Psychiatrisch Voorwaardelijke straf voor uitkeringsfraude Ziekenhuis mag uitbreiden Middelburger krijgt nieuw skateboard van de marine Lastige gast krijgt toegangspasje van ruim twee meter spaanplaat Halfjaar niet rijden wegens joyriding onder invloed alcohol Delta Flora Stellendam in teken Europa 1992 provincie WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1989 Stalen platen bij AKF gestolen Valse honderdjes in Vlissingen Eenwording geeft bloemisterij perspectieven MEE/? VERBLIJFSPATIËNTEN Afscheidsreceptie voorzitter Zevibel Voet afgerukt van Breskense visser Personeel DGSM redt afgedreven surfer uit Schelde Voor 'verbouwing' disco boete en dienstverlening Eenwording IN PROEFTIJD GEPLEEGD Klinisch VERDWENEN BIJ VLOOTBEZOEK RECREATIECENTRUM BRAAKMAN NEEMT WRAAK Klachten Sigaar POLITIERECHTER MIDDELBURG Onderuit Maar Patijn had niet de indruk dat die claims ten volle gehonoreerd kunnen worden. „Er is nog ruimte in Zuid- Holland, maar niet voor alles." Bloemen in de plaats van slagbomen en douaneposten. Het thema van de Delta Flora 1989 is door arrangeur Dick Baelde met zomerbloemen uitge werkt in onder meer de vlaggen en symbolen van alle landen van Europa. De oogstrelende bloemenpracht met honderden variëteiten gladiolen in de hoofdrol, wordt afgewisseld met slin gerende waterpartijen en bruggetjes. De grootste gladiolentuin van Neder land beslaat ongeveer 2.400 vierkante meter, en gaat ook dit jaar samen met een grote huishoud- en consumenten beurs met een honderdtal deelnemers. Ook voorzitter Struik van Delta Flora meende dat de wegvallende grenzen perspectieven voor land- en tuinbouw bieden. Daartegenover staan volgens hem echter ook zorgen. Deze betreffen met name onzekerheden met betrek king tot het straks in andere landen gehanteerde milieu- en toelatingsbe leid voor gewasbeschermingsmidde len. Vandaag (donderdag) en vrijdag is Delta Flora open van 10.00 tot 22.00 uur; zaterdag van 10.00 tot 21.00 uur. Commissaris Patijn opent de Delta Expo met het wegschuiven van een gordijn, waarna de Europese vlag te zien werd. GOES - Van het terrein bij Appara ten- en Ketelfabriek AKF in Goes is afgelopen weekeinde vijftig ton aan roestvrij stalen platen gestolen. De partij heeft een waarde van 45.000 gulden. De onderneming staat aan de Houtka de. Het terrein is vanaf de weg niek vrij toegankelijk, maar volgens de politie wel makkelijk te betreden. ,,En vanaf het water kun je zo op het terrein'.ko men. Het is in het verleden wel vaker gebeurd dat stalen platen met een bootje zijn afgevoerd na diefstal'7 al dus een woordvoerder van de politie. VLISSINGEN - De afgelopen twee we ken zijn in Vlissingen verschillénde valse bankbiljetten van honderd gul den uitgegeven. De Provinciale Stoomboot Diensten (PSD) deed dins dag aangifte van de ontvangst van een vals briefje van honderd. De PSD heeft het bankbiljet ontvangen tussen vrij dagmiddag en dinsdagmorgen. gen: „Want Goeree-Overflakkee hoort helemaal thuis in Zuid-Holland. Niet bij Zeeland," gaf hij te verstaan. De commissaris was ervan overtuigd dat de zo nabije Europese eenwording de Nederlandse bloemisterij wat hij noemde enorm goede perspectieven te bieden heeft. Wat zijn 'eigen' pro vincie aangaat verheelde hij intussen niet dat deze doorlopend wordt ge confronteerd met grote ruimteproble men van de land- en tuinbouw. „In Zuid-Holland wordt geknokt om elke vierkante meter grond." Overigens gewaagde hij in dat verband van ge rechtvaardigde agrarische claims. MIDDELBURG - Het Psychiatrisch Ziekenhuis voor Zeeland (PZZ) mag in de toekomst het aantal bedden uitbreiden. Het gaat met name om meer plaatsen voor langdurige verblijfspa- tiënten. De uitbreiding van het Zeeuwse psychiatrische zie kenhuis - waarvan de hoofdvestiging bij Kloetinge ligt - is niet langer gekoppeld aan teruggave van 'Zeeuwse bedden' door met name het psychiatrisch ziekenhuis Vrederust in Hal steren. De nieuwe bedden worden toegewezen op basis van de situatie in Zeeland zélf. De staatssecretaris van welzijn, volks gezondheid en cultuur (wvc) heeft dit onlangs aan het dagelijks provinciebe stuur bericht. De beslissing van de staatssecrertaris betekent onder meer dat het menings verschil tussen de provinciebesturen van Zeeland en Noord-Brabant over psychiatrische bedden uit de wereld geruimd kan worden. Enkele maan den geleden maakte het Zeeuwse da gelijks provinciebestuur nog bezwaar tegen het Brabantse uitwerkingsplan psychiatrie Westelijk Noord-Brabant. Dat gebeurde omdat Zeeuwse bedden door Vrederust zullen worden ge bruikt voor nieuwe Brabantse voorzie ningen. Eerder al weigerde Vrederust - oorspronkelijk een Zeeuws initiatief - tegen de afspraken in, vrijwillig bed den over te hevelen. Het bezwaar van het dagelijks provinciebestuur kan nu worden ingetrokken. Overigens blijft de staatssecretaris van wvc onverkort vasthouden aan beddenverlaging in de psychiatrische ziekenhuizen waar zich nog langduri ge verblijfspatiënten bevinden, die in het verleden uit Zeeland zijn opgeno men. De bewindsman zal dat afhande len met de betrokken provinciale be sturen. Daarbij komt derhalve ook een verdere afslanking van Vrederust aan de orde. In dat ziekenhuis wonen nog ruim 100 Zeeuwen. Door de beslissing van de staatssecretaris is deze bedden- problematiek echter géén beletsel meer om Zeeland het aantal psychia trische plaatsen toe te kennen, waarop de provincie op grond van zowel nor men als werkelijke behoefte recht heeft. 1995 verwezenlijkt kunnen worden. Het PZZ beschikt thans over een er kende capaciteit van 233 bedden en 42 plaatsen deeltijdbehandeling. Er is al goedkeuring verleend voor uitbrei ding naar 244 bedden, terwijl een aan vraag voor verdere groei naar 252 bedden in behandeling is. Bij het PZZ zijn momenteel een nieu we afdeling deeltijdbehandeling en een nieuwe opname-afdeling in aan bouw. Op korte termijn volgen afdelin gen voor gerontopsychiatrie en kin- der- en jeugdpsychiatrie. De staatsse cretaris merkt op dat er in Zeeland 'planmatig gezien ruimte is voor een verdere geleidelijke uitbouw' van de hoeveelheid psychiatrische bedden. In het kader van het regionalisatie-be- leid acht de staatssecretaris het ook gewenst dat het PZZ kan beschikken over een capaciteit die voldoende is (in omvang en voorzieningen) om een zo volledig mogelijk antwoord te kunnen geven op de behoefte die zich de ko mende jaren in Zeeland voordoet. Dit houdt tevens de ontwikkeling in van een volledig functiepakket bij het PZZ, met inbegrip van de zorg voor chronische patiënten. Het dagelijks provinciebestuur moet in het komen de plan voor de geestelijke volksge zondheid aangeven hoeveel bedden er voor nieuwe langdurige verblijfspa tiënten in de toekomst nodig zijn. Een gelukkige John van Nunen kreeg een nieuw skateboard van luitenant ter zeelarts Heiko Warnsinck en ma troos Sonja van Weeg en. MIDDELBURG - Dat was schrik ken voor de vijftienjarige John van Nunen uit Middelburg. Hij was één van de velen die in juni een bezoek je bracht aan de mijnenjagers van de marine die in de Zeeuwse hoofd stad lagen afgemeerd in verband met de mini-vlootdagen. Omdat John zich praktisch altijd voortbe weegt op zijn skateboard deed hij dat toen ook. Hij wilde aan boord van de 'Delfzijl' en moest bij een standje zijn plank inleveren'. Toen hij van boord kwam en zijn 'ver voermiddel' wilde ophalen was het spoorloos verdwenen. „Het was gestolen", vertelde John dinsdag. „De marine was niet aan sprakelijk en de verzekering dekte de schade niet. Ik had 'm pas drie maanden en had er hard voor ge spaard. Hij kostte 175. Toen heb ik een briefje geschreven aan de mari ne in Den Helder". Luitenant ter zee/arts Heiko Warn sinck van de Vlissingse marine: „Daar wisten ze kennelijk niet wat ze ermee aan moesten, want uitein delijk belandde de brief op het bu reau van de commandant van de zeemacht, vice-admiraal Van Re- nesse. Die gaf ons opdracht John te bellen". John: „Ik was er helemaal van ondersteboven, want ik had ver wacht nooit meer ietste horen". Maar dat pakte anders uit. Er werd een afspraak gemaakt en gisteren werd John thuis opgehaald door een marinebusje met daarin Warnsinck en matroos Sonja van Weegen. Gezamenlijk gingen ze naar een winkel in Middelburg, waar John voor 175 een nieuw skate board mocht uitzoeken. John vond het gebaar van de marine 'te gek': „Ik ben er helemaal van in de war". De uitbreiding van het PZZ betreft ongeveer 80 plaatsen in de klinische sfeer. Deze zullen op zijn vroegst na VLISSINGEN - De vereniging tot bevordering der Zeeuwse visserijbe- langen Zevibel geeft vrijdag een af scheidsreceptie in verband met het af treden Van J. van den Bos als voorzit ter van Zevibel, met ingang van 1 au gustus. De receptie in de Ruyterzaal van hotel Brittania-De Watertoren aan de Boulevard Evertsen in Vlissin gen duurt van 16 tot 18 uur. BRESKENS - De 19-jarige visser J. V. uit Breskens is dinsdagmorgen om streeks kwart voor elf bij een bedrijfs ongeval in de haven van Breskens ge wond geraakt. V. raakte bij het los gooien van een tros van een vissers schip met zijn linkervoet bekneld in een touw. Hij viel over boord, waarbij zijn voet werd afgerukt. V. werd uit het water gehaald en per ambulance over gebracht naar het Sint-Antoniuszie- kenhuis te Oostburg. Vandaar werd hij met een helikopter vervoerd naar het academisch ziekenhuis te Gent. Na het ongeval zochten een duiker van de Breskense brandweer en een duiker van de onderwatersportvereniging Narwal naar de afgerukte voet. Deze werd gevonden en eveneens overge bracht naar het Belgische ziekenhuis. De arbeidsinspectie stelt een onder zoek in naar het ongeluk. HOEK - Het recreatiecentrum de Braakman heeft op een creatieve ma nier wraak genomen op een lastige gast. Deze gast, P. Demesmaecker uit Terneuzen, mag voortaan wel weer het terrein op, maar hij is - zoals alle gasten - verplicht zijn pasje bij de in gang te tonen. Daarvoor moet hij dan wel steeds een aanhangwagen meene men want het 'pasje' dat hij dinsdag kreeg is 2,4 bij 1,2 meter groot en weegt ettelijke kilo's. „Ik weet zeker dat wij hem hier nooit meer zullen zien", aldus een verge noegde J. J. C. van den Bosch, samen met zijn broers en zuster de exploitant van dit Zeeuws-Vlaamse recreatiecen trum. Op een stuk spaanplaat is in zeer groot formaat het gewone pasje van het cen trum nageschilderd. Twee pasfo tootjes van Demesmaecker werden er zelfs opgeplakt om het document offi cieel te maken. De pas geeft toegang tot alle attracties op het recreatieter rein, zoals het zwembad, de midgetgolf en het surfstrand. Doorgaans is het do cument een stuk kleiner en kan gratis worden opgehaald door inwoners van de gemeenten Sas van Gent en Ter- neuzen. In deze gemeenten ligt het re creatiecentrum en er is een afspraak tussen Van den Bosch en deze gemeen tebesturen dat er geen toeristenbelas ting geheven zal worden zolang Van den Bosch deze pasjes gratis aan de in woners verstrekt. Jaarlijks zijn er dat 9.000. C#» v- v i.- De heer Demesmaecker bekijkt zijn pasje' dat hem toegang moet verschaffen tot de Braakman. Van den Bosch was twee weken gele den door de rechter in Middelburg op zijn vingers getikt. De weigering om Demesmaecker nog langer op het ter rein toe te laten vond de rechter niet juist. Het recreatiecentrum heeft een waslijst van klachten tegen het gedrag van de Terneuzenaar op het terrein (zoals bedreiging met geweld en met brandstichting, volgens Van den Bosch) maar daarvan is nooit aangifte gedaan bij de politie. Voor de recht bank bestaan daarom geen gronden om Demesmaecker buiten de poort te houden. De Braakman moet zelfs een dwangsom van vijftig gulden per dag, tot een maximum van 500 gulden beta len aan de Terneuzenaar als hij toch niet wordt toegelaten. „Het is voor ons nu topseizoen en wij hadden geen tijd om deze rechtzaak voor te bereiden, anders hadden we hem zeker gewon nen", aldus Van den Bosch. „We heb ben nooit aangifte gedaan omdat we zulke zaken liever zelf oplossen. Alleen van de grote criminaliteit doen we aangifte. De dwangsom is niet erg hoog en ik denk dat niemand van ons had verwacht dat we de pas alsnog zouden uitreiken, maar we doen het toch. We willen ons aan de uitspraak houden." Om te voorkomen dat er vol gendjaar weer een dergelijk arbeidsin tensieve pas verstrekt moet worden aan Demesmaecker wil Van den Bosch de reglementen van zijn recreatiecen trum binnenkort wijzigen. Met op zeer onvriendelijke toon uitge sproken woorden „Ik wil jou hier nooit meer zien" kreeg Demesmaecker zijn pas van Van den Bosch. Demesmaec ker was er niet van onder de indruk. „Ik vind het een leuke grap en Van den Bosch heeft er veel publiciteit van, maar ik kan dit bord natuurlijk niet meenemen." Demesmaecker is nu, na ruggespraak met zijn advocaat, van plan om het eerdaags opnieuw bij de poort te proberen, maar dan zonder het pasje dat hem nu is gegeven. Hij heeft het bord bij de ingang laten staan. „Ik heb het niet geaccepteerd en als ik toch niet wordt toegelaten dan wil alsnog het geld van de dwang som hebben." VLISSINGEN - Een boot van de ver keersdienst van DGSM heeft dinsdag middag rond vijf uur een in moeilijk heden geraakte surfer op de Wester- schelde gered. De surfer, een 17-jarige Vlissinger, was met afgaand tij bij de Oranjedijk in Vlissingen het water ingegaan. Na eni ge tijd bemerkte hij dat hij steeds ver der afdreef en in de vaargeul ter hoogte van de Koopmanshaven terecht kwam. Er stond op dat moment flink wat wind en golfslag. Personeel van Vlissingen Radio ontdekte de surfer in moeilijkheden. Daarop voer de V-85 van de Verkeersdienst uit en haalde de uitgeputte jongeman en zijn surfplank uit het water. De geschrokken Vlissin ger kwam er met een vermaning vanaf. MIDDELBURG - De politierechter in Middelburg heeft dinsdag de 38-jarige Terneuzenaar M. T. van H. conform de eis tot acht weken voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld voor het verzwijgen van een deel van zijn in komsten voor de sociale dienst ter wijl hij een werkloosheidsuitkering had. Als bijzondere voorwaarde bij de straf geldt dat hij de 2870 gulden die hij ten onrechte incasseerde binnen de proeftijd van twee jaar terugbe taalt. Hij deed de oneerlijke opgaven in de maanden juli tot en met oktober van het vorig jaar, nadat hij in februari al een veroordeling voor uitkeringsfrau de had opgelopen. De twee maanden voorwaardelijk die hefn daarvan nog boven het hoofd hingen moet hij nu gaan uitzitten. Van H. had via een uit zendbureau gewerkt en zich niet ge realiseerd dat het daar uitbetaalde loon heel makkelijk is op te sporen. G. P. de G. (45) uit Biervliet werd tot 300 gulden boete veroordeeld voor overtreding van de auteurswet. Hij had in zijn inmiddels gesloten café in zijn woonplaats jarenlang muziek ge draaid zonder een cent auteursrecht te betalen. Hij verklaarde voor het hekje van niets geweten te hebben, maar dat wilde er bij politierechter mr G. de Wilde niet in, want in het dossier zat een flinke stapel aanschrijvingen van de Buma, die belast is met de inning van die rechten, waarmee De G. werd herin nerd aan zijn verplichtingen. Pas vorig jaar mei bemoeide de sterke arm zich met het geval en werd er pro- ces-verbaal tegen hem opgemaakt. De politie stelde vast dat er in aanwezig heid van 55 bezoekers muziek werd ge draaid waarvoor auteursrecht ver schuldigd was. De installatie en de banden werden in beslag genomen. Officier van justitie mr C. van Ginkel vond dat de Buma heel soepel was ge weest met de invordering van de rech ten. De schuld is nog steeds niet vol daan, want deze behoort nu tot de fail liete boedel van de zaak. Hij eiste 500 gulden boete en verbeurdverklaring van de in beslag genomen spullen. De politierechter matigde de boete van wege De G.'s financiële perikelen, maar de installatie is hij definitief kwijt. een advocaat gestuurd. De politie rechter liet de raadsman echter weten dat men zich in Nederland niet door een gemachtigde kan laten vertegen woordigen als men voor een misdrijf terecht moet staan. De zaak werd daarom bij verstek behandeld. V. had tegenover de politie verklaard dat het helemaal zijn bedoeling niet was geweest om zonder te betalen te vertrekken, maar dat hij even naar buiten was gegaan om as van zijn si gaar te tippen, omdat hij het tapijt van de winkel niet wilde bevuilen. De win kelbediendes getuigden echter dat V. in het geheel niet had gerookt toen hij in de winkel was. Pas na zijn aanhou ding had hij er eentje opgestoken. De Belgische raadsman lichtte toe .dat het ondenkbaar was dat V. de spullen had willen stelen, daar hij een bemid deld man is en in een Porsche rönd- rijdt. Bovendien zouden er taalproble men bij het verhoren van zijn cliënt zijn geweest, daar deze Franstalig is. V. had zijn misstap met een schikk-ing van honderd gulden kunnen afdoen, maar werd op de zitting tot 150 gulden boete veroordeeld. De Belg M. F. J. V. (42) uit Namen moest voor de rechter verschijnen voor een winkeldiefstal uit een sex- shop in Sluis. Hij was daar met een zilverkleurig herenslipje ter waarde van 17 gulden en een vibratorset on der zijn jasje de kassa gepasseerd, maar werd op straat door het perso neel in zijn kraag gevat. Terwijl V. naar buiten ging leidde zijn vriendin het personeel af bij het afrekenen van een aankoop. V. was niet zelf verschenen, maar had MIDDELBURG - De politierechter in Middelburg heeft vier jongelui uit Roosendaal, die op 7 juli een grote vechtpartij in een discotheek in Re- nesse veroorzaakten, tot voorwaarde lijke gevangenisstraffen, dienstverle ning en boetes veroordeeld wegéns openlijke geweldpleging. De vier stonden vorige week terecht voor de gigantische schade die ze in de disco hadden aangericht. De 25-jarige G. P. W. R. kreeg 50(Tgul- den, vier weken voorwaardelijk- en honderd uur dienstverlening opge legd. Er was twee maanden gevange nisstraf tegen hem geëist. Daarnaast wilde de officier dat er een maand voorwaardelijk van een vorig vonnis ten uitvoer werd gelegd, maar dat werd door de politierechter afgewezen. De 25-jarige A. W. de K. werd veroor deeld tot 250 gulden, vier weken voor waardelijk en honderd uur dienstver lening. Tegen hem was ook twee maanden geëist. De eis van twee maanden gevangenisstraf tegen de 22-jarige C. F. van M. werd evenmirige honoreerd. Zijn vonnis luidt vier-we ken voorwaardelijk en honderd uur dienstverlening. De 25-jarige J. P. A. V., die in mindere mate bij het geweld betrokken was geweest, kreeg twee weken voorwaardelijk en vijftig uur dienstverlening opgelegd. Tegen hem was vijf weken, waarvan drie voor waardelijk geëist. MIDDELBURG - De politierechter in Middelburg heeft dinsdag de 49-jarige H. F. van S. uit Bruinisse conform de eis veroordeeld tot twee weken ge vangenisstraf voorwaardelijk, 1500 gulden boete en zes maanden rijont zegging voor rijden onder invloed, joyriding en doorrijden na een aanrij ding. Op 25 maart werd Van S. op de Oude straat in zijn woonplaats aangehou den toen hij met 658 microgram alco hol in zijn bloed (1,56 promille) aan het stuur van zijn auto zat. Twee weken la ter trof een taxichauffeur hem in de berm van de Rijksstraatweg aan, waar hij met de auto van de eigenaar van het café dat hij bezocht had, in een hoop zand was blijven steken. Dat ge beurde in de nacht van zaterdag op zondag om half twee. De chauffeur bracht de in kennelijke staat verkeren de brokkenmaker naar huis. Pas maandag ging Van S. de cafébaas vertellen dat hij degene was die zijn auto in de kreukels had gereden. Hij had zijn eigen wagen niet aan de praat kunnen krijgen toen hij naai- huis wil de en was in de andere auto gestapt, waar naar zijn zeggen de sleutel in het contact zat. Bij het wegrijden reed Van S. met de achterbumper al een Tuin muurtje omver. De eigenaar had aan gifte van diefstal gedaan toen hij zijn auto miste. Van S. is al vaker voor rij den onder invloed veroordeeld. De 33-jarige R. de V. uit Oostburg ging op 11 maart 's nachts om vier uur met zijn motor op de Nieuwstraat in Sluis onderuit. Bij de ademanalyse werd 780 microgram (1,77 promille) geno teerd. De V. vertelde op de zitting dat hij door echtscheidingsproblemen te veel gedronken had. Hij zei in een moeilijk parket te komen als zijn rij bewijs zou worden ingetrokken, om dat hij voor zijn werkgever personeel in een bus vervoert en hij de enige werknemer is met een busrijbewijs. Officier van justitie mr C. van GiAkel wilde rekening houden met die om standigheden, daar De V. nog niet,eer der met alcohol in het verkeer in de fout was gegaan. Hij eiste duizend gul den boete en drie maanden voorwaar delijke rijontzegging met als bijzonde re voorwaarde dat De V. de alcohol- verkeerscursus zal volgen. Politierech ter mr G. de Wilde legde hem de helft van de boete voorwaardelijk op, om dat de verdachte het financieel niet breed heeft. STELLENDAM - De visafslag Stel lendam is weer omgetoverd in een zee van bloemen. De tweeëndertigste Delta Flora, die te zien is tot en met zaterdag 5 augustus, kreeg dit jaar het actuele thema 'Europa 1992' mee. „Delta Flora heeft daarmee een heel goed thema gekozen. Want elke regio zal ermee te maken krijgen." Dat zei dinsdag de commissaris van de konin gin in Zuid-Holland, mr S. Patijn, in zijn openingswoord. Hij onderstreepte zijn woorden met oficiële openings handeling: het wegschuiven van een gordijn, waarachter de Europese vlag zichtbaar werd. Commissaris Patijn haakte in op de woorden van Delta Flora-voorzitter A. E. Struik, die had laten doorscheme ren dat niet de opening van de Brou- wersdam naar Zeeland maar al veel eerder met name de Haringvlietdam de in het verleden door Goeree Over- flakkee zo begeerde ontsluiting had verwezenlijkt. Voor de commissaris was het overigens geen enkel pro bleem dat de Brouwersdam later 'ken nelijk niet tot de daadwerkelijke aan sluiting van Goeree in zuidelijke rich ting had geleid.' En Patijn kon zich daarmee trouwens volkomen vereni

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 19