Jaruzelski is toch kandidaat Onderzoek naar uitstoot dioxine twaalf vuilovens Staking Siberië slaat over naar de Oekraïne Neutraliteit obstakel voor toetreding van Oostenrijk tot de EG BROCCOLI EN RUNDERVINKEN OPROEP TOT AANPAK MILIEUPROBLEMEN e PZC vandaag m SPECIALE kostuum- aanbiedingen 298-398 bil ZOMER IN ZEELAND Bush ziet droom verwerkelijkt CDA na EG-raad: over en uit voor Veronique en TV 10 Bewolking 232e jaargang no. 161 Dinsdag 18 juli 1989 De PZC-evenementenlijst wijst u de weg! Pagina 11 m Molenwiek Chaos Bevallen Forum Lekker weg Sea Land Titel Gok Negen liter ETNISCH GEWELD IN ABCHAZIË BREIDT ZICH UIT Vakantiegangers ooftman Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Broccoli, 500 gram Rundervinken.l CQ 100 g i:®@® 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. aanvragen Droog weer en eerst nog vrij veel be wolking. Vanmiddag meer zonnige pe rioden. Matige noordwesten wind. Temperatuur 20 graden. PROVINCIAL WARSCHAU REUTER- Generaal Wojciech Jaruzelski is toch bereid zich kandidaat te stellen voor het president schap van Polen. Dit heeft een hoge Poolse functionaris maandag verklaard. Jaruzelski trok eind juni zijn kandidatuur in omdat hij, on danks de hervormingen die onder hem gestalte hadden ge kregen, toch werd gezien als de man die in 1981 de staat van beleg had afgekondigd Maar onder meer omdat de communistische partij hem eensgezind steunt, heeft Jaru zelski zich bereid getoond van de weigering terug te komen. Nadat hij zich als kandidaat had teruggetrokken, schoof Jaruzelski de minister van binnenlandse zaken, Czeslaw Kiszczak, naar voren. Solidariteitsleider Lech Walesa, die Jaruzelski onaanvaardbaar vond voor het president schap, kon de kandidatuur van Kiszczak wel steunen. Maar vrijdag verklaarde Solidariteit zich bereid een even tuele kandidatuur van Jaruzelski alsnog te aanvaarden. Het Poolse parlement zal naar verwacht morgen bijeenko men voor de verkiezing van de president. Jaruzelski is dan waarschijnlijk de enige kandidaat. Bush ziet rol voor Sovjetunie bij EG DEN HAAG/LEIDEN (GPD) - De Amerikaanse president George Bush ziet de Europese een wording niet langer als een bedreiging maar verwelkomt de nauwere samenwerking tussen de twaalf EG-lidstaten op veiligheids- en economisch gebied. Bush hoopt dat ook de Sovjetunie in de toekomst een rol kan spelen in de Europese economische samenwerking. De financiële steun van het westen aan landen als Hongarije en Polen moet door de Sovjets niet als een bedreiging worden gezien. Premier Lubbers en de Amerikaanse president George Bush keren een deel van de fotografen hun rug toe na aankoms op Het Binnenhof. In zijn rede in de Pieterskerk in Lei den, het hoogtepunt van zijn bezoek aan ons land, zei Bush verder dat „een nieuwe wereld binnen ons bereik ligt". Stunten in de Floris-serie: een half uur hangen aan een mo lenwiek. PAGINA 2 De verkeersleiders vrezen voor een chaos in het Europese luchtruim. PAGINA 3 Dees stimuleert het bevallen thuis. PAGINA 5 Een belastingaanslag van twee ton nekt de Forum-orga nisatie. PAGINA'7 Het televisieprogramma Lek ker weg... gaat op zoek naar het andere Walcheren. PAGINA 8 Miliegroepen stellen eisen aan de Sea-Land-Expo. PAGINA 9 Romario schiet Brazilië naar de Zuidamerikaanse titel, PAGINA 12 De succesrijke ploegleider Jan Gisbers wil gokken in de Tour. PAGINA 13 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financiën en economie: 4 Provincie: 7, 8 en 9 Sport: 11 en 13 (Advertentie) „In de hele wereld erkennen landen dat een natie in economisch isolement niet kan bloeien. Daarom kijken wij uit naar die ene Europese markt en een hechtere Europese gemeenschap". De belangrijkste industriële democra tieën in de wereld moeten onderling geen handelsbarrières opwerpen, al dus Bush. Bush riep op tot een wereldwijde aan pak van milieuproblemen als kli maatsverandering, zure regen en ver vuiling van de zeeën. „Het is tijd dat de landen hun krachten bundelen voor de gezamenlijke verdediging van ons mi lieu. De Verenigde Staten zullen daar aan hun steentje bijdragen", verklaar de de president. Minister van buitenlandse zaken Van den Broek zei gistermiddag te hopen dat de Amerikanen deze belofte waar maken door een hoge delegatie af te vaardigen naar de milieuconferentie die dit najaar in Den Haag plaats vindt. Van den Broek verwelkomde de rede van Bush als een krachtig signaal van de betrokkenheid van de Verenigde Staten bij de veiligheid van Europa. Bush zei daarover in Leiden: „Ik ver zeker u, de Amerikanen weten dat het handhaven van vrede in Europa vre de voor Amerika betekent". De kracht en eenheid van de NAVO bieden mo gelijkheden om de spanningen tussen Oost en West te verminderen, aldus Bush. De president beklemtoonde het be lang van een voorzichtige benadering van de „dramatische veranderingen" die zich op het moment in de Sovjetu nie en sommige Oostbloklanden vol trekken. De Sovjetunie heeft daarvan niets te vrezen. Bush verwees naar de brief die Gor- batsjov schreef aan de leiders van de zeven rijkste industrielanden, die afge lopen dagen bijeen waren in Parijs. De brief onderstreept „dat de Sovjets in onze richting bewegen. Ik heb vaak ge zegd dat ik de perestrojka wil zien sla- Slot zie pagina 3 kolom 5 j DEN HAAG (ANP) - In opdracht van het ministerie van Milieubeheer ver richt het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) in Bilthoven onderzoek naar de uitstoot van dioxine bij alle twaalf installaties voor de verbranding van huisvuil en bedrijfsafval. Omdat de giftige stof moeilijk te me ten is, neemt het onderzoek volgens een woordvoerder van het ministerie nogal wat tijd in beslag. Hij schat dat het nog wel enkele weken kan duren voordat de resultaten van het onder zoek bekend zijn. Vast staat dat de vuilverbrandingsin stallaties aan veel strengere eisen moeten gaan voldoen wat betreft de uitstoot van rookgassen. Dit heeft tot gevolg dat er flinke investeringen moe ten worden gedaan in zuiveringsappa- ratuur of aanpassing van het verbran dingsproces. Naar schatting van het departement zullen de betrokken bedrijven een be drag van minstens 500 miljoen gulden moeten investeren in zuiveringsappa- ratuur of aanpassing van het verbran dingsproces. De extra kosten zullen uiteindelijk moeten worden opge bracht door de consument in de vorm van een hogere reinigingsheffing. Natuur en Milieu meent dat de norm voor dioxines nog altijd te hoog is. Het komt nu neer op 240 picogram, (een pi- cogram is het biljoenste deel van een gram) per persoon per dag. Canadees onderzoek wijst, volgens de milieu-or ganisatie, uit dat die norm een factor van 100 lager zou moeten liggen. Dat betekent feitelijk dat in melk dioxine niet aantoonbaar mag voorkomen. Mensen zouden gedurende geruime tijd dagelijks negen liter melk of een paar ons kaas uit de zwaarst belaste gebieden rond een vuilverbrandings installatie moeten drinken of eten om de door de overheid gestelde norm voor dioxine te overschrijden. Dit zegt de toxicoloog J. Temmink van de Landbouwuniversiteit in Wagenin- gen. „Het is een misverstand te denken dat mensen die nu in de buurt van een ver brandingsinstallatie voor huishoude lijk afval wonen, onmiddellijk ziek worden door het nuttigen van zuivel- produkten uit dit gebied", aldus de deskundige die het overigens wel eens is met de bezorgdheid van de overheid. George en Barbara Bush poseren voor het officiële diner van gisteravond samen met koningin Beatrix, prins Claus, prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven. (Van onze correspondent BRUSSEL Oostenrijk heeft maandag officieel gevraagd lid van de Europese Gemeenschap te mogen worden. Door verzet van België wordt de daarvoor geldende normale procedure echter nog niet in gang gezet. Reden daarvan is on duidelijkheid over de neutrale sta tus van Oostenrijk. De Oostenrijkse minister van bui tenlandse zaken Alois Mock diende de aanvraag in bij zijn Franse colle ga Roland Dumas, die momenteel de EG-ministerraad voorzit. Mock verwacht dat de onderhandelingen niet voor 1993 beginnen en dat het EG-lidmaatschap dus niet voor 1996 een feit zal zijn. Daarbij zal de neutraliteit van Oos tenrijk een belangrijke rol spelen. Daarom weigerde de Belgische mi nister Mark Eyskens maandag ak koord te gaan niet het doorzenden van de aanvrage naar de Europese Commissie, die er volgens de stan daardprocedure eerst advies over moet uitbrengen. Eyskens heeft geen bezwaar tegen een eventueel Oostenrijks EG- lid maatschap, maar hij noemde de neutraliteit een 'onoverkomelijk' bezwaar. „We kunnen niet aanvaar den dat een land de realiteit van de Europese Akte niet accepteert". Volgens die akte treden de twaalf ook qua buitenlandse politiek eens gezind op en dat kan botsen met de Oostenrijkse neutraliteit. In de lidmaatschapsaanvraag stelt de Oostenrijkse regering „ervan uit te gaan dat de internationaal erken de status van blijvend neutrale staat behouden blijft". Zij wil ook na toetreding tot de EG de uit die neutraliteitspolitiek voortvloeien de verplichtingen kunnen nako men. Eyskens meent echter dat neutrali teit niet past in de Europese Ge meenschap en hij wil de onderhan delingsprocedure daarom nu nog niet in werking stellen. Anders zou zelfs de politieke eenwording van de EG kunnen worden vertraagd. (Advertentie) MOSKOU (RTR/DPA) - De mijnwerkersstaking in Siberië heeft zich uitgebreid tot de Oekraïne, waar meer dan 2.000 mijnwerkers het werk hebben neergelegd, zo meldden de Sovjetmedia maandag. In acht mijnen van het Donbass-bekken, het grootste ko lenveld in de Oekraïne, is het werk stilgelegd. De arbeiders eisen betere werkomstandigheden en salarissen, financiële onafhankelijkheid van de centrale planning en een vermin dering van de bureaucratie. Hun 110.000 stakende collega's in het Siberische Kuzbass-bekken, die al een week staken, hebben soortgelijke eisen gesteld. De stakers in de Oekraïne zullen de afgevaardigden van hun streek in de Opperste Sovjet „een document over de moeilijke problemen die de mijnwerkers bezighouden" overhandigen. Zij beschuldigden hun vakbonden ervan dat zij niet afdoende voor hen zijn opgekomen. Plein 1940-2 - Telefoon 01180-12560 4331 LH MIDDELBURG Sovjetrussische legereenheden zijn maandag ingezet in de badplaats Soechoemi aan de Zwarte Zee om als buffer te dienen tussen strijdende groepen Georgiërs en Abcha- ziërs. Bij het etnische geweld in de autonome republiek Abchazië, dat zich maandag uitbreidde naar andere ste den, kwamen tijdens het weekeinde zeker 14 mensen om het leven. Dit hebben Russische functionarissen meege deeld. Het officiële persbureau Tass sprak van een „gecompli ceerde maatschappelijk-politieke toestand" in Abchazië en gaf aan dat veel van de rond een miljoen vakantiegan gers in de populaire badplaats en omgeving, het gebied ontvluchten. Daarbij komt dat zich sinds vorige week moeilijkheden voordoen bij de levensmiddelenbevoorra ding van hotels, campings en sanitoria. Uit het gebied weg komen is niet eenvoudig aangezien het vliegveld van Soe choemi stilligt en ook het spoorwegverkeer is verlamd we gens een stakingsactie bij de locomotievendepots, zo meld de het regeringsdagblad Izvestia. De onrust breidde zich maandag van Soechoemi uit naar praktisch alle districten in Abchazië, een autonome deelre publiek in de Sovjet-republiek Georgië. Incidenten werden gemeld uit de steden Gagra, Goedauta en Osjamsjire, maar er waren maandag geen nieuwe berichten over slachtoffers. De Abchaziërs vormen in hun republiek een minderheid. Bij gevechten tussen Abchaziërs en Georgiërs in het weekeinde in Soechoemi, de regionale hoofdstad, kwamen elf mensen om en liepen rond tweehonderd ver wondingen op. Later overleden drie mensen aan hun ver wondingen. Het geweld volgt op al lang bestaande spanningen tussen de beide bevolkingsgroepen. De Abchaziërs verzetten zich tegen wat zij zien als taalkundige en culturele overheersing door de Georgische meerderheid. /~*i eorge Bush heeft het \JT eerste officiële bezoek van een Amerikaans presi dent aan Nederland benut om uiting te geven aan zijn overtuiging dat de mensheid 'een pe riode van nieuwe hoop' is binnengetre den. In de Pieterskerk in Leiden, de kerk waar de grondleggers van de Amerikaanse samenleving, de Pil grims, bijna vier eeuwen geleden hun nadrukkelijke sporen hebben nagela ten, hield hij een optimistische toe spraak over de vooruitzichten van de ontspanning in de oost-west-verhou ding. Of de ontdekking in Leiden dat Bush zelf rechtstreeks afstamt van een Pilgrimfather hem daartoe nog extra geïnspireerd heeft, is natuurlijk gis sen. Feit is dat de president van de Verenigde Staten op termijn steeds meer aanwijzingen ziet voor de verwer kelijking van zijn droom: een wereld waarin de kracht van de democratie het gaat winnen, waarin de onnatuur lijke deling van Europa een einde zal nemen. Bush gebruikte zijn korte sprong via Nederland naar huis om ba lans op te maken van een enerverende reis door Europa. Eerst door twee Oostbloklanden die vooroplopen met spectaculaire veranderingen - Polen en Hongarije - en daarna naar de we reldtop van 'de Groep van Zeven' in Parijs. Zijn toonzetting aan het eind van deze trip was opvallend positief. Van belang voor een mogelijke stroomversnelling in de verdere toenadering tussen Amerikanen en Russen is de manier waarop Bush rea geerde op het jongste verzoek van Sov jet-president Gorbatsjov aan de deel nemers van de Parijse topconferentie. Gorbatsjov wil graag betrokken wor den bij het internationaal economisch beleid, bij de oplossing van de schul dencrisis van veel landen en bij de we reldwijde bestrijding van de milieuver vuiling. Het zijn de onderwerpen, die de Parijse top van afgelopen weekend hebben beheerst en waarover de zeven rijke Westerse landen het roerend eens zijn geworden. Bush toonde zich met zijn publieke toespraak in Leiden een groot supporter van Gorbatsjovs pere strojka en noemde diens brief 'het meest recente voorbeeld dat de Sov jets zich in onze richting bewegen'. Tot voor kort waren Bush' reacties op de stroom voorstellen vanuit Moskou aan het westen terughoudend en voorzich tig. Zijn jongste reis heeft hem er ken nelijk van overtuigd dat de hervormin gen in enkele Oosteuropese landen vanuit Amerika en vanuit de rest van het westen stevige ondersteuning no dig hebben. Samen optrekken met de Sovjetunie is bovendien van betekenis voor een antwoord op de wereldmilieu vervuiling, waarin het aandeel vanuit Oost-Europa bepaald niet gering is en drastische maatregelen vergt. Voor Nederland was dit bezoek van Amerika's nieuwe president niet zomaar een plichtmatige klop op de schouder. Bush heeft met zijn stop over van precies 25 uur in ieder geval willen aangeven dat hij de rol van ons land binnen de westerse bondgenoot schappelijke verhoudingen bepaald hoog aanslaat. In het verleden hebben de Verenigde Staten wel problemen gehad met het Nederlandse voorbe houd binnen de NAVO over de plaat sing van de kruisraketten. In Washing ton was daar destijds weinig begrip voor. Maar de manier waarop premier Lubbers en minister Van den Broek van buitenlandse zaken enige maan den geleden hebben bemiddeld in de onenigheid binnen de NAVO over de kwestie van de modernisering van de kernraketten voor de korte afstand - waar vooral de Westduitsers fel tegen gekant waren - heeft het prestige van Nederland bij Bush flink opgevijzeld. Goede persoonlijke verhoudingen lij ken trouwens bij de nieuwe Ameri kaanse president een basis voor ver trouwen, waarop hij politiek durft te investeren. En voor de realisering van zijn droom over een wereld waarin de spanning vermindert, de bakens wor den verzet en de democratie vrijheid garandeert, is historische grond voor deze waarden bij Bush kennelijk een punt dat telt. vdM. DEN HAAG (GPD) - Het is „over en uit" voor de commerciële omroepen TV 10 en Veronique. Deze reactie gaf CDA-mediaspecialist Beinema gis teravond naar aanleiding van EG-be- sluiten over een concept-richtlijn in zake tv zonder grenzen. Beinema noemde het „positief' dat de EG een besluit over de richtlijnen heeft uitgesteld tot september, maar tegelijk te kennen heeft gegeven dat nationale regeringen omroepen die de richtlijn trachten te misbruiken, kun nen aanpakken. „Dat is altijd ons standpunt geweest", aldus Beinema. „Als buitenlandse zender kunnen TV 10 en Veronique nu ook niet. Het is over en uit voor ze. Dat is mijn inter pretatie", aldus Beinema. WD-mediaspecialist Hermans rea geerde woedend op de houding van het CDA. „Het is overduidelijk dat het CDA-congres een fopspeen op tafel heeft gelegd", aldus de liberaal in een reactie op de uitspraken van Beinema. Hermans stelde dat de WD hoe dan ook voor de volgende EG-raad over de richtlijn een kamerdebat met het de missionaire kabinet over de zaak zal (Zie ook pagina 3)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1