PZC Vergunning voor bouwen opslag Covra Braderiecomité Hulst houdt vast aan dodensprong Suske en Wiske lokken veel publiek naar Zeeuws Museum Provincie blij met plan themapark Goes 'Dit afzetsysteem is voor ons een droom' provincie WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1989 MEERDERHEID B &W BORSELE NA TECHNISCH ONDERZOEK Oud- adjunctdirecteur van Zeevaartschool IL Faase overleden Inbraak in keet Waterscooteren voor Valkenisse mag 6s avonds SAMENWERKING POSITIEF POLEN IN FRUITVEILING Bezwaarden Schanulleke Deskundig advies Wachten Uzendijkenaar liep 23 keer Oostenrijkse bergwandeltocht uit De klokken van het Vlissingse carillon, voor ze dinsdag werden bevestigd. zijn in Asten schoongemaakt en op nieuw gestemd. De grootste tot en met kleinste van de 47 klokken kon den dinsdag naar boven worden ge- hezen. De zwaarste weegt ongeveer zevenhonderd kilo en de lichtste een paar kilo. Eijsbouts heeft, volgens de chef van onderhoud gebouwen van de gemeente Vlissingen H. Bek kers, zeker drie weken nodig om het werk af te ronden. De toren is in ok tober helemaal klaar. Stadsbeiaar- dier Van Putten speelt in de maand september elke zaterdagmiddag op het carillon en vanaf de maand okto ber, zoals gebruikelijk, op elke don derdag vanaf half vijf tot half zes. HEINKENSZ AND - De Centrale Organisatie Voor Radioactief Afval (COVRA) krijgt van het Borselse dagelijks gemeentebe stuur een bouwvergunning. Daarmee kan COVRA op het in dustrieterrein Sloe, nabij het dorp Borssele, het nationale op slag- en verwerkingscomplex voor radioactief afval oprich ten. Een meerderheid van het college van burgemeester en wethouders van Borsele besliste dinsdag positief op de bouw- aanvraag van COVRA. Eén wethouder, drs P. J. Vollaard (pvda), was tegen. De besluitvorming van het dagelijks gemeentebestuur kwam niet als een verrassing. In de eerste plaats had het provinciaal bestuur al een zogenaam de verklaring van geen bezwaar afge geven: planologisch noodzakelijk om in afwijking van en bestemmingsplan te kunnen bouwen. In de tweede plaats ging een meerderheid van de Borselse gemeenteraad vorige week in een laatste discussieronde akkoord met COVRA's komst. De fractie van de PvdA was het daar als enige niet mee eens. Het verlenen van de bouwvergunning betekent niet dat morgen de werk zaamheden voor het complex - waar licht-, middel- en hoog-radioactief af val wordt opgeslagen en gedeeltelijk verwerkt - kunnen beginnen. Er wordt op grond van de wet ruimtelijke orde ning een artikel 19-procedure gevolgd. Een veel toegepast wetsartikel om snel zaken te kunnen doen, met be perkte inspraak- en protestmogelijk heden. Er bestaat echter nog wel een kans om tegen de beslissing van het Borselse college beroep aan te teke nen. Tegen de vestiging van COVRA wer den ruim 3.600 bezwaarschriften inge diend. Alle bezwaarden krijgen na 23 augustus '89 bericht over het afgeven VLISSINGEN - Dinsdag is de in Vlis singen woonachtige heer K. Faase, oud-adjunct-directeur van de vroege re Zeevaartschool, het tegenwoordi ge maritiem instituut 'De Ruyter' overleden. Hij is 80 jaar geworden. Zaterdag wordt hij op de algemene begraafplaats in Oost-Souburg begra ven. Krijn Faase nam in '73, bij het berei ken van de pensioengerechtigde leef tijd, als adjunct-directeur afscheid van de De Ruyterschool, waar hij 26 jaar eerder als docent werd aangesteld. Voor die tijd gaf hij les aan de am bachtsschool in Middelburg en heeft hij gewerkt bij de Rotterdamse Lloyd en de Maatschappij Zeeland. Hij werd in 1908 in Westkapelle gebo ren. Na zijn pensionering was Faase ja renlang bezig informatie bijeen te brengen over de geschiedenis van zijn geboortedorp en het familieleven daarin. Van het verzamelde materiaal stelde hij twee boeken samen over het dijkdorp: 'Dorp aan de Zeedijk' (1985) en 'Tussen dijk en toren'. Met die laat ste kroniek was hij in juni nog in het nieuws tijdens de presentatie in West kapelle. Dit boek bleek een bestseller, evenals de eerste uitgave. De begrafenis is aanstaande zaterdag- in Oost-Souburg om 11.30 uur. Er gaat om 10.45 uur een rouwdienst aan voor af in het centrum aan de Vlissingse Van Dishoeckstraat. van de bouwvergunning. Die beslis sing wordt ook gepubliceerd in, onder meer, de PZC. Volgens de gemeente lijke woordvoerder kan er pas na 23 augustus een brief uitgaan omdat er enige tijd nodig is om een officieel, voor beroep vatbaar, besluit te for muleren. Ook wordt gewacht tot ver schillende rijksinstanties een beslis sing hebben genomen over het verle nen van vergunningen in het kader van de kernenergiewet en de wet ver ontreiniging oppervlaktewateren. Het afgeven van deze vergunningen is enigszins vertraagd. Vooral de ver gunning kernenergiewet kost meer tijd dan was aangenomen. Nadat, de besluitvorming is gepubli ceerd en de bezwaarden op de hoogte zijn gesteld, kan er binnen 30 dagen bij het college van burgemeester en wet houders van Borsele bezwaar worden gemaakt tegen het afgeven van een bouwvergunning. Daarnaast is er te gelijkertijd een procedure mogelijk via de wet administratieve rechtspraak overheidsbeschikkingen (AROB). Bij de voorzitter van de afdeling recht spraak van de Raad van State kan schorsing worden gevraagd van het Borselse besluit. Het afgeven van de vergunningen ker nenergiewet en wet verontreiniging oppervlaktewateren wordt op zijn vroegst eind volgende week verwacht. Er zijn verschillende ministeries bij be trokken: Economische Zaken; Volks gezondheid, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer; Sociale Zaken; Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur; Verkeer en Waterstaat. In juni zijn ontwerp- vergunningen openbaar gemaakt. Daarmee gaf het rijk al te kennen ach ter vestiging van COVRA in het Sloe- gebied te staan. BRESKENS - In de nacht van maan dag op dinsdag is ingebroken in een keet bij de waterzuivering in Bres- kens. Er werden een koffiezetapparaat, en kele pakken koffie en een partij hang en sluitwerk ontvreemd. Toegang tot de keet werd verkregen door een ruit in te slaan. en bedrijf werd daarmee nog eens bevestigd. De geste van de KMS maakte onderdeel uit van de festivi teiten rond de ingebruikname van het nieuwe stadhuis. De tand des tijds kon aan het gebouw gaan kna gen en deed dat ook volop. De galm- platen in de toren dreigden op een gegeven moment vanzelf naar bene den te komen. Voor de gemeente Vlissingen was dat het teken dat een opknapbeurt niet langer kon wor den uitgesteld. De renovatie van het carillon kwam eveneens op de lijst van opdrachten voor. De klokken zijn in mei door de Ko ninklijke Eijsbouts opgehaald. Zij KOUDEKERKE - Het volledige ver bod op jet-ski's en waterscooters in de gemeente Valkenisse is gedeeltelijk ingetrokken. Voortaan mag die cate gorie watersporters wel tussen zes uur 's avonds en negen uur 's morgens voor de kust van Valkenisse te water gaan. De sport blijft overdag verbo den. Het dagelijks bestuur van Valkenisse besloot ongeveer een maand geleden het gebruik van jet-ski's en waters cooters volledig te verbieden. Zij zou den gevaar opleveren voor zwemmers en zorgden ook voor geluids- en stan koverlast. De inkt van het papier waar het besluit op was geschreven, was nog maar net droog of bij de gemeente Val kenisse kwamen klachten van eigena ren van dergelijke vaartuigen binnen. Zij wezen erop net zo'n ding te hebben gekocht en er nu niets mee te kunnen doen. Ze vroegen de beslissing deels terug te draaien, omdat zeker 's avonds en ook 's morgens niemand last kan hebben van hun apparaten. „Ik vind dat een gemeentebestuur fle xibel moet zijn", lichtte drs W. J. Plomp, burgemeester van Valkenisse, het nieuwe besluit toe. Het aantal jet ski's en waterscooters is bovendien zeer gering, een tiental. Plomp sloot niet uit dat de gemeente Valkenisse re gels gaat stellen voor surfers. Zijn ge dachten gaan onder meer uit naar het mstellen van aparte zones voor deze watersporters. VLISSINGEN - De klokkenmakerij Koninklijke Eijsbouts uit Asten heeft dinsdag de 47 schoongemaak te klokken van het carillon in de Vlissingse stadhuistoren beves tigd. De aannemer Joziasse uit Vlis singen verleende hand en spandien sten bij het klaren van de klus. Stadsbeiaardier H. G. van Putten kan zaterdag 2 september voor de eerste keer na vier maanden weer achter de klokkenstoel in de stad huistoren plaats nemen. De Koninklijke Maatschappij De Schelde (KMS) deed 25 jaar geleden het carillon cadeau aan de gemeen te Vlissingen. De band tussen stad Conservator Ineke Spaander van het Zeeuws Museum bekijkt samen met de vijftienduizendste bezoeker Jacob Duijn- houwer en zijn neefjes Mark en Arjan van der Linde het speciaal voor de gelegenheid geschreven stripverhaal. Rechts Jacobs tante Ineke van der Linde. MIDDELBURG - Het seizoen kan voor het Zeeuws Museum in Middel burg niet meer stuk en dat is voor een groot deel te danken aan Suske en Wiske. Deze striphelden van de Belgi sche tekenaar Willy Vandersteen staan centraal op een tentoonstelling die tot en met 27 augustus in het mu seum is te zien. Gistermiddag werd de vijftienduizendste bezoeker van 'Sus en Wis' binnengehaald: het was de dertienjarige Jacob Duijnliouwer uit Eindhoven in gezelschap van zijn tan te Heieen van der Linde en haar zoon tjes Arjan (12) en Mark (7) uit Drei- schor. „We doen een dagje 'Zeeuwse activitei ten'. Na Veere hadden we nog net tijd voor het Zeeuws Museum", vertelde mevrouw Van der Linde. En Jacob? Met het net ontvangen stripboek en een poster van zijn helden zei hij: „Ik vind het wel komisch". Ook zijn neef jes en hun moeder kregen een strip boek en natuurlijk mocht het viertal gratis het museum in. De cadeautjes werden hen overhandigd door mu seumdirecteur Ineke Spaander, die niet zonder trots zei dat er gisteren in totaal al ruim 32.000 bezoekers langs de kassa waren gegaan. „Vorig jaar om deze tijd waren dat er 25.000". „Er komen nu zoveel gezinnen, dat we moeten opletten dat ze niet hun fris drank en lunchpakketten mee naar binnen nemen, want dat kan nu een maal niet in een museum". De bezoekers worden 'binnengelokt' door een grote hardkartonnen afbeel ding van Schanulleke, de lievelings pop van Wiske, die al vele malen het middelpunt was van grote drama's. Ook nu weer. Willy Vandersteen heeft speciaal voor het Zeeuws Museum een strip getekend. Aan de hand daarvan kunnen de kinderen een door het mu seum uitgezette speurtocht volgen. „En dat dóen ze ook", vertelde Dorine Zelders, educatief medewerkster van het museum. „Deze striptentoonstel ling loopt zó goed dat we erover den ken in de toekomst weer een expositie rond een stripheld te organiseren. Maar welke en waneer, dat weet ik nog niet". De tentoonstelling rond Suske en Wis ke is nog te zien tot en met 27 augus tus. Het Zeeuws Museum is zaterdag tot en met maandag geopend van 13.30 tot 17 uur en van dinsdag tot en met vrijdag van 10 tot 17 uur. vergunning voor het evenement te ver strekken. „Kijk, er zijn twee risico bronnen, het materieel en de mensen die de sprongen uitvoeren. Wanneer mensen die beroepsmatig in de weer zijn met kunsten die ons doen gruwen die stunts uitvoeren en niet mensen uit het publiek èn wanneer er duidelijk inzicht verkregen wordt in de veilig heid van het te gebruiken materiaal, dan kan ik in een uur een uitspraak doen over het al dan niet verlenen van een vergunning. Probleem is dat het echter niet gaat om gewone kermisat- tributen. Mochten de bij de vergun ningaanvraag bijgesloten technische bevindingen, van bijvoorbeeld een in genieursbureau onduidelijk zijn, dan kan ik nog deskundig advies aanvra gen en dan kan het evenwel langer üu- ren voordat de vergunning de deur uit gaat", verduidelijkte Jacobs. Het braderiecomité is, gezien de enor me publiciteit rond de 'Hulster do densprong', niet van plan om over één nacht ijs te gaan. „Wij hebben met de Belgische firma afgesproken dat een Nederlands bureau een keuring van het materieel zou uitvoeren. Ververt had daar geen moeite mee, omdat zijn spullen door de Belgische instanties al waren goedgekeurd. Het wachten is nu enkel op de onderzoeksresulta ten", voegde Mahu er aan toe. GOES - Het gezamenlijke plan voor een themapark bij Goes van de ge meenten Goes en Borsele mag zich verheugen in de bijzondere interesse van gedeputeerde J. B. Ventevogel. „Het doet me deugd dat beide plaat sen samenwerken. Tot nu toe hebben ze elkaar alleen nog maar in de haren w— J. B. Ventevogel gezeten", zegt de provinciaal bestuur der. Goes en Borsele willen ten zuidwesten van het Oosterscheldeziekenhuis een recreatieve attractie maken. Een the mapark met de onderwerpen natuur, milieu, landbouw en energie. Naar ver wachting komen er 150.000 tot 200.000 bezoekers jaarlijks. Het park moet zich uitstrekken op Goes en Borseles (aan de andere kant van de snelweg) grondgebied. De twee gemeenten die nen bij de provincie een subsidie in om onderzoek naar de haalbaarheid van het plan te kunnen bekostigen. Ze kunnen in elk geval rekenen op de warme belangstelling van Ventevogel. „Zodra de aanvraag binnen is en de vakanties voorbij, laat ik mijn ambte naren er serieus naar kijken. Het i^ ten slotte niet niks dat de twee gemeenten het met elkaar eens zijn geworden", zegt de gedeputeerde. Hij hoopt dat het idee aansluit bij de gewenste toe ristische ontwikkeling in de rest van de regio. Goes en Borsele willen bij het thema park een hoofdstation maken voor de stoomtram. Het Voertuig zou ook moe ten gaan pendelen tussen park en sta tion in Goes. „Ik ben blij dat de tram erbij is betrokken. Daar moet wat mee gebeuren. Want op het moment gaat dat ding van niks naar nergens," aldus Ventevogel in een reactie op de plan nen. HULST - Het Hulster braderiecomité is van plan om een vergunning aan te vragen voor het laten uitvoeren van dodensprongen tijdens het braderie- weekeinde eind augustus, zodra de re sultaten van een onderzoek naar de veiligheid van de springinstallatie van de Brusselse firma Vertige be kend zijn. Een Nederlands ingenieurs bureau zal deze week de installatie van de firma onderzoeken. Daarna moet TNO in Delft zich over de bevin dingen uitspreken. „Zodra die keuringen achter de rug zijn zullen wij bij de gemeente een ver gunning aanvragen voor het evene ment. Ons is te kennen gegeven dat die vergunning zo verleend kan worden, daar hoeven geen weken overheen te gaan. Afspraak is overigens wel dat we de sprongen zullen laten uitvoeren door professionele stuntmannen. Niet door mensen uit het publiek. Met N. Verbert van het Brusselse bedrijf is die afspraak gemaakt", liet P. Mahu van het Hulster Braderiecomité gisteren weten. Burgemeester mr F. A. W. Jacobs van Hulst is, wanneer de sprongen door stuntlieden uitgevoerd worden en het materieel door deskundigen veilig be vonden wordt, best genegen om een KAPELLE - Een afzetsysteem met een veiling doet Polen likkebaar den. „Dat is voor ons een droom", zegt dr ing A. Wrobel na een bezoek aan de fruitveiling in Kapelle. Hij maakt deel uit van een groep van veertig Polen die op uitnodiging van de ZLM een week in fruittelend Zeeland rondneuzen. De club is zondagavond aangeko men en ondergebracht bij diverse gastgezinnen. Zij is maandagmid dag ontvangen door gedeputeerde W. Don op het provinciehuis in Mid delburg. Bijzonder veel interesse hadden de buitenlanders voor de Coöperatieve Tuinbouwveiling Zee land (CVZ) in Kapelle. En de bezoe ken aan diverse fruitteeltbedrijven bleken ook spekkie voor hun bek- kie. „Ze zijn zeer belangstellend. Stellen ook erg veel vragen. Meestal krijgen we ze niet weg. Van de veiling heb ben we ze bijna moeten wegslepen", zegt R. Hoiting, secretaris van de ZLM. Hij vertelt dat een bezoek van een week eigenlijk te kort is. „Ze wil len ook alles tegelijk. Leren over de fruitteelt en iets-van het land zien, enigszins ontspannen. De conclusie is dan dat we te weinig tijd hebben." Volgens de secretaris zijn de snoei- scharen in Nederland toch een stuk duurder dan in Polen. „Ze waren na tuurlijk nieuwsgierig naar de prij zen. Toen ze zagen dat een goede schaar al gauw 75 gulden kost, moesten ze wel even slikken. Dat is voor hen een enorm bedrag." Wrobel meldt dat de gemiddelde fruitteler meer geld heeft dan zijn Nederlandse evenknie. „Maar hij kan er weinig mee beginnen. Een Nederlandse boer hoeft de telefoon maar te pakken en een week later heeft hij een sproeier of wat dan ook. Bij ons kan het een jaar tot twee jaar duren voordat het appa raat er is. Gewoon omdat er te wei nig produktie is in ons land." De man heeft voornamelijk oog voor de organisatie van de produktie. Anderen zijn zelf telers en stellen vooral vragen over onkruidbestrij- ding, plant- en entmethodes en be mesting. Die keken hun ogen uit op het proefstation voor de fruitteelt in Wilhelminadorp. En dinsdagmid dag stonden de monden niet stil bij het bezoek aan het bedrijf van ge broeders Zuidweg in Kapelle. Polen produceert anderhalf miljoen appels tegen een half miljoen in Ne derland. „Maar het systeem in Hol land is wel efficiënter", weet een groepslid te vertellen. Het programma van de rest van de week meldt een bezoek aan de vei ling in Barendrecht, de Fruit Termi nal Rotterdam, de Proeftuin Greb- bedijk in Wageningen, een fruit- teeltbedrijf in de Betuwe, het Land bouwcentrum in Goes en ten slotte vrijdagavond een afscheidsbarbe- cue, natuurlijk met vers fruit. IJZENDIJKE - Drie Zeeuwen hebben met succes deelgenomen aan de drie daagse bergwandeltocht in het Oos tenrijkse Knittelfeld. De IJzendijkse koster Jac van Vooren- berghe liep de zware driedaagse voor de 23ste maal. Hij ontving voor deze bijzondere prestatie een gouden me daille en een oorkonde. De andere Zeeuwse deelnemers waren Maddy Heyboer uit Middelburg - ze nam voor de vierde maal deel - en de Uzendijke naar Cor Neve. De laatste liep de berg wandeltocht voor de eerste maal. In totaal waren er 316 deelnemers, waar onder 93 Nederlanders. De Poolse fruittelers nemen een kijkje bij de selectie- en inpakband van hun Zeeuwse collega Zuidiveg in Kapelle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 25