almanak een ring te halen Schepen betrapt op olielozingen Delfts Blauw topper assortiment Goes wil minima te hulp schieten Om door GEMEENTEN ELDERS DE SOUVENIRWINKEL TT schenkt' tiniatuur Walcheren lefooncellen Popelen NOORDZEE EN SLOEHAVEN Lijk geborgen voor kust van Westkapelle WELLICHT SOCIAAL NOODFONDS DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1989 [IDDELBURG - De pogingen van het Zeeuws provinciebe- uur om elke grote gemeente aan een Kunstuitleen te helpen reigen a op voorhand te mislukken. Alleen de twee grootste eeuwse gemeenten, Vlissingen en Middelburg, zijn vastbe- oten om op het provinciale streven in te haken. acht gestolen i Colijnsplaat Kitsch zeeland iERIKZEE - De parasiet die eidereenden in de Wadden- e en het Lauwersmeer besmet blijkt een lintworm te jn die alleen voorkomt in kreeftachtigen. Nader onder- ek van onder anderen dr G. Dorrestein van de Rijks Uni citeit te Utrecht heeft geleerd dat het gaat om de Poly- orphus Basschatus. Deze lintworm gebruikt kreeftach- ren als tussengastheer. Het dier komt niet voor in mos- Is en kokkels. ;t is wel mogelijk dat de eidereenden de kreeftachtigen op mosselpercelen hebben opgepikt omdat die daar rond scharrelen. Uit de Waddenzee worden geen kreeften gege ten en krabben staan alleen bij Belgen nog op de menu kaart. De eidereenden ondervinden er wel hinder van. De lint worm nestelt zich in de darmwand en vreet van daaruit de vogels min of meer op. Duizenden eidereenden dreigen daar het slachtoffer van te worden. De parasiet heeft zich deze winter goed in leven kunnen houden, omdat de tempe ratuur niet ver daalde. blijft Valcherse zaak ;ze twee Walcherse gemeenten heb- in ook nu al een 'eigen' uitleen. De idere Zeeuwse gemeenten hebben ig geen serieuze plannen klaar. Be- Jv'e in Vlissingen en Middelburg is ig nergens in Zeeland besloten om k maar een cent beschikbaar te stel- i voor een gemeentelijke kunstuit- :n, ook al zijn provinciale bijdragen provinciale kunstwerken als lokaas tgegooid. ■deputeerde G. de Vries-Hommes ?da, cultuur) zint al geruime tijd op gelijkheden om in elke Zeeuwse re- een kunstuitleen te vestigen. De meentebesturen zouden daaraan ;e moeten werken, onder meer door bouwen en personeel beschikbaar te dien. Een werkgroep, waarin de ge- :enten Vlissingen, Middelburg, >es, Temeuzen en Oostburg waren rtegenwoordigd, heeft duidelijk ge- DDELBURG - Het PTT-Telecom itrict Breda heeft voor het Middel- rgse attractiepark Miniatuur Wal- eren zes nieuwe kleine telefooncel- jes in de maak. De cellen die al in 1 park stonden zijn gestolen. Die niatuurmodellen waren ook af- mstig van de PTT. en men in Breda van de diefstal irde, werd besloten het park gratis roorzien van nieuwe cellen. Die wor- a helemaal modern uitgevoerd, zo de tegenwoordige nieuwe telefoon- ien van de PTT. De schaal van de letjes is 1 op 20 en ze zijn ongeveer centimeter hoog. ILIJNSPLAAT - In de jachthaven n Colijnsplaat is tussen half juni en ugusius het kajuitzeiljacht Atalan- merk Banjer, gestolen. Het schip is 20 meter lang en 3,50 meter breed, waarde van het jacht bedraagt feveer 140.000 gulden. Eigenaar n de Atalante is een inwoner van ïi Haag, die maandag met vakantie )de, maar zijn jacht niet meer zag Sen, Atalante is een polyester tweemas- motorzeiier. De kleur van het jacht rit met een blauwe bies op de romp. kajuit en het dek zijn lichtblauw, het dek bevinden zich grijze antis troken. De rijkspolitie te water in meldinge verzoekt getuigen die het ip hebben zien varen in de genoem- periode contact op te nemen met bureau in Wemelinge, telefoon 92 -2220. Daar was heel wat in geïnves teerd, in dat lichaam van die wan, die dezer dagen op het Vlissingse badstrand ver scheen. Er was aan af te zien, &at de spierbundels met bloed, zweet en tranen waren opge bouwd. Hij was er duidelijk content mee, zoals hij daar in zeer kleine zwembroekje Paradeerde. Het jongetje van zo tussen de twee en de drie jaar, dat met schep en emmer doende was aan de vloedlijn, was onder de indruk van de getoonde bi ceps. >>Kijk us," riep hij naar zijn va- aer en moeder, die een eindje verderop zaten te zonnen, •Mjk, us, die meneer eb grote verballen!" maakt dat alleen maar te praten valt over de realisering van zelfstandige, onder gemeentelijke verantwoor delijkheid vallende uitleencentra. Vlissingen en Middelburg staan te po pelen om hun 'eigen' bestaande uit leencentra met steun van de provincie verder op te tuigen. Dat moet dan ten koste gaan van de Stichting Beelden de Kunst Zeeland (SBK) die in Middel burg een 'Zeeuwse Kunstuitleen' ex ploiteert. Het dagelijks provinciebe stuur heeft zich inmiddels bereid ge toond de Zeeuwse Kunstuitleen op te heffen. Deze organisatie heeft wel de eerste keus gekregen om als Provin ciale Uitleencentrale te gaan funge ren: dienstverlenend orgaan ten be hoeve van zelfstandige gemeentelijke uitleencentra. Het SBK-bestuur heeft dit inmiddels als 'onaanvaardbaar' van de hand gewezen. Hoewel de nu door het dagelijks pro vinciebestuur gekozen opzet mede is afgedwongen door de gemeenten Goes, Terneuzen en Oostburg, hebben de besturen van deze drie gemeenten nog geen enkele garantie gegeven voor de totstandkoming van een uitleen centrum op hun grondgebied. Woord voerders van deze gemeenten ver klaarden desgevraagd dat ze de ont wikkelingen met belangstelling vol gen, maar konden nog niet zeggen of de bereidheid bestaat er daadwerke lijk (voldoende) gemeentegeld voor be schikbaar te stellen. De gemeenten zijn zeer benieuwd naar de kwaliteits normen die het provinciebestuur als voorwaarde wil gaan hanteren. Deze normen moeten nog worden geformu leerd. De gemeenten en andere belangheb benden hebben van het provinciebe stuur tot 15 augustus de tijd gekregen om op het decentralisatieplan te rea geren. Wegens de vakanties, zo bleek woensdag, hebben diverse gemeenten grote moeite om hun antwoord op tijd in te leveren. De Zeeuwse staten ne men op 15 september een principe-be sluit. Voor die tijd komt de kwestie ter sprake in de statencommissie voor welzijnszaken. (Zie ook pagina 13) MIDDELBURG - Ringrijden is een geliefde Zeeuwse traditie waarmee fraaie prijzen te winnen zijn. Pas de laatste tien jaar dingen ringlijders ook mee naar trofeeën voor het mooist versierde paard. Vandaag, tijdens dolle donderdag in Middelburgzijn ze weer in groten ge tale te zien: de dampende knollen - veelal Belgische trekpaarden - met sierlijk gevlochten staarten en ma nen, kleurige linten en bloemen. Volgens pr-medewerker A. Verhage van de Zeeuwse Ringrijders Vereni ging (ZRV) leggen de deelnemers er eer in hun paard - vooral van achte ren - zo fraai mogelijk op te tuigen. „Ze willen mooi voor de dag komen. Niet alleen omdat er een prijs aan verbonden is, maar ook voor het pu bliek. Het oog wil ook wat", aldus Verhage. Hij wijst erop dat de jury niet alleen op kont en manen let. Het dier als geheel moet er onberispelijk uitzien, wil het voor een prijs in aan merking komen. „We kijken ook of de hoeven mooi schoon zijn." Verhage beschouwt de ringrijderij op het Molenwater als de 'happening van het jaar' voor de ZRV. Op vijf ba nen strijden zo'n 180 ruiters van 8.00 tot 17.00 uur om de koninklijke be ker. Het is volgens de heer Verhage opmerkelijk dat er steeds meer vrou wen aan het ringsteken meedoen: vijf a tien procent. ■■■■■■■■■■■■MB VLISSINGEN - De rijkspolitie te wa ter in Vlissingen heeft dinsdagavond voor de kust van Westkapelle het stof felijk overschot geborgen van een En gelsman. Het lichaam was gevonden door een visser op vijftien mijl uit de kust. De man was passagier aan boord van de Nordik Ferry, een veerboot die van Zeebrugge op Groot-Britannië vaart. Hij moet woensdag 2 augustus te wa ter zijn geraakt. De oorzaak van het in cident was woensdag nog niet bekend. De rijkspolitie te water heeft contact met de Engelse autoriteiten gezocht om het stoffelijk overschot te kunnen overdragen en achter de juiste toe dracht van het ongeval te komen. VLISSINGEN - Twee schepen zijn in de loop van dinsdagavond betrapt op olielozingen. Het gaat om het Pana mese vrachtschip Golden Sunshine, dat ver uit de Zeeuwse kust op de Noordzee dat het schip een oliespoor van twintig kilometer achter zich liet en om een Spaans autotransport schip. Dat liet via een lek smeerolie- vet in de Sloehaven lopen Het oliespoor van de Panamees werd tijdens een luchtcontrole ontdekt door de kunstwacht.De olie, een flinterdun ne laag, levert geen gevaar op voor de Zeeuwse of Zuidhollandse kust. De Golden Sunshine was onderweg van Antwerpen naar de Rotterdamse haven, toen het op open zee een tank spoelde. Na een waarschuwing van de kustwacht heeft de kapitein de lozing direct gestopt. Op zich mogen schepen op open zee tanks schoon spoelen. Een woordvoerder van de kustwacht ver telde dat gezagvoerders toch worden gewaarschuwd, omdat 'het anders steeds erger wordt'. Hij meldde ook dat de kustwacht het verbazingwek kend vond dat het Panamese vracht schip zo ver uit de kust voer. De Gol den Sunshine had een veel kortere rou te kunnen nemen van Antwerpen naar Rotterdam. Een inspecteur van de scheepvaartin spectie controleert het schip zodra het de Rotterdamse haven is binnengelo pen. Eventuele vervolging van de ge zagvoerder van de Golden Sunshine is, aldus de woordvoerder van de kust wacht, zeer moeilijk. De olielozing vond buiten de twaalf mijlszone - de Nederlandse territoriale wateren - plaats, maar op het Nederlands conti nentaal plat. Wil het openbaar minis terie toch vervolging instellen, dan moet het land van herkomst - Panama in dit geval - medewerking verlenen. De officier van justitie in Middelburg heeft dinsdagavond de kapitein A. A. van het Spaanse autotransportvaar tuig Jarama een boete opgelegd van vijfhonderd gulden, omdat het schip via de schroefaskoker smeerolievet verloor in de Vlissingse Sloehaven. Vanuit een vliegtuig van de kustwacht werd dinsdagavond geconstateerd dat zich een olievlek bevond rond de Jara ma die lag afgemeerd in de Sloehaven in het industriegebied Vlissingen- Oost. De rijkspolitie te water stelde ter plaatse een onderzoek in en ontdekte de oorzaak: een lek in de schroefasko ker. De kapitein verklaarde dat het gat er al vier weken zat. Hij had het nog niet laten repareren, omdat het schip toch halverwege augustus voor een grote onderhoudsbeurt in dok moet. Via het lek moeten enkele tientallen li ters smeerolievet in het water terecht zijn gekomen. De rijkspolitie te water besloot hierop de officier van justitie in Middelburg in te schakelen en stelde hem voor aan de kapitein een schikkingsvoorstel te doen. Voor die werkwijze werd geko zen, omdat het buitenlandse vaartuig eenmaal buiten de Nederlandse wate ren ongrijpbaar zou zijn. De officier van justitie eiste vijfhonderd gulden boete die door de gezagvoerder zijn be taald. De Jarama (1414 brutoregister- ton) is dinsdagavond naar Groot-Bri tannië vertrokken. Advertentie mm... NOTEER MIJ VOOR PROEFABONNEMENT OP DE PZC, DAN ONTVANG IK 'N DIJK VAN EEN KRANT GEDURENDE 14 DAGEN GRATIS! ZIERIKZEE - Het souvenir is een tastbare herinnering aan een mooie vakantie. Zo'n miniatuur Taj Mahal op de commode doet het altijd goed bij de visite. Behalve als pronkstuk, wijst het souvenir de kennissen op de reislust van de eigenaar. Ze zijn er in soorten en maten: van afzichtelijke sneeuwhuisjes tot uitermate breek bare Delfts Blauwe bordjes. Liefst met een afbeelding van de Dikke To ren. In de souvenirwinkel van Mar leen en Marco Viergever aan het Ha venpark in Zierikzee bevestigen de uitgestalde spullen het stereotype beeld van Nederland. Veel molens, nog meer klederdrachtpoppen en klompjes in allerlei afmetingen. Zo'n negen jaar geleden namen Marco en Marleen de souvenir- annex rook- warenwinkel over van Marco's ouders, die na de afsluiting van de Grevelin- gen wel brood zagen in de verkoop van souvenirs. Het liep storm. „De toeris ten kwamen met bussen. Vlug, vlug en hup ze waren weer weg. De blikjes bab belaars waren niet aan te slepen. We moesten ze 's avonds nog inpakken voor de volgende dag", herinnert Mar co zich. Sindsdien is veel veranderd in het koopgedrag. De toeristen blijven wat langer en nemen rustig de tijd om iets leuks voor thuis uit te zoeken. De topper in het assortiment blijft Delfts Blauw. „Men wil die klomp, die molen, vul zelf maar in. Wij willen wat bekend is erin houden. Eerst vond ik er zelf ook niks aan", onthult Marco. „Maar nu kan ik Delfts Blauw op een mooie bruine kast best waarderen. Je gaat 't leren waarderen. Je moet niet zomaar wat bestellen." Hij pakt een te geltje uit de stelling: „Zo iets zou ik niet zo gauw pakken, maar zo'n hand gemaakt poppetje vind ik wel mooi." Een houten molentje, met groene plas tic ramen heeft ook niet zijn voorkeur. „Veel poespas, veel te druk." Een kle derdrachtpop met een plastic emmer tje en dito bloemen kan nog net. loei produceert, doet haar gruwen. „Da's toch vreselijk. Daar zou ik de winkel niet mee willen vol zetten. Maar ja, sommige kinderen vinden dat leuk." De markt verandert. Koeiebel- len met opschrift zijn uit de winkel ver dwenen. De toeristen zoeken het nu meer in cadeautjes. Zonder opschrift. Duitse badgasten blijken, aldus Mar co, op zoek naar Delfts Blauw. „Neder landers ook wel", zegt hij, „maar die kopen niet zo snel Delfts Blauw voor zichzelf of 't moet voor familie in het buitenland zijn. De Nederlandse klan ten zijn meer verzamelaars van bij voorbeeld vingerhoedjes. De kaarten doen het ook heel goed. Belgen kopen wat frivoler", zegt hij. „Het is toch een vrij stabiele markt. Op beurzen kijken we of we iets nieuws kunnen ontdek ken, maar vaak kom je tot de conclusie dat het bijna altijd hetzelfde is dat loopt." Op buitenlandse vakanties mag het echtpaar Viergever graag een souvenirwinkel inlopen. „We kijken", vertelt Marleen, „wel wat gerichter. We hebben andere interesses. Zelf ko pen we souvenirs zonder opschrift, maar wel typisch voor het land. We hoeven niet iets met 'Rudesheim' er op." Marco en Marleen beklemtonen dat het runnen van een souvenirwinkel prettig werk is. „Het is", zegt Marleen, „gezellig publiek. Je hebt altijd te ma ken met mensen die op vakantie zijn. Het is geen haastwerk; de mensen zijn wat aan 't rondlopen voor ze besluiten wat te kopen. Bovendien, er blijft le ven in. De dingen die je zelf lelijk vindt, koopje niet. Het is spannend werk. We hebben pas speeldozen ingekocht, die lopen goed. Maar voor 't zelfde geld schiet je er voor een paar honderd gul den bij in." De winkel van het gezin Viergever is zeven dagen per week geopend. Vakantie in het hoogseizoen schiet er bij in. Ze maken niet de indruk die drukte te missen. Integendeel. Mar leen: „Het heeft voor- en nadelen. In het hoogseizoen is het altijd stamp vol. Je ziet door je werk al zoveel men sen, dan heb je daar in je vakantie geen behoefte meer aan. We gaan het liefst met de tent naar 'n rustig plek je." Ab van der Sluis IN ENVELOP ONGEFRANKEERD VERZENDEN AAN: PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AFD. ABONNEMENTEN ANTWOORDNUMMER 123 4380 VB VLISSINGEN BELLEN GAAT SNELLER: 01184-84215 Zijn vrouw blijkt eveneens een voor liefde te hebben voor Delfts Blauw, maar dan wel handgeschilderd. „Dat andere", zegt ze, „is er in feite maar een beetje opgekalkt. Maar je moet voor alle beurzen wat hebben." Een melk kannetje in de vorm van een koe, de bek als tuit en de staart als oor, betitelt ze als kitsch. Ook een blikken trom meltje, dat na omkeren een metalen Delfts Blauw doet het goed in de souvenirwinkel van de familie Viergever in Zierikzee. GOES - Ambtenaren op het Goese stadhuis broeden op ideeën om mensen met een smalle beurs zoveel mogelijk tegemoet te komen. Het stadsbestuur wil de ar moedeproblematiek „trachten het hoofd te bieden voorzover dat in ons vermogen ligt." Dit schrijven burgemeester en wethouders in de toe lichting op de begroting 1990. 'Het regeringsbeleid (CDA/WD) heeft ertoe geleid dat een grote groep mensen bijna niet kan rondkomen. Velen deden een beroep op volkskredietbanken, kwijting van belastin gen, eenmalige uitke ring en dergelijke. „Al deze voorzieningen heb ben echter niet kunnen verhinderen dat, er nu toch van armoedepro blematiek kan worden gesproken. Hetgeen niet alleen tot uiting komt door financiële omstan digheden waarin de uit keringsgerechtigde ver toeft, maar zeker ook blijkt uit het sociaal en cultureel isolement waarin men door langt durige werkloosheid is terechtgekomen", aldus burgemeester en wet houders. Zij kondigen aan maat regelen te bedenken om het leed van deze bevol kingsgroep te verlich ten. Bijvoorbeeld door instelling van een so ciaal noodfonds. Goes heeft een kwijt schelding ingesteld van gemeentelijke belastin gen (afvalstoffenheffing en rioolrecht) voor men sen die te weinig geld hebben. Uit de begroting blijkt dat inwoners van deze mogelijkheid in be langrijke mate gebruik maken. In 1988 waren er 719 aanvragen, waarvan -593 toegekend. In 1989 (tot en met mei) 460 aan vragen. Aan 4,5% van de huishoudens verleent de gemeente lastenverlich ting. Overigens is het nog maar de vraag of de ge meente dit kan blijven doen na de nieuwe Invorderingswet (1-1- '91). Het college schrijft het beleid vast te willen houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 9