PZC Meer uitkeringen wegens arbeidsongeschiktheid Tien tot twaalf miljoen mensen lijden aan lepra Kieslijsten van Janmaat goedgekeurd WVC: moedermelk kent meer voor- dan nadelen Touroperators voelen niets voor boycot vakantie naar Oostenrijk binnen- en buitenland WATERBEDRIJVEN ZIJN VERHEUGD KWF steekt 14 miljoen extra in kankeronderzoek Sanering Rijn Al-Fatah steunt beleid Arafat Echtpaar voor ogen kinderen verongelukt BRIEF NAAR DOKTERS EN ZIEKENHUIZEN F risdankenfabriek schrapt 80 banen NS OVERWEEGT SCHRAPPEN REIZEN NAAR KARINTHIË Zwangere vrouw vlucht zwemmend uit Roemenië Palmer premier Nieuw-Zeelaud WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1989 5 STRAATSBURG/RIJSWIJK (ANP) - De Administratieve Rechtbank in Straatsburg heeft de lozingsvergunning van de Franse Kalimijnen in de Elzas voor afvalzout op de Rijn ver nietigd, zo deelde de Vereniging van Waterleidingbedrijven in Nederland (VEWIN) dinsdag mee. I LONDEN RTWAFP- De Britse Kustwacht roept eenieder He het Kanaal tussen Groot-Brittannië en Frankrijk wil merzwemmen, op twee keer na te denken voordat hij of zij laadwerkelijk in deze drukke waterweg duikt. Kanaal- lemmers lopen kans onder een schip terecht te komen, mdat het voor schepen gevaarlijk is van koers te verande- ■en. ~>e regionale commandant van de kustwacht in Dover, Ja- nes Neill, verklaarde dinsdag dat het vaak voorkomt dat chepen slechts voor een zwemmer kunnen uitwijken met gevaar op een aanvaring met een andere boot. Het is daar om makkelijker als de zwemmer zich uit de voeten maakt, zei hij. Maar Neill ontkende berichten in het Britse dagblad Times, volgens welke schepen zouden zijn geadviseerd beter maar over zwemmers heen te varen dan hun koers te verande ren. „Natuurlijk zeggen we dat niet. Het enige 'wat wij doen is mensen die erover denken het Kanaal op een alternatie ve wijze over te steken ervoor te waarschuwen dat zij scheepsbemanningen in gevaar kunnen brengen". Per jaar proberen 30 a 40 mensen de afstand tussen Groot- Brittannië en Frankrijk zwemmend te overbruggen. Rechtbank verbiedt zoutlozing op Rijn Voorts werd de vereiste milieu-effect rapportage niet voldoende geoor deeld. De Kalimijnen hadden name lijk geen rekening gehouden met de belangen van de drinkwatervoorzie ning aan de benedenstroom van de Rijn. Het is nu afwachten wat er verder gaat gebeuren. Volgens een woordvoerder van de waterleidingbedrijven zal de Franse zoutfabriek ongetwijfeld in be roep gaan tegen de uitspraak van de rechtbank in Straatsburg. De Franse rechter voorziet in zijn oordeel niet in een direct stopzetten van de zoutlozin- gen. De tien Nederlandse klagers zijn be halve de VEWIN, de Samenwerkende Rijn- en Maaswaterleidingbedrijven De waterleidingbedrijven en enkele andere belanghebbenden hadden vier jaar geleden bij de Franse rechter een Dezwaarschrift ingediend tegen de lo- angsvergunning, die de Kalimijnen in [985 van de prefect van Haut-Rhin had jekregen. De tien Nederlandse procespartijen :ijn verheugd dat de rechtbank in Straatsburg hun bezwaren heeft on- ierschreven en zien verlangend uit ïaar het moment, waarop de lozing nu netterdaad wordt beëindigd. De rechtbank vernietigde de vergun- ïing van de Franse prefect op grond ran de overweging dat de gevolgde jrocedure om de lozingsinstallatie te nogen gebruiken niet voldeed aan de iesbetreffende wet van 19 juli 1976. (RIWA), de Watertransportmaat- schappij Rijn-Kennemerland, de Stichting Reinwater, de provincie Noord-Holland, de gemeente Amster dam, de hoogheemraadschappen van Delfland, Rijnland en Schieland en het Zuiveringsschap Riverenland. Het internationale overleg over de sa nering van de Rijn beu, stapten de Ne derlandse waterleidingbedrijven, die ernstige hinder en schade ondervin den van de onnatuurlijk hoge hoe veelheden zout in het Rijnwater, al in 1980 naar de Franse rechter om een einde te maken aan de voortdurende lozingen van afvalzout uit de kalimij nen. Zij tekenden toen beroep aan te gen de verlenging van de vergunning waarover de zoutfabriek beschikte. Deze liep aan het einde van 1980 af. De prefect van het departement Haut-Rhin verstrekte echter op 22 de cember van dat jaar een nieuwe ver gunning aan de kalimijnen, waartegen de waterleidingbedrijven en de andere klagers bij de rechtbank in Straats burg een bezwaarschrift indienden. Op 18 maart 1981 trok de prefect de ge wraakte lozingsvergunning weliswaar in, maar verleende een nieuwe, enigs zins gewijzigde vergunning die geldig was tot 31 december 1990. JTRECHT (ANP) - Het aantal mensen net een arbeidsongeschiktheidsuit- tering (AAW/ WAO) is in 1988 met 11.000 gestegen tot 756.000. Een ver dere toename is te verwachten door inder meer vergrijzing, zo schrijft de lemeenschappelijke Medische Jienst (GMD) in het dinsdag gepubli- leerde jaarverslag 1988.. )e GMD adviseert de bedrijfsvereni- lingen over de arbeidsongeschiktheid an AAW/WAO-verzekerden en brengt idviezen uit over voorzieningen voor ;ehandicapten. In 1988 zijn ruim 1.000 arbeidsongeschikten weer aan rerk geholpen, van wie 15,760 bij de ei sen werkgever. De toename van het iantal herintreders is gedeeltelijk toe e schrijven aan de Wet Arbeid Gehan- licapte Werknemers (WAGW). Sinds uli dit jaar bestaat de mogelijkheid ledrijven voor het in dienst hebben 'an gehandicapten een quotum van 3 ot 7 procent op te leggen. )oor de stelselherziening sociale ze kerheid zijn in 1988 mensen met een volledige AAW/WAO-uitkering onder de 35 jaar opnieuw op de mate van arbeidsongeschiktheid beoordeeld. Een gedeeltelijk arbeidsongeschikte komt niet meer in aanmerking voor een volledige WAO-uitkering. Het ef fect van deze maatregel laat enkele ja ren op zich wachten. Zo is de groep per sonen die in 1987 met een volledige uit kering in de WAO kwam na verdere be geleiding en bemiddeling door de GMD sterk afgenomen: van ruim 62 procent eind 1987 tot bijna 53 procent eind 1988. Vanwege de stijgende vraag naar thuiszorg heeft de GMD in 1988 meer adviezen uitgebracht over voorzie ningen voor gehandicapten. Voor aanpassing van woningen is bijna 20 procent meer adviezen uitgebracht, terwijl voor verbetering van de le vensomstandigheden van gehandi capten bijna 10 procent meer is gead viseerd. TUNIS (AFP-UPI-DPA) - Het congres van Al-Fatah, de belangrijkste bewe ging binnen de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie (PLO), heeft zijn steun uitgesproken aan het gematig de vredesbeleid van PLO-leider Yasir Arafat en zijn positie versterkt door hem dinsdag tot voorzitter van het Centraal Comité te kiezen. Het vijfde congres van Al-Fatah deed in een dinsdag gepubliceerd slotdocu ment een dringend beroep op de Ver enigde Staten het zelfbeschikkings recht van de Palestijnen te erkennen en in te stemmen met een onafhanke lijke Palestijnse staat en het houden van een internationale vredesconfe rentie. De verklaring bevat tevens een aanbeveling de 20 maanden oude Pa lestijnse intifada (opstand) op te voe ren. V 1TTERLO (ANP) - Twee van de drie childerijen van Van Gogh die vorig aar uit Rijksmuseum Kröller Müller verden gestolen, zijn weer door het lubliek te bezichtigen. Het publiek ton de doeken gisteren voor het eerst mds acht maanden weer in het mu- eum aanschouwen. tet gaat om 'Uitgebloeide zonnebloe men' en 'Weefgetouw met wever'. Het erde schilderij, de laatste voorstudie an 'De aardappeleters' is volgens een 'oordvoerster van het museum nog 'ij de restaurateur. Het is onduidelijk 'anneer dit schilderij gerestaureerd is n weer kan worden getoond, 'e restauratie van de twee schilderij- n was eerder klaar dan was verwacht, paarom konden de kunstwerken ook erder weer worden tentoongesteld. In tonstelling tot voor de diefstal han en ze nu achter glas. Hoewel de tech- tèk van Van Gogh daardoor minder °ed te zien is, is volgens de woord- oerster het risico van beschadigingen groot om de schilderijen onbe- chermd te tonen. drie schilderijen - met een geschat- e waarde van tussen de 200 en 250 mil ten gulden - werden vorig j aar decem- er uit het museum gestolen. In juni en ni hield de politie vijf verdachten aan ie ervan worden verdacht betrokken z'Jn bij de schilderijenroof. Ze moe- in in september voor de rechtbank erschijnen. CAPE CANAVERAL (AFP) - De lancering vond plaats onder mistige om- standheden. (Van onze correspondent) WASHINGTON - Het ruimteveer Columbia is dinsdag met succes ge lanceerd van Cape Canaveral voor een geheime militaire missie. Tij dens de vijfdaagse shuttlevlucht zal een tien ton zware militaire spionagesatelliet in een baan om de aarde worden gebracht. Aan boord zijn vijf astronauten. Het gaat om de eerste vlucht sinds begin 1986, toen de shuttle Challen ger 70 seconden na de lancering ont plofte. Sindsdien zijn 250 techni sche veranderingen aangebracht om de veiligheid en betrouwbaar heid van het ruimteveer te verbete ren. De vlucht is vanwege de mili taire opdracht omgeven met grote geheimzinnigheid. Maar het is een publiek geheim dat de spionagesa telliet aan boord van de shuttle be doeld is om vanuit de ruimte de Sovjetunie en China te bespione ren. Tijdens een eerdere vlucht is al een vergelijkbare satelliet gelan ceerd. De militaire vlucht komt op een mo ment van veel discussie in Amerika over de toekomst van het shuttle programma. President Bush wil er koste wat het kost mee doorgaan om er onder andere een permanent ruimtestation mee te kunnen bou wen. Critici blijven echter van me ning dat de shuttle te duur en te ge vaarlijk is. Uit een wetenschappelijke studie blijkt dat de kans groot is dat bij de tientallen vluchten van de komen dejaren opnieuw een fataal ongeluk plaats vindt. De bemande shuttle is technisch veel ingewikkelder dan een onbemande raket, die net als het veel duurdere ruimteveer ook satellieten in de ruimte kan bren gen. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft daarom onlangs be sloten de samenwerking met het shuttle-project te beëindigen. De miljardeninvesteringen van defen sie worden eenvoudig afgeschre ven. Het Amerikaanse leger gaat voortaan inplaats van de shuttle onbemande raketten gebruiken voor de lancering van militaire sa tellieten. GENEVE (AFP) - De Wereldgezondheidsorganisatie WHO schat dat op dit mo ment in totaal tien tot twaalf miljoen mensen op de wereld aan lepra lijden. De helft van de lijders aan de ziekte staat officieel geregistreerd. Dat heeft de WHO in Génève bekendgemaakt. Bij een derde van de lepralijders zijn de ogen en de ledematen aangetast. Slechts een kwart wordt regelmatig behandeld. Lepra komt veel voor in Afrika, Latijns-Amerika en Azië. Alleen al in Zuidoost-Azië zijn 3,7 miljoen lepralijders geregistreerd. Lepra wordt overgebracht door een bacterie, maar hoe dat precies gebeurt is nog steeds niet duidelijk. De ziekte ontwikkelt zich na besmetting heel lang zaam. Gemiddeld is de incubatietijd drie tot vijfjaar, maar het kan na besmet ting ook twintig jaar duren voor de ziekte zich openbaart. DEN HAAG (ANP) - De Centrumde mocraten mogen landelijk meedoen aan de komende verkiezingen voor de Tweede Kamer. Alle ingediende kies lijsten zijn geldig en blijven geldig, zo VALENCE (ANP) - Het Nederlands echtpaar Cornelis en Maria Hamelink (beiden 39) uit Heeze bij Eindhoven is maandag om het leven gekomen. Dat gebeurde terwijl zij op de autosnel weg A7 bij Valence in Zuid-Frankrijk bezig waren een wiel te verwisselen van hun vouwwagen. Voor de ogen van hun drie kinderen werden zij op de vluchtstrook aangere den door een vrachtwagen met opleg ger. Volgens de gendarmerie in Cha- nas had de bestuurder ervan de con trole over zijn stuur verloren. De man werd gisteren voorgeleid aan de justi tie. Het ongeluk gebeurde op het ogenblik dat het echtpaar weer in zijn auto wil de stappen. De kinderen zaten er al in toen hun ouders werden verpletterd tussen de auto en de oplegger, aldus de gendarmerie. De kinderen bleven ongedeerd en zijn inmiddels naar Nederland gerepa trieerd. oordeelde de Raad van State dinsdag. Daarmee wees de Raad een verzoek af van het Landelijk Bureau Racisme Bestrijding (LBR), dat wilde dat de lijsten in zeven van de negentien kies districten ongeldig zouden worden verklaard. Volgens het LBR had de partij van Janmaat mensen misleid om aan genoeg handtekeningen onder de lijsten te komen. De Raad keurde de CD-lijst in Leiden maandag al goed, zonder op de argu menten van het LBR in te gaan. Ook dinsdag liet de Raad zich nadrukkelijk niet uit over het al dan niet misleiden van mensen. Volgens de afdeling rechtspraak is het alleen van belang of er inderdaad 25 geldige hantekeningen onder de lij sten staan. De hoofden van de stembu reaus hebben domweg te weinig tijd voor een onderzoek naar de omstan digheden waaronder de mensen hun handtekening zetten, aldus de raad. De raad heeft het vermoeden dat er één valse hantekening op de lijsten voorkwam, maar heeft dit niet nader onderzocht omdat er nog genoeg handtekeningen overbleven op de be treffende lijst als die ene vals zou blij ken. DEN HAAG (GPD) - Volgens het mi nisterie van WVC heeft het geven van moedermelk meer voor- dan nadelen. Dat staat in een brief die het departe ment vandaag aan alle artsen, apothe kers en ziekenhuizen stuurt. Het standpunt wordt ingenomen naar aanleiding van de lopende discussie over eventuele schadelijkheid van moedermelk. Moedermelk kwam in opspraak nadat bekend werd dat er te grote concentra ties dioxine in voorkomen. Deskundi gen spreken elkaar echter sterk tegen over de schadelijkheid hiervan. De Vereniging Borstvoeding Natuurlijk vindt dat moedermelk nog steeds te verkiezen is boven flessemelk. WVC deelt die mening. WVC staat ook achter de uitspraken van prof. dr. J. Koppe, hoofd afdeling vroeggeborenen van het Academisch Medisch Centrum Amsterdam, die zondag in Vara's Achter het nieuws zei dat het ondanks de risico's raadzaam is een baby moedermelk te geven. Dank zij moedermelk groeit een baby sneller, stelde Koppe. Daarnaast heeft borstvoeding psychologische voorde len. Volgens deze hoogleraar moet er wel voor gezorgd worden dat zuigelin gen minder vitamine K met de moe dermelk naar binnen krijgen. Koppe deed onderzoek naar de aanwe zigheid van dioxine in moedermelk. Daaraan werkten dertién moeders mee, onder wie drie van Surinaamse afkomst. Eén van dit drietal was net in ons land aangekomen en had geen dio xine in de borstvoeding. Een tweede was hier zes j aar en vertoonde zeer wei nig dioxine. De derde woonde al haar hele leven in Nederland; haar melk be vatte even veel dioxine als dat van an dere moeders. Naar aanleiding van de uitzending van Achter het Nieuws kwamen nogal MAARHEEZE (ANP) - Frisdrankenin dustrie Winters in het Brabantse Maarheeze is van plan 80 van de 170 arbeidsplaatsen te schrappen. De li centie voor het bottelen van 7-Up gaat in september over naar Vrumona in Bunnik, waardoor de produktie van Winters met zo'n 40 procent zal terug lopen. De directie heeft voor de betrokken werknemers een sociaal plan opge steld, dat onder meer voorziet in hulp bij het vinden van een andere baan. De Industriebond FNV, die dinsdag met Winters overleg voert, heeft grote be zwaren tegen de inkrimping. Volgens een woordvoerder van de bond heeft de Amerikaanse eigenaar van Winters de zaken de afgelopen ja ren op zijn beloop gelaten, zodat er geen compensatie is voor het wegval len van de produktie van 7-Up. wat verontruste telefoontjes van moeders. Zowel WVC als de VBN vin den echter dat er nog te weinig be kend is over het juiste gehalte van de ze giftige stof in moedermelk om te waarschuwen. Overigens was al se dert 1985 bekend dat moedermelk dio xine bevat. Binnenkort start in de regio's Rotter dam en Groningen een grootscheeps onderzoek: Twee jaar lang zullen hon derd zelfvoedende en honderd niet- zelfvoedende moeders worden ge volgd. Gekeken zal worden naar even tuele verschillen in gezondheid van de bettreffende baby's. Totaal zal het on derzoek vier jaar duren. Het gaat vol gend jaar beginnen en kost ongeveer twee miljoen. BELGRADO (AFP) - Een negen maan den zwangere vrouw uit Roemenië is vorige maand de Donau overgezwom men om naar naar Joegoslavië te vluchten. Dit heeft een weekblad in Belgrado dinsdag gemeld. Terwijl zij de rivier overzwom voelde zij de eer ste barensweeën. De vrouw, een onderwijzeres uit Tumu Severin aan de Donau, stak 's nachts de rivier over op een plaats waar die een kilometer breed is. Halverwege de zwemtocht voelde zij de eerste pijnen, even later gevolgd door een gevoel van opluchting. Pas toen zij de Joegoslavi sche oever had bereikt begreep zij dat de vliezen gebroken waren. Na enkele uren lopen door bossen en velden bracht zij een dochter ter wereld. De vrouw vertelde dat bij een eerdere vluchtpoging haar man werd gearres teerd. Hij wist echter korte tijd later uit de gevangenis te ontsnappen en naar Hongarije te vluchten. Een met gezel van het echtpaar werd volgens haar door de Roemeense politie met een nekschot gedood. Geoffrey Palmer (Van onze correspondent) SINGAPORE De regerende Labour partij in Nieuw-Zeeland heeft dinsdag waarnemend pre mier Geoffrey Palmer gekozen tot opvolger van David Lange. De minister voor huisvesting, Helen Clark, is benoemd tot waarnemend premier, een uni cum in de Nieuwzeelandse par lementaire geschiedenis. Premier Lange kondigde maan dag onverwacht zijn ontslag aan. De 47-jarige Lange, die vijf jaar premier was en onbetwist leider van Labour, verklaarde dat hij om gezondheidsreden aftrad. Hij maakte echter er geen geheim van dat een diepgaand conflict met zijn partij belangrijk heeft bijgedragen tot zijn besluit; met name met de rechtervleugel in de partij, die de voormalige minis ter van financiën, Roger Douglas, in een invloedrijke po sitie in het kabinet heeft gema noeuvreerd. Maar Lange kampt ook ernstige gezondheidsproblemen. Vorig jaar onderging hij een hartope ratie. Zijn maag werd verkleind om zijn 'vraatzucht' en de daar mee gepaard gaande zwaarlij vigheid te stoppen. Hij woog 168 kilo. UTRECHT (GPD) - De meeste grote Nederlandse touroperators voelen er niets voor om vakantiereizen naar Oostenrijk te schrappen omdat in dat land veel neo-nazi's en oud-nazi's op belangrijke posten zitten. Zij willen zich in principe niet met de politiek in dat land bemoeien. Het NS-reisbu- reau Trans wil wel maatregelen over wegen. Dick Houwaart, oud-voorzitter van de Anne Frank Stichting riep deze week op tot een boycot van Oostenrijk als vakantieland. Hij wil eind deze maand, samen met ex-WD-senator Van Bemmelen, een Oostenrijk-comi té oprichten. Doel van dat comité is in formatie verschaffen over de situatie in het Middeneuropese land. Het baart Houwaart zorgen dat oud en neo-nazi's in Oostenrijk hoge pu blieke functies hebben. Directeur F. Fransen van reisorganisatie Arke in Enschede wil vooralsnog geen com mentaar geven op de oproep. „Ik wil eerst even de intenties van mijnheer Houwaart en zijn comité nagaan", zegt hij. Holland International piekert er niet over te stoppen met reizen naar Oos tenrijk. „Wij zijn een a-politieke orga nisatie. We verkopen wat de mensen vragen. En ik kan zeggen dat er zeer veel vraag is naar deze vakantiebe stemming", zegt mevrouw I. Barn- hoorn van deze reisorganisatie. Directeur F. van Steenis van Hotel plan in Den Haag meent dat een boy cot van Oostenrijk geen enkele zin heeft. „Ik ben vrijdenker en vind dat iedereen voor zijn mening moet kun nen uitkomen, ook Dick Houwaart. Dat neemt niet weg dat ik als ik in Oos tenrijk ben daar mijn mening zal ge ven over de gang van zaken". Directeur Harry Jonker van het NS- reisorganisatie Trans is als gevolg van de oproep van Houwaart zeer geïnteresseerd geraakt in het verle den van Jörg Haider, de minister-pre sident van de Oostenrijkse provincie Karinthië. „Als mocht blijken dat hij een grote boef is, zouden wij bijvoor beeld kunnen overwegen reizen naar Karinthië te schrappen", zegt hij. Trans was acht jaar geleden de enige reisorganisatie die na een oproep van onder meer het Auschwitz-comité rei zen naar het Oostenrijkse wintersportplaatsje Mayrhofen uit het programma schrap te. Dat gebeurde naar aanleiding van het feit dat de burgemeester van dit plaatsje, Franz Hausberger, tijdens de Tweede Wereldoorlog lid was van een SS-moordbrigade. Jonkers reisorgani satie is pas weer met de verkoop van reizen naar Mayrhofen begonnen toen Hausberger was overleden. Plaatsvervangend directeur mevrouw E. Gammauf van het Oostenrijks Ver keersbureau in Amsterdam verwacht niet dat de oproep van Houwaart tot gevolg zal hebben dat het aantal Ne derlanders dat naar Oostenrijk op vakantie gaat (meer dan een miljoen per jaar) daalt. „De mensen gaan naar Oostenrijk omdat ze het zo'n mooi land vinden. Het lijkt me stug dat mensen nu plotseling vanwege politie ke redenen niet meer zullen gaan. Dan waren ze al wel eerder weggebleven, want de situatie is niet veranderd in de afgelopen jaren." UTRECHT (ANP) - Dankzij financiële meevallers in 1988 kan het Koningin Wilhelmina Fonds (KWF) in totaal 14 miljoen gulden extra steken in kanker onderzoek. Van dat bedrag gaat 8,5 miljoen gulden als stimuleringssubsidie naar het Ne derlands Kankerinstuut en het Antoni van Leeuwenhoekhuis om de voor het kankeronderzoek benodigde infrastructuur te verbeteren, aldus het KWF. De rest wordt gestoken in dertien projecten die vorig jaar door gebrek aan mid delen niet konden worden gefinancierd. Het gaat daarbij onder meer om onder zoek naar nieuwe behandelmethoden, naar vermindering van bijverschijnselen bij chemotherapie en bestraling en naar verbetering van beenmergtransplanta tie. Door enkele grote erfenissen en gestegen opbrengsten uit collectes etcetera kwam vorig jaar in totaal 58 miljoen gulden ter beschikking van de kankerbe strijding, acht miljoen meer dan verwacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 5