\erschoore Afvalverbranding moet uitstoot terugbrengen Greg LeMond raast in tijdrit naar tweede Tourzege Hoge diplomaat in VS verdacht van spionage VELEN KWAMEN OP DE BONNEFOOI Tuchtcollege schorst Moerman-arts DOOR VERNIETIGING BUNKERS ONDER MOSKOU UUR FOTOSERVICE ZOMER IN ZEELAND FELIX BLOCH OP NON ACTIEF KWALITEITSKLEURENFOTO'S KLAAR TERWIJL JE WINKELT! Wolkenvelden 232e jaargang no. 166 Maandag 24 juli 1989 GOES - VLISSINGEN -ZIERIKZEE-HULST KODAK EXPRESS QUALITY CONTROL Feyenoord Monique Knol Tennis Strandvolley MIDDELBURG - De afgelopen dagen kwam een record-aantal vakantiegangers op de bonne fooi naar de Zeeuwse kust. De opstoppingen die zich, vooral vrijdagavond en zaterdagochtend, op de Zeeuwse wegen voordeden, werden dan ook niet zozeer veroorzaakt door het normale, toch al zeer drukke vakantieverkeer, maar door de vele vakantiegangers die hun verblijf plaats niet tevoren hadden vastgelegd, Files Geheim plan Oostenrijker De PZC-evenementenlijst wijst u de weg! Pagina 7 Vrij veel bewolking en vanmorgen nog een kleine kans op een bui. Matige noorderlijke wind. Temperatuur 23 graden. K:' PROVINCIAL! WSECOURANT OEN HAAG (GPD) - Mi nister Nijpels (milieu) wil de normen voor de uitstoot door afvalver brandingsinstallaties aanzienlijk verscher pen. De zogenoemde stofnorm' moet volgens Nijpels met negentig procent omlaag, van 50 milligram tot 5 milli gram per kubieke me ter. Nijpels probeert met die maatregel de uitstoot van het uiterst giftige dioxine terug te dringen. De oude 'stofnorm' da teert uit 1985, maar de minister vindt een nieu we verscherping noodza kelijk. Het gaat hem vooral om stofdeeltjes, waaraan dioxine zich kan hechten. De minis ter geeft de twaalf afval verwerkingsbedrijven tot 1 januari 1992 de tijd de uitstoot binnen de ge stelde grenzen te bren gen. Lukt dat niet, dan worden zij gesloten. Op het moment staan er al vijf op de nominatie te worden gesloten of ver vangen (Alkmaar, Am sterdam-Noord, Den Haag, Leiden en Zaan stad). Twee worden ge moderniseerd (Dor drecht en Duiven). Woordvoerders van de afvalverwerkingsbedrij ven betwijfelen of het technisch mogelijk is de uitstoot zo ver te beper ken als de minister wil. De bedrijven reageren nogal sceptisch op Nij pels' verlangen de norm voor het verbranden van huishoudelijk en gelijk soortig afval tien maal zo streng te stellen als die van 1985. De Milieufederatie heeft aangedrongen op onder zoek naar de uitstoot van andere bedrijven die chemisch afval verbran den. Volgens de Milieu federatie komt ook dio xine vrij bij bedrijven van Shell en Akzo Che mie in het Rijnmondge bied. Greg LeMond met het geel om de schouders op Alpe d'Huez. Zeeland overspoeld met vakantiegangers Feyenoord schoot zaterdag avond weer met scherp in Zee land. Voor ongeveer duizend toeschouwers won de Rotter damse profclub met 13-1 van een combinatie van Lewedorp- se Boys en Nieuwdorp. De Pool Smolarek was met vier doel punten topscorer. Pagina 11 De Nederlandse wielrenster Monique knol heeft in de Tour de France voor vrouwen op nieuw bewezen 's werelds snel ste sprintster te zijn. Vorig jaar al werd zij olympisch kam pioen en nu won zij vier etap pes in de Tour Féminin. Pagina 13 Door een 5-0-zege op Indonesië is het Nederlandse tennisteam doorgedrongen tot de hoogste rangen van de strijd om de Da- viscup. Voor de volgende ron de kunnen de Nèderlanders lo ten tegen bijvoorbeeld Zweden ofWestduitsland. Pagina 12 Domburg staat op de nomina tie deel uit te maken van een strandvolleybalcircuit langs de Nederlandse kust. Afgelo pen zaterdag kwamen topvol- leyballers in actie in deze Wal- cherse toeristenplaats. Pagina 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen-en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13,14,15 en 16 Dat beeld schetste zondag de Zeeuwse Provinciale VW. De politie en de plaatselijke VW-kantoren hadden vooral in de late uren van vrijdag avond de handen vol aan het opvan gen van vakantiegangers die niet meer terecht konden op de al overvol ge raakte kampeer- en overloopterrei nen. Ook de hotels langs de kust kon den alleen nog maar nee verkopen. Vrijwel alle laatkomers die hun komst niet hadden aangekondigd moesten worden teruggestuurd met het advies hun geluk te beproeven in het 'achter land'. Ook Schiphol beleefde zaterdag een van de drukste dagen van het jaar doordat tienduizenden mensen met het vliegtuig naar hun vakantiebe stemming vertrokken. De charter maatschappijen vlogen zoveel moge lijk 's nachts om het drukke vliegver keer in het zuiden van Europa te mij den. Zaterdagochtend liepen de ver tragingen desondanks op tot gemid deld een uur, terwijl 's middags drie maal zo lang geduld moest worden geoefend. Vooral reizigers naar Italië, Griekenland en Joegoslavië werden de dupe. In eigen land viel het mee met de leng te van de files. Op de aanvoerwegen naar Zeeland, bijvoorbeeld bij Breda, en de kust kwamen weliswaar files voor, maar grote problemen deden zich niet voor. Lange files ontstonden wel in de Bondsrepubliek, bij de grensovergang Salzburg. Nederland se vakantiegangers kregen daar ge zelschap van Noordduitsers die even eens op weg waren naar het zuiden. Bij de grensovergang Salzburg ont stond zo een file van maar liefst vijf tig kilometer. Rond zeven uur zater dagavond was de file weer opgelost. Naar schatting een miljoen Nederlan ders stapte het afgelopen weekeinde in de auto om naar het vakantieadres in binnen- of buitenland te rijden. In to taal brengen dit jaar 5,5 miljoen Neder landers de vakantie door in eigen land (waarvan Zeeland de grootste trek pleister blijkt), 3,5 miljoen trekken naar het buitenland. Pagina 5: Sudderend naar zee DEN HAAG (GPD) - Het Medisch Tuchtcollege in Eindhoven heeft de voorzitter van de Dokter Moerman Stichting, de huisarts Schram, voor vier maanden geschorst. De arts bleef tegen alle medische voorschriften in een kankerpatiënte met de omstreden Moerman-therapie behandelen, ook toen bleek dat alleen bestraling of een operatie haar nog kon redden. De arts kreeg al eerder een berisping voor een soortgelijk geval. De klacht tegen de arts werd inge diend door de echtgenoot van de kan kerpatiënte, die stelde dat hij verant woordelijk was voor de dood van zijn vrouw. Ze werd vanaf 1983 door Schram behandeld voor een knobbel tje in haar linkerborst. De arts meende dat het knobbeltje niet kwaadaardig was. Hij schreef haar vervolgens een streng dieet volgens de Moerman-the rapie voor. Ze kreeg daarna haaruitval, maar daar hoefde ze zich volgens de arts geen zor gen over te maken. Toen kwamen er echter knobbeltjes in de linker oksel en hals van de vrouw. De arts bleef ech ter haar bezorgdheid wegwuiven. Zij ging daarop in behandeling bij vier an dere artsen. Maar het was al te laat, in 1987 stierf ze. Dokter Schram heeft aangekondigd in beroep te zullen gaan tegen de uit spraak van het Medisch Tuchtcollege. Enorme aantallen automobilisten moesten tussen Domburg en Westkapelle een plaatsje zien te bemachtigen voordat ze de verkoeling van zee en strand konden opzoeken. VS willen bij conflict Sovjet-top uitschakelen (Van onze correspondent) WASHINGTON - De Amerikaanse re gering denkt na over de ontwikkeling van een nieuwe generatie wapens die zo vernietigend zijn dat ze tot in de diepst gelegen onderaardse bunkers de hele Sovjet-top zouden kunnen treffen. Volgens de Los Angeles Times van gis teren, die zich baseert op anonieme re geringsfunctionarissen, maken de plannen over de wapens deel uit van nieuw strategisch denken in het Witte Huis over een kernoorlog. Dat nieuwe denken gaat ervan uit dat, als het tot een confrontatie tussen de supermachten zou komen, het eerste doel zal zijn om direct de mogelijkheid van de Sovjets om oorlog te voeren te verlammen. Dat zou dan niet alleen moeten gebeu ren door zoveel mogelijk commando posten te vernietigen en Sovjet-leiders te treffen, maar ook de Russische mo biele raketten-macht uit te schakelen. Om dat doel uit te voeren, denkt de Amerikaanse regering de volgende wapensystemen nodig te hebben: - clandestien op Sovjet-gebied ge plaatste, uiterst gevoelige sensoren die mobiele raketten en commando posten kunnen ontdekken; - spiona- gesatellieten die zo krachtig zijn, dat zij voorwerpen met een doorsnee van niet meer dan vijf centimeter kunnen identificeren; - kernkoppen die het vermogen hebben zich in de grond te graven voor zij ontploffen, en die bo vendien krachtig genoeg zijn om het uitgebreide bunkerpetwerk onder bij voorbeeld Moskou te treffen; - de B-2 bommenwerper, die vorige week z'n eerste proefvlucht maakte, en die, door gebruikmaking van geavanceer de technieken en materialen, voor ra dar niet te zien is. De Amerikaanse voornemens staan in een nieuwe versie van het zogenaam de Strategie Integrated Operations Plan (SIOP), dat momenteel ontwik keld wordt. Daarin staat wat er in het geval van een oorlog met de Sovjetu nie moet gebeuren. De allereerste versie van het SIOP werd in 1960 onder president Eisenho- Van onze correspondent) PARIJS - Een Amerikaan, die een Parijzenaar in eigen stad verslaat! Frankrijk en Fignon keken op hun neus. Greg LeMond maakte zondag tussen 16.12 en 16.39 uur het 'onmogelijke' waar, en reed de slottijdrit van de 76ste Tour de France 58 seconden sneller dan een verkrampte, volledig geblokkeerde Laurent Fignon. De Tour gewonnen met acht seconden voorsprong... Het kleinste verschil in de geschiedenis. Jan Janssen hield Herman van Springel 21 jaar gele den, ook na een tijdrit, op 38 seconden afstand. De tweede Tourzege voor de 28-jarige Amerikaan, een zo mogelijk nóg mooiere dan in 1986, is vooral een overwinning op zichzelf. Na het jacht- ongeluk, april 1987, leek een definitief einde aan zijn carrière te zijn geko men. Maar LeMond vocht succesvol terug. Naast LeMond stond Laurent Fignon op het podium verdwaasd in de volle leegte te staren. In zijn hand een handdoek, het symbool van de onwaarschijnlijk geachte nederlaag. ,,Ik ben geshockeerd", was het eni ge wat hij lange tijd kon uitbrengen. In een ideale positie gestart, bleek hij toch kwetsbaar. „Ik had pijn aan een van mijn testikels", zei hij nog. De irritatie over de nederlaag werd duidelijk bij de moeizame gang naar de wachtende bus van zijn ploeg. Fignon raakte daar buiten zinnen, spuugde naar een camera en schopte de cameraman die hem bleef volgen tegen de schenen. Ook een journalist moest het ontgelden. „Wee je ge beente", beet Fignon de verslaggever toe, „als je deze beelden uitzendt". Het dreigement sorteerde geen effect, de uitbarsting van Fignon viel gis teravond overal op tv te aanschouwen. Er was slechts één troostprijs voor Fignon: hij werd uitgeroepen tot de strijdlustigste renner van de Tour. (Zie pagina 9,10 en 16) Fignon uitgeteld en verslagen op de Champs Elysées. wer gemaakt. De nieuwe, zevende ver sie, wijkt van de voorgaande plannen af door het accent dat is gelegd op het elimineren van de Sovjet-top in de eer ste fase van een conflict. Volgens de Los Angeles Times is een van de redenen daarvoor, dat de Ame rikanen nu veel beter dan in het verle den weten, waar de 1500 bunkers zich bevinden waarin de 175.000 man ster ke elite van de Sovjetunie zich zou op houden ten tijde van oorlog. In de krant worden overigens ook bronnen aangehaald, die de wijsheid van de nieuwe plannen betwijfelen. Volgens deze bronnen neemt de kans dat de Sovjets, in een tijd van crisis, als eerste hun kernwapens gebruiken er- door toe. (Van onze correspondent) WASHINGTON - Felix Bloch, een hoge Amerikaanse diplomaat die wordt verdacht van spionage voor de Sovjetunie, heeft wellicht al sinds de jaren '70 geheime informa tie aan de Sovjets doorgegeven. Dat hebben Amerikaanse functio narissen gezegd sinds vrijdagavond bekend werd dat Bloch, hoofd van de onderafdeling Europese Ge meenschap op het ministerie van buitenlandse zaken in Washington, op non-actief is gesteld omdat hij zou hebben gespioneerd. Dat Bloch wellicht een spion is, werd enkele maanden geleden bij toeval ontdekt toen agenten van de Amerikaanse geheime dienst CIA een agent van de Russische gehei me dienst KGB volgden. De KGB-man had in Wenen een ontmoeting met een man, die hem een aktentas overhandigde. Bij na dere bestudering van de videoband die van de ontmoeting was ge maakt, bleek het om Felix Bloch te gaan. De 54-jarige Bloch werkt al zo'n 30 jaar voor het ministerie van bui tenlandse zaken. Tot 1980 werkte hij in Washington als inspecteur, een baan die hem veelvuldig langs de verschillende Amerikaanse am bassades in de wereld bracht. In 1980 werd Bloch benoemd in Oostenrijk, het land waar hij oor spronkelijk ook vandaan komt. Hij werkte daar tot 1987, laatstelijk als tweede man, direct onder de am bassadeur. Sinds dat jaar werkt hij weer in Washington. Onderzoekers van de Amerikaanse federale politie, de FBI, zijn spe ciaal geïnteresseerd in Bloch's acti viteiten in Wenen. De Amerikaanse ambassade in Wenen namelijk, is sinds de jaren '50 een post waar een groot aantal CIA-activiteiten wordt gecoördineerd. Bloch moet hebben geweten, wie op de ambassade in dienst was van de CIA. Hij moet ook op de hoogte zijn geweest van CIA- activiteiten zoals recruteringswerk achter het IJze ren Gordijn. Omdat in Wenen tussen de super- mogendheden wordt onderhandeld over beperking van conventionele (niet-nucleaire) wapens, moet Bloch ook over Amerikaanse onder handelingsposities informatie tot zijn beschikking hebben gehad. De spionagezaak trekt in Amerika grote aandacht, omdat het de eer ste keer is sinds 1950 dat zo'n hoog geplaatste ambtenaar op het minis terie van buitenlandse zaken van spionage verdacht wordt. Die ver denking blijkt niet van vandaag of gisteren te zijn. Volgens Oostenrijk se bronnen stond Bloch in de jaren '70 ook al onder verdenking. Bloch is enige weken geleden op non-actief gesteld, maar is niet gearresteerd, omdat er nog geen of ficiële aanklachten tegen hem zijn ingediend. Volgens regeringsfunc tionarissen zal het ook moeilijk zijn de bewijsvoering tegen Bloch rond te krijgen. Niets is nog bekend omtrent Bloch's motieven, hoewel het feit dat hij voor zijn eigen gevoel onder gewaardeerd werd, een rol lijkt te hebben gespeeld. Bloch, aldus ken nissen, was verbitterd omdat hij niet tot ambassadeur was be noemd. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1