Auto-Poppe Walcheren Verbazing over aantal overlevenden vliegramp FME zoekt lassers en fitters in Spanje de PZC vandaag Koffie morgen goedkoper ZOMER IN ZEELAND Sovjetunie wil snel zaken doen met EG Slordigheid bij vuilverbranding He Tropisch 232e jaargang no. 164 Vrijdag 21 juli 1989 SPECIALE AANBIEDING Audi Coupé GT5E1987 38.000 km 34.950,- Gildeweg 22 - Vlissingen - telefoon 01184-19610 HUISHOUDEN BETAALT 17,- PER MAAND IN 94 Black-out Begroting Nep Oosterschelde Solo Van Huizen Dertig Nederlanders REDDING VOOR 176 VAN 293 PASSAGIERS moord op studente DREIGEND TEKORT AAN VAKLUI De PZC-evenementenlijst wijst u de weg! Pagina 17 Eerst weinig bewolking maar later in de middag enkele stapelwolken. Tem peratuur ongeveer 30 graden. Overwe gend matige oostenwind maar van middag aan de kust zwakke wind uit zee. PROVINCIALE ZEEUWSE COURA (Van onze correspondent WASHINGTON - De Amerikaanse president Bush wil dat Amerikaanse astronauten teruggaan naar de maan om daar een permanent bezette basis te bouwen en dat laten volgen door een bemande reis naar Mars. Bush zei dat tijdens een ceremonie op de trappen van het Nationale Luchtvaart en Ruimtemuseum in Washington. Die werd gehouden omdat het donderdag precies 20 jaar geleden was dat de Amerikaanse astronauten Armstrong en Aldrin voet op de maan zetten. De president zei te willen dat Amerika nu eerst in het ko mende decennium het permanente ruimtestation Freedom gaat bouwen. „Dan, in de volgende eeuw, terug naar de maan, terug naar de toekomst, en deze keer om er te blij ven". Met de bemanning van de Apollo 11, het ruimtevaartuig dat destijds de reis naar de maan maakte, naast zich, ver volgde Bush: „En daarna een reis naar morgen, een reis naar een andere planeet, een bemande vlucht naar Mars." Bush zal zijn vice-president Dan Quayle, die voorzitter is van de Ruimteraad, opdracht geven om, samen met func tionarissen van de ruimte-organisatie NASA, een preciezer tijdschema voor de ambitieuze plannen te maken. Of de plannen binnen afzienbare tijd verwezenlijkt worden, is zeer de vraag. Het Amerikaanse Congres voelt, in een tijd dat het federale begrotingstekort bezuinigingen noodzake lijk maakt, weinig of niets voor grote uitgaven aan ruimte programma's. Zo heeft het Congres zich nog altijd niet verplicht de 30 mil jard dollar ter beschikking te stellen, die de bouw van het ruimtestation Freedom vraagt. En dit ruimtestation is de noodzakelijke eerste stap op de lange weg naar Maan- en Marsreizen. Extra lasten in plan egen de verzuring DEN HAAG (GPD) - Over vijf jaar zal elk huishouden in Nederland maandelijks 17 gulden moeten offeren voor het bestrijden en voorkomen van verzuring van het milieu. Daarnaast moet de samenleving zich schikken in een aantal maatregelen die leiden tot: minder en duur der autorijden, energiebesparing, schonere industrie, betere cv-ketels, meer woning- en kanto renisolatie en minder vervuilende automotoren. In totaal zal in 1994 anderhalf miljard huidige hoeveelheid gulden extra worden besteed aan het terugdringen van verzuring. In 2000 zal dat nog een half miljard meer zijn. Minister Nijpels van Milieu heeft de Tweede Kamer gisteravond zijn uitge werkte plannen voor een anti-verzu- ringsbeleid gestuurd. Zij zijn een nade re uitwerking van het Nationaal Milieu Beleidsplan en een eind 1987 opge maakte stand van het lopende anti- verzuringsbeleid, waaraan thans al een half miljard per jaar wordt be steed. De plannen zijn opgesteld in overleg met Landbouw en Justitie. Nijpels gaat uit van het beginsel dat de vervuiler betaalt. Het grootste deel van de 1,5 miljard, 1,2 miljard gulden, moet rechtstreeks door ver vuilers (bedrijven, boeren, huishou dens, automobilisten) worden opge bracht. Uit gerichte heffingen moet 130 miljoen komen, uit algemene hef fingen 175 miljoen en uit algemene middelen 10 miljoen. In de plannen wordt een overzicht ge geven van de maatregelen die zullen worden getroffen om de uitstoot van respectievelijk ammoniak, stikstofo- xyden, zwaveldioxyde en vluchtige or ganische stoffen tegen te gaan. Samen veroorzaken deze stoffen de zoge naamde zure regen die een bedreiging vormt voor het milieu. In het jaar 2010 moet in elk van deze categorieën de uitstoot met 80 tot 90 procent van de Rijden met dichte ramen kan tot een black-out leiden. PAGINA 3 De rijksbegroting 1990 wordt een stuk zonder echt nieuws. PAGINA 4 Acupunctuur werkt even goed als nep-acupunctuur. PAGINA 5 De ANWB meent dat de belan gengroepen te laat zijn betrok ken bij het overleg over de Oos terschelde. PAGINA 13 Laurent Fignon maakte in de achttiende Tour-etappe zijn leiderspositie volledig waar. Na een solo-vlucht boekte de Parijzenaar naast de ritzege ook 24 seconden winst op zijn naaste rivaal Greg Lemond. PAGINA 19 Voetballer Arthur van Huizen is terug op het oude nest. Hij speelt dit seizoen voor Vlissin gen, PAGINA 21 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 6 Vrijdagbijlage: 7,8,9,10 en 11 Provincie: 13,15,16 en 17 Sport: 19, 20 en 21 zijn terugge bracht. Aangezien de landbouw verantwoor delijk is voor 94 procent van de uit stoot van ammoniak, wordt die sector een pakket maatregelen opgelegd ten aanzien van veevoer, stallen, mestop- slag en uitrijden van mest. Extra aan dacht krijgen gebieden waar het pro bleem het ernstigst is: Oost- en Mid den-Brabant, Noord-Limburg en de Gelderse Vallei. Stikstofdioxyden worden uitgewor pen door industrie, energiecentrales, huishoudens en verkeer. In Nijpels' bestrijdingsplan is sprake van ener giebesparing, isolatievoorschriften, ontwikkeling van duurzame energie bronnen (zon en wind), scherpere nor men voor industriële uitstoot en voor cv-ketels, meer en betere autokataly- (Slot zie pagina 3 kolom 7) AMSTERDAM (ANP) - De koffieprijzen bewegen zich in een voor de consu ment gunstige richting. Door het vrijlaten van de exporthoeveelheid per kof- fieproducerend land begin deze maand zijn de prijzen zoals al was verwacht naar beneden gegaan. Eerst de supermarktketen Aldi en later Ahold (onder meer Albert Heyn) hebben donderdag laten weten dat zaterdag de prijs van 250 gram koffie f 0,15 lager wordt. Volgens Ahold gaat het met name om de soorten, waarin Arabica-bonen zijn verwerkt. Bij het bedrijf gaat de prijs van het AH-huismerk zelfs met 20 cent omlaag. Caravanbezitters bekijken na het voorbijrazen van de brand de restanten van hun onderkomen. (Van onze correspondent) BORDEAUX - In de bossen van het Les Landes-gebied ten westen van Bordeaux zijn donderdag de zwaarste bosbranden van de laatste vijftien jaar uitgebroken. Tussen het dorp Le Porge en het Etangmeer waren 's middags al 4000 hectaren dennebos in vlammen opge gaan. Ongeveer 5000 mensen moesten geëvacueerd worden. Een vakantiedorp met 500 bungalows, twee dorpen en een camping aan het meer van Lacanau moesten worden ontruimd. Ongeveer vijfhonderd brandweerlieden en zeven blus vliegtuigen werden ingezet bij de bestrijding van de branden. Vooral de harde draaiende winden maken het moeilijk de soms dertig meter hoge vlammen te bestrij den. De brandweer vreesde dat het onweer dat in lucht zat, de situatie nog ernstiger zou maken. Als de wind zou opsteken zonder dat er regen viel, zouden de branden zich nog verder kunnen uitbreiden, onder meer naar het dorp Lacanau-Océan waar verscheidene grote cam pings zijn. Door het heuvelachtige terrein zou de brand weer daar met zwaar materieel niets kunnen uitrichten. Niet alleen bij Bordeaux maar ook in de rest van Frank rijk zijn (kleinere) branden uitgebroken. Van Cherbou- reg tot aan Nice staan bossen in brand. Op de camping, die vanwege de brand ontruimd moest worden, verbleven dertig Nederlanders die geen van allen verwondingen hebben opgelopen. Wel zijn veel persoonlijke bezittingen verloren gegaan. Dit meldt de ANWB-centrale in Lyon, die in direct contact staat met het rampgebied tussen Arcachon en Lacanau. Volgens de ANWB-centrale in Lyon zijn de meeste slachtoffers van de branden ondergebracht in scholen, hotels, kazernes en andere gebouwen in de omgeving. In Frankrijk heerst al sinds jaar en dag ontevredenheid onder de brandweerlieden en de andere bosbrandbe strijders over hun betaling en over de technische midde len die hen ten dienste staan. Met name is men ontevre den over het geringe aantal blusvliegtuigen die in één keer 5500 liter water boven de branden kunnen lozen en die 'bijtanken' door over een meer te scheren. Een gewond kind wordt van de plaats van de ramp weggedragen. (Van onze correspondent) Het zijn, zo is inmiddels gebleken, WASHINGTON - Amerikaanse lucht- 'vooral de passagiers in het intact ge- vaartdeskundigen zijn even verbaasd bleven middendeel van de DC-10 die als verheugd over het grote aantal mensen dat woensdag de ramp met een DC-10 van United Airlines heeft Dertig tips over overleefd. Het toestel maakte woensdag een noodlanding op het vliegveld van Sioux City, in de staat Iowa, nadat een van de motoren en alle hydraulische systemen voor de roeren waren uitge vallen. Bij die noodlanding sloeg het vliegtuig in volle vaart een paar keer over de kop, viel in stukken uiteen en vlóóg in brand. In een maisveld vlakbij het vliegveld zijn over een gebied dat meer dan een kilometer lang is, honderden brok stukken van het vliegtuig gevonden. Slechts een klein deel van de romp en de neus zijn intact gebleven. Maar desondanks kwam gisteren in de loop van de dag vast te staan, dat 176 van de 293 mensen aan boord van het toestel de ramp hebben overleefd. Gis termiddag waren de lijken van 74 slachtoffers geborgen, en waren er nog 43 vermisten. Aanvankelijk liet de ramp, gerekend naar het aantal slachtoffers gezien, zich veel ernstiger aanzien. Eerste be richten spraken van 10 tot 40 overle venden, en nog woensdagnacht werd als officieus aantal doden 180 tot 190 aangehouden. KAMPEN (ANP) - Het Overijssels re cherchebijstandsteam dat zich bezig houdt met de moord op de 19-jarige studente van de kunstacademie Caci- lia Maria Bot uit Gorssel heeft na het programma Opsporing verzocht van de Avro donderdagavond dertig tips binnengekregen. Dit heeft de politie meegedeeld. Acht tips berusten op het bewuste feesthoedje dat voor de woning van de studente in Kampen werd gevonden. AMSTERDAM (ANP) - Woordvoerders van de commer ciële tv-zenders TV 10 en Véronique hebben donderdag ontkend, op enigerlei wijze financiële problemen te heb ben. Het Hilversumse dagblad De Gooi en Eemlander wist donderdag te melden dat de financiële problemen bij Vér onique zo groot zijn dat zij binnenkort wordt overgeno men door haar Luxemburgse moedermaatschappij Com pagnie Luxembourgeoise de Television. „Het is in het begin allemaal wat stroef verlopen, maar er zijn nu helemaal geen problemen meer. We komen al onze verplichtingen na en er is geen sprake van dat wij zouden worden overgenomen door CLT", aldus de woordvoerster van Véronique. „Bij TV 10 zijn helemaal geen problemen, we hebben een gezonde financiële basis", aldus een TV 10-woordvoerder. Volgens de Gooi en Eemlander komen de berichten over de moeilijkheden voor Véronique en TV 10 na aanwijzingen uit Brussel dat de U-bochtconstructie via Luxemburg en Milaan door de Nederlandse regering niet hoeft te worden geaccepteerd. In afwachting van veranderingen in de Mediawet zullen beide zenders enige tijd niet de lucht in mogen hetgeen zware financiële offers vraagt. Om die reden wordt Véroni que vermoedelijk een volledig buitenlands station waar van alle activiteiten in Luxemburg zouden moeten plaats vinden", aldus de Hilversumse krant. Véronique zou vanaf 2 oktober via de kabel te bekijken moeten zijn. ROTTERDAM (ANP) - Een delega tie van de FME, vereniging van werkgevers in de metaalindustrie, gaat volgende week in Spanje op zoek naar gekwalificeerde lassers en fitters. De delegatie gaat (nog) niet actief personeel werven, zo maakte een woordvoerder van de FME donderdagmiddag bekend. Het gaat slechts om een oriënte rend reis, aldus de woordvoerder, omdat er een tekort aan deze ge kwalificeerde mensen dreigt te ont staan. De woordvoerder wist niet of er ook onderzoek is geweest naar mogelijke herscholing van werkloze Nederlanders. Bestuurder Berkhout van de Indus triebond FNV reageerde furieus. Volgens hem zijn er ruim voldoende werkloze Nederlanders die kunnen worden om- of bijgeschoold voor de ze functies. Bij het Gewestelijk Arbeidsbureau was niemand meer voor commen taar bereikbaar. Advertentie V, de ramp hebben overleefd. Toen dat deel tot stilstand kwam, bevonden de meeste inzittenden zich onderstebo ven hangend in hun veiligheidsrie men. Zij wisten zich zo goed als allemaal los te maken, en, door de beginnende rookontwikkeling heen lopend, naar buiten te gaan. Sommigen van deze passagiers werden ernstig gewond in het ziekenhuis opgenomen, maar an deren hadden niet meer dan een paar schrammen. „Het is tragisch wat er is gebeurd", zo zei gisteren woordvoerster Rachel Halterman van de National Transpor tation Safety Board, „Maar fantas tisch dat er zoveel overlevenden zijn. Niemand begrijpt hoe dat heeft kun nen gebeuren". et is al zo vaak vertoond -en het gebeurt steeds opnieuw. Pas wanneer er alarm wordt geslagen en gro te ongerustheid ontstaat over gevaarlijke effecten van weer een milieuschandaal worden er plotseling harde maatregelen aangekondigd, die eigenlijk al jarenlang vanzelfsprekend behoorden te zijn. De manier waarop de Afvalverwerking Rijnmond (AVR) in het nieuws is gekomen ('nee, nee, er is geen verband tussen de dioxine-af faire en clandestiene verbranding van chemisch afval') is typerend voor de slordigheidscultuur, waarmee Neder land is behept als het aankomt op de zorg voor onze leefomgeving. Vuilver branding is voor dit land onmisbaar om de gigantische hoop afval uit huis houdens en industrie nu en in de toe komst nog een beetje de baas te blij ven. Maar wanneer er wordt gekozen om zo'n proces grootschalig toe te pas sen dan behoort dit aan hoge eisen te worden gebonden. Vervolgens gaat het er dan om dat er continu en nauw keurig wordt gecontroleerd of de in dustriële verwerking inderdaad aan de voorschriften voldoet. In de prak tijk blijkt er nogal wat te haperen aan de gang van zaken. De installaties ge ven een vorm van luchtverontreini ging af, die in de naaste omgeving de gezondheid bedreigt. Op een ander moment worden controles niet of on voldoende uitgevoerd. En voor alles wat er misgaat is er dan het excuus 'dat het in de huidige omstandigheden nu eenmaal niet anders kan'. Nader onderzoek moet nog uitwij zen van welke ernst en welke om vang de gesignaleerde uitstoot aan dioxine bij de AVR en in produktie verwante bedrijven is geweest. Het zelfde geldt voor de overtredingen bij de verbranding van chemisch afval. Maar duidelijk is al wel dat er sprake is van onzorgvïildigheid over de hele li nie. Bij de overheid, die tot nog toe van dergelijke verbrandingsovens in Ne derland meer schadelijke effecten in het milieu accepteert dan verant woord blijkt. Bij het bedrijf dat op mo menten van veel te groot aanbod aan huis- en industrieel vuil controles soms maar achterwege laat. En bij pro ducenten en consumenten in Neder land, die maar onbeperkte hoeveelhe den aan afval blijven dumpen zonder erover na te denken of het misschien ook anders kan. De jongste affaires hebben opnieuw voor heftige schrik reacties gezorgd. Op zichzelf hebben die een duidelijk versnellende wer king. Onder de bevolking en in de poli tiek dringt op zulke momenten het be sef door dat er wat moet gebeuren; dat langer wachten niet meer verant woord is; dat er heel wat moet veran deren in de slordige manier van werken die veel te lang maar voor lief werd genomen. De zorg voor het milieu wordt straks inzet bij de verkiezingen. Alle politieke partijen hebben dat ten minste aangekondigd. Het is te hopen dat er in de campagne naar de stem bus eindelijk eens ruimte komt voor een discussie over oorzaak en gevolg, over verantwoordelijkheid bij politi cus en kiezer samen, over de noodzaak van een grootscheepse mentaliteits verandering. Het milieu van de toe komst staat of valt immers bij het ge drag van alledag. De produktie en de verwerking van onze dagelijkse hoop afval kan daarvoor model staan. Want er komt natuurlijk een eind aan de ca paciteit van de afvalverwerking. Hoe groter de hoop, hoe ernstiger de geva ren die ze oplevert. Met duurdere in stallaties en meer betalen voor de ver werking van het afval zijn we bezig het probleem te verleggen. De enige we zenlijke oplossing is: ervoor zorgen dat de nationale afvalhoop kleiner en min der gevaarlijk wordt. Dat vergt ingrij pende veranderingen in de weggooi- samenleving van vandaag. Te begin nen met zoiets als even nadenken bij de vuilnisbak of die automatische han deling van elke dag wel verantwoord is en niet beter achterwege had kunnen blijven. Want daar ligt de bron van het probleem van de dioxine en de slecht gecontroleerde verbranding van che misch afval. vdM. BRUSSEL (UPI) - Bij de eerste ronde van besprekingen over handel en eco nomische samenwerking tussen de Europese Gemeenschap en de Sovjet unie woensdag en donderdag is geble ken dat Moskou zo snel mogelijk tot resultaten wil komen. Dat hebben EG-functionarissen donderdag ver klaard. „De Sovjetunie heeft grote belangstel ling getoond voor het normaliseren van de economische en handelsbe trekkingen met de EG", zei Frans An- driessen, lid van de Europese Commis sie en belast met buitenlandse betrek kingen. Volgens Andriessen was dit lo gisch gezien de politieke en economi sche ontwikkelingen in de Sovjetunie. „Ze willen snel onderhandelen om zo snel mogelijk resultaten te bereiken", aldus Andriessen. Tijdens het overleg hebben beide par tijen duidelijk gemaakt wat ze willen ten aanzien van handel, investeringen en samenwerking in verschillende sec toren. Deze terreinen zijn energie, we tenschappelijk onderzoek, technolo gie, nucleaire veiligheid, milieu en landbouw. De Europese Commissie heeft volgens EG-functionarissen vooral wensen kenbaar gemaakt over samenwerking op handelsgebied.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1