rnra Rookverbod in bussen De Jong Deskundigen hoopvol gestemd over nieuwe aidsremmer DDI fojJIflageu ^igeüiiércongres Grieks vliegtuig stort neer op eiland Samos Archeologen vinden skelet uit Steentijd Moskou ontkent besprekingen over Berlijn Auto-Poppe Walcheren DRAMATISCHE OPROEP GIJZELAAR de PZC vandaag AAN BOORD 34 GRIEKEN Stoeien met idee Zeeuws kustspoor ZOMER IN ZEELAND Pagina 19 Overwegend droog |32e jaargang no. 176 frijdag 4 augustus 1989 STERK VERLAAGDE PRIJZEN TIJDENS ONZE OCCASIONPRESENTATIE Kom vandaag nog langs en pak uw voordeel! Gildeweg 22 - Vlissingen - telefoon 01184-19610 VRIJDAG AVOND KOOP AVOND 'EL AVIWWASHINGTON - Voor de derde maal hebben Libanese ontvoerders de executie van e Amerikaanse gijzelaar Cicippio uitgesteld. In een verklaring aan een Libanese krant, maak- e de Organisatie van Revolutionaire Gerechtigheid gisteravond bekend, dat „wij het execu- iebesluit bevriezen". Suriname Formatie Pensioen Belasting Scholen vies Mosselen Schaken Bemoedigend wee mannen ïntsnappen lit gevangenis Man blaast zich op bij maken bom De PZC-evenementenlijst wijst u de weg! Af en toe zon en een kleine kans op een bui. Maximum temperatuur rond 20 graden. Zwakke tot matige noordwes ten wind. PROVINCIALE ZEEUWS ROTTERDAM (GPD) - In de bus sen van De Jong Intratours mag niet meer gerookt worden. Dit rookverbod geldt zowel voor chauffeurs als passagiers en gaat komend winterseizoen in. Volgens directeur Hans de Jong kwamen steeds meer klachten van niet-ro- kende passagiers over hun paffen de medepassagiers. Daarom heeft het bedrijf besloten voortaan alleen maar rookvrij naar de bestemmingen te rijden. Hans de Jong:„Het is toch ook paradoxaal, dat mensen die naar de wintersport gaan voor de frisse lucht en de ge zondheid, in de bus de eigen ge zondheid benadelen door te roken. Nog erger is, dat ze daarbij overlast veroorzaken aan niet-rokers. Dat is nu eenmaal het gevolg van het luchtcirculatiesysteem in de bus sen". De Jong is met ruim 50.000 buspas sagiers één van de grootste busver voerders naar wintersportbestem mingen. Het rookverbod werd al eerder ingesteld op bussen, Waar mee De Jong deze zomer Ameri kaanse toeristen door Europa ver voerde. Dit gebeurde op uitdrukke lijke wens van de Amerikaanse klanten. De reisorganisatie Arke zal het aan tal rookvrije bussen de komende winter wel opvoeren, maar er is nog geen sprake van een algeheel ver bod. Wel zal zoveel mogelijk ge tracht worden rokers en niet rokers in aparte bussen onder te brengen. UTRECHT (GPD) - Amerikaanse onderzoekers hebben een nieuw middel ontdekt dat een remmen de werking heeft op aids. Het middel, DDI, zou be tere resultaten kunnen geven dan het tot nu toe ge bruikte AZT. Onderzoek op het National Cancer Institute in de Verenigde Staten heeft uitgewezen dat patiënten de nieuwe remmer in hoge doserin gen goed verdragen. Er zijn vooralsnog geen bij werkingen geconstateerd. Van het giftige AZT is bekend dat het vrij snel bloedarmoede veroor zaakt. Vanwege de minder giftige effecten wil de Ameri kaanse Food en Drugs Administration (FDA) DDI volgens het wetenschapsblad Science versneld tot de markt toelaten. Normaal duurt zoiets twee tot vijfjaar. Voor AIDS-patiënten is die termijn fataal. In Amerika is door Aids-patiëntenorganisaties en de farmaceutische industrie heftig geprotesteerd te gen deze lange wachttijd. De FDA overweegt in dat kader een nieuwe proce dure in te voeren voor toelating van medicijnen die nog niet volledig zijn getest, maar ziekten behande len waarvoor nog geen werkzame therapie of ge neesmiddelen bestaan. Het is nog niet duidelijk of Nederland deze stap zal volgen. AZT werd in ons land overigens versneld op de markt gebracht. Het onderzoek naar DDI is deze week gepubliceerd in Science. Het gaat om de eerste fase van een stu die. Daarbij hebben 26 patiënten gedurende 42 we ken DDI toegediend gekregen om vast te stellen hoeveel zij maximaal konden verdragen. De volgen de stap in het onderzoek is het vaststellen van het effect van verschillende doseringen. Nu al is duidelijk dat het nieuwe middel de activiteit van het aidsvirus onderdrukt. Ook de door het virus aangetaste immunologische afweer herstelt zich enigszins na toediening van DDI. Verder nemen pa tiënten na gebruik van het middel enigszins in ge wicht toe. Aids-deskundige Joep Lange van het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam noemt de ontdek king van DDI een belangrijke stap in het onderzoek naar de mogelijkheden om het aidsvirus te bestrij den. Het herstel van het afweersysteem houdt vol gens hem langer aan dan bij toediening van AZT. Lange vindt dat snel moet worden onderzocht wat het effect is van een combinatie van de bestaande en oude remmer. Na een jaar behandeling met AZT ontwikkelen zich bij de patiënt resistente virus- stammen. Met een gecombineerde therapie zou je die volgens Lange kunnen bestrijden. Derde uitstel van executie Cicippio (Van onze correspondenten) In Suriname is een geheim plan van legerleider Desi Bou- terse uitgelekt voor de ont manteling van het junglecom mando van Ronnie Brunswijk. PAGINA 3 In de rubriek MEMO AAN DE FORMATEUR sturen maat schappelijke organisaties hun verlanglijstje naar de forma teur van het volgende kabinet. PAGINA 4 De pensioenvoorziening van veel oudere vrouwen is slecht. PAGINA 5 De Amerikaanse oliemaat schappijen Exxon en Texaco krijgen een naheffing van een miljard dollar. PAGINA 6 Vijf Zeeuwse gemeenten slaan alarm over de vervuiling van basisscholen. PAGINA 13 De Yersekse mosselsector rea geert laconiek op de overname van twee bedrijven door de Britse Albert Fisher-groep. PAGINA 15 Het jonge schaakfenomeen Ju dith Polgar leed in Amsterdam haar eerste nederlaag. PAGINA 21 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 6 Vrijdagkrant: 7, 8, 9,10 en 11 Provincie: 13,15,17 en 19 Sport: 20 en 21 De pro-Iraanse organisatie had eerder gedreigd de in 1986 ontvoerde Cicippio donderdagavond om 9 uur te zullen executeren, als Israël niet de shi'iti- sche sheik Obeid zou vrijlaten. In de verklaring stelt de organisatie dat het ultimatum voor onbepaalde tijd vervangen is door een „initiatief' om Israël de gelegenheid te geven de sheik vrij te laten. Ook zouden Pale- stijnen en Libanese guerillastrijders, die in Israël gevangen zitten, in vrij heid moeten worden gesteld. Als aan deze voorwaarden niet wordt voldaan zal het initiatief worden ingetrokken, aldus de organisatie. Onduidelijk is of de executie van Cicippio dan voltrok ken zal worden. De shi'itische ontvoerders zeiden dat de tussenkomst van sommige landen, die door Washington waren „ge smeekt" te bemiddelen, ertoe hadden geleid dat Cicippio's leven voorlopig gespaard is. Dat zou volgens waarne mers duiden op bemiddeling van Iran. De verklaring werd drie kwartier voor het verstrijken van het ultimatum uit gegeven. Eerder hadden de shi'itische ontvoerders een videoband vrijgege ven met opnamen van Cicippio, waar in hij een boodschap voorleest voor vrijlating van de sheik. Cicippio deed een beroep op iedereen met eerge voel die kan bijdragen aan Obeids vrij lating, haast te maken, want het is hen (de ontvoerders) ernst en er is weinig tijd". „Mijn lieve vrouw, mijn volk en de hele menselijke gemeenschap, in het bij zonder het Rode Kruis: laat me alsje blieft niet in de steek". Tegelijkertijd met deze blijkbaar door de ontvoer ders opgestelde boodschap, werd het tweede ultimatum met 4 uur verlengd. Een woordvoerder van de Israëlische premier Shamir zei eerder dat de rege ring slechts bereid is de sheik vrij te laten in ruil in Libanon vastgehouden Israëlische soldaten en buitenlandse gijzelaars. Na een dag van oplopende spanning kwam donderdagavond laat het ver lossende bericht. In een verklaring van president Bush stond dat het uit stel „bemoedigend en hoopgevend" was. Tegelijk bedankte het Witte Huis degenen die hebben geholpen bij het tot stand brengen van dit voorlo pig succes voor alle diplomatieke po gingen om het leven van Cicippio en de andere gijzelaars te redden. Eerder op de dag had Washington ge zegd de Iraanse leiders verantwoor delijk te achten voor de gevangenhou ding van de gijzelaars. Tegelijkertijd hoopt de regering van president Bush op betere verhoudingen met Iran nu daar de meer gematigde president Rafsanjani is aangetreden. De speciale VN-gezant Marrick Goul- ding, die belast is met onderzoek naar de dood van de Amerikaanse kolonel Higgins, heeft in Bayrut besprekingen gevoerd met belangrijke shi'itische geestelijken, die invloed zouden heb ben op de ontvoerders. AMSTERDAM (ANP) - Twee gedeti neerden zijn er donderdag in geslaagd ontsnappen uit de gevangenis De ■iavenstraat in Amsterdam. Een poli tiewoordvoerder maakte dit 's avonds bekend. De twee, die vastzaten wegens inbraak, wisten in de keuken van de gevangenis een ruit te forceren met be hulp van een brandblusser. Ze verlie ten het complex vervolgens via een juchtkoker. SPAARNWOUDE (ANP) - Een deelnemer aan het zigeunercongres Vie et Lumière klapt enthousiast in zijn han den. In een overvolle tent begon gisteravond het drie-daagse congres. Naar schatting bezoeken 20.000 zigeuners uit alle delen van de wereld het Evangelisatiecongres. Bij de openingsceremonie werden uitsluitend bekende christelijke liederen gezongen in de eigen landstaal of in het Romanes, de ongeschreven taal van de zigeuners. En dat zal tijdens de komende congresdagen niet anders zijn, want de Heer staat centraal, of zoals een iemand luidkeels riep voordat hij de evangelisatietent binnenging, „alles voor Jezus". ATHENE (AP) Een vliegtuig van de Griekse luchtvaartmaatschappij Olympic Airways is donderdagmid dag met 31 passagiers en drie beman ningsleden aan boord in dichte mist verongelukt. Wrakstukken van het toestel werden donderdagavond ge vonden op een heuvelrug op het ei land Samos, de eindbestemming van het vliegtuig. Eerst werd aangenomen dat het vlieg tuig was neergestort in de Egeïsche Zee, in de buurt van het eiland, omdat er meldingen waren binnengekomen van vliegtuigen die meenden zwem vesten te hebben gesignaleerd op en kele kilometers uit de kust. Het vliegtuig was met bestemming Sa mos vertrokken vanuit Thessaloniki in het noorden van Griekenland. Alle inzittenden waren Grieken. Volgens een woordvoerder van de luchthaven van Athene verloor de verkeerstoren om even voor vijf uur 's middags het contact met het vliegtuig. Het had om half zes op de luchthaven van Samos moeten landen. Minister van transport Nikos Gelesta- this zei donderdagavond dat comman do-eenheden het eiland zelf hadden af gezocht en uiteindelijk op een heuvel rug wrakstukken van het toestel had den gevonden. Helikopters met medi sche teams en reddingswerkers rukten uit om de omgeving af te zoeken op eventuele overlevenden. Gelestathis meldde dat de mogelijk heid van een aanslag niet kon worden uitgesloten, omdat de piloot van het toestel niets had gemeld over proble men. LONDEN (DPA/RTR) - Een Arabische man is donderdag in een Hotel in Lon den om het leven gekomen, toen hij een bom aan het maken was. Dit heeft de Britse politie bekendgemaakt. Door de explosie, waarbij behalve de Arabier geen slachtoffers vielen, raak ten twee verdiepingen van het vijf ver diepingen hoge hotel in brand. Laat over twintig jaar het merendeel van Zeelands vakantiegasten de auto staan om per Dammentrein naar zee en strand te gaan? Wie afgaat op de planologen van de Nederlandse Spoorwegen in Utrecht en op campinghouder J an Midavaine uit Burgh-Haamstede ziet het al voor zich. Onafhankelijk van elkaar ont wikkelen zij plannen om (het gebruik van) de auto in de recreatiegebieden van Nederland sterk terug te dringen. En de grootste overeenkomst is dat de bedenkers van 'het alternatief voor de auto in recreatieland' heilig in hun plannen geloven. Daar is waardering voor op te brengen, want bij veel van wat tot nu toe aan denkbeelden is ont wikkeld om het autoverkeer in Neder land te beperken ontbreekt het juist aan enig perspectief op vervangend vervoer. Het arsenaal aan ideeën om het autoverkeer te ontmoedigen blijft beperkt tot een voorraad van nieuwe geboden en verboden voor de automo bilist, tot plechtige verklaringen dat het openbaar vervoer moet worden verbeterd en tot het advies - in af wachting daarvan - maar alvast de fiets te pakken. Dat is natuurlijk alle maal wat magertjes en weinig overtui gend. Het draagt bepaald niet bij tot een wezenlijke beperking van het au togebruik. Al moet gezegd dat bij drin gende noodzaak - zoals gevaarlijke smogvorming - de bereidheid onder automobilisten het particuliere voer tuig een keertje te laten staan best aanwezig is. Er is dus in de eerste plaats behoefte aan oorspronkelijk denkwerk over de functie en de mogelijkheden voor het openbaar vervoer van de toekomst in Nederland. Wie nu met de auto in de file staat moet zicht krijgen op een ma nier van transport door Nederland, die minstens zo comfortabel, minstens zo snel, gezonder en zeker niet duurder is. Voorlopig is daarvan nog maar weinig in de aanbieding. Het ministerie van verkeer en waterstaat komt in het eind vorig jaar verschenen tweede Struc tuurschema Verkeer en Vervoer ook niet veel verder dan de aankondiging dat 'het openbaar vervoer drastisch verbeterd moet worden'. Wat de bur ger zich daarbij nu precies moet inden ken blijft vaag en ongrijpbaar. Het voorstellingsvermogen wordt afge scheept met omschrijvingen als 'een samenhangend netwerk van hoog waardige verbindingen'. Allemaal mooi, maar als de dagelijkse werkelijk heid bijvoorbeeld is dat in een stad als Den Haag twee spoorwegstations nog steeds niet fatsoenlijk met elkaar zijn verbonden, dan zal applaus nog wel even achterwege blijven. Van de ko mende verkiezingscampagne valt in dit opzicht ook nog niet veel hemelbe stormends te verwachten. En dat is jammer, want juist de politieke partij en zouden nu eindelijk eens moeten uitpakken met een flink stuk creativi teit aan plannen voor verbetering van het openbaar vervoer in Nederland als tegenhanger van de auto. In de vakantietijd verplaatsen de problemen van de congestie met au to's zich van de gebruikelijke verkeers- fuiken in en rondom de Randstad naar de favoriete recreatiepunten. Zeeland heeft daar op topdagen ook mee te ma ken. Daarom ligt het voor de hand dat er eens grondig over wordt nagedacht hoe Zeeland Vakantieland in de toe komst de ontegenzeglijk toenemende stroom gasten snel, doelmatig en com fortabel naar en van kust kan verwer ken. Het autoreductieplan van Mida vaine - inmiddels overgenomen door de de organisatie van recreatieonder nemers Recron - en het ontwerp van NS voor een 'Dammenrailroute', een Recreatie-Expres tussen Hellevoet- sluis en Vlissingen spelen op die pro blemen in. Natuurlijk zijn dat soort denkbeelden nog maar heel beperkt levensvatbaar. De kwestie van de ren tabiliteit van een spoorlijn in Neder land is een bijzonder moeilijke. Aan de andere kant mag de overheid er niet van uitgaan dat het particulier ver voer per auto zich eenvoudig laat in ruilen voor surrogaatoplossingen met complete afbraak van gemak. Zo een voudig ligt het niet. Stoeien met ideeën, die tot de verbeelding spreken brengt het alternatief voor het autoge bruik in Nederland tenminste dichter bij. In ieder geval dichterbij dan de ambtelijke geheimtaal waarin het tot nu toe is blijven steken. vdM. Advertentie VELSERBROEK (GPD) - Archeologen hebben gisteren in Velserbroek het graf blootgelegd van een man, die in de late Steentijd (circa 2000 voor Christus) heeft ge leefd. Het skelet is in goede staat, alleen de voeten zijn door de tand des tijds verloren ge gaan. Het is voor het eerst dat in West-Neder land een dermate goed geconserveerd geraam te is gevonden. Bij de opgravingen zijn meer sporen van graven gevonden. Zo werd bo ven het genoemde graf, dat op anderhalve meter beneden NAP ligt, het hoofdje van een kind aangetroffen. Dat ver keerde echter in bijzon der slechte staat. Daar naast werden zowel scherven van aardewerk uit de Brons- (3000 voor Christus) als de Ijzertijd (rond 1000 voor Chris tus) en verkoolde li chaamsresten uit de laatste periode opgegra ven. BAYRUT - De ontvoerders van de Amerikaan Cicippio bezorgden gisteren bij een westers persagentschap in Bayrut een videoband waarop de gijzelaar een dramatische oproep deed om sheik Obeid vrij te laten. MOSKOU (DPA) - Een woordvoerder van het Sov jetministerie van buitenlandse zaken heeft giste ren tegengesproken dat de Sovjetunie zich bereid heeft verklaard tot verkennende besprekingen over West-Berlijn. Het semi-officiële persbureau Novosti meldde donderdag dat Moskou daartoe be reid zou zijn, op basis van het initiatief dat de Ame rikaanse oud-president Ronald Reagan twee jaar geleden tijdens een bezoek voorstelde. Moskou is bereid tot „eerste voorbesprekingen op het niveau van werkgroepen" tussen de vier bezet- tingsmogendheden in de vroegere hoofdstad van het Duitse rijk, aldus Novosti. De stad is sinds 1945 verdeeld in een oostelijk en een westelijk deel, waar van het laatste volledig omsloten is door grondge bied van de DDR. Reagan riep tijdens een bezoek in juni 1987 Sovjet leider Gorbatsjov op de Muur tussen de stadsdelen af te breken en ze dichter tot elkaar te brengen. Woordvoerder Perfiljev ontkende dat Moskou zich bereid heeft getoond tot verkennende besprekingen waarbij „volgens Sovjet-opvatting kwesties kunnen worden besproken ter verbetering van de toestand in West-Berlijn, voorzover zij direct om deze stad gaan", zoals Novosti meldde. Volgens Perfiljev is er alleen het normale overleg met Amerikanen, Brit ten en Fransen over Berlijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1