Tel Aviv vermoedt dat gijzelaars Waite en Cicippio al zijn gedood Kruisraketten weg uit Groot-Brittaimië Verslaggever gevraagd Filipino's uit te leveren vandaag AMERIKAANSE KRITIEK OP ISRAËL Proces Herald begonnen en meteen verdaagd Verkiezingen Kampuchea onder toezicht van de VN Topo verleg Afghanistan mislukt ZOMER IN ZEELAND Luguber poker met gijzelaars 232e jaargang no. 174 l/Voensdag 2 augustus 1989 China soepeler Plofkoffer Dioxine Krijgsmacht Recreatietrein Psychiatrie TEL AVIV - De Libanese ontvoerders van de Amerikaan Joseph Cicippio hebben de executie van hun gijzelaar met 48 uur uitgesteld. De Organisatie van Revolutionaire Gerechtigheid maakte dit gisteren bekend in een verklaring bezorgd bij een Libanese krant. Cicippio zou gistermiddag om vijf uur worden terechtgesteld als de door Israël ontvoerde sheik Obeid niet zou zijn vrijgelaten. Druk Verworpen IN RUIL VOOR 300.000 DOLLAR De PZC-evenementenlijst wijst u de weg! Pagina 11 Zonnig en droog PARIJS (DPA/AFP/RTR) - Op de internationale Kampuchea-con- ferentie in Parijs is dinsdag na twee dagen onderhandelen op de eerste zitting van de minis ters van buitenlandse zaken een akkoord uit de bus gekomen dat, zij het indirect, de doodsklok luidt voor alle gewapende ver zetsbewegingen in Kampuchea inclusief de Rode Khmer. Het akkoord deelt ook slechts een bescheiden rol toe aan prins No rodom Sihanouk als voorzitter van een overgangsregering. Ver der worden na terugtrekking van de laatste Vietnamese be zettingstroepen vrije verkiezin gen in het vooruitzicht gesteld onder toezicht van de Verenigde Naties. Het akkoord was „onverhoopt", meende prins Sihanouk en hij niet alleen. Na het maandenlan ge diplomatiek aftasten van de mogelijkheden waarin alleen de terugtrekking van de Vietname se troepen een zekere factor was, heeft het akkoord alle verwach tingen overtroffen. Waarnemers schrijven het resul taat toe vooral toe aan de plotse ling versoepelde houding van China dat blijkbaar na de inter nationale consternatie over de gewelddadige onderdrukking van de democratiseringsbewe ging een goede beurt heeft willen maken. De Rode Khmer, die ja renlang militaire steun kreeg van China en onder de voormali ge president Pol Pot verantwoor delijk was voor de dood van hon derdduizenden Kampucheanen, stond op de conferentie opeens alleen. Het akkoord haalt ook een on verwachte streep door Ameri kaanse plannen om de Kampu- cheaanse verzetsbewegingen op nieuw te gaan bewapenen. Hoewel geen preciese datum werd genoemd, besloot de confe rentie „de komende dagen" een groep experts van de Verenigde Naties naar Kampuchea te stu ren om alle „technische" infor matie te verzamelen die nodig zal zijn voor een geslaagde super visie van de VN over de terug trekking van de Vietnamese troepen en voor controle op een van de belangrijkste punten van het akkoord, de stopzetting van wapenleveranties aan alle ver zetsbewegingen. De ministers besloten ook tot het instellen van drie commissies die het akkoord op detailpunten ver der moeten gaan uitwerken. De (Slot zie pagina 3 kolom 6) <fePZC Door het gebruik van de plof koffer is het aantal overvallen op geldtransporten flink ver minderd. PAGINA 3 Het instituut voor Toegepast Natuurwetenschappelijk On derzoek ziet mogelijkheden de uitstoot van het zwaargiftige dioxine door afvalverwer kingsinstallaties drastisch te beperken. PAGINA 4 Nederlandse militairen zijn bang hun baan kwijt te raken door de afslankingsplannen van het ministerie van defen sie. PAGINA 5 De Nederlandse Spoorwegen bestuderen de mogelijkheden van een spoorlijn op de dam- menroute van Hellevoetsluis naar Vlissingen. PAGINA 7 Het Zeeuwse psychiatrische ziekenhuis PZZ mag uitbrei den. PAGINA 9 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Financiën en economie: 4 Provincie: 7, 9 en 11 Sport: 12 en 13 Hezbollah verlengt ultimatum executie (Van onze correspondent) De groep heeft tot uitstel besloten, „wegens speciale omstandigheden en in antwoord op de vriendelijke en op rechte oproepen van onder meer Cicip- pio's vrouw", aldus de verklaring. Amerikaans militair ingrijpen lijkt daarmee voorlopig van de baan. Intus sen is voor de kust van Egypte de Zes de Vloot in staat van paraatheid ge bracht. Over het lot van de Britse gijzelaar Terry Waite is nog niets bekend. De groep die maandag liet weten dat ze Higgins heeft opgehangen, de „Orga nisatie van de Verworpenen der Aar de", verklaarde dat het ultimatum te gen Waite zou worden verlengd tot af gelopen nacht twaalf uur. Ook de ontvoerders van twee Duitse gijzelaars, Thomas Kemptner en Hein- rich Strubig die op 16 mei verdwenen, hebben van de situatie gebruik ge maakt door eisen te stellen aan de Duitse regering. Zij eisen vrijlating van twee shi'itische Libanese broers Hamadi, die in een Duitse gevangenis zitten, in ruil voor invrijheidstelling van de twee Duitsers. Of de beide Duit sers op een dodenlijst zijn geplaatst is onduidelijk. worpen. In een verklaring noemde de groep het voorstel „een wanhopige poging, die alleen maar bespottelijk gemaakt kan worden" en „een bela chelijke poging tot chantage". Israël gelooft niet dat dit het laatste woord is van de shi'ieten en handhaaft haar aanbod. Minister Moshe Arens van buitenland se zaken liet er geen misverstand over bestaan dat Obeid niet eenzijdig zal worden vrijgelaten. Dat zou alleen maar een toename van de terreur bete kenen, zo meent hij. De Amerikaanse druk op Israël neemt intussen steeds meer toe. De leider van het Huis van Afgevaardigden, Thomas Foley, waarschuwde gisteren voor het verslechteren van de relaties tussen Amerika en Israël. Hij zei dat dat juist het doel is waar „sommige terroristen" op afsturen. Foley reageerde hiermee op kritiek van Congresleden op de Israëlische ontvoeringsactie. Zo zei het Congres lid Romano Mazzoli: Ik hoop dat de Israëli's in de toekomst zullen hande len met meer terughoudendheid en be zorgdheid voor de mogelijke conse quenties, zoals het effect op het leven van alle gijzelaars". De Senaat nam gisteren een resolutie aan die de moord op Higgins veroor deelde en Bush opriep zo snel mogelijk besprekingen te openen met Israël en andere landen. Dit om de Amerikaan se belangen in het buitenland veilig te stellen en staatsburgers uit de VS te gen terroristische aanvallen te be schermen. Uit verklaringen van premier Shamir blijkt dat er nog steeds sprake is van een vorm van contact tussen Israël en de Libanese organisaties, die gijze laars in handen hebben. De Libanese echtgenote van Joseph Cicippio, Elham Ghandour, vraagt de ont voerders van haar man hem niet te executeren. De pro-Iraanse Hezbollah-organisatie heeft het Israëlische aanbod gijze laars te ruilen gisteren definitief ver- (Van onze correspondent) TEL AVIV - Israël acht het waar schijnlijk dat niet alleen de Ameri kaanse overste William Higgins, maar ook de gisteren bedreigde gijze laars Terry Waite en Joseph Cicippio al geruime tijd geleden door hun ont voerders om het leven zijn gebracht. Minister van defensie Jitschak Rabin zou dat gisteren hebben gezegd in een besloten zitting van de parlements commissie voor buitenlandse zaken en defensie. Tot dezelfde conclusie kwam gisteren de belangrijkste Israëlische deskundi ge op het gebied van shi'itische groe pen, dr. Yossi Olmert van de Universi teit van Tel Aviv. In een radio-inter view zei Olmert: „Ik twijfel er niet aan dat Higgins is vermoord. Het doet me allemaal erg denken aan de zaak- Buckley. William Buckley was in 1985 het hoofd van de CIA in Beiroet en de hele Iran-affaire begon indertijd om dat de Amerikanen dachten dat ze op die manier Buckley vrij konden krij gen. Maar de Iraniërs onderhandelden met de Amerikanen terwijl William Buckley al maanden begraven was, nadat hij was gemarteld door zijn ont voerders. In beide gevallen, Buckley zowel als Higgins, gaat het om Ameri kanen in hoge posities die een specifie ke rol speelden, waarbij ze de belangen van Hezbollah en de Iraniërs schade berokkenden. Higgins diende bij de VN in Zuid-Libanon en Buckley was in de CIA. Het staat voor mij vast dat Higgins al lang geleden is vermoord en ik vermoed dat ze ook Joseph Cicippio en Terry Waite om het leven hebben gebracht. Daarom zijn de namen van die twee nu genoemd als mogelijke slachtoffers". GREENHAM COMMON (AP) - De Verenigde Staten zijn dinsdag be gonnen met het weghalen van de kruisraketten uit Greenham Com mon, de Britse basis waar in 1983 de eerste middellange-afstandsra- ketten in het kader van de NAVO werden geplaatst. De eerste van de 96 raketten wer den met een transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht naar de VS gevlogen, waar ze zullen wor den vernietigd. Volgens het Britse persbureau Press Association ging het om zestien raketten. Volgens het INF-akkoord dat in 1987 werd getekend tussen de VS en de Sovjetunie, moeten in 1991 al le middellange-afstandsraketter zijn verwijderd uit Europa. In vijf NAVO-landen, waaronder Nederland en Engeland, werd be gin jaren tachtig door vredesacti visten fekcampagne gevoerd tegen de plaatsing van de raketten. Greenham Common werd een cen traal punt in de acties, en er werd een permanent vredeskamp inge richt. LONDEN (AFP/DPA) - In Londen is dinsdag het proces begonnen tegen zeven mannen die zijn aangeklaagd wegens doodslag in verband met het ongeluk met de Britse veerboot Herald of Free Enterprise voor de kust van de Belgi sche -havenstad Zee- brugge op 6 maart 1987. Een zegsman zei dat de aangeklaagden, kapi tein David Lewry, diens tweede man aan boord van het rampschip, als ook vijf functionarissen van het bedrijf P&O Eu ropean Ferries (vroeger Townsend Thoresen), gedurende tien minuten zijn gehoord door de rechter. Deze verdaagde het proces vervolgens tot 10 oktober en bepaal de dat de zeven mannen zonder borgtocht op vrije voeten blijven, al dus de zegsman. De advocaat van het be drijf, Jonathan Caplan, noemde de aanklacht te gen zijn cliënt onge grond. Hij voegde daar aan toe alle rechtsmid delen te benutten om de rechter daarvan te over tuigen. (Advertentie) ma... NOTEER MIJ VOOR PROEFABONNEMENT OP DE PZC, DAN ONTVANG IK 'N DIJK VAN EEN KRANT GEDURENDE 14 DAGEN GRATIS! IN ENVELOP ONGEFRANKEERD VERZENDEN AAN- aS2Y!!^SIALE ZEEUWSE COURANT AFD. ABONNEMENTEN ANTWOORDNUMMER 123 4380 VB VLISSINGEN BELLEN GAAT SNELLER: 01184-84215 José Maria Sison, Nieuwe Revu-ver slag gever Ruigrok, fotograaf Wessel en Luis Jalandoni (vlnr) tijdens een persconfe rentie in Utrecht. UTRECHT (GPD) - Verslaggever Henk Ruigrok van het weekblad Nieuwe Revu zou vorige week op de Filipijnen een bedrag van 300.000 dol lar aangeboden hebben gekregen voor het afleveren van de in Utrecht wonende, gevluchte Filipijnse profes sor José Maria Sison. Het aanbod werd volgens Ruigrok gedaan door kolonel Oxales in het legerkamp Aquinaldo. Sison moest worden afge leverd bij de Filipijnse ambassade in Den Haag. Ruigrok was op de Filipijnen voor een reportage over de mensenrechten. „Ik was verrast door het aanbod en wist op dat moment niet dat er in Nederland zoveel te doen was rond de vier Filipi no's in Utrecht", aldus de verslagge ver. „Later vroegen ze me ook Luis Ja landoni bij de ambassade af te leve ren". De ervaring van Ruigrok bewijst vol gens Sison, Jalandoni en hun advo caat mr. B. Tomlow dat de vier Filipi no's in Utrecht goed op hun tellen moeten passen. Ze worden door het Fi lipijnse leger gezocht wegens banden met het verzet tegen de regering Aqui no. Vorige week verklaarde de Filipijn se regering echter dat tegen de vier geen actie zal worden ondernomen zo lang ze zich niet op Filipijns grondge bied bevinden. De vier in Utrecht wonende Filipino's maken zich ondanks die verklaring zorgen over hun veiligheid. Zij hebben in overleg met de politie maatregelen getroffen. Hierover willen zij geen na dere mededelingen doén. Sison: „In dit geval is het geld aange boden aan iemand die niet van plan is ons uit te leveren. Maar het is heel goed mogelijk dat vandaag of morgen iemand wel bereid is daartoe over te gaan. Het is een heel erg serieuze zaak". De ambassade van de Filipijnen was niet voor commentaar bereikbaar. Lugubere chantage met de levens van - soms al jaren verborgen gehouden - gijzelaars in het van geweld overkokende Midden-Oos ten ontzet de beschaafde wereld. Want de manier waarop niets ontziende ter roristische splintergroeperingen in Bayrut, langzamerhand de griezelig ste stad op deze aardbol, de moorden op slachtoffers van hun ontvoeringen uitbuiten grenst aan het onvoorstelba re. Met videobandjes van executies via ophanging is de pro-Iraanse shi'itische Hezbollah-beweging in Libanon een pokerspel begonnen, dat in gruwelijk heid alleen nog maar dreigt toe te ne men. In Bayrut worden - wanneer ze tenminste nog in leven zijn - op het ogenblik meer dan twintig westerse gijzelaars vastgehouden. Hun lot is met de plotselinge geweldspiraal van de laatste dagen erg penibel gewor den. De kapers stellen namelijk hun ei gen regels, die vloeken met elke opvat ting van moraal en mensenrechten. Ie dere tegenactie wordt genadeloos af gestraft. Vandaar dat overal ter wereld mensen met gebalde vuisten in de broekzak klaar staan om iets te onder nemen, maar toch besluiten behoed zaam tewerk te gaan. Want de terroris ten die het vuile werk opknappen zijn ongrijpbaar en kunnen op ieder ge wenst moment weer ergens anders toe slaan. Israël gelooft niet meer in een af wachtende houding en in voorzich tig manoeuvreren als middelen om gij zelaars vrij te krijgen. Het is veertig jaar in staat van oorlog met zijn buren en het hanteert ook in dit soort proble men de maatstaven van de oorlog: hard terugslaan. Minister van buiten landse zaken Arens motiveert de Is raëlische ontvoering van sheik Obeid uit Libanon dan ook als een uiting van ondubbelzinnige politiek. „Geweld is de enige manier om terreur het hoofd te bieden, de vrije wereld moet dat maar leren". Natuurlijk is het veel een voudiger om de geweldsproblemen van het Midden-Oosten op veilige af stand te beoordelen dan vanuit de egelstelling, die het gedrag van veel Is raëliërs bepaalt. Maar het wordt hoe dan ook met de dag moeilijker nog be grip op te brengen voor dit soort onbe kookte militaire operaties. Israël be geeft zich met staats-kidnapping van dit kaliber op het pad dat het juist zo scherp veroordeelt. Met het geharnas te optreden om het eigen bestaans recht op het eigen stukje grond te ver dedigen mag het dan in het verleden steeds op steun van veel vrienden heb ben kunnen rekenen, - nu komt daarin een kentering. Beseft Israël wel waar het mee bezig is? Realiseert het zich wel wat de gevolgen van zo'n optreden kunnen zijn? In het Amerikaanse Con gres, waar veel goede vrienden zitten, begint de kritiek op de huidige politiek van Jeruzalem steeds heftiger te wor den. Daar is inmiddels reden toe, want de Israëlische politiek van het huidige wankele en verdeelde kabinet verrast iedere keer weer met een teveel aan onbuigzaamheid en een tekort aan gevoel voor veranderende interna tionale opvattingen tegenover de pro blemen die uit het kruitvat van het Midden-Oosten exploderen. Geen en kele gijzeling heeft het vredesproces in dit roerige deel van de wereld dichter bij gebracht. Alleen extremisten spin nen garen bij zoiets als de ontvoering door militairen van een kopstuk van een terreurorganisatie. En ze zullen er ongetwijfeld een rechtvaardiging aan ontlenen om hun praktijken te verhar den en gruwelijker te maken. De Israë lische regering heeft met gijzelaar sheik Obeid in handen een plan ont vouwd om tot een gevangenenruil te komen en daarover onderhandelingen te openen. Om zo'n operatie enige kans van slagen te geven zal toch de weg terug nodig zijn naar het gesprek met de gematigden in de Islamitische wereld, die hun invloed kunnen doen gelden. Dat vraagt vooral de wijsheid en het geduld om - ook in het belang van het leven van de gijzelaars - de spanning en de bedreigingen niet ver der op te voeren. Niet toegeven aan terrorisme kan daarom maar beter worden vertaald in isoleren van terro risme. vdM. (Van onze correspondent) STOCKHOLM - De tweedaagse top over Afghanistan tussen Amerikaanse en Russische di plomaten heeft niets opgele verd. De delegaties die bijeen kwamen in de Zweedse hoofd stad Stockholm, konden het niet eens worden over de oplossing voor de oorlog in Afghanistan. Volgens de Amerikaanse delega tieleider, de onderminister voor buitenlandse zaken John Kelly, lag de sleutel voor een vreedza me oplossing in de verwijdering van het communistische regime. „We blijven geloven dat de meer derheid van het Afghaanse volk een ander regime wil dan het hui dige dat in de hoofdstad Kabul zit. De Sovjetunie heeft klaarblij kelijk een andere mening". Enkele wolkenvelden, maar overwe gend zonnig. Weinig of geen buien meer. Vrij krachtige westnoordwesten wind. Temperatuur 20 graden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1