Verschoore erbinding esterschelde p lange baan Botsing ballonnen eist dertien levens Leidse chirurg slachtoffer van straatdiefje in Rio Voetballer uit Polen in Goes verdwenen Franse staking leidt tot grote vertragingen WLGISCHE BEZWAREN UUR FOTOSERVICE Van gegijzelde Israëliërs twee dood Geen 2 procent voor ambtenaren Redder urkije verzacht vangenisregeïs DOODGESCHOTEN OM FOTOTOESTEL Twee man uit Scheveningen ontsnapt ANC-leider Tambo door beroerte getroffen WACHTTIJDEN OP SCHIPHOL Goedlopende kunst extra subsidiëren GOES - VLISSINGEN -ZIERIKZEE-HULST Aanval Even blazen Sprintzege Jonge honden Geen gegevens Wolkenvelden J2e jaargang no. 184 bandag 14 augustus 1989 KWALITEITSKLEURENFOTO'S KLAAR TERWIJL JE WINKELT! PROVINCIALE ZEEUWS i)EN HAAG (GPD) Stevige stap pers, nachtbrakers en fanatieke he- melspotters zagen in de nacht van zaterdag op zondag letterlijk ster retjes. Rond drie uur in de nacht wa ren er ruim driehonderd vallende meteoren aan de hemel te zien. Door het heldere weer was de sterrenre gen zelfs met het blote oog 'vanuit de luie stoel in de tuin' zichtbaar. Elk jaar in augustus komen stukken gruis van de komeet Swift Tuttle richting aarde. Ruim honderd jaar geleden, in 1862, passeerde deze ko meet de zon en verloor daarbij een groot aantal stofdeeltjes. Die passe ren elk jaar rond deze tijd de aarde. De Perseiden, zoals deze vallende sterren heten, worden zichtbaar als zij in de dampkring verbranden. Op dat moment komt er licht vrij. „Het waren er dit jaar opvallend veel meer dan voorgaande jaren", zegt di recteur Th. Vermeesch van de Volks sterrenwacht in Hoeven. Het ver baast hem, want „het aantal zou toch eens moeten afnemen". Samen met een team assistenten heeft hij de gehele zaterdagnacht tot vier uur in de ochtend waarnemingen verricht. „Er vielen zo'n 70 meteoren per uur, tegen 50 in vorige jaren. Dit keer was er bovendien een grote vuurbal bij". De stenen hebben een snelheid van zeventig kilometer per seconde als zij richting aarde vallen. De Perseiden zijn zichtbaar in de pe riode 8-17 augustus, maar „dit week einde was zonder twijfel het hoogte punt qua aantallen", zegt Ver meesch. Een groot aantal mensen is zaterdag niet naar bed gegaan om dit hemel verschijnsel te kunnen aanschou wen. Dat bleek uit het grote aantal nachtelijke telefoontjes dat de Volks-, sterrenwacht in Hoeven te verwer ken kreeg. „We werden aardig bezig gehouden met al die vragen", vertelt Vermeesch niettemin opgewekt. Hij verwacht de komende weken een hausse in de bezoeken aan zijn waar- nemerspost. Ruding DEN HAAG (GPD) - De ambtenaren salarissen kunnen niet met twee pro cent stijgen, zoals minister Van Dijk heeft toegezegd. De verhoging moet de komende jaren binnen de perken blijven nu de economische groei min der zal zijn dan verwacht. Dat zei mi nister van financiën Ruding zondag voor de radio. De ambtenarenbonden hebben loonei sen in het hoofd tot 5 procent. Premier Lubbers liet half juli nog weten dat er voor de ambtenaren in 1990 een verho ging met 1 pet in kan zitten. (Van een onzer verslaggevers) ïN HAAG/MIDDELBURG - Het kabinet heeft een besluit ter aanleg van de Westerschelde-Oeververbinding (WOV) op de lange baan geschoven. Op zijn vroegst ove reen jaar zal regering 'nader bezien' of het WOV-project met steun van t rijk uitgevoerd kan worden. Demissionair minister drs N. iit-Kroes van Verkeer en Waterstaat laat dit in een (vertrou- elijke) brief aan het dagelijks provinciebestuur weten. Het Syrische leger en zijn isla mitische bondgenoten in Liba non hebben de aanval geopend op het christelijk leger. PAGINA 3 Alcoholcontrole op Schou- wen-Duiveland: Even blazen en je weet alles. PAGINA 5 De start van de voetbalcompe titie bracht een overwinning voor Ajax op Den Haag en een forse nederlaag voor Feye- noord tegen Utrecht. PAGINA 9 De Belg De Wilde sprint naar de zege in de Regenboogkoers van 's Heerenhoek. PAGINA 11 De Marokkaan Said Aouita was met zijn toptijd op de 1500 meter de redder van de Adriaan Paulen-Memorial. PAGINA 13 John Vermeule en Kim Reij- nierse zijn niet meer de jonge honden van vroeger. PAGINA 14 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13 en 14 KARA (RTR) Turkije, waar gedetineerden in hongerstaking 1 uit protest tegen de harde regels Uien gevangenissen, gaat de lijf- af in de huizen van bewaring af wen. Dit heeft de minister van '•tie Oltan Sungurlu zondag ver- ard. Jfstraffen met een disciplinair doel, is het vastketenen van gevange- i. eenzame opsluiting in donkere len en het brood-en-water dieet, Wen afgeschaft", aldus de minister enover het Anatolische persbu- u ..Wij hebben het gevangenisreg- uient gewijzigd om dit in overeen- uuning te brengen met de normen 'westerse gevangenissen en de her- nngen zijn bijna gereed om formeel vorden goedgekeurd", zei hij. s°ok pagina 5). Het kabinetsbesluit is vooral ingege ven door de houding van de Belgen. Tijdens overleg van Smit-Kroes met de Vlaamse gemeenschapsminister van openbare werken J. Sauwens - be gin juli - heeft zij te horen gekregen dat Belgie 'onoverkomenlijke bezwa ren' heeft tegen aanleg van een brug over de hoofdscheepvaartgeul in de Westerschelde. De enig bespreekbare variant voor de Belgen is een op vol doende diepte gelegen tunnel. De opstelling van Belgie is een ern stige streep door de rekening van de voorstanders van een brug (aange voerd door TBM, de tolbrug exploita tiemaatschappij van Hollandia/Kloos en Grootint). Tot dusverre gooiden de bruggenbouwers de hoogste ogen, me de omdat hun plan financieel gunsti ger lag. Hoewel minister Smit-Kroes dat niet met zoveel woorden aangeeft, lijkt Nederland zich bij de Belgische houding neer te leggen. In elk geval wil de minister dat het tunnelplan verder wordt uitgewerkt. Juist die wens zorgt voor ernstige ver traging in de besluitvorming. Minis ter Smit herinnert eraan dat de tun nelbouwer Exploitatie-maatschappij Westerschelde alle (financiële) ge gevens voor bouw van een tunnel nog niet beschikbaar heeft. Eind juni voerden het dagelijks provinciebe stuur en vertegenwoordigers van bei de exploitatie-maatschappijen over leg met Smit-Kroes. Tijdens dat overleg gaf de Exploita tie-maatschappij Westerschelde te kennen dat 'het nog zeke reen jaar zal duren voordat nader onder zoek heeft uitgewezen wat de financiële risico's van een WOV zou den kunnen zijn.' De minister consta teert dat ook pas daarna de definitieve contract-voorwaarden voor een tunnel kunnen worden opgesteld. Gelet op de opstelling van de Beige nen het ont breken van voldoende financiële ge gevens, acht het kabinet het gewenst de besluitvorming op te schorten. LONDEN (AFP) - De door Israël ont voerde sheik Abdei Karim Obeid zou aan de Israëlische geheime dienst hebben onthuld dat twee in Libanon gegijzelde Israëlische militairen kort na hun gevangenneming zijn overle den. Dit staat in de editie van het Brit se weekblad Sunday Times die giste ren verscheen. De Britse krant zegt dat het bericht in Arabische kringen in West-Bayrut is bevestigd. De Israëliërs zouden in 1986 door de Hezbollah (Partij van God) zijn ontvoerd. Volgens de zegslieden van de krant in Libanon is een van de twee Israëliërs (Joseph Fink en Rahamin Alshech) 15 minuten na de hinderlaag bij Beit Ya- houn in Zuid-Libanon aan zijn verwon dingen overleden. De andere Israëliër zou enkele uren later zijn bezweken. De Israëlische regering heeft de fami lies van de twee militairen officieel op de hoogte gesteld van hun dood, aldus de Sunday Times. De joodse staat heeft echter geprobeerd dat vooral te genover de Verenigde Staten geheim te houden uit vrees voor Amerikaanse druk op Israël om de shi'itische geeste lijke en Hezbollah-leider, sheik Obeid, vrij te laten in ruil voor westerse gijze laars in Bayrut, zo heeft het weekblad in Israëlische veiligheidskringen ver nomen. De vernielde personenauto met daarachter de Nederlandse bus. TINAARLO (ANP) - Door een ongeluk met een Nederland se bus bij het Oostenrijkse plaatsje Bruck an der Leitha is in de nacht van zaterdag op zondag de 40-jarige buschauf feur W. Vonk overleden. Zes passagiers raakten gewond. Dit heeft directeur J. Kuipers van het vervoersbedrijf Ra- pide Tours in Tinaarlo zondag bevestigd. Volgens de Oostenrijkse politie kreeg Vonk een hartin farct, waardoor de bus onbestuurbaar was geworden, aldus Kuipers. De bus met 29 passagiers aan boord ramde een personenauto, waarvan de inzittenden niet ernstig gewond raakten, en kwam vervolgens tegen een muur tot stilstand. Zes passagiers moesten met verwondingen naar een zie kenhuis in Eisenstadt. Vier van hen zijn inmiddels weer op weg naar huis, net als de rest van de inzittenden die met een vervangende touringcar richting Nederland komen. Twee andere passagiers worden waarschijnlijk vandaag of mor gen uit het ziekenhuis ontslagen. Hun toestand is goed. De bus kwam uit Hongarije en was op weg naar Wenen. De vernielde mand van de luchtballon. ALICE SPRINGS (RTR) - Een luchtballon is zondag neer gestort in de woestijn bij Alice Springs in Australië. De ballon kwam op 300 meter hoogte in aanraking met de mand van een ander, hoger vliegend exemplaar. De der tien inzittenden kwamen allen om. Drie probeerden vergeefs zich te redden door kort voor het neerstorten uit de mand te springen. In totaal waren vier hete-luchtballonnen in de lucht om de zonsopgang in de woestijn te bewonderen. Passagiers van andere ballonnen zijn later in shock-toestand in het ziekenhuis opgenomen. RIO DE JANEIRO (ANP) - De 47-jarige Leidense chirurg Jan Leendert Ken ter is vrijdag in Rio op klaarlichte dag door één van Rio's tienduizenden jon ge straatdieven doodgeschoten toen hij weigerde zijn fototoestel af te ge ven. De moord vond plaats in de aanwezig heid van zijn echtgenote en zijn doch ter in de gewoonlijk stille wijk Santa Teresa, waar de chirurg samen met zijn vrouw Elisabeth van Venetien, 44, en zijn 13-jarige ochter Elke de uitzich ten en de oude Portugese koloniale huizen van deze middenklassewijk dichtbij het centrum bewonderden. Rond 15.00 uur werden zij in één van de straten geconfronteerd met een naar schatting 16-jarige jongen die het fototoestel opeiste dat de heer Kenter rond zijn nek droeg. De chirurg weiger de en probeerde zich te verzetten, waarop de jongen een revolver tevoor schijn haalde en van korte afstand twee schoten recht in het hart van Kenter afvuurde. De jongen liep daar op weg. Het slachtoffer werd kort daar na door een toevallig voorbij rijdende ambulance naar een ziekenhuis ge bracht, waar hij na aankomst aan zijn verwondingen overleed. Het stoffelijk overschot zal door be middeling van het Nederlandse consu laat-generaal in Rio zo snel mogelijk naar Nederland gevlogen worden, maar mevrouw Kenter en haar doch ter hebben besloten in Brazilië achter te blijven tot de misdaad volledig is opgelost. Met hulp van de advocaat van het consulaat, Matheus Wienen, hebben zij verklaringen en een per soonsbeschrijving aan de plaatselijke politie gegeven. De familie Kenter was pas twee dagen eerder voor de eerste keer in Rio aan gekomen. Gewaarschuwd voor de toe nemende straatcriminaliteit hadden zij hun voorzorgen genomen en alle tips goed opgevolgd: zij bezochten een stille en „veilige" wijk en de heer Ken ter had slechts fotokopieën van zijn documenten bij zich, alsook wat geld ter waarde van slechts 200 dollar, dat hij trouwens in zijn sokken had wegge borgen. GOES - Een 17-jarige Poolse voetbal ler, die vorige week heeft meegedaan aan het Zilveren Ganze-toemooi in Goes, is op vrijdagavond plotseling verdwenen uit de kantine van SSV in Goes. Bestuursleden van SSV hadden die avond een verdachte verschijning gezien in de bossen bij de kantine. De Poolse jongen, die deel uitmaakte van de voetbalclub Gornik Zabrze, ver dween omstreeks tien uur. Zondagmorgen is de ploeg naar Polen afgereisd zonder de jonge voetballer, van wie vermoed wordt dat hij naar Duitsland is gevlucht. Bestuurslid Maarten Rinkhoud van het toernooi: „De Poolse leiders vertelden dat zijn vader onlangs ook naar Duitsland is gevlucht. Zijn moeder verblijft nog al tijd in Polen." Volgens Maarten Rinkhoud hebben bestuursleden in de avonduren „een verdacht persoon" in de bossen gesig naleerd. Er is bovendien een taxi ge zien op de parkeerplaats. Rinkhoud: „De jongen is verdwenen zonder zijn paspoort, maar wel met zijn kleren. De Poolse leiders hadden alle paspoorten in hun bezit, omdat er altijd wordt ge vreesd voor verdwijningen." Het voetbalelftal van Gornik Zabrze was op uitnodiging van SSV naar het toernooi gekomen. Vrijdagavond was er een afscheidsfeest in de kantine. De Poolse voetbalclub heeft een volledige week in Goes doorgebracht. DEN HAAG (ANP) - Twee mannen die in voorarrest zaten, zijn zondagavond uit het Huis van Bewaring in Scheve ningen ontsnapt. De twee, de 24-jarige Nederlander R. en de 26-jarige Belg S., ontsnapten door een celraam te force ren en via het dak over een muur naar buiten te springen. Dit heeft een woordvoerster van het ministerie van justitie zondag bevestigd. Waarvoor het tweetal in voorarrest zat, is niet bekend. De Nederlander had in ieder geval nog een straf tegoed van een eerder gepleegd delict, aldus de woordvoerster. Van hen ontbreekt ieder spoor. (Van onze correspondent) JOHANNESBURG - De president in ballingschap van de zwarte Zuidafri- kaanse bevrijdingsbeweging ANC, Oliver Tambo is woensdag door een beroerte getroffen. De 71-jarige Tam bo is door een prive-vliegtuig van een Engelse onderneming voor behande ling naar Londen gebracht. Nadere gegevens over zijn toestand ontbre ken. Tambo leidt het in Zuid-Afrika verbo den ANC, nadat Nelson Mandela en Walter Sisulu met wie hij de leiding van de beweging vormde, in 1963 tot levenslang werden veroordeeld. Hij geldt als een vertegenwoordiger van de gematigde vleugel. Een aantal ja ren geleden zou hij ook al een beroerte hebben gehad. Oliver Tambo SCHIPHOL (GPD) - Het Europese luchtverkeer heeft het afgelopen weekeinde aanzienlijke hinder onder vonden van de staking bij de Franse luchtverkeersbegeleiding. Vooral za terdag liepen op Schiphol een groot aantal vluchten richting Spanje en Frankrijk vertragingen op van één a twee uur. Van de 168 chartervluchten die er dit weekeinde vanaf de nationa le luchthaven landden of vertrokken, hadden er 57 meer dan een uur vertra ging. Zondag waren er nauwelijks problemen. Technisch personeel van de Franse luchtverkeersleiding dat verantwoor delijk is voor het onderhoud van com puter- en radarapparatuur, legden donderdag het werk meer om hun looneisen kracht bij te zetten. Zij eisen dezelfde bonus die enige tijd geleden de verkeersleiders kregen. Het gaat om een maandelijks bedrag van 650 gulden als compensatie voor de hoge werkdruk. Volgens woordvoerder Wever van Schiphol onstonden de eerste proble men pas op zaterdagmiddag. „De ver tragingen liepen toen op van aanvan kelijk één uur tot twee a vier uur in de avond en nacht. Opvallend genoeg de den zich zondag nauwelijks proble- Advertentie men voor". De Nederlandse lucht vaartmaatschappijen wisten de zater dag opgelopen vertragingen zo op te vangen, dat alle vliegtuigen zondag weer op tijd konden vertrekken. In totaal kwamen van de 87 charter vluchten die in het weekeinde op Schiphol aankwamen er 31 binnen met meer dan een uur vertraging en van de 81 die er vertrokken, waren dat er 26. DEN HAAG (GPD) - Goedlo pende kunstvoorstellingen zouden in aanmerking moeten komen voor extra geld van het ministerie van cultuur (WVC). Deze suggestie wordt geop perd in een rapport dat een particulier bureau in de maak heeft voor cultuurminister Brinkman. Het stuk zal over een paar maanden worden ge publiceerd. Al geruime tijd wordt gestu deerd op mogelijkheden voor een betere financiering van de kunst in Nederland. Bij de ope ning van het danstheater, eni ge tijd geleden, in Den Haag heeft minister Brinkman daar ook al wat ideeën over ge spuid. In de plannen komt na drukkelijk de sponsoring van de kunst aan bod. Sponsoren de bedrijven kunnen zichzelj terugvinden in de namen van zalen of zelfs van hele gebou wen. I u Wolkenvelden en kans op een regen- of onweersbui. Matige tot vrij krachtige wind uit zuidwestelijke richtingen. Middagtemperatuur omstreeks 23 graden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1