PZC Havendag Zierikzee herhaalt succesprogramma van 1988 Beleid opvang ganzen Flipland onduidelijk Oppassen dat recreatie de natuur niet failliet slaat provincie ONDANKS WAARSCHUWING MINISTER ORGANISATIE KIEST BREDE AANPAK VOORNEMENS KRUISEN EEKAAR BELEID MOET VOORUIT KIJKEN Rampzalig Principe DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1989 Italiaanse onderneming een deel van het suikerbietenvere- delingsprogramma op contractbasis uitgevoerd. De huidige omzet van Germina bedraagt twaalf miljoen gulden. Het personeelsbestand omvat naast de twaalf me dewerkers in vaste dienst een aantal seizoenmedewerkers. Het doel van de overname is tweeledig: door de sterke toe name in de vraag naar suikerbietenrassen wil Vanderhave de zaadproduktie hiervan zoveel mogelijk in eigen hand houden. Daarnaast zal het beleid gericht zijn op de verdere verbreding van het produktenpakket van Germina. Daar bij wordt in eerste instantie gedacht aan het uitbreiden van de zaaizaaddistributie in Italië van mais en grassen van de Vanderhave-groep. In de totale Vanderhave-groep, dochteronderneming van Suiker Unie in Breda, zullen na de overname ruim 740 men sen werkzaam zijn. Germina is gevestigd in het zuidelijke deel van de Po-vlak te, een bij uitstek geschikt gebied voor de produktie van zaaizaden van land- en tuinbouwgewassen. De belangrijk ste activiteiten van het bedrijf zijn de zaaizaadproduktie van suikerbieten en uien. Germina verhandelt verder de suikerbieten- en zonnebloemrassen van het Amerikaanse bedrijf Interstate Seed Company, dat eveneens deel uit maakt van de Vanderhave-groep. Bovendien wordt bij de Vrijwillige bijdrage Hogeschool blijft SINT PHILIPSLAND - Bij boeren op Sint Philipsland is onduidelijkheid ontstaan over de opvang van rotgan zen. Gedeputeerde staten van Zee land willen een terrein van 25 hectare bij de Bruintjeskreek voor de vogels 'nrichten. Het rijk zet de proef met 'wee gebieden op het noorden van het eiland voort. En er is nog geen zeker heid over het lokken van ganzen naar het Krammer/Volkerak. rie gevederde vrienden halen zich in bet najaar en 's winters de woede van he agrariërs op de hals als zij zich te goed doen aan ingezaaide gewassen. "°rig jaar is voor het eerst een proef genomen door twee terreinen met gras 'n te zaaien in de hoop dat zij hier hun buikjes vullen. Volgens een voorlich ter van het ministerie van landbouw visserij is deze test goed verlopen en laat het departement er dan ook mee ioor. tegelijkertijd hebben gedeputeerde 'taten besloten een terrein bij de Bruintjeskreek aan te wijzen in het ka der van de relatienota. Dit zijn land bouwgebieden met een speciale sta tus. Het gaat om een lap grond rond het natuurgebied Bruintjeskreek. Om belasting van het milieu te verminde ren willen gs afspraken maken met de gebruikers van de grond. Het moet een buffer zijn tussen landbouwgebied en natuurgebied. De provincie probeert dan op vrijwillige basis afspraken te maken met de landbouwers. „Gedeputeerde staten denken eraan dit dan meteen te combineren met de opvang van rotganzen. Dit zou kunnen door een bijzonder soort beheer van de akkers. Het is nu tijd om dat te doen, omdat op dit moment de landinrich ting in voorbereiding is. Het is dan mo gelijk eventueel gebieden uit te ruilen. Het plan gaat binnenkort de inspraak in", legt A. Beenhakker van de Provin ciale Planologische Dienst uit. Boeren vinden dat dit voornemen van gs te vroeg komt. Zij willen eerst we ten of er op de drooggevallen gronden in het Krammer/Volkerak gebieden komen waar de ganzen kunnen neer strijken. Dit idee is globaal al opgeno men in de beheersvisie van het Zoom meer. Maar nog onduidelijk is of het beheer erop gericht is de vogels er naar toe te lokken of gewoon maar af te wachten of zij hun honger gaan stil len in het KrammerA7olkerak. Vol gens de woordvoerder van het minis terie is het aan de beheersgroep om dit uit te maken. Deze heeft daarover nog geen besluit genomen. Het Landbouwschap heeft er moeite mee dat het 'ganzenbeleid' niet op el kaar is afgestemd. „We kunnen niet nu al akkoord gaan met een ganzenop- vangterrein bij de Bruintjeskreek als we nog geen zekerheid hebben over een actieve opvang buitendijks in het Krammer/Volkerak. De diverse lijnen kruisen elkaar", zegt secretaris van het Landbouwschap B. ïloom. ZIERIKZEE - De Havendag die zater dag 26 augustus in Zierikzee voor de tweede achtereenvolgende maal wordt gehouden krijgt dezelfde opzet als vorig jaar. Daar is bewust voor ge kozen omdat de aanpak van verleden jaar erg goed is aangeslagen. De orga nisatie heeft er bewust voor gekozen alle bedrijven die iets met de haven of het water te maken hebben, bij het evenement te betrekken. „De verlei ding is groot om er mosseldag of visse rijdag van te maken, maar die zijn er in de omtrek al genoeg", vertelt een van de organisatoren, Ria Geluk uit Zierikzee. De commissie toeristendagen en de visserijvereniging Helpt Elkander uit Zierikzee tekenen voor de organisatie. Ze hebben een programma opgesteld dat verdeeld kan worden in een mid dag- en een avondgedeelte. Dat begint om 13.00 uur met de ontvangst en om 13.30 uur de opening door de burge meester mr J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee. Die maakt meteen bekend wie de mosselprinses van 1989 wordt. De burgemeester maakt met haar een rondrit door de stad vergezeld door de muziekvereniging Kunst en Eer. Daarna begint om 14.00 uur de rond vaart met schepen die in de haven van Sierikzee liggen. Daaraan doet in de eerste plaats de vissersvloot mee, maar ook andere schepen zoals die van rijkswaterstaat en de bedrijven aan de Nieuwe Haven. De rondvaartboot van rederij Den Breejen wordt vrijgehou den voor mensen die slecht ter been zijn en die niet meer zo gemakkelijk op een mosselkotter klimmen. De rond vaart duurt tot 15.30 uur. Tevens wordt dan bekeken welk mosselschip het mooist versierd is. Dat schip krijgt een prijs. Ondertussen is er aan de haven leven de muziek en worden in de haven zeil KAPELLE - Het Koninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel p. J. van der Have bv in Kapelle heeft het Italiaanse Ger mina S.p A. in Cesena overgenomen. Van der Have had al vanaf de oprichting in 1978 een minderheidsbelang in de onderneming. De beide bedrijven bereikten eind juli al overeenstemming over de verkoop. Germina produceert zaaizaden van suikerbieten en uien. In de Verdronken Zwarte Polder is de natuurschade door aanleg van een strandtoegang voor recreanten verminderd. GOES - Zomer '89. De Oesterdam, tussen Tholen en Zuid-Beveland, biedt dagelijks een beeld waarvan elke rechtgeaarde natuurbescher mer gruwt. Op de voedselrijke slik ken aan de Oosterschelderand be vinden zich geen foeragerende vo gels maar mensen. Zeeaasspitters, surfers, vissers en oeverrecreanten. Ook de platen verderop in de Oos- terschelde zijn bezet door mensen. Handzame bootjes (model badkuip) om daar te komen, zijn in ruime ma te voorhanden. Alleen de minst schuwe vogelsoor ten als meeuw en scholekster laten zich in de buurt van de mensen zien. Zeldzame en kwetsbare vogels zijn verdwenen. Strandlopers, plevieren, wulp - ze moeten in de toch al men- senrijke Delta elders hun kostje zien op te scharrelen. Zeehonden wagen zich al helemaal niet in de Kom van de Oosterschelde. Slecht seen exemplaar bezoekt, als er tenminste geen mensen zijn, zo nu en dan de Vondelingenplaat. De toestand bij de Oesterdam: <een van de duidelijkste voor beelden van de manier waarop de re creatie in Zeeland in toenemende mate de natuur schade berokkent, verzucht secretaris drs G. J. Buth van de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF). Vooral gebrek aan visie - 'on voldoende vooruit willen kijken' - van lokale en provinciale overheden is er zijns inziens oorzaak van dat Zeeland bezig is een kostbare grond stof - natuur en landschap - aan de recreatie op te offeren. Buth vindt dat, behalve uiterst onverstandig, ook pure kapitaalvernietiging. „Neem de Oosterschelde. Er is via de stormvloedkering een paar miljard gulden extra uitgegeven ten behoe ve van de natuurwaarden. Nu de na tuur er achteruit gaat, wordt heel duidelijk een flinke hoeveelheid be lastinggeld verspild. Als je het ex treem wilt stellen: de natuur gaat daar failliet," betoogt bioloog Buth. Hij beklemtoont dat veel te veel wordt afgewacht. „Over beleid en in richting van waardevolle gebieden moet al duidelijkheid zijn voordat verkeerde situaties kunnen ontstaan." Voor het Ooster- scheldegebied is dat falikant ver keerd gelopen. De ZMF-secretaris is somber over het terugdraaien van de chaotische en natuuronvriendelijke toestanden bij de Oesterdam. „Ontzettend moeilijk," stelt hij. Buth wijst erop dat andere mogelijkheden voor de recreant in de omgeving spaarzaam zijn. Door een starre opstelling van de dienst der domeinen ('domeinen vormt voor Zeeland een toenemende ramp') is aan de natuurvriendelijke Zoommeerkant van de Oesterdam het gloednieuw ingerichte recreatie gebied Speelmansplaten nog altijd niet te gebruiken. De Oesterdam is geen op zichzelf staand probleem, aldus drs Buth. De natuurwaarden in het hele Ooster- scheldegebied staan op talrijke plaatsen onder druk. Overigens niet alleen door de recreatie. De kokkel visserij kan er ook wat van, evenals de zeeaasspitterij voor commerciële doeleinden. Het aan tal vergunningen om handmatig kokkels uit de Oosterschelde te ha len is omhoog geschoten (van onge veer 25 in 1987 tot ruim 300 thans). Ook zeegroente snijden en mossels rapen - niet voor eigen consumptie maar voor de handel - neemt hand over hand toe. Kommer en kwel ook elders in Zee land. Voor natuurgebieden als het Zwin, de Verdronken Zwarte Pol der en de Hooge Platen in West- Zeeuwsch-Vlaanderen, zijn de zo mermaanden steeds meer een ramp zalige periode. De recreanten eige nen zich de gebieden toe. In de Ver dronken Zwarte Polder heeft be heerder Het Zeeuwse Landschap dwars door het natuurgebied een af gerasterd plankier aangelegd, waarover de toeristen van en naar het strand kunnen. Het heeft veel geholpen, maar nog altijd houden veel mensen zich in het kwetsbare natuurgebied op. Op Walcheren is het met name de kuststrook waar knelpunten zijn, evenals in de Westhoek van Schou- wen-Duiveland. Op dit voormalige eiland moeten ook de gevoelige inla gen het nogal eens ontgelden. Op Noord- en Zuid-Beveland zijn geen opvallende probleemsituaties. Die waren er wel, meldt Buth. Als voor beeld noemt hij de drooggevallen schorren bij Bath. Daar had de na tuur - bijzondere broedvogels - een prima kans zich ongestoord te ont wikkelen. Motorcrossers en andere recreanten haalden daar een streep door. „Weer een voorbeeld van een gebied waarvoor de overheid niets regelde, waardoor wilde ontwikke lingen ontstonden, die niet meer te rug te draaien waren." De schade die de natuur oploopt is niet in harde guldens uit te drukken. Buth wil daar ook geen poging toe doen. De natuurwaarden zijn over duidelijk. Het grootste probleem wordt gevormd door verstoring: menselijke activiteiten verjagen die ren. Op de tweede plaats staat het vertrappen van (waardevolle) vege tatie. In de kuststrook verhinderen recreanten nieuwe, ook voor de zee wering belangrijke, duinvorming. De omvang van de schade hangt af van de draagkracht van een gebied. Open gebieden, zoals inlagen, heb ben het moeilijk; kleine natuurge bieden eveneens. Er is, zonder draconische maatrege len, best wat te doen aan de recrea- tiehinder, vertelt Buth. Hij atten deert op het recreatieve medege bruik van natuurgebieden, waarbij voorzieningen zijn getrofffen (zoals aanleg paden en wandelroutes, ex cursies onder deskundige leiding, plaatsing voorlichtingsborden). Veel moeilijkheden zijn te voorkomen als het toezicht - met name in de zomer maanden - verbetert. Drs Buth ziet een taak weggelegd voor de (kust)gemeenten. Hij denkt aan de aanstelling van seizoenme dewerkers die in natuurgebieden voor toezich ten voorlichting zor gen. Buth: „De ervaring is dat men sen begrip tonen voor beperkende maatregelen als wordt uitgelegd waarom. Gemeenten verdienen ge noeg aan recreatie. Ze mogen wel eens wat uitgeven voor beter toe zicht. Dat is ook investeren in de toekomst." wedstrijden gehouden voor de klasse Optimist. Dat zijn kleine zeilbootjes. Voor de kinderen zijn er de clown Co- co, een springkussen en goochelaar Mario. De haven staat vol met stands van ideële instellingen, zoals de stich ting Zeeuwind, de NJN, het Wereldna- tuurfonds, de stichting de Eendracht en het Rode Kruis. Ook de bedrijven die aan de haven gevestigd zijn presen teren zich met een standje. In de haven is een demonstratie te zien van zeeka- noërs. Ook is er levende muziek van Jawari Jazzband uit Goes en het Scheldetrio. Een van de hoogtepunten van het pro gramma is een optreden van de boeienkoning Joe Alcatraz. Die moet zich hangend aan een touw op grote hoogte van zijn boeien zien te bevrij den. Dat doet hij om 17.00 en om 20.00 uur. Tussen 19.00 uur en 20.00 uur geeft de muziekvereniging Rust Roest een show. Dan is er ook een gastoptreden van de muziekvereniging Premier uit Krommenie. Dit gezelschap is toeval lig op bezoek bij Rust Roest en zal ter gelegenheid van de havendag optre den. Twee andere programmapunten die terugkeren zijn het eten van mosselen aan de haven en de afsluiting van de havendag. Dat gebeurt in de vorm van een fakkeloptocht met gepavoiseerde bootjes in de haven. Een overzicht van de drukte tijdens de Havendag van 1988 in Zierikzee. DEN HAAG/VLISSINGEN - De sector Hoger Economisch en Administratief Onderwijs (HEAO) is het enige onderdeel van Hogeschool Zeeland dat een extra financiële bijdrage van stu denten heeft afgeschaft. De vijf andere sectoren, HTS, Mari tiem Instituut De Ruyter, Pedagogische Academie, Laborato- riumschool en HBO-Verpleegkunde, blijven de nadrukkelijk vrijwillige bijdragen vragen. Die variëren van honderd tot honderd vijftig gulden. Demissionair minister drs W. Deet- man van onderwijs heeft de hogescho len op de vingers getikt vanwege diver se klachten over de extra kosten die aan studenten worden opgelegd. De bewindsman schrijft dat, volgens de HBO-wet, de overheid in principe fi nancieel opdraait voor het hoger be roepsonderwijs. Deetman heeft het idee dat sommige hbo-instellingen echter bijdragen van studenten vra gen voor reiskosten van personeel, kosten van gastdocenten, nascholing van docenten en examen- en biblio- theekkosten. Hij staat wel toe dat de instituten geld vragen voor extra voor zieningen waarvoor de rijksoverheid niets beschikbaar' stelt. direct een rekening. Volgens Van Ant werpen valt dat voor de studenten duurder uit en betekent het voor de Hogeschool Zeeland een hele admini stratieve rompslomp. De voorzitter van het college van be stuur onderschreef het uitgangspunt van de minister, namelijk dat de rijksoverheid in principe het onder wijs bekostigt. Hij liet echter niet na erop te wijzen dat de rijksoverheid in het verleden veel op het onderwijs heeft bezuinigd. Het afschaffen van de vrijwillige bijdragen leidt naar zijn oordeel ook tot een afname van de dienstverlening. De Landelijke Studenten Vakbond (LSVb) wil dat Deetman maatregelen neemt tegen scholen die onjuist met de bijdrage van studenten omgaan. De bond pleit ook voor duidelijker regels. „Studenten weten nu vaak niet", al dus LSVb-secretaris Maarten Udo, „wat precies wel en wat niet mag. Zij laten zich daardoor vaak chanteren als de instelling dreigt met deurwaar ders of uitsluiting van het onderwijs". De vereniging van hogescholen, de HBO-raad, ontkent dat hogescholen de studenten kosten in rekening bren gen die al door de rijksbijdrage worden gedekt. Wel meldde een woordvoerder dat door de bezuinigingen in de afgelo pen jaren steeds meer kosten niet wor den gesubsidieërd. Om het onderwijs toch op peil te houden, heeft een aan tal hogescholen zich, volgens hem, ge noodzaakt gezien bepaalde kosten bij de vrijwillige bijdrage onder te bren gen. Dr ir A. P. van Antwerpen, voorzitter van het college van bestuur van de Ho geschool Zeeland, deelde woensdag mee dat de onderdelen van zijn instel ling uitsluitend vrijwillige bijdragen ontvangen. Die worden onder meer ge bruikt voor collectieve wettelijke aan sprakelijkheids- en ongevallenverze keringen. De HBO-V in Goes heeft ook nog een stagefonds. Dat fonds wordt gebruikt om stagiaires tegemoet te kunnen komen die extra reis- en huis vestingskosten moeten maken, wan neer zij alleen ver buiten de provincie Zeeland een stageplaats kunnen krij gen. Van Antwerpen maakte bekend dat het college van bestuur de richtlijn heeft uitgevaardigd dat de bijdragen een vrijwillig karakter moeten dragen. Studenten die alleen het verplichte collegegeld afdragen en niet de vrijwil lige extra kosten ophoesten, worden wel ingeschreven. Als zij toch gebruik maken van de diensten die met de ex tra bijdragen zijn betaald, krijgen zij MIDDELBURG - De Middelburgse politie heeft dinsdag twee mannen aangehouden die voor tienduizenden guldens aan goederen hadden gesto len. Het tweetal, V. B. (26) uit Hans- weert en P. de B. (24) uit Middelburg, was vooral actief in de nacht van maandag op dinsdag. Een telefoontje dinsdagochtend om vijf uur, zette de politie op het spoor van de twee. Een bewoner van Westmede meldde dat twee mannen bezig waren een auto op trottoirtegels te zetten om op die manier de banden te verwijderen. Toen de politie arriveerde ging het tweetal er hollend vandoor. In de buurt vond de politie een auto met nog warme motor en de sleuteltjes in het contact. De achterbank van die wagen was vol geladen met goederen als autoradio's, grote hoeveelheden drank, een boor machine en geldkluisjes. Een uur later kon op de Schroeweg V. B. worden aangehouden. P. de B. werd 's middags om drie uur thuis in de kraag gevat. De twee bleken in genoemde nacht actief te zijn geweest in een bungalowpark in Oostkapelle en in een hotel in Dom burg. Daar haalden ze geld en cheques weg uit jassen die in de garderobe hin gen, ze bezochten de bar waar een gro te hoeveelheid drank verdween en in de parkeergarage onder het hotel bra ken ze een aantal auto's open en na men allerhande spullen en diverse au toradio's mee. Daarbij werd aanzienlij ke schade aangericht. Het motief voor hun daden was geldgebrek. Rotganzen in het landschap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 11