Camping De Elderschans draait ook zonder beheerder Burgemeester buigt voor 25.000ste Zwembad Terneuzen sluit voor onderhoud rand weer Vogelwaarde de bres voor eenden streek Openbaar DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1989 ORAL KINDEREN GEDUPEERD H. van Dijk doet trede in Zaamslag Verlaten AARDENBURG - Wie het niet ge looft kan bij Martin de video's ko men bekijken, want hij heeft opna men gemaakt van camping De El derschans in Aardenburg zoals die vorig jaar en twee jaar geleden nog was. Een haveloze bedoening, met een kantine en een toilet/douchege bouw die hun naam niet verdienden en bijna altijd op slot waren. De vi deobeelden tonen het aan. Kom dan nu eens kijken. De kantine oogt gastvrij, het toiletgebouwtje wordt gebruikt en ruikt toch fris als nooit te voren. Het gras is met liefde gemaaid. „Dat deden we altijd al zelf', zegt Martin, de nieuwe zelf werkzaamheid van hem en zijn me de-campinggebruikers relativerend. Met vier andere campinggasten vormt hij, wat ze op De Elderschans noemen, de 'commissiegroep'. Sinds maart van dit jaar heeft de commis siegroep min of meer de leiding over de camping aan de lommerrijke dre ven ten westen van het stadje Aar denburg. De oorspronkelijke beheer der is failliet, de eigenaar van de grond (de volkshogeschool Zeeland) voelt er niets voor zelf de camping te beheren en de gemeente Aarden burg, die ook een stukje van de cam ping bezit, wil het liefst dat er op deze plek een luxueus vakantiepark wordt aangelegd. Van voortzetting van de immer noodlijdende camping De Elder schans wilde niemand weten, behal ve de vaste gasten, van wie sommi gen er al meer dan twintig jaar met hun caravan staan. Om deze gasten ter wille te zijn hebben het bestuur van de volkshogeschool en de burge meester in maart besloten de cam ping voorlopig in handen van de kampeerders te geven. Tegen een vergoeding voor de pachtgelden en het water, wat bij elkaar de helft is van het staangeld dat vroeger moest worden betaald. Van iedere gast wordt een helpende hand verwacht bij de voorkomende werkzaamhe den. Dit voorstel werd destijds met gejuich begroet. Er zijn er nu nog twintig vaste gasten over en nieuwe gasten worden aan de ingang ge weerd met het (misleidende) bordje dat de camping 'wegens renovatie' gesloten is. Zo blijft het lekker rustig voor de oud-gedienden. De toestand van de camping (het ou derwetse en te geringe sanitair) vol doet zelfs niet meer aan de voor schriften om nog langer als camping geëxploiteerd te worden. Omdat de gasten het helemaal onderling hou den heeft de gemeente geen bezwaar dat de kantine wordt benut, maar dan als een 'gemeenschappelijke huiskamer' en niet als een openbaar etablissement. Martin: „Laat je een vreemde toe dan weet je niet wie je in huis haalt en dan komen de problemen. Nie mand heeft het nu op de camping voor het zeggen, ook niet wij van de commissiegroep. Toch doet iedereen het werk. Goed, de toiletten worden niet om zeven uur 's morgens schoongemaakt zoals het hoort, want tenslotte zijn we allemaal met vakantie, maar wel iedere dag. Als er nou iemand komt die de wc's niet wil meehelpen schoonhouden, wie moet hem daar dan toe verplichten?" „Het is hier nog nooit zo leuk ge weest", zeggen de campinggasten, na ruim vier maanden onafhanke lijkheid. Er is er wel eens een woor denwisseling onderling, over bij voorbeeld een hond die de loopse teef van een van de andere gasten niet met rust wil laten, maar daar blijft het bij. Martin: „De kantine hebben we heel gezellig gemaakt. Er staat nou een televisie en iedereen kan er een bakje koffie komen drinken. Vooral op vrij dag komt iedereen graag eens lekker kletsen. Vroeger was dat anders. Als het dan om half twaalf 's avonds ein delijk gezellig begon te worden gooi de de beheerder de kantine dicht en ging hij zelf naar de kroeg." Het blijkt zonder hem prima te gaan. „We hebben pas een spelletjesdag gehad. Zelf georganiseerd en we heb ben ook zelf voor de prijsjes gezorgd. Ook voor de volwassenen hielden we al een spelletjesdag en een barbecue en volgend weekeinde hebben we bingo. Op 26 augustus hebben we hier een groot feest. Het laatste feest waarschijnlijk." Of niet. Burgemeester mr E. F. Jong mans van Aardenburg sluit niet uit dat de camping volgend jaar nog even op de huidige voet door kan gaan. „Ik kan nog niet inschatten hoe snel alle stappen genomen wor den", aldus Jongmans over de bouw van het vakantiepark. „De kans is klein dat het werk volgend jaar be gint; 1991 is veel realistischer. Als de camping op een goede manier mar cheert - en ik heb de indruk van wel - dan wil ik in het college bespreken dat de camping volgend jaar nog even door kan gaan." „Graag!" zegt Martin, zich verzekerd wetend van de instemming van de andere gasten. „We willen natuurlijk nog een jaartje zo doorgaan. Als het aan ons ligt gaan we nog tien jaar door." De vaste gasten van camping De Elderschans in Aardenburg houden de stemming erin. IFT.WA 1ELWAARDE - De brandweer Vogelwaarde rukte woensdag- nd uit, niet om een brand te blus- katten uit bomen te halen of men- uit wrakken te bevrijden, maar de eenden in de vijver in het bos Rapenburg te redden van een mo- jke dood door botulisme. rennig keken de eendenfamilies, al weken niet meer in het zuursto- ae water durfden, toe hoe de brand- rlieden onder leiding van com- ïdant W. Broekhoven een paar honderd kubieke meter zuiver water in de vijver spoten. De brandweer kwam in actie op verzoek van burgemeester mr A. A. L. G. M. Kessen die door inwo ners van Vogelwaarde eerder deze week gewezen was op de voor de een denpopulatie alarmerende situatie. Het waterpeil in de vijver in het bos was door de aanhoudende droogte en kele decimeters gedaald. Het restantje aan water had door de aanwezigheid van veel plantaardig materiaal een vuilbruine kleur gekregen en werd door de bewoners - de eenden- geme den. Normaal gesproken wordt het water in de vijver op peil gehouden door middel van een drainagesysteem, dat onder het bos is aangelegd. Het surplus aan regenwater vloeit dan vanzelf in de vij ver, maar daar is de afgelopen weken geen sprake van geweest. Onder het motto 'voorkomen is beter dan dode eenden', zoals Kessen aanvoerde, bracht de brandweer van Vogelwaarde gisteren uitkomst. Burgemeester mr E. F. Jongmans van Aardenburg buigt moeiteloos door zijn knieën om een taart te kunnen aanbieden aan de 25.000ste bezoekster van het Aardenburgse zwembad, de vierjarige Anjo de Bruyckere uit Aardenburg. ster verwelkomen. „Het is fantas tisch", zegt Marina Cockuyt, bad meester van het zwembad. „Nu met mooi weer kun je zien hoe belangrijk het is dat dit zwembad behouden blijft voor Aardenburg en omgeving. Welke plannen er ook voor het zwembad ko men, deze grootte moeten we handha ven. Dat hebben we deze zomer kun nen vaststellen. Met een diep bad erbij en met de mogelijkheid zwemlessen in te geven. Zeventig inschrijvingen heb ben we dit jaar voor het diplomazwem- men en 25 inschrijvingen voor de zwemlessen in het ondiepe. Daaruit blijkt wel, dat het zwembad in een be hoefte voorziet". Ze zou het zwembad en zijn outillage graag vergroten. „Een grotere speel weide met spel- en sportmogelijkhe den als badminton, volleybal, tafel tennis en een goed geoutilleerde speeltuin, alles ondergebracht en in gepast in het gehele complex van het Van Dongensportpark". Burgemeester Jongmans toonde zich verheugd over de bereikte mijlpaal. „En dat voor een onverwarmd zwem bad". De lokatie van het zwembad zorgt volgens mr Jongmans mede voor het grote aantal bezoekers. Hij maakt zich echter zorgen voor 1994, het jaar waarin het openluchtzwembad aan de landelijk gestelde wettelijke normen moet voldoen. Dat gaat met veel kos ten gepaard. Toch is ook hij de mening toegedaan, dat de gemeente 'een vorm van zwembad moet houden'. Voor de 25.000ste bezoekers was er een taart en een zwembadabonnement voor 1990. Aangezien de bezoekster pas vier jaar is, meende de burgemees ter dat een kaart met recht op zwem lessen voor het volgend jaar ook op zijn plaats is. i ral de jeugd maakt veel gebruik van zwembad De Honte in Terneuzen. AARDENBURG - „Burgemeester, kunt u misschien op de knieën?" Bur gemeester mr E. F. Jongmans van Aardenburg heeft geen enkel pro bleem met het verzoek van de foto graaf. Moeiteloos buigt hij door zijn ledematen om op ooghoogte te komen met de 25.000ste bezoekster van het Aardenburgse zwembad, de vierjari ge Anjo de Bruyckere uit Aardenburg. wandweer van Vogelwaarde spoot een paar honderd kubieke meter zuiver water in de vijver in het bos van Rapen- Woensdagmorgen om tien uur kon het om de eenden te redden van een mogelijke dood door botulisme. Aardenburgse openluchtbad voor het eerst sinds jaren zijn 25.000ste bezoek- IrNEUZEN - Het overdekt zwem- aü De Honte in Terneuzen gaat bin- iênkort voor drie weken dicht voor Sn grote onderhoudsbeurt. De ge- fjjente Terneuzen ziet deze zomer in ij open houden van De Honte een al- linatief voor het inmiddels al enige gianden gesloten Scheldebad. Daar- >r moest de jaarlijkse onderhouds- ïrt in het Terneuzense binnenbad rden verschoven na afloop van de [ooivakanties. or deze maatregel lijken vooral de deren gedupeerd. Zij zijn nu vanaf gende week aangewezen, mits deze nerse temperaturen nog aanhou- i, op het zwembad in Zaamslag en recreatiegebied De Braakman. llAIVlSLAG - Ds J. H. van Dijk, jkstelijk gereformeerd predikant te lornspijk, doet woensdag 16 augus- iis intrede in Zaamslag. Om 15.00 uur irdt hij bevestigd door ds M. Vliet- |a uit Zeist en om 19.00 uur doet hij Brede. Beide diensten zijn in de her- ■mde kerk in Zaamslag. ïannes Hendrikus van Dijk, die 14 1950 in Dordrecht geboren werd, deerde aan de Theologische Hoge- ool in Apeldoorn. Van 1968 tot 1983 hij werkzaam bij de rijkspolitie. 12 juni 1986 werd hij in Doornspijk iet ambt bevestigd, iaamslag volgt ds Van Dijk ds L. W. i der Meij op, die in 1985 naar Al ien aan den Rijn is gegaan. Vooralsnog beschikt Zaamslag niet over de ruimte om zoveel kinderen te kunnnen herbergen, terwijl bezoek aan het natuurzwembad in De Braak man straks op praktische problemen stuit vanwege de schooltijden. Niettemin passeerden eind juli bijna twee keer zoveel bezoekers de kassa in Zaamslag dan vorig jaar het hele sei zoen. Volgens F. R. van de Ploeg, amb tenaar van sportzaken gemeente Ter neuzen, gaat het hier om ruim 22.000 bezoekers. De 12.000 van vorig jaar ste ken hier schril tegenaf. „Volgens peilingen van het zwembad personeel komt ongeveer dertig pro cent van de bezoekers uit Terneuzen. Het gaat hier vooral om jeugdige klanten. Maar met het openhouden van De Honte zijn er ook daar dage lijks zo'n driehonderd bezoekers ge signaleerd. De tarieven van het over dekte zwembad hebben we volledig in overeenstemming met de buitenba den gehouden. Men moet dit ook zien als een beetje service voor het pu bliek", zegt Van de Ploeg. De ervaren badmeester Cor de Haas uit Terneuzen ziet daarentegen een openlucht zwembad als een gemis voor de jeugd. „Dat kan men in De Honte toch aan ze merken. Het valt niet te vergelijken. Met deze fantasti sche zomer komen er op mooie dagen zo'n 1.500 bezoekers naar het Schelde bad. Maar heb je een bewolkte dag, dan val je terug naar een aantal van onder de vijftig." De openingstijden zijn aangepast aan het Terneuzense buitenbad. Vanaf één uur 's middags tot zeven Uur 's avonds kunnen de bezoekers terecht in De Honte. „We geven de pure zwemmers en zwemsters tot twee uur de gelegen heid in het grote bad hun baantjes te trekken. Daarna worden alle registers opengetrokken voor de jeugd. De Hon te heeft het voordeel overzichtelijker te zijn. Kijk, de mensen gaan niet meer naar Zaamslag, omdat het daar te druk zou zijn. Ik zeg altijd, als ze het een beetje bekijken kunnen ze op be paalde uren overal terecht", zegt De Haas. Aan de Scheldedijken in Terneuzen vindt men het openlucht zwembad nog in dezelfde staat terug als aan het begin van het waterseizoen. Kaal en verlaten ligt het Scheldebad erbij in deze uitzonderlijke warme zomer. Op enkele meters afstand wagen enkele recreanten zich regelmatig aan een duik in de Westerschelde. T. A. M. Reijns, chef afdeling welzijn gemeente Terneuzen, kan er dit slechts aan toevoegen: „Wanneer een begin kan worden gemaakt met de sloop van het Scheldebad is nog niet bekend. Alles hangt samen met de af ronding van de plannen van het Schel- deboulevardproject. Het betreft nog enkele détails. Zodra het licht op groen staat, wordt zo snel mogelijk be gonnen." De bouw van het nieuwe zwembad staat in dit alles primair. „Volgend jaar heeft Terneuzen weer een buitenbad," aldus Reijns. Het verloren jaar valt echter niet meer in te halen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 29