Bodem 100 wateren Is ernstig vervuild Vlootschouw op Vhssmgse rede Principe-akkoord over inkomens specialisten Gorbatsjov: partij van conservatieven zuiveren H vandaag week-uit/in ZOMER IN ZEELAND VLISSINGEN - KERMISSTAD Bosbranden in Frankrijk duperen tientallen Nederlandse families REDUCTIE Zeeland aast op langer 'seizoen' Kernwapens schepen van veraf 'te zien' Drukkend warm 232e jaargang no. 165 Zaterdag 22 juli 1989 ACCESSOIRES- SUPERMARKT BEDREIGING MILIEU EN GEZONDHEID DEN HAAG (ANP) - De bodem van meer dan honderd rijkswateren zijn zo ernstig verontrei nigd dat zij mogelijk een ernstig gevaar vormen voor de volksgezondheid of het milieu. De toetrokken lokaties moeten nader worden onderzocht en wellicht is sanering noodzakelijk. De ministeries van Milieu en Verkeer en Waterstaat schatten de totale hoeveelheid te saneren bodem op 20 miljoen kubieke mater. Akkoord Bonussen Ontwikkeling Asiels Kunstuitleen Oosterschelde Verspreiding De PZC-evenementenlijst wijst u de weg! Pagina 13 ZONDAG 23 JULI V.A. 13.00 UUR: op alle attracties en/of EXTRA PRIJZEN! Bezoek die Vlissingse kermis! is! CAMPING MEUBELSHOW Perioden met zon en tegen de avond kans op een lokale onweersbui. Maxi mum temperatuur circa 30 graden. Een overwegend matige zuidoosten wind. Optimaal uitgerust van A tot Z voor een zorgeloze wegvakantie. o.a. dealer van J Latuma, Marco en Lallemand Hoek Rijksweg - Ringbaan West 01100 - 1 14 40 GOES AIX-LES-BAINS GPD- De 76ste Tour de France krijgt morgen een ontknoping die het sinds lange tijd (1968) niet meer heeft gehad. Waren het destijds onze landgenoot Jan Janssen en de Belg Herman van Springel, die in een tijdrit om de eindzege knokten (winnaar Janssen), morgen zullen Laurent Fignon en Greg LeMond dat doen. De Franse troef begint in Versailles met 50 seconden voor sprong aan de afsluitende tijdrit. Maar LeMond acht zich nog niet kansloos. LeMond: „Als ik super ben en Fignon heeft per ongeluk een wat minder goede dag, dan zie ik best nog mogelijkheden. Niks is onmogelijk" Gisteren, in de laatste bergetappe van Villard-de-Lans naar Aix-les-Bains, hield Fignon zich gemakkelijk staan de. LeMond en ook Delgado probeerden ieder tot twee keer toe tijdens de beklimming van de Col du Granier weg te springen bij Fignon. De tweevoudige Tourwinnaar ('83 en '84neutraliseerde echter met een paar stevige trappen de ze aanvallen. Er restte LeMond in Aix-les-Bains nog wel een troostprijs. Hij won de sprint van het kopgroepje van vijf, dat de koers had gedomineerd. Daarbij was ook weer Gert-Jan Theunisse, die als vierde de meet bereikte. Laurent Fignon gaat het slotweekeinde dus in als klasse mentsleider. Sean Kelly fietst in het groen richting Parijs en Gert-Jan Theunisse in de bolletjestrui. De gele petten (ploegenklassement) zitten op de hoofden van de PDM-ren- ners. Zie pagina 23 en 25. In de top 100 nemen De Biesbosch (del ta Maas en Waal), de Hollandsche IJs- sel en het Ketelmeer (delta IJssel) en aangrenzende wateren de kopposities in. De lijst van ruim honderd ernstig verontreinigde rijkswateren bevat naast grote gebieden ook kleine zoals haventjes en voormalige scheepswer ven. Dit blijkt uit het Saneringsprogram ma waterbodem rijkswateren 1900- 2000 dat naar Eerste en Tweede Ka mer is gestuurd. In totaal zijn monsters onderzocht van PZC Een Surinaamse regeringsde legatie sluit een akkoord met het Junglecommando van Brunswijk. PAGINA 3 Britten lokken Nederlandse leerkrachten met bonussen. PAGINA 4 Minister Bukman wil het Ne derlandse ontwikkelingsbe leid verbeteren. PAGINA 5 De vakantietijd zorgt weer voor topdrukte in de Zeeuwse dierenasiels. PAGINA 9 Het dagelijks bestuur van Zee land wil de Kunstuitleen op splitsen. PAGINA 9 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Provincie: 9,10,11 en 13 Sport: 23, 25 en 27 Japan in Belgium: de twin tigste biennale in Middelheim is gewijd aan Japan. %lnde zo mermaanden wordt de litera tuur tot één genre terugge bracht. Alles draait om het reisverhaal. Nederlands nonsensproza uit de twintigste eeuw. Annexatie, een heikel hoofdstuk in de Belgische en Nederlandse geschiedschrij ving. Kamerorkest Nieuw Sinfonietta Amsterdam wil meer dan alleen een technisch goede uitvoering geven. Tur ken verlaten en masse Bulga rije, zij willen hun eigen identi teit behouden. Denksporten. Pagina 15,16,17,19, 21 en 22 bodems van ongeveer duizend rijks wateren. In meer dan honderd geval len bleek de zogenaamde signalerings- waarde te worden overschreden. Dit betekent dat deze vervuilde bodems mogelijk een ernstig gevaar voor volksgezondheid of milieu zijn. Bij de overschrijding van de normen betrof het vooral PCB's, PAK's, bestrijdings middelen en minerale olie. Voor nader onderzoek is voor volgend jaar vier miljoen gulden uitgetrokken. Voor het totale onderzoek is 26 miljoen nodig. Sanering van de top 100-wate- ren kost waarschijnlijk ruim een half miljard gulden. Daarvoor is nog geen geld beschikbaar. Uit het onderzoek is gebleken dat het merendeel van de waterbodems in de rijkswateren ais verontreinigd moet worden beschouwd. Alleen gebieden als het Markermeer en de Ooster schelde hebben een waterbodem waarvan de kwaliteit op het niveau van de algemene milieukwaliteit ligt. Op veel andere plaatsen dreigt de sig- naleringswaarde te worden overschre den, maar krijgen deze bij sanering geen voorrang, omdat de bodem naar verwachting in de loop van de tijd met schoner slib zal worden bedekt. Het gaat vooral om uiterwaarden, oevers en het Verdronken Land van Saeftin- ge. Naast de kwaliteit van bodems van rijkswateren wordt ook die van bo dems van regionale wateren geïnven tariseerd. Die inventarisatie is nog niet zo ver dat een redelijk beeld gege ven kan worden van de bodemkwali teit van deze wateren en mogelijk noodzakelijke saneringen. Bij de bepaling welke gebieden voor rang moeten krijgen bij sanering wordt gelet op het gebruik van de bo dem en het water daarboven (zwem men en vissen bij voorbeeld), het risi co van verspreiding en de invloed op de kwaliteit van oppervlakte-, grond en drinkwater. Voordat tot sanering wordt besloten moet de bron van de vervuiling zijn gesaneerd en het slib dat met het water wordt aangevoerd van voldoende kwaliteit zijn. De kosten van sanering kunnen afhan kelijk van de vorm waar voor wordt ge kozen nog aanmerkelijk hoger uitval len dan de geraamde half miljard gul den. Voor de financiering wordt ook gekeken naar het principe van de ver vuiler betaalt. (Zie ook pagina 3) VLISSINGEN-Het beeld kwam vrijdagmorgen bekend voor, zo dicht voor de Vlissingse boulevard. Alleen het aantal schepen waarvan enkele zelfs waterfonteinen produceerden, deed vermoeden dat er wat bijzonders aan de hand was. De stichting Maritieme Expo had vrij wel alle bedrijven en instanties die in Vlissingen iets met het water te maken hebben, zover gekregen een grote vlootschouw te houden tegelijkertijd met de opening van de vijfde maritieme expo. Gedeputeerde J. B. Vente vogel loste tegen elf uur het startschot. Het patrouille vaartuig V85 van het Directoraat Generaal Scheep vaart en Maritieme Zaken (DGSM) voerde de vloot van 19 schepen aan. Het vlaggeschip was zonder meer het gloednieuwe betonningsvaartuig Frans Naerebout van DGSM-Scheldemond. De bemanningsleden van de Naerebout, de sleper Figh ter van sleepdienst Union en van de V85 maakten lustig van alle blusmiddelen gebruik. Tussen de sleepboten van De Schelde, het marineschip Alkmaar, de vaartui gen van de rijkspolitie te water, de douane en de mare chaussee viel ook één bootje op: de DREG IV van de Zeeuwse vereniging tot behoud van onderwaterschat- ten, compleet met ouderwetse schoorsteen en als enige gepavoiseerd. De vloot maakte tegen half twaalf voor het Nollestrand rechtsomkeert, waarna de vaartuigen terug voeren naar de Vlissingse buitenhaven. UTRECHT (ANP) - Bevriezing van de kosten voor drie jaar, een andere op zet van de tarieven en verkleining van de inkomensverschillen tussen de diverse specialismen. Dat zijn de belangrijkste punten uit een princi pe-akkoord dat vrijdag is bereikt in het zogenaamde vijf partijenoverleg. Dat overleg, onder leiding van oud minister Van Aardenne, moet een eind maken aan het slepende conflict tussen de specialisten enerzijds en de ziekenfondsen en de overheid ander zijds. De maatregelen die zijn afgesproken moeten in de plaats komen van de vo rig jaar door het kabinet aangekondig de verlaging van het norminkomen van ongeveer 186.000 tot 172.600 gul den en van de kostenvergoeding van 107.000 (inmiddels 100.000) naar uit eindelijk 65.000 gulden. De specialis ten hebben daar vorig jaar tegen ge protesteerd met zondagsdiensten. Na dat de rechter die verbood is Van Aar denne (als derde) in januari een bemid delingspoging begonnen. Daarbij waren de organisaties van spe cialisten, ziekenfondsen, ziekenhui zen, particuliere verzekeraars en ziek tekostenverzekeringen voor ambtena ren betrokken. Hun onderhandelaars hebben het akkoord vrijdag getekend. Van het demissionaire kabinet en van de achterbannen van de betrokken or ganisaties wordt verwacht dat ze er Mijnwerkers zitten tijdens een bijeenkomst op een plein in de Oekraïense stad Donetsk. MOSKOU (RTR) - Sovjetleider Mi- chail Gorbatsjov wil de partij op alle niveaus ontdoen van conservatieven. Er moet vers bloed in, van top tot bo dem, zei hij dinsdag in een toespraak tot partijleiders uit het hele land, zo Advertentie stond vrijdag in het partijblad Prav- da. Hij zei dit volgens het blad aan het eind van een stormachtige bijeen komst, waarop een groeiende kloof bleek tussen voor- en tegenstanders van hervorming. De bijeenkomst werd gehouden tegen de achtergrond van een nog steeds verslechterende econo mische situatie en een golf van stakin gen in de kolenmijnen. „Als iemand denkt dat wij deze verer gerde situatie en deze zich intensive rende processen kunnen beheersen door middel van oude benaderingsme thoden dan vergist hij zich deerlijk. Dit moet in alle openheid en direct worden gezegd", aldus Gorbatsjov. In de Oekraïne gaan de stakingen in middels onverminderd voort. Meer dan een kwart miljoen mijnwerkers hebben daar vrijdag hun staking voortgezet om extra concessies los te krijgen van de regering. Door hun ac tie ligt de halve kolenindustrie van de Sovjetunie plat, en worden de hoogo vens en andere takken van industrie in de voortgang van het werk bedreigd. In Karaganda in de zuidelijke repu bliek Kazachstan, het derde kolenwin- ningsgebied van de Sovjetunie, lagen alle 26 mijnen stil. In het Donetsk-bekken in het oosten van de Oekraïne staken zeker 300.000 mijnwerkers. Van de 121 mijnen in het gebied lagen er inmidddels 94 plat, zei hij. Opgeteld bij de stakers in Kara ganda komt het erop neer dat ruwweg de helft van de 1 miljoen werknemers in de kolenindustrie van de Sovjetunie het werk heeft neergelegd. DEN HAAG (ANP) - De bosbranden in Frankrijk, ten westen van Bor deaux, hebben op verschillende campings zeker tientallen Neder landse families gedupeerd. Dat meldden vrijdag woordvoerders van de ANWB en SOS Internatio nal Alarmcentrale. De schade bij de Nederlandse vakantiegangers varieert van geheel uitgebrande caravans en tenten tot verloren ge- gane bagage. De ANWB-Alarmcentrale had tot vrijdagmiddag circa 30 dossiers aangelegd van door de bosbranden in Frankrijk getroffen Nederlan ders. Bij de SOS-centrale van de ge zamenlijke banken en reisverzeke- raars ging het tot vrijdagmiddag om 25 dossiers. Een aantal gedupeerde Nederlan ders wil de vakantie voortzetten. Andere keren terug naar huis. Goe de reisverzekeringen dekken in principe de bosbrandschade, aldus de beide alarmcentrales. De SOS- alarmcentrale zendt dezer dagen in verband daarmee een aantal cara vans en tenten naar getroffen land genoten zodat die hun vakanties kunnen voortzetten. Blusvliegtuigen konden vrijdag, doordat de wind ging liggen, voorlo pig een einde maken aan de serie bos-, heide- en akkerbranden van duizenden hectare door heel Frank rijk, die zich uitstrekte van Biskaje en Normandië aan de oceaankust tot de Alpen. Gevaar voor het weer oplaaien van branden is echter nog niet geweken. Advertentie voor 1 september een oordeel over ge ven. Verschillende werkgroepen zijn nog bezig met het uitwerken van techni sche details. Zij moeten voor 1 decem ber klaar zijn, zodat het akkoord - eventueel- per 1 januari 1990 in wer king kan treden. Van Aardenne noem de het compromis vrijdag „een grond slag voor betere onderlinge verhou dingen en voor het doorzichtiger ma ken en beheersen van de kosten van specialistische hulp". De „herverdeling" van de inkomens tussen de verschillende specialismen zal bij de achterban van de Landelijke Specialisten Vereniging niet zonder slag of stoot worden aanvaard, zo wordt in de gezondheidszorg ver wacht. Volgens de voorstellen zouden vijf specialismen 20 tot 30 procent moeten inleveren: de patholoog-ana tomen, de cardiologen, de hartchirur gen, de cardio-anesthesiologen en de radiologen. Uit eerdere onderzoeken is al gebleken dat zij ver boven het gemiddelde zit ten. Kinderartsen en psychiaters ver dienen het minst. ''rjfjfsif "Pv e piek van het vakantie- >v.J_/seizoen is weer aange- sjsJuH broken. De komende weken ligt Nederland plat en zitten de toeristische accommoda ties aan de kust vol. Het heeft even ge duurd eer het zover was en de Zeeuwse VW's werden bij die aarzelende aan loop al een beetje ongeduldig. Maar in middels heeft de toeristische sector de graad van tevredenheid over 'de bezet ting' bereikt. Dat geeft dan tenminste wat vertrouwen in de bedrijfsresulta ten van de (mooie) zomer 1989. Want de vakantie-ondernemers moeten het nog altijd 'maken' in een korte zomer- top van hooguit zes weken. En dat ge geven bepaalt tegelijk de zwakke stee in deze bedrijfstak. Zeeland is duide lijk in trek bij de binnenlandse en de buitenlandse vakantieganger. Vorig jaar brachten bijvoorbeeld 650.000 Ne derlanders in de maanden juni, juli en augustus in Zeeland hun vakantie door; een groei van 4 procent ten op zichte van 1987. Ruwweg boekt Zee- land-vakantieland op de 250.000 be schikbare slaapplaatsen 15 miljoen overnachtingen per jaar. Aan omzet is de branche goed voor ongeveer een miljard gulden; aan arbeidsplaatsen voor zo'n tienduizend. Maar anders dan in landen met twee seizoenen (Oostenrijk, Zwitserland) komen de toeristen en recreanten hier bijna alle maal tegelijk in de zomerpiek. Zit het weer in zo'n periode een beetje tegen, dan laten de gevolgen zich raden. Seizoenverlenging is daarom jaren lang een toverwoord geweest in Zeelands toeristenindustrie. Het zou zo mooi zijn, maar het wilde niet luk ken... Langzamerhand begint die af stand tussen visioen en werkelijkheid te verkleinen. De Nederlander neemt steeds meer korte vakanties op (in voor- en naseizoen) en brengt die voor namelijk door in eigen land. Spreiding van het bezoek wordt ook merkbaar in de bezetting van hotels, pensions, vakantiewoningen en campings in Zeeland buiten het traditionele zomer seizoen. Een verschijnsel om op in te spelen. Het initiatief van de Vereni- ging Congresbelangen Zeeland om de ze provincie in binnen- en buitenland te gaan 'verkopen' als uitgelezen oord voor congressen en meerdaagse bij eenkomsten past uitstekend in die sfeer. Nu al is het zogenaamde con- grestoerisme een interessant onder deel van de activiteiten in de Zeeuwse horeca. Onderzoek heeft uitgewezen dat daar nog meer muziek in zit, wan neer de werving en promotie in deze sector worden gebundeld en vakmatig aangepakt. Het gaat hier namelijk om een groeiende markt met redelijk gun stige vooruitzichten. Voor de ontwikkeling van de be drijfstak die de gastvrijheid van dit gewest exploiteert punt om mee te scoren. Congrestoerisme kan een waardevolle aanvulling betekenen op de voorzichtige seizoenverlenging, die nu al merkbaar is. Bovendien is van zo'n anderssoortige vorm van toeris tisch bezoek aan Zeeland ook een ver breding van activiteiten elders te ver wachten. En dat alles past dan weer in de beleidsfilosofie voor Zeeland. Want die gaat uit van een evenwichtige ont plooiing van alle aanwezige economi sche activiteiten. De toeristische sec tor heeft lang last gehad van de handi cap dat het geld moest worden ver diend in een uiterst korte periode. Dat gegeven bepaalde in feite de armslag en vertegenwoordigde tegelijk het risi co. Er komen nu kansen om die beper kingen voetje voor voetje weg te werken. De economische basis van de bedrijfstak kan daarmee worden ver stevigd. En de toekomst van deze pro vincie is met zo'n proces in alle opzich ten gediend. Want het betekent dat be gint door te dringen dat Zeeland méér te bieden heeft dan water, strand en - als het meezit - zon in de piek van de zomervakantie. vdM. STOCKHOLM (RTR) - Amerikaanse en Sovjetwetenschappers hebben een methode ontdekt om kernwapens op oorlogsschepen van veraf op te spo ren. De proef levert een belangrijke bijdra ge aan de kwestie van de verificatie van maritieme wapenbeheersingsak- koorden, aldus Karpov, die de belang rijkste Sovjetwoordvoerder voor ont wapeningszaken is. Hij gaf geen bij zonderheden over het experiment, noch de namen van de betrokken we tenschappers. „De technische apparatuur moet ver der worden ontwikkeld om de verifica tie te vergemakkelijken", aldus Kar pov. „Dit zal ook worden gedaan door Amerikaanse en Sovjetwetenschap pers." Beide supermogendheden zouden moeten melden of hun schepen kern wapens aan boord hebben wanneer die buitenlandse havens aandoen, stelde Karpov voor. (Advertentie) v-»v

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1