PZC Bejaarden Centraal wil stemmen trekken van oudere jongere Thatcher wil met Argentinië praten over de Falklands Moeheidsziekte ME stelt ook wetenschappers voor raadsels Comité: neo-nazisme Oostenrijk bestrijden met vakantie-boycot Militaire bases VS welkom in Singapore rdp vakantie rubriek binnen- en buitenland VERMOEDELIJK 30.000 LIJDERS IN NEDERLAND ERZOEK ONGELDIGVEKKLARING VERWORPEN roon verwerpt oonlastenfonds Rotterdam n Cate raakt orjaarscollectie gerie kwijt DINSDAG 8 AUGUSTUS 1989 VND-RDP/072-196222 >rtus bang in d-Limburg Motorbootbestuurder in Frankrijk van doodslag beschuldigd Oprichter dagblad Le Monde overleden 5N HAAG (ANP) - De kieslijst die de Centrumdemocraten in iden hebben ingeleverd om aan de Tweede Kamerverkie- ïgen mee te mogen doen, is terecht door het hoofd stembu- iii geldig verklaard. De Raad van State heeft maandag een rzoek verworpen dat het Landelijk Bureau Racismebestrij- ig (LBR) had ingediend om de lijst wegens misleiding af te uren. Elke zaterdag van 29 Nederlandse regionale dagbladen voor informatie en reservering GELUK IS... NET DOEN OF 'T JE NIET INTERESSEERT. Volgende week woensdag Is het weer zover. Dan begint om 19.46 uur op l\led. 3 de eerste van 3 trekkingen. Dik 1 miljoen prijzen tegenover 2 miljoen loten met ruim 33 miljoen gulden in kas. Als u snel bent, doet u nog mee. GEEN MOOIER LOT DAN N STAATSLOT. DEN HAAG (ANP) - De nieuwe par tij Bejaarden Centraal (lijst 15), die zich maandag in Den Haag presen teerde zal, als zij één of meer Ka merzetels behaalt, vooral aan dacht besteden aan kwesties die bejaarden aangaan. Dat geldt met name de problemen met de AOW, pensioenen, gezondheidszorg en verpleeg- en verzorgingstehuizen. Bij andere vraagstukken zal de partij blanco stemmen. Lijsttrekker H. Pullens zei zich vooral te zullen richten tot de groep mensen boven de 55 jaar, momen teel 3,2 miljoen mensen. Maar ook zal de partij zich sterk maken om mensen tussen de dertig en de vijf tig jaar - de „oudere jongeren" - warm te maken voor zijn partij. Pul lens rekent op tien tot twaalf zetels. Over euthanasie wordt in het ver kiezingsprogramma met geen woord gerept. Pullens zei wel dat ie der mens recht heeft op een mens waardige dood. De partij is dan ook voorstander van passieve euthana sie. Het verkiezingsprogramma laat ook de financiële paragraaf geheel open en spreekt over „een simpele uitgavenverschuiving in de Miljoe nennota". In een toelichting zei Pul lens dat het geld, hij schat één mil jard gulden, vrij moet komen uit verminderde defensielasten. Pullens had geen goed woord over voor de ANBO, de ouderenbond in Nederland, die zijn 175.000 leden heeft opgeroepen niet op bejaar denpartijen te stemmen. De ANBO vindt dat de politieke opvattingen van ouderen teveel uiteenlopen. Pullens vermoedt dat het negatieve stemadvies van de ANBO ingege ven is door PvdA en CDA, die bang zijn veel stemmen van oudere kie zers te zullen verliezen. rNHEM (GPD) - Een grijpgrage olifant baart de directie in Burgers' Dierenpark in Arnhem zo langzamerhand irgen. Het imposante dier legt een meer dan normale be- ngstelling voor de dag voor de tassen van bezoekers van >tpark. Zodra een toerist zich te dicht bij de greppel be- ieftslaat de dikhuid toe. Zij rolt haar lange slurf uit en )or de bezoeker in de gaten heeft wat er gebeurt zweeft de s door de lucht en verdwijnt enkele seconden later in de aag van de hongerige bewoonster van het dierenpark. Via de ontlasting komen de spullen er later weer uit. Het dier houdt er niets aan over. Dit weekeinde was het weer raak. Een Arnhemse familie die op bezoek was in Burgers' werd geconfronteerd met de 'vlugge' slurf van de olifant. In een onbewaakt ogenblik rukte het dier de tas uit de handen van een Arnhemse en in een mum van tijd verdwenen paspoorten en bankpapieren in de maag van het dier samen met een camera en de tas zelf. DEN HAAG - Lijsttrekker H. Pullens (rechts). Naast hem bestuurslid me vrouw C. Jakma. van Janmaat gehandhaafd het noordelijkste Japanse eiland Hokkaido. Door de overstromingen kwa men bijna 3.000 huiizen onder water te staan en werden verschillende wegen en bruggen weggespoeld, aldus de politie. Hokaido werd maandagmorgen getroffen door een aardbeving met een kracht van 5,6 op de schaal van Richter. Voor zover bekend zijn daarbij geen slachtoffers gevallen. Het epicentrum van de beving lag in zee, ten oosten van het eiland. De weerkundigen zeiden dat de aardbeving niet gepaard was gegaan met een 'tsunami', de enorme vloedgolf, die aan land vaak enorme schade aanricht. Advertentie de deur ging waarop nog geen kandi daten waren ingevuld, valt daar niet onder. Verder gaat de Raad er vanuit dat de lijsten voldoende herkenbaar waren als lijsten van de Centrumdemocra ten. Dit ondanks een verklaring van een ex-bestuurslid dat hij de lijsten onherkenbaar had omgevouwen voor hij mensen liet tekenen. HAAG (ANP) - De Kroon heeft jesluit van de gemeente Rotter- om een woonlastenfonds voor ma in te stellen met onmiddellij- ïgang geschorst. Dit op verzoek ie staatssecretarissen van volks- resting, sociale zaken en binnen- se zaken. ewindslieden menen dat het Rot- trn.se fonds in strijd is met het ihuisvestings- en het inkomens- d van het kabinet. Het ministerie /ROM heeft dit maandag meege- 1. emeente Rotterdam wil met het ilastenfonds vanaf 1 juli van dit inkomenssteun verlenen aan mi- in stadsvernieuwingsgebieden iet hoge woonlasten worden ge- onteerd. Zij heeft daartoe voor de de tot juni 1994 een bedrag van miljoen gulden beschikbaar ge- emde staatssecretarissen zijn :r van mening dat individuele subsidie het instrument bij uit- is om betaalbaar wonen in de sector mogelijk te maken, ook de minima. (TEREN (GPD) - Tricotage- en inindustrie Ten Cate in Geeste- s haar complete nieuwe voor- :ollectie ondergoed kwijt sinds ficiële opening van het nieuwe ren- en produktiecomplex vori- land. llectie, bestaande uit ruim dertig dames- en herenondergoed, tijdens het openingsfeest ge- 1 en was kort daarna spoorloos, ns een woordvoerster van het be- iat meteen de politie heeft inge- eld, kan zowel een ordinaire dief ti bedrijfsspion zijn slag hebben ien. efstal is geen ramp, maar we zijn dupeerd. Van alle geshowde ex- ren hebben we wel patronen, de zichtmonsters zijn we kwijt, taken van een nieuwe showcol- kost extra tijd. Verscheidene ïze mensen hebben hun vakan- n ook even moeten uitstellen, vervelend". ïM (ANP) - Op een veebedrijf in luidlimburgse Slenaken (ge- e Wittem) is maandag de ge- e runderziekte abortus bang itateerd. Het betreft vijf zieke 'en, maar de hele veestapel van eren moet worden afgemaakt, left het hoofd van de gezond- ienst voor dieren in Limburg, Lipzig, maandag meegedeeld, smet verklaarde bedrijf, aldus pzig, staat uitstekend bekend, igt vlak bij de Belgische grens ■a Planck waar al eerder onder en van Belgische veehouders s bang heeft geheerst. In Slena- s dit begin van dit jaar bij een ledrijf ook het geval. NIJMEGEN (GPD) - Nederland telt naar schatting 30.000 mensen, die lijden aan een mysterieus, chro nisch vermoeidheidssyndroom. Dat kan worden opgemaakt uit in het buitenland gehanteerde sta tistieken. Tot nu toe kan de medische wetenschap niets doen voor de slachtoffers van dit syndroom. „We staan in dit opzicht met lege handen", aldus prof. dr. J. W. M. van der Meer, hoogleraar interne geneeskunde aan het Sint Radboudziekenhuis in Nijmegen. Er wordt nu gedacht aan het opzetten van een breed onderzoek naar 'myalgische eneefa- lomyelitis' ofwel kortweg ME. Internationaal is inmiddels groot alarm geslagen over het ongrijpbare vermoeidheidssyndroom. Na tionale gezondheidsinstituten in de Verenigde Sta ten beschouwen ME als één van de meest verontrus tende ziekten van deze tijd. Sommige Amerikaanse onderzoekers vrezen dat de aandoening in de toe komst een groter probleem wordt dan aids. ME manifesteert zich bij mensen die ooit een viru sinfectie, zoals de ziekte van Pfeiffer, waterpokken, griep of mazelen hebben gehad. Professor Van der Meer heeft in de loop der jaren talrijke lijders aan het vermoeidheidssyndroom in zijn praktijk gehad. Van tijd tot tijd is iedereen wel eens moe. Als gevolg van uiteenlopende redenen. Soms duurt dat maar kort maar soms duurt het weken zo niet langer. „Mensen, bij wie sprake is van ME, lijden perma nent aan een invaliderende moeheid. Die staan 's morgens al moe op en nadat ze een uur in de weer zijn geweest, zijn ze werkelijk de rest van de dag bek-af'. De medische wetenschap staat nog steeds voor een groot raadsel wat er nou precies fout is gegaan bij de infectieziekte, waarmee deze categorie patiën ten - soms al langere tijd geleden - heeft gekampt. „Ergens moet een breekpunt in het leven zijn ge weest, waardoor in het lichaam iets is misgegaan. Maar het 'hoe en waarom' weten we nog steeds niet. Opvallend daarbij is dat al die patiënten voordien voortreffelijk functioneerden. Ze kunnen zich bo vendien stuk voor stuk de dag herinneren waarop er iets ontspoorde". Algemene uitingsvormen van ME zijn een alles overheersende moeheid, spierzwakte en ge wrichtsklachten, soms in combinatie met'een ver minderd geheugen en psychische labiliteit. Omdat er bij de patënten geen fysieke afwijking wordt aan getroffen is het vermoeidheidssyndroom in de medi sche wereld tamelijk omstreden. De Nijmeegse hoogleraar twijfelt geen minuut aan het bestaan van het syndroom. „Daarvoor zijn de ervarings-overeenkomsten van de patiënten té frappant. Desondanks stoten zij vaak hun neus. Zo wel in het medisch circuit als in hun directe omge ving. Bij familie, bij vrienden, op het werk. Terwijl zij juist gebaat zijn bij begrip. Daarom is erken ning van de ziekte van belang". Dit najaar begint de belangenvereniging van ME- patiënten in Nederland een campagne voor erken ning van de ziekte. Dat is volgens een woordvoerster hard nodig: „Aan aids ga je dood en aan ME niet, hoewel je als patiënt geen leven hebt". Het laatste half jaar heeft de belangenvereniging zo'n vijfdui zend reacties gekregen van mensen, die vrezen aan de ziekte te lijden. LONDEN (RTR) - De Britse premier, Margaret Thatcher, zou akkoord zijn gegaan met het houden van directe besprekingen met Argentinië over de Falklandeilanden, meldt de Britse krant 'The Times' maandag. Hiermee kan de weg vrijkomen voor herstel van de wederzijdse diplomatie ke betrekkingen, die tijdens de Falk- landoorlog in 1982 werden verbroken. Thatcher gaf volgens de Times het groene licht voor de besprekingen na dat de nieuwe president van Argenti- SAINT-TROPEZ (AFP) - De Franse justitie heeft een Nederlander in staat van beschuldiging gesteld wegens doodslag. De man voer zondag bij Saint-Tropez met zijn motorboot over een Franse vrouw die later in een zie kenhuis aan haar verwondingen over leed. Dit is maandag vernomen in ge rechtelijke kringen in de Zuidfranse badplaats. Een zegsman zei dat de Nederlander in verzekerde bewaring is gesteld gedu rende de tijd van het onderzoek. Vol gens hem heeft de onderzoeksrechter een autopsie gelast op het lichaam van het slachtoffer en zal een aantal oogge tuigen worden gehoord. De Franse politie deelde eerder maan dag mee dat zij de Nederlander voor ondervraging had opgepakt. De man had pas op het laatste moment gezien dat hij in volle vaart op een Frans mo torbootje afkoerste. Hij zette de motor af, maar kon een aanvaring niet meer voorkomen, aldus de politie. PARIJS (AFP) - Hubert Beuve-Méry, de oprichter van het Franse dagblad Le Monde, is maandag op 87-jarige leeftijd in Fontainebleau, ten zuiden van Parijs, overleden. Voor de Tweede Wereldoorlog was Beuve-Méry werkzaam voor het dag blad Le Temps. Daar ging hij in 1938 weg omdat hij het oneens was met de houding van deze krant ten opzichte van het verdrag van München, die de bezetting van Tsjechoslowakije door Hitier mogelijk zou maken. Direct na de bevrijding van Frankrijk in 1944 richt hij Le Monde op. Hij was 25 jaar lang de ziel en het gezicht van deze krant, die onder zijn leiding inter nationale faam verwierf. LBR wilde dat de lijsten van de in zeven kiesdistricten zou worden ;keurd omdat de ondertekenaars t geweten zouden hebben dat ze een inlijst voor Janmaat/Centrumde- ;raten tekenden. Wil een partij in 19 districten meedoen aan de ver- iingen, dan moeten per district 25 idtekeningen worden ingeleverd, dit in een bepaald district niet lukt it de naam van de partij niet op de jiezingslijst in dat gebied. Ook gt de partij dan geen zendtijd toe ezen op radio en televisie, dat te voorkomen gingen de Cen- ndemocraten met de lijsten langs leuren. Volgens het LBR vertelden chter niet dat het om de Centrum- ïocraten ging en schermde de par iet populaire items als een schoon eu, verlaging van de premies en ïoging van de AOW-uitkeringen. r de lijsten in de andere zes kiesdis- ;en volgt vandaag een uitspraak, laad van State gaat in de schrifte- i motivatie geheel voorbij aan de varen van het LBR tegen het „ron- n" van de handtekeningen. In de iwet staat volgens de raad uitput- I een aantal redenen opgesomd ram een lijst eventueel ongeldig laard moet worden. Het feit dat de trumdemocraten met lijsten langs Zolang er 25 geldige handtekeningen onder staan is de lijst geldig, aldus de Raad. Het hoofdstembureau in Leiden heeft terecht vijf handtekenigen afge keurd waarvan naam of adres niet strookte met een ingeschreven kiezer. Omdat er echter 35 ondertekenaars waren in Leiden zakte de lijst hierdoor niet onder de grens van 25. Volgens de Raad kon het hoofdstem bureau ook straffeloos „voorbijgaan aan de schriftelijke verklaringen van drie ondertekenaars dat zij de lijst hadden ondertekend terwijl hun ver zekerd was dat het de kandidatenlijst van een andere, nieuwe partij betrof." Ook al zouden deze drie niet meege teld hebben, dan zouden er toch nog voldoende handtekeningen overge bleven zijn om de lijst geldig te ma ken. TOKYO (AP) - Zo lagen maandag de restanten erbij van een brug bij Ina- washiro, ten noordoosten van Tokyo. Bij overstromingen en aardverschui vingen tijdens een tyfoon zijn in het noorden van Japan zes mensen om het leven gekomen. Twee mensen worden nog vermist. Het noordelijke eiland Hokkaido werd maadagochtend door een zware aardbeving getroffen. Een buiten haar oevers getreden rivier sleurde zondag zes mensen mee nabij Fukushima. De politie daar zei dat maandag vier lijken geborgen waren. Het was de dertiende tyfoon die Japan dit jaar trof. De storm verplaatste zich zondag met een gemiddelde snelheid van dertig kilometer per uur naai- nië, Carlos Menem, had voorgesteld om over de Falklands te praten zonder de kwestie van de soevereiniteit aan te kaarten. Een woordvoerder van het kabinet van Thatcher zei dat hij niet op de hoogte was dat de besprekingen tus sen de beide landen al het stadium van direct overleg hadden bereikt. Groot-Brittannië, dat in 1982 met Ar gentinië twee weken lang oorlog voer de over de schier onherbergzame ar chipel in het zuiden van de Atlantische Oceaan, weigert over de soevereiniteit van de eilanden te praten. Volgens Ar gentinië behoren de Falklands, of de Malvinas zoals de Argentijnen zeggen, tot haar grondgebied. Vorige week maakte Argentinië een einde aan het sinds 1982 geldende ver bod op de import van Britse goederen, een maatregel die Londen verwelkom de. De Times meldt dat de Britse am bassadeur bij de Verenigde Naties, Sir Crispin Tickell, binnen twee weken in New York een ontmoeting zal hebben met de Argentijnse VN-gezant Marce- lo Delpech. Groot-Brittannië zou de bescher mingszone rond de Falklands van 150 mijl moeten opheffen. In ruil hiervoor moet Argentinië dan formeel verkla ren dat er een eind is gekomen aan de vijandelijkheden. Buenos Aires heeft dat nog steeds niet gedaan, sinds een Britse troepenmacht de archipel her overde op het Argentijnse leger. Margaret Thatcher DEN HAAG (GPD) - Nederlanders zouden Oostenrijk als vakantieland moeten boycotten omdat er zoveel neo-nazi's rondlopen. Dat zegt Dick Houwaart, oud-voorzitter van de An ne Frank-Stichting. Samen met voor malig VVD-senator Van Bemmelen is hij de initiator van het eind deze maand op te richten Oostenrijk-comi- (Van onze correspondent) SINGAPORE - Als de Verenigde Sta ten een deel van de militaire taken uit de Filipijnen moeten terugtrekken is Singapore bereid de Amerikanen te ontvangen. De mogelijkheid bestaat dat de regering van president Aquino de overeenkomst over militaire bases in 1991 niet verlengt. Het aanbod is gedaan door de staats secretaris van buitenlandse zaken, bri gadier generaal George Yeo. Tot ie ders verrassing onthulde generaal Yeo, dat in juni een hoge Amerikaanse militaire missie een verkenningstocht gemaakt heeft op het eiland om te zien of het geschikt is voor stationering van twee oorlogsbodems en éen eskadron gevechtsvliegtuigen. De staatssecre taris benadrukte echter dat er nog geen vaste afspraken waren gemaakt met de Amerikanen. Singapore ziet de twee Amerikaanse bases op de Filippijnen niet graag ver dwijnen. Ze hebben bijgedragen tot de stabiliteit in Zuidoost-Azië en tot de economische groei in dit gebied, zo is de redenering in de stadsstaat. Een on onderbroken militaire aanwezigheid van de VS in Azië houdt de machtsba lans in evenwicht. „Zij versterkt een stabiel en vreedzaam regionaal milieu en stelt de landen in Zuidoost-Azië in staat om zich te concentreren op hun economische ontwikkeling", zo legde generaal Yeo uit in het parlement. té. Doel is voorlichting te geven over de situatie in deze Middeneuropese staat. Het baart Houwaart grote zorgen dat neo-nazi's hoge publieke functies in Oostenrijk vervullen. Zo is de ere-be- schermheer van oud SS-ers Jörg Hai der minister-president van Karinthië. „Haider noemt Oostenrijk een misge boorte en bedoelt daarmee dat het land eigenlijk tot Duitsland zou moe ten toetreden", aldus Houwaart. Hij noemt het verder tekenend dat uit en quêtes blijkt dat 45 procent van de Oostenrijkers anti-semitische opvat tingen hebben. Nederlanders zouden volgens Hou waart Oostenrijk of 'ten minste Karin thië' deze winter moeten mijden als een signaal van onvrede. „Dat treft het land in een gevoelige plek, de porte monnee". Ook de EG kan een rol vervullen in de verbetering van de mentaliteit in het land. „Oostenrijk wil toetreden tot de EG. Dat is best, als er tegen die tijd geen neo-nazi's in de regering zitten en Waldheim niet langer president is", aldus Houwaart. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 5