PZC Racistische uitlatingen op televisie rectificeren Wielklem Iaat foutparkeerders geen kans dans te ontspringen Grote cocaïnebaas krijgt 16 jaar straf en 2 miljoen boete Politie rolt jeugdige bende vervalsers van strippenkaarten op binnen- en buitenland RECHTERS VINDEN BEWIJS ZWAK Lijstnummers toegekend voor verkiezingen Dode door explosie bombrief Gat in ozonlaag breidt zich naar noorden uit RECHTER IN GEDING TEGEN CENTRUMDEMOCRATEN Zendtijd REGELING DIT JAAR IN TWEEDE KAMER Westduitsers RECHTBANK IN DEN BOSCH Weg vrij voor snelwegcafetaria EG onderzoekt Nederlandse steun Volvo Car VRIJDAG 28 JULI 1989 STOCKHOLM (AFP/DPA/RTR/UPI) - Christer Pettersson pleegde de moord op Olof Palme. Dit heeft een college van rechters en leken donderdag in Stockholm bepaald. De 42-jari- ge Pettersson is tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Ouderen krijgen vertegenwoordiger in Verzekeringsbank Oorlogsmisdadiger Weise terug naar Bondsrepubliek DIT KEER KELDEREN KUNSTBOEKEN 50% KORTING IN ONZE BOEKENKELDER VEENDAM (GPD) - De waarschuwingsbrief die minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) op 21 februari heeft verzonden aan alle 663.000 als onverzekerd te boek staan de automobilisten heeft bijna 350.000 van hen er toe ge bracht alsnog een WA-polis af te sluiten. Het aantal onver zekerd rondrijdende automobilisten is daardoor per 1 ju ni, binnen drie maanden dus, spectaculair gedaald tot 314.700. Dat blijkt uit cijfers die de Rijksdienst voor het Wegverkeer in Veendam heeft prijs gegeven. Het ministerie en het RDW tonen zich redelijk tevreden met het geboekte resultaat. De brief van Smit-Kroes, waarin de bewindsvrouw de des betreffende automobilisten maant om een verzekering af te sluiten, heeft 160.000 weggebruikers de schrik op het lijf gejaagd: ze sloten vrijwel onmiddellijk een polis af. Met ingang van 1 juli krijgen dagelijks 400 nog altijd onver zekerd rondrijdende automobilisten een acceptgiro thuis gestuurd met een boete van 400 gulden en het verzoek on middellijk een polis af te sluiten. Zo niet, dan volgt enige tijd later een hogere boete met opnieuw het verzoek. De schikkingen kunnen per keer oplopen tot maximaal 600 gulden. Levenslang voor moord op Palme Pettersson, die van zichzelf zegt dat hij aan alcohol en drugs verslaafd is, heeft volgens de meerderheid van het colle ge op 28 februari 1986 de toenmalige premier van Zweden vermoord, toen Olof Palme - zonder lijfwachten - met zijn vrouw uit de bioscoop naar huis liep. Pettersson is begin december vorig jaar gearresteerd. Hij houdt bij hoog én laag vol, dat hij de premier niet heeft vermoord. De bewijslast in handen van de justitie heeft steeds als zeer zwak gegolden. Zo heeft men het moordwapen nooit ge vonden en kon de rechtbank ook geen duidelijke reden formuleren waarom Pettersson, die niet minder dan 63 ver oordelingen op zijn kerfstok heeft waaronder een moord met bajonet in 1970, Palme vermoord zou hebben. Het vonnis werd gewezen door een col lege van twee rechters en zes leken die gekozen waren van een lijst die door de politieke partijen was opgesteld. De twee rechters waren voor vrijspraak, maar alle zes de leken meenden dat Pettersson schuldig is. De advocaat van Pettersson heeft eerder laten we ten dat zijn cliënt in hoger beroep De juryleden hebben zich vooral laten leiden door het getuigenis van Lisbet Palme, de weduwe van de ex-premier. De vrouw die licht gewond raakte door een kogel die op haar werd afge vuurd nadat haar man dodelijk ge troffen was, „heeft zonder aarzeling en vastberaden Christer Pettersson als de man (lees: dader) aangewezen", schrijven de zes in de motivering van hun stemgedrag. Op 7 september begint de hoger-be- roepfase in het proces wegens de moord op de ex-premier, meer dan 1200 dagen geleden. De samenstelling van de rechtbank-in-hoger-beroep wijkt af van die welke gisteren het 'schuldig' heeft uitgesproken. De ap pèl-rechtbank bestaat uit vier rech ters en drie leken. In het proces tegen Pettersson, dat op 5 juni begon, traden zeven getuigen-a- charge op, van wie Lisbeth Palme de belangrijkste was. De verdediging bracht het niet verder dan één getui- ge-a-décharge: een gepensioneerde conciërge die zwoer dat hij Pettersson rond het tijdstip van de moord op een bank heeft zien zitten bij een metrosta tion op grote afstand van de plaats waar de fatale schoten vielen. UTRECHT (GPD) - Ouderen krijgen een vertegenwoordiger in het bestuur van de Sociale Verzekeringsbank, de instelling die onder meer de AOW-gel- den beheert. Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) heeft een be stuurder uit die kring benoemd. Het is H. J.Teeuwen die per 1 augustus in functie zal treden als Kroonlid. De ou derenbonden bepleiten al vele jaren afvaardiging in instellingen die mede voor hun belang werken. Teeuwen is een bekend oud-vak bondsman. Hij was tussen 1976 en 1977 achtereenvolgens secretaris en voor zitter van de Katholieke Politiebond St. Michaël en van 1 januari 1977 tot 1984 van de Algemeen Christelijke Po litiebond (ACP). Sedertdien vervult hij functies binnen de ouderenorganisa- ties. Het zoeken naar de moordenaar van Olof Palme is van meet af aan begeleid door pech en schandalen. Twee minis ters van justitie, het hoofd van de on derzoekscommissie van de politie en ettelijke andere hoge politiefunctiona rissen moesten aftreden omdat hun verweten was dat zij ongebruikelijke en ten dele onwettige methoden ge bruikt hadden. Het lang gekoesterde vermoeden, dat leden van de Kurdi- sche arbeiderspartij (PKK) met de moord te maken hadden, bleek op niets gebaseerd. STOCKHOLM (AP) - Lisbet Palme wees Pettersson (3) temidden van willekeuri ge andere mannen aan als de dader van de moord. DEN HAAG (ANP) - De Centrumde mocraten moeten van de rechter twee uitlatingen via de tv rectificeren. Tij dens de Europese verkiezingen eerder dit jaar legden zij in verkiezings spotjes ten onrechte een verband tus sen het aantal vreemdelingen in ons land en de stijgende criminaliteit, ter wijl met de suggestie dat asielzoekers behandeld kunnen worden als „dat wat in het riool terechtkomt" de gren zen aan de vrijheid van meningsuitla ting zijn overschreden. Dat oordeelde vice-president mr. P. Offers van de rechtbank in Den Haag donderdag in een kort geding dat was DEN HAAG (ANP) - De Kiesraad heeft donderdag de lijstnummers toege kend aan de 25 politieke groeperingen die deelnemen aan de Tweede Kamer verkiezingen van 6 september. Het lijstje ziet er als volgt uit: CDA 1 Partij van de Arbeid (PvdA) 2 WD 3 D66 4 Staatkundig Geref. Partij (SGP) 5 Groen Links 6 Geref. Politiek Verbond (GPV) 7 Reform. Politieke Federatie (RPF) 8 VCN: partij van communisten in Ned. 9 Socialistiese Partij 10 Humanistische Partij (kieskr. 9 en 13) 11 Milieu Defensie Partij (kieskr. 6 en 8) 11 Partij Democratsich Socialisten 12 Realisten Nederland 13 Anti Werkloosheid Partij 14 Bejaarden Centraal 15 Vrouwenpartij 16 Socialistische Minderheden Partij 17 Lijst J anmaat/Centrumdemocraten 18 De Groenen 19 Politieke Partij voor Ouderen 20 Vooruitstrevende Minderheden Partij 21 Socialistiese Arbeiderspartij 22 Grote Alliance Partij (kieskring 9) 23 Staatkundige Federatie (kieskring 6) 23 MARSEILLE (AP) - Op een sorteeraf- deling van de Franse posterijen in Marseille zijn donderdag een dode en twee gewonden gevallen toen een bombrief explodeerde. De bom zat volgens de politie verstopt in een klein postpakket met buiten landse bestemming. Voor welk land bet pakketje was bestemd en vanwaar tiet was opgestuurd liet de politie on vermeld. Vooralsnog heeft niemand de verant woordelijkheid opgeëist. Een politie woordvoerder zei te vermoeden dat de bom voortijdig is ontploft en was be doeld om de geadresseerde te treffen. De explosie vond plaats in het sorteer- centrum van de posterijen in Marseil le. Een 52-jarige werknemer was op slag dood. Twee collega's - respectie velijk 58 en 30 jaar oud - raakten zwaar gewond. COVENTRY (ANP) - Ook de tanden van een nijlpaard moeten gepoetst worden. Gelukkig heeft de oude Harry in de dierentuin van het Britse Coventry daar geen problemen mee. Hij vindt het zelfs wel lekker en opent graag de mond als zijn oppasser, de blonde Joy Mason, met de grote borstel komt aanzetten. aangespannen door diverse belangen organisaties voor buitenlanders. Zij wilden dat Janmaat terug zou komen op de verkiezingsspotjes die tijdens de Europese verkiezingen in de zendtijd voor politieke partijen op tv werden vertoond. Volgens hen zetten Janmaat en de Centrumdemocraten hierin aan tot racisme en discriminatie. Mr. Of fers stelde hun op twee punten in het gelijk. Hij gaat in zijn vonnis er van uit dat het recht op vrije meningsuiting voor op staat, maar dat is evenwel niet on begrensd. „Iedereen moet zich zorg vuldig uitlaten. Een groot aantal uitla tingen van de gedaagden (Centrumde mocraten, Janmaat) betreft het beleid van de regering, en wordt niet onrecht matig geoordeeld. Dit is alleen het ge val waar een verband wordt gelegd tussen vreemdelingen en de stijgende criminaliteit en waar wordt gesugge reerd dat vreemdelingen kunnen wor den behandeld als „dat wat in het riool terechtkomt". DEN HAAG (GPD) - In wereldsteden als Parijs, Londen en München is de wielklem een vertrouwd middel om fout-parkeerders tot betaling te dwin gen. In ons land wordt zij slechts gebruikt in Am sterdam, en dan alleen binnen de grachtengordel. Maar daar komt binnenkort verandering in. Nog dit jaar zal de Tweede Kamer een voorstel worden aangeboden voor een wettelijke regeling voor de wielklem. Nederland is een van de laatste landen, die over gaan tot de invoering van de wielklem om de enor me parkeeroverlast in te tomen. Ervaringen in het buitenland en in Amsterdam hebben geleerd, dat de wielklem een gunstige invloed heeft op het gedrag van de fout-parkeerder. Want wie niet betaalt, krijgt z'n auto niet terug. Daarmee zijn de problemen met de inning van parkeerboetes in één klap opgelost. Op basis van een gemeentelijke verordening is de wielklem in Amsterdam juridisch gedekt. Andere gemeenten, die de invoering van de wielklem over wegen, wachten liever op een landelijke, wettelijke regeling. Dat betekent overigens niet dat alle ge meenten straks verplicht worden de wielklem te ge bruiken, zegt verkeersdeskundige H. Schouten van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). „We verwachten dat de klem in tien tot twintig ge meenten wordt ingevoerd". Het gaat om plaatsen waar de parkeerdruk enorm groot is, in de eerste plaats de vier grote steden. Maar de VNG verwacht dat ook toeristenplaatsen en gemeenten in het grensgebied met West-Duits- land de wielklem zullen gaan gebruiken. „Het zijn vooral de Duitsers die maling hebben aan een par keerbon. Het is onmogelijk de boete te innen. De deelstaat Nordrhein-Westfalen, waar de meeste Duitse bezoekers aan ons land vandaan komen, verleent namelijk geen enkele medewerking". De wielklem wordt gebruikt bij auto's die verkeerd geparkeerd staan of waarvan de parkeertijd op de meter is verstreken. De bestuurder moet naar het DEN BOSCH (ANP) - De 36-jarige T. van P. uit Eindhoven is donderdag door de rechtbank in Den Bosch ver oordeeld tot zestien jaar gevangenis straf en tot betaling van bijna twee miljoen gulden aan de Staat of 6 maanden cel. De man wordt be schouwd als één van de grote bazen van een internationaal drugssyndi caat. Hij hield zich bezig met de in- en uitvoer van honderden kilo's hasj en cocaïne. Hoewel de rechtbank niet alle ten laste gelegde feiten bewezen achtte, legde zij toch de door de officier van justitie geëiste gevangenisstraf op. De officier eiste ook de in beslagname van twee bv's van de verdachte op Curacao, van enige edelstenen, halfedelstenen en sieraden en van een grote hoeveelheid internationaal munt- en papiergeld. De rechtbank heeft de man nu veroor deeld tot betaling van 1.946.600 gul den. Officier van justitie mr. G. Regelink beschouwde het als kenmerkend voor de toppositie die de Eindhovenaar in de criminele drugswereld innam, dat hij zijn bestellingen niet vooruit hoef de te betalen, zoals gebruikelijk is. De Eindhovenaar kocht grote hoeveelhe den drugs in Amerika, Canada en In- DEN HAAG (ANP) - Als de Tweede Kamer geen bezwaar heeft, kan de au tomobilist over een tijdje een patatje met of een kroket langs de snelweg krijgen. Minister Smit (Verkeer) en staatssecretaris Koning (Financiën) hebben besloten de weg vrij te maken voor horeca-ondernemers die brood zien in een snackbar langs de snelweg. Uit een brief aan de Kamer blijkt don derdag dat Smit zich soepeler wil op stellen jegens de horeca als die een eenvoudige nering buiten de bebouw de kom wil openen ten behoeve van de verkeersdeelnemers op snelwegen. Een verkeersbord ter aanduiding is al bedacht: een kop met schotel. Wie langs de snelweg een snackbar of snackcar begint mag zelf weten hoe lang en wanneer hij open wil zijn. De bewindslieden willen geen beperkin gen stellen aan de openingstijden. Zij mogen ook zelf uitmaken wat ze verko pen. Er zullen geen beperkingen voor het assortiment gelden. Nederland volgt hiermee het voor beeld van de Bondsrepubliek Duits land waar snackbars en kleine koffie- kiosken langs de Autobahnen al sinds jaar en dag bestaan. dia, Hij verkocht de drugs onder meer door aan zijn vaste afnemer, de leider van een groot Engels misdaadsyndi caat. De Britse politie kon deze organi satie oprollen. De politie in Amerika, Canada, India, Spanje en Luxemburg kon eveneens arrestaties verrichten mede dank zij het speurwerk van het speciale Bra bantse rechercheteam, dat zich vanaf begin 1987 met de zaak bezig heeft ge houden, en de verhoren van de Bra bantse verdachten. (Van onze correspondent Hans de Bruijn) BRUSSEL- De Europese Commissie gaat een onderzoek instellen naar de nieuwe steun, die de Nederlandse re gering wil geven aan de autofabriek Volvo Car BV in Born. Volgens de Commissie kan daarbij sprake zijn van concurrentieverstoring. Volvo Car is het gezamenlijke eigen dom van de Nederlandse staat en van het Zweedse autoconcern Volvo. De staat heeft 70 procent van de aande len, Volvo de resterende 30 procent. Beide hebben Volvo Car tussen 1977 en 1987 renteloze leningen verstrekt. De aandeelhouders willen de terugbe talingscondities voor die leningen nu veranderen. De terugbetalingen zullen worden gestort in twee fondsen, die door de staat en Volvo Zweden zullen worden beheerd. Dat geld zou dan weer in de vorm van nieuwe renteloze leningen aan Volvo Car gegeven kun nen worden. BERN (AFP/DPA) De oorlogsmisda diger Gottfried Weise uit Solingen in de Westduitse deelstaat Nordrhein- Westfalen keert vrijwillig naar de Bondsrepubliek terug. Dit heeft het Zwitserse ministerie van Justitie en Politie donderdag meegedeeld. De 68-jarige Weise verbleef sinds enige tijd in het geheim in Zwitserland. Hij woonde in de buurt van Thun, waar hij zich bediende van de naam Gerhard Sieber. Halverwege deze maand kreeg hij een beroerte, waarop hij in het ziekenhuis van Thun belandde. Daar vertelde hij dat hij in de Bondsrepubliek gezocht werd wegens moord. Janmaat zal de rectificatie moeten doen tijdens de komende verkiezin gen voor de Tweede Kamer, waarin hij opnieuw zendtijd voor politieke partijen heeft toegewezen gekregen. De belangenorganisaties, waaronder het CNV, de Stichting Nederlands Centrum Buitenlanders (NCB) en de stichting Samenwerkingsverband Ma rokkanen en Tunesiërs hadden ook een verbod op dergelijke uitlatingen in de toekomst gevraagd. Mr. Offers vond dit echter te ver gaan. Volgens hem moeten uitlatingen achteraf beoor deeld worden op hun rechtmatigheid, niet van tevoren. De eisende partijen zijn tevreden met de uitspraak. „De rechter heeft duide lijk gesteld dat extra zorgvuldigheid is vereist bij het uiten van meningen ten aanzien van etnische minderheden", aldus CNV-bestuurder Westerlaken. Hij betreurt het wel dat een aantal uit latingen van de Centrumdemocraten niet zijn veroordeeld omdat deze wa ren gericht tegen het beleid van de re gering. „Blijkbaar mag je met onjuiste en discriminerende uitlatingen de overheid tegen de schenen schoppen zonder dat dit gevolgen heeft, zolang je dat doet als politieke partij". BOSTON (RTR) - Een gat dat twee jaar geleden werd ontdekt in de ozon laag boven de Zuidpool heeft zich naar het noorden uitgebreid, naar ge bieden als Australië en Nieuwzeeland. Dit heeft een groep wetenschappers donderdag verklaard. Alan Plumb, een meteoroloog van het Instituut voor technologie van Mas sachusetts zei dat de ozonlaag boven het gehele zuidelijke halfrond ten zuiden van de 30ste breedtegraad, waarschijnlijk drie of vier weken per jaar een gat vertoont. Er is over de hele wereld grote bezorgdheid over verdunning van de ozon laag, die de aarde beschermt tegen de voor de mens gevaarlijke ultravio lette straling van de zon. De ozonlaag wordt verzwakt door de uitstoot van chloorkoolwaterstoffen cfk'sdoor de industrie en uit spuitbussen en koelkasten. AMSTERDAM (GPD) - De spoorweg politie in Amsterdam heeft de afgelo pen dagen een jeugdige bende opge rold die zich bezig hield met het ste len, bedrukken en verkopen van strip penkaarten. In totaal zou de bende bijna 9000 nog onbedrukte strippen kaarten gestolen hebben. De spoor wegpolitie heeft er 2800 van terugge vonden. De blanco strippenkaarten werden bedrukt door een 15-jarige Amsterdamse computerhobbyist, die zelf een programma had ontworpen, waarmee de kaarten bedrieglijk echt bedrukt konden worden. De spoorwegpolitie is de zaak op het spoor gekomen, nadat half mei een zending blanco papier, bestemd om als strippenkaart bedrukt te worden, niet in Amsterdam aankwam. Het pa pier wordt geregeld per spoor verzon den. Binnen vier weken verdwenen nog eens vijf partijen. Een tip van de Amsterdamse gemeentepolitie leidde het spoor naar een groep van acht jon gelui, in leeftijd variërend van 14 tot 25 jaar. „Een van die knapen had een valse sleutel, waarmee hij in de trein ook het bagagerijtuig kon openen. Als een dol letje hebben ze daar een keer alle mo gelijke pakjes opengemaakt en troffen ze er die blanco strippenkaarten aan". De kaarten werden bedrukt als met 45 of 15 strippen. Ze werden via een net werk verkocht voor tien gulden (nor male prijs: 25,85) en 4,50 gulden (8,85). In een rapport aan de eigen directie schrijft de spoorwegpolitie dat de spoorwegen minimaal 184.000 gulden aan inkomsten hebben gemist. De acht jeugdige verdachten incasseer den bedragen tussen de 2500 en 4500 gulden. bureau om de boete te betalen, pas daarna wordt de klem verwijderd. De kosten bedragen vijftig tot vijf enzeventig gulden. Tegelijkertijd met de wettelijke regeling voor de wielklem, wordt de Tweede Kamer een voorstel aangeboden om parkeerboetes te fiscaliseren. Dit betekent dat de boetes niet langer aan Justitie toe vallen maar aan de gemeente. „En dat is terecht", meent Schouten, „want er is nu sprake van een on eerlijke situatie. Het werk wordt gedaan door de parkeerpolitie, die volledig door de gemeente wordt betaald. Maar de inkomsten uit de boetes gaan naar Justitie". De parkeerovertreding valt straks niet meer onder het strafrecht, maar onder het belastingrecht. Par- keergelden worden dan als een gemeentelijke be lasting gezien. „Wie dus geen geld in de meter gooit, heeft een belastingschuld. Die kan worden nageheven, vermeerderd met de administratieve kosten voor de inning". Die kosten worden geschat op dertig gulden. Advertentie 2-daagse unieke stuntverkoop op 28 en 29 juli (vandaag en morgen): op ALLE in onze vernieuwde kelder aan geboden kunstboeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 5