PZC Paniek-reacties bij tbc niet nodig Gretig graaien in de couponnenkraam Er valt niet zoveel lol aan het waterschap te beleven provincie 8 OFFICIER VAN JUSTITIE: Domburg Extra geld WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1989 MIDDELBURG - Officier van justitie mr C. van Ginkel merkte dinsdag op de politierechterzitting in Middelburg op dat er in Goes nogal wat processen-verbaal wegens rijden onder in vloed zijn opgemaakt tijdens de horecabeurs, die daar begin maart werd gehouden. „Dat soort beurzen is gevaarlijk", stel de hij, „er wordt daar doorgaans overvloedig en gratis ge schonken". Twee beursbezoekers stonden terecht omdat ze na veel te veel gebruikt te hebben in hun auto waren gestapt. Bei den liepen op de Nansenbaan in de val. Bloedproef In de krant GGD-ARTS VAN LAVIEREN: Zonder klachten Onderzoek ALS JE ZIET WAT CONFECTIE KOST...' Routine Bevredigend Eerste provincie Deelname Forse buit bij inbraa in Vlissings schuurtje IN OKTOBER ZEEUWSE VERKIEZINGEN Vijfde keer Omslachtig Horecabeurzen een gevaar voor bezoek P. M. V. (42) uit Hulst had helemaal niet hoeven rijden, omdat zijn vrouw, die een café beheert, broodnuchter naast hem zat. Bij hem leverde het ademonderzoek 720 microgram op (1.63 promille). Omdat V. nog niets op zijn strafblad had staan en voor zijn werk een rijbewijs nodig heeft kwam hij er, conform de eis, af met duizend gulden boete en drie maanden voor waardelijke rijontzegging met de be paling dat hij de tweedaagse alcohol- verkeerscursus (AVC) moet volgen. Mevrouw P. M. de K. (25) uit Aarden burg, toen nog caféhoudster, had op het politiebureau in Goes moeite om voldoende lucht in het ademanalyse apparaat te blazen. In het proces-ver- baal werd dat als weigering van mede werking aan de ademproef omschre ven, maar gezien de tengere gestalte van de vrouw, die verklaarde nog geen ballon te kunnen opblazen, liet de offi cier deze beschuldiging vallen. Omdat de politie wel de symptomen van een hoge alcoholconsumptie had waarge nomen, werd zij toch veroordeeld voor rijden onder invloed zonder dat het be wijs in cijfers voorhanden was. Het vonnis was duizend gulden waarvan de helft voorwaardelijk, drie maanden rijontzegging voorwaardelijk en het volgen van de AVC. deeld. Zijn eis voor doorrijden na een aanrijding was vier maanden rijont zegging en 400 gulden boete. Mr De Wilde vonniste conform. H. S. (37) uit Terneuzen botste 27 ja nuari op de Axelsestraat in zijn woon plaats tegen een geparkeerde auto en zou daar volgens eigen zeggen niets van gemerkt hebben. De autoradio stond hard aan en bovendien was hij erg moe omdat hij de hele dag harcf ge werkt had. De eigenaar van de aange reden auto en zijn vriendin, die juist waren uitgestapt, werden echter opge schrikt door een harde klap en zagen hoe de auto van S. eerst vaart minder de, maar even later weer optrok. Offi cier en rechter gingen ervan uit dat S. de klap wel gehoord moest hebben. Hij werd conform de eis tot 500 gulden boete veroordeeld. De 47-jarige F. K. uit Zelzate (B) werd 27 januari in Sas van Gent aangehou den toen hij 's nachts om kwart voor één uit een café kwam. Er was hem ge vraagd of hij een zwaar beschonken oude heer naar huis wou brengen en K. meende dat hij daar nog heel goed toe in staat was. Bij hem lukte het blazen ook al niét, maar toen hem daarna op de mogelijk heid van een bloedproef werd gewezen weigerde hij pertinent. Hij had wel meegewerkt aan de eerste blaastest, die uitwees dat hij meer dan 1,8 pro mille had. Mr Van Ginkel eiste negen maanden rijontzegging, 1500 gulden boete en twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk. Politierechter mr G. de Wilde vonniste negen maanden ont zegging waarvan drie maanden voor waardelijk, 1200 gulden en de gevraag de voorwaardelijke gevangenisstraf. De rijontzegging geldt overigens al leen in Nederland. Dat is ook het geval voor de Belg P. E. M. van C. (29) uit Brugge, die 27 maart volgens mr De Wilde 'als een gek' over de Rijksweg 58 bij Oostburg had gere den, waarbij hij met een snelheid van 130 km op de verkeerde weghelft te rechtkwam. Hij blies wel naar behoren (745 microgram ofwel 1.70 promille) en werd conform de eis veroordeeld tot zes maanden ontzegging en duizend gulden boete. TBC-arts C.H. van Lavieren. H. K. (23) uit Sas van Gent reed op de- zelfde dag om zeven uur 's morgens te gen het hek van Zuid-Chemie langs de Rijksweg N 252 in zijn woonplaats. Een anonieme getuige gaf hem aan naar aanleiding van een bericht dat over het ongeval in de krant stond. Volgens de officier was hier ook drank in het spel, daar K. verklaarde dat hij vier flesjes bier had gedron ken. Mr Van Ginkel ging ervan uit dat hij zich niet als veroorzaker van de schade had gemeld om niet voor rij den onder invloed te worden gepakt. Hij is daar juist in juni voor veroor- (Slot van pagina 7) moeten aparte afspraken worden ge maakt. De fitnessruimten en de sauna zouden weer voor iedereen toeganke lijk moeten zijn. De stichting gokt voor het hele cen trum op zijn minst op 280.000 bezoe kers per jaar.Ongeveer 15 procent daarvan zal naar schatting ook be langstelling hebben voor een kuurbe- handeling. De marktverkenners gaan ervan uit dat in ieder geval Duitse be zoekers ruim vertegenwoordigd zullen zijn. In Duitsland kent men al een kuurbadcultuur. Verder wordt ge dacht aan ouderen en aan sportieve jongeren, die heel bewust met hun ge zondheid omgaan. Het is beslist niet de bedoeling dat de kuren een medisch karakter dragen en ze zullen daarom ook niet onder gezondheidszorgverze keringen vallen. In het centrum zijn verder nog een aantal spelruimten, een theaterzaal en een expositieruimte. De stichting pro beert de komende maanden op alle or ganisatorische vragen een antwoord te formuleren. Voorrang daarbij heb ben bijvoorbeeld het bepalen van de tariefstelling en het aangaan van mo gelijke uitbestedingscontracten. De SBD hoopt het bungalowpark al per september te kunnen gaan verhuren. Daartoe legt men nu contacten onder anderen touroperators. Het park met typerende zeshoekige laagbouwbungalows is de kurk waar het hele project op moet drijven. De elk-weer-voorziening blijft volgens de berekeningen verliesgevend, maar dankzij de winsten van het park wordt de semi-gemeentelijke SBD er in de komende jaren waarschijnlijk niet armer op. VLISSINGEN - Zijn grimmige karak ter heeft tuberculose al lang verloren. De tijd dat deze ziekte als 'volksvij and nummer één' verwoestende spo ren door de samenleving trok, is voor bij. Met jaarlijks nog geen 10 ziektege vallen per 1 miljoen inwoners is tu berculose in Nederland ver terugge drongen. Toch steekt de ziekte af en toe nog de kop op, zoals vorige week in Clinge bleek. Volgens dokter C. H. van Lavieren, tuberculose-arts bij de Gemeenschappelijke Gezondheids dienst in Zeeland, hoeft zo'n geval geen onrust te veroorzaken. Dankzij krachtige medicijnen en doeltreffen de opsporingsmethoden kan tubercu lose inmiddels als een gewone infec tieziekte worden beschouwd, die goed te bestrijden en te isoleren is. Nog maar enkele tientallen jaren gele den vergde de behandeling van tuber culose langdurige bedrust, gecombi neerd met een verblijf in de openlucht. Een verpleegduur van 400 dagen in een sanatorium gold in die tijd als verheu gend kort. Tegenwoordig zijn tbc-pa- tiënten hooguit vier weken uitgescha keld. En door te onderzoeken of ook fa milieleden van de patiënt, vrienden, collega's en andere contacten besmet zijn geraakt - en hen zo nodig te behan delen, kan worden voorkomen dat de ziekte zich verder verspreid. De veroorzaker van tbc is de tubercu- losebacterie. Een patiënt die aan 'o- pen' - dat wil zeggen het besmettelijke stadium - tuberculose lijdt, kan die bacterie overbrengen via de water damp die hij of zij uitademt. Vooral bij hoesten verspreiden die kleine water druppeltjes zich ver en kunnen door anderen worden ingeademd. Vandaar dat medici het hebben over aanhoes- ten. Verreweg het grootste deel van de tu- berculosebacterieën die op zo'n ma nier in de luchtwegen van een gezond persoon terecht komen, worden door slijmvliezen opgevangen weggewerkt. Maar een bacterie kan ook in de long belanden en zich daar vasthechten. Dan is de besmetting een feit. De reac tie van Mantoux, een onderhuidse in spuiting met onschadelijk gemaakte tuberculosebacterieën, stelt vast of daarvan sprake is. In het geval van een besmetting, zorgen de anti-stoffen die het natuurlijke afweermechanisme van het lichaam aanmaakt, voor een allergische reactie op de plaats van de prik. Dokter Van Lavieren legt er de na druk op dat een positieve reactie op de Mantoux-proef nog niet hoeft te be tekenen dat de patiënt ook klachten heeft. Slechts bij 10 procent van de be smette personen is de bacterie de na tuurlijke afweer te sterk af en ontwik kelt zich in de long een klein gezwel, dat op een gegeven moment op een röntgenfoto te zien is. Ook dan nog zijn ziekteverschijnselen vaak moei lijk te onderkennen: hoesten, kuchen, enige vermagering, wat heviger transpiratie - vooral 's nachts en de patiënt is eerder moe. Wanneer het ge zwel in de long groeit en zich op een gegeven moment opent, is de ziekte in het besmettelijke stadium aangeland en kunnen anderen met de bacterie worden aangehoest. De bestrijding van tuberculose - Van Lavieren vindt dat inmiddels beter van 'bewaking' kan worden gesproken - is in Nederland zover gevorderd dat grootscheepse onderzoeken, zoals de 'krasjes' en de Mantoux-prikken die scholieren vroeger jaarlijks kregen en de periodieke borstfoto voor het perso neel van bedrijven en instellingen, ver leden tijd zijn. Van Lavieren: „Bij dergelijke onder zoeken tref je zo weinig besmettingen meer aan dat het de moeite niet meer loont. Beter is het gerichte onderzoe ken op te zetten wanneer ziektegeval len worden gemeld." De ervaring heeft geleerd dat de tuberculosebestrijding snel genoeg bij een besmetting is om te voorkomen dat een tbc-explosie ont staat. De tuberculose-arts is zich ervan be wust dat vaststelling van een geval van open tbc, zoals bij de medewerk ster van De Sterre in Clinge, enige on rust veroorzaakt. Paniek-reacties zijn, zo bezweert hij, niet nodig. „Want iedereen die tot de kring van directe contacten van de patiënte be hoort, wordt onderzocht," legt hij uit. „En wanneer we daar ook positieve uitslagen van de Mantoux-test vin den, dan gaan we verder met de con tacten van die personen. En zo werken we door tot we niets meer te genkomen." Bijna negen jaar geleden veroorzaakte een aantal gevallen van open tubercu lose in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen veel ongerustheid. Zo zeer, dat sport wedstrijden werden afgelast en disco theken werden gemeden. Om de on rust de kop in te drukken besloten de inspectie van de volksgezondheid en de tuberculose-bestrijding een alge heel bevolkingsonderzoek in te stel len. Ongeveer 4700 personen lieten zich toen een Mantoux-prikje geven. Dat alles leverde 27 tbc-gevallen op. Van Lavieren achteraf: „Zo'n aanpak was nogal overdreven, maar we moesten wat aan die onrust doen. Er was geen uitzonderlijke situatie en dat heeft het onderzoek ook opgeleverd. Maar we hebben er toch wel wat van geleerd, namelijk hoe je zo'n grootschalig on derzoek organiseert, uitvoert en ver werkt." Al vroeg staan de vaste klanten in de couponnen van Brouwer te graaien. GOES - Ze zijn er nog. Van die vrou wen die wat hun ogen zien, met hun handen maken kunnen. Ze hebben geen kunstzinnige aspiraties, hun creativiteit wordt gekenmerkt door een hoge produktie en hun ver schijning door de degelijke snit van maatwerk. De Brabantse stoffen handelaar J. Brouwer kent ze als geen ander. Iedere dinsdag, als hij zijn boeltje op de Goese markt nog maar nauwelijks heeft uitgepakt, verschijnen ze aan zijn kraam: vrouwen - een enkele keer mannen - op zoek naar een stofje voor dit, een lapje voor dat. Al bijna twintig jaar verkoopt Brouwer op een deel van zijn kraam couponnetjes voor zes gulden. Die prijs is nooit veran derd, de stoffen wel. De stofjes ko men voornamelijk uit de confectie- industrie: afgesneden stukken stof, die in de ateliers, om wat voor re den dan ook, niet verder zijn geko men. Ook legt Brouwer de laatste stukken van de rol erbij, alles bij el kaar iedere week voldoende voor een vol kraam. De vaste klanten zijn bijna zonder uitzondering ook vroege klanten, 's Winters stappen ze dikwijls al tus sen zes en zeven uur de markt op om verzekerd te zijn van de eerste keus. De zaklantaarn moet er dan aan te pas komen om de kleuren te onder scheiden. In het hoogseizoen doen de meesten het wat kalmer aan. Als de Goese mevrouw A. Bonnes dins dagochtend om half acht de coupon netjes doorneust, is ze de eerste klant, samen met een echtpaar en een moeder met haar dochter. De laatste vier horen bij elkaar en heb ben duidelijk al eens eerder geza menlijk met het bijltje van de zes gulden-coupons gehakt. Met routinematige handgebaren 'bladeren' de vouwen door de sta pels opgevouwen lapjes. Is er iets aardigs, dan wordt de coupon uit de stapel getrokken, uitgevouwen, be voeld en gekeurd. Als de keuze ge maakt is, moet er dikwijls nog een zelfde lapje worden gezocht omdat de hoeveelheid stof voor het beoog de patroon niet toereikend is. De echte deskundigen, dat is meteen duidelijk, zijn mevrouw Bonnes, de moeder en de vrouwelijke helft van het echtpaar. De dochter houdt af en toe een stofje voor haar moeder om te zien of het al dan niet kleurt, de echtgenoot blijkt een gewillige kapstok voor stoffen waarop een de finitieve keuze is gevallen. „Ik naai alles zelf', zegt de moeder. „Als je ziet wat confectie in de win kels kost, dan ben je wel zot om het •niet te doen. Voor mezelf en voor mijn dochters spaar ik echt een hele boel geld uit. Bovendien hoef ik me niet te ergeren aan slordige afwer king, rare maten of zuinige naden. Ik weet: wat ik zelf maakt, dat deugt. Ik heb het zelf in de hand." De ideeeri voor patronen komen vanzelf onder het kijken. „Natuurlijk heb ik weieens iets nodig wat tussen die zes-gulden-stofies niet te vinden is. Dat koop ik dan van de rol." De moe der wijst op het jasje van haar doch ter, dat meer weg heeft van couture dan van confectie: modieus patroon en dito kleur in een zware kwaliteit katoen. „Toch ook van twee cou ponnetjes. Reken maar uit: twaalf gulden plus nog voering en sluit werk, voor 25 tot 30 gulden ben je klaar." Maar dan is er nog het werk, natuurlijk. Je moet het kunnen en er zin in hebben, dat wil ze wel toege ven. Ook mevrouw Bonnes kan het en ze doet niets liever. Het pak dat ze draagt, een pantalon met een mouwloos vest in donkergroene ke per, komt ook van dezelfde kraam. „Dat was toevallig een grote lap. De voering ook. Van die stof heb ik eerst nog een jurk genaaid." Me vrouw Bonnes komt al bij Brouwer sinds die voor het eerst met de zes- gulden-verkoop begon. „Tien jaar heb ik naailes gegeven aan vrou wen in het buurthuis. Die kwamen dan met dure lappen naar de les ter wijl ze geen steek konden naaien. Ik stuurde ze dan naar deze kraam en zorgde dat ze wisten hoeveel lapjes ze waarvoor nodig hadden. Het re sultaat bleek altijd het meest be vredigend wanneer voor weinig geld toch iets goeds tot stand kwam. Dat motiveerde die vrou wen enorm en dat doet het mij ook." Brouwer vindt de stoffenhandel een mooi vak. Zijn bedrijf, uitsluitend ambulante handel, wil hij later over doen aan zijn zoon, die nu al mee loopt in zijn vrije tijd. „Er is veel ver anderd in vergelijking met vroeger. Met echte rommel komen de fabri kanten niet meer. Vroeger wel; soms scheurde het al als je het van de rol trok. Aan de andere kant: vooroor logse kwaliteit kom je ook niet meer tegen. De meeste stoffen zijn modes- toffen. Ze hoeven geen twintig jaar meer mee, na een of twee seizoenen liggen ze in de voddenmand, stuk of niet stuk. Dat heeft ook het verschil kleiner gemaakt tussen het aanbod in de winkel en dat op de markt. De stoffen die wij verkopen liggen ook in de winkel, precies hetzelfde alleen voor een andere prijs." Bij het sluiten van de markt is de couponnenkraam volledig over hoop gegraaid. Niet door de vaste klanten. Die hebben een bijna pro fessionele manier van uitzoeken en toch de zaak keurig houden. Zij ko men ook de volgende week weer te rug. Het zijn de niet-kopers die de grootste rommel maken. Maar dat weet iedere marktkoopman al lan ger dan vandaag. (Slot van pagina 7) leer- en concentratieproblemen opd ken, moeten er andere oplossingen zocht worden. De vraag om aangewezen te word tot proefgebied groeibeheersing zo verbreding kwam vanuit het Zeeu se onderwijsveld zelf. De scholen kri gen er extra faciliteiten door. Zeela is het eerste gebied dat een dergelij project toegekend krijgt. Al jar draaien er overigens op veel bepei tere schaal al zes soortgelijke proj ten onder meer op Tholen. De ervaringen zijn daar zeer positi Na negen jaar gezamenlijk optrekt van gewoon en speciaal onderwijs] dat eiland, is er duidelijk een afnai van het aantal doorverwijzingen constateren. De enige speciale scht die Tholen telt, is gekrompen van naar 49 leerlingen. Een speciale voorbereidingsgroep der voorzitterschap van de geper.: neerde Middelburgse onderwijsmar de Waard, met deelnemers vanuit Zeeuwse gemeenten en het totale derwijsveld, is de afgelopen maant bezig geweest met de opzet van grootschalige project, waar Tholen teraard alleen een voorbeeldrol in krijgen. Er gaat geen extra geld m naar dat gebied. Er wordt binnenk een definitieve projectgroep opgerii met alleen mensen uit het onder* die uiteindelijk de touwtjes in harx krijgt van de beurs van 140.000 g en het geld van de volgende jaren, Zeeland is voor het project opgede in twaalf regio's: vier voor het voort zet onderwijs en zeven voor het ba: onderwijs en nog een aparte voor de formatorische scholen. Het is de doeling dat scholen in een regio c tact met elkaar zoeken. In de komende weken worden Zeeuwse scholen voor basis- en voi gezet onderwijs over het project naderd en bedoeling is dat er uite delijk 12 samenwerkingsverbaw komen met elk ongeveer 10 tot 15 di nemers. Alle twintig scholen v speciaal onderwijs doen mee, de dere scholen mogen meedoen op ba van vrijwilligheid. Het ziet er n uit dat vooral scholen, die nu v leerlingen doorverwijzen naar speciaal onderwijs mee zullen wil draaien in de samenwerkingsverb den. Die organisaties mogen dan ideeën aandragen over de wijze wa op zij graag het geld voor hun regio steden. De projectgroep bekijkt aanvragen weer en maakt een ver ling voor het geld. Er wordt voorlo gedacht aan toekenning van vijf 1 matie-uren voor begeleiding per wi per regio. De invulling van die uren] niet vast, maar de samenwerkings\ banden kunnen daar creatief mee c gaan. Na de aanloopperiode moeten de menwerkingsverbanden verder be len wat ze nodig vinden en aan de h: daarvan wordt dan weer geld aan vraagd voor de komende twee jaar. een andere rijksregeling kunnen scholen als samenwerkingsverb: voor gewoon en speciaal onderv overigens ook nog eens extra fori tie-uren krijgen. VLISSINGEN - Uit een schuurtje de Assemburg in de Vlissingse Bossenburgh is in de nacht van ma dag op dinsdag voor 17.000 gulden goederen gestolen. De inbrekers ceerden het slot van de opslagpla: Ze namen een buitenboordmotor een volle gereedschapskist mee. MIDDELBURG - De Zeeuwen kunnen in '89 na de verkiezingen voor het Eu ropees parlement en de Tweede Ka mer nóg een keer naar de stembus. Op 18 oktober moeten bestuursleden voor de zeven Zeeuwse waterschap pen worden gekozen. Het gaat om hoofdingelanden die verschillende sectoren vertegenwoordigen: onge bouwd (eigenaren en pachters van grond), gebouwd (eigenaren en huur ders van gebouwen) en waterkwali teit (lozers van afvalwater, zowel huishoudelijk als industrieël). De hoofdingelanden worden recht streeks voor zes jaar gekozen. Ze heb ben via de algemene vergadering de zeggenschap over het beleid van een waterschap. Op 23 augustus moeten bij elk water schap kandidatenlijsten worden inge diend. Een lijst moet betrekking heb ben op een bepaalde sector en op een waterschapsdistrict. Een kandidaten lijst is geldig wanneer die is onderte kend door tenminste tien stembevoeg den in het district waarvoor de opgave is bedoeld. In de praktijk wordt de kandidaatstel ling voor met name de sectoren onge bouwd en gebouwd in de meeste geval len vooraf onderling geregeld door be langhebbenden (doorgaans boeren). Voor de sector waterkwaliteit wil nog wel eens een stemming nodig zijn. Na de kandidaatstelling is bekend welke waterschappen verkiezingen moeten organiseren. De verkiezingen worden voor de vijfde keer op grotere schaal gehouden. Zee land neemt daarmee landelijk gezien een unieke plaats in. Dat heeft tot nog toe overigens niet voor een overweldi gende belangstelling gezorgd. Bij vori ge verkiezingen was de opkomst mini maal; in 1986 lag het gemiddelde op circa 20 percent. Een ingewikkelde verkiezingsprocedure en weinig aan dacht voor het werk van de water schappen waren hieraan debet. Toch proberen de waterschappen het - zon der wijzigingen in het kiessysteem - weer opnieuw. De Zeeuwse Water- schapsbond is van plan komende pe riode door middel van advertenties aan opkomstbevordering te doen, ver telt voorzitter mr J. A. Lantsheer. Ondanks een overweldigend gebrek aan belangstelling weer breed opge zette verkiezingen. Dat doet wat pot sierlijk aan. Lantsheer: „Potsierlijk is niet het goe de woord. Dan doe je tekort aan de mensen die wèl zoveel belangstelling hebben voor de waterschappen dat ze gaan stemmen. Anders dan bij de alge mene overheid gaat het bij de water schappen niet om hete politieke is sues. Het waterschap moet z'n werk goed doen, net zoals bijvoorbeeld PZEM en WMZ, maar men zal zelden van mening verschillen over de hoogte van een dijk of over de noodzaak van schoon oppervlaktewater. Dus valt er niet zoveel lol aan het waterschap te beleven. Het is helemaal niet verwon derlijk dat er zo weinig mensen op de verkiezingen afkomen. Voor de water schappen is het is moeilijk de mensen op te zwepen. We moeten dankbaar zijn dat er nog zoveel mensen komen". De lage opkomst geeft aan dat het wa terschap weinig aanspreekt. Dat is niet om over naar huis te schrijven. „Een lage opkomst staat zo rottig. Als je doordenkt is het niet zo erg. Je hebt een algemene vergadering nodig die bestaat uit mensen die hart voor de zaak hebben en in staat zijn het dage lijks bestuur van het waterschap te controleren. Je mag ook hopen dat de hoofdingelanden een goede vertegen woordiging van* de inwoners vormen. Mr. J.A. Lantsheer, voorzitter van de Zeeuwse Waterschapshond. Men moet er wel bij bedenken dat de ene categorie een groter belang bij het werk van het waterschap heeft dan de andere, al verandert dat langzaam aan". Waarom is de omslachtige verkie zingsprocedure voor de vijfde keer ge handhaafd? „Een meer praktische wijze van ver kiezen is nooit weg. Door de Zeeuwse Waterschapsbond zijn de laatste tijd geen concrete voorstellen hiertoe ge daan. Iedereen zegt: er komt een wa terschapswet aan. Dan zijn er andere mogelijkheden, onder meer invoering van een categorie algemeen belang. De vraag is wel hoe je dan nadrukke lijk de inwoners aan het woord moet laten komen. Ik zie twee mogelijk den. Tegelijk vertegenwoordigers 1 zen met andere verkiezingen, bijvc beeld voor de provincie of gemeent de gezamenlijke gemeenteraden een waterschapsgebied als kiescolle laten optreden. Ik voel voor het eer: als men toch naar de stembus g: dan meteen hoofdingelanden kieze Waterschapbestuurders zijn huiva voor het bedrijven van politiek in algemene vergadering. Wat is er i keerd aan het uitdragen van maatschappelijke visie? „Huiverigheid voor politiek is i plaatst. Het is hoogst gewenst dati den van de algemene vergadering maatschappelijke visie hebben en ook meebrengen naar de vergade gen. Maar ik geloof niet dat de voor waterschap belangrijke visies bepa worden door politieke opvattin? Wèl is betrokkenheid noodzaak. Ik er de nadruk op leggen dat we als ge menlijke Zeeuwse waterschappen de bevolking vele tientallen miljoei guldens aan geschot en zuiveringsl fing ophalen. Invloed op de bested kan via het uitbrengen van een stei Het dagelijks provinciebestuur wi beknibbelen op de openingstijden i de stembureaus. De staten sta) daar een stokje voor. Jammer? „We hebben als waterschappen i om kortere openingstijden gevraa Het voorstel was wel praktisch en spaarde geld. Wij hadden niet de i dat je door beperktere openingstijl zoveel minder mensen zou krijg Maar nu blijven we gewoon lan open. We hebben in elk geval gest dat er voldoende stembureaus moe zijn, opdat iedereen redelijk makke een stem kan uitbrengen. Dat niet beperkt blijven tot de autobe ters". RinusAntom l

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 8