Zonder bepakking Natuurrampen in China Kans op dioxine in melk uit pak is zeer gering Wrakstuk opgeruimd John Major op de post van Sir Geoffrey Howe Israël wil duidelijkheid Egypte over busongeluk BLOEMKOOL EN HAMBURGERS Zeeuwse steden tegen rijverbod vandaag WAARSCHUWINGSFASE SMOG WACHTLIJST ONVERANTWOORD LANG ZOMER IN ZEELAND Exxon weigert reiniging kust Alaska Nog 5 dagen veel halve prijzen in onze opruiming ooftman Vrij zonnig De PZC-evenementenlijst wijst u de weg! Pagina 11 232e jaargang no. 167 Dinsdag 25 juli 1989 UTRECHT (ANP) - Wegens de lange wachtlijsten voor hart operaties en een verwachte toename van het aantal hartpa tiënten, voorziet de Nederlandse Hartstichting een uitbrei ding van het aantal operaties met 50 procent tot zo'n 15.000 per jaar. Het advies van de Begeleidingscommissie Hartchirurgie om 12.500 operaties per jaar mogelijk te maken, is „veel te voorzichtig", aldus maandag directeur W. Stiggelbout van de Hartstichting. Fouten Autogebruik Doek valt Torenvalk Scouts Stuur Problematiek Tolhoek THATCHER HAALT BEZEM DOOR KABINET Terneuzen NEDERLANDSE VROUW GEDOOD Bloemkool, per stuk Hamburgers, ongepaneerd, albert heyn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Droog en overwegend zonnig. Van middag enkele wolkenvelden. Eerst zwakke, later matige noordenwind. Temperatuur 23 graden aan zee. dr. Stiggelbout <fePZC Vorige week trok het Zwolse zieken huis De Weezenlanden aan de bel om het landelijk toegestane aantal van 10.800 hartoperaties met spoed te ver hogen. Eerder spraken de verenigin gen van hartpatiënten hun bezorgd heid uit over de groeiende wachtlij sten, waardoor voor honderden pa tiënten een „onrustbarende en levens bedreigende situatie" is ontstaan. Volgens Stiggelbout overlijden per jaar meer dan honderd hartpatiënten die op de wachtlijst staan. Uitbreiding van het aantal operaties is daarom ge- HOEK VAN HOLLAND (ANP) - De eenendertigste strandzesdaagse ging maandag van start in Hoek van Holland. De duizenden wandelaars doen zonder bepakking mee. De bagage wordt bij de startplaatsen achtergelaten en per vrachtauto naar de volgende kampeerplaats gebracht. De NOS betaald aan de KNVB 18 miljoen gulden voor uitzen drechten in de komende drie jaar. PAGINA 2 De politie maakte veel fouten bij de gijzeling van een kolonel in Arnhem. PAGINA 3 De Vereniging van Recreatie Ondernemers Nederland (Re- cron) wil het recreatief autoge bruik in ons land aan banden leggen. PAGINA 5 De Stichting Uit in Zeeland loopt op haar laatste benen. PAGINA 7 De torenvalk laat eindelijk weer eens van zich horen. PAGINA 7 De Goese zeeverkenners wer den op de Antillen met veel vlagvertoon ontvangen. PAGINA 9 Met een triathlon-stuur had Laurent Fignon de Tour wel licht gewonnen. PAGINA 12 SINGAPORE - Bij natuurrampen in China zijn in de afgelopen weken zeker 1500 mensen om het leven gekomen. In het noordelijke deel en aan de kust van China zijn in de afgelopen dagen zeker tachtig mensen om het leven gekomen tijdens aardverschuivingen, die zijn veroorzaakt door langdurige stormre- gens. Vele huizen zijn ingestort en vee werd door de buiten de oevers getreden rivie ren meegesleurd. In een van de provincies zijn zeker duizend varkens wegge spoeld. De zware slagregens hebben ook in Peking grote schade aangericht. Vier men sen kwamen hier om het leven, terwijl in kleine dorpjes even buiten Peking, achttien anderen worden vermist. boden. Als het maximum aantal ope raties niet wordt verhoogd, dreigt het gevaar dat de hartchirurgische centra om financiële redenen kiezen voor re latief makkelijke operaties. Volgens Stiggelbout overleden in 1988 in een niet bij name te noemen acade misch ziekenhuis in Nederland 34 pa tiënten die op de wachtlijst stonden voor een hartoperatie. In het St. Anto- nius Ziekenhuis in Nieuwegein waren het er vorig jaar 23. „Er zijn in Neder land tien hartchirurgische centra, dus reken maar uit", aldus dr. Stiggelbout. Volgens de directeur van de Hart- in 1985 in een rapport de problema- MINISTERIE EN RIVM: tiek voldoende duidelijk gemaakt, maar heeft de overheid er in haar be leid onvoldoende rekening mee ge houden. „De natuur houdt zich niet aan wat de overheid zou willen. Er zijn meer patiënten en langere opera ties dan zij heeft gepland". Stiggelbout vindt dat er snel iets moet gebeuren. De oplossing hoeft volgens hem niet eens veel geld te kosten. Een betere organisatie in de hartcentra zou de wachtlijsten ook kunnen doen te ruglopen. „Misschien kan Van Aar- denne het probleem oplossen, die heeft ook de specialisten en de zieken fondsen op één lijn gekregen", aldus dr. Stiggelbout. WÊIÊÊÊÊUÊÊKÊKIÊÊIÊBÊÊUÊÊÊ Patrick Tolhoek zou alle druk te het liefst ontvluchten, maar het is nu tijd om te oogsten. PAGINA 13 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Beurs en financiën: 4 Provincie: 7, 8, 9,10 en 11 Sport: 12 en 13 SIOUX CITY (AP) - Een trailer rijdt maandag weg met een deel van de DC-10 die vorige week woensdag bij het Amerikaanse Sioux City verongelukte. Het gaat om Qet gedeelte waarin zich veel overlevenden bevonden. Het wrakstuk is naar een hangar gebracht voor nader onderzoek. DEN HAAG/TERNEUZEN - Het mi nisterie van volksgezondheid denkt dat er „theoretisch een zeer minimale kans" bestaat dat er dioxine zit in melkprodukten in kartonnen verpak king. Volgens de Vereniging Milieu defensie toont onderzoek in Nieuw- Zeeland, Canada en Groot-Brittannië aan dat melk uit kartonnen verpak king meer dioxine bevat dan melk uit glazen of plastic flessen. Het uiterst giftige dioxine ontstaat bij het bleken van melkverpakkingen met chloor. Het plastic laagje, dat aan de binnenkant van de kartonnen ver pakking zit, zou onvoldoende bescher ming bieden tegen het 'lekken' van dioxine in de melk. Samen met Tetrapak is Elopak, die een belangrijke produktievestiging in Terneuzen heeft, de grootste zuivel- pakkenfabrikant in Nederland. Een woordvoerder van Elopak zei giste ren dat er uit een vorig jaar gehouden onderzoek in de pakken van zijn fa briek geen meetbare lekken van dio xine in de melk zijn geconstateerd. Dat onderzoek heeft Elopak laten ver richten bij een erkend laboratorium in Noorwegen, in welk land ook het moederbedrijf staat. Van het onder zoek waar de Milieudefensie naar ver wijst heeft de Elopak-woordvoerder geen weet. „Wij zijn met recht be zorgd over het milieu en de volksge zondheid en daarom houden wij zelf de vinger aan de pols." Door de Scandinavische papierfabri kanten die aan de Terneuzense fabriek de grondstof, karton, leveren wordt volgens de Elopakwoordvoerder zeer veel gedaan om het chloorgebruik in het produktieproces terug te dringen. „Er worden daartoe miljarden kronen geïnvesteerd. Zo wordt er bijvoorbeeld geëxperimenteerd met vloeibare zuur stof als bleekmiddel. Het chloorge bruik in Zweden is vanaf 1980 terugge bracht van acht kilo per ton tot drie kilo. Volgend jaar is het nog maar twee kilo. De bedoeling is om tot nul kilo chloor te komen." Volgens onderzoeker Van der Heijden van het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne (RIVM) is de hoeveelheid dioxine die naar de melk 'lekt' zo klein dat zij niet is aan te tonen. „Dioxines komen niet of nau welijks in papier terecht bij bleekpro cessen. Het probleem zit 'm in de uit stoot van gassen bij het bleken. Daar bij komt dioxine vrij", aldus Van der Heijden. „Was er sprake van een ver hoging van de concentratie dioxine die iets betekende, dan waren wij er al lang op ingesprongen". Milieudefensie dringt er bij het minis terie op aan zo snel mogelijk een on derzoek te starten. Aan het bleken van papierpulp met behulp van chloor of chloorhoudende middelen moet zo snel mogelijk een eind komen, meent Milieudefensie. Het gebeurt immers alleen om de verpakking een aardiger aanblik te geven. Bovendien bestaan er volgens Milieudefensie „ook bleek- technieken waarbij nauwelijks of geen dioxines achterblijven". (Van onze correspondent) TEL AVIV - Israël heeft Egypte ge vraagd waarom buspassagiers die zondag gewond raakten bij een onge luk in de buurt van Ismalia, pas een dag later naar Israël mochten voor behandeling. Een Nederlandse vrouw kwam bij het ongeluk om. Het slacht offer is mevrouw B. van keulen uit (Advertentie) Spijkenisse. Er waren 38 meest licht gewonden, onder wie eveneens Ne derlanders. De Egyptische bus raakte van de weg en sloeg driemaal over de kop. Volgens inzittenden raakte de chauffeur de macht over het stuur kwijt in een te snel genomen bocht. De passagiers be sloten naar Israël door te reizen toen ze het ziekenhuis in Ismalia primitief en niet hygiënisch bevonden. Ze kregen te horen dat de grens bij Ra- fiah speciaal voor hen open zou blij ven, maar bij aankomst in El Arish, en kele kilometers voor de grens, verna men ze dat de doorlaatpost toch geslo ten was. Ze brachten de nacht door in een hotel en werden gistermorgen bij de grenspassage opgewacht door vijf tien Israëlische ambulances, bij een speciaal ingerichte militaire eerste hulppost. Plein 1940 nr. 2-4, 4331 LH Middelburg Tel. 01180-12560. (Advertentie) (Van onze correspondent) LONDEN Na intense speculaties en toenemende spanning heeft premier Margaret Thatcher nu halverwege haar derde regeringstermijn, krach tig de bezem gehaald door haar kabi net. Tot ieders verrrassing heeft Groot-Brittannië's ervaren en alom gerespecteerde minister van buiten landse zaken Sir Geoffrey Howe zijn positie moeten opgeven. Hij wordt nu vice-premier in Thatchers nieuwe ka binet. Zijn opvolger is de 46-jarige John Ma jor, die in zijn opmerkelijke politieke loopbaan van alles heeft gedaan, doch weinig of geen buitenlandse ervaring heeft. Maar kennelijk ziet mevrouw Thatcher in deze koele, slimme stra teeg en harde onderhandelaar toch de man die haar de gewenste ruggesteun kan geven bij het verdedigen van haar positie binnen de Europese Gemeen schap. Na de pijnlijke nederlaag in de Euro pese verkiezingen en de opiniepeilin gen die de conservatieven nu onver anderd een achterstand van tussen 7 en 10 procent op Labour geven, heeft premier Thatcher gekozen voor een meer pragmatische aanpak. Daarom heeft zij de invloedrijke minis ter van onderwijs Kenneth Baker nu tot partijvoorzitter gebombardeerd. Als opvolger van de weinig charismati sche Peter Brooke, die Tom King gaat vervangen als speciale minister voor Noordierland. De laatste wordt de nieuwe minister van defensie nu Geor ge Younge de wens te kennen heeft ge geven om de politiek te verlaten en al een goede baan gevonden heeft in het bankwezen. Ook verwijderd is John Moore, eens de 'golden boy' van de Torries en een dui delijke favoriet van mevrouw That cher, die het op het moeilijke departe ment van sociale zaken echter slecht heeft gedaan. Minister van transport Paul Channon wordt vervangen door Cecil Parkin son, die nu het departement van ener gie bemant. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. 100gU^1.29l1 QfV kilo John Major ANCHORGE (UPI)- Exxon heeft besloten na de zomer te stoppen met de schoonmaak- werkzaamheden in Alaska waar in maart dit jaar bij een ramp met de olietanker „Ex xon Valdez" duizenden tonnen olie in zee zijn gestroomd. Het bedrijf trekt zich terug uit de schoonmaakactiviteit, on geacht wat de staat of de fede rale overheid van hem ver wachten. „Wij zijn niet van plan na 15 september door te gaan met het schoonmaken van de kust lijn", aldus woordvoerder Tuc ker. Twee weken geleden deed de staat Alaska nog een beroep op Exxon te blijven helpen met de opruimingswerkzaamheden zolang het weer dat toeliet en om een eenheid te creëren die in herfst en winter zou kunnen worden ingeschakeld in nood gevallen bij olievervuilingen. MIDDELBURG - De gemeenten Vlis- singen en Middelburg zien geen heil in het stilleggen van het autoverkeer bij alarmerende smogvorming. Zo'n maatregel kan volgens de betrokken burgemeesters niet met succes wor den afgedwongen, het politie-appa- raat is niet op een zo omvangrijke operatie berekend. Bovendien zou de schade voor de toeristische sector en de industrie onevenredig groot zijn. De burgemeesters geven dan ook de voorkeur aan een dringend beroep op de autogebruikers en waar mogelijk een beperking van de industriële ver vuiling. Dat zei burgemeester J. C. Th. van der Doef- mede namens zijn Middelburg se collega mr C. G. J. Rutten - maan dag, nadat bekend was geworden dat voor Zeeland, Zuid-Holland en Lim burg voor de derde keer dit jaar de waarschuwingsfase voor smogvor ming is afgekondigd. Evenals de vori ge keren wordt er weer een beroep op de automobilisten gedaan om hun voertuig zoveel mogelijk te laten staan, en proberen de grotere bedrij ven de uitstoot van schadelijke stoffen te beperken. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) verwacht dat de waarschu wing in elk geval vandaag (dinsdag) van kracht zal blijven. Of de concentratie van de schadelijke ozon en stikstofdioxyde de komende dagen op zal lopen tot het alarmpeil - meer dan 200 microgram per kubieke S lot zie pagina 11 kolom 3 Hartstichting vraagt meer hartoperaties i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1