PZC opinie en achtergrond Voetbal, tv en forse tegenzin Wurgjournaal Veiligheid werknemers in grote bedrijven 'verplicht nummer' VRIJDAG 28 JULI 1989 denkwijzer Niet abnormaal Advies Taakverdeling Handjeklap Zeep Bureaucratie Vakbond uitzending en eind 1981 met 200 pro cent was toegenomen. Een soortge lijke toename vonden ze in de perio de tussen de tweede uitzending en het einde van 1982. In totaal stierven door een sprong voor de trein zo'n 60 jongeren meer dan normaal het ge val zou zijn geweest. In een recente publikatie van de We- reld Gezondheidsorganisatie (WHO) met de veelzeggende titel 'Zelfdoding en Preventie: Over de Rol van Hou ding en Imitatie' wordt dit onder zoek samen met een hele reeks van andere onderzoekingen besproken en wordt de conclusie getrokken dat televisieuitzendingen over dit soort onderwerpen bepaald niet zonder grote risico's zijn. Het risico lijkt vooral groot als in een uitzending aan de ene kant wordt ge toond hoe je iets (gevaarlijks) moet aanpakken en als aan de andere kant iets op een romantische of lus- topwekkende manier wordt ge bracht. Mensen, die geneigd zijn tot risicovol, 'thrill-seeking' gedrag worden daardoor gemakkelijk in verleiding gebracht. Adolescenten, en dan met name jongens, hebben die neiging sterk, en het is deze leef tijdsgroep die het vaakst onder de te levisie-slachtoffers wordt aangetrof fen. Het wurgsex item van het NOS-jour- naai had precies de genoemde ingre diënten. Het gaf een beknopte in structie, opgesierd met seksueel sti mulerende beelden zoals softsexbla- den en een scène uit de Japanse speelfilm 'Het Rijk der Zinnen waarin werd getoond hoe een mooie meid een man aan zijn gerief helpt door wurging. Aan het einde van het item werd nog wel even gezegd dat de methode behoorlijk linke soep is maar de werkelijk risicobeluste wel lusteling was toen natuurlijk al lang op weg naar de touwslager. Zonder de profeet te willen uithan gen, was mijn voorspelling dat als we nog geen wurgsex hadden in Neder land, dat gemis met deze uitzending meteen was geregeld. Voordat ik in ga op het punt dat die voorspelling nog zo gek niet lijkt te zijn geweest, eerst wat informatie over dit ver schijnsel. Wurgsex is een wat onple zierig woord voor wat psychiaters en psychologen in hun jargon auto-ero tische asphyxie of verstikking noe men. De meest algemene omschrijving van auto-erotische asphyxie is: zelf- ophanging waarbij zelfbevrediging plaatsvindt. Veelal hangt de beoefe naar ervan zijn hoofd in een strop ge maakt van touw, een handdoek, een laken of iets dergelijks, waardoor de nek wordt afgekneld en zodoende de bloedtoevoer naar de hersenen wordt verminderd. Dat geeft gevoe lens van lichtheid in het hoofd, een wat duizelige uitgelatenheid en op gewondenheid. Hoewel de meeste liefhebbers van seksuele asphyxie uitgebreide voor zorgsmaatregelen nemen, in de vooronderstelling dat ze geen ge vaar lopen zolang ze ervoor zorgen niet te stikken, kan het toch heel ge makkelijk gebeuren dat ze in een on bewaakt ogenblik van seksuele op gewondenheid te veel druk op hun nek uitoefenen, bewusteloos raken, daardoor helemaal los aan het touw of doek komen te hangen, stikken en sterven. De meeste mensen beseffen absoluut niet hoe gemakkelijk het is om het bewustzijn te verliezen door druk in de nek. Er is een uiterst gevoelig ge bied van de carotis, de halsslagader, waardoor het bloed naar de herse nen wordt gevoerd. Iemand kan het veertig keer goed doen, maar de een enveertigste keer maakt-ie een ver keerde beweging, en het is afgelopen. Uit het onderzoek dat tot nu toe is uitgevoerd naar auto-erotische on gelukken - en dat is niet heel erg veel - blijkt het volgende. Op de eerste plaats zijn het meestal jonge hetero seksuele mannen die slachtoffer worden. Het enige mij persoonlijk bekende geval betrof een 74-jarige man. De slachtoffers zijn bepaald niet ab normaal te noemen, in de psycholo gische betekenis van het woord. Ten minste niet abnormaler dan degenen die aan hun gerief proberen te ko men door onverantwoorde snelhe den uit hun auto of motor te halen. 0} het moest zijn dat nogal wat slachtof fers worden gevonden met vrou wenkleren aan, meestal overigens zonder dat ze als travestiet kunnen worden gebrandmerkt. Sommige onderzoekers geloven dat er een zeker seksueel masochisme in het spel is, wat af te leiden zou zijn uit de combinatie van vrouwenkleren en ophanging, waarmee de wens om vernederd en gekleineerd te worden uitgedrukt zou worden. Andere on derzoekers menen dat die combina tie juist aangeeft dat de persoon in kwestie zich schuldig voelt over zelf bevrediging. Beide interpretaties zijn vermoedelijk maar zeer ten dele waar, want wurgsex wordt soms ook in gezelschap of met hulp van een partner uitgevoerd. Feit is ook dat mensen al heel lang geleden deze seksuele 'delicatesse' ontdekt heb ben, want de markies de Sade maakt er al melding van in zijn boek 'Justi ne' uit 1791. Naar alle waarschijnlijkheid is het de bewuste journaaluitzending ge weest die in ten minste twee gevallen, aan mij gerapporteerd, de prikkel vormde tot wurgsex met dodelijke afloop. Genoeg reden om op verder onderzoek uit te gaan. En ook al zul len we de journaalredactie uiteinde lijk niet van boze opzet kunnen be tichten, gegeven wat we nu al weten over televisie en gedrag, blijft het adembenemend dom. Sovjet-mijnstakers: vuile lucht, zwaar werk en lege winkels (Van onze economische redacteur Anje Romein Het aantal bedrijfsongevallen in de industrie is nog steeds veel te groot. Daarom worden bedrijven met meer dan 500 werknemers per 1 januari verplicht zich bij een vei ligheidsdienst aan te sluiten of een veiligheidsdeskundige in dienst te nemen. „Veiligheid moet samen met gezondheid en milieu een cen trale plaats innemen binnen het be drijf'. Jaarlijks gebeuren in de industrie ongeveer 22.000 ongevallen die lei den tot verzuim van de werknemer. Daarnaast moeten 110.000 mensen medisch worden behandeld na een ongeluk tijdens hun werk. Volgens het ministerie van sociale zaken kan dit veel minder worden als er meer aandacht wordt besteed aan de vei ligheid van het bedrijf. Hoe veilig een bedrijf moet zijn staat beschreven in de Arbowet (arbeid somstandighedenwet). Daarin wor den onder meer aan materiaal en werkruimten verplichte eisen ge steld. Sommige grote industriële be drijven zoals Philips en Hoogovens krijgen daarvoor nu al advies van een veiligheidsdeskundige. Staats secretaris De Graaf van Sociale Za ken wil dit vanaf 1 januari voor de grotere industrieën verplicht stel len. Een bedrijf kan zich ook aan sluiten bij een veiligheidsdienst, waar een poule van bedrijven uit de zelfde sector gebruik van maakt. De Arbowet geeft aan hoe de veilig heid van de werknemer gegaran deerd moet worde en welke verant woordelijkheid de werkgever daar voor heeft. Wanneer een werknemer gewond is door een ongeval kan hij naar de bedrijfsgezondheidsdienst. Maar er is nog geen instantie die on gelukken voorkomt. De veiligheid wordt alleen zeer sporadisch gecon troleerd door de arbeidsinspectie. Naast die controle - die blijft - komt er nu een veiligheidsdienst. Een veiligheidsdeskundige geeft de bedrijfsleiding advies over de aan schaf van materialen en appara tuur, denkt mee over nieuwe pro- duktiemethoden en de inrichting van de werkplaats. Het advies dient als steun voor werkgever en ondernemingsraad wanneer zij een beslissing moeten nemen over alle zaken waarbij de veiligheid van de werknemer aan de orde komt. Een woordvoerder van Sociale Zaken: „In een meubelfabriek waar veel gezaagd wordt, moet bij voorbeeld een speciale kap om de zaag. Ie mand van de veiligheidsdienst Een oefening bij Dow Chemical in Terneuzen, waarin de veiligheid van de werknemers voorop staat. geeft dan advies ahn de bedrijfslei ding over de inkoop van het veilig ste materiaal". De verplichting geldt voor alle be drijven met meer dan 500 werkne mers. Het ministerie schat dat dat er ongeveer driehonderd zijn met een totaal van 350.000 werknemers. In de praktijk zijn het vooral chemi sche en industriële bedrijven. Alleen de meeste bouwbedrijven, een sector waar relatief veel onge lukken gebeuren, zullen ook na 1 ja nuari 1990 nog niet verplicht zijn zich voor veiligheidsadvies tot een deskundige te wenden. Dit omdat de meeste van hen minder dan 500 werknemers in dienst hebben. „Dat is ontzettend jammer", meent Y. Musson, coördinator bedrijfsveilig heid bij het Nederlands Instituut voor Arbeidsomstandigheden (NIA). „Juist in de havens en in de bouw is het aantal ongevallen hoog. Ook op scholen of in openbare ge bouwen zou een veiligheidsdeskun dige niet overbodig zijn", meent zij. Toch zien steeds meer bedrijven de zin in van een veiligheidsdeskundi ge. Vooral binnen de chemische in dustrie ondervindt men maar al te vaak de gevolgen van de risico's van het vak. De meeste veiligheidsdeskundigen die er nu zijn, hebben naast een van de technische beroepsopleidingen MTS, HTS of TU een aanvullende cursus gevolgd bij het NIA. De cur sus op middelbaar niveau is voor 'gewone' deskundigen, iemand met een hogere opleiding kan hoofd van een veiligheidsdienst worden. In totaal leverde het NIA tot nu toe 320 diploma's van de hogere en 1000 van de middelbare opleiding af. Het NIA merkt nu al een sterke toe stroom van aanmeldingen voor bei de cursussen. „Heel veel bedrijven sturen iemand van binnenuit naar het NIA om de vervolgopleiding te volgen. De laatste jaren is de animo voor de cursussen enorm gestegen", meent Musson. Het begrip 'veiligheid' moet je ruim zien, vindt zij. „Het betreft zowel ge vaar voor acuut letsel als de gezond heid en veiligheid op langere ter mijn, zoals lawaaidoofheid wanneer iemand zijn leven lang tussen rate lende machines werkt. De veilig heidsdeskundige moet dat allemaal voorkomen". Daarbij komen dingen kijken als het opzetten van een veiligheidsbeleid, het voorkomen van explosies en het toepassen van de wetgeving bp dit gebied. De veiligheidsdeskundige leert ook alles van arbeidshygiëne en ergonomie (over mens en werk omstandigheden). „Dat overlapt dan weer ten dele het werk van een bedrijfsarts of arbeidshygiënist. De taakverdeling van al deze mensen moet nodig vastomlijnd worden", vindt Musson van het NIA. Dat gaat gebeuren, nu ook een schoon milieu voor veel bedrijven belangrijk wordt. „Gezondheid, vei ligheid en milieu. Die drie zullen in de toekomst een grotere plaats bin nen het algemene beleid van een be drijf in gaan nemen", aldus Musson. (Door René Diekstra) Als er iets is dat me steeds weer geruststelt, dan is het wel dat er in deze wereld zo ongelooflijk veel domheid is. In zekere zin is domheid zelfs het enige dat me in staat stelt vertrouwen in de mens en de mens heid te houden. Want stel je maar eens voor dat de dingen die we met z'n allen in deze wereld fout doen oorlogen, hongersnood, rassenhaat, discriminatie, uitbuiting, verslaving, milieuvervuiling niet het gevolg zijn van onze onwetendheid, van ons gebrek aan inzicht en geestelijke rijpheid, maar van een weloverwo gen keuze. Dat we ze doen, ondanks het feit dat we heel goed beseffen wat we doen en wat de gevolgen daarvan voor anderen en onszelf kunnen zijn. Dan zou er geen enkel excuus meer te vinden zijn voor alle verkeerde dingen die wij als mensen doen. Op voeding, voorlichting en alle andere manieren die we hebben om elkaar en onszelf te beïnvloeden, zouden de wereld niet kunnen verbeteren. Maar zolang we nog kunnen geloven dat veel van de misstappen die we begaan het gevolg zijn van domheid, kunnen we ook blijven geloven dat er nog iets te verbeteren valt. Dat we van onze wereld ooit een oord kun nen maken, waar mensen de macht en invloed die ze hebben pas zullen gebruiken als ze hebben vastgesteld dat ze het welzijn van anderen er niet nodeloos door zullen aantasten. Helaas is het nog lang niet zo ver. Dat werd me weer eens duidelijk toen ik onlangs naar een uitzending van het NOS-journaal zat te kijken, waarin het item (zo noemen ze dat in Hilversumwurgsex werd gebracht op een manier waarbij de klompen me uitvielen. Blijkbaar hadden de makers even vergeten dat televisie een monster is dat je constant in de gaten moet houden, wil het geen on nodige slachtoffers maken. In de afgelopen jaren is er het nodige onderzoek gepubliceerd over de ef fecten die televisie kan hebben op ge welddadig en risicovol gedrag bij kij kers en vooral bij jeugdige kijkers. Daaruit komt duidelijk naar voren dat op bepaalde gebieden met na me gedrag als zelfdoding of poging daartoe en aanverwant zelfbescha- digend gedrag televisie een dra matische invloed kan uitoefenen. Een voorbeeld. In 1981 zond het tweede Duitse tv-net een documen taire uit onder de titel 'Dood van een scholier' waarin de hoofdrolspeler, een 19-jarige jongeman, zich het le ven beneemt door voor de trein te springen. In 1982 werd de serie her haald. Twee van mijn Duitse colle ga's stelden vervolgens vast dat het aantal jongeren dat zichzelf het le ven benam door voor de trein te springen, in periode tussen de eerste (Van onze rtv-redacteur Ale van Dijk) We hebben het destijds met gro te tegenzin aanvaard," herin nert Carel Enkelaar zich. Voordat Ed van Westerloo hem als hoofd Nos-tv- programma's opvolgde, onderhandel de hij jarenlang met de KNVB over de tv-rechten van voetbalwedstrijden. De Nos heeft jaren kunnen volhouden dat verslaggeving via radio en tv van gebeurtenissen op de voetbalvelden behoorde tot de vrije nieuwgaring. „Maar op een gegeven moment," weet Enkelaar nog, „bracht de KNVB als beslissend punt in, dat gedurende het eerste half uur vanaf de aftrap in de zondagse radio-rubriek 'Langs de Lijn' geen flitsen van voetbalwedstrijden mochten worden gepresenteerd." Oud-journalist Enkelaar vond die voorwaarde „onaanvaardbaar, want in strijd met alle normen van normale journalistiek." Maar waarom dan toch gezwicht? Enkelaar: „De KNVB be riep zich op de auteursrechten." Met andere woorden: de voetbalbond zorgt voor het drama en heeft dus zelf het recht te bepalen wanneer van dat drama verslag kan worden gedaan. Op diezelfde gronden was jaren tevoren vastgesteld, dat ook verslagdoen via radio en tv van gebeurtenissen op de voetbalvelden geld moest kosten. Carel Enkelaar herinnert zich nog, dat destij ds N os-radio-onderhandelaar Cees Cabout met de voorwaarde van de half-uur-stilte akkoord is gegaan „uit solidariteit met de tv-collega's". Cabout wilde niet, dat de tv-kijkers de dupe zouden worden van het niet ac- V Carel Enkelaar: vrije nieuwsgaring. cepteren van dat wekelijkse halfuurtje radio. Als reden voor de half-uurs-maatre- gel gaf de KNVB op dat veel voetbal supporters als gevolg van de maatre gel er de voorkeur aan zouden geven liever wedstrijden bij te wonen in plaats van naar 'Langs de Lijn' te luis teren. Of dat in de afgelopen tien, vijf tien jaar ook het geval is geweest is nooit bewezen. Er is ook nooit onder zoek naar gedaan. Dat nu afstand is gedaan van het half-uursverbod moet volgens Enkelaar mede te danken zijn aan „de grote hand vol geld", die de KNVB nu van de Nos krijgt: „Een kwestie van marktprijs, hé." Nu heeft de KNVB de volledigde uit zendrechten aan de Nos heeft ver kocht. De Nos mag zelf video-program ma's maken en verhandelen, bijvoor beeld. En zo mag de Nos nu zelf bepa len wat er met dat eerste half uur van die voetbalwedstrijden gebeurt. De hele gang van zaken destijds kan nu het best worden gebundeld in de vorm van een zwarte bladzijde in een boek over de geschiedenis van de jour nalistiek in Nederland. Zelfs voor wie er van uitgaat, dat 90 percent van de inhoud van de wekelijkse Langs de Lijn-uitzendingen kan worden onder gebracht onder de titel 'entertaine- ment' en tien percent onder de rubriek 'journalistiek' vormt het half-uursver bod een trieste vertoning. Dat 'vrije nieuwsgaring' ook onder deel vormt van het handjeklap tussen vertegenwoordigers van de media en de vrije jongens van de commerciële voetbalmarkt is triest. Het feit dat be taald moet worden om evenementen met journalistieke waarde via de me dia te verslaan, bleek de KNVB-on- derhandelaars nog niet voldoende. Dat het half-uurs-verbod nu is opgehe ven kan ook mede zijn veroorzaakt door de omstandigheid, dat de com merciële voetbalondernemingen de laatste jaren steeds minder afhanke lijk zijn geworden van de bezetting van de tribunes. Sponsors, shirtreclame en media-contracten brengen meer geld in het laatje dan supporters. De tijd, waarin Europese tv-competi- ties tussen Europese topclubs worden georganiseerd, staat nu voor de deur. Het toenemend aantal commerciële tv-stations is bereid daar veel geld in te steken. Stakers in Kemerovo, een mijnstad in Siberië. Het stakingscomité in de mijnstad Mezjdoerentsjensk spreekt een massa van 20.000 kompels toe die daar het werk hadden neergelegd. (Van onze verslaggever Aly Knol) Toezeggingen tussen de 3 tot 5,5 miljard roebel (9,5 miljard tot 18 miljard gulden) heeft de regering in Moskou moeten doen, om aan de eer ste eisen van de stakende mijnwer kers tegemoet te komen en daarmee de acties deels te breken. Nog niet eer der waren er in de geschiedenis van de Sovjetunie dergelijke massale werkonderbrekingen. President en partijleider Michail Gor- batsjov sprak over „de grootste test tot nu toe voor het vier jaar oude pere- strojka-beleid". Hij zei dat de bezem door de plaatselijke besturen gehaald moet worden, omdat die er vaak schul dig aan waren dat het hervormings proces stagneerde. De stakingen heb ben de economie een zware slag toege bracht, maar „de economische hervor mingen zullen resultaten te zien ge ven". In de de Sovjet- en de internationale pers zijn in loop van de afgelopen we ken talloze mijnwerkers en andere be trokkenen aan het woord geweest. Wat zij te zeggen hadden, vertelt veel over het in de praktijk gebrachte socialis me anno 1989. Alexander Nazarov, docent aan het In stituut voor Metallurgie in de mijn stad Novokuznetsk geeft als verkla ring voor de stakingen: „Er kwamen drie dingen bij elkaar. De lucht is vuil, het werk is zwaar en nu is er ook niks in de winkels. De mijnwerkers verwach ten een betere beloning voor hun werk in Siberië". Vladimir Gvosdev, voorman in een mijn in Mezjdoeretsjensk en parle mentariër, in de vergadering van het Congres van Volksafgevaardigden: „De levensstandaard van de mijnwer kers wordt steeds lager. Zelfs aan de eenvoudigste dingen, zoals kleding en schoenen is gebrek. In de mijnsteden is zelfs het water gerantsoeneerd. Sommige levensmiddelen zijn hele maal niet meer te krijgen. Zo leeft men niet alleen in de Koezbass, zo leeft men in heel ons rijke Siberië. De ministe ries spugen op de sociale nood van de Siberiërs. De diagnose is nu gesteld, de skalpel moet ter hand worden geno men en de operatie moet beginnen. We hebben geen tijd te verliezen als wij willen overleven". In maart is premier Nikolaj Ryzjkov op bezoek in Novokuznetsk. Emilia Kalasjnikova, plaatselijk correspon dent voor radio en tv: „Hij begreep dat er enorme problemen waren, vooral met het milieu. Hij hoorde en zag het uit de eerste hand. Dat was in maart. De mensen verwachtten dat er concre te beslissingen zouden worden geno men. Maar er gebeurde niets". „Toen begon het Congres van Volksaf gevaardigden. De arbeiders verwacht ten dat er iets concreets zou worden besloten. Wij waren al dat wachten op iets belangrijks moe. Iedere dag keken de mensen naar de televisie. Zij zagen hoe er gepraat werd en gepraat werd en dat er geen beslissingen vielen. Ze hadden er genoeg van". Alexander Polvetko, 35, mijnwerker beschrijft zijn onvrede als volgt: „Het leven is slechter en slechter gewor den. Je werkt de hele dag, 500 meter onder de grond, je longen komen vol te zitten met rotzooi, er zit vuil in ie dere huidplooi en dan kom je zeven uur later naar boven en kun je niet eens een stuk zeep krijgen om je te wassen. Ik weet niet hoe ik moet zeg gen hoe vernederend dit allemaal is". Emilia Kalasjnikova: „De helft van de mensen leeft in bouwvallige gebou wen. Wij noemen ze barakken. Ze wer den in de jaren dertig als tijdelijk on derkomen gebouwd en ze worden van daag de dag nóg gebruikt". Een kompel uit Prokopjevsk: „Ik werk sinds twintig jaar onder de grond en ik woon nog altijd in een barak, waarvan het dak ieder moment kan instorten. Iedere dag riskeer ik mijn leven bij het werk in de schacht. Het ontbreekt er nog maar aan dat ik straks in mijn ei gen huis de boel op mijn kop krijg". Een andere mijnwerker uit Prokop jevsk beklaagt zich over de afwezig heid van zelfs maar het eenvoudigste lineoleum voor op de vloer. Een win keljuffrouw raadde zijn vrouw onlangs serieus aan: „Leg zakken op de vloer, die kan je man wel stelen op zijn be drijf. Of neem Afghaanse tapijten, die zijn er op het ogenblik toevallig wél". Voor de prijs van vier maandlonen. De mijnwerkers hebben zich ook zeer kritisch uitgelaten over de bureau cratie. Alexander Kusaimov, mijn- De staking heeft verder de onwerk baarheid van de officiële vakbonden aangetoond. Een lokaal-tv program ma in Tsjervonograd: „De staking heeft de totale incompetentie en de onverschilligheid van de vele vak bondsfunctionarissen laten zien. De werker in de Belovo-mijn in Kemero vo, Oekraine: „Uiteindelijk is voor ons de tijd gekomen om met de bu reaucraten in de slag te gaan. In de mijnen zijn bureaucraten nutteloos. Het enige dat ze doen, is nemen, ne men, nemen. En wij werken tot wij er dood bij neervallen en waarvoor? We horen iedere dag over hervormingen in Moskou, maar in Kemerovo mer ken wij er niets van. Alles is op de bon. Je kunt niet eens een lucifer krijgen om je sigaret aan te steken. Als je al sigaretten hebt kunnen vinden". Joeri Yesterov, 43, mijnwerker in Ke merovo: „Wij strijden tegen het bu reaucratische apparaat dat ons op de nek zit; tegen de mensen die niet werken en beter leven dan alle ande ren". Valeri Sjerbakov, een invalide mijn werker in het stakingscomité in de Koezbass: „Wij willen het mes zetten in de bureaucratie, vanaf de mijnen hier tot in de top van de ministeries. Die hele ketting moet doorbroken wor den. De schakels in de ketting zijn overbodig. Dat is waar het iedereen in de kolenmijnen om gaat". Georgi Safroniev, mijnwerker in de Donbass: „Momenteel wordt alles in Moskou gepland. Zij vertellen ons wat we moeten doen. Maar wij weten wat wij kunnen doen. Als het plan niet wordt gehaald, vervalt onze bonus. Wat wij ze proberen duidelijk te ma ken, is dat wij mensen zijn. Zij zien ons alleen maar als een middel om het plan te uitgevoerd te krijgen". Anatoli Rybakov, schrijver van de bestseller 'Kinderen van de Arbat': „Onze arbeidersklasse laat zien dat zij een werkelijke macht op het politieke toneel is. Deze ontwikkeling kan de bureaucraten alleen maar doen huive ren". De eerste secretaris van de Commu nistische Partij in de mijnstad Kissel- jov, Siberië: „Alles leek zo normaal en nu plotseling deze uitbarsting. Het lijkt wel een natuurramp". voorzitter van het lokale vakverbond kwam helemaal niet opdagen. Hij was met vakantie in een kuuroord en bleef daar tijdens de hele staking". Georgi Safroniev: „Wat de directie be slist, is wat de vakbonden zeggen. Dat is al 70 jaar zo. De top van de vakbond is voornamelijk gekozen door de ba zen. Onze vakbondsvertegenwoordi ger stond niet eens achter deze sta king. Wij willen hem kwijt". Vakbondsvoorman Stepan Sjalajev: „Het officiële vakbondswezen in de Sovjetunie is medeverantwoordelijk voor de arbeidsonrust. De vakcentrale heeft de gerechtvaardigde verlangens van de arbeiders niet op tijd onder kend en daar geen oplossing voor ge boden. Wij moeten lessen trekken uit de stakingen". Joeri Rudolf, vice-voorzitter van een regionaal stakingscomité in de Koez bass: „Wij willen niet als de oude vak bonden zijn. Onze vakbonden zijn een macht van de traagheid geweest". Hoewel de stakers zeer tevreden zijn over het bereikte akkoord, zijn zij toch somber gestemd over de toe komst. Pjotr Menayev uit Prokop jevsk: „Het is een overwinning op het systeem dat we in de laatste 70 jaar in de Sovjetunie hadden. Een systeem, waarin we hard werkten maar heel weinig terug kregen". Dena Shelobodin, mijnwerker: „Ik zie het probleem. Gorbatsjov wil aan onze eisen voldoen, maar waar moet het geld vandaan komen? De economie is een rotzooitje, voor iedereen. Als ze ons loonsverhogingen geven, zal dan niet iedereen hetzelfde willen? Uitein delijk moet de perestrojka algehele welvaart voor iedereen brengen, zodat we allemaal beter kunnen leven. Zon der dat zullen we er allemaal heel slecht aan toe zijn". Valeri Dimidov, 34, stakingsleider in Novokuznetsk: „We hebben besloten de staking tijdelijk op te schorten, maar we zullen hem hervatten als dat nodig is; als onze eisen niet volledig worden vervuld, zoals is beloofd".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 4