KUUROORD vrijdagkrant de vrij(e)dagkrant 8 drankjes 8 jam 9 sportwagens M 9 toogspiegels 11 uit PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT life#» schoonheidssalon tochten modder geef mij maar iets fris: leuke drankjes zonder alcohol zelf jam maken, wat in het vat zit verzuurt niet de opmars van de cabriolet: nieuw leven voor oude sportwagens toogspiegels: multifunctioneel in ieder interieur de wekelijkse uit-agenda en het programma van de bioscopen met een selectie uit het film-aanbod vrijdagkrant VRIJDAG 14 JULI 1989 r ier Phantom-straaljagers met blauwe Davidsster fuiken uit het zuidwesten het dal van de Dode Zee in, {scheren met donderend geraas laag over het azuurblauwe .vater en verdwijnen in noordelijke richting uit het feicht. De rust keert terug. De kameel op het strand van het konesta-hotel, die even kerst oord had opgekeken, beloert weer onbeschaamd de badgasten, terwijl haar baas in Jle authentieke Bedoeinentent koffie bereidt. Twee blonde Jiymfen drijven roerloos in het toute water en aan de rand van Jiet zwembad, op de witte bonnebedden, bronzeren de hotelgasten in stilte verder. Eelfs de Israëliërs aan de buitenbar zwijgen. De rituele rust van het fanatorium is nog niet lerdwenen, maar het personeel Ivan de spa en beauty-farm in let net geopende Sonesta Staagt al geen witte jassen [neer. Binnen een paar naanden gaat onvermijdelijk |e discotheek open en aan de pverkant van de kustweg nadert een nieuw l'inkelcentrum zijn voltooiing. Het Israëlische ministerie van {oerisme geeft voorrang aan de Ontwikkeling van het Dode eegebied, zij het niet met de edoeling er een centrum van hassavertier van te maken. De (ieuwe doelgroep vormen apitaalkrachtige Israëlische fen buitenlandse zonzoekers, die |chamelijk en geestelijk op dem willen komen en genoeg Jiebben van de obligate akantiebestemmingen in de Jüidelijke landen. Mensen voor |ie de luxe spa's, de iferweldigende natuur en het [èzonde klimaat van de Dode pSee opwegen tegen de vezigheid van nachtclubs, jasino's en culinair (erantwoorde eetgelegenheden. Far from the meddling crowd" j niet te veel gezegd. De üchtstbijzijnde stad van etekenis is Jeruzalem, op ngeveer honderd kilometer In Ein Bokek. Aan de tachtig flometer lange westkust van Dode Zee wonen in een ndvol nederzettingen niet leer dan pakweg Vijftienhonderd mensen. Vooral Igen de avond zijn de woeste iergen aan de Jordaanse löstkant van het water iiidelijk zichtbaar, jierhonderd meter onder de bespiegel (het laagste punt op tirde, weet ieder schoolkind) aan alle kanten door bergen ngeven zorgt de Dode Zee lor een uniek klimaat. Bdustrie is er niet en het |toverkeer is te verwaarlozen. lucht is niet alleen schoon i rijk aan zuurstof, maar ook lij van allergieverwekkende Bllen. De door een krachtige In geactiveerde J terverdamping hult het hele ©bied overdag in een licht aas, rijk aan bromide en Idere mineralen, met een llmerend effect. De diepe gging van de Dode Zee maakt It de zonnestralen een langere Ig afleggen en dus intensiever jpfiltreerd worden door de nosfeer. Het mineralenwaas tgt bovendien voor een extra ratie van schadelijke ultra- ilette straling; het resultaat or de zonnebader is een sond gebronsde huid, met 't meer dan een minimale ns op verbranding. In de Hermaanden overschrijdt de nperatuur in het Dode Zee aied op het heetst van de dag m de 45 graden, maar lijders n huidziekten liggen op 'disch advies tegen het eind u hun kuur soms acht uur r dag in de zon. Psoriasis is een van die huidziekten, een erfelijke, opzichtige maar niet besmettelijke kwaal, waarvoor tot op heden geen geneesmiddel is gevonden. De lijders voelen zich in de regel niet ziek en tijdens de behandeling van vier of zes weken, met urenlang verplicht zonnebaden, grijpt de dodelijke rust en de afgelatenheid van het Dode Zeegebied de kuurpatiënten wel eens naar de keel. Het resultaat vergoedt natuurlijk veel. De meeste psofiasis-patiënten gaan na een week of vier „schoon" naar huis, dat wil zeggen dat de symptomen van de kwaal zijn verdwenen. Echt genezen doet verlichting zocht voor een niet gering aantal kwalen. Het einde van de Romeinse tijd bracht het verval van de spa's. De vroege christenen kwamen niet graag aan de Dode Zee, die zij Mare Diabole (Duivelse Zee) noemden en in verband brachten met Sodom en Gomorra, de steden die God met zwavel en vuur verwoestte als straf voor de verdorvenheid van de inwoners. De ruines zouden een rustplaats hebben gevonden op de bodem van de grote zoutpoel. In de buurt van Neve Zohar is nog de vrouw van Lot te zien in de gedaante van de zoutpilaar waarin ze veranderde toen ze, in weerwil van het gebod van de engel, achterom keek tijdens haar vlucht uit Sodom. De Dode Zee is ontdekt als puur natuur kuuroord Vaten met gezuiverde modder bij Dead Sea Health Products in kib boets Mitzpeh Shalem. de Dode Zee niemand en na een paar maanden, een halfjaar, of soms langer, wordt de huid weer plaatselijk dik en schilferig. Tijd om uit te zien naar de volgende kuur. Lijders aan reumatische kwalen vinden evenmin genezing aan de Dode Zee, maar de meeste patiënten wanen zich al in de zevende hemel als ze even verlichting voelen van pijnlijke gewrichtsaandoeningen. Het lauwwarme mineraalrijke water, de zwavelhoudende bronnen en de modderbaden laten dat wonder geschieden. Steeds meer ziektekostenverzekeringen in het noorden en westen van Europa zijn bereid verblijf en kuur aan de Dode Zee voor hun rekening te nemen. Het resultaat weegt in de meeste gevallen ruimschoots op tegen dat van dure behandelingen in Europese ziekenhuizen. De nieuwe belangstelling voor de Dode Zee als vakantiedoel en „schoonheidssalon" is niet los te zien van de moderne gezondheidsrage, maar tweeduizend jaar geleden was het gebied al een kuuroord van belang. „Het water smaakt bitter en geen levend wezen heeft er zijn woonplaats. Wie zich erin waagt blijft drijven en kan niet verdrinken, zelfs als hij dat zou willen. Het zout dat het water op veel plaatsen afzet wordt verwerkt in geneesmiddelen, want het zorgt voor heling van het menselijk lichaam". Een notitie van de Romeins-joodse historicus Josephus Flavius, in zijn boek over de Joodse Oorlogen. Onder de vele kuurgasten van die tijd was koning Herodes, die er Een kameel op het strandje bij het Sonesta Hotel Bijna tweeduizend jaar bleef de Dode Zee vrijwel onopgemerkt achter de barre wildernis van Juda. Zo nu en dan verscheen een avontuurlijke reiziger aan haar kusten, nog tot ver in de vorige eeuw voorzien van een gewapend escorte om zich agressieve Bedoeinen van het lijf te houden. Maar het duurde tot na de Zesdaagse Oorlog van 1967 tot de belangstelling voor het gebied herleefde. De Israëlische bezetting van de Westelijke Jordaanoever bekortte de reistijd naar de Dode Zee vanuit Jeruzalem en het noorden van Israël. De oase Ein Gedi was niet langer een eindpunt bij de Jordaanse grens, maar lag voortaan aan een doorgaande weg langs de westkust. De nieuwe situatie heeft kiboete Ein Gedi geen windeieren gelegd. Toerisme vormt nu de belangrijkste bron van inkomsten. Voor kampeerders en voor wie bereid is genoegen te nemen met een eenvoudige kamer met douche, zonder roomservice maar met airconditioning en kleurentelevisie, is Ein Gedi een ideale lokatie. „Tachtig procent van de buitenlandse bezoekers die we hier krijgen komt regelmatig terug", vertelt Amichai, de enthousiaste regelaar van het toeristenverkeer naar de kiboets. „Wat de mensen trekt is de gemoedelijke sfeer. Verdiepingen zijn hier niet, dus je stapt zo uitje kamer de kiboets in. En de prijs is inclusief de spa. Je kunt net zoveel zwavel- en modderbaden nemen als je wilt". De lommerrijke kiboets is voorzien van een zwembad dat niet onderdoet voor dat van een vijfsterrenhotel. Een extra aantrekkelijk aspect: veel landgenoten zult u in Ein Gedi niet tegenkomen. „Dat komt misschien doordat we onze publiciteitscampagne nooit zo op Nederland hebben gericht", zegt Amichai, „We krijgen hier vooral Duitsers en Scandinaviërs". Aan de wand van het kiboetskantoor hangen vaantjes van voetbalclubs als FC Köln en Kaiserslautern. Amichai: „Afgelopen winter hadden we hier FC Groningen voor een trainingskamp. We hebben een mooi voetbalveld en de voetballers maken natuurlijk ook dankbaar gebruik van de spa voorzieningen. Duitse clubs komen hier al langer. Op mooie dagen in de winter wordt het nog wel een graad of 25, wel wat anders dan Europa in die tijd van het jaar". De ligging van Ein Gedi maakt het een goed uitgangspunt voor tochten in de omgeving. Het beroemde Massada, de vestingrots waar een groep Joodse zeloten liever zelfmoord pleegde dan zich over te geven aan de Romeinen, ligt op nog geen twintig kilometer afstand. Ruim dertig kilometer naar het noorden, bij Qumran, zijn de grotten te bezichtigen waar de beroemde Dode Zeerollen zijn gevonden. Zonder meer spectaculair is een voettocht door het natuurreservaat van Ein Gedi, twee kilometer ten noorden van de kiboets. Het is de plaats waar, volgens het bijbelboek Samuel, David een goed heenkomen zocht, nadat hij de toorn had gewekt van koning Saul. Tot pal aan de blauwe vlakte van de Dode Zee strekt zich een bos van dadelpalmen uit en daarboven, langs twee met bronwater gevulde beken, groeit een jungle-achtige wildernis. Het enige stukje Israël met een tropische vegetatie. Het overdadige groen vormt een fel contrast met het omringende woestijngebied. Doel van de meeste voettochten is de poel van David, een natuurlijk zwembad aan de voet van een waterval. In het natuurreservaat en de onmiddellijke omgeving leven nog dieren die elders in Israël zijn uitgestorven, zoals een twintigtal luipaarden, die gelukkig alleen 's nachts jagen. Ein Gedi beschikt over een grote, aan zee gelegen spa, met zes zwavelrijke bronwaterbaden, rustruimten en een vegetarisch zelfbedieningsrestaurant. Wie zich met Dode Zee-modder wil besmeren kan zich bedienen uit gereed staande vaten. In de zon laten drogen en daarna afspoelen. Die no-nonsense aanpak is niet de stijl van de beautyfarms in de duurdere hotels van Ein Bokek. In de spa van het Sonesta laat directrice Yael Shazar haar bemodderde cliëntele zorgvuldig in folie en dekens verpakken. „De modder wordt eerst op de temperatuur gebracht die onze arts voorschrijft", vertelt ze. „Daarna wordt het aangebracht op de gewenste plaatsen of, als dat medisch verantwoord is, over het hele lichaam. De folie zorgt ervoor dat de modder niet meer dan een graad per uur aan warmte verliest". De spa van het Sonesta omvat verder natuurlijk bassins met zouten en mineralen, een salon voor schoonheidsbehandeling, met manicure, pedicure en kapper, en ruimten voor hydro-therapie en onderwatermassage. De modder en de meeste schoonheidsmiddelen zijn afkomstig uit het Dode Zeegebied. Een groep van vijf kiboetsim, waaronder Ein Gedi, heeft de handen ineengeslagen en een bedrijf gesticht dat onder de naam „Dead Sea Health Products" munt slaat uit modder en mineralen. In kiboets Mitzpeh Shalem, vijftien kilometer ten noorden van Ein Gedi (en net op de Westelijke Jordaanoever), is juist dezer dagen de productie begonnen in een nieuwe moderne fabriekshal. Het bedrijf heeft het alleenrecht voor de winning van Dode Zee- modder. Die wordt, grondig gereinigd verpakt in plastic vaten, geëxporteerd naar kuuroorden in Duitsland en Italië. De Europese consument koopt de modder in aluminium zakken, die in heet water op de gewenste temperatuur worden gebracht. De trots van het bedrijf is een serie schoonheidsproducten onder de merknaam „Ahava", waarmee het de Europese markt op wil. „Als cosmetisch bedrijf hebben we geen medische pretenties", zegt hoofd-chemicus Percy Shimshon. „Maar we zijn er van overtuigd dat onze producten goed zijn voor de huid. We krijgen veel brieven van tevreden gebruikers in Israël en er is al veel belangstelling vanuit het buitenland. We hebben een formule ontwikkeld om zouten effectief deel te laten uitmaken van een emulsie en dat is het unieke van onze cremes en shampoos". Het bedrijf in Mitzpeh Shalem wil binnenkort ook plantenextracten uit het Dode Zeegebied in zijn cosmetica verwerken. In de kwekerij van Ein Gedi wordt daartoe geëxperimenteerd met plantensoorten die alleen in die omgeving voorkomen en waaraan in oude tijden al een heilzame uitwerking werd toegeschreven. Zo worden steeds meer aders aangeboord in de goudmijn Dode Zee, waar zelfs gewoon ademhalen als een therapie wordt beschouwd. AD BLOEMENDAAL redactie PZC-bij lagen advertentie en Vlissingen Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000 Middelburg Markt 51 4331 LK Middelburg Tel. 01180-81000 Goes Grote Markt 2 4461 AJ Goes Tel. 01100-31800 Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000 administratie Terneuzen Nieuwstraat 22 4531 CW Terneuzen Tel. 01150-94457 Hulst Steenstraat 6 4561 AS Hulst Tel. 01140-14058 Zierikzee Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee Tel. 01110-15380 opening kantoren Van maandag t/m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur. Zelf jam maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 7