PZC m WORDT MET TWEE MATEN GEMETEN evenementen Publiek reageert wat traag op swingende Afrikaanse band Gemengde indrukken bij concert van de Salzburger Solisten streek 11 ZAÏREES ORKEST VOOR VOL ARSENAAL Programma FESTML WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1989 Soepel maadsel Recreatietrein Salmonella Raad van State legt hondenvereniging trainingstijden op Laatste stop Tekort vrijwilligers bedreigt speelweek ampeerboeren Oostburg ;ijn de vele controles beu CADZAND - De kampeerboeren in de fekmeente Oostburg leven de regels et betrekking tot het maximaal toe laatbare aantal kam peereenheden Biauwlettend na. Me gemeente Oostburg heeft de afge lopen weken drie controles laten uit voeren en slechts één keer moest een c. ripinghoudende agrariër verma- kvéiid worden toegesproken. Proces- Ben-verbaal werden er, in tegenstel- mng tot voorgaande jaren toen kam- [peerboeren wel op de bon werden ge slingerd, niet uitgeschreven. Lbaarmee is nog niet gezegd," zo liet de Oostburgse gemeente-ambtenaar j. A. Scheele, belast met de controle op jdfe naleving van de kampeerwetge- Jyjüg, gisteren weten, „dat het niet [voorkomt dat er niet eens een tent te- Bel staat bij een boer. Er zitten er al tijd wel een paar tussen die er niet voor [terugdeinzen om de wettelijke grenzen overschrijden. Dat controleren is ech- Iter niet te doen. We kunnen moeilijk like dag de tenten en caravans gaan pllen, daar hebben we geen mensen jfaor". Bcheele wenste echter de exacte resul taten van de steekproeven niet prijs te leven. „Die gegevens zijn voor intern [gebruik", zo zei hij. terwijl de echte campings, de leden van de Recron gecontroleerd worden op vastgestelde teldata. Los daarvan vind ik al die aandacht voor ons lichte lijk overdreven. Alle kampeerboeren samen staan borg voor slechts een tot anderhalf procent van alle overnach tingsplaatsen in de gemeente. Dat valt dan toch niet te rijmen", meent hij. De voorman van de 22 kampeerboeren in de regio, die volgens hem wel dege lijk een positieve bijdrage leveren aan het recreatief-toeristisch produkt van de streek - iets wat door leden van de Recron in West-Zeeuwsch-Vlaanderen nogal eens in twijfel wordt getrokken of gebagatelliseerd zoals recentelijk nog door campinghouder A. Boomert uit Breskens - is van mening dat het Oostburgs gemeentebestuur weinig met de kampeerboeren op heeft. pe, derde steekproef binnen zestien i^agen tijd is voorzitter F. Minder- Jtoud van de Zeeuws-Vlaamse afde ling van de Vereniging van Kampeer- ||oeren (VeKabo) in het verkeerde leelgat geschoten. „Hoe ze er op het gemeentehuis in Oostburg bijkomen im ons drie keer dit seizoen te over- allen is mij een raadsel. Het lijkt wel we ervan verdacht worden dat we |jns met misdadige zaken bezighou- .en", reageert hij fel. inderhoud is slecht te spreken over et Oostburgs beleid ten aanzien van e kampeerboeren. .„Wat de controle [betreft wordt er gemeten met twee ma ten. Wij krijgen onverwachts controle, „Op Walcheren, op Schouwen, maar ook in de gemeente Sluis staan de ge meentebesturen op grond van een ar tikel in de gemeentewet kampeerboe ren toe om maximaal 15 eenheden te plaatsen op hun erf. Oostburg blijft angstvallig vasthouden aan tien. Daarbij wordt dan nog gezegd dat het gemeentebestuur alle soepelheid be tracht, maar dat is natuurlijk niet zo. Ze staan gewoon toe wat toegestaan is. Dan ben je niet soepel bezig natuur lijk." Minderhoud meent dat het toestaan van 15 kampeereenheden geen enkele bedreiging inhoudt voor de reguliere campings. „Voor die grote campings zijn wij geen bedreiging. Absoluut niet, een heel ander soort mensen komt op de boerderijen terecht. Men sen die rust en ruimte zoeken en al die faciliteiten die op de grote campings geboden worden niet nodig hebben. Dit seizoen is het echter zo dat mensen die aan de deur komen moeten worden doorverwezen naar elders. Sommigen komen dan ver in het achterland te recht. Vandaag zelfs nog. Het kampe- oorzitter F. Minderhoud van de Zeeuws-Vlaamse afdeling van de Vereniging in Kampeerboeren. ren bij de boer zit in de lift. In tegen stelling tot het kamperen op de grote campings, maar wij worden niet in de (Slot van pagina 7) kreeg van de NS de opdracht verder te kijken dan het jaar 2015. Hij gaat er vanuit dat, veel sneller dan velen dat nu nog voor mogelijk houden, een ver vijfvoudiging mogelijk is. File-proble men, milieu-problemen en telematica zullen volgens hem tot een stroomver snelling leiden. Hij voorspelt een gou den toekomst voor 'reizigerscabines' die zowel op treinonderstellen als via de weg kunnen worden vervoerd of aan een monorail kunnen worden gehan gen. Het plan voor de Dammenrailroute kijkt minder ver vooruit. Ontwerper Schalkwijk pleit er zelfs voor het op te nemen in de integraalstudie voor de Voordelta die de overheid in voorbe reiding heeft. Hij heeft ook hoge ver wachtingen van 'synchroon vervoer': nieuw te ontwikkelen systemen die treinreizigers in staat stellen grote atributen als surfplanken en fietsen mee te nemen. Op de halteplaatsen zouden dan fietskarretjes, surfkar- retjes, huifkarren en andere onderstel len op wielen verhuurd moeten wor den. Van de overheid verwacht Schalkwijk een bijpassend ruimtelijk beleid: con centratie van woonbebouwing, kanto ren en (recreatieve) voorzieningen bij spoorwegstations en -haltplaatsen. „Ontwikkeling van geconcentreerde recreatieve voorzieningen en attrac ties op andere plaatsen moeten wor den afgeremd, tegengegaan of zelfs af gebouwd, voor zover deze niet goed be reikbaar zijn te maken via het railver- voer". Slot van pagina 7) in zee spelen en die daarbij nogal eens wat water binnenkrijgen kunnen de ouders beter voorzichtig zijn", waar schuwde Mommerency. Uit voorzorg nam Rijkswaterstaat ook voor de Zeeuws-Vlaamse kust - bij Cadzand en Nieuwvliet - gisteren wat monsters vlak voor hoogwater. Niet dat de dienst verontrustende verontreiniging verwacht. „De kans om de salmonella hier aan te treffen is vrijwel nihil", aldus voorlichter J. Geluk „Mocht het verontreinigde wa ter al deze kant opstromen, dan is het water al zo gigantisch verdund dat het gevaar voor de volksgezondheid te verwaarlozen is." De salmonella-bacterie vermenigvul digt zich in zeer zuurstofarm water. „Als deze bacteriën in stromend water terecht komen, leggen ze binnen de kortste keren het loodje", legde Geluk uit. Zekerheid kan Rijkswaterstaat niet voor het weekeinde geven, ver wachtte de voorlichter. „Het duurt minstens drie dagen voor de uitslag bekend is." gelegenheid gesteld om die meervraag te beantwoorden en dat is op zich spij tig, omdat dat in andere Zeeuwse ge meenten wel kan", aldus Minderhoud. Het stemt Minderhoud, zelf al veer tienjaar met plezier kampeerboer, ui termate treurig dat de verstandhou ding met de Recronleden in de streek al jaren slecht is. „Bij het minste of geringste is er kri tiek op ons. Dat lees je dan in de krant, zoals maandag toen er gesproken werd over kramperen bij de boer. Goed, Boomert, de Breskense VW-voorzit- ter zal wel kreperen bedoeld hebben, maar dan nog zit hij geweldig fout. Kijk, ik heb er geen enkele moeite mee dat die camping-eigenaar zijn Napo leon-hoeve met al zijn faciliteiten aan prijst, maar dat hij gelijkertijd het kamperen bij de boer afbreekt gaat mij tever. Sommige mensen willen dat zwembad of dat tennisveld helemaal niet. Die willen rustig met een paar fa milies achteraf op een veldje staan. Bovendien staan op de meeste boerde rijen grote schuren en dat zijn voor kinderen prima elk-weer-voorzienin- gen. Niettemin hoop ik dat de ver standhouding tussen de verschillende geledingen in de toeristische sector in deze streek wat verbetert, want met dat eeuwige gekissebis schieten we toch niets op," meent de Cadzandse kampeerboer van het eerste uur. Films 1ERGEN OP ZOOM - Roxy I, 14 en 0.15 uur: Roadhouse, a.l.; Roxy II, 14 n 20 uur: Karate Kid III, a.l.: Cine- nactueel 1,14 en 19 uur: Police acade- ny 6, a.l.; 21.30 uur: A fish called Wan- la, a.l.; Cinemactueel II, 14, 18.45 en 11.30 uur: Licence to kill, a.l.; Cinemac- ueel III, 14 uur: Taran de toverke- el, a.l.; 19 en 21.30 uur: The naked gun, i.l. 10ES - Grand, 14 uur: Police academy i; 20 uur: Licence to kill. IULST - De Koning van Engeland, 20 iur: Licence to kill; 20 uur: Police aca- iemy 6. MIDDELBURG - Electro, 20.30 uur: The naked gun; Schuttershof, 20.30 iur: Die hard. fERNEUZEN - Luxor, 20 uur: Road- louse; 20 uur: Kunst en vliegwerk. fLISSINGEN - Alhambra I, 14, 19 en 21.45 uur: Licence to kill; Alhambra II, 14 uur: Taran en de toverketel; 19 uur: Tequila sunrise: 21.45 uur: Dangerous iaisons. HULST - Streekmuseum, 14-17 uur: 'Volksvermaak in vroeger dagen' (t/m sept.). KATS - Galerie 't Zwaluwenhof, 14-18 uur: Beeldhouwwerken Gerda Rutters en schilderijen Piet van Hageland (t/m sept.). KRUININGEN - Gemeentehuis, 9-17 uur: Werken Cornelis Kraak (t/m sept.). ST. MAARTENSDIJK - Gemeente huis, 9-12 en 13.30-16.30 uur: 36 zeven- tiendeeeuwse gravures (t/m 29/8). MARIEKERKE - Gemeentehuis, 9- 16.30 uur: Werken inwoners Aagteker- ke (t/m 25/8). MELISKERKE - Gemeentehuis, 9- 16.30 uur: Werken inwoners Aagteker- ke (t/m 25/8). MIDDELBURG - Zeeuwse Biblio theek, 10-21 uur: Foto's '100 jaar Leger des Heils in Middelburg' en foto's Westkapelle eindjaren dertig van Eva Besnyo (t/m 15/9); Z.K.C., 10-21 uur: Schilderijen Sanny de Graaf (t/m 23/8). Zeeuws Museum, 10-17 uur: Overzicht Suske en Wiske strips (t/m 27/8). NEELTJE JANS - Topshuis, 10-17 uur: Delta expo en Verkeer, vervoer en communicatie NIEUWVLIET - Dorpshuis, 18-21 uur: Oude foto's, prentbriefkaarten, pente keningen etc. (t/m 4/8). OOST-SOUBURG - Watertoren, 12-18 uur: Tape,licht en verf, werken 11 ar- chitekten/kunstenaars (t/m 3/10). Tentoonstellingen 4ARDENBURG - Archeologisch Mu seum, 10-12 en 13-17 uur: Wat Aarden- 9urg bewaarde - 30 j aar museum en op gravingen. sINT ANNALAND - De Meestoof, 15- 17 uur: 'Boerderij en platteland' (t/m 31/9). AXEL - Streekmuseum Het land van Axel, 13.30-17 uur Werken Rien Poortvliet (t/m 26/8). Galerie Bellemans, 10-18 uur: Omslag 89 (t/m 12/8). BERGEN OP ZOOM - Markiezenhof, 14-17 uur: Werken Joze Ciuha en Joop Mijsbergen (t/m 3/9). BRUINISSE - Hal Stadhuis, 9-17 uur: Werken Rie Baauw (t/m sept.). Visserijmuseum, 13-16 uur: Het inter nationale Waddengebied (t/m sept.). BROUWERSHAVEN - Streekmuseum De Vergulde Garnaal, 9-12 en 13.15-17 uur: 200 jaar boerenleven (t/m sept.); Pentekeningen Adri Boxhoorn (t/m aug.). BURGH-HAAMSTEDE - De Bewaer- schole, 13.30-16.30 uur: Verzamelingen van particulieren (t/m 5/8). De Burght, 9-12, 14-17 en 19-22 uur: Werken Abraham Blankers. GOES - Museum, 10-16 uur: Oorlog over Zuid- en Noord-Beveland, 1940- 1944 (t/m 14/10). Galerie La Strada, 11-20 uur: Acryl- schilderijen Cok van Gils (t/m 31/8). GROEDE - Galerie Minou, 14-17 uur: Werken diverse kunstenaars (t/m juli). HEILLE - Landbouwmuseum, 10-12 en 13-17 uur: Oude landbouwwerktuigen. HEINKENSZAND - De Stenge, 13.30- 20 uur: Gedrukt en gebonden (t/m 30/ 8). AAGTEKERKE Wei Pekelingseweg, 19.30 uur: Demonstratie rijvereniging De Zandbooi ARNEMUIDEN - 10-21 uur: Kraampjesdag met van 15-20 uur stri phelden die door het dorp lopen en 19 uur playbackshow. BAARLAND - 15-17 uur: Bezichtigen NH kerk, het Moreau-orgel wordt be speeld. BRESKENS - 18.30 uur: Dolle woens dag. BRUINISSE - 8-13 uur: Toeristen- markt. GOES - De Hollandsche Hoeve, vanaf 9 uur: Rijwiel- en toervierdaagse (tweede dag). Sportcentrum bij de Hollandsche Hoe ve, 10.30-17 uur: Kijk-en-doe-show strips en lego. Ambachtscentrum, 13-17 uur: Pente keningen en aquarellen van dieren en planten. HOEK - De Braakman, 14 uur: Excur sie door De Braakman o.l.v. een bos wachter. KAMPERLAND - Sportterrein VV-Be- velanders, 14 uur: Rommelmarkt met div. attracties; 18.30 uur: Demonstra tie modelvliegen. De Schotsman, 21.30 uur: Optreden Johnny and the Starshooters. MIDDELBURG - Abdij, 11, 13.30 en 15 uur: Rondleiding. Molenwater, 9.30-18 uur: Miniatuur Walcheren. Loskade, 10-17 uur: Bezichtigen schip, waaronder historie, oude scheepsin- strumenten en scheepmakersgereed schap. OOSTBURG - Centrum: Weekmarkt. RENESSE - Toeristenmarkt. RETRANCHEMENT - Dorpshuis, 14- 18 uur: Werken Tony Venneman. Rest. De Witte Koksmuts, 9 uur: Zwin-excursie. SCHARENDIJKE - Ver. gebouw, 10 uur: Kinderfilm De Troetelbeertjes; 19 uur: Wandeling in 't Zeepe. STELLENDAM - Gemeentelijke visaf- slag, 10-22 uur: Delta Flora, bloemen- show. TERNEUZEN - Weekmarkt. VLISSINGEN - Centrum: Straatfesti val. Jacobskerk, 20 uur: Orgelconcert Bram Beekman. Bellamypark, 10-12.30 en 14-17.30 uur: Reptielenzoo Iguana. Flying Dutchman, 21 uur: Optreden trio Wim Kuipers. VROUWENPOLDER - Dorpsdijk, 14- 20 uur: Toeristenmarkt. WESTKAPELLE - NH kerk, 10-12 en 16-20 uur: Werken N. Flipse-Roelse. ZIERIKZEE - Zeiltocht over Ooster- schelde en Veerse Meer. Nieuwe Kerk, 11-17 uur: Werken diver se amateurkunstenaars. Gasthuiskerk, 13.30-17 uur: Foto's Joodse gemeenschap van Jenny E. Wesley. ZOUTELANDE - Catharinakerk, 20 uur: Orgelconcert Jan Pieter van Driel. WESTERSCHOUWEN - De werkhon- denvereniging Schouwen-Duiveland aan de Hogezoom in Haamstede mag voorlopig slechts activiteiten organi seren op dinsdag- en vrijdagavond tussen zeven uur en halftien en op za- termiddag van twee tot half vijf. De gemeente moet er op toezien dat het bestuur van de werkhondenvereni ging zich hieraan houdt. Zo luidt de uitspraak van de waarne mend voorzitter van de rechtspraakaf deling van de Raad van State, mr L. A. Barendsen Cleveringa, in de spoedpro cedure die een omwonende van de Ho- gezoom maandag tegen de gemeente voerde. Buurtbewoner A. P. Weststra- te protesteerde tijdens de zitting tegen de naar zijn mening ontoelaatbare ge luidhinder die de verenigingsleden met hun honden vooral voor en na de trainingen veroorzaken. Met het vast leggen van de trainingstijdstippen komt de rechter in enige mate tege moet aan de bezwaren van Weststrate. Het bestuur van de vereniging had het trainingsschema eerder al aan de le den opgelegd. Nu is dit bij rechterlijk^ uitspraak bindend geworden. Weststrate voerde ook bezwaren aan tegen het gebruik van de kantine in het oude veilinggebouw. Hiervoor is geen voorlopige voorziening getroffen. De kwestie komt over enkele maanden nog een keer aan de orde in de bodem procedure. Dan zal de geschillenafde- ling van de Raad van State een defini tief oordeel vellen. OOSTKAPELLE - Zeeuws Biologisch Museum, 10-17 uur: 'Zie zo zijde' (t/m 1/10); Bob Phaf, schilderijen (t/m 27/8). Molenweg 36, 10-12 uur: Fossielenmu seum. RITTHEM - Fort Rammekens, 13-17 uur: Geschiedenis van het fort (t/m aug.). STELLENDAM - Haringvliet- sluizen, 10-17 uur: 'De kraan van Ne derland'. VEERE - Grote Kerk, 10-17 uur: 'Een gemeen erfgoed; Essex en de Neder landen door de eeuwen' en '150 jaar Westerschelde; levensader in de Delta' (t/m 22/10). De Schotse Huizen, 10-17 uur: Schilde rijen Bernadette Ash (t/m 25/8). Half- modellen Rein Struijs (t/m 27/10). Stadhuis, 11-17 uur: Oude rechtszaal (t/m 30/9). VLISSINGEN - Gevangentoren, vanaf 17 uur: Manfred Schultz, grafiek met als v thema kust (t/m 17/9). Stedelijk Museum, 10-17 uur: De Vis sershaven; Vlissingen en de West (t/m 20/8). Hal Stadhuis, 8.30-12.30 en 13.30-17 uur: Werken Kees van Leeuwen (t/m 2/ 10). Maritiem Instituut/Gevangentoren en Arsenaal, 10-18 uur: Maritieme exposi tie (t/m 6/8). Zelke Negen-Een, 10-20 uur: Werken Zeeuwse amateurschilders (t/m 30/8). IJZENDIJKE - Streekmuseum, 10-12 en 13-17 uur: 'Het voortgezet onderwijs in West-Zeeuwsch-Vlaanderen'. Aurinhuis, 10-20 uur: Glas-in-loodwer- ken Peter Clijsen (t/m aug.). ZIERIKZEE - Stadhuismuseum, 10-12 en 13-17 uur: 'Klederdrachtmutsen, het behouden waard' (t/m 30/9). Maritiem museum, 10-17 uur: 'Heistse vissers, 75 jaar geleden als vluchtelin gen in Zierikzee (t/m 30/7). Noordhavenpoort, 13-17 uur: Werken Ronald van Dokkum (t/m 2/8); Burgerweeshuis, 10-17 uur: Tuinbeel den, kleinplastiek en klein antiek (t/m 12/8). Hulpcentra Noord- en Midden-Zeeland, tel. 01184-14444 (ook voor milieuklachten). Zeeuwsch-Vlaanderen - Alarmnummer 01150-12200 (brandweer en ambulance). SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland, tel. 01180-15551, dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood, tel. 01180-36251, van 10.00-24.00 uur - weekends van 20.00-24.00 uur. Stichting 'Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 01184-14645, dag en nacht bereikbaar. Stichting 'Vrouwen bellen vrouwen', tel. 01100-32233. Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland, tel. 01180-38080, dag. van 16-20 uur. Bureau Vertrouwensarts Kindermishan deling, tel. 01180-28800. Aids Infolijn: tel. 01180-38384. Een conga-speler tijdens het optreden van Remy Ongala and the Orchestre Super Matüima in het Arsenaal VLISSINGEN - Remmy Ongala stond dinsdagavond met zijn naam- kaart van de organisatie van het Straatfestival op het podium in het Arsenaal in Vlissingen. Hij toonde daarmee aan van top tot teen Afri kaan te zijn. Als de autoriteiten je een officieel document geven, draag je dat, zelfs voor een zaal vol publiek. De muziek was opzwe pend, maar bereikte niet onmiddel lijk de harten van de toeschouwers. Toch had het Arsenaal donderdag avond iets van een boite de nuit - een nachtclub - in de Zaïrese hoofd stad Kinshasa. Ongala and Orche stre Super Matilima speelden sub tiele en ritmische muziek. De band leider moest natuurlijk wel de show stelen. Hij is niet voor niets medi cijnman en zijn medicijn is zijn mu ziek. Dat mag zo in Kinshasa of zijn huidige uitvalsbasis Dar es Salaam - de hoofdstad van Tanzania - zijn, in Vlissingen bereikte hij eerst al leen de hoofden van de bezoekers. Ongala slaagde er langzaam in ook de benen te bereiken. Dat lag zeker niet aan hem. Tussen de muziek waarop Afrikanen dansen en Wes terlingen swingen, gaapt blijkbaar nog steeds een kloof. Nog maar één jaar geleden kwam Remmy Ongala met zijn normaal uit twintig muzikanten bestaande Orchestre Super Matimila naar West-Europa. Hij trad op tijdens het WOMAD-festival in de buurt van Londen. Peter Gabriel heeft dat fes tival opgezet, omdat hij Afrikaanse muzikanten een kans wil geven en omdat hij vindt dat Westerlingen en niet-Westerlingen op het muzikale vlak elkaar moeten zoeken. Ongala maakte in 1988 ook zijn eerste plaat. Hij had daartoe nog niet de moge lijkheid gehad in Tanzania, ook al is de Zaïrees van geboorte in dat Oost- afrikaanse land mateloos populair. De voorzieningen ontbreken daar echter. Het Orchestre is niet voor niets vernoemd naar een zakenman, Matimila. Dat is gebeurd onder principe voor wat, hoort wat. Mati mila kocht voor Ongala en zijn band de instrumenten. Remmy Ongala mocht dit jaar te rugkomen op het WOMAD-festival en tourde daarna door Zweden, speelde in De Melkweg in Amster dam en trad onlangs op in Barcelo na. Het Straatfestival Vlissingen was zijn laatste stop voor vertrek naar Londen om vervolgens weer terug te gaan naar zijn roots, zijn wortels. Ongala zei in een inter view voor een Engelse krant: „Ik Woensdag 2 augustus 16.00-17.15 uur: Boni Caroli, acrobaten op de éénwieler, De Ruy- terplein; bij slecht weer in binnen ruimte op festivalterrein, vanaf 19.30 uur: De Stijle, Want..., theatergroep, doorlopende voorstel ling, festivalterrein. 20.00-21.30 uur: Elkie Deadman, zangeres die live persiflages ten bes te geeft bekende collega's, spiegel- danssalon. 20.30-22.00 uur: La Lumière, reizen de bioscoop met zwijgende films, zang en pianomuziek, festivalter rein. 20.30-21.30 uur: Enno Voorhorst, klassiek gitarist, tegelzaal van het Stedelijk Museum. 20.30-21.30 uur: Theatre de la Mon- dragore, pantomime-groep met de stomme horrorfilm 1' Etrange Mr. Knight, Arsenaaltheater, vanaf 22.00 uur: Narrow Escape, jaz zy muziek, spiegeldanssalon. vanaf 22.30 uur: Maxime Howard, soul-, blues-, boogie- en rock 'n roll- zangeres, Arsenaalpodium. ben zo succesvol in Tanzania, om dat ik liederen schrijf over serieuze zaken....mijn muziek staat bekend als ubongo beat, omdat in Swahili het woord ubongo hersenen bete kent en mijn muziek is zware denk- muziek". Dat mag zo zijn, maar zo kwam het niet over in het Arsenaal. De muzikale medicijnman riep op een zeker moment, aldus een ken ner van Afrika: „Jullie verstaan geen Swahili". Hij kon verder de tekst niet volgen en kon dus ook geen antwoord geven op de bran dende vraag: zijn Ongala's teksten serieus of zingt hij, evenals zijn col lega's in de nachtclubs in Kinshasa, ook alleen over de geneugten van het leven 'Ma Belle' luidde de titel van één van zijn liederen. Het Straatfestival heeft met Rem my Ongala de Afrikaanste groep sinds tijden naar Vlissingen ge haald. Het pompen op de bas. Het gepingel op de gitaar. De subtiele klankpatronen. De Zaïrees - gebo ren in het zuidoosten van Zaïre en vanaf 1964 muzikant van beroep - speelde zoals de meester van de Zaï rese soukou-muziek Franco. Tij dens het concert bleek dat de zaal van het Arsenaal niet echt geschikt is voor grote optredens. Twee vrou wen gingen op een gegeven moment op stoelen staan om naar de band op het podium te kijken. Zij konden de muzikanten gewoonweg niet zien, omdat het podium te laag was. De organisatie kon ook niet veel anders in die ruimte, want die is niet hoog genoeg. De vrouwen op hun stoelen plaatsten het Afrikaanse concert heel duidelijk in een Westers decor. Zaïrezen kijken nooit reikhalzend vanaf een hoge plek naar een groep. Ze dansen en kijken naar elkaar. Het ontbrak in Vlissingen dan ook aan de illegaal geproduceerde palm wijn die rijkelijk stroomt tijdens feesten in Kinshasa. VLISSINGEN ST.-JACOBSKERK Salzburger Solisten. Werken van Haydn, Bottesini en Mozart. De Salzburger Solisten, een for matie die zich beweegt in het grensgebied tussen strijkkwartet en kamerorkest, hebben met hun optreden in de Vlissingse Jacobs kerk in het kader van het Straatfes tival gemengde indrukken achter gelaten. De opmaat van het programma, Haydns vioolconcert in C, was rond uit teleurstellend. De uitvoering deed bepaald routineus aan en ge tuigde van weinig stijlbesef. Solist Luz Leskowitz maakte met zijn ver tolking niet de indruk, veel affiniteit met deze muziek te hebben. In dit idioom had zijn dictie te weinig elegantie en snedigheid. Zijn strope rige lijn naderde op sommige mo menten de grens van het betamelij ke. Nog één stap verder en men zou kunnen spreken van schmieren... De enige nuancering die hij zich ver oorloofde was een te pas en te onpas hanteren van terrassendynamiek. Het 'orkest'-aandeel stond eveneens een beetje in de grondverf. In het charmante 'Gran Duo Con certant' van Bottesini voelden de spelers zich kennelijk beter thuis. Vooral de contrabassist Etienne Siebens wist te boeien door zijn in nemende manier van musiceren. Door de spannende interactie van de solisten en het achtergrondstrijk je wist de muziek van deze Bellini- van-de-tweede-gamituur de aan dacht best vast te houden. Het tal rijke publiek beloonde het zestal met een warm applaus. Na de ondermaatse Haynd viel de uitvoering van Mozarts kwintet in g verrassend méé. De ensemblecul tuur van het vijftal was zeer accep tabel. De vertolking van dit prachti ge werk ademde een zekere verfij ning, gratie en intimiteit. Naar mijn smaak domineerde de primarius het klankbeeld wat te veel. Kamermu ziek moet - als 't goed is - een con versatie zijn, waarbij de partners een gelijkwaardige inbreng hebben. In dit geval kwam de conversatie te veel van één kant. Ook hier stoorde mij de stereotype echo-nuancering, die Leskowitz in het tweede thema van de eerste deel aanbracht. De trappen-nis aan de westzijde van de kerk bleek buiten verwachting een aardige concertruimte te zijn. De opmerkelijk droge akoustiek van de Jacobskerk is voor dit soort concerten mooi meegenomen. Leen de Broekert De Salzburger Solisten KOEWACHT - Het comité Speelweek Koewacht kampt met een tekort aan vrijwilligers. Als in deze nijpende si tuatie geen verandering komt, zullen de vakantiespeeldagen voor de plaat selijke basisschooljeugd, die van woensdag 9 tot en met vrijdag 11 au gustus in het vlassersdorp op het pro gramma staan, op een alternatieve wijze worden gehouden. Secretraris M. van de Sijpt van het or ganiserende comité was erg verwon derd dat op de onlangs gehouden voor bereidende vergadering slechts drie vrijwilligers aanwezig waren. „Toch hebben we een veertigtal uitnodigin gen verstuurd en vooral aan die perso nen die in voorafgaande jaren ook een helpende hand toestaken", vertelt de secretaris. Vorig jaar assisteerden zo'n dertig vrij willigers bij de diverse activiteiten. Het comité hoopt alsnog op voldoende medewerkers om de jongeren enkele dagen te vermaken met onder andere een wandeltocht, een fietstocht en een creatieve middag waarbij men zelf ten ten mag bouwen. De speeldagen worden vrijdags tradi tioneel afgesloten met een toneelvoor stelling in het cultureelcentrum De Halle in Axel. Deze uitvoering is be stemd voor alle basisschoolkinderen uit de gemeente Axel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 21