PZC Onderzoek bodem Goese lijmfabriek Uitzendingen Thoolse omroep door conflict grotendeels vervallen Dagtrip nr. 1 in Zeeland Conservator natuurmuseum is teleurgesteld in provincie Boerengat in actie tegen komst chemisch afvaldepot Poppenspel in p Slillre NA TIPUIT BUURT 01107-4250 provincie Middelburg herdenkt bombardement op Nagasaki ORGANISATORISCHE PROBLEMEN TEGENSTRIJDIG BELEID Hart vast BEWONERS WILLEN GESPREK MET OVERHEID Levensgevaarlijk DINSDAG 8 AUGUSTUS 1989 Schetsplan voor polikliniek in Hulst goedgekeurd Uitstel verkaveling Doedelzakband trad met succes op in Schotland dagelijks van 10 tot 10 uur GOES - De bodem onder een vroegere lijmfabriek in Goes- West krijgt een onderzoek naar aanwezigheid van giftige stof fen. Provinciale waterstaat heeft het verzoek hiertoe door de gemeente Goes ingewilligd. Het zal nog enkele maanden ver gen voor er resultaten zijn te melden. Op de hoek Naereboutstraat/Schelde- venterrein aan de Van Doornestraat. straat heeft tot 1971 de voorloper van Een bewoner uit de wijk heeft de ge- Perfecta Chemie bv gezeten. Thans is deze onderneming, die onder meer Bi- son-kit maakt, gevestigd op het bedrij- HULST - Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (wvc) heeft het schetsplan voor polikliniek De Honte in het voormalige Liduina- ziekenhuis in Hulst goedgekeurd. Het werk wordt nu zo snel mogelijk aan besteed. Er is een bedrag van 5,6 mil joen gulden mee gemoeid. Het ministerie acht de polikliniek van essentieel belang als onderdeel van de plannen voor een medisch en sociaal centrum in Hulst, zo constateert de di rectie van de ziekenhuisgroep Zeeuwsch-Vlaanderen. Er worden in Hulst zes polikliniek-een- heden met een extra spreek/onder- zoekkamer voor de specifieke appara tuur van de keel,- neus- en oorarts in gericht. Daarnaast worden beide rönt- genkamers uit het voormalige zieken huis gehandhaafd, en wordt op die af deling ook een kamer ingericht voor echografie- en mammografie-onder- zoek. Ook de inrichting van de afde ling dagverpleging kan verder worden uitgewerkt. Onlangs heeft staatssecre taris D. Dees al goedkeuring verleend voor het plaatsen van acht bedden in de polikliniek, speciaal bestemd voor dagbehandeling. meente attent gemaakt op deze plek. Op het moment is het vroegere be drijfsgebouw in gebruik bij de regiona le woningstichting Samenwerking (RWS) als garage en opslagruimte. Ge bouw en grond zijn eigendom van RWS. De gemeente heeft de 'tip' serieus ge nomen en een verzoek om onderzoek doorgestuurd naar de provincie. Zeer onlangs hebben gedeputeerde staten besloten de analisten aan het werk te zetten. Er komt een oriënterend bo demonderzoek in het kader van de in- terimwet bodemsanering. De kosten hiervan draagt de provincie. Deze krijgt van het Rijk per jaar geld voor dit doel. „Overigens veel te weinig", zegt G. Adema, hoofd van de onderaf deling bodem en afval bij de provincia le waterstaat. Een oriënterend bodem onderzoek mag maximaal 15.000 gul den kosten. Als de resulaten daartoe aanleiding geven, komt er een nader onderzoek. Afhankelijk hiervan valt de beslissing de bodem te saneren of niet. De provincie vraagt eerst de eigenaar (RWS) om medewerking. Dan neemt een bedrijf grond en grondwater on der de loep. De provincie werkt met een wachtlijst zodat het wel enkele maanden kan duren voor bekend is hoe de bodem eruit ziet. In het begin heeft de fabriek schoen- makerslijm gemaakt. „Dat zit in klei ne tubetjes. Ik verwacht niet dat er veel troep in de grond zit. Je moet ook niet denken aan het huidige Perfecta Chemie. Alles was toert veel klein schaliger", zegt Adema. THOLEN - De Stichting Lokale Om roep Tholen (SLOTH) kampt nog steeds met bestuurlijke problemen. Afgelopen week hebben die ertoe ge leid dat de omroep niet 42, maar slechts 16 uur kon uitzenden. Vijftien vrijwilligers hebben hun medewer king opgeschort totdat een - voor hen aanvaardbare - oplossing is gevon den voor de problemen. Een aanvaardbare oplossing, zo heb ben de vrijwilligers in een brief ge schreven, bestaat erin dat bepaalde mensen moeten verdwijnen of wat van hun vingers uit de pap moeten trek ken. Volgens woordvoerder J. van den Heuvel van het interim-bestuur is er nog geen sprake van een impasse. „Ik denk zelfs dat de problemen deze week nog kunnen worden opgelost." Van den Heuvel is ervan overtuigd dat de problemen de organisatie boven het hoofd zijn gegroeid omdat een pro fessionele aanpak van 42 uur uitzen ding nu eenmaal niet te rijmen is met een organisatie van louter vrijwilli gers, zoals de SLOTH is. „Iedereen steekt er op z'n eigen manier, met z'n eigen verwachtingen, alle geestdrift in. We hadden 63 medewerkers, allemaal met hun eigen interesse en inzet. Het is logisch dat belangen dan wel eens bot sen." Van den Heuvel betreurt het wel dat de geschillen nu allemaal erg op de man worden gespeeld. De oplossing voor de problemen ligt, volgens de interim-voorman, in een ge degen heroverweging van de program mering. „We moeten met z'n allen een evenwichtige verdeling in de rubrie ken zien te vinden: een goede verte genwoordiging van nieuws, actualitei ten, popmuziek, geestelijke muziek, Nederlands- en anderstalige muziek. Het moet niet zo zijn dat datgene het 'Slot van pagina 7) uitgangspunt). Voor de verkaveling Sint-Philipsland komt dit plan nog in 1989. Minder ver gevorderd zijn de voorbereidingen voor de verkavelin gen Aardenburg, Sint-Annaland, Sta- venisse-Sint-Maartendijk en Axelse Sassing. Er lopen bij de minister aanvragen voor verschillende andere Zeeuwse gebieden, tot een totaal van bijna 90.000 hectare. Wanneer alle wensen uitgevoerd worden, is de hele provin cie één of meerdere malen op de schop genomen. (Advertentie) meest aan bod komt, waarvoor de grootste enthousiasteling warm loopt." Van den Heuvel sluit niet uit dat ook moet worden gekapt in het aantal zenduren. „Als je 42 uur zinvol moet vullen, krijg je al snel een overbe- deling op een bepaald vlak, die dan het gezicht van een omroep gaat bepalen. We moeten zoveel zendtijd vullen als we aankunnen en daarover harde, za kelijke afspraken maken." Conservator Wim Phaff van het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle toont de schedel van een wolharige neushoorn. OOSTKAPELLE - „In Zeeland moet de natuur kennelijk eerst tot de his- torie behoren voor men er geld voor over heeft." Wim Phaff, conservator van het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle, is diep teleurgesteld over de steeds negatiever klinkende signalen die vanuit de provinciale politiek het museum bereiken. Hij noemt het geschuif met de toekomst van 'zijn' museum tegenstrijdig en zet zo zijn vraagtekens bij de verde ling van subsidiegelden. Phaff en zijn medewerkers hebben de berichten over het provinciale ontwerp-deelprogramma kunst- en cultuurbehoud 1990 die eind vorige week de pers haalden ervaren als de zoveelste doffe dreun van de zijde van het provinciaal bestuur. De ver sterking van het Zeeuws Museum in Middelburg krijgt in dat stuk van ge deputeerde staten voorrang. De plannen om het museum in Oostka pelle uit te bouwen tot een volwaar dig natuurhistorisch museum kun nen voorlopig de ijskast in of - om in de termen van het dagelijks provin ciebestuur te spreken - ze krijgen een 'zeer lage prioriteit'. Phaff: „Ik heb het voor mezelf eens op een rijtje gezet: er zijn in Zeeland 33 oudheidkamers en cultuurhistori sche musea en maar één natuurhis torisch museum en dat heeft dan een 'zeer lage prioriteit'. Toen ik hier een aantal maanden geleden de staten fracties ontving, had iedereen veel begrip voor de noden van het mu seum. Ik heb verteld hoe we met vochtvreters onze klimaatbeheer sing op peil proberen te krijgen en hoe we dit schip drijvend houden met hulp van vrijwilligers en mensen die hier met behoud van uitkering werken. Ik heb sindsdien weinig meer van dat begrip gemerkt." Een 'definitieve notitie over het pro vinciale museumbeleid en de be stuurlijke en financiële scheiding van het nu onder één stichting val lende Middelburgse Zeeuws Mu seum en het Biologisch Museum ziet pas dit najaar het licht, maar Phaff houdt zijn hart al vast. De conserva tor: „Zoals er met dit museum omge sprongen wordt, dat noem ik echt te genstrijdig. We kregen eind jaren ze ventig alle steun om het op te zetten. Nu we uit die kiemfase willen komen en door willen groeien naar een vol waardig museum, wil de provincie plotseling stoppen met de plant wa ter te geven." „We zijn een provinciaal museum en we vervullen die functie heel duide lijk. Wanneer iemand iets over de meekrapcultuur wil weten kan hij wel in zes streekmuseums in Zeeland terecht. Wil hij wat dan ook weten over een bepaald dier, dan komt hij naar ons. Wij streven er bewust naar om werkzaam te blijven in de hele provincie. Wanneer er geld is, kun nen we heel wat. Dat hebben we la ten zien met de reizende tentoonstel ling over zeehonden. Een fatsoenlijk budget is echter wel een vereiste voor zulk soort activiteiten." Phaff is overigens van mening dat er op de huidige lokatie in Oostkapel le, in een bijgebouw van het kasteel Westhove, geen echt volwaardig na tuurmuseum op te zetten is. De ruimte is er gewoon te beperkt voor. „Ooit is er gesproken over Neeltje Jans, dat zou pas ideaal zijn. Er is geen betere lokatie om te laten zien hoe rijk deze provincie nog aan na tuur is. In deze tijd van industralisa- tie en overbevolking is het overi gens juist extra zaak een museum als het onze serieus te nemen." Phaffs hoop is dat het museum ten- miste geld los kan krijgen voor een noodzakelijke verbouwing en reno vatie in Oostkapelle en voor de aan leg van een heemtuin, waar enkele tonnen voor nodig zijn. „De gemeen te Domburg, onze andere subsidie gever, kan dat alleen niet opbren gen", zegt de conservator. Rondkij kend in de krappe zolderruimte waar zijn bureautje staat, bijna verdron gen door kasten met collectiemate riaal merkt hij op: „Er zal iets moe ten gebeuren, zo kunnen we ook niet door blijven gaan", MIDDELBURG - De gemeente Mid delburg en de Middelburgse Raad van Kerken herdenken woensdag het atoombombardement op Nagasaki, de zusterstad van de Zeeuwse hoofd stad. Om negen uur 's morgens luiden de klokken van de Lange Jan als begin van de herdenking. In de Wandelkerk is een expositie in gericht over atoomproeven en de scha de die daardoor aangericht wordt aan mens en milieu. De tentoonstelling is gratis te bezichtigen op woensdag en donderdag van 10.00 tot 17.00 uur. Ook het donderdagse middaggebed in de Koorkerk staat deze week in het teken van de herdenking. Het middaggebed begint om 13.00 uur. De Middelburgse burgemeester, mr C. G. J. Rutten, is momenteel in Nagasa ki voor de tweede wereldvredesconfe rentie voor burgemeesters. Hij is zater dag weer in Middelburg terug om de jongeren uit het door een vliegramp getroffen Schotse Lockerbie te ont vangen, die een week in Middelburg op vakantie komen. Ook bij de eerste we reldvredesconferentie voor burge meesters was een Middelburgse be stuurder vertegenwoordigd. Aan die bijeenkomst in augustus 1985 heeft wethouder M. Vinke deelgenomen. VEERE - De Zeeuwse doedelzakband Inter Scaldis Pipes and Drums heeft met succes deelgenomen aan de para de in het Schotse Edinburgh ter gele genheid van het 300-jarig bestaan van King's Own Scottish Borderers (KOSB). De parade werd op 1 augus tus afgenomen door prinses Alice, hertogin van Gloucester. Aan de stoet namen naast de geünifor meerde militairen enkele duizenden oudstrijders deel. De Zeeuwse doedelzakband is een week lang in Schotland gebleven. Het bezoek vond plaats op uitnodiging van KOSB. Andere hoogtepunten vormden het spelen op het hoofdkwartier van KOSB in Berwick upon Tweed en het optreden tijdens de bekende Highland Games in St Andrews. Een bijzondere ervaring voor Inter Scaldis Pipes and Drums vormde het 'massed-band' op treden in de Redford Barracks in Edin burgh met de Pipes and Drums en de Military Band van KOSB. De leden van Inter Scaldis waren on dergebracht in het Barry Buddon Camp in Dundee. Daar werd met de Army Cadet Force geoefend ter voor bereiding op de parade in Princess Street. Tijdens een sfeervolle plechtig heid in dit kamp ontving Inter Scaldis de banier met het wapen van de band. In totaal hebben de Zeeuwse musici twaalf optredens verzorgd. Onder het toeziend oog van vele toeristen werd de reis muzikaal afgesloten bij een grenssteen op de grens van Schotland en Engeland. BOERENGAT - De bewoners van de buurtschap Boerengat bij Terneuzen willen zo snel mogelijk een gesprek met b en w van Terneuzen en de pro vincie. Directe aanleiding vormt het plan tot vestiging van een groot che misch afvaldepot van de firma Ver- straeten en Verbrugge bv in de buurt van Boerengat, aan de Herbert H. Dowweg. Het bedrijf heeft bij de ge meente een hinderwetvergunning aangevraagd. Een delegatie van de Boerengattena- ren had een aantal weken geleden ook al een gesprek op het stadhuis. De be trokken ambtenaren moesten echter op veel vragen het antwoord schuldig blijven. Reden voor een groepje ver ontruste bewoners een handtekenin genactie te starten. De handtekenin genlijsten worden zeld van een brief, verd. woensdag, verge- bij b en w afgele- ZWEMPARADIJS De buurtschap Boerengat voelt zich bedreigd door de komst van een chemisch afvaldepot. Op de achtergrond het bedrijf Air Products. „Wij als Boerengattenaren worden het echt zat. De ene hinderwetvergunning na de andere wordt aangevraagd én verleend zonder dat er blijkbaar bij welke instantie dan ook bedacht wordt dat er ook nog een 'leefgemeen schap in de buurt is. Wij zijn nu echt van mening dat de maat vol is. Nog meer vervuiling, stank, geluidshinder enzovoort is voor ons niet aanvaard baar", schrijven de bewoners in de brief. Vorig jaar nog, zo brengen ze in herin nering, werd van de zijde van de ge meente verzekerd dat de lokatie onge schikt zou zijn voor industrievesti ging. Nu is de kans dat er zich toch een bedrijf vestigt, levensgroot aanwezig. De buurtschapbewoners kaarten ook de verkeersproblematiek aan. Vooral 's morgens vroeg en aan het eind van de middag zorgt het verkeer van en naar 'buurman' Dow Benelux voor soms levensgevaarlijke situaties. Gaat de vestiging van het chemisch afvaldepot door dan wordt het alleen nog maar gevaarlijker, vrezen de be woners. „Het wordt levensgevaarlijk met al die grote vrachtauto's met che mische troep." De Boerengattenaren willen ook meer duidelijkheid over het 'aankoopbe leid' van Dow: het bedrijf heeft in het recente verleden verschillende pand jes in de buurtschap gekocht. De be woners nu: „Begin '88 is door Dow via de pers meegedeeld dat hierover een gesprek zou plaatsvinden met de be woners, gemeente, provincie en Dow. Nu, ruim een jaar later, zijn we nog even ver. We weten dus niets. Wij zijn van mening dat we tolerant genoeg zijn geweest en dat het nu tijd wordt dat wij u eraan herinneren dat er nog mensen wonen op het Boerengat." De Boerengattenaren zijn overigens van plan de openbare zitting, in het ka der van de aanvraag van de hinderwet vergunning, massaal bij te wonen. Die zitting vindt plaats op woensdag 16 augustus om 10.00 uur 's morgens in het stadhuis van Terneuzen. Een scène uit De Wereld van Poetifar. GOES - Het Goese zwakzinnigenin ternaat Huize Den Berg beleefde maandag de premiere van het pop penspel De Wereld van Poetifar. Acti viteitenbegeleider Dies de Bil is het brein achter de non-verbale poppen- voorstelling, die speciaal is afge stemd op geestelijke gehandicapten. Muziek, kleuren en effecten zijn be langrijke elementen. Ze doen een ster ker beroep op de gevoelens van veel zwakzinnigen dan taal. Ruim hon derd bewoners van Den Berg namen maandag een kijkje in de wereld van de muzikale tovenaar Poetifar. Allerlei soorten muziek komen in het spel aan bod. Als de in een zilveren ge waad gehulde Poetifar met zijn stafje zwaait, klinken de eerste tonen van de bloemenwals van Tsjaikovsky. Maar er is ook een stuk uit de opera Madame Butterfly of een snuifje musical uit Cats. Een gedeelte uit de operette Die Fledermaus van Strauss begeleidt een scene, waarin een mooie paradijsvogel de adoratie van een simpele mus af wijst. De muziek loopt parallel met be wegingen of de aard van de pop. Zware tonen kondigen een olifant aan, terwijl de muziek sprankelt als vogeltjes rondfladderen. Poetifar verbindt de onderlinge scenes. Als de gong gaat, laat hij zijn sprookjesfiguren verschij nen. Negen vrijwilligers zorgen achter de schermen dat alles op rolletjes loopt. Dat confetti in het rond vliegt, dat de zeepbellen op tijd opstijgen en dat de muziekfragmenten naadloos aansluiten op de bewegingen van de poppen. De aanbiedingen voor het poppenspel druppelen binnen. De Wereld van Poe tifar is vrijdag 23 september te zien in zwakzinnigeninrichting De Sterrebos in Clinge. De Goese spelers doen 6 ok tober ook mee aan een internationaal festival in Breda, dat op touw is gezet door de Stichting Nederlandse Kunst voor Gehandicapten. Het is de bedoe ling in september De Wereld van Poe tifar voor kinderen op te voeren in het Vlissingse jongerencentrum De Piek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 9