\erschoore Slachtoffers atoombom herdacht Hitte en noodweer teisteren Spanje Kwaliteit Vlaamse wateren rampzalig Midden-Amerika ziet oplossing voor de contras Kabelbreuk ontregelt treinverkeer België UUR FOTOSERVICE UITGELEKT RAPPORT VLAAMS MILIEUMINISTERIE ZOMER IN ZEELAND ZENUWOORLOG OM GIJZELAARS Benzineslangen bij Shell doorgesneden Bliksembezoek Sjevardnadze aan Kabul Pagina 7 WK GOES - VLISSINGEN -ZIERIKZEE-HULST KODAK EXPRESS QUALITY CONTROL Wisselvallig 32e jaargang no. 178 Iflaandag 7 augustus 1989 Aanslag bus De PZC-evenementenlijst wijst u de weg! Brunswijk Loodsdienst Straatfestival Ajax Feyenoord Vlissingen KWALITEITSKLEURENFOTO'S KLAAR TERWIJL JE WINKELT! Opklaringen, maar ook een enkele bui. Maximum temperatuur rond 25 graden. Zwakke tot matige zuidwes ten wind. In de vorm van een menselijke ketting roepen mensen op tot vrede en het niet gebruiken van kernwapens. Op de achtergrond de Atomic Bomb Dome, waar ieder jaar de herdenkingen zijn. TOKYO (AFP/DPA/UPI) - Japan heeft zondag de slachtoffers herdacht van de Amerikaanse atoomaan- val op Hiroshima in 1945. Tijdens de plechtigheid werd opgeroepen tot vrede. De burgemeester van Hi roshima, Takeshi Araki, riep in het vredespark in het centrum van de stad de 55.000 aanwezigen op er voor te zorgen dat de ramp van een kernaanval nooit zal wor den herhaald en terug te keren naar de pacifistische idealen in de Japanse grondwet. De Japanse premier Sosuke Uno, die al zijn aftreden heeft aangekondigd en binnen enkele dagen zal worden opgevolgd, benadrukte de drie niet-nucleaire principes van Japan, volgens welke het land geen kernwapens produceert, bezit en tot het land toelaat. Uno ging ech ter niet in op de door Araki herhaalde eis deze principes wettelijk vast te leggen. Het officiële aantal slachtoffers van de aanval is het af gelopen jaar gestegen tot ruim 157.000 omdat Hiroshi ma alle inmiddels gestorven inwoners meetelt. Bij de aanval kwamen meer dan 125.000 mensen direct om het leven of korte tijd later aan de gevolgen van de straling. De kerk van Hiroshima, die sinds de atoomval op 6 au gustus 1944 in tamelijk ongeschonden staat het sym bool werd van de vernietigende kracht van het kernwa pen, wordt binnenkort gerenoveerd, zo heeft de ge meenteraad bekendgemaakt. De kerk, waarvan nu voornamelijk nog een stalen frame met afbrokkelend steen staat, wordt voor drie miljoen gulden vernieuwd. (Van onze correspondent) MADRID - De hittegolf die de Zuidspaanse stad Sevilla en omge ving al meer dan twee weken teis tert, heeft tot nu toe aan 24 perso nen het leven gekost. De meeste slachtoffers zijn ouderen, die zich niet voldoende hebben kunnen be schermen tegen een temperatuur van meer dan 45 graden celsius. De hittegolf in Sevilla duurt al 15 dagen, maar er is verlichting op komst, want er worden nu tempe raturen tot maximaal 35 graden voorspeld. Volgens het Spaanse weerinstituut zijn de temperaturen die de afgelopen weken in Sevilla werden gemeten, de hoogste sinds 1922. Temperaturen boven de 40 graden zijn in Sevilla op zich niet ongewoon, maar wel over een zo lange periode als nu het geval is ge weest. Zware stormen en onweer, gepaard gaande met hevige regenval, ver oorzaakten verder dit weekend grote schade in Noord-Spanje. In de provincies Aragon, Navarra en Catalonië werden wegen weggesla gen en moesten campings ont ruimd worden vanwege het gevaar van overstroming. BRUSSEL (ANP) - De toestand van het Vlaamse oppervlaktewater is rampzalig. Driekwart van de rivieren en kanalen in Vlaanderen is ziek en sommige waterlopen zijn zelfs biologisch dood. Dat staat in een vertrouwelijk rapport dat is op gesteld voor de Vlaamse minister van milieu. Het rapport lekte dit weekeinde uit via de Vlaamse commerciële zender VTM. Volgens het rapport, dat volgens VTM al sinds mei geheim wordt gehouden, investeert Vlaan deren in vergelijking met de buurlanden veel te weinig in zuiveringsinstallaties en afvalwater bassins. De zuiveringscapaciteit dekt maar 54 'procent van de vervuiling. Bovendien is slechts 57 procent van de bevolking aangesloten op een riolering. In Nederland en de Bondsrepubliek geldt dat voor negentig procent van de bevol king. De landbouw zou verantwoordelijk zijn voor twintig tot dertig procent van de vuilvracht die in de waterlopen belandt. Het rapport hekelt verder de geringe controle op industriële lozin gen. Vergunningen worden niet openbaar ge maakt. Bovendien worden de bedrijven in het beste geval slechts een keer per jaar gecontro leerd. Hoewel die controles toch nog in tien pro cent van de gevallen overtredingen opleveren zou de Vlaamse Waterzuiveringsmaatschappij er geen gevolgen aan verbinden. Langs de zuidwestelijke kust van België moe ten, in verband met het voorkomen van salmo nella-bacteriën, kinderen en ouderen het zwem men in zee achterwege laten. Het ministerie van Milieu en Volksgezondheid van Vlaanderen heeft dit „dringend aanbevolen" in een commu niqué dat zaterdag werd verspreid door de Bel gische radio. Kinderen en ouderen hebben het meeste last van de bacterie en kunnen er bij ver minderde weerstand aan overlijden. Wie aan het strand van Koksijde, Oostduinkerke of Nieuwpoort bij het zwemmen een slok zeewa ter naar binnen krijgt, kan last krijgen van darm en maagklachten, aldus het communiqué. Tussen de badplaatsen De Panne en Nieuwpoort is de afgelopen week een hogere concentratie sal monella aangetroffen dan tevoren. Een crisis team van de burgemeesters van de getroffen ge meenten besloot evenwel geen zwemverbod uit te vaardigen. Daarmee haalde het zich felle kri tiek van de publieke opinie in België op de hals. De verontreiniging is veroorzaakt door rioolwa ter dat in de haven van Nieuwpoort in zee te rechtkomt. Het gebied Vlaanderen heeft de bouw van meer doeltreffende zuiveringsinstalla ties aangekondigd. lezbollah dreigt nu Israëliërs te doden (Van onze correspondent) 'EL AVIV - De zenuwoorlog om de gijzelaars in Libanon is het afgelopen weekeinde op gang ekomen met tegenstrijdige verklaringen van Hezbollah. De pro-Iraanse shiïtische organisa- ie heeft laten weten dat niet onderhandeld kan worden over het lot van de drie Israëlische nilitairen die in Libanon gevangen worden gehouden. brandweer uit hun vervoermiddel worden gehaald. De automobilisten wer den verrast door de regen. In drie uur tijd viel meer regen dan Nederland in een heel jaar te verwerken krijgt: 800 milimeter. Tot voor kort was Zuid-Frankrijk nog het toneel van heftige bosbranden. TELA - Alles wijst erop dat de vijf president van El Salvador, de ultra- Middenamerikaanse presidenten, die rechtse Alfredo Cristiani, was minder dit weekeinde in de Hondurese ha- optimistisch. venplaats Tela gesprekken zijn be- De gesprekken hebben zich in eerste gonnen, het eens worden over een de- instantie toegespitst op de voorwaar- finitieve ontmanteling van de Nicara- den waaronder de naar schatting guaanse contra-revolutionairen. Ook 12.000 door Washington gesteunde wordt er een soort van formule ver- Contras Honduras moeten verlaten, wacht voor een vreedzame oplossing Volgens de Hondurese president Jose voor de al negen jaar durende burger- Azcona kan de Contra alleen maar oorlog in El Salvador. worden ontbonden indien de omstan digheden in Nicaragua voldoende Na de eerste gesprekken toonden ook garanties bieden. De Sandinistische zijn collega's uit Honduras, Guatema- leider Daniel Ortega heeft daarop la en Nicaragua zich hoopvol over de geantwoord met een gedetailleerd kansen op succes. Alleen de nieuwe plan om de rebellen op te vangen. UTRECHT (ANP) - Het treinverkeer van en naar België dat via Roo sendaal rijdt, is zondag avond kort na zeven uur ontregeld. Op het tra ject in België was net over de grens met ons land de bovenleiding kapot gereden. Reizi gers richting Antwer pen, Brussel, Parijs en verdere bestemmingen in Frankrijk werden zo wel in België als ons land gedeeltelijk met bussen vervoerd. In de loop van gister avond kon weer over één spoor worden beschikt. Het treinverkeer had daarbij een vertraging van ongeveer een half uur. Volgens een woord voerder van de NS is de situatie vandaag weer normaal. Tussen Antwerpen en Roosendaal reden zon dag in totaal zestien bus sen. Volgens de NS ble ven de vertragingen re delijk binnen de perken. Advertentie Gisteravond zei een van de Hezbol- lah-leiders, Hussein Mussawi, dat een van de Israëlische soldaten zal worden gedood als dat in het belang is van de islam en de „verworpenen". Mussawi verklaarde dat Israël door de vrijla ting van de ontvoerde sheik Abul Ka- rim Obeid de dood van een van zijn on derdanen kan voorkomen. Ongeveer tegelijkertijd maakte de „Revolutionaire Rechtvaardigheids organisatie", een van de groepen bin nen Hezbollah, voorwaarden bekend voor de vrijlating van de Amerikaanse gijzelaar Joseph Cicippio. De organi satie wil dat Israël sheik Obeid in vrij heid stelt, samen met 450 andere Ara bische gevangenen. Afgelopen zaterdag kwam Hezbollah met een op vele punten onduidelijk verklaring, waaruit zou kunnen wor den opgemaakt dat de radicale shiïe- ten in ruil voor Obeid de vrijlating willen van alle shiïtische gevangenen en vijf Palestijnen in Israëlische han den. Een van de Palestijnen, Abdel Hadi Suleiman Ghanem, wordt ver dacht van de recente aanslag op een bus in Israël, waarbij 16 doden vielen. Regeringsfunctionarissen in Israël leggen er voortdurend de nadruk op dat het belangrijkste is het hoofd koel te houden. Israël, zo wordt gezegd, is bereid over het lot van gijzelaars te on derhandelen met iedere organisatie, zelfs met de terreurgroep van Abu Ni- dal, die zegt acht Franse en Belgische staatsburgers gevangen te houden. Israels minister van defensie, Jitschak Rabin, heeft gisteren herhaald dat er geen sprake kan zijn van de vrijlating van sheik Obeid en andere gevange nen, als daar niet de vrijlating van Is raëlische militairen tegenover staat. Gisteravond verklaarde hij op tv: „Wij zijn niet van plan onderscheid te ma ken tussen Amerikaanse en Israëli sche burgers. Wat ons betreft hebben de Israëliërs voorrang, maar ik denk dat het moeilijkste deel van iedere ruil voor Hezbollah zal zijn het terug stu- AMSTERDAM (ANP) - Onbekenden hebben in de nacht van zaterdag op zondag in Amsterdam en langs de rijksweg Amstelveen-Aalsmeer bij drie Shell-pompstations slangen doorgesneden. Bij het pompstation aan de Europaboulevard werden tien slangen doorgesneden en bij het Oku- rahotel zeven, aldus een woordvoer der van de politie in de hoofdstad. De politie van Amstelveen kon zon dagmorgen geen mededelingen doen over het aantal doorgesneden slangen bij het pompstation aan de rijksweg. Over de hoogte van de schade is nog niets bekend. MOSKOU (UPI) - De Sovjetrussische minister van buitenlandse zaken Edoeard Sjevardnadze heeft zondag een bliksembezoek gebracht aan de Afghaanse hoofdstad Kabul. Dit heeft het Sovjetpersbureau Tass gemeld. Tijdens zijn verblijf sprak Sjevard nadze met president Najibullah en de leiders van de Afghaanse geheime dienst en de strijdkrachten. Terwijl de Sovjetrussische bewinds man in Kabul verbleef beschoten de is lamitische opstandelingen de hoofd stad met raketten. Naar schatting 40 grond-grond raketten troffen woonwij ken, zo meldt Tass. Het Intercontinen tal Hotel werd zwaar beschadigd. In totaal zouden bij de beschieting negen Afghanen zijn gedood. Tientallen in woners kwamen om bij andere explo sies, aldus Tass. Desi Bouterse wil politiek asiel in Nederland voor Ronnie Brunswijk en zijn junglecom mando. PAGINA 3 De stijging van het aantal be- loodsingen slaat een onvoor zien gat in de begroting van verkeer en waterstaat. PAGINA 5 Het Arsenaal in Vlissingen blijkt geen ideaal hoofdpo dium voor het jaarlijkse Straatfestival. PAGINA 6 Ajax moest op het eigen Am sterdam-toernooi met lede ogen toezien hoe KV Mechelen de toernooi-zege greep. Trai ner Leo Beenhakker was aller minst tevreden met het 2-2-re- sultaat tegen de Belgen onder leiding van trainer Ruud Krol. PAGINA 9 Feyenoord werd voor de ze vende keer winnaar van het Rotterdam-toernooi door zon dag met 4-2 te winnen van Ben- fica. PAGINA 9 Vlissingen heeft in de finale van het Nieuwdorp-toernooi niet opnieuw voor een stunt kunnen zorgen. RKC was dui delijk een paar maatjes te groot voor de Zeeuwse hoofd klasser, die zich meer en meer ontpopt als een karakter- ploeg: 2-0. PAGINA 11 Italië maakt zich op voor het WK voetbal in 1990, maar de organisatie vertoont nogal wat haken en ogen. PAGINA 14 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13 en 14 T- .—.in dbih Berri, leider van de gematigde hi'itische Amal-beweging in Libanon. ren van de Israëliërs. Het zal gemakke lijker voor ze zijn de Amerikanen vrij te laten, maar de Israëliërs komen op de eerste plaats." De berichten van buiten Israël en Li banon dragen evenmin bij aan een duidelijke beeldvorming over de stand van zaken. In de Syrische hoofd stad Damascus zei Nabih Berri, leider van de gematigde shiïtische Amal-be- weging in Libanon, dat een oplossing van de gijzelaarskwestie is uitgeslo ten zolang er geen oplossing is voor de algemene situatie in Libanon. Berri sprak in Damascus met de spe ciale VN-gezant, Marrack Goulding. Deze laatste verklaarde optimistisch te zijn, vooropgesteld dat de geheim houding van het onderhandelingspro ces gewaarborgd blijft. Goulding heeft een serie besprekingen gevoerd in Bayrut en Damascus, onder meer om er achter te komen wat er is gebeurd met de Amerikaanse overste William Higgins, die vorige week maandag zou zijn gedood door radicale shiïeten. Hij verklaarde dat hij in de afgelopen da gen de indruk heeft gekregen dat Hig gins dood is, maar over het tijdstip van de dood heeft hij geen duidelijkheid verkregen. NARBONNE - Vakantiegangers in Narbonne in Zuid-Frankrijk bekijken de hevige regenval aan de Middellandse Zeekust van de zonnige kant en ver kennen de stad per kano. Meer dan 150 mensen kwamen vast te zitten in hun auto en moesten door de

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1