almanak Domburgs vrije tij dspark met kuurbaden krijgt vorm Alleen de beheerder gaat niet met vakantie (EURINGSDIENST VAN WAREN Extra geld probleem leerlingen HET RECREATIECENTRUM ZEEUWSE WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1989 QES - Het is goed gesteld met de hygiëne in de seizoengebon- len bedrijven in Zeeland. Van die 500 bedrijven, zoals restau- ants, kantines en kampwinkels op campings en bijvoorbeeld rites-kramen, voldoet ongeveer 90 procent aan de normen die n de Warenwet zijn gesteld. Zo'n 8 procent kan de hygiëne en iwaliteit van de waren wat verbeteren en met ongeveer 2 pro- ient van de bedrijven is het ronduit slecht gesteld. Die indruk leeft plaats vervangend-directeur, ir J. A. van Kooij, van de ijkskeuringsdienst van waren in Goes na de inspecties van de leermeesters in Zeeland. bewaring Drenkeling Nasi rustig gewond ij botsing VOLGEND VOORJAAR OPEN Geen rotzooi Gekkenhuis Invulling Minister De Korte opent fabriek van Engelhard Terneuzen zeeland Hygiëne goed in seizoenbedrij ven )e inspecties van de keurmeesters, /orden verricht als de seizoenbedrij - ■en geopend zijn, tussen 1 april en 1 lovember. Een bedrijf wordt gemid- leld twee tot vijf keer per seizoen be- ocht. Zijn de keurmeesters van me- iing dat de exploitant het wat minder lauw neemt met de voorschriften van Ie Warenwet dan volgen meerderè ontroles. Bedrijven waar alles in orde krijgen gemiddeld twee keer per sei- oen bezoek van de medewerkers van e rijkskeuringsdienst van waren. Na en waarschuwing van een keurmees- er volgt meestal een proces verbaal, locht dat ook na verschillende pro essen verbaal niet helpen dan kan iteindelijk de officier van justitie een edrijf sluiten. Dat gebeurt in Zeeland ens in de paar jaar, aldus Van Kooij. De horecabedrijven in Zeeland heb- en de meeste problemen, zo legt Van looij uit, met de bereiding en het be- zaren van eten. Etenswaren worden ijvoorbeeld niet onder de juiste tem- eratuur bewaard of te lang bewaard. Veel mensen realiseren zich niet", al- us Van Kooij, „dat binnen 10 uur bac- eriën kunnen uitgroeien tot aantal en die tot voedselvergiftiging kun- leiden." Een ander aandachts- unt, vertelt hij, vormt de apparatuur /aarmee slagroom gemaakt wordt, lie is vaak moeilijk schoon te maken nkan zo een ideale plaats voor bacte- ie-concentraties vormen: „Het pro- leem is dat je vaak niet kunt zien of roeven, of iets bedorven is. Je moet r vanuit gaan dat vlees in principe «smet is, zeker kippen- en varkens lees, met ziekteverwerwekkende licro-organismen." Die man uit Goes behoort tot de groep Zeeuwen die het niet heeft op de recreatieve ontwik- helingen in deze provincie. Hij ziet de jaarlijkse overbevol king van steden, stranden, we gen en wateren als een plaag. Vooral over buitenlandse toe risten heeft hij een uitgespro ken mening: die dienen in ei gen land te blijven. „Ik ben geen haring en ik zwem dus niet in een school", bitst hij zo nu en dan. Een paar weken geleden zwom hij in de Oosterschelde. Alleen. Tot zijn verrassing en al spoe dig tot zijn ontsteltenis merkte hij dat de stroom hem te sterk was. Hij dreigde op termijn jo- ho het zeegat uit te gaan en niet belaan met specerijen. Op het moment, dat hij zich be gon af te vragen wanneer nu toch zijn leven als een flits aan rijn geestesoog voorbij zou trekken, voelde hij twee stevi ge handen. Van een sportdui- ker. Een Belg, die hem vier kant bij de lurven nam en hem in veiligheid bracht. Intussen heeft de Goesenaar al weer een aantal malen foete rend in de file gestaan. De tal rijke zwart-witte en rood-witte nummerborden zijn hem een gruwel. Maar hij moppert selectiever dan voorheen: Belgische sportduikers zijn wat hem be treft zeer welkom. Van Kooij wijst er verder op dat Neder land een van de weinige landen in de wereld is, waar rauw vlees wordt gege ten. Hij raadt het consumeren van bij voorbeeld broodjes tartaar voor risi co-groepen, zoals bejaarden en zieken, dan ook af. Verder willen zich nog wel eens problemen voordoen met Franse kaas. Opmerkelijk is dat het AXDS-virus niet voor problemen zorgt in bijvoor beeld restaurants. „Het virus is alleen besmettelijk bij direct contact. Bij voorbeeld speeksel op speeksel of bloed op bloed. Daar is bijvoorbeeld in de horeca geen sprake van, omdat er altijd wel een materie tussenzit, zoals bijvoorbeeld een glas of spoelwater. En als het virus daarop komt is het al niet meer besmettelijk", legt de keu ringsdienst medewerker uit. V Het feit dat Chinese restaurants nogal eens genoemd worden als plaatsen waar het met de hygiëne niet zo nauw genomen wordt, komt volgens de heer Van Kooij voort uit de bereidingwijze van bijvoorbeeld nasi. De nasi moet eerst gekookt worden en daarna weer opgebakken. Tijdens de afkoelingspe riode kunnen de bacteriën hun slag weer slaan, als het eten niet op de juis te wijze opgeslagen wordt. Maar Van Kooij voegt er aan toe dat dit net zo vaak voorkomt in Nederlandse res taurants die nasi of bami of vergelijk baar eten serveren. Het aantal klachten van particulieren, dat de keuringsdienst bereikt valt nogal mee. In 1988 waren dat er bij voorbeeld 120. Dit jaar is het gestegen tot ongeveer 200 maar dat komt door een uitbreiding van het werkgebied van de Goese dienst met de Zuid-Hol landse eilanden en een deel van Noord-Brabant. Veel mensen weten niet van het bestaan van de rijkskeu ringsdienst van waren, bleek onlangs uit een onderzoek dat de dienst hield. Slechts 20 procent van de Nederlan ders kent het instituut. De klachten gaan meestal over bedorven levens middelen, het verstrijken van de uiter ste houdbaarheidsdatum en ziek wor den na het eten. Het aantal klachten over horecabedrijven valt wel mee. Volgens de heer Van Kooij trekken mensen vaak zelf hun conclusies en gaan ze nooit meer dat bewuste hore cabedrijf. 1I0DELBURG - De zeventienjarige romfietser R. B. uit Grijpskerke is insdagmiddag om tien voor drie era- tig gewond geraakt bij een aanrij- ing met de auto van J. van H. (63) uit lost-Souburg. Het ongeluk gebeurde p de Laan der Verenigde Naties in liddelburg. 'an H. kwam van de uitrit bij het lachthuis en kruiste, zonder B. te ien, het fietspad. De bromfietser bot te tegenk auto en liep daarbij een ge- ompliceerde beenbreuk op. De jon en werd opgenomen in het Gasthuis i Middelburg. Zijn brommer beland- aan de andere kant van de weg waar beschadigd in een greppelDe uto van Van H. liep lichte schade op. Eén van de Terneuzense politiemensen achter het stuur van surveillancewagen. 'de nieuwe TERNEUZEN - Het wagenpark van de gemeentepolitie Terneuzen is uit gebreid met een nieuw model van een onbekend merk. De wagen, sa mengesteld uit met name onderdelen van een Lelijke Eend, werd in de nacht van maandag op dinsdag aan getroffen op het parkeerterrein ach ter de MTS, zonder bestuurder of an derszins iemand die als eigenaar bouwer kan worden aangemerkt. Toen het vehikel er de volgende mor gen nog stond heeft een agent de wa gen naar het bureau gereden en voorzien van een zwaailamp en poli- tiestickers. „Een grapje, dat je mag beschouwen als een protest van ons tegen de voortdurende bezuinigin gen op ons wagenpark"aldus adju dant F. A. Rijnberg. Het karretje, dat overigens prima rijdt, is in ieder geval in beslag geno men want het voldoet niet aan de ei sen om op de openbare weg te mogen rijden. De politie werd erop geatten deerd door buurtbewoners in de wijk Zeldenrust die in hun nachtrust wer den gestoord door het knallende ge luid van het autootje. Toen een surveillancewagen ter plekke arriveerden holde de be stuurder van de wagen weg, met me deneming overigens van de accu. Hij liet het contactsleuteltje achter, dus toen de volgende morgen de politie zelf een accu monteerde kon de wa gen worden gestart en meegenomen. Gezien de kwaliteit van de construc tie gelooft de politie dat de wagen is gemaakt door leerlingen van de MTS. Ze kunnen hem op het bureau' komen terughalen, indien ze aanne melijk kunnen maken er niet mee op de openbare weg te zullen komen. IrJ.A Goes. van Kooij in het laboratorium van de Rijkskeuringsdienst van waren in MIDDELBURG - Zeeland krijgt drie jaar lang extra geld van het ministerie van onderwijs om de opvang van kinderen met leer- en concentratieproblemen in het gewoon onderwijs te stimu leren. Die kinderen komen zon der extra aandacht nogal eens in het speciaal onderwijs terecht. Zeeland is door het rijk aange wezen tot zogenaamd 'proefge bied groeibeheersing zorgver breding' en krijgt in dat kader dit schooljaar al 140.000 gulden. Wat er de komende twee jaar vanuit Den Haag beschikbaar wordt gesteld, is onder andere afhankelijk van wat er boven ta fel zal komen en wat de resulta ten van het project zijn. In prin cipe wordt uitgegaan van jaar lijks 140.000 gulden. Het geld betekent voor het on derwijsveld dat er middelen zijn om onder meer de contacten tus sen het gewoon en het speciaal onderwijs te verstevigen, kinde ren beter op te vangen en leer krachten onderling kennis over te laten dragen over het omgaan met moeilijk lerende kinderen. Bedoeling van dat alles is dat er uiteindelijk minder kinderen naar het speciaal onderwijs door verwezen hoeven te worden, om dat er meer scholieren met leer problemen in het gewone onder wijs opgevangen kunnen wor den. Dat idee is overigens niet al leen ontstaan omdat het de kin deren ten goede kan komen. Het speciaal onderwijs is de afgelo pen jaren over het algemeen ge sproken veel te hard gegroeid, vindt het ministerie. Het budget mag niet meer omhoog en omdat er toch steeds meer kinderen met Slot zie pagina 8 kolom 7) De fundamenten van de elk-weer-voorziening van Hof Domburg. Te zien zijn onder andere de kelders van het horecage deelte, de theaterruimte en de sportaccommodatie. DOMBURG - Het bouwterrein van het Hof Domburg aan de Domburgse Ba- belweg ligt verborgen achter grote hopen aarde, die omhooggebracht zijn bij het leggen van de fundamen ten van een project, dat bestaat uit 150 bungalows en een elk-weer-voor ziening met kuur- en recreatiebaden. Het lijkt of er op het terrein iets stie kems aan de gang is, maar dat is de bedoeling niet. Wat de eigenaar, de se- mi-gemeentelijke Stichting Bad- plaatsbelangen Domburg, betreft kunnen niet genoeg mensen horen wat er allemaal achter die zandhopen te gebeuren staat. De bouwvakkers hebben hun werk dinsdag weer opgevat na een maandje rust. Het Hof moet in hoog tempo uit de grond worden gestampt, want het is de bedoeling dat op 1 april 1990 de bungalows in gebruik worden geno men en op 1 juni van dat jaar de elk- weer-voorziening. Voor dit onderdeel van het project heeft de stichting de naam kuur- en recreatiecentrum be dacht. Het etiket kuuroord wil de SBD er niet opgeplakt zien. Hoewel het de kuurruimten zijn die het hele project uniek maken, vullen die kamers maar een klein deel van het centrum. Er is in de elk-weer-voorziening meer te bele- BRAAKMAN - Het is een familiebe drijf en er zit zo langzamerhand een flink vermogen in. Dus gaat de familie niet met vakantie. De kinderen van beheerder C. Verpalen van recreatie centrum De Braakman bij Hoek ver maken zich toch wel op de camping en met alles wat er omheen zit. „Ik denk dat ik de afgelopen vijf jaar precies een week vakantie heb gehad. Ieder jaar een dag dus. Je kunt hier nu een maal nauwelijks weg. Het seizoen wordt steeds langer. En 's winters doen we ontzettend veel onderhoud." Z'n vrouw: „Ik heb altijd in het onder wijs gezeten dus ik heb vakantie ge noeg gehad. En dit werk is zo ontzet tend plezierig. De Braakman is uitge groeid tot een reuzegezellig recreatie centrum met erg fijne mensen. En dat is ons toch in een betrekkelijk korte tijd gelukt." Zij is een Van den Bosch. Haar familie kwam zo'n vijfentwintig jaar geleden voor het eerst in aanraking met de re creatiesector toen vader, bakker van beroep, een winkel en een kantine op een camping in Hoeven ging beheren. Later volgde camping De Vogel bij Hengstdijk. De gemeente Hontenisse bleek zo onder de indruk van de aan pak van de Van den Boschjes dat ze de familie de gelegenheid bood de hele camping over te nemen. Recreatiecentrum De Vogel werd ver volgens snel uitgebouwd; en de plan nen voor de toekomst liegen er ook niet om. De gemeenten Terneuzen en Sas van Gent besloten in '83 ook in zee te gaan met de familie Van den Bosch. creatiecentrum verdringen zich hand- jesvol kort-gebroekten, dames ook in opzichtige koersbroeken en schreeu wende shirts. Beheerder Verpalen oogt wat vermoeid. „Het hoogseizoen vans en de bungalows. Er zijn 665 vaste staanplaatsen. Mensen, die ook ieder jaar weer terugkeren en soms zelfs lan ger blijven omdat de dagelijkse activi teiten van het recreatieteam zo aan slaan. Mevrouw Verpalen(-Van den Bosch): „Dat slaat zo ontzettend aan. We hebben dagelijks een stuk of tien activiteiten. Echt hoor, mensen blij ven er langer voor op De Braakman staan met hun caravan of tent...We hebben voor 6000 gulden bekers en prijzen ingeslagen. Ze zijn er gek op!" En dan biedt het recreatieteam dus: paardritjes voor de kleintjes, een och tendwandeling met ontbijt (ook wel 'dauwtrappen' genoemd), disco 'Luc ky Strike', een lawaai-optocht voor de jeugd ('Wij gaan met knallers, toeters, pannedeksels en al wat maar lawaai maakt de kwade bosgeest verjagen'), een dansavond met levende muziek, bollen bij de kantine, boogschieten, paalhangen, kantklossen, sterkste man en sterkste vrouw en, natuurlijk, de grote hypnoseshow van Mister Hanssen (bekend van Sonja Barend). Beheerder Verpalen, nadat hij twee salonwagens de weg heeft gewezen: „Het is allemaal enorm veel werk, dag en nacht, maar het werkt! Er is hier niks geen rotzooi. Jeugdgroepen? Ne men we bewust niet. Niet om te discri mineren, maar om de rust te bewaren. We zijn immers een familiecentrum en we moeten het - omdat we niet aan het strand zitten - in de eerste plaats hebben van kwaliteit. Man, als je eens wist wat we hier destijds aantroffen. Afgebroken wc's...te gek om op te noe men. Natuurlijk was het voor ons ook Exploitatie door derden werd be schouwd als hét redmiddel voor re creatiecentrum De Braakman, waar het allemaal niet al te best liep. Vol gend jaar trekken de gemeenten zich helemaal terug. Eindelijk bevrijd van die financiële slokop. Aan de balie in het kantoor van het re is een gekkenhuis. Met erg onregelma tige werktijden. We hebben acht vaste mensen op het centrum rondlopen en vier mensen op kantoor. Dan nog de parttimers...in totaal toch al gauw een man of vijfentwintig, 's Nachts wacht lopen, disco's begeleiden, onderhou- d...al die zaken. Nee, ruzie's en andere ellende hebben we hier eigenlijk niet. Daarover verbazen we ons eigenlijk ook nog weieens. 'Aan de andere kant hebben we redelijk strenge regels. Wie vanuit de omgeving komt en de disco wil bezoeken, mag niet ouder zijn dan achttien en niet met de brommer ko men." Wordt binnen de KNVB, de voetbal bond, alweer een jaar gediscussieerd over de invoering van een supporter spasje, in De Braakman werken ze er al geruime tijd probleemloos mee. Wie van buiten komt en naar de disco wil, moet een fotootje inleveren en krijgt een heus pasje. Het werkt wonderwel. In het hoogseizoen heeft de familie Van den Bosch (Verpalen is getrouwd met een dochter en dus ook al familie) zo'n 7000 mensen in de tenten, de cara- Beheerder Verpalen - met ringbaard - informeert naar het 'lief en leed' van kampeerders op het overloopterrein. een leerproces. De eerste jaren was het echt buffelen. Nu gaat het alle maal op rolletjes. Daar verbaas je je dan wel eens over ja." Maar die berichtgeving, over smoga- larm enzo? Wordt daarin niet steeds gesproken over de smog in Zierikzee én de Braakman? Verpalen knikt be grijpend. „Dat hebben wij hier onder ling ook besproken. Maar dat meet punt is er nu eenmaal en bovendien heeft die berichtgeving tot nu toe geen enkele negatieve reactie opgeleverd. Mensen begrijpen waarschijnlijk ook wel dat die smog overal is. En zo'n meetpunt in de Braakman...dat is dan jammer." De ruzies met een groepje bungalow eigenaren dan, die via de rechter wil len afdwingen dat ze het hele jaar door gebruik kunnen maken van hun 'twee de huis'? Verpalen: „Het groepje is klein; ze proberen onder de reglemen ten uit te komen. Nou kijk, wij hebben de exploitatie en hebben er ook een vermogen ingestopt. Permanente be woning willen we niet. Laten we er ver der maar over ophouden." Buiten kijkt een vrolijke vakantie heer in z'n postbakje. Niks vandaag. Een vrouw wil tien pakken papieren verzenden, in bruine enveloppen. Dat kan geregeld worden. En die man uit Nunspeet had gereserveerd. Hoe is z'n naam? Vriendelijk, vriendelijk, vriendelijk. En vanaf elf uur weer wachtlopen, denken de medewerkers van de familie Van den Bosch. Be heerder Verpalen? Die denkt aan alles tegelijk. Maar is wel erg blij met die brief van het waterschap De Drie Am bachten, waarin wordt bevestigd dat het oppervlaktewater nog nooit zo zuiver is geweest en de zwemwater kwaliteit ook al optimaal is. Geen al gen m3ar veel watervlooien. En een helderheid die het mogelijk maakt bijna twee meter diep te kijken. „Komt door het nieuwe visbeheer", weet Verpalen. Wout Bareman ven en er wordt onder andere een com pleet tropisch zwemparadijs in geves tigd. „We mogen en we willen onszelf geen kuuroord noemen", zegt SBD-di- recteur Jan van Asseldonk. De stichting is nog druk bezig met de organisatorische invulling van het centrum. Beslissingen moeten nog worden genomen over het uitbesteden of in eigen beheer houden van zowel het kuuronderdeel als de horecavoor- zieningen. Mogelijk worden onder in vloed van pachters nog zaken gewij zigd. Vast staat dat bij de verschillen de onderdelen van het centrum aparte horecavoorzieningen komen: een kof fiebar, een sportcafé, een café voor zwemmers en een restaurant. In aanbouw zijn voor het kuurcentrum in ieder geval drie speciale baden: een zoutwaterbad, een warmwaterbad en een eucalyptusbad. Die baden moeten voor iedereen toegankelijk zijn; ze lig gen evenals het grote binnen- en bui tenbad op de benedenverdieping van het centrum. Op de bovenverdieping komt het echte behandelcentrum, waar mogelijkheden zijn voor thalas- so-therapie, modderbehandeling en schoonheidsverzorging. Ook komen daar sauna's en een floating-room, wat zoveel wil zeggen als een rustbad. Er komt een Turksbad, een afkoelbad en fitnessruimten. Voor behandelingen i (Slot zie pagina 8 kolom 1 TERNEUZEN - Demissionair minis ter R. de Korte van Economische Za ken komt donderdag 14 september naar Terneuzen om de nieuwe kataly- satorfabriek Engelhard officieel te openen. Engelhard, waar katalysato ren voor raffinaderijen worden ge maakt, is reeds in bedrijf. De bouw van de fabriek begon vorig jaar na een lange periode van onderhandelingen met het provinciebestuur over steun bij de investering. Uiteindelijk droeg de overheid vier miljoen gulden bij in de infrastructurele werken op een to tale investering van 100 miljoen gul den. De fabriek levert haar katalysatoren (in de vorm van een poeder, vervaar digd uit witte klei) aan raffinaderijen in heel Europa, Afrika en het Midden- Oosten. Engelhard, die zijn hoofdves tiging heeft in de Verenigde Staten, be voorraadde deze landen tot voor kort vanuit de VS. Sinds het bedrijf al enige bedrijfsgebouwen heeft aan de Zeve- naarhaven in Terneuzen wordt deze lo- katie gebruikt als verdeelpunt voor de vanuit Amerika aangeleverde kataly satoren, in afwachting van een eigen produktie. WÊKÊKPMÊÊBÊÊÊËBÊÊÊËi

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 7