Grotere camping wekt verzet buurtbewoners Gift voor aanleg heemtuin bij Biologisch Museum Commissie bespreekt plan 4 seniorhuizen op het Schuttershof Brabants Conservatorium geeft concerten in Goes Combinatie uit Wilhelminadorp winnaar 'nationaal' Perpignan Streek DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1989 WB IN KLEIN VALKENIS SE BIJ BIGGEKERKE Terrorisme Hoorzitting BIJDRAGE AFVALBEDRIJF Beleidsvisie BOUWPROGRAMMA DOMBURG Bewoners verijdelen inbraak in auto Vals honderdje in Middelburg Avondvierdaagse voor fietsers in Middelburg Kustverdediging Kroon wijst bezwaren tegen parkeerverbod in Nieuwiand af Bezwaren tegen voorzieningen op kampeerterrein zijn afgewezen Vlissingse windhond wint kampioenschap Kroon: gedeelte Vismarkt geen voetgangersgebied VANAF OKTOBER BIJNA ELKE MAAND Concoursen MIDDELBURG Arnemuids Kruiswerk wil schoolgebouw kopen BIGGEKERKE - F. L. de Voogd, func tionaris bij de stichting Welzijn voor Ouderen in Middelburg, kocht begin 1985 een woning aan het Vroonwegje in Klein Valkenisse, dichtbij Bigge- kerke. Hij leefde toen in de veronder stelling dat in elk geval zijn vrij uit zicht op de mooiste duinen van Wal cheren gehandhaafd zou blijven. Hij had het oude huis anders niet ge kocht. Het toerisme eist echter zijn tol. Cam ping Valkenisse wil uitbreiden en rukt tot vlakbij zijn woning op. De Voogd heeft met vijf andere bewoners van het Vroonwegje verzet aangetekend tegen het uitbreidingsplan. Camping Valkenisse is met precies 539 standplaatsen de grootste camping in de gemeente Valkenisse en ook de dichtst bezette. De oppervlakte per kampeereenheid voldoet bij lange na niet aan de richtlijnen van de Neder landse Kampeerraad. Als die eisen op de camping in de huidige omvang wor den losgelaten, moeten ongeveer drie honderd standplaatsen verdwijnen. Dat is commercieel gezien ondoenlijk. Voor de campingeigenaar staat één weg open om het bedrijf rendabel te houden: uitbreiding. Vier jaar geleden werd dat idee voor de eerste keer offi cieel naar buiten gebracht. De ge meente Valkenisse omhelsde het plan. Stichting Duinbehoud en zes bewo ners van het Vroonwegje tekenden met succes bezwaar aan bij gedepu teerde staten van Zeeland. Deze rubriek is uitsluitend be stemd voor reacties op berich ten, artikelen, of commenta ren, die in de PZC zijn ver schenen. Niet voor open brie ven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke op gave van adres en woonplaats worden niet in behandeling genomen. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 40 regels in de krant (maximaal 250 woorden). De redactie be houdt zich het recht voor in zendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Het dagelijks bestuur van de provincie Zeeland gaf in 1987 geen toestemming, omdat de ondernemer zijn plan niet goed onderbouwd had en de gemeente Valkenisse geen recreatiebeleid had bepaald. Gedeputeerde staten waren bovendien van oordeel dat de camping beter in noordelijke richting kan uit breiden. Dat is, aldus het provinciebe stuur, de meest voor de hand liggende oplossing. Het kampeerterrein blijft dan meer een eenheid en rukt in dat geval niet op in de richting van de dui nen èn het Vroonwegje. Ook de ge meente Valkenisse onderschreef en onderschrijft die visie. De eigenaar van grond aan de noord kant van de camping weigert zijn bezit echter te verkopen. „We hebben ge sprekken gevoerd met de grondeige naar", deelde gemeente-secretaris D. J. Holtkamp mee, „maar die hebben geen enkel resultaat opgeleverd". De zaak leek in 1987 afgedaan. De pro blemen waarmee de grootste camping van Valkenisse kampte, bleven. Een nieuwe eigenaar kwam vorig jaar met een ander uitbreidingsvoorstel. Hij deed zijn huiswerk beter. Het Middel burgs adviesbureau Ruimtelijk Be leid, Ontwikkeling en Inrichting (RBOI) heeft voor hem een uitstekend onderbouwd ondernemersplan ge maakt. Van de 539 vaste standplaat sen blijven er 443 over, waarvan 143 voor passanten. nu vooral bevreemdt, is dat de huidige campingeigenaar nog een grotere uit breiding wil dan zijn voorganger. Die wilde een stuk van ruim anderhalve hectare aan de bestaande 5,5 ha toe voegen. Daar is een strook grond van ruim één hectare bijgekomen. De af stand tussen de woningen en het kam peerterrein wordt daardoor kleiner. De gemeente wees dat in januari 1987 nog van de hand. Ze meldde aan be zwaarden: 'Het ligt niet in de bedoe ling het terrein later meer in zuidelijke richting uit te breiden, al zou de eige naar van de camping aan die kant reeds grond in eigendom hebben'. Ondanks die opmerking is de gemeen teraad van Valkenisse tevens akkoord gegaan met het jongste uitbreidings plan. Holtkamp geeft drie argumenten voor de ommezwaai: toeristisch kam peren is in het bestaande voorstel op genomen, er komen ruime beplan tingsstroken aan de zuidelijke kant van de camping en de afstand tot de woningen is en blijft aanvaardbaar. De heer Phaff ontvangt in de toekomstige heemtuin de cheque die de heer Poppe ondertekent. Valkenisse zat ook niet stil. De ge meente zette een beleidsvisie op pa pier. De gemeenteraad stemde in 1988 met de structuurschets recreatie en toerisme in. Kwaliteitsverbetering is daarin het toverwoord. De camping exploitant en de gemeente Valkenisse zijn met hun nota's tegemoet geko men aan twee bezwaren van gedepu teerde staten. De Voogd erkent dat. Wat hem echter De zes bewoners van het Vroonwegje zijn het daarmee oneens. Zij hebben weer een procedure aangespannen bij de gemeente. Voor de raadsvergade ring van donderdag 31 augustus vindt over deze zaak een hoorzitting plaats. Het voorbereidingsbesluit tot wijzi ging van het bestemmingsplan is dan het discussiepunt. Op grond van die beslissing kan het college van b en w, voor de definitieve verandering in het bestemmingsplan, een vergunning verlenen aan de campingeigenaar. Gedeputeerde staten moeten nog een oordeel vellen over het afgeven van die vergunning. Dat gebeurt naar de mening van Holtkamp in september. De bewoners kunnen vervolgens in beroep bij de Raad van State. De Voogd weet wat hij doet als toestem ming wordt verleend. Hij verkoopt zijn huis. OOSTKAPELLE - Voor directeur Wim Phaff van het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle was het dins dag een bijzondere dag. Uit handen van J. Poppe, direc teur van Boon Chemie bv, ontving hij een cheque ter waarde van 4570 gulden. Het bedrag kwam bijeen doordat de firma Boon in mei ter gelegenheid van de opening van het chemisch afvaldepot in Middelburg de genodigden vroeg geen bloemen en ca deaus mee te brengen, maar een geldelijke bijdrage voor een bepaald doel. Boon Chemie verdubbeld de opbrengst en bestemde hem voor de heemtuin, die men bij het natuur historisch museum wil aanleggen. De heer Phaff toonde zich erg blij met dit gebaar van Boon Chemie, „want voor de heemtuin is veel geld nodig". Op tekening is de heem tuin al helemaal ingericht. Het project zal echter in gedeel ten worden uitgevoerd, waarbij later wordt begonnen met het uitdiepen van de omliggende gracht. Op de voorpagina van de PZC van 5 augustus jl. verscheen een artikel, waarin een Brits politicus de euvele moed had, de huidige Israëlische mi nisters van terreur te beschuldigen. Werd deze uitspraak, in een BBC-de- bat, door Sir Ian Gilmour, ingegeven door angst voor de fundamentalisti sche islam? Hoe durft een vooraanstaand Engels man, lid van een volk, dat bij de eeuw wisseling de concentratiekampen uit vond, waarin duizenden Zuidafrikaan- se vrouwen en kinderen omkwamen, de huidige Israëlische regering van terrorisme te beschuldigen. De joodse staat, al vanaf het begin 1948, door het niets ontziend moham medanisme van de Arabische staten met de rug tegen de muur 'gemanoeu vreerd, is een kleine staat, die het ech te terrorisme durft te bestrijden. Alle westerse staten, Engeland inbe grepen, sidderen met ontzag voor het terroristisch geweld van PLO, Iran en de fanatieke Hezbollah-groepen in Li banon. Honderden slachtoffers zijn door dit terroristisch geweld reeds ge vallen. Laat Engeland z'n mond maar hou den, daarbij denkend aan het Panam- vliegtuig, dat boven Lockerbee werd opgeblazen! Door de arrestatie van de misdadige sjeik Obeid komt er nu misschien schot in de nu al jarenlang slepende gijzelingszaak in Libanon. Indien ook Westeuropese gegijzelden, eventueel op lange termijn, zouden vrijkomen, is dit vooral aan het dappe re en koelbloedige optreden van de huidige coalitieregering van Israël te danken. Een joodse staat, die gezien het verle den, over veel terroristisch leed hen aangedaan, kan meespreken. P. J. D. van der Zwan Statenhove II nr. 18 Middelburg VLISSINGEN - Bewoners van de Jan van Goyenlaan in Vlissingen hebben dinsdagnacht een inbraak in een auto verijdeld en de inbreekster, de 37-jari- ge Vlissingse I. B., aangehouden. Zij hebben haar aan de politie overge dragen die even na de privé actie arri veerde. De Vlissingse heeft de nacht verder doorgebracht in het politiebu reau. Zij heeft de poging tot inbraak bekend en is woensdagmorgen weer op vrije voeten gesteld. MIDDELBURG - Bij de gemeentepo litie van Middelburg heeft een restau ranthouder woensdag een vals biljelt van honderd gulden afgegeven. Helt was in zijn zaak boven water geko men. Enkele weken geleden was er ook een vals briefje van honderd in omloop, maar tot nu toe gaat het om incidentele gevallen. Woensdagmorgen werd melding ge maakt van de diefstal van een perso nal computer en een fax-apparaat uit het Delta College in Middelburg. De diefstal moet zijn gepleegd tussen 13 juli en gisteren. De waarde van de ge stolen spullen bedraagt negenduizend gulden. F. L. de Voogd achter zijn woning in Klein Valkenisse. MIDDELBURG - De Zeeuwse Ren- en Toerclub 'Theo Middelkamp' houdt van maandag 14 tot en met donderdag 17 augustus voor de zestiende achter eenvolgende keer een avondfietsvier- daagse in Middelburg. Er is keuze tus sen afstanden van 25 en 50 kilometer per avond. De kortste route (over de Walcherse binnenwegen) is bedoeld voor recreatiefietsers, de meer geoe fende trimmers rijden vijftig kilome ter per avond en komen op die tochten ook op Noord- en Zuid-Beveland te recht. Iedere avond wordt tussen 18.00 en 19.00 uur gestart bij de rijwielhandel aan de BreeWeg 17-24 in Middelburg. De tochten kunnen in eigen tempo worden gereden. De deelnemers moe ten voor 21.00 uur weer bij het uit gangspunt terug zijn. Na het volbren gen van de vier tochten is een herinne ring beschikbaar. Deelnemers die één avond missen kunnen vrijdagavond als inhaalavond gebruiken. DOMBURG - Op het bouwprogram ma voor woningwetwoningen in Domburg staat voor volgend jaar de bouw van vier zogenaamde senior huizen op het Schuttershof. Gewone woningwetwoningen zijn er genoeg in de gemeente, maar er is gebrek aan dergelijke kleine huizen. Het programma vermeldt ook de bouw van twee premiewoningen aan de Domburgse Vaandragerstraat en van twee premiewoningen op het terrein van de voormalige boerderij Pomona in Oostkapelle. Verder kunnen zes vrije-sector huizen worden gebouwd in Domburg en Oostkapelle. Voor de jaren 1991 tot 1994 wordt een aanwas van het woningenbestand voorzien met 24 woningwetwoningen, 16 premiewoningen en 16 vrije-sector woningen. Op het renovatieprogram- Bowlingcentrum - Het bowling centrum 'De Kruitmolen' in Middel burg geeft zaterdag gelegenheid ken nis te maken met de bowlingsport in het algemeen en het Middelburgse bowlingcentrum aan de Kruitmolen- laan in het bijzonder. Samen met de Bowling Bond Middelburg (BBM) houdt De Kruitmolen een open dag. De leden van de BBM zijn aanwezig om uitleg te geven. De open dag begint 's morgens om elf uur en duurt tot 's middags zes uur. ma wordt een contigent van drie parti culiere huurwoningen per jaar opgeno men en in totaal 91 woningwetwonin gen. Het woningbouwprogramma staat op de agenda van de commissie ruimtelij ke ordening en milieu, die maandag 21 augustus vanaf 19.30 uur in het ge meentehuis vergadert. Op de agenda staat ook een discussie nota van het ministerie van verkeer en waterstaat over kustverdediging in de toekomst. Een aantal keuzes is daarbij mogelijk. Domburg wil zo veel mogelijk strand en natuurschoon behouden en het college heeft daarom het voorlopige standpunt ingenomen dat een verdediging 'zeewaarts' voor Domburg het beste alternatief is. Dat betekent dat de kustachteruit- gang overal waar die zich voordoet wordt bestreden en er mogelijk zelfs constructies als dammen en dergelijke worden opgeworpen, zodat de 'aan- zanding' wordt bevorderd. In de nota wordt overigens niet met jaren maar met decennia gerekend. Wie het aan brengen van zandsuppleties om de vijf jaar op het afkalvende strand uitein delijk zal betalen, vormt voor de ge meente momenteel een actuelere zaak dan grote ingrijpende veranderingen bij de kustverdediging. Over die sup pleties zal binnenkort dan ook overleg zijn met de strandbeheerder; de semi- gemeentelijke Stichting Badplaatsbe- langen Domburg. DEN HAAG/NIEUW- EN SINT JOOS LAND - De Kroon heeft de bezwaren tegen het parkeerverbod voor een deel van de Molendijk in Nieuw- Sint Joosland verworpen. Twee bewoners hadden beroep inge steld tegen het besluit van burgemees ter en wethouders van Middelburg om aan de westkant van de Molendijk ter hoogte van de Scheldepoortstraat een parkeerverbod in te stellen. Ze stelder. dat een aantal parkeerplaatsen verlo ren ging, terwijl elders in de omgeving weinig plaats is. Ook zou het harder ril den op deze manier in de hand worden gewerkt. De Kroon wijst de bezwaren af omdat er in de directe omgeving wel degelijk voldoende parkeerplaatsen zijn, ter wijl van harder rijden niets is geble ken. DEN HAAG/OOSTKAPELLE - Di Raad van State heeft de bezwaren te gen de bouw van diverse recreatievi voorzieningen aan de Duinweg 64 i Oostkapelle verworpen. Twee omwo nenden hadden ze ingediend uit vrees dat door de bouw een aantal parkeer plaatsen verloren zou gaan en de par keeroverlast in de omgeving zou toe nemen. De Raad van State heeft dat bezwaai nu verworpen, omdat door de diverse wijzigingen op het kampeerterrein zelfs meer parkeerplaatsen zijn ont staan. RIJSSEN - De Whippet-teef Nadia van de Hooge Bergh van de familii Hoogerheide uit Vlissingen is zaterdag in Rijssen Nederlands kampioen wind hondenrennen op de 475 meter gewor den. De hond liep de afstand in 31,0 seconden (gemiddeld 55 km/uur). Na dia werd eerder dit jaar ook al Neder lands kampioen op de 370 meter. ARNEMUIDEN - De Kruisvereniging Walcheren-Oost wil het voormalig! schoolgebouw aan de Van Volïenho vestraat in Arnemuiden voor een ton van de gemeente kopen om er een wijkpost van te maken. Het huidigi gebouw van de organisatie aan dt Zuidwal is te krap geworden. Het schoolgebouwtje aan de Van Vol lenhovestraat staat al enige tijd leeg Het is in gebruik geweest als kleuter school, als bijgebouw van de Koningit Beatrixschool en als bijgebouw vandf Joos van Larenschool. Die laatsti school heeft nu in zijn totaliteit onder dak gevonden bij de openbare schoo in het centrum. De Arnemuidse commissie financier vergadert maandag vanaf 16.00 uur ii het gemeentehuis over de verkoop var het voormalige schoolgebouw. Voordi post van het Kruiswerk aan de Zuid wal is nog geen nieuwe gebruiker vonden. DEN HAAG/MIDDELBURG -Bezwa ren tegen het aanwijzen als voetgan gersgebied van het doodlopende dee van de Vismarkt in Middelburg zijl door de Kroon verworpen. Een bewoner van de Vismarkt, dii door deze maatregel zijn auto nie meer bij zijn woning kon parkeren, hat het bezwaarschrift ingediend. Di Kroon heeft dit bezwaar verworpei omdat er in de directe omgeving vol doende parkeergelegenheid is. Het in stellen van het parkeerverbod in he voetgangersgebied wordt door d( Kroon juist geacht gezien de toelooi van mensen tijdens de markt en ande re activiteiten. GOES - Examenkandidaten van het Brabants Conservatorium mu siceren vanaf oktober bijna elke maand in Goes. De zes optredens maken deel uit van een concertse rie, die zich hoofdzakelijk afspeelt in Noord-Brabant. Dat de program mering de provinciegrens over schrijdt, komt omdat Goes de laat ste jaren aandacht schenkt aan ka mermuziek. In september is het festival voor kleine ensembles en koren er vaste prik. De tien ensembles van het Bra bants Conservatorium brengen een breed programma, dat varieert van renaissance- en barokmuziek tot werken uit de 20ste eeuw. De opening van de concertserie is woensdag 4 oktober in de trouwzaal het Goese stadhuis. B en w zijn daar bij aanwezig. Ensemble La Gamme Maresienne bijt de spits af. Maurice van Lieshout (blokfluit), Maaike Boekholt (viola da gamba) en Nor- bert Bartelsman (clavecimbel) ver tolken hoofdzakelijk renaissance- en barokmuziek. Elk instrument wordt solistisch ingezet. Het trio speelt in Goes werken van Castello, Buxtehude, Scarlatti, Telemann, Schenk en De Selma y Salaverde. Alle concerten in de reeks beginnen om 20 uur. Klassieke muziek uit Latijns-Ame rika mag het publiek verwachten van het ensemble Tuhu, dat 30 no vember in het verbouwde jongeren centrum 't Beest musiceert. In het repetoire heeft ook de vader van de klassieke Braziliaanse muziek, Hei tor Villa Lobos, een aandeel. Zijn bij naam Tuhu is een Indiaans woord voor vuur. Lobos' composities zijn gebaseerd op de choro, een instru mentale, negroide versie van Euro pese polkas, walsen en mazurkas. Sopraan Rose Marie Bekker, fluitis te Marijke van Oosterhout en de vier gitaristen Tom Burmanje, Esther Breuker, Fred Brouwer en Peter Ha mers spelen ook Argentijnse liede ren van Ginastera en hedendaagse tango van Astor Piazzolla. De pianisten Robert en Bart van de Roer doen regelmatig mee aan con coursen. Bart behaalde in februari een tweede prijs bij het Nationale Edith Stein Concours. Zijn broer streek twee jaar eerder het zilver op bij Steinway Concours. In het nieuwe onderkomen van de Goese Muziekschool, de Villa aan de Van der Spiegelstraat, brengt het tweetal 13 januari verschillende so- lowerken op de planken. Robert ver tolkt Bach, Chopin en De Falla. Bart speelt Beethoven en Proko- viev. Vijf ensembles zijn 22 februari te be luisteren in 't Beest. De avond onder leiding van Alexander Hrisanide staat in het teken van de moderne muziek. Een vocalise voor sopraan, fluit en piano van Henry Cowell toont raakvlakken met de minimale muziek. Er is een trio voor fluit, hobo en klarinet. Dan volgt een stuk van Maki Ishii voor pianist en percussio nist. Een monotoon ritme beheerst 'Baltic Sea', een werk voor septet. Tot slot wacht de bezoeker het His- toire du Soldat van Igor Stravinski, een vorm van muziektheater. De Schotse mezzo-sopraan Fiona Bryant treedt regelmatig op als so liste in oratoria en cantates. Samen met haar vaste begeleider, pianist Paul Hermsen, verzorgt ze 31 maart een recital in de Muziekschool (Vil la). Via Schumann, traditionele Schotse liederen, Elgar zal ze uitko men bij Rachmaninoff. Klarinettiste Trudie Smeets en pia nist Martien Maas sluiten de con certserie 28 april in de Muziekschool af. Het tweetal speelt kamermuziek van Bach, Weber en Moussorsyky. Na de pauze staan vijf stukken op het programma van Brahms, Stra vinsky, André Laporte, Schumann en Arnold. Wim Muller uit Wilhelminadorp met de nationale winnaar van de vlucht uit Perpignan. WILHELMINADORP - Aan de inter nationale overnachtvlucht uit Per pignan namen 11.502 Europese (waar onder 2975 Nederlandse) duiven deel. Vanwege het slechte weer werden de duiven eerst op dinsdagmorgen om 7.10 uur gelost. De nationale overwin ning werd behaald door de combina tie Eyerkamp-Muller uit Wilhelmina dorp. Zij klokten hun duif om 9.23 uur. Internationaal worden ze tweede. Om 15.00 uur waren in Nederland 260 dui ven thuis. In Zeeland zijn de vroegste meldingen: Eyerkamp-Muller Wilhelminadorp, 9.23- 13.30-13.40-14.30-14.51-14.55-15.00 uur (13 mee); J. J. Steketee Bruinisse, 11.08 uur (vijf de nationaal); H. C. Verburgh Wissenkerke, 12.38 en 14.05 uur; H. Wijnacker Hengstdijk, 12.47-13.34 uur; H. Calon Hoofdplaat, 13(07 uur; M. van Hekken Kloetinge, 13.12-13.32- 15.05 uur; A. Kerkhoven Vlissingen, 13.19 uur; E. Ulijn Groede, 13.24 uur; Loek Schmid Goes, 13.40 uur; H. Vermeide Schore, 13.44-14.55-15.05 uur; Jumelet Bru nisse, 13.37-13.40-14.50 uur; Pijl-Berrevoe Goes, 14.05 uur; mevrouw Coenen Koe wacht, 14.02 uur; Koch-Riemens Terneuze 14.18 uur; F. Glerum, 14.27 uur; Cas vano Graaff, 14.27-14.32 uur; J. Westerbeke Wesi kapelle, 14.41 uur; Chr. Aerts Kruininp 14.51 uur; H. Corré Domburg, 14.55 uur; van de Voorde Nieuw- en Sint-Joosla 15.05 uur. Om 21.00 uur waren de 750 pnj» nationaal verdiend en kon het concou worden gesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 16