PZC Gemeenschapswerk verwijt Hulst onzorgvuldig handelen Watertoren Terneuzen voortaan 'antennemast' Vertrouwen in verloop negende Straatfestival Pianiste Marcela Simons zorgt voor sfeer in restaurant provincie VRIJDAG 28 JULI 1989 z15 BEZWAAR TEGEN BESLUIT OPHEFFING Forse boete voor illegaal rondritje op crossmotor Eskader op weg naar Gent FESTIVAL MERKBANDEN ïosVoet Ongekeurd Evaluatie KABELMAATSCHAPPIJ KOOPT GEBOUW TV 10 VLISSINGEN OP STELTEN StlA/ét Auto in de sloot na inhaalmanoeuvre: passagier gewond bij ons het laagst in prijs Avondmarkt Aardfeöburg gaat niet door jfc tul Spiegeltent HULST - Het bestuur van de stichting Gemeenschapswerk is niet bereid zich neer te leggen bij het besluit van de Hulster gemeenteraad het plaatselijk opbouworgaan met ingang van 1 ja nuari 1990 op te heffen. Het stichtingsbestuur heeft in een bezwaarschrift de Hulster raad gevraagd het besluit van 28 juni in te trekken eri de subsidierelatie tussen de gemeente en de stichting te herstellen. Volgens het bestuur hebben het Hul ster college (bij de voorbereiding van het raadsvoorstel) en de raad (bij de besluitvorming) gehandeld in strijd met artikelen in de Welzijnswet, de ei- PHILIPPINE - Een passagier van de automobiliste H. van de L. uit Waal wijk moest woensdag met knieletsel naar het ziekenhuis in Terneuzen worden vervoerd, nadat Van de L. met haar wagen op de Zandstraat in Phi lippine in een sloot was terechtgeko men. De autobestuurster haalde drie auto's en een tractor in. Toen zij de laatste wagen, achter de tractor, wilde inha len, week die ook uit naar links om de tractor in te halen. Van de L. ontweek de auto, raakte daarbij in een slip en reed vervolgens de sloot aan de linker kant van de weg in. Advertentie Informeer vrijblijvend W75 JAAR VERTROUWD VAKN VAKMANSCHAP. NET EVEN ANDERSj Fred van Eedenstraat 1 TERNEUZEN Tel. 01150-13456 1 Hof te Zandeplein 17 KLOOSTERZANDE Tel 01148- 1412 Jf gen subsidieverordening inzake wel zijn, het vertrouwensbeginsel en het zorgvuldigheidsbeginsel. Met name het laatste wordt het ge meentebestuur door de stichting Ge meenschapswerk zwaar aangerekend. „Van de overheid, in dit geval de ge meente, mag verwacht worden dat zij de nodige zorgvuldigheid betracht bij het totstandkomen van de inhoud van besluiten. Dit houdt in dat de overheid zich goed laat informeren, overleg pleegt met betrokkenen en tot een zorgvuldige afweging komt van de fac toren en overwegingen die bij het te nemen besluit betrokken zijn. Dit be ginsel is door de gemeente Hulst op grove wijze geschonden", zegt het stichtingsbestuur. OOSTBURG - De twintigjarige M. F. H. uit Schoondijke werd donderdag, tijdens de strafzitting van het kanton gerecht in Terneuzen, door rechter mr B. J. R. P. Verhoeven veroordeeld tot een boete van 395 gulden. De jongen werd in januari door de politie aange houden, omdat hij zonder rijbewijs op een crossmotor reed in de Rembrandt van Rijnstraat in Oostburg. De motor was bovendien niet verzekerd. De jongen had ruimhartig bekend. Hij wilde alleen even een nieuwe zuiger in de machine uitproberen. Officier van justitie mr R. H. A. M. Beaumont acht te de zaak bewezen. Hij wees op het on verantwoorde gedrag van de jongen. „De gevolgen van niet verzekerd rij den en zonder rijbewijs een motor be sturen kunnen groot zijn als het een keer mis gaat." Hij eiste 195 gulden voor het onbevoegd rijden en 300 gul den voor besturen van een onverze kerd motorvoertuig. Rechter Verhoeven vonniste milder. Hij veranderde de 300 gulden in 200 gulden, omdat hij de jongen niet de persoon vond die opzettelijk zonder rijbewijs zou rijden. Ook voegde hij hem een lesje toe. „U moet maar be denken: stel dat u aangereden wordt door iemand zonder rijbewijs en u be landt in een rolstoel. Dan kijkt u er wel anders tegenaan." F. J. L. van H. uit Oostburg parkeerde in januari zijn wagen in de Nieuw- straat in Oostburg. De politie consta teerde daar dat zijn auto niet apk-ge- keurd was. Hij bleek al vanaf april 1988 in een ongekeurde wagen te rij den. In zijn verweer voor de kanton rechter vertelde H. dat zijn voertuig destijds niet door de keuring kwam, omdat een lpg-installatie niet vol deed aan de eisen. „Ik heb vervolgens de installatie eruit gehaald en dacht dat het verder wel in orde was." Dat hij voor een goedge keurde wagen een stickertje nodig had en papieren, was niet in hem opgeko men. „Het was de eerste keer dat ik hem had laten keuren. Van een keu ringsbewijs had ik geen weet." Officier van justitie Beaumont vond dat het verhaal van Van H. niet op ging. „Het moet hem duidelijk zijn ge weest dat de wagen gekeurd moest zijn. De apk-keuring bestaat al lang en is overal bekend. Als een auto niet goedgekeurd is en je krijgt geen stic ker, kun je niet menen dat hij goedge keurd is." Omdat Van H. eerder een schikking was aangeboden, eiste hij een boete van 120 gulden. Rechter Ver hoeven sloot zich hierbij aan. De Gentenaar E. S. S. parkeerde zijn voertuig in juli '88 op de Ringdijk Noord, waar een parkeerverbod geldt. Bovendien had S. het schikkingspa pier, waarop de boete stond vermeld, niet betaald. „Ik had mijn stiefzuster met haar kleinzoon op bezoek. Die kleine jongen heeft het papier ver scheurd." Direct daarop had hij per expresse een brief over de kwestie naar het kanton gerecht gestuurd, maar die bleek daar nooit aangekomen. Verhoeven had tenminste naar zijn zeggen nooit een dergelijke brief ontvangen. Maar S. wapperde met het bewijs van de ex- pressebrief. Hij had het vermoedelijk naar een verkeerd adres gestuurd. Ondanks dit alles achtte de officier overtreding van het parkeerverbod be wezen. Hij eiste 50 gulden boete: het zelfde bedrag dat op het schikkingsfor mulier prijkte. De rechter sloot zich hierbij aan. AARDENBURG - De avond- markt in Aardenburg, die voor het vierde achtereenvolgende jaar op 18 augustus gehouden zou worden, gaat niet door. Van de winkeliers in Aardenburg waren er maar vier bereid een kraampje met koopwaren op te zetten. Het noopte de winke liersvereniging Warvo tot afbla zen van de braderie. Burgemeester E. F. Jongmans vindt het „heel jammer" dat er dit jaar geen avondmarkt is. „De avondmarkt is juist een activi teit die steeds bekender ging worden bij de mensen en is een gebeurtenis die past bij het zo merseizoen. Daar heb je als on dernemer alleen voordeel van." "Ik vind het spijtig dat deze acti viteit die zich steeds verder aan het uitbreiden was, nu wordt stopgezet", reageert J. Wester- weele, penningmeester van de organiserende winkeliervereni- ging. Eén verklaring is dat veel middenstanders op vakantie zijn. Een andere is echter dat men geen zin meer in de markt heeft. „We hebben pas een braderie achter de rug. Daarna hebben de meesten geen zin meer nog een keer een mee te doen. Het is ze gewoon te veel werk. Maar vol gend jaar proberen we het ge woon opnieuw." Het gemeentebestuur heeft volgens het bestuur nagelaten overleg te voe ren met de direct betrokkenen, even min is gesproken met de cliënten van de stichting en provinciale en landelij ke organisaties die na liquidatie van het gemeenschapswerk het werk van deze instelling moeten overnemen. Naast de overname van de werkzaam heden door overkoepelende organsia- ties zou de gemeente zelf een deel van de taken van de stichting overnemen. Dat er volstrekt geen duidelijkheid be staat over de wijze waarop deze amb telijke ondersteuning aan verenigin gen en instellingen er zal uitzien is vol gens het bestuur van Gemeenschaps werk een groot manco. Voorts wordt gevreesd dat de gemeentelijke onder steuning nimmer neutraal en objectief zal verlopen. Dat het gemeentebestuur bij de eva luatie van de werkzaamheden van de stichting gedurende de afgelopen twee jaar zich positief uitgelaten heeft over de werkzaamheden en aan pak van de stichting is niet te rijmen met het voorstel dat in juni door de raad behandeld en aangenomen werd. Het stichtingsbestuur is dan ook van mening dat de gemeente het vertrou wensbeginsel danig geschonden heeft. „Het komt er op neer dat de overheid gerechtvaardigd gewekte verwachtin gen moet honoreren", wordt in het be zwaarschrift gesteld. Het bestuur vindt het ook bezwaarlijk dat de opheffing van de stichting uit sluitend gebaseerd is op financiële overwegingen. Dat de gemeente een deel van de taken van de op te heffen stichting wil overhevelen naar de ge meentelijke diensten kost de gemeen te bovendien nog eens geld. Het be stuur twijfelt aan de zogenaamde in verdieneffecten waarover wethouder P. V. V. Weemaes (welzijn) de afgelo pen maanden veelvuldig heeft gespro ken. Ook de opmerking van Weemaes, op 27 juni tijdens een beraad met be trokkenen over de kwestie, dat het voorstel tot het beëndigen van de sub sidierelatie niet op tafel had gelegen als gemeenteambtenaren geen mi nuut tijd over hadden, is het bestuur in het verkeerde keelgat geschoten. „Daarmee blijkt de stelling van de Stichting bevestigd te worden, dat het particulier initiatief moet bloeden voor het interne probleem van een overschot aan gemeente-ambtena ren", aldus het bestuur, Voorafgegaan door het Belgische fregat Wielingen (l) passeert het Duitse oor logsschip Emden de zeesluis in Terneuzen. TERNEUZEN - Acht schepen van het NAVO-eskader Stanavforlant zijn dit weekeinde in de haven van Gent te bezichtigen. Het eerste schip, de Westduit- se Emden, meerde donderdag al af in het Groot Dok. Samen met het Belgische fregat Wielingen, dat als gastschip ook aan de vlootschouw deelneemt, voer de Emden net na de middag door de zeesluis van Terneuzen. De overige schepen komen vandaag, vrijdag, in Gent aan. Het eskader (met schepen uit Nederland, West-Duitsland, Groot-Brittannië, de Verenigde Sta ten, Canada en Portugal) blijft tot woensdag in de Gentse haven liggen. De schepen liggen aan de kaaien 32, 33 en 33a. Bezoekers kunnen zaterdag- en zondagmiddag tussen twee en vijf uur voet aan boord zetten. TERNEUZEN - De Terneuzense wa tertoren is sinds donderdag officieel eigendom van de Nederlandse Kabel Maatschappij (NKM). Hoofd produk- tie C. van Gremberghe van de WMZ droeg op één van de platforms van de toren de sleutels over aan A. E. R. de Veer van de NKM. Vervolgens werd de vlag van de kabelexploitant gehe sen. CAI Zeeuwsch-Vlaanderen, een 'dochter' van de NKM, heeft een aan tal schotelantennes boven op de wa tertoren geïnstalleerd om de pro gramma's van buitenlandse televisie stations aan haar abonnees in zes Zeeuws-Vlaamse gemeenten door te kunnen geven. De watermaatschappij heeft de toren niet meer nodig voor de opslag van wa ter. Bij de ingebruikname van de wa terbekkens bij Philippine werd daar om al besloten de toren af te stoten. „Het kostte ook te veel geld om het ge bouw te onderhouden. Bovendien hadden we nog een fors bedrag moeten uittrekken om de toren op te knappen. Nu de toren voor andere doeleinden wordt gebruikt, kunnen de kosten veel lager blijven", verklaarde H. J. van den Berge, chef algemene zaken van de WMZ. De CAI huurde overigens al een ruimte in de watertoren. Twee politie diensten en sleepdienst en bergingsbe drijf Muller huren ook ruimtes in de to ren. „Zij kunnen dat in de toekomst rustig blijven doen. Ze huren nu ge woon bij ons", aldus De Veer. Hoofd produktie C. van Gremberghe van de Watermaatschappij draagt de wa tertoren over aanA. E. R de Veer van de Nederlandse Kabel Maatschappij door het gezamenlijk hijsen van de NKM-vlag. CAI Zeeuwsch-Vlaanderen heeft de toren gekocht met het oog op de toe komst. Het kantoor aan de Scheldeka- de wordt te klein. „Op termijn zullen we op de begane grond van de toren kantoorruimten creëren. Maar ik ver wacht niet dat we voor volgend jaar beginnen met de interne verbou wing", zei De Veer. In de toren is ruim te genoeg voor uitbreiding. Het aan sluiten van de commerciële zenders TV 10 en Veronique zal bijvoorbeeld - technisch - geen enkel probleem ople veren. „We hebben een basiscapaci teit van zo'n dertig kanalen. We geven nu vijftien zenders door en hebben dus nog ruimte genoeg. Wel moet er voor elke uitbreiding extra appara tuur worden gekocht", legde De Veer uit. De gemeenten die gebruik maken van het Zeeuws-Vlaamse CAl-net (alleen Aardenburg en Hulst zijn niet aange sloten) moeten wel akkoord gaan met de uitbreiding. De meeste gemeente raden hebben eerder vastgesteld dat het abonnementsgeld niet boven de twintig gulden per maand mag uitko men. Nu betalen de abonnees in de ver schillende gemeenten zo'n achttien gulden. „De uitbreiding met TV 10 en Veronique zal de abonnee niet meer kosten dan een paar dubbeltjes per maand", stelde De Veer. Dan moet wel elke abonnee meedoen en is er geen mogelijkheid om 'nee' tegen de twee commerciële zenders te zeggen. „De techniek is al wel zo ver dat we indivi dueel kunnen regelen wie welke zen ders in huis krijgt. Maar dat is voorals nog veel te duur. Als je nu achttien gul den per maand betaalt, moet je dan misschien wel 36 of veertig piek neer tellen.". Het terrein van het Straatfestival gezien vanaf de zeedijk. Het Arsenaal is prominent aanwezig, recht ervoor de spiegeltent met links daarvan de informatietent en het restaurant. Achterin bij de Vissershaven staat het parade theater van cinema La Lumière, de ingang van het terrein komt links daarvan. Het festivalterrein bij het Arsenaal in Vlissingen moet verzorgder zijn dan vorig jaar. Organisator Klaas Overdam vindt dat het Straatfestival wat dat betreft iets goed te maken heeft tegenover het publiek. Het nieuwe festivalterrein bleek toen een zorgenkind je, mede omdat het voor de eerste keer werd gebruikt en omdat het aan voldoende geld ontbrak voor een be hoorlijke inrichting. Het buitenpodium dat in 1988 niet helemaal kon wor den afgebouwd wegens geldgebrek, komt dit jaar niet terug. Het hoofdpodium is op de begane grond van het Arsenaalgebouw. De benedenverdieping doet in haar geheel dienst als zaal, terwijl vorig jaar slechts de helft werd benut. Het terrein buiten is dankzij de plaatsing van vijf tenten kleiner en intiemer gemaakt. De bezoe kers lopen na het passeren van de kassa aan de kant van de Vissershaven op een paradetheater uit 1890 af. De reizende bioscoop La Lumière is erin ondergebracht. De cinema vertoont stomme films die door een zangeres. pianist en explicateur tot leven worden gebracht. De traditionele spiegeltent is evenwijdig aan de ingang van het Arsenaal geplaatst. De kleine informatietent staat links van de spiegeltent en daarnaast is donderdag een grote tent gezet voor het restaurant. Het tentje van theatergroep De Stijle Want komt naast die van La Lu mière. Vrijwilligers waren donderdagochtend vroeg al druk be zig met de bouwwerkzaamheden. Het terrein was 's morgens nog vrijwel kaal, maar aan het einde van de middag stond het bijna vol. Alleen de terrassen moeten nog worden ingericht. De toiletvoorziening was vorig jaar hopeloos. De toiletwagen stond net buiten het ge bied aan de Emmastraat. De buurt had daar last van. De wc's komen nu op de begane grond in het Arsenaal gebouw. De organisatie steekt in vergelijking met 1988 twee keer zoveel geld in de inrichting van het terrein. Waaraan de centen allemaal worden besteed, wil Over dam nog niet vertellen. Het publiek wacht, volgens hem, een verrassing. Het Straatfestival barst mor gen, zaterdag, los in Vlissin gen. De binnenstad wordt zaterdag middag op stelten gezet door zeker vijftien straattheatergroepen. De organisatie heeft dit jaar, voor zover nu bekend, te maken met wei nig wijzigingen in het programma. „Alle contracten zijn getekend", volgens Klaas Overdam, al jaren dé motor achter het Straatfestival, „maar we kunnen de balans pas goed opmaken aan het einde van de slotdag, zaterdag 5 augustus." Overdam verzekert dat er dit jaar geen herhaling zal zijn van wat vorig jaar met het concert van Womack Womack gebeurde. Dat viel uit, om dat het Amerikaanse duo juist in die tijd een grote hit had in Groot-Brit tannië. Womack Womack wilde meer geld voor een optreden in Vlis singen. Overdam weigerde. „Wij hadden die centen gewoon niet", herhaalt hij. „We hadden hen voor een vaste prijs geboekt. Als die wordt verhoogd, moet je een keuze maken". De hoofdattracties die de komende week het Arsenaalpodium beklim men zijn, aldus de organisator, vrij wel honderd procent zeker. King Sunny Adé die op de slotavond in Vlissingen staat, maakt een tournee door Europa. De Nigeriaanse musi cus is ook in Rotterdam en Amster dam gecontracteerd. Maxim Ho ward komt speciaal uit Duitsland naar Vlissingen. „Ik ken de manager van deze Amerikaanse zangeres heel goed", geeft Overdam aan. „Zij is er." Dat geldt ook voor de Zaïrees Emmy Ongala die dinsdag zijn Afri kaanse ritmes in het Arsenaal laat klinken, en zijn Braziliaanse collega Hermeto Pascoal. Pascoal speelt donderdag. Ondanks weinig programmawijzi- daarom komen ze zaterdag niet naar Vlissingen. Het optreden op zondag gaat ook niet door." Hun plaats wordt niet officieel opge vuld. De komst van enkele jonge straatgroepen moet het verlies goed maken. De toneelvereniging Wa- lichrum uit Oostkapelle voert een wagenspel uit. De straatartiest Da ve March, bekend van het Festival of Fools, en Love Company van de Vlissinger Lex Maes vullen het ge vallen gaatje verder op. Theater groep Boutchick staat morgen, za terdag, twee uur eerder dan gepland in de Walstraatpromenade, vanaf 13.00 uur. King Sunny Adé: topattractie. gingen kampt de organisatie weer met eenzelfde probleem als waar voor ook Womack Womack zorg den. De theatergroep l'Institut Jonglage uit Frankrijk kreeg vorige week ineens een extra noot op haar zang. „Alles was geregeld", ver klaart Overdam, „tot de Duitse ma nager van de Fransen belde en meer geld vroeg. Dat hebben we niet en vlissingen 19 8 9 Het Zomer Orkest Nederland (ZON) speelt maandag vanaf 15.00 uur op de Oude Markt in plaats van dins dagmiddag. ZON wordt gevormd door vijftig jonge amateurmusici en conservatorium-studenten en is een initiatief van de stichting Melo- maan. Ze spelen met name blaas muziek en trekken zondag, maan dag en dinsdag door Zeeland. De spiegeltent - officiële naam spie- geldanssalon - brengt elke avond' twee optredens. Frans de Bie, eige naar van de tent, heeft twee afzeg gingen moeten verwerken. „Het Straatfestival valt in een periode waarin ook veel muzikanten met vakantie gaan", legt De Bie uit. Het Charivari Trio - met muziek en een show uit het oude Cuba - is maandagavond niet beschikbaar en wordt vervangen door een extra concert van de Britse éénmansband Johnny G. De groep Cooper Test is ook op verlof. De formatie Narrow Escape - met Fats Domino-achtige muziek - komt dinsdag uit Nijme gen naar Vlissingen om dit verlies" goed te maken. Het enthousiasme straalt helemaal van haar ge zicht af. Pianiste Marcela Simons-Clarisse uit Vlissingen heeft daar alle reden toe. De organisatie van het Straatfestival heeft een beroep gedaan op haar muzikale talenten. Zij speelt van maandag tot en met Pianiste Marcela Simons-Clarisse: „Leuk om erbij te doen." volgende week zaterdag elke avond van vijf tot zeven uur in het restaurant op het Straatfestival-terrein. „Ik volg de klassieke piano-opleiding aan het Brabants Conservatorium in Tilburg. Dit is gewoon leuk erbij te doen". Marcela is 22 jaar. Ze komt oorspronkelijk uit Tilburg en woont sinds enige tijd met haar man Jacob Simons in Vlissingen. „Een medewerkster van het Straatfestival belde een keer op. Ze vroeg of één van ons, Jacob speelt, ook piano, op het Straatfestival wilde spelen. Ik heb vrij snel toegehapt". Marcela nam de taak op zich. Jacob die ook piano studeert aan het conservatorium in Tilburg, maakte daar geen punt van. Hij heeft zich toegelegd op orgelconcerten en is regelmatig te horen tijdens markt- concerten die vrijdags tussen 12.00 en 13.30 uur in de Sint-Jacobskerk in Vlissingen worden gehouden. Jacob heeft bekendheid verworven in de orgelwereld en is in november op de televisie te zien in het NRCV-program-, ma Opmaat. „Ik wilde het zelf niet zo direct doen, want ik ben meer organist dan pianist", aldus de musicus. Aan de reactie van Marcela te zien, heeft hij een prima besluit genomen. „Dit aanbod is totaal onverwacht ge komen. Ik vind het heel leuk", vertelt zij. „Ik doe weer podiumervaring op". Ze speelt al geregeld in het open baar, maar dan gaat het veelal om de begeleiding van solisten die meedoen aan een concours en het geven van enkele klassieke concerten. „Wat ik op het festival ga doen, is totaal iets anders. Ik moet een sfeer scheppen door amusementsmuziek te spelen. Ik wil het mezelf ook niet moeilijk maken, want 't moet leuk blijven. Ik speel stukken die ik zelf ook mooi vind, dan kan ik ook nog genieten". Zij laat een paar stukken zien. Rêverie van Laurens van Rooijen, Zuidamerikaanse en jazzy muziek komen tevoorschijn. Als zevenjarige begon ze met pianomuziek. „Mijn oom had een harmonium. Ik heb daarop wat liedjes geleerd en m'n ouders hebben daarna een piano gekocht". Haar echtgenoot Jacob moest als achtjarige pianolessen vol gen. „Ik had absoluut geen zin, maar na een paar lessen was ik verslaafd". De twee musici hopen volgend jaar af te studeren. Marcela ziet de bijdrage aan het Straatfes tival als een stapje op weg naar werk. „Je krijgt meer bekendheid en rolt zo steeds verder het vak in".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 29