PZC Lasvonk in stro verwoest schuur ANWB laakt procedure Oosterschelde Kust is vol, maar nog ruimte in binnenland Driehonderd Zeeuwse waterscouts naar Waterkamp in Roermond "UP WITH PEOPLE" IS ONDER DE MENSEN Gent wil stad tijdens Feesten proper houden Verbindingsweg Oesterdam met S5 zo goed als klaar provincie 15 Efi VRIJDAG 21 JULI 1989 BELANGENGROEPEN TE LAAT BETROKKEN Voetganger bij aanrijding gewond Ankerplaatsen PROVINCIALE VVV OPTIMISTISCH Korte verblijven enng 'S OCHTENDS GROTE SCHOONMAAK Opkuis Urinoir KRUININGEN - Een fikse brand heeft donderdagochtend een grote landbouwschuur aan de Zandweg in Kruinin- gen volledig vernield. Het vuur brak even voor half elf uit, nadat bij laswerkzaamheden een vonk was terechtgeko men in het opgeslagen stro. De schade aan schuur en in ventaris bedraagt naar schatting honderdduizend gul den. De eigenaar is verzekerd voor brand. Van de schuur bleef niet veel over. Eigenaar J. M. Waverijn was rond kwart over tien bezig met het lassen van een spant toen een vonk wegspatte. In een mum van tijd stond het stro in lichterlaaie. „Het was zo droog als wat", aldus Waverijn, die nog probeerde een aan tal landbouwmachines uit de schuur te krijgen. Maar om dat het vuur zo snel om zich heen greep, kon alleen een landbouwwagen worden gered. Een aantal andere machi nes, zoals een aardappelpootmachine, een freesmachine en een aantal transportbanden, ging in vlammen op. „Het ging zo vlug." Een fikse rookontwikkeling zorgde ervoor dat de brand tot in de wijde omtrek te zien was. Buren hadden inmiddels het brandweerkorps van Kruinin- gen gebeld, dat nog geen vijf minuten na de melding met twee wagens ter plekke was, op de voet gevolgd door een wagen uit Yerseke. Om aan voldoende water en druk te komen, moesten over een afstand van een paar honderd meter slangen worden uitgerold. De Zandweg was daar door aan beide kanten afgesloten voor het doorgaande ver keer. Volgens waarnemend commandant A. van Noorden van Kruiningen duurde het een klein uurtje voor de brand on der controle was. „De brand op zich was niet moeilijk, maar omdat al het stro gepakt is, is het een langdurige bezigheid. Het blijft branden als je 't niet goed natmaakt." De brand weer bestreed het vuur met drie hoge, drie lagedrukstralen en een waterkanon. Pas laat in de middag kon een begin worden gemaakt met het uit elkaar halen van de balen stro. Brandweerlieden trachten het vuur in de hooischuur te blussen. De enorme rookontwikkeling was tot op grote afstand te zien. GOES - Belangenorganisaties in de recreatieve sfeer zijn, vol gens de ANWB, veel te laat betrokken in de procedure tot aan wijzing van de Oosterschelde als natuurmonument. De toeris tenbond schrijft gedeputeerde staten in een reactie op de voor lopige aanwijzing, dat een heleboel polarisatie had kunnen worden voorkomen als de belangenorganisaties eerder om in spraak waren gevraagd en de afweging van belangen en waar den zou hebben plaats gehad op grond van een beheersvisie, opgesteld in overleg met de gebruikers. De ANWB merkt in dat verband ook op dat aanwijzing tot Nationaal Park een betere weg was geweest omdat die status, meer dan die van Natuurmonu ment, recht doet aan bestaande func ties. Niet alleen vindt bij een aanwij zing tot Nationaal Park een betere af weging plaats tussen natuur- en re- creatiebelangen, ook zou het hele plan waarschijnlijk beter worden gedragen door de gebruikers. Op afzonderlijke punten reageert de toeristenbond op de aanwijzingsplan nen met alternatieve suggesties. Zo OOSTERLAND - Op rijksweg 18 bij De Blauwe Keet in Oosterland is don derdagmiddag de 75-jarige voetgan ger B. G. H. uit Schiedam gewond ge raakt bij een aanrijding. Hij is met een hersenschudding en zijn schouder uit de kom opgenomen in het Zweedse Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee. H. was om 15.30 uur uit de bus gestapt bij de Oudheiligenweg en stak de rijks weg over richting Sirjansland. Hij ver giste zich in de afstand van een nade rende auto, bestuurd door J. van der W. uit Gouda. Deze zag de voetganger- en remde af. Toen hij bijna stilstond, raakte hij toch de man, die met zijn hoofd tegen de voorruit terecht kwam. De auto liep een kapotte voorruit op. zou het afsluiten van de Oliegeul - een maatregel ter bescherming van zee honden op het zuidelijk deel van de Roggeplaat - achterwege kunnen blij ven indien de recreanten een periode van drie uur voor en na laagwater in acht nemen om niet door de geul te va ren. Al is de Oliegeul bij laagwater het best en het veiligst bevaarbaar, de ANWB vindt beperkte toegankelijk heid altijd nog te verkiezen boven al gehele sluiting. Wat betreft de ankerplaatsen pleit de toeristenbond voor de aanwijzing van kleine stukken droogvallende platen in de buurt van diep vaarwater om recreanten de mogelijkheid te ge ven te ankeren, te zwemmen en te zon nen, zonder dat vogels en zeehonden daarvan last hebben. De grens van honderd meter buiten de beroepsvaartbetonning acht de ANWB moeilijk te accepteren. Omdat recreanten als referentiepunt de pla ten zullen nemen, zal de wisselende af stand van toegestane vaargeul tot de platen volstrekt wisselend en onlo gisch lijken. De bond bepleit daarom de aanleg van een recreatie betonning, gerelateerd aan de vertoringsgrens en niet aan de beroepsvaartbetonning. Daarmee winnen de recreanten op sommige plaatsen ruimte en is ook de veiligheid gediend. VLISSINGEN-De Zeeuwse kust is als vakantiebestemming vol. De bezetting van de accommodaties is sinds dinsdag en woensdag sterk aangetrokken. De VVV's in de Kop van Schouwen, Walcheren en de kust van Zeeuwsch-Vlaanderen melden een optimale bezetting of verwachten deze voor dit weekein de op grond van aanmeldingen en boekingen. Ook Middelburg en Vlissingen trekken aardig aan, zo meldt de Provinciale VVV. De ko mende dagen zal de drukte naar verwachting alleen nog maar toe nemen. In het achterland is echter nog ruimte beschikbaar. De Zeeuwse VVV adviseert mensen die dit weekeinde nog naar Zeeland komen dan ook niet op de bonne fooi door te rijden naar de kust, om dat het gevaar dan groot is dat ze moeten worden terugverwezen. Op Zuid-Beveland, Tholen en in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn echter nog wel plaatsen te vinden. Woordvoerder T. van Elsacker is blij te kunnen melden dat de drukte nu toch is gekomen, na eerdere mel dingen van tegenvallende toeristi sche activiteiten in Zeeland. Op Noord-Beveland zijn de cam pings voor 85 procent vol, de hotels, logies- en ontbijt en minicampings voor 98 procent en de bungalows zelfs voor 100 procent. De campings op Zuid-Beveland zijn aardig vol, maar bijvoorbeeld camping Den In- kel in Kruiningen heeft nog ruim plaats. Ook daar wordt echter mel ding gemaakt van veel vraag om in lichtingen over plaatsen. Het komende weekeinde is heel Ne derland met vakantie, dus dan is de topdrukte te verwachten, meldt Van den Elsacker. De VVV-woord- voerder vertelt signaleert een toe nemend aantal korte verblijven, een tendens die zich voortzet. Als oorzaken ziet hij, naast afwachten wat het weer doet, de verbeterende economie, waardoor mensen meer korte vakanties nemen en het feit dat de prijsverschillen tussen re creatie in het buitenland en ver blijf in eigen land minder groot zijn geworden. Het aantal kortere verblijven zorgt ook voor een betere spreiding over voor- en naseizoen; de zomerpiek van zes weken topdrukte wordt wat afgevlakt. Daardoor kan de vakan tiegangers wat meer rust en ruimte worden geboden. Een nadeel is dat het aantal verwerkingen voor de VW's en en verhuurders hoger wordt, waardoor de werkdruk weer toeneemt, meldt Van den Elsacker. De Zeeuwse vletten werden donderdagmorgen in een binnenvaartuig gezet, dat ze naar Limburg zal brengen. MIDDELBURG - Scouting Nederland houdt van maandag 24 juli tot donder dag 3 augustus in Roermond een Na tionaal Waterkamp (Nawaka) voor zeeverkenners en wildevaartmatro- zen. Het evenement, dat iedere 4 jaar wordt gehouden, trekt deze keer ruim vierenvijftigduizend deelnemers. Ook de Zeeuwse waterscouts zijn van de partij. Zeven groepen, samen goed voor zo'n driehonderd deelnemers, vertegen woordigen Zeeland op het Nawaka. Meer dan achthonderd boten (770 vlet ten, 40 sleepboten en 30 wachtsche pen) moeten in de Limburgse gastge- meente een ligplaats zien te vinden. De officiële opening is dinsdag 25 juli op het marktplein van Roermond. Om de vletten naar het waterkamp te vervoeren heeft de organisatie drie binnenvaartuigen afgehuurd. Vanuit Amsterdam moeten 95 vletten naar het kamp worden gebracht, 55 vletten worden in Leiden opgeladen en vanuit Middelburg moeten 25 vletten naar Roermond worden gebracht. Het ver voer van de Zeeuwse vletten werd ge regeld door de Middelburgse Paul Kruger-groep. Donderdagmorgen werden aan de loswal aan het Kanaal door Walcheren de Zeeuwse vletten in geladen. De gemeente Middelburg en de watersportvereniging De Arne wa ren behulpzaam om in afwachting van het transport de vletten een tijdelijke ligplaats aan de Korendijk te geven. In Roermond worden de vletten maan dagmorgen gelost aan de Maaskade. Van daaruit gaat het vervolgens per sleepboot naar het kampterrein. Het totaal aantal deelnemers is onder te verdelen in 2375 zeeverkenners met 528 stafleden, 988 wildevaartleden met 182 stafleden, 437 loodsen, 637 buiten landse zeeverkenners en 270 organisa tiestafleden. Dit grote aantal deelnemers vereist nogal wat preventieve maatregelen. Zo is er op het kampterrein een com plete ziekenboeg met twaalf bedden ingericht: bovendien is er een brand weerploeg continue aanwezig. Om de deelnemers op de hoogte te houden van alle activiteiten van het water kamp wordt er iedere dag een kamp krant in een oplage van zesduizend ex emplaren uitgegeven. Om dit te reali seren is er een kampdrukkerij inge richt. Radio Nawaka verzorgt dage lijks uitzendingen van gebeurtenissen zowel binnen als buiten de tijdelijke leefgemeenschap en om het kamp goed toegankelijk te maken voor ie dereen is er zelfs een nieuwe weg aan gelegd. De deelnemers houden zich tijdens het Nawaka onder meer bezig met zeil wedstrijden, een vlootschouw, een playback-show, een zeskamp, primi tief koken, een zeeslag, een triathlon en diverse nautische activiteiten zoals kanoën en roeien. De deelnemende groepen uit Zeeland zijn: Heenetrecht - Tholen, Zandkreek - Kamperland, Scheldezwervers, Wa tergeuzen en Golfbrekers - Vlissingen en Lutem en Paul Kruger - Middel burg. Advertentie Vijf weken lang zang, show en dans met de internationale groep "Up with People" Zing en dans mee in de Efteling tot en met 26 augustus. Aanvangstijden; 12.00 uur. 14.00 uur en 16.00 uur, elke dag. i\ f Van onze verslaggever GENT - Het is de vroege ochtend van de donderdag, de zesde dag van de Gentse feesten. In de stad Gent is het stil, de stilte na de storm. De straten en de pleinen van de oude binnenstad, waarover een avond geleden nog duizenden mensen schuifelden om zich te storten in het gewoel van de Gentse feesten, liggen er verlaten bij. Het enige wat nog aan het feest van de vorige dag herinnert, zijn ineengefrom- melde bekertjes, kapotte biergla zen, besmeurde satébakjes, afge brande lucifers, verkreukelde ser- vettten en vergeelde peuken, die als een deken verspreid liggen over het plaveisel van het historische hart van Gent. Een Augiasstal waarvan zelfs Hercules moedeloos zou worden. Maar het lijkt of de stad, zo op de helft van een week feesten, de adem even inhoudt. Gent maakt zich op voor een nieuwe dag vol 'plezant vermaak': theater, concerten en bruisende feesten. In die adempauze, voordat drom men feestgangers zich in de talloze bierhuizen zullen wagen aan het rij kelijk vloeiende gerstenat en eters van een snelle hap weer veel rotzooi zullen achterlaten, moet de troep op de promenades eerst met beze men gekeerd worden. Zo tegen zeven uur in de ochtend verzamelt zich een groep van onge veer 75 mensen op het plein voor het kolossale stadhuis van Gent. Op uitnodiging van het stadsbe stuur en onder leiding van het hoofd van de Gentse stadsreini ging, Luc de Clercq, maken de bur gers en verslaggevers een rond gang door het hart van Gent om de grote 'opkuis' die de stad elke och tend tijdens de feesten krijgt van dichtbij mee te maken. De vroede vaderen van de stad, tijdens de rondgang aanwezig in de personen van J. Lepeau (schepen voor mi lieu) en J. de Poorter (schepen voor feestelijkheden), willen graag eens laten zien hoe de stad in een uur tijds weer proper wordt. De Clercq, gestoken in een keurig grijze pantalon en dito jasje alles behalve lijkend op een vuilnisman, is ondanks het vroege uur enthou siast over de grote opkomst. „Gij al len zijt de supporters van de stads reiniging", laat hij weten per mega foon. De stoet begeeft zich op pad, glazig nagestaard door een enkele verlate feestganger in beschonken toestand. Voor de schoonmaakbeurt heeft de stedelijke reinigingsdienst één gro te veegmachine en enkele vuilnis wagens ingezet. Daarnaast vegen tientallen vuilnismannen in oranje overalls, de moeilijk toegankelijke plekken met brede bezems. „Hoeveel vuilmannen wij ingezet hebben? Dat is niet belangrijk, hè. Je ziet dat genoeg mensen bezig zijn om de stad proper te krijgen", zegt De Clercq. Alsof ze het nog nooit hebben gezien bekijken de verza melde burgers een vuilniswagen, die in de buurt van Vlasmarkt ge parkeerd staat. Een vuilnisman kie pert net een aantal vuilniszakken in de wagen. De Vlasmarkt blijkt 25 minuten over zevenen al aardig ge kuist. Alleen een vijftigtal doorge winterde feestvierders, gezeten on der een tentzeil aan de zijkant van de markt, ledigt nog ettelijke glazen om die vervolgens simpelweg op de straatstenen te deponeren. De vuil nismannen zijn immers toch bezig, zo lijkt het. „He schepenen, ook eens vroeg uit de veren. Dat bent ge anders niet gewend, omdat ge nooit iets doet", sneert een aangeschoten jongeman, onder honend gelach van zijn mak kers. Een gezette Gentenaar maakt zijn afkeer van de vroede vaderen duidelijk door hen een ontbloot achterwerk toe te keren. Veel decenter is de aanblik van het plein bij de Sint Jacobskerk. Te midden van op elkaar gestapelde klapstoelen ligt, aan de zijkant van een groot podium, een grote hoop plastic bierbekertjes, door de ver bruikers zo maar op straat gegooid. De Groentenmarkt, zo vertelt het hoofd van de reiniging, werd al voor zevenen schoongepoetst, omdat daar al om 7.00 de kraampjes van de traditionele groentenmarkt worden opgesteld. Op de Vrijdagmarkt veegt een aan tal mannen ijverig de kasseien. Zo als langs het gehele parkoers, schudden ook hier de schepenen de vuilnismannen de hand. Een vuil nisman leunt nonchalant op de steel van zijn bezem, terwijl hij op appel van De Clercq even een praatje maakt. „Ik ben een vrijwilli ger. Ik help al een paar jaren. Er is weinig belangstelling voor het schoonhouden van onze stad. Maar ja, het moet toch gedaan worden, hè. Ik vind het wel leuk om te doen. Ik hou van een proper Gent." De vroede vaderen knikken instem mend. Een beetje trots op die bur ger. Bedrijvig is een drietal mannen van de reinigingsdienst bezig met een hogedrukspuit de muren rond om de Dulle Griet, het immense ka non op het Grootkanonplein schoon te spuiten. „Het is één grote urinoir tijdens deze dagen", zegt De Clercq ietwat ontstemd. Op de Korenlei zijn de uitbaters van de hamburger-, shoarma- en frietten ten al weer bezig hun waren uit te stallen. Het is 7.45 uur. De Clercq geeft aan het slot van de wandeling enige ge gevens over de hoeveelheid vuil die zondagmorgen, een dag na de ope ning van het festival, is opgehaald. „Aan etensresten, bekertjes, stok jes en servetjes, heeft de grote veeg- machien 3.870 kilogrammen opge haald. Met de kleine zuigwagen haalden we 770 kilogram lucifer houtjes op. Maar met onze grote vuilbak, waar vier van onze mensen op zitten, hebben we 2.920 kilo op gehaald. Ge kunt zelf dan wel bere kenen hoeveel troep er in één week wordt opgehaald." Op weg naar het restaurant de Raadskelder, onder het Belfort, waar het ochtendontbijt wordt ge nuttigd, vegen de vuilnismannen de laatste restjes bij elkaar. Voor het hotel op de hoek van de Veldstraat en de Cataloniëstraat, probeert een aantal jongeren zijn roes uit te sla pen. Vermoeid als ze zijn, hangen ze over de klapstoeltjes. Dicht bij hen staat nog een paar piepschuimdo zen met huishoudelijk afval opge stapeld. „Nee", zegt het hoofd van de Gentse reinigingsdienst blik kend naar de stapel schijnbaar ver geten dozen, „wij worden niet moe deloos van de eindeloos lijkende stroom vuil. Morgen zijn we wéér zo vroeg present. Wij worden echt niet moe van een week feest." Onder het belangstellend oog van schepenen en verzamelde pers maken de vuilnismannen in alle vroegte de Vlasmarkt schoon. THOLEN - De nieuwe verbindingsweg tussen de Oester- dam en de provinciale weg S5 Tholen/Sint-Maartensdijk is zo goed als klaar. Donderdagmiddag werden de ver keerslichten op het kruispunt, dat verkeer van en naar de dam regelt, in gebruik gesteld. Commissaris der koningin in Zeeland, dr C. Boertien, opent maandag 6 november de nieuwe route. Wanneer de verbindingsweg vrij wordt gegeven voor auto mobilisten is niet bekend. Volgens A. Lievense van provin ciale waterstaat moet er nog wat werk gebeuren. „Er moet nog een nieuwe laag asfalt op. de strepen zijn nog niet aan gebracht en de witte paaltjes langs de berm moeten nog de grond in." Ook langs de bermen moet nog wat werk worden verricht. „We denken nog zo'n zes weken nodig te hebben." De bouw van de verbindingsweg heeft een kleine drie jaar geduurd. Eén jaar was nodig om de grond te laten inzak ken. Langs de aansluiting op de provinciale weg en bij de Oes terdam zelf worden een fiks aantal iepen geplant. Burge meester H. A. van der Munnik van Tholen plant op de ope ningsdag de eerste boom. De provincie heeft bij de zeedijk ook al een begin gemaakt met de uitbreiding van de Karre- velden, die voor een groot deel verloren ging bij aanleg van de Oesterdam. Provinciale waterstaat zal zodra de verbindingsweg klaar is, een begin maken met een opknapbeurt van de Veerweg waar nu nog al het verkeer over rijdt. Door het zware en intensieve verkeer vertoont de polderweg flinke gaten en kapot gereden bermen. Een nieuwe asfaltlaag moet ervoor zorgen de Veerweg weer een fiks aantal jaren meekan. HHM De verkeerslichten van de nieuwe verbindingsweg worden afgesteld om straks zo efficiënt mogelijk te kunnen reageren op de verkeersdruk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 15