kleintjes Perez de Cuellar wil spoedzitting Libanon Walesa is toch bereid om premier te worden Brand in ziekenhuis Helmond Britten nemen experiment met electronische gevangenhouding VERDACHT VAN FRAUDE Nederlander op Hongarije pakt Oostduitsers op 01184-84321 Meer geld MIDDELBURG/HOEK - De Fiscale Inlichtingen- en Opspo ringsdienst (FIOD) en de politie hebben dinsdagmorgen in alle vroegte een onverwachte inval gedaan op twee campings in Zeeuwsch-Vlaanderen. De eigenaren/beheerders van de cam pings De Braakman in Hoek en De Vogel in Hengstdijk, de ge broeders Van den B., worden verdacht van belastingfraude, et zou gaan om vele tonnen die aan de fiscus zijn onttrokken, et name directe belastingen, zoals BTW-afdrachten. Er zijn nog geen arrestaties verricht. Ook werden invallen gedaan in woonhuizen in Bosschenhoofd (NB) van de familie en in een campingwinkel aldaar die door de familie wordt beheerd. Twente stap verder in onderzoek naar supergeleiding Normaal Cyanide Gevechten Onterecht Sprinter Moskou 7 Politieschandaal in Engeland 232e jaargang no. 186 Woensdag 16 augustus 1989 Een enkele bui Uitgezet Verhuizen Opgave advertenties per telefoon: of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen Campings doelwit van FIOD-acties kampen. PAGINA 5 pe omvangrijke administraties van de grote campings werden in beslag geno men alsmede een „forse" geldsom. Vol gens officier van justitie mr S. Tempel te Middelburg bestaat het vermoeden lat dit geld door middel van belasting- raude verkregen is. „Belastingontdui king is nog een te vriendelijk woord", ildus Tempel. „Dit is echt fraude." Het preciese bedrag wil Tempel niet noe men, evenmin als de methoden waar aan de campingexploitanten zich zou- ien bedienen. Het justitiële onderzoek seperkt zich volgens Tempel op dit moment tot de belastingzaken. De gebroeders Van den B. werken sa men in een vennootschap onder firma, ;en soort maatschap waarin alle drie lansprakelijk blijven. Eén van de ENSCHEDE (ANP) - Onderzoe kers van de vakgroep Lage Tem peraturen van de Universiteit Twente (UT) zijn erin geslaagd dunne lagen van een keramische supergeleider af te wisselen met dunne lagen aluminiumoxide. De UT heeft dit dinsdag bekend gemaakt. De UT noemt de uitkomst van het onderzoek een belangrijke stap voorwaarts in de ontwikke ling van nieuwe keramische su pergeleiders die bij naar verhou ding hoge temperaturen (zoals die van vloeibaar stikstof) super geleiding vertonen. Supergelei ding is van belang voor electroni cs in zeer snelle computers. De UT heeft op haar vindig inmid dels patent aangevraagd. De Twentse universiteit heeft ook succes geboekt met het sys teem om op een snelle manier dunne supergeleidende materia len van goede kwaliteit te ma ken. Deze lasermethode lijkt vol gens de UT zeer geschikt voor in dustriële produktie van hoge- temperatuur geleiders EN HAAG/ILULISSAT (ANP) - De '■jarige Marcel Gassner uit Ensche- wordt al sinds 6 augustus op roenland vermist. Vermoed wordt »t hij verdronken is, aldus een oordvoerder van de politie van Ilu- ssat dinsdagavond, assner zou met twee vrienden een andeltocht van een week maken )or de bergen op Groenland. Al na !n dag bleek dat hij daarvoor over !I> te slechte conditie beschikte. Be lten werd dat hij in een klein plaatsje [enkele inwoners thuis zou achter een, waarna zijn twee vrienden -m enkele dagen later weer zouden 'Pikken. aen zij terugkwamen, bleek Gassner dag ervoor te zijn gaan wandelen et de mededeling dat hij na een dag eer zou terugkomen. Toen dat niet 'beurde is uiteindelijk een zoekactie hi vier dagen op touw gezet waaraan 'n helikopter en twintig man deelna- en Gassner werd niet gevonden, earna de zoekactie werd gestaakt. 6 twee vrienden keren deze week 'ar Nederland terug. broers, J. van den B., zei gisteren in een eerste commentaar dat het 'een alge meen onderzoek naar campings in Zeeland' is. De Braakman zou als eer ste zijn aangepakt, omdat die vooraan in het alfabet staat, aldus deze betrok kene. Dit werd niet door justitie beves tigd; het is geen algemeen onderzoek maar een strafrechtelijk vooronder zoek. Volgens mr Tempel wordt er geen on derzoek ingesteld naar de betrokken heid van de gemeenten Temeuzen en Sas van Gent. Deze gemeenten vor men samen het Recreatieschap De Braakman (in welk gebied de camping van Van den B. ligt). Bij de familie Van den B. berust ook het volledige beheer over de rest van het recreatiecentrum, zoals het zwembad, het bungalowpark en de Braakmankreek. Noch wethou der J. van Rooijen van Temeuzen noch zijn collega L. E. M. Marquinie van Sas van Gent, die beiden in het bestuur van het recreatieschap zitten, was gis teren bereikbaar voor commentaar op de inval in hun recreatiecentrum. De FIOD heeft beloofd de meest ur gente delen van de administratie van daag (woensdag) terug te geven, zodat de beide campings in Zeeuwsch- Vlaanderen hun gasten (op dit mo ment nog enkele duizenden) van dienst te kunnen zijn. Overigens ver liep bet leven op de campings dinsdag normaal. Alle activiteiten gingen ge woon door. Naar aanleiding van 'een sterk ver moeden van fiscale fraude' door de FIOD, heeft de officier van justitie in Middelburg om de inbeslagname van de administratie gevraagd aan de rechter-commissaris in het arrondisse ment Middelburg. Omdat de familie Van den B. voor een belangrijk deel nog woont in het westen van Noord- Brabant heeft de Middelburgse rech ter-commissaris zijn collega in het ar rondissement Breda om medewerking gevraagd. Zowel in Zeeuwsch-Vlaan- deren als in Noord-Brabant beschikte justitie over de hulp van rijkspolitie agenten en opsporings-ambtenaren van de FIOD uit Zeeland, Breda, Rot terdam, Eindhoven en zelfs Limburg. Zij verzamelden zich om zes uur 's mor gens op verschillende lokaties en ston den om precies zeven uur op de stoep van camping-kantoren van De Braak man en De Vogel, alsmede bij de pri- vé-adressen in Bosschenhoofd. Te we ten bij J. van den B., G. van den B. en hun moeder, mevrouw D. van den B. Ook was er een inval in de camping winkel van het Boschbad in Bosschen hoofd (gemeente Hoeven) die door de Van den B.'s wordt beheerd. Alleen al van De Braakman werd zoveel admini stratie in dozen gepakt en meegeno men dat er twee bestelbusjes mee ge vuld konden worden. Vrijwel geen van de gasten op de cam pings heeft iets gemerkt; de actie van justitie en de FIOD verliep geruisloos. De Middelburgse officier van justitie kon niet zeggen waar het materiaal (Slot zie pagina 10 kolom 7\ BAYRUT - Een inwoner van Bayrut brengt tijdens een pauze in de gevechten zijn kinderen naar een veiliger plaats. Nu een brug er niet mag komen moet er meer rijksgeld worden uitgetrokken voor de Wester- schelde Oever Verbinding. PAGINA 9 NEW YORK (RTR/AFP/DPA/UPI/ GPD) - De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Javier Perez de Cuellar, heeft dinsdag de Algerijnse voorzitter van de Veiligheidsraad, Hocine Djoudi, om een spoedberaad van de raad gevraagd om een einde te maken aan de gevechten in en rond Bayrut. Perez de Cuellar deed een beroep op een zelden gebruikte clausule uit het Handvest van de VN die hem het recht geeft om een spoedberaad te vragen als hij de internationale vrede en vei ligheid bedreigd acht. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) liet dinsdag weten de escalatie in Libanon in de Veiligheidsraad aan de orde te wilen stellen door de perma nente leden Frankrijk en Amerika te vragen de kwestie op de agenda te zet ten. Dinsdag vond in Damascus overleg plaats tussen de Syrische president en de Iraanse minister van buitenlandse zaken. De laatste ontmoette dinsdag verscheidene Libanese en Palestijnse groeperingen die in Libanon actief zijn. Na het overleg verklaarde George Hawi, de leider van de Libanese Com munistische Partij dat de groepen een front hadden gevormd om „het mario netten-regime van Aouns omver te werpen". Het front „heeft de zegen van Syrië en Iran," zei George Hawi. geheten 'groene lijn'. Daarmee kwam er een einde aan korte gevechtspauze eerder in de ochtend. De Franse regering heeft dinsdag het fregat 'Duquesne' opdracht gegeven zich naar het oostelijk deel van de Mid dellandse Zee te begeven. Parijs wil in staat zijn zonodig de Franse kolonie in Libanon te helpen. De hevige gevechten in Libanon heb ben zich dinsdag verder uitgebreid. Tanks en troepen van de chriselijke generaal Aoun raakten slaags met Sy rische eenheden langs een nieuw front ten noorden van de Libanese hoofdstad. In de 'Slag om Bayrut' beschoten bei de partijen elkaar opnieuw over de zo- Paus Johannes Paulus II heeft dins dag verklaard dat hij Bayrut wil be zoeken, maar dat medewerkers hem dit tot nu toe steeds hebben ontraden. Voor het eerst beschuldigde hij Syrië er direct van Libanon te willen ver nietigen.» In een toespraak tot 2.000 pelgrims, die naar zijn vakantieverblijf Castel- gandolfo waren gekomen, smeekte de paus de Syrische autoriteiten te stop pen met de bombardementen. Hij sprak van een „volkerenmoord" in Li banon en zei dat de internationale ge meenschap niet genoeg heeft gedaan om een van zijn zwakste broeders te redden. Syrië liet dinsdag weten dat interna tionale oproepen aan Damascus een einde te maken aan het bloedvergie ten beter aan christelijke leider kun nen worden gericht. Het is goed mogelijk, dat het slib op de bodem van de Hul ster binnenvest is verontrei nigd met cyanide. PAGINA 10 De gemeente Domburg heeft onterecht woonforensenbelas- ting opgelegd aan vijf familie leden, die eigenaar waren van een tweede huis. PAGINA 11 Jelle Nijdam toont zich in de eerste etappe van de Ronde van Nederland een supersnel le sprinter. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Provincie: 9,10,11 en 13 Sport: 14 en 15 Budapest (DPA) - In Hongarije zijn volgens een bericht van radio Buda pest in het weekeinde 471 Oostduit sers opgepakt wegens poging tot ille gale grensoverschrijding naar Oos tenrijk. Wat er met hen gebeurde werd niet gezegd. Volgens de officiële lezing krijgt men bij de eerste vluchtpoging een waar schuwing, bij de tweede een stempel in de pas en wordt men bij de derde te ruggestuurd naar de DDR. WARSCHAU (RTR/AFP/DPA) - De lei der van het Poolse vakverbond Soli dariteit, Lech Walesa, is bereid pre mier te worden. Dit heeft hij dinsdag tijdens een persconferentie in de noordelijke havenstad Gdansk ge zegd. Eerder op de dag verklaarde Wa lesa een coalitieregering te aanvaar den waarin de communistische partij de ministeries bekleedt die van vitaal belang zijn voor de veiligheid van het land. De nobelprijswinnaar zei in Gdansk na een onderhoud met de vice-voorzit- ter van het parlement, Tadeusz Fisz- bach, bereid te zijn de functie van eer- ste-minister te bekleden „als het volk dat wil". Daarvoor had hij al duidelijk gemaakt zich niet langer te verzetten tegen een coalitieregering waarin ook plaats is voor de communistische par tij. „De belangrijkste ministeries die de grondslag vormen voor het fysieke voortbestaan van de staat behoren in handen te blijven van de communisti sche partij", aldus Walesa die leek te doelen op de ministeries van defensie en binnenlandse zaken. HELMOND (ANP) - In het St. Lamber- tus-ziekenhuis in Helmond heeft dins dagmiddag brand gewoed. Het vuur ontstond op de eerste verdieping van één van de gebouwen van het com plex en breidde zich naar de bovenlig gende étage uit. Drie verdiepingen zijn ontruimd. Er hebben zich geen persoonlijke ongevallen voorgedaan. Er ontstond in de omgeving van het ziekenhuis een enorme verkeerscha os. De brand is door nog onbekende oor zaak ontstaan in de twee meter hoge struikeri voor het ziekenhuis. Doordat de zonneluifels uitstonden en verschil lende ramen open waren, sloeg de brand over naar de vitrage binnen. Volgens de politiewoordvoerder was de brand vrij snel onder controle. Doordat het personeel goed was geïn strueerd, konden 120 patiënten zeer snel worden geëvacueerd. In totaal zijn negentig bedden tijdelijk niet te gebruiken, aldus drs. A. Prüst, directeur beheer van het streekzieken huis. „De aula, de kapel en de afdeling dagverpleging zorgen voor tijdelijke opvang. Bovendien heeft ons zieken huis nog een tweede locatie in Deur- ne". Hij verwacht dat de meeste scha de snel kan worden hersteld. Volgens waarnemers zijn de uitlatin- en van de vakbondsleider vooral be doeld om Moskou gerust te stellen, omdat daar steeds meer bezorgdheid bestaat over de politieke crisis in Po len. Zo viel de Sovjetkrant Pravda Walesa maandag voor het eerst direct aan wegens zijn aandeel in de crisis, door kritiek te uiten op zijn weigering deel te nemen aan een door de commu nisten geleide regering. Volgens de of- ficiële Sovjetwoordvoerder Vadim Perfiljev zou Solidariteit de situatie in Polen destabiliseren, hetgeen „af breuk doet aan de belangen van even wicht in Europa en schade toebrengt aan de verplichtingen van Polen met name in het kader van het Warschau pact". Maar Walesa zei tegenover de Poolse radio dat de oppositie niet van plan is de gevestigde orde in Europa „omver te werpen". En daarnaast wil Solidari teit evenmin Polen terugtrekken uit het door de Sovjetunie aangevoerde militaire bondgenootschap van de Oosteuropese landen, aldus de vak bondsman. Londen (DPA) - In Midden-Engeland is het grootste politieschandaal sinds jaren aan het licht gekomen. Volgens persberichten van dinsdag heeft het hoofd van politie in de West Mid lands, Geoffrey Dear, de hele top, 50 man, van de recherche van zijn func tie ontheven na beschuldigingen over valse bewijzen en afgedwongen be kentenissen. Dit gebeurde nadat vrijdag bleek dat valse bekentenissen van twee gevan gen uit het politiedossier waren ver dwenen. Maar in de afgelopen jaren zijn er door rechtbanken in West Mid lands, een gebied bij Birmingham, ook vele processen stopgezet, omdat door de politie geleverde bewijzen dubieus bleken. Vorige week verklaarde Walesa nog te gen een regering met de communisten te zijn, maar in oppositiekringen ver luidt dat zijn grootste zorg was te voor komen dat premier Czeslaw Kiszczak een regering zou vormen. De maandag afgetreden formateur was voor Solida riteit onaanvaardbaar als eerste-mi- nister omdat hij in 1981 als minister van binnenlandse zaken mede verant woordelijk was voor de staat van beleg en het verbieden van het vakverbond. PAP meldde verder dat het secreta riaat van de Democratische Partij heeft ingestemd met het voorstel van Walesa een coalitie te vormen met So lidariteit en de Boerenpartij. In een verklaring van de SD staat dat „alles moet worden gedaan om de vorming van een regering van nationaal ver trouwen te verwezenlijken", aldus het persbureau. Advertentie HAAGMAN ADVOCATEN ROTTERDAM TELEFOON 010-4364688 TELEX 26051 FAX 010-4365233 Wolkenvelden, zonnige perioden en een enkele bui wisselen elkaar van daag af. De maximumtemperatuur wordt 22 graden. De zuidwestelijke wind is matig. (Van onze correspondent) LONDEN In Engeland gaat deze week een experiment van start dat de druk op overvolle gevangenissen moet verlichten. In de arrondissementsrechtbank van Notting ham wacht men op de eerste beschuldigde die zijn voorar rest niet inde plaatselijke bajes maar thuis zal uitzitten in gezelschap van een elektronische zender. De zender is een Amerikaanse uitvinding die in Europa nog niet eerder werd toegepast. De bedoeling is dat het instrument aan de pols of enkel van de verdachte wordt bevestigd. Aan de signalen die het uit zendt en die elders worden ontvangen, kan worden opge maakt of de arrestant zich aan zijn huisarrest houdt. Voor waarde voor succes is dat de crimineel in bezit is van een vast adres en een telefoon. Zodra de verdachte zich meer dan 30 meter van zijn telefoon verwijdert, treedt een alarm in werking. De particuliere bewakingsorganisatie Securicor staat mid dels de controlekamer van de rechtbank in contact met de arrestant en zou ook het recht krijgen verdachten thuis te controleren. Volgens de Engelse reclasseringsdienst gaan hiermee de bevoegdheden van Securicor voor huiszoekin gen verder dan die van de politie. Burgerrechtenorganisa ties noemen de elektronische merkplaat een aangepaste versie op de middeleeuwse ketting en bal. De Noordierse politie heeft een IRA-aanhanger uit de VS Ul ster uitgezet. PAGINA 3 Verhuizen is volgens het ka merlid Blauw de oplossing voor het dioxineprobleem, waarmee boeren in het gebied rond de Zuidhollandse ge meente Maasland hebben te

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1