Schattingen over aids in Zeeland belachelijk hoog Ministerie wil leerlingen Souburgse school spreiden De echte kampeerder uitstervend ras Mobiele installatie voor zuivering van spoelwater boeren HET ONDERKOMEN ZE%vwm almanak VVV: VERSCHRIKKELIJK GEZONDHEIDS AUTORITEITEN: Laatste moment VLISSINGEN STAPT NAAR RAAD VAN STATE Verspreid Eisen Groeten INITIATIEF OP SCHOUWEN: Schokeffect ZATERDAG 15 JULI 1989 Opvoeding Bestuurder onder invloed botst op tegenligger Binnenkort krijgt Paauwe er zo'n 2500 m2 bij, dan wordt *t al heel wat: zeeland Het gebeurde op één van die tropische dagen in een super markt in een Zeeuwse kust plaats. De rij voor de kassa groeide gestaag en de irritatie daarover eveneens. Een vols lanke dame van middelbare leeftijd vormde het doelwit van i een klein jongetje met winkel wagen. Het verveelde knulletje reed met het boodschappen- karretje keer op keer in op de enkels van de dame voor zich. „Hou daar eens mee op, joh. Dat doet pijn," zei de vrouw, nadat ze zich met een woeste blik had omgedraaid. Ze richt te zich ook tot de moeder van het jongetje, maar die weiger de haar steun te betuigen. „On ze Gert-Jan krijgt een vrije op voeding. Hij moet zelf ontdek ken tot hoever hij kan gaan," verklaarde ze plechtig. Uit de rij wachtende mensen, die het tafereel gadesloegen, maakte zich een ongeveer achttienjarige jongeman los. Hij maakte het pak yoghurt dat hij zojuist uit het rek had gepakt open, liep naar Gert- jan toe en goot de inhoud vol strekt emotieloos over diens hoofd. „Maar wat doet u nu?!", reageerde de moeder veront waardigd. „Ach," repliceerde de yoghurt-schenker„ik heb ook een vrije opvoeding ge had." Topdrukte vakantie rijtje van streken met veel cultuur. Toch heeft Zeeland een behoorlijk cul tuurgoed." De VVV's in Renesse en Domburg con stateerden vrijdag hetzelfde als de VVV Zeeland. Campings en hotels zijn in het weekeinde wel vol, maar staan maandag weer gedeeltelijk leeg. Veel toeristen beslissen waarschijnlijk op het laatste moment naar Zeeland te komen. Ze laten het afhangen van het weer en weten dat toch een plaats op de camping of in het hotel naar keuze beschikbaar is. Een woordvoerster van de VVV Renesse stond niet te jui chen over die ontwikkeling. Soms moeten toeristen die enkele weken willen blijven, naar een camping in het achterland worden gestuurd, om dat de 'weekendgangers' op 'hun' plaatsen staan. De kamerverhuurders in Domburg hebben het moeilijk met deze tendens. Ze moeten, meldde een woordvoerster van de VVV, slechts voor twee of drie dagen de boel weer in orde maken. Ho tels en kamers in Domburg waren vrij dag voor 70 tot 75 procent bezet. Een WV-medewerkster in Cadzand om schreef het seizoen als 'gek'. De huisjes waren in het westen van Zeeuwsch- Vlaanderen aardig vol. De campings stonden nog voor een kwart tot één vijfde leeg. Het begin van de vroeger roemruchte bouwvakvakantie in Limburg, Noord- Brabant, Zeeland, Rijnmond en de Zuidhollandse eilanden heeft, meende een VVV-medewerkster in Renesse, geen invloed op de drukte. Mevrouw De Muynck liet weten dat ze nog wel de hoop heeft dat de hotels, campings, huisjes en kamers volstromen. Ze heeft geen idee hoeveel toeristen vrij dag al in Zeeland waren: „We werken niet met een slagboom." De gemeenten op Walcheren hebben vrijdagmiddag wel besloten mini-cam pings de ruimte te geven voor piekom- vang, omdat alle andere grote cam pings volliepen. Het aantal plaatsen op elke mini-camping is daarmee uit gebreid van tien tot vijftien stuks. blijft uit VLISSINGEN - Het toeristenzeizoen in Zeeland valt tot nu toe behoorlijk tegen. Het slechte weer van de afgelopen drie zo merseizoenen werkt nog steeds door. Veel vakantiegangers hebben zich blijkbaar niet laten 'overtuigen' door het mooie .voorjaar. In VVV-kringen wordt de vakantiespreiding mede als boosdoener gezien en verder zou de 'eenzijdige' beeldvor ming over Zeeland als vakantieland nodig moeten worden bij geschaafd. kdjunct-directeur mevrouw M. de Muynck van de VVV Zeeland vindt de tituatie in de toeristensector 'ver schrikkelijk'. Ze noemde het gisteren Verbazingwekkend dat Zeeland zelfs met mooi weer niet helemaal vol stroomt. Campings, hotels en kamers Waren vrijdag in vakantiedorpen bij Jiitstek als Renesse, Domburg en Cad zand nog niet volgeboekt. Er is volgens jnevrouw De Muynck nog zeker geen sprake van een optimaal seizoen en ze vraagt zich af of Zeeland dit jaar het aantal overnachtingen van vorig jaar. wel kan evenaren. Het aantal over nachtingen kwam in 1988 uit op onge veer vijftien miljoen. „De provincie loopt in het weekeinde wel vol," ver- Wachtte mevrouw De Muynck welis waar, „maar mag dat ook een keertje De campings in Renesse zitten net aan hun maximale capaciteit. De Dom- burgse hotels zijn nog niet eens volge boekt. Cadzand blijft zelfs bij de rest van de Zeeuwse kust achter." De grote boosdoeners zijn volgens de adjunct-directeur van VW Zeeland het slechte weer van de afgelopen ja ren, de spreiding van vakanties over het hele jaar en het eenzijdige beeld dat de meeste toeristen van Zeeland hebben. Veel mensen gaan naar haar idee twee tot drie keer per jaar op vakantie, en dan voor niet zulke lange periodes. Maar het opnemen van korte vakanties in voor- en najaar compen seert in Zeeland niet het verlies in het hoogseizoen. De promotie-activiteiten moeten naar de mening van mevrouw De Muynck worden geïntensiveerd. Vooral de veelzijdigheid van Zeeland moet aan bod komen. „Zeeland be staat voor velen slechts uit zon, zee en water. De provincie scoort ook goed ais aantrekkelijk gebied voor kinde ren, maar wordt amper genoemd in het GROEDE - Op de Puyendijk bij Groe- de is donderdagavond P. van de A. uit Breskens tegen de auto van N. de W. uit Goes gebotst. W. kwam uit de te genovergestelde richting. Beide au to's werden licht beschadigd. Van de A. stopte niet, maar werd even later aangehouden door de politie, die juist op weg was naar de plek des on- heils. Bij Van de A. werd een bloed proef afgenomen. De leerlingen van de in een - afgeschreven - noodgebouw gehuisveste openbare basisschool De Belt moeten naar de mening van het ministerie verspreid worden over klaslokalen in andere openbare scholen in Oost-Souburg. OOST-SOUBURG - De openbare basisschool De Belt in Oost-Souburg dreigt het slachtoffer te worden van tegenstrijdige regelgeving van het ministerie van on derwijs. De school houdt de komende 15 jaar genoeg leerlingen om te blijven bestaan, maar het ministerie weigert toestemming te geven voor de bouw van een nieuw schoolpand aan het Koopmansvoetpad. De ongeveer 130 scholieren moeten maar worden ver spreid over leegstaande klaslokalen in de drie andere openbare scholen in Oost-Souburg, vindt het ministe rie. Dat betekent voor De Belt - gehuisvest in een 15 jaar oud, afgeschreven houten noodgebouw - het einde bin nen vijfjaar, verwacht wethouder C. de Keijzer van on derwijs. De gemeente Vlissingen gaat tegen het besluit van het departement in beroep bij de Raad van State. Wethouder De Keijzer kan het nog steeds niet goed ge loven. „Ik word door het ministerie gedwongen een ge zonde school op te heffen. Dat is toch te gek. Als de Raad van State ons niet in het gelijk stelt, houdt de ge meente Vlissingen zo lang mogelijk het huidige houten gebouw in stand. We kunnen het dan op z'n hoogst vijf jaar volhouden, denk ik. Het gebouw verkeert al in een slechte technische staat en de kosten mogen ook niet de pan uit rijzen". Rekenmeesters van de afdeling huisvesting basisonder wijs van het departement hebben het vonnis over De Belt geveld. De gemeente Vlissingen wil al enige tijd een permanent onderkomen voor de school aan de rand van de nieuwe wijk Schoonenburg. Het ministerie ging en kele maanden geleden aan de slag en onderzocht of bin nen een straal van 1500 meter in de omtrek van De Belt leegstaande lokalen aanwezig waren in openbare scho len. Dat was het geval. De drie andere scholen hadden zelfs voldoende ruime om alle leerlingen op te vangen. De Keijzer kreeg onlangs de conclusie binnen: geen toe stemming voor nieuwbouw en leerlingen van De Belt moeten worden verspreid. Het ministerie van onderwijs is van oordeel dat de zelfstandigheid van de Souburgse school niet wordt aangetast. De school wordt als instelling in theorie niet opgeheven, maar praktisch gezien komt het daar, verklaart De Keijzer, wel op neer. De leerlingen moe ten hun eigen wijk uit en moeten drukke wegen over steken om bij een ander schoolgebouw te komen. Als ze ergens een jaar hebben gezeten, moeten ze misschien in '(Slot zie pagina 13 kolom 1) Advertentie RUIMER HEINKENSZAND - Waar zijn ze ge bleven, de tentjes van vroeger? Waar voor je nog één of meerdere paren ste vige wandelschoenen kon aantreffen. Waarin de botaniseertrommel zich thuisvoelde en waarmee een degelijk toerrijwiel een bijna natuurlijke een heid vormde. Op de Zeeuwse kam peerterreinen zijn ze niet meer te vin den. Althans niet meer in hun oor spronkelijk isolement: moederziel al leen in een mooi stukje natuur. En ook niet met hun oorspronkelijke bewo ners: de natuurvrienden met hun so bere de-paden-op-de-lanen-in vrolijk heid. Ze worden nog steeds verkocht, de kleine, eenvoudige tentjes, meer zelfs dan vroeger. Alleen plaats en inhoud zijn veranderd. Je treft ze aan op alle kampeerterreinen en in enorme aan tallen. Maar altijd lijken ze door on zichtbare draden vebonden met een caravan in de onmiddellijke nabijheid, of met een grote bungalowtent. Geen enkel zichzelf respecterend kind van boven de acht jaren haalt het nog in zijn hoofd bij pa en ma in de caravan te kruipen. Zij zijn het die de ruimten tus sen paaltjes, doeken, scheerlijnen en haringen bevolken. Het lijkt een aanzienlijke verschuiving in de tentcultuur maar schijn bedriegt. Voor de kinderen belichamen de klei ne tentjes precies hetzelfde als voor de trekkers, twintig jaar geleden: de vrij heid en het avontuur. Voor volwasse nen en jongeren die dat nog zoeken, hebben de tentenfabrikanten allang iets beters bedacht. Tenten zijn niet meer licht door hun beperkte omvang maar door het materiaal waarvan ze gemaakt zijn. Daardoor valt er allerlei lichtgewicht-luxe waar te nemen op de jongerencampings, al dan niet omge ven door brouwerij-emballage. ze in Heinkenszand omdat hun zoon daar woont, hun kleindochter jarig was en ze toch vakantie hadden. In het buitenland, waar tenten vaak bij tenten staan, apart van de caravans, zijn ze al vaak Nederlanders tegenge komen, die ook een De Waard-tent hadden. „We kregen een keer mensen naast ons, die het ding niet konden op zetten. Dat luistert ook nauw maar wij zijn daar inmiddels heel goed in. We hielpen die mensen en het was zo Ook aan de kindertentjes worden steeds hogere kwaliteitseisen gesteld. Enkeldaks-sheltertjes worden eigen lijk alleen nog gebruikt om de rom mel in op te bergen. De slaaptenten zijn meestal dubbeldaks, met een kuipzeil en van een moderne, schaapskooi-achtige vormgeving. Die vorm is afgekeken van watje de ultie me tent zou kunnen noemen: de De Waard-tent, de rolls-royce onder de trekkerstenten. Oerdegelijk, onver slijtbaar en bestand tegen wind kracht 12 zijn die tenten van Noord hollands fabrikaat. Oudere toeristen, die nog in een tent kamperen, doen dat dan ook meestal in een De Waard- tent. De heer en mevrouw Barzilay uit Uden bijvoorbeeld, die deze week hun De Waard opsloegen in Heinkenszand op camping Stelleplas. Ze hebben niet al tijd gekampeerd, tenminste niet in een tent. „Vroeger, toen onze vijf kinderen nog niet het huis uit waren, huurden we altijd een caravan of een huisje. Toen iedereen van onze leeftijd van een tent overstapte op een caravan, deden wij het andersom. Aanvankelijk hadden we een bungalowtent maar al snel kochten we deze: een ideaal, doel matig ding," vindt mevrouw Barzilay. De heer en mevrouw Barzilay uit Uden voor hun De Waard-tent in Heinkenszand. Meestal gaan de heer en mevrouw Barzilay in het buitenland op vakan tie, de tent en de fietsen mee. Nu staan Volgens voorzitter H. Mol van de ver eniging in oprichting is de 'Carbo Flow' de eerste installatie voor het chemisch reinigen van spoelwater en opslagtanks voor landbouwdoelein den in het zuidwesten. „Milieu-tech nisch bekeken is het apparaat een aar dige stap in de goede richting," vindt de heer Mol. De installatie kan op een vrachtwagen worden geplaatst en daarmee worden vervoerd naar de le den van de vereniging die er gebruik van kunnen maken op een daarvoor geschikte plaats. Volgens Mol kan de zuiveringsinstalla tie met name een einde maken aan het probleem van de verwerking van tan- kresten en spoelwater. In dat verband signaleert hij tevens de zwaardere ei sen die zullen worden gesteld aan op slag en gebruik van gewasbescher mingsmiddelen. Eenmaal gezuiverd spoelwater kan zonder bezwaar op nieuw gebruikt worden, volgens Mol. Schadelijke restanten worden afge voerd naar de vuilverbranding Rijn mond. Met de aanschaf van de Carbo Flow-installatie zal een investering ge moeid van ongeveer 25.000 gulden ge moeid zijn. gebeurd. Daarna groetten ze, iedere keer als ze langskwamen met: goeden- morgen meneer De Waard, goedemid dag meneer De Waard", vertelt de heer Barzilay. Het echtpaar gebruikt de tent als uit valsbasis voor tochtjes met de fiets. Deze week trapten ze 67 kilomer weg rondom het Veerse Meer en ook de Zak van Zuid-Beveland kennen ze op hun duimpje. Ze zijn nog twee van de echte, ouderwetse kampeerders, een soort die langzamerhand zeldzaam wordt. Alhoewel, van de kleine-tentjes-cul tuur onder kinderen moet toch ook wel wat blijven hangen. Wie weet levert het over twintig jaar een trekhaak- schuwe kampeergeneratie op met geen groter ideaal dan een tentdoek met twee stokken. Mieke van der Jagt De mobiele 'Carbo Flow'-installatie die op Schouwen-Duiveland spoelwa ter gaat reinigen voor spuitbedrijven. ZIERIKZEE - Sinds enige tijd is op Schouwen-Duiveland een vereniging in oprichting met als doel het voorko men van verontreiniging van opper vlaktewater en bodemvervuiling. Het gaat om een initiatief van loon- spuiters, coöperatieve spuitvereni- gingen en handelaren in gewasbe scherming. Het waterschap heeft zit ting als adviseur. Bij Mol-Schuddebeurs bv, olie- en be- strijdingsmiddelenhandel, is onlangs een (mobiele) zuiveringsinstallatie ge stationeerd. Deze door het Britse che mische concern ICI ontwikkelde 'Car bo Flow'-installatie maakt het moge lijk zogenaamd spoelwater chemisch te zuiveren. De verenigde initiatiefnemers zijn van plan de installatie aan te schaffen en hebben daarvoor inmiddels de finan ciële en technische ondersteuning aangevraagd van het ministerie van landbouw en van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer (VROM), de provincie Zeeland en het Landbouwschap. Als die medewer king er komt, moet de installatie in de loop van augustus daadwerkelijk voor zuiveringsdoeleinden op Schouwen - Duiveland gebruikt worden. „Dat gaf bij ons een schokeffect. We dachten: zitten we er dan zover naast?", zegt de RAVOZ-directeur. „Ook hoofdinspectie en inspectie volksgezondheid vinden een schat ting van maximaal 1500 seropositie- ven in een provincie als Zeeland bela chelijk hoog, hoezeer het ook mag ont breken aan sluitende cijfers." Van Spanje wijst erop dat er zich in Ne derland sinds 1981 ruim 800 aidsgeval- FA. van Spanje: ...schokeffect... MIDDELBURG - De schatting dat tussen de 500 en 1500 Zeeuwen seropo sitief zijn en de kans lopen aids te krij gen is veel te ruim, vinden de gezond heidsautoriteiten. „Een aantal van tussen de 100 en 500 lijkt me heel wat redelijker, al erken ik, dat het heel moeilijk is om harde cijfers te geven," zegt de arts F.A. van Spanje, directeur van de Raad voor de Volksgezondheid in Zeeland en voorzitter van het aids- platform. Dat bij minstens 10 inwoners van Zee land aids is vastgesteld, sluit hij niet uit. „Ook nu is het echter heel moeilijk om reëele cijfers te produceren. Er be staat geen aangifteplicht." Van Spanje - die zijn uitspraken mede doet namens hoofdinspectie en in spectie van de volksgezondheid - rea geert op het artikel in de PZC van vrij dag, waarin sociaal verpleegkundige Jolianne Hellemans van de Gemeen schappelijke Gezondheidsdienst Zee land het aantal Zeeuwse aidspatiën- ten schatte op 10 tot 15 en het aantal seropositieven, dat de kans loopt de ziekte binnen maximaal 10 jaar te krij gen, op tussen de 500 en 1500. len hebben voorgedaan. Inmiddels is de helft van deze patiënten overleden. Het overgrote merendeel is of was woonachtig in en rond Amsterdam. Het aantal seropositieven wordt lan delijk geschat op 15.000 tot 30.000. zo'n 20 tot 30 per aidsgeval. „Als je in Zee land uitgaat van 10 tot 15 aidspatiën- ten kun je het aantal seropositieven in schatten op tussen de 200 en 500. Maar een aantal van 10 aidspatiënten lijkt zowel de inspectie als mij vrij hoog voor dit gebied, al hebben zich inder daad méér gevallen voorgedaan dan de drie, die nu officieel in de statistie ken staan".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 35