Wintertarwe is al vroeg van het land Je bent afhankelijk van je personeel WEST-Z.-VIAANDEREN Zeeuws-Vlaamse otter voor Belgisch koninklijk paar Amerikanen onder indruk van generaal Van Even HET HOTEL Bijen overvallen Belgisch jacht Tasjesdief in zwembad gepakt DINSDAG 8 AUGUSTUS 1989 )ES - Demissionair minister ir G. J. M. Braks van Land- uw en Visserij ziet voorlopig af van een ruilverkaveling in kuststrook van West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij heeft ge- iigerd zo'n landinrichtingsproject op het zogenaamde voor- reidingsschema 1989 te plaatsen. Het dagelijks provinciebe- wr had gunstig geadviseerd. Braks heeft aan andere gebie- n voorrang gegeven. Internationaal Opnieuw Walcheren Machtig ZEER HOGE ONDERSCHEIDING Inzet Familiehotel zeeland iVeer uitstel verkaveling n kuststrook AARDENBURG - Vanaf dat de Schelde zijn es- woensdag siert een hou- sentie verloren heeft." is landelijk gezien volop belangstel- y voor landinrichtingsprojecten. De ivragen overtreffen vér het beschik- :e aantal van 40.000 hectare per r. Daarom moet de minister veel •zoeken naast zich neer leggen. Bij plaatsing van projecten houdt aks ook rekening met enige sprei- ig over het land. Enkele grote pro ten, onder meer in de veenkolo- ën Midden-Delfland, slokken al een ik deel van de ruimte op. aland is er niet helemaal bekaaid af tomen. De minister heeft wel twee [verkavelingen rond Axel (2.390 ïtare) en Poortvliet (2.945 hectare) het voorbereidingsschema ge- atst. Het aantal projecten dat in de ivincie wordt voorbereid stijgt hier- e tot elf, met een totale oppervlakte ongeveer 45.000 hectare. Landelijk ;ien is dat een riante positie. Het be ft overwegend ruilverkavelingen teen administratief karakter: voor bericht op verbetering van de land- iwkundige situatie door niet al te HOOFDPLAAT - Een Belgisch motorjacht is maandagmiddag omstreeks één uur in het vaar water van Hoofdplaat overval len door een zwerm bijen. Het bijenvolk nam bezit van de stuurhut van het jacht Sundan- cer. Het Belgisch echtpaar, ge buid in zwembroek en bikini, schrok van de overval en sloeg alarm via Radio Vlissingen. Het rijksvaartuig 169 kwam langzij en nam het echtpaar aan boord. Ondertussen was de red dingboot Javazee uit Breskens ook uitgevaren. Via Radio Vlis singen werd contact opgenomen met de gemeente Vlissingen, die voor een imker zorgde. De Javazee haalde de imker op, waarna koers werd gezet naar het bijenvolk. Bij aankomst was het grootste leed al geleden, want de Belg had de koningin een klap gegeven. Het volk valt na het verlies van de koningin uiteen. Het motorjacht kon dan ook ongestoord de haven van Breskens bereiken. Het echtpaar kwam met de schrik vrij en werd niet gestoken. Beklagenswaardig zijn ze, goe de lezer, de vakantievierende scharen, die slagregens in Duitsland, bosbranden in Frankrijk en kippers in Enge land zijn gaan trotseren. Hoeveel minder moeite had den ze hoeven doen om zoveel meer vreugde te ervaren in Westkapelle. Waar men het woord xenofllie misschien niet achteloos in de mond neemt, maar waar men aan het begrip welzeker inhoud weet te geven. Waf zagen wij bij een hande laar in warme en koude vissen Flessen wijn 'voor bij de vis' met daarbij geplaatst een bordje, waarop staat:,, Huis wijn. Souventer de Westkapel- le. Bordeaux." En in dezelfde nering het op schrift: „Herrlich, Bratfïsch mit Kartoffelsalat"waarbij over die Kartoffelsalat nog uit de losse pols wordt meege deeld: „f 2,- per bakje." Iets verderop troffen we een Qlasbak, waarin men ledig fust kan deponeren. Die bak is voorzien van een sticker, waarop gewag wordt gemaakt van een Summer Special, waarvoor men zich een After Beach Ticket kan aanschaf fen. Beklagenswaardig zijn ze, de vakantievierende scharen die bet land hebben verlaten. Ir}plaats van koers te zetten richting Westkapelle waar de xenocratie is gevestigd. Al zal de autochtone bevolking tioh daar niet op laten voor staan. ingrijpende maatregelen en met toe passing van een eenvoudiger - minder tijdrovende - procedure. Het is niet de eerste keer dat Braks de aanvraag voor de kustzone van West- Zeeuwsch-Vlaanderen terzijde schuift. Ook in 1988 besloot hij het project niet op het voorbereidings schema te zetten. Hierbij speelt, naast de beschikbare ruimte, ook de plano logische invulling van het gebied een rol. De provincie moet eerst duidelijk aangeven welke richting de kust strook uit moet. Landbouw, recreatie en natuur zitten elkaar nu op veel plaatsen enorm in de weg. In het nieu we streekplan Zeeland is de ruimte lijke invulling van de ruimte open ge laten. Een uitwerking van het streek plan is in voorbereiding. Er zijn momenteel in Zeeland drie ruil verkavelingen in uitvoering. Die in de Nijs- en Hooglandpolder bij Ossenisse is het verst. Het is in de provincie de eerste ruilverkaveling met een admini stratief karakter. Eind '89 kunnen de grondeigenaren en -gebruikers naar de nieuwe kavels. Evenals in de Nijs- en Hooglandpolder het geval is, richt de verkaveling Sluis-Oostburg zich in het bijzonder op versterking van de con currentiepositie van de boerenbedrij ven. De derde ruilverkaveling in uit voering ligt in de Yerseke Moer. Voor de landbouw onbruikbare gronden krijgen daar een natuurbestemming. Van de verkavelingen die in voorberei ding zijn, is die op Walcheren het grootst. De laatste hand wordt gelegd aan het ontwerp-landinrichtingsplan. Zoals in alle landinrichtingsprojecten die tot nu toe In Zeeland aan de orde zijn, staan de agrarische belangen voorop. In de kustzone van Walcheren worden ook de recreatieve belangen meegenomen. Voor de ruilverkavelin gen Breskens-Zuidzande, Schoondij- ke en IJzendijke-Hoofdplaat is het ontwerp-landinrichtingsplan uitge bracht (verbetering landbouw is het (Slot zie pagina 9 kolom 1) Een vertrouwd beeld, deze dagen op het Zeeuwse platteland: combines, die graan oogsten, zoals hier op Schou wen-Duiv eland. GOES - Boeren hebben het druk de ze tijd. De oogst vraagt alle inzet. Met dreigende buien in de lucht zijn afgelopen dagen alle zeilen bijge zet. De graanschuren zijn daarmee eerder vol dan gewoonlijk. De win tertarwe loopt twee weken voor op het schema. Er is een zachte winter geweest, waardoor de ontwikkeling van de wintertarwe sneller is verlopen dan normaal. „Dat is nog eens gevolgd door hoge temperaturen in lente en zomer, zodat de voorsprong is ver groot", zegt M. de Boer. Hij is tak-in- genieur akkerbouw bij het consu lentschap voor akker- en tuinbouw. Het areaal aan wintertarwe is in Ne derland een kwart groter dan vorig jaar. Dit is te verklaren uit slechte oogstcijfers vorig jaar van groene erwten en veldbonen en een verla ging van EG-subsidies. Door het zachte winterweer was het mogelijk de tarwe uit te zaaien. Dezelfde oor zaken gelden voor het graszaad in het zuidwesten van Zeeland. Daar is het werk al nagenoeg gebeurd. De oogst van zomergerst en erwten is ook in volle gang. Volgens De Boer verloopt de oogst hier niet sneller dan gebruikelijk, hooguit enkele da gen. Ook het vlas ligt al op het veld te roten of is in schoven opgebon den. Overigens heeft het warme weer niet geleid tot hooggespannen oogstverwachtingen. Volgens De Boer wijken de opbrengsten niet veel af van het gemiddelde. De ge volgen van de droogte in Zeeland vallen mee. „Dat is per perceel ver schillend. Er zijn er die onder het uitblijven van regen hebben te lij den, maar er zijn ook zeer goede percelen." Door de uitbreiding van het areaal wintertarwe is de oogst groter. Op Europees niveau is een plafond ge steld op 160 miljoen ton graan. Daarboven gaat de extra graanhef- fing van drie procent in werking. Ve len denken dat de graanoogst wel licht toch de 160 miljoen ton over schrijdt of er in elk geval dicht in de buurt komt. ten otter, gesneden door de Aardenburgse kun stenaar Roy de Wandel, wellicht het dressoir in de huiskamer van Bou- dewijn en Fabiola in Brussel. Morgenoch tend biedt de Aarden burger S. van Jelgerhuis de otter, als symbool van een schonere Schel de, aan bij het konink lijk paleis. Niet Boude- wijn zelf, maar een lui tenant-kolonel in dienst van het hof, zal het kunstwerk in ontvangst nemen. Van Jelgerhuis, die uit idealisme op eigen kos ten het beeldje heeft aangeschaft, heeft op het voetstuk een bordje aangebracht met het op schrift: „Ik wil mijn schone Schelde terug". Het woord 'schone' daar in is doormidden gebro ken „om aan te geven Enige tijd geleden schreef hij een brief naar het Belgische konings paar met de vraag of het bereid was het beeldje in ontvangst te nemen. De otter wordt al lange tijd niet meer in of bij de Schelde gesignaleerd. Vorige week kreeg hij een vriendelijke brief te rug met een positieve reactie op zijn verzoek. „Ik ben blij dat Boude- wijn dit heeft willen aan vaarden", aldus de ge pensioneerde Aarden burger. „Wanneer ik een restaurant kom en het eten bevalt mij niet dan zeg ik dat niet tegen de portier, maar tegen de eigenaar van de zaak zelf. Zo is het ook met de Schelde die in België wordt vervuild. Daar voor ga ik naar Boude- wijn, want die is uitein delijk een machtig man in zijn land." Van Jelgerhuis laat va ker van zich horen in zijn streven naar ontwape ning en een schoner mi lieu. Hij draagt ook de actie 'Redt de Schelde' van de paters Francisca nen en de Breskense pastoor Omer Gielliet een warm hart toe. In april 1990 maken zij een voettocht langs de Schelde, vanaf de bron in Noord-Frankrijk tot aan de monding bij Bres kens. Van Jelgerhuis: „Ik hoop dat alle kerken binnen vijftig kilometer van de rivier hun klok ken zullen luiden als de wandelaars voorbij ko men. Zodat het door heel Vlaanderen zal klinken: mensen pas toch op waar we mee be zig zijn." De Aardenburger Van Jelgerhuis laat het otterbeeldje zien dat hij morgen aan biedt aan het Belgische koningspaar. KAMPERLAND - Brigade-generaal buiten dienst P. G. M. van Even heeft eén van de hoogste Amerikaanse on derscheidingen gekregen: de Legion of Merit. Van Even woont in Kamper land en is sinds mei dit jaar provin ciaal commandant Rode-Kruiskorps kring Zeeland. De Kamperlander kreeg het eremetaal maandagmiddag in de Prins Willem Alexanderkazerne te Gouda uit han- BURGH-HAAMSTEDE - Hotel Bom hoort bij Burgh-Haamstede. Het hore cabedrijf is al sinds 1874 onder die naam een begrip in de Schouwse westhoek, 's Winters vindt de plaatse lijke biljartvereniging er een onder komen en nu in de zomermaanden zijn het vooral de toeristen die Hotel Bom domineren. Centraal gelegen op de hoek van de Ring, tegenover de kerk, kan niemand de aanwezigheid van het bedrijf ontgaan. Om 8.00 uur 's morgens gaan de deuren open en dat blijven ze tot"24.00 uur 's nachts. Omdat het begrip seizoensverlenging steeds meer aan betekenis wint is het eigenlijk het hele jaar door flink aan poten, vertelt het exploitanten-echt paar De Vlieger. Maar de top ligt toch wel in de zomermaanden. Vandaar dat nu in totaal 14 personeelsleden en Nel en Co de Vlieger het spreekwoordelij ke vuur uit hun sloffen lopen. Vooral van de exploitanten van horecabedrij ven wordt in de zomermaanden in toe ristengebieden veel gevergd. Het echt paar De Vlieger doet dat in Burgh- Haamstede nu al weer voor het zesde seizoen. „Om het goed draaiend te houden moet één van de twee er altijd zijn. Het personeel moet bij een van ons terecht kunnen en als klanten het willen moet je ook aanspreekbaar zijn. De mensen verwachten dat. Mijn vrouw en ik heb ben afgesproken dat zij vroeg opstaat en dat ik dan weer laat naar bed ga om de zaak af te sluiten. Dan zijn er inder daad wel dagen datje elkaar alleen op de trap in het gebouw tegenkomt, maar dat hoort er nu eenmaal bij", ver telt de 42-jarige De Vlieger. Hoe zeer de heer en mevrouw De Vlieger ook hun best doen, hun inspan ningen staan of vallen met de inzet van het personeel. Maar niets menselijks is het personeel vreemd. En om week in week uit met een beroepsmatige glim lach rond te blijven lopen valt ook niet altijd mee. „Toch hameren we daar op", vertelt de heer De Vlieger, „het is het visitekaartje van je bedrijf. Je kunt daar als bedrijfsleider ook wat aan doen. Als je je mensen alsmaar uren laat maken worden ze veel te moe. Daarom proberen we ze maximaal 40 uren in de week te laten werken en als het even kan niet meer. Natuurlijk kan het wel eens gebeuren, zeker in het hoogseizoen, dat iemand daar over heen schiet. Maar dan proberen we dat toch in de week daarna weer te com penseren. Overuren zijn trouwens duurder ook. Dan kun je er beter ie mand bij nemen. Verder streven we er naar dat de mensen twee vrije dagen per week hebben. Dat heeft als voor deel dat de mensen fris zijn en dan stralen ze wat uit. Dat heb ik liever, De heer en mevrouw De Vlieger drinken koffie met een deel van het personeel van hun Hotel Bom. dan vermoeide mensen die door het gebouw sloffen." Nel en Co de Vlieger proberen dicht bij hun personeel te staan. Iedereen noemt elkaar bij de voornaam. Ook trachten ze de verjaardagen van de medewerkers te onthouden. Natuur lijk gebeurt het wel eens dat een van de personeelsleden een probleem heeft en daardoor een steek laat vallen. Nel de Vlieger: „dat overkomt iedereen wel eens. Meestal praten we dat dan uit. Omdat we hier goed met elkaar om gaan kan dat ook. Daar komt bij dat ik liever niet de jongste meisjes in de zaak heb. Die staan veel sneller met hun mond vol tanden als een klant wat vraagt. We werken liever met wat ou dere meisjes die hun verantwoor delijkheid kennen." De De Vliegers werken er hard aan, van hun zaak een familiehotel te ma ken. Dat ze daarin aardig slagen blijkt onder meer uit het grote aantal vaste gasten dat ieder jaar weer de weg naar Burgh-Haamstede weet te vinden. Zorgen dat de mensen zich thuis voe len. Probeer de klanten te herkennen, houdt De Vlieger zijn personeel altijd voor. Nu heeft hij makkelijk praten want zelf heeft hij een enorm goed ge heugen. Als iemand eenmaal in de zaak is geweest, moet het toch wel heel gek zijn als De Vlieger die persoon niet meer herkent. Het komt wel voor dat hij na een jaar nog weet aan welke tafel de mensen hebben gezeten en wat ze gegeten hebben. In de afgelopen zes jaar hebben de De Vliegers steeds aan het bedrijf gesleu teld. De zaak werd niet alleen ver bouwd, ook de opzet veranderde. De Vlieger trok een chef-kok aan en legde meer nadruk op de restaurant activi teiten. Verder is het bedrijf iedere dag geopend. Een bewuste keus: de men sen moeten weten dat ze terecht kun nen is de redenering. Dat betekent dat ook de baas en bazin in principe iedere dag in de weer zijn. Maar ook al ben je eigenaar van een horecabedrijf; de boog kan niet conti nu gespannen zijn. Dat realiseren Nel en Co de Vlieger zich best. „Als je tus sendoor niet eens een dagje even wat rustiger aan doet, om bij te tanken, hou je het niet vol. Dan ben je totaal afgedraaid en volgens mij haal je dan het eind van het seizoen niet. Geluk kig hebben we een soepel bedrijf met een goede chef-kok en nog een vaste medewerkster die ons kunnen ver vangen. Want alleen kun je niks. Je bent afhankelijk van je personeel." René Schrier den van de Amerikaanse brigade-ge neraal J. Wilson. Van Even is onderscheiden omdat hij zich als Chef Staf van het Nationaal Territoriaal Commando uitstekend kweet van zijn taak. In zijn functie was hij medeverantwoordelijk voor de voorzieningen voor Amerikaanse troe pen die in '87 tijdens een Reforger-oe- fening door Nederland naar de Bonds republiek Duitsland trokken. Hij moest ervoor zorgen dat alle aan- en afvoerlijnen tussen het Amerikaanse achterland en het Duitse oefengebied optimaal functioneerden. Zijn toewij ding maakte grote indruk op de Ame rikaanse legerleiding. Van Even is gehuwd en vader van drie zonen en eén dochter. Najaren in Bos koop te hebben gewoond, verhuisde hij enige tijd geleden naar Kamper land. De Legion of Merit is de op eén na hoogste onderscheiding in vredestijd van het Amerikaanse leger. Alleen de Distinguished Service Medal is hoger, maar deze is niet voor buitenlanders. Brigade-generaal b. d. P. G. M. van Even WISSENKERKE - De rijkspolitie op Noord-Beveland heeft het afgelopen weekeinde een tasjesdief ingerekend. De man, de 21-jarige H. J. K. uit Hoog woud, opereerde in het Wissenkerkse zwembad, waar hij uit de kleedruim te dertien tassen met een gezamenlij ke inhoudelijke waarde van duizend gulden wegnam. Op aanwijzing van zwembadpersoneel kon de politie de tasjesdief in de kraag vatten. K., die vakantie vierde op Noord-Beveland, is zondag op vrije voeten gesteld. Met de benadeelden is een regeling voor vergoeding van de schade getroffen. Een door hem gesto len horloge is aan de eigenaar terugge geven. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 7