Watertoren Terneuzen voortaan 'antennemast' Pianiste Marcela Simons zorgt voor sfeer in restaurant Vertrouwen in verloop negende Straatfestival Festivalterrein wordt intiemer provincie Jongeman bestraft voor klap met bierglas Eskader op weg naar Gent BURGEMEESTER KRIJGT HANDTEKENINGEN Handtekeningen Uitsmijter Buit van 2500,- bij [diefstal op strand Katten vergiftigd in Krabbendijke Auto uitgebrand door defect KABELMAATSCHAPPIJ KOOPT GEBOUW TV 10 VLISSINGEN OP STELTEN Auto in de sloot na inhaalmanoeuvre: passagier gewond VRIJDAG 28 JULI 1989 sbw Spiegeltent Het terrein van het Straatfestival gezien vanaf de zeedijk. Het Arsenaal is prominent aanwezig, recht ervoor de spiegeltent met links daarvan de informatietent en het restaurant. Achterin bij de Vissershaven staat het parade theater van cinema La Lumière, de ingang van het terrein komt links daarvan. Het festivalterrein bij het Arsenaal in Vlissingen moet verzorgder zijn dan vorig jaar. Organisator Klaas Overdam vindt dat het Straatfestival wat dat betreft iets goed te maken heeft tegenover het publiek. Het nieuwe festivalterrein bleek toen een zorgenkind je, mede omdat het voor de eerste keer werd gebruikt en omdat het aan voldoende geld ontbrak voor een be hoorlijke inrichting. Het buitenpodium dat in 1988 niet helemaal kon wor den afgebouwd wegens geldgebrek, komt dit jaar niet terug. Het hoofdpodium is op de begane grond van het Arsenaalgebouw. De benedenverdieping doet in haar geheel dienst als zaal, terwijl vorig jaar slechts de helft werd benut. Het terrein buiten is dankzij de plaatsing van vijf tenten kleiner en intiemer gemaakt. De bezoe kers lopen na het passeren van de kassa aan de kant van de Vissershaven op een paradetheater uit 1890 af. De reizende bioscoop La Lumière is erin ondergebracht. De cinema vertoont stomme films die door een zangeres, pianist en explicateur tot leven worden gebracht. De traditionele spiegeltent is evenwijdig aan de ingang van het Arsenaal geplaatst. De kleine informatietent staat links van de spiegeltent en daarnaast is donderdag een grote tent gezet voor het restaurant. Het tentje van theatergroep De Stijle Want komt naast die van La Lu mière. Vrijwilligers waren donderdagochtend vroeg al druk be zig met de bouwwerkzaamheden. Het terrein was 's morgens nog vrijwel kaal. maar aan het einde van de middag stond het bijna vol. Alleen de terrassen moeten nog worden ingericht. De toiletvoorziening was vorig jaar hopeloos. De toiletwagen stond net buiten het ge bied aan de Emmastraat. De buurt had daar last van. De wc's komen nu op de begane grond in het Arsenaal gebouw. De organisatie steekt in vergelijking met 1988 twee keer zoveel geld in de inrichting van het terrein. Waaraan de centen allemaal worden besteed, wil Over dam nog niet vertellen. Het publiek wacht, volgens hem, een verrassing. Groot aantal voorstanders behoud ULV-vliegveldje BROUWERSH'AVEN - Het besluit van minister Smit-Kroes om geen toestemming te geven voor een ULV-terrein onder Brouwershaven wordt volgende week al aangevochten met een AROB-procedure. De eigenaar en havenmeester van het vliegterrein, de heer J. Gast stapt dan namelijk naar de rechter. Dit werd donderdag duidelijk toen burgemeester L. N. Labruyere 852 handtekeningen kreeg aangeboden vóór behoud van het vliegveld. Zoals gemeld moet het terreintje per 1 september worden gesloten. De AROB-rechter krijgt ook een ver zoek voorgelegd tot het treffen van een zogenoemde voorlopige voorziening, met de bedoeling de ULV's nog in de lucht te houden, in afwachting van een definitieve uitspraak van de Raad van State. Bij de komende gerechtelijke stappen weet Gast, tevens bestuurs lid, zich verzekerd van de juridische steun van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart (KNVL), waarbij de Vliegclub Brouwershaven is aangesloten. Secretaris L. Sassen van de KNVL bood donderdag de lijsten met 852 handtekeningen van voorstanders van handhaving van het bestaande vliegterrein nabij Brouwershaven aan burgemeester Labruyère aan. Van de ondertekenaars wonen er vol gens Sassen 391 in de gemeente Brou wershaven: 248 in de kern Brouwers haven en 143 in de onmiddellijke om geving van het vliegterrein. Van de overige handtekeningen zijn er voorts eveneens nog 143 van inwoners van Schouwen-Duiveland; 318 onderteke naars zijn buiten de regio woonachtig. Sassen meende dat met name stem van het ministerie van VROM, in het advies aan minister Smit, de vliegclub Brouwershaven duur te staan is te ge komen. „En in veel mindere mate het advies van de Rijks Luchtvaart Dienst." Sassen liet burgemeester Labruyère weten van veel ondertekenaars te heb ben gehoord: „We begrijpen niet dat het veld dicht moet, want we hebben er echt geen last van." Daarnaast vond hij de vraag 'wat is de politiek van plan met Schouwen-Duiveland' van veel wezenlijker betekenis. Sassen: „Want er zijn mensen die van dit eiland een dun bevolkt slaapgebied willen ma ken, met niets dan vogels en stilte. Een eiland voor de 'happy-few'. Maar wie op een flatje in Ommoord of Spijkenis- se woont denkt daar anders over." MIDDELBURG - De 22-jarige J. de R. uit Zoutelande stond donderdag voor de politierechter in Middelburg om dat hij 4 september vorig jaar de 19-ja- rige J. W. P. in de discotheek Jojo in zijn woonplaats een klap met een bierglas in het gezicht had gegeven. Als gevolg daarvan liep P. een snij- wond van bijna vier centimeter vlak naast zijn linkeroog op. Dat gebeurde 's nachts om één uur, terwijl er een groepje van zo'n tien man met elkaar stond te praten. De R. ver klaarde dat hij niet van zijn barkruk af geweest was en over zijn schouder heen alleen maar bier in P.'s gezicht had willen gooien, waarbij het glas uit zijn hand schoot. Het slachtoffer ge tuigde op de zitting dat De R. welbe wust geslagen had. Gezien de verwonding hield officier van justitie mr C. M. P. Nijmeijer het erop dat het glas inderdaad met krachtin P.'s gezicht was terechtgeko men, wat niet te rijmen viel met het verhaal van De R. Hij vond dat er spra ke was van een poging tot toebrengen van zwaar lichamelijk letsel en dat het puur geluk was dat het oog zelf niet was geraakt. Zijn eis was drie weken gevangenisstraf voorwaardelijk en 900 gulden boete. Verder vroeg hij toekenning van een schadevergoeding van 736 gulden aan P. die voor rekening van De R. komt. Dat bedrag betreft een behandeling van het litteken, die niet door de verze- j kering wordt betaald, en aanschaf van kleding in plaats van P.'s met bloed besmeurde spullen. Politierechter mr G. H. Nomes vonniste conform de eis. De 30-jarige J. J. S. en de 26-jarige R. H. F. van de V., beiden uit Kruiningen, I werden conform de eis tot 300 gulden boete veroordeeld voor het gezamen lijk mishandelen van de 22-jarige J. B. De twee hadden op 3 juli van het vorig jaar als uitsmijters bij de bar Kiekie- ris in 's-Heerenhoek B. hardhandig I buiten de deur gezet omdat hij binnen gevochten had. Ze gaven volmondig toe wat hen ten I laste werd gelegd, maar waren van me- ning juist gehandeld te hebben. „Vol- I gende keer als er zoiets aan de hand is [doe ik het weer zo", verklaarde S., die IB. een klap in het gezicht had gegeven. [Van de V. zei dat hij degene was die B. i naar buiten had gezwiept' en vond dat [volkomen terecht, daar B. 'dwars' was II geweest. De officier was echter van me ning dat er geweld was gebruikt zon- ider dat het strikt nodig was geweest. jlROUWENPOLDER - Op het strand Ivan Vrouwenpolder is donderdag- Itnorgen van een gezin uit Eindhoven leen tas met een videocamera en een fototoestel gestolen. De waarde van |de buit is 2500 gulden. [Woensdagnacht zijn uit een Duitse au- |o, die was geparkeerd aan de Fort den Haakweg in Vrouwenpolder, zes hen- pis en twee koffers met kleding ont- peemd. De achterruit was zorgvuldig losgewrikt. Burgemeester Labruyère zei niet te twijfelen aan de goede bedoelingen van de ondertekenaars maar verheel de niet dat de RLD wat hij noemde 'vrij zware argumenten' aanvoert om niet tot de aanwijzing van een ULV- terrein over te gaan. Tevens signa leerde hij de motie van de gemeente raad Brouwershaven, waarin wordt uitgesproken dat de gemeente haar medewerking aan het vliegproject zou beeindigen, althans wanneer niet voor 24 september een beslissing over het ULV-vliegen genomen zou zijn. De motie werd in april ingediend door de PvdA-fractie, en kreeg alleen de steun van SGP/RPF/GPV. VVD en CDA wa ren tegen. De 852 handtekeningen vóór behoud van het vliegterrein voor ultra lichte vliegtuigen zijn onlangs ingezameld. Het aantal betekent dat degenen die met het zetten van hun handtekening aangaven totaal geen hinder van de vliegactiviteiten te ondervinden in aantal ver uitsteken boven de onge veer 150 mensen die onlangs een hand tekeningenactie tégen handhaving van het ULV-terrein ondersteunden, betoogde Sassen. Burgemeester L. N. Labruyere (l) hoort de heer L. Sassen aan bij het aanbieden van de handtekeningen. In het midden havenmeester J. Gast en zijn echtgeno te. TERNEUZEN - Acht schepen van het NAVO-eskader Stanavforlant zijn dit weekeinde in de haven van Gent te bezichtigen. Het eerste schip, de Westduit- se Emden, meerde donderdag al af in het Groot Dok. Samen met het Belgische <i<Ul ^BStBIlK fregat Wielingen, dat als gastschip ook aan de vlootschouw deelneemt, voer de Emden net na de middag door de zeesluis van Terneuzen. De overige schepen komen vandaag, vrijdag, in Gent aan. Het eskader (met schepen uit Nederland, West-Duitsland, Groot-Brittannië, de Verenigde Sta ten, Canada en Portugal) blijft tot woensdag in de Gentse haven liggen. De schepen liggen aan de kaaien 32, 33 en 33a. Bezoekers kunnen zaterdag- en zondagmiddag tussen twee en vijf uur voet aan boord zetten. KRABBENDIJKE - In de omgeving van de Poststraat in Krabbendijke zijn sinds maandag zo'n zeven a acht katten vergiftigd. Volgens een woord voerder van de politie Reimerswaal is het al vaker voorgekomen dat in de zelfde straat katten worden vergiftigd. Onduidelijk is op welke manier dit ge beurt. De dader is onbekend. - r~ Voorafgegaan door het Belgische fregat Wielingen (l) passeert het Duitse oor logsschip Emden de zeesluis in Terneuzen. HEINKENSZAND - In de Oostergui- testraat in Heinkenszand is donder dag om ongeveer half twaalf een auto uitgebrand. Een mankement aan de gastank van het voertuig was de oor zaak. De rijkspolitie probeerde het vuur met een poederblusser uit te krij gen, maar dat lukte niet. Daarop maakte de brandweer het karwei af. De auto werd vernield. PHILIPPINE - Een passagier van de automobiliste H. van de L. uit Waal wijk moest woensdag met knieletsel naar het ziekenhuis in Terneuzen worden vervoerd, nadat Van de L. met haar wagen op de Zandstraat in Phi lippine in een sloot was terechtgeko men. De autobestuurster haalde drie auto's en een tractor in. Toen zij de laatste wagen, achter de tractor, wilde inha len, week die ook uit naar links om de tractor in te halen. Van de L. ontweek de auto, raakte daarbij in een slip en reed vervolgens de sloot aan de linker kant van de weg in. TERNEUZEN - De Terneuzense wa tertoren is sinds donderdag officieel eigendom van de Nederlandse Kabel Maatschappij (NKM). Hoofd produk- tie C. van Gremberghe van de WMZ droeg op één van de platforms van de toren de sleutels over aan A. E. R. de Veer van de NKM. Vervolgens werd de vlag van de kabelexploitant gehe sen. CAI Zeeuwsch-Vlaanderen, een 'dochter' van de NKM, heeft een aan tal schotelantennes boven op de wa tertoren geïnstalleerd om de pro gramma's van buitenlandse televisie stations aan haar abonnees in zes Zeeuws-Vlaamse gemeenten door te kunnen geven. De watermaatschappij heeft de toren niet meer nodig voor de opslag van wa ter. Bij de ingebruikname van de wa terbekkens bij Philippine werd daar om al besloten de toren af te stoten. „Het kostte ook te veel geld om het ge bouw te onderhouden. Bovendien hadden we nog een fors bedrag moeten uittrekken om de toren op te knappen. Nu de toren voor andere doeleinden wordt gebruikt, kunnen de kosten veel lager blijven", verklaarde H. J. van den Berge, chef algemene zaken van de WMZ. De CAI huurde overigens al een ruimte in de watertoren. Twee politie diensten en sleepdienst en bergingsbe drijf Muller huren ook ruimtes in de to ren. „Zij kunnen dat in de toekomst rustig blijven doen. Ze huren nu ge woon bij ons", aldus De Veer. Hoofd produktie C. van Gremberghe van de Watermaatschappij draagt de wa tertoren over aanA. E.Rde Veer van de Nederlandse Kabel Maatschappij door het gezamenlijk hijsen van de NKM-vlag. CAI Zeeuwsch-Vlaanderen heeft de toren gekocht met het oog op de toe komst. Het kantoor aan de Scheldeka- de wordt te klein. „Op termijn zullen we op de begane grond van de toren kantoorruimten creëren. Maar ik ver wacht niet dat we voor volgend jaar beginnen met de interne verbou wing", zei De Veer. In de toren is ruim te genoeg voor uitbreiding. Het aan sluiten van de commerciële zenders TV 10 en Veronique zal bijvoorbeeld - technisch - geen enkel probleem ople veren. „We hebben een basiscapaci teit van zo'n dertig kanalen. We geven nu vijftien zenders door en hebben dus nog ruimte genoeg. Wel moet er voor elke uitbreiding extra appara tuur worden gekocht", legde De Veer uit. De gemeenten die gebruik maken van het Zeeuws-Vlaamse CAI-net (alleen Aardenburg en Hulst zijn niet aange sloten) moeten wel akkoord gaan met de uitbreiding. De meeste gemeente raden hebben eerder vastgesteld dat het abonnementsgeld niet boven de twintig gulden per maand mag uitko men. Nu betalen de abonnees in de ver schillende gemeenten zo'n achttien gulden. „De uitbreiding met TV 10 en Veronique zal de abonnee niet meer kosten dan een paar dubbeltjes per maand", stelde De Veer. Dan moet wel elke abonnee meedoen en is er geen mogelijkheid om 'nee' tegen de twee commerciële zenders te zeggen. „De techniek is al wel zo ver dat we indivi dueel kunnen regelen wie welke zen ders in huis krijgt. Maar dat is voorals nog veel te duur. Als je nu achttien gul den per maand betaalt, moet je dan misschien wel 36 of veertig piek neer tellen." volgende week zaterdag elke avond van vijf tot zeven uur in het restaurant op het Straatfestival-terrein. „Ik volg de klassieke piano-opleiding aan het Brabants Conservatorium in Tilburg. Dit is gewoon leuk erbij te doen". Marcela is 22 jaar. Ze komt oorspronkelijk uit Tilburg en woont sinds enige tij d met haar man Jacob Simons in Vlissingen. „Een medewerkster van het Straatfestival belde een keer op. Ze vroeg of één van ons, Jacob speelt ook piano, op het Straatfestival wilde spelen. Ik heb vrij snel toegehapt". Marcela nam de taak op zich. Jacob die ook piano studeert aan het conservatorium in Tilburg,- maakte daar geen punt van. Hij heeft zich toegelegd op orgelconcerten en is regelmatig te horen tijdens markt- concerten die vrijdags tussen 12.00 en 13.30 uur in de Sint-Jacobskerk in Vlissingen worden gehouden. Jacob heeft bekendheid verworven in de orgelwereld en is in november op de televisie te zien in het NRCV-program- ma Opmaat. „Ik wilde het zelf niet zo direct doen, want ik ben meer organist dan pianist", aldus de musicus. Aan de reactie van Marcela te zien, heeft hij een prima besluit genomen. „Dit aanbod is totaal onverwacht ge komen. Ik vind het heel leuk", vertelt zij. „Ik doe weer podiumervaring op". Ze speelt al geregeld in het open baar, maar dan gaat het veelal om de begeleiding van solisten die meedoen aan een concours en het geven van enkele klassieke concerten. „Wat ik op het festival ga doen, is totaal iets anders. Ik moet een sfeer scheppen door amusementsmuziek te spelen. Ik wil het mezelf ook niet moeilijk maken, want 't moet leuk blijven. Ik speel stukken die ik zelf ook mooi vind, dan kan ik ook nog genieten". Zij laat een paar stukken zien. Rêverie van Laurens van Rooijen, Zuidamerikaanse en jazzy muziek komen tevoorschijn. Als zevenjarige begon ze met pianomuziek. „Mijn oom had een harmonium. Ik heb daarop wat liedjes geleerd en m'n ouders hebben daarna een piano gekocht". Haar echtgenoot Jacob moest als achtjarige pianolessen vol gen. „Ik had absoluut geen zin, maar na een paar lessen was ik verslaafd". De twee musici hopen volgend jaar af te studeren. Marcela ziet de bijdrage aan het Straatfes tival als een stapje op weg naar werk. „Je krijgt meer bekendheid en rolt zo steeds verder het vak in". Het Straatfestival barst mor gen, zaterdag, los in Vlissin gen. De binnenstad wordt zaterdag middag op stelten gezet door zeker vijftien straattheatergroepen. De organisatie heeft dit jaar, voor zover nu bekend, te maken met wei nig wijzigingen in het programma. „Alle contracten zijn getekend", volgens Klaas Overdam, al jaren dé motor achter het Straatfestival, „maar we kunnen de balans pas goed opmaken aan het einde van de slotdag, zaterdag 5 augustus." Overdam verzekert dat er dit jaar geen herhaling zal zijn van wat vorig jaar met het concert van Womack Womack gebeurde. Dat viel uit, om dat het Amerikaanse duo juist in die tijd een grote hit had in Groot-Brit tannië. Womack Womack wilde meer geld voor een optreden in Vlis singen. Overdam weigerde. „Wij hadden die centen gewoon niet", herhaalt hij. „We hadden hen voor een vaste prijs geboekt. Als die wordt verhoogd, moet je een keuze maken". De hoofdattracties die de komende week het Arsenaalpodium beklim men zijn, aldus de organisator, vrij wel honderd procent zeker. King Sunny Adé die op de slotavond in Vlissingen staat, maakt een tournee door Europa. De Nigeriaanse musi cus is ook in Rotterdam en Amster dam gecontracteerd. Maxim Ho ward komt speciaal uit Duitsland naar Vlissingen. „Ik ken de manager van deze Amerikaanse zangeres heel goed", geeft Overdam aan. „Zij is er." Dat geldt ook voor de Zaïrees Emmy Ongala die dinsdag zijn Afri kaanse ritmes in het Arsenaal laat klinken, en zijn Braziliaanse collega Hermeto Pascoal. Pascoal speelt donderdag. Ondanks weinig programmawijzi- Het enthousiasme straalt helemaal van haar ge zicht af. Pianiste Marcela Simons-Clarisse uit Vlissingen heeft daar alle reden toe. De organisatie van het Straatfestival heeft een beroep gedaan op haar muzikale talenten. Zij speelt van maandag tot en met Pianiste Marcela Simons-Clarisse: „Leuk om erbij te doen." daarom komen ze zaterdag niet naar Vlissingen. Het optreden op zondag gaat ook niet door." Hun plaats wordt niet officieel opge vuld. De komst van enkele jonge straatgroepen moet het verlies goed maken. De toneelvereniging Wa- lichrum uit Oostkapelle voert een wagenspel uit. De straatartiest Da ve March, bekend van het Festival of Fools, en Love Company van de Vlissinger Lex Maes vullen het ge vallen gaatje verder op. Theater groep Boutchick staat morgen, za terdag, twee uur eerder dan gepland in de Walstraatpromenade, vanaf 13.00 uur. Het Zomer Orkest Nederland (ZON) speelt maandag vanaf 15.00 uur op de Oude Markt in plaats van dins dagmiddag. ZON wordt gevormd door vijftig jonge amateurmusici en conservatorium-studenten en is een initiatief van de stichting Melo- maan. Ze spelen met name blaas muziek en trekken zondag, maan dag en dinsdag door Zeeland. De spiegeltent - officiële naam spie- geldanssalon - brengt elke avond' twee optredens. Frans de Bie, eige naar van de tent, heeft twee afzeg gingen moeten verwerken. „Het Straatfestival valt in een periode waarin ook veel muzikanten met vakantie gaan", legt De Bie uit. Het Charivari Trio - met muziek en een show uit het oude Cuba - is maandagavond niet beschikbaar en wordt vervangen door een extra concert van de Britse éénmansband Johnny G. De groep Cooper Test is ook op verlof. De formatie Narrow Escape - met Fats Domino-achtige muziek - komt dinsdag uit Nijme gen naar Vlissingen om dit verlies goed te maken. King Sunny Adé: topattractie. gingen kampt de organisatie weer met eenzelfde probleem als waar voor ook Womack Womack zorg den. De theatergroep l'Institut Jonglage uit Frankrijk kreeg vorige' week ineens een extra noot op haar zang. „Alles was geregeld", ver klaart Overdam, „tot de Duitse ma nager van de Fransen belde en meer geld vroeg. Dat hebben we niet en FFSvTÏWI

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 25