Ita), 25. De Koning (Ned) Algemeen klassement: 1. Marie (Fra) 16.57.20, 2. Nijdam (Ned) op 1 seconden, 3. Yates (GBr) 0.10,4. Vanderaerden (Bel) 0.43, 5. Beuker (Ned) 1.00, 6. Solleveld (Ned) 1.12, 7. Pieters (Ned) 1.13, 8. Van Poppel (Ned) I.19, 9. Kelly (Ier) 1.20,10. Schurer (Ned) z.t., II. Lauritzen (Noo) 1.26,12. Vekemans (Bel) 1.29, 13. Van Vliet (Ned) 1.31, 14. Hermans (Ned) 1.34,15. Nijboer (Ned) 1.36, 16. Harme- ling (Ned) z.t., 17. Jakobs (Ned) 1.38, 18. De Vries (Ned) z.t., 19. Dhaenens (Bel) 1.39, 20. Sörensen (Den) 1.43, 21. Fignon (Fra) 1.45, 22. Ducrot (Ned) 1.46, 23. Lavainne (Fra) 1.47, 24. Draayer (Ned) 1.48, 25. Hanegraai (Ned) 1.51. Bij de vierde massasprint kneep Jean- Paul van Poppel in de remmen. Jelle Nijdam, die het wiel van de super sprinter had gekozen, was geklopt. Eric Vanderaerden kreeg het gaatje dat hij nodig had. Nijdam ging als der de over de streep en moet zaterdag op de slotdag in de Limburgse heuvels een seconde goedmaken op leider Thierry Marie. Jean Paul van Poppel remde doelbe wust. Vanderaerden had de afgelopen dagen hand-en-spandiensten aan de Nederlander verleend en wilde daar voor worden beloond. Van Poppel was tevreden met twee ritzeges en zegde zonder dralen zijn medewerking toe. „Eric heeft in deze ronde veel voor me gedaan. Nu kon ik een gunst verlenen. In de Ruta del Sol hebben we trouwens dezelfde truc uitgehaald. Toen werkte het ook. Eigenlijk zouden we in Raai te ook op deze manier te werk gaan. Toen stond een vluchtheuvel de afspraak in de weg", aldus de Bilthovenaar. De sprint vormde een aardig sluitstuk van een saaie etappe, waarin de ren ners al rekening hielden met de „zwa re" slotdag in Limburg en het Kam pioenschap van Zürich, de wereldbe kerwedstrijd die zondag op het pro gramma staat. Er was voldoende tijd voor plezier. Vooral de eerste uren van de wedstrijd. Een plaatselijke bakker in Voorst zorgde voor het eerste, niet ingecalculeerde oponthoud door het hele peloton op een koek te trakteren. In de woonplaats van Henk Lubber- ding maakte elke renner er gebruik van. De opstoppingen door gesloten spoorbomen volgden elkaar daarna ZEIST (ANP) - De competitieleider in het betaalde voetbal heeft een aantal verschuivingen doorgevoerd. Vitesse - Feyenoord wordt gespeeld op zon dag 3 september, de dag waarop de eerste ronde van het toernooi om de KNVB-beker wordt gehouden. Feyenoord komt pas in de tweede ron de in actie. Het duel van Vitesse, tegen de amateurs van AFC, is verzet naar 8 oktober. NEC - FC Den Haag is vastge steld op 19 september, Sparta - FC Den Haag op 12 november. Beide duels waren in eerste instantie door de betrokken burgemeesters ver boden. De wedstrijd tussen Willem 2 en Haarlem wordt niet op 30 septem ber, maar een week later gespeeld, op zaterdag 7 oktober.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 35