BRAZILIË ARGENTINIË PARAGUAY de 275 watervallen op uniek drielandenpunt vrijdagkrant de vrij(e)dagkrant 8 schijnwinst 9 piramide 10 imago 10 invriezen 11 uit PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 28 JULI 1989 relaties bijna af waterdamp de ijslandconstructie waarmee overheid eigen btw ontduikt levert slechts schijnwinst op wonen in de volgende eeuw; kant en klare wooneenheden vol tech nische snufjes die opelkaar gesta peld een piramide vormen mac donald's wil af van het van imago koploper in de mayonaise cultuur invriezen is één van de veiligste manieren om voedsel langer houdbaar te maken zonder veel verlies van voedingstoffen de wekelijkse uit-agenda en het overzicht van de exposities met een selectie uit het aanbod jfti. Ik És v':Mi':s;iï; vrijdagkrant BRAZILIË PARAGUAY ITAIPUDAM^ Paranaguagg Pflrto Alegre IRUGUA' Las Malvinas son Argentinas'. Met lelblauwe letters staat Ie proclamatie op de omp van het vliegtuig san de lokale uchtvaartmaatschappij lustral: De Falkland- ilanden zijn Argentijns, ronisch genoeg is het oestel een onvervalste Jritse BAC-1-11. 'an de Argentijnse hoofdstad luenos Aires naar Puerto guazu, zo'n vijftienhonderd ilometer naar het noorden, is et gauw twee uur vliegen. Het leine vliegveld ligt verborgen i dicht tropisch bos. Vanuit de icht is het overal groen van de oomkruinen. Geen spoor van e beloofde watervallen, n de aankomsthal zit naast de eur een eenzame militair zijn eweer op te poetsen. Met enige rgwaan blikt hij naar de net angekomen passagiers. Dikke liegen brommen door het olgelopen zaaltje. De irconditioning is buiten dienst n het wordt zweterig warm. laar dat deert het legertje van reed grijnzende taxi- hauffeurs niet. Energiek erdringen de heren zich op aek naar klandizie, lp weg naar het stadje erinnert een opvallend groot lilitair complex aan de wrede ictatuur uit de jaren zeventig, oor de poort staat een drie leter hoge soldaat van steen, oorgezakte knieën, ïitrailleur in de aanslag, klaar ai zijn prooi te bespringen, en held van de Malvinas of an de zogenoemde 'vuile orlog' tegen het eigen volk ragen die je maar beter niet an stellen. Een uit het niets pduikende militair verbiedt et nemen van foto's. 'aarom „Het is verboden", linkt het nors. Nadere uitleg eigert hij te geven, uerto Iguazu is de Argentijnse legangspoort tot een van de ■ootste natuurspektakels ter ereld: de watervallen van piazu, 'grote wateren' in de ia! van de bijna uitgestorven uarani-indianen. Het is een niek drielandenpunt. De atervallen worden gedeeld iet Brazilië en Paraguay. De atervallen zijn de grootste an het Amerikaanse antinent. Ze zijn aanzienlijk oger en omvangrijker dan die i de Niagara-rivier op de grens issen de Verenigde Staten en anada. Kenners vinden ze ook ïdrukwekkender dan de ictoria Falls in Zimbabwe, i Iguazu dondert, letterlijk en ïuurlijk, 1750 kubieke meter er seconde 72 meter de Fgrond in. Het water wordt angevoerd door de raziliaanse Iguagu-rivier. De al komt zeventien kilometer oordat de IguaQu in de grote 'arana-rivier stroomt, de grens assen Paraguay, Argentinië en razilië. Het is niet één aterval, het zijn er welgeteld '5, Elke waterval heeft z'n sÉn naam: San Martin, Adam i Eva, de Twee Zusters, de ruidssluier. Vanaf de raziliaanse kant is een ehoorlijk panoramisch ferzicht te krijgen, maar geen roothoeklens heeft genoeg dollar. Als het bouwwerk straks klaar is, heeft het uiteindelijk meer dan twaalf miljard dollar gekost: zes keer zo veel. Al dat geld komt uit Brazilië, Paraguay leende het grondgebied - meer dan 200 vierkante kilometer - en ontruimde het om het onder water te laten zetten. De Paraguayaanse helft van de financiering betaalt het land aan Brazilië met elektriciteit. Zij het dat in de overeenkomst in 1973 een prijs vastgesteld is van nog geen kwart van de normale marktwaarde. Het is slechts een van de vele schandalen uit het tijdperk van dictator Alfredo Stroessner, dat dit jaar in februari eindigde. Aan de Paraguayaanse kant van de Iguazu-watervallen, in de stad 'Presidente Stroessner' - nu officieel de 'Stad van het Oosten' - lopen ladingen aan illegale goederen binnen. Braziliaanse en Argentijnse grootgrutters stropen de lokale winkels af op zoek naar dozen vol met spotgoedkope Schotse whisky en Franse parfum. Volgens sommige versies gaat het om in de Verenigde Staten gestolen goederen. Deze zouden Paraguay bereiken als betaling voor diensten die worden verleend aan de internationale drugssmokkel. Voor de val van Stroessner was er sprake van, dat er op een platform boven het stuwmeer van de Itaipu-dam een enorm amusementspark zou worden gebouwd. Het zou een soort van evenbeeld moeten worden van het Amerikaanse Disneyland. Maar de initiatiefnemer was Ghaith Pharaon, de Saudische multi-miljardair achter de Banque de Credit et Commerce. Deze vanuit Luxemburg opererende bank werd vorig jaar ontmaskerd als een instantie die druk bezig was met het 'witten' van cocaine-dollars. Politiek hebben de drie landen moeilijk te ontrafelen ketens. Carlos Menem, de nieuwe president van Argentinië, was altijd dik bevriend met dictator Stroessner van Paraguay. Maar bleek geen obstakel om aan te pappen met de man die Stroessner afzette, generaal Rodriguez. Menem stuurde zelfs een paar van zijn adviseurs naar de Paraguayaanse hoofdstad Asuncion om Rodriguez te helpen bij zijn verkiezingscampagne. Een zichtbaar resultaat van die samenwerking: de ronde stickers met de tekst 'Rodriguez president van de Paraguayanan' waren identiek aan de stickers met 'Menem president van de Argentijnen'. En, wellicht in een zeker verband met de plannen van Pharaon inzake een Disneyland boven het Itaipu-stuwmeer: Medewerkers van Menem ontvouwden vorig jaar een idee om het stoffige en landelijke Puerto Iguazu, de Argentijnse poort naar de watervallen, om te toveren in een zogenoemd 'off-shore' bankcentrum, een financieel belastingparadijs voor (illegaal) grootkapitaal ROB SPRENKELS BOLIVIA BRASILIA Corrientes Ji0'1"15 K 2 UI i a ee Rosario" |JBUENOS AIRES| tientallen tegelijk. Ogenschijnlijk komen ze nooit meer tevoorschijn, slaan ze tegen de rotsen te pletter. Maar even verderop, buiten zicht, hebben ze een kier waardoor ze kunnen ontsnappen. En na het kiezen van de vrije vlucht begint het spelletje opnieuw. Een Frans 65-pluspaar kan het maar niet begrijpen. Puerto Iguazu is een stoffig dorp. Drie grote, geplaveide straten en amper 15.000 inwoners. Het steekt schraal af bij het wereldse Foz do Iguagu. Om de vooral Braziliaanse toeristen vast te houden, is er een paar jaar terug een casino geopend. Maar de meeste gasten in het Argentijnse dorp komen om de landelijke rust. Dagelijks zijn er excursies naar de Braziliaanse zijde van de watervallen. Dan wordt ook de nodige tijd uitgetrokken voor een bezoek aan Paraguay. Hier inspireerden de watervallen tot een van de meest ambitieuze bouwwerken van de mensheid: de kilometers lange stuwdam van Itaipu. Het door Braziliaanse/ Paraguayaanse project is nu bijna voltooid. Voor het eind van volgend jaar moeten de laatste vijf van de achttien turbines in werking worden gesteld. Dan wordt er jaarlijks 12,6 miljard kilowatt aan stroom gegenereerd. De oorspronkelijke raming voor de dam was twee miljard bereik om alle pracht en praal met één klik vast te leggen. Over een pad in de rotswand wandel je dik een uur langs de kletterende muur van water. Voor een overzicht kan je voor 25 dollar een kwartiertje mee in een helikopter. Brazilië trekt het gros van de toeristen die tot de ver afgelegen plek doordringen. Foz de Iguaqu is de afgelopen jaren uitgedijd tot een mondaine stad van meer dan 200.000 permanente inwoners. Moderne hotel-accommodaties, grote nachtclubs met op sambamuziek swingende negerinnen en de bijbehorende gepeperde tarieven. Vanuit de Verenigde Staten en Mexico worden min of meer lucratieve tours georganiseerd. De meesten doen behalve Foz do Iguazu ook Rio de Janeiro en Buenos Aires aan. Maar de echte charme van de watervallen ligt aan Argentijnse zijde. De Argentijnen hebben er een Elke seconde valt er 1750 kubieke meter water meer dan zeventig meter naar beneden in de 275 watervallen van Iguazu. nationaal park van duizenden hectaren van gemaakt. Vlakbij de watervallen ligt het hotel Cataratas. Van daar uit kunnen urenlange wandelroutes dwars door de bush-bush worden gemaakt. Overal wemelt het van reusachtige orchideeën, fleurige vlinders en vrolijk fluitende vogeltjes. Houten bruggen over kleine afbuigingen van de grote rivier. Om het half uur pendelt een aftands busje tussen het Cataratas-hotel en het dorpje Puerto Canoas, niet veel meer dan een kano-haven aan de hoofdstroom van de Iguaqu- rivier, die zich een paar honderd meter verderop massaal naar beneden stort. De rand van de afgrond is per kano en per loopbrug te bereiken. Laat in de namiddag geeft het een spookachtig schouwspel: de zon spiegelt op het rustige, vol met piepkleine, grassige eilandjes liggende water met op de achtergrond het oorverdovende gebulder. Vlak bij de Iguazu-watervallen, in Paraguay ligt in bouwsel van twaalf miljard dollar klaar. Het hele ravijn, de meer dan zeventig meter diepe 'Keel van de Duivel', is gevuld met waterdamp. De stralen van de laagstaande zon vormen regenboog na regenboog en veranderen de dampen in een dichte mist. Aan de overkant is nog net een panorama van de watervallen aan Braziliaanse zijde zichtbaar. Zwermen van spelende zwaluwen duiken door het gordijn van water, de Paranarivier de Itaipudam, de grootste stuwdam ter wereld. Volgend jaar is het redactie PZC-bijlagen Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000 advertentie en Vlissingen Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000 Middelburg Markt 51 4331 LK Middelburg Tel. 01180-81000 Goes Grote Markt 2 4461 AJ Goes Tel. 01100-31800 administratie Terneuzen Nieuwstraat 22 4531 CW Terneuzen Tel. 01150-94457 Hulst Steenstraat 6 4561 AS Hulst Tel. 01140-14058 Zierikzee Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee Tel. 01110-15380 opening kantoren Van maandag hm vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur. ^WllKSfl Rubbemoppenvloer voor thuisgebruik. m

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 7