GS2 ooievaar EG bemiddelt in conflict met Italië over dioxine Bij Brilmij tijdelijk: twee kinderbrillen halen en maar één betalen! Bej aardenwerkers bezetten kantoor Jaruzelski benoemt lid Solidariteit tot premier Auto-Poppe Walcheren de ri«V vandaag NIJPELS: BURGER EN BEDRIJF Zonnige perioden 232e jaargang no. 188 Vrijdag 18 augustus 1989 STERK VERLAAGDE PRIJZEN TIJDENS ONZE OCCASIONPRESENTATIE Kom vandaag nog langs en pak uw voordeel! Gildeweg 22 - Vlissingen - telefoon 01184-19610 Burgemeester Machtiging Gat Franse justitie laat Nederlandse watersporter op borgtocht vrij Vliegmaatschappijen in Azië willen geen stewardessen met blauwe ogen VRACHTWAGENS NOG VAST Bijna nieuwe auto's autD adria betreft kom- plete brillen t/m9sep- I van deze bon. Afscheid Melk Goud Overwegend, droog met zonnige perio den. Maximum temperatuur rond 23 graden. Zwakke tot matige zuidwes ten wind. PROVINCIALE ZEEUWS li ANT DEN HAAG (GPD) Burgers en bedrijven die niet zorgvuldig omspringen met hun afval en het milieu vervuilen, kunnen in de toekomst een stuk gemakkelijker worden aangepakt. Om dit mogelijk te maken heeft minister Nijpels van milieu giste ren het wetsvoorstel Afvalstoffen ingediend bij de Tweede Kamer. De wet die op 1 januari 1992 van kracht moet worden, is vooral bedoeld om de hoeveelheid afvalstoffen die in het mi lieu terechtkomen, terug te dringen. Bestaande regelingen zijn in het voor stel beter op elkaar afgestemd en ver scherpt. Nijpels verwacht dan ook dat allerlei maatregelen gemakkelijker kunnen worden gehandhaafd. Belangrijk element daarbij is dat het niet langer de overheid is die moet aantonen dat burgers en bedrijven over de schreef zijn gegaan. Voortaan moeten burgers en bedrijven zelf aan tonen dat zij zorgvuldig zijn omge sprongen met stoffen, die schadelijk zijn voor het milieu. PZC De PvdA'er Stemerding wordt geen burgemeester van Den Bosch. PAGINA 3 Minister Brinkman acht het niet ondenkbaar, dat commer ciële omroepen een machti ging vooraf krijgen indien zij aan bepaalde voorwaarden wensen te voldoen. PAGINA 5 De Hogeschool Zeeland wil het gat tussen voortgezet en hoger beroepsonderwijs verkleinen. PAGINA 13 Bij het opstellen van het wetsvoorstel gold als uitgangspunt dat grondstof fen zo min mogelijk gedumpt of ver brand moeten worden. Hergebruik daarentegen moet worden bevorderd zodat het milieu zo min mogelijk scha de lijdt. DRAGUIGNAN (AFP) - De Nederlan der N.S. die twee weken geleden door de Franse politie werd opgepakt na dat hij bij Saint-Tropez een dodelijk ongeluk had veroorzaakt met zijn mo torboot, is donderdag na betaling van een borgsom vrijgelaten. Dit is verno men in Draguignan. Een woordvoerder zei dat de borgsom ruim 100.000 gulden bedroeg. S. komt vandaag waarschijnlijk naar Neder land. Hij zal zich echter regelmatig moeten melden bij de Franse justitiële autoriteiten. De Nederlander wordt beschuldigd van doodslag. Hij voer op 6 augustus met zijn motorboot over een Franse vrouw die later in een ziekenhuis aan haar verwondingen overleed. Tegen over de politie verklaarde S. dat hij pas op het laatste moment had gezien dat hij in volle vaart op een Frans motor bootje afkoerste, maar dat hij door het afzetten van zijn motor een aanvaring niet meer kon voorkomen. Het gaat bij de Afvalstoffenwet niet alleen om het opruimen van afval. Bij de fabricage van produkten moet al rekening worden gehouden met het milieu. Zo kan het gebruik van kunst stoffen en vermenging ervan worden verboden. Mooie woorden alleen helpen niet en daarom zal de overheid allerlei maat regelen dankzij de nieuwe Afvalwet kunnen afdwingen. In het wetsvoor stel wordt daarvoor een zevental in strumenten genoemd. De overheid kan eisen stellen aan pro dukten en de fabricage ervan. Als pro dukten of afvalstoffen het milieu te zwaar belasten, kunnen ze worden ver boden. Om te voorkomen dat grond stoffen verloren gaan en onze leefom geving vervuilen, krijgt de overheid de mogelijkheid fabrikanten te verplich ten een systeem van statiegeld in te voeren. Op dit moment gebeurt dat slechts op basis van vrijwilligheid. Verder krijgen rijk, provincies en ge meenten de bevoegdheid bedrijven en burgers te verplichten hun afval ge scheiden in te leveren, om verwerking te vergemakkelijken. Blikjes, batterijen en ander afval mo gen niet zomaar weggesmeten worden. Fabrikanten kunnen worden verplicht de gebruiker daaraan te herinneren met behulp van een etiket of symbool tje. Maar de gebruiker zelf wordt ook aangesproken op zijn gedrag. Stoffen en produkten die bedreigend zijn voor het milieu mogen niet zomaar aan an deren worden meegegeven. Wie zich van afval ontdoet, moet zich ervan ver gewissen dat het op verantwoorde wij ze wordt verwerkt. Ook moeten transporten van che misch en ander gevaarlijk afval in de toekomst voorzien zijn van een docu ment waarop staat waar het spul van daan komt, waar het naar toe gaat en of de ontvanger bevoegd is het te ver werken. W:W WUNSTORF (DPA) - Een bijzonder agressieve ooievaar heeft het in Wun- storf bij Hannover, op glimmende auto's voorzien. De vogel heeft met zijn snavel al voor tenminste tienduizend gulden aan lakschade veroorzaakt. Aangenomen wordt, dat het dier afvliegt op de spiegelende daken waarin het een andere, vijandige ooievaar meent waar te nemen. Er worden in middels pogingen ondernomen om de schadelijke vogel te vangen. HOUTEN (GPD) - Ongeveer veertig werknemers van Rotterdamse be jaardenoorden hebben donderdag van half tien 's morgens tot zeven uur 's avonds het kantoor van de Vereni ging van Nederlandse Bejaardenoor den, de werkgeversorganisatie in de sector, in Houten bezet gehouden. De actievoerders willen dat de VNB zich in onderhandelingen met het ka binet over de financiering van nieuwe arbeidsvoorwaarden harder achter him eisen opstelt. De bezetters eisen naast een salarisverhoging van vijf procent de invoering van een functie waarderingssysteem en uitbreiding van het aantal personeelsleden in de bejaardenzorg. SINGAPORE (UPI) - Het vliegend per soneel bij Singapore Airlines mag geen gekleurde contactlenzen dragen. „Het dragen van deze lenzen strookt niet met het beeld van de donkerogige oosterse stewardess, de Singapore Girl verklaarde een woordvoerder van de luchtvaartmaatschappij don derdag. De maatschappij haast zich wel te zeg gen dat de belangrijkste reden voor dit verbod op het terrein van de veiligheid ligt. Singapore Airlines is bang dat de cosmetische contactlenzen kunnen leiden tot een groter aantal ooginfec ties. Desgevraagd hebben ook Malaysia Airlines en Japan Air Lines verklaard dat ook zij het gebruik van gekleurde contactlenzen niet vinden stroken met het imago van het „Aziatische uiter lijk". Hoewel de actievoerders niemand in het gebouw toelieten (het personeel was bij het begin van de bezetting al aanwezig), zag de directeur van de VNB, M. Rijkers Meinen, geen aanlei ding te laten ingrijpen. „We hebben af gesproken elkaar niet voor de voeten te lopen", zei hij. De vakbond AbvaKa bo heeft, aldus een woordvoerder 'veel begrip' voor de bezetting, maar kan haar om formele redenen niet overne men. Een woordvoerster van het actiecomi té zei bij het beëindigen van de bezet ting dat de VNB de actievoerders een heel eind tegemoet is gekomen bij het onderschrijven van hun eisen. In een solidariteitsverklaring zegt de directie van de VNB de achtergronden die leid den tot de bezettingsactie, uiterst se rieus te nemen. Zij onderschrijft dat de werkdruk in de sector van de bejaar denoorden haar grenzen heeft bereikt. De VNB heeft onlangs aan de minis ters De Koning (sociale zaken) en Brinkman (WVC) een klemmend ver zoek gedaan extra loonruimte te scheppen. Advertentie Ford Fiësta (nieuw model) 1100 CL inj. 5-deurs Kleur zilver metallic Bouwjaar maart '89 Km 2.000 Nieuwprijs22.357 Prijs ƒ19.950,- Ford Fiësta (nieuw model) 1400 CLX inj., 5-drs. Kleur Bouwjaar Km Nieuwprijs Prijs zilver metallic maart '89 6.500 27.397,- 23.850,- Ford Sierra 2000 GLI automaat Extra's alarm, ABS, talen vel gen kanteldak Kleur donkergrijs metallic Bouwjaar november '88 Km 33.000 Nieuwprijs46.850,- Prijs 34.850,- lichtme- schuif-/ BRUSSEL (ANP) - EG-commissans Ray MacSharry heeft Italië en Neder land acht dagen de tijd gegeven om nadere gegevens te verstrekken in hun conflict over dioxine in Neder landse landbouwprodukten. Dat heeft een woordvoerder van de Euro pese Commissie donderdag gezegd. Volgens de woordvoerder betekent de EG-stap dat MacSharry officieel als bemiddelaar gaat optreden in de steeds hoger oplopende ruzie. „Het lijkt erop dat Nederland en Italië niet in staat zijn deze zaak onderling te re gelen," aldus de woordvoerder. Italië heeft sinds begin deze week een tijdelijk invoerverbod afgekondigd voor onder andere melk en melkpro- dukten, vlees en vleesprodukten uit de gebieden Amsterdam en Rotterdam. Voor produkten uit andere gebieden verlangden zij een verklaring dat deze niet zijn besmet met dioxine. Tiental len Nederlandse vrachtwagens zitten daardoor vast aan de Italiaanse grens. EG-collega's eind juli al uitgebreid op de hoogte gesteld van de situatie en van de maatregelen om te voorkomen dat met dioxine besmette zuivel- of vleesprodukten in de handel komen. Dat Italië produkten uit de omgeving van Amsterdam en Rotterdam deson danks wil weren is volgens Braks een ongeoorloofde beperking van het vrije handelsverkeer in de EG. Ford Scorpio 2000 CL met LPG Kleur wit Bouwjaar april '88 Km 27.000 Nieuwprijs42.500,- Prijs 32.500,- Ford Scorpio 2000 GLI Kleur Bouwjaar Km Nieuwprijs °rijs donkergrijsmetallic oktober '88 34.000 55.000,- 39.850,- official Ford Dealer westhavendijk 150 goes 01100 20440 (Advertentie) V|/ Middelburg Hulst, Bergen op Y Goes, Vlissingen, Zoom, Roosen- A Terneuzen, daal. °oI In de Gouden Gids vindt u de adressen. O j AMSTERDAM - Gistermorgen vroeg werden deze vier foto's gemaakt van de maansverduistering. Het hemelli chaam 'verdween' langzaam tussen ongeveer half vier en vijf uur, bleef een uur geheel verduisterd en dook daarna weer even langzaam op uit de aardschaduw. De foto's werden gemaakt tusssen 03.40 en 04.10 uur donderdagmor gen. I De gradj tweede bril is bestemd voor hetzelfde kind dat ook de eerste (betaalde) bril gaat dragen. Het montuur van de bril die u wel betaalt mag niet goedkoper zijn 1 dan f100,-. De gratis bril is het sportieve, hier afgebeelde model "GO", leverbaar in 5 kleuren en verschillende maten. In de gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril. Wilt u meer (anti-kras, ontspiegeld, enz.) dan geldt een toeslag. Geen andere kortingen te zelfder tijd. Voor beide brillen geldt de Brilmij Ravotgarantie van 1 jaar. MAASTRICHT (GPD) - De Rijksuniversiteit Limburg gaat onderzoek doen naar mensen met een enorme angst voor spinnen. Dat gebeurt in het kader van een langlopen de studie naar angst en pijn. De universiteit heeft via ad vertenties vrijwilligers opgeroepen, die zich willen laten testen op hun angst voor deze geleedpotigen. De onderzoekers willen nog niet precies het doel van het experiment uitleggen, omdat de proefpersonen daar moge lijk in hun reacties door worden beïnvloed. Op de Limburgse universiteit worden tientallen van soort gelijke onderzoekingen gedaan. De vrijwilligers krijgen meestal een kleine vergoeding en worden, indien mogelijk, door middel van een korte therapie van hun angst afgehol pen. Spinnenvrees is goed te behandelen. Strengere aanpak van milieuvervuiler WARSCHAU (AP/DPA/RTR) - Presi dent Jaruzelski heeft donderdag ge zegd een kandidaat van Solidariteit te zullen benoemen tot nieuwe pre mier van Polen. Eerder had Jaruzels ki zich al akkoord verklaard met het voorstel van leider Lech Walesa van Solidariteit om een hervormingsge zinde coalitieregering te vormen. Wa lesa zelf heeft laten weten geen rege ringsleider te wilen worden. Walesa heeft steeds aangedrongen op een coalitieregering die gebaseerd zou moeten zijn op een alliantie van Soli dariteit, de Verenigde Boerenpartij en de Democratische Partij, en geleid zou moeten worden door een lid van Soli dariteit. Jaruzelski stemde hiermee donderdag mee in. Jaeek Kuron, een parlementslid van Solidariteit, zei na afloop van een on derhoud tussen Jaruzelski en leden van de nieuwe regeringscoalitie dat drie leden van Solidariteit voor het premierschap in aanmerking komen: de historicus Geremek, de leider van de fractie van Solidariteit in het parle ment; Mazowiecki, de hoofdredacteur van het weekblad van de vakbond; en Kuron zelf, die meer dan 20 jaar lang een vooraanstaande rol heeft gespeeld in de Poolse oppositie. Maar hij voegde daaraan toe dat Geremek, noch hijzelf het premierschap wil bekleden. Voorafgaande aan zijn ontmoeting met Jaruzelski voerde Walesa overleg met Jozwiak, de leider van de Demo cratische Partij, en Malinowski, de lei der van de Verenigde Boerenpartij. Zo wel Walesa als Malinowski bevestigde dat de coalitie de ministersposten van defensie en binnenlandse zaken aan de communistische partij zal overlaten. In de loop van donderdag maakte het Politburo van de Poolse communisti sche partij bekend dat zaterdag een vergadering van het Centraal Comité, het belangrijkste beleidsorgaan van de partij, zal worden gehouden. In een eerste reactie op de ontwikke lingen in Polen stelde woordvoerder Marlin Fitzwater van het Witte Huis zich terughoudend op. „Wij houden de situatie in het oog en dat blijven we doen", zo zei hij. „Natuurlijk zou een niet-communistische regering op merkelijk zijn en een gebeurtenis van historische betekenis. Wij willen ech ter niet trachten ons te mengen in de interne aangelegenheden van Polen door de ene of de andere regerings vorm te suggereren", aldus Fitzwater. Het is nog niet bekend of de Italiaanse overheid hiermee wel genoegen neemt. Directeur drs. C.C.J.M. van der Meijs van de Veterinaire Dienst van het ministerie voert in Rome overleg met de Italiaanse overheid om het tij delijk invoerverbod ongedaan te ma ken. Volgens minister Braks heeft hij zijn Burgemeester C. Ockeloen van Terneuzen gaat met pensioen: afscheid van een ware socia- Kst- PAGINA 15 WARSCHAU - Walesa met Malinowski van de Boerenpartij (links) en Jozwiak van de Democratische Partij (rechjts) na hun besprekingen. Burgemeester Ockeloen Een schaapje voor de melk, niet voor de wol. PAGINA 17 De schoonspringer Edwin Jon- gejans behaalde goud op de Europese zwemkampioen- schappen. De dames-estafette ploeg 4 x 100 meter vrije slag veroverde een zilveren medail le. PAGINA 21 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 6 Provincie: 13,15,17 en 19 Sport: 20 en 21 Vrijdagbijlage: 7,8,9, en 11 De Italiaanse overheid weigerde giste ren nog steeds Nederlandse vrachtwa gens toe te laten, ondanks het feit dat de lading was voorzien van een verkla ring dat deze niet uit het Lickebaert- gebied afkomstig is. Volgens Italiaan se douane-beambten voldoet de ver klaring niet aan de eisen van Rome. Het ministerie heeft donderdag de ver klaring aangepast. De verklaring ver meldt nu ook dat uit onderzoek is ge bleken dat de voor het gebied Amster dam genomen maatregelen (in ver band met de vondst van dioxine in melk) konden worden ingetrokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1