PZC ANWB-Alarmcentrale tekent op record aantal hulpverleningen Konsumenten Kontakt: chocola veel te duur Bedrijfsvereniging: politiek mag premies niet misbruiken Honderden miljoenen meer nodig voor bouw in gezondheidszorg binnen- en buitenland VRIJDAG 14 JULI 1989 Officieren Cuba in Havana geëxecuteerd MIM mmJIJD TOUROPERATORS GEVEN STOELEN TERUG Steekpartij ondanks opleggen straatverbod Gezondheidsraad: kinderchirurgie concentreren in enkele centra v: vDe Spoorwegen van Neder- :s land bestaan 150 jaar. Dat vieren we met een uniek jubi leumevenement. Met een complete treinenshow van stoomlocparade tot hoge snelheidstreinen, een tentoon stelling, spelletjes, acts en shows. En je kunt er heel voordelig met de trein naar toe. Met het Jubi leum Combikaartje. Naast 10,- entree (5,- voor kinderen t/m 11 jaar) hoef je dan alleen maar een enkeltje Utrecht CS te betalen. Vastrechtkaart houders krijgen zelfs daarop nog korting. De terugreis nemen wij voor onze rekening. Immers: wie jarig is trakteert. Kom naar 'Treinen door de Tijd' op de Jaarbeurs en Utrecht CS t/m 6 augustus. Arrestant dreigde politieman via beet te besmetten met aids Rode Kruis wil meer vrijwilligers voor hulp sociaal geïsoleerden Last minute OPENINGSTIJDEN: Dl. T/M ZO. VI 10-18 UUR. MA. VAN 13-18 UUR. DEN HAAG (GPD) - De ANWB- Alarmcentrale verwacht dit zomer seizoen een record aantal hulpverle ningen te moeten verrichten. De Alarmcentrale schat dat meer dan vijfduizend mensen vanuit het bui tenland naar ons land zullen moeten worden overgebracht en tussen de 7000 en 7500 auto's. De ANWB baseert deze verwachtingen op de toename van het aantal buitenlandse vakan ties en de afgifte van Internationale Reis- en Kredietbrieven (dit jaar meer dan 1,2 miljoen). Een derde reden voor de verwachte sterke toename van het aantal hulp verleningen is de stijging van het aan tal ANWB-leden (bijna 2,8 miljoen) en de voor hen geldende persoonlijke hulpverlening in het buitenland. Dit jaar kunnen voor het eerst alle ANWB-leden een beroep doen op de Alarmcentrale voor hulp bij ziekte, on geval en overlijden in het buitenland. Voor hulp die met de auto te maken heeft, moet men echter in het bezit zijn van een Internationale Reis- en Kre dietbrief. De Alarmcentrale beschikt voor de di recte hulpverlening in het buitenland over zeven steunpunten, waaronder Lyon, Barcelona en Mendrisio, met Nederlands personeel. In totaal be schikt de Alarmcentrale over 180 men sen die klaar staan om hulp te verle nen. De Alarmcentrale viert dit jaar het 30-jarig bestaan. In schril contrast met het aantal verwachte hulpverle ningen voor dit seizoen, staan de cij fers van 30 jaar geleden: toen werden acht mensen uit het buitenland gere patrieerd en 69 auto's teruggehaald. DEN HAAG (ANP) - Chocola is in Nederland veel te duur. Op basis van de huidige grondstofprijs van cacaobonen kan de prijs van choco la met tientallen procenten om laag. Konsumenten Kontakt stelt dat in zijn donderdag verschenen blad „Koopkracht". Volgens de consumentenorganisa tie daalde tussen 1980 en 1989 de prijs van cacaobonen met de helft. Ook de invoerprijs is gehalveerd. Toch zijn produkten als hagelslag, chocolaatjes, candybars en bon bons 4 procent en chocoladerepen 9 procent duurder geworden. Weliswaar is vanaf 1986 tot april van dit jaar chocola acht procent goedkoper geworden, maar, zo staat in Koopkracht, dat heeft niets te maken met het doorberekenen van lagere grondstofprijzen, maar is het gevolg van de verlaging van het betrokken btw-tarief van 20 naar 6 procent. Het argument van de chocolade-in dustrie dat zij de lagere grondstof- prijzen doorberekent via de verho ging van het gewicht van de reep („15 procent meer") legt KK terzij de. In het prijsindexcijfer van het CBS is dat niet terug te vinden en het zuiverste antwoord blijft een prijsverlaging, aldus de organisa tie. KAATSHEUVEL (ANP) - In de Efteling in Kaatsheuvel vond donderdag de première plaats van de internationale studentenmusical Up with people. De show werd bijgewoond door prinses Margriet, mr. Pieter van Vollenhoven en prins Pieter Christiaan. Tijdens de show werd prinses Margriet door een van de studenten ten dans gevraagd. AMSTERDAM (ANP) - Een 46-jarige vrouw uit Amsterdam is woensdag avond voor de deur van haar woning aan de Bessemerstraat in de hoofd stad twee maal door haar ex-vriend met een aardappelmesje gestoken. De ex-vriend, de 42-jarige T.V. had eer der van de rechter een straatverbod gekregen. Dit heeft de politie donder dag meegedeeld. De vrouw werd ge troffen in de borst en maagstreek en is in een ziekenhuis behandeld. Haar ex- vriend wilde, ondanks een straatver bod, met het slachtoffer praten. Dit liep uit op een ruzie. De man is door de politie aangehouden en overgebracht naar een politiebureau. ZEIST (ANP) - De bedrijfsvereniging BVG maakt zich ernstig zorgen over het feit dat het kabinet in toenemende mate premies voor de sociale verzeke ringswetten misbruikt om er inkomenspolitiek mee te bedrijven. Een dergelijke ontwikkeling is uit den boze omdat de continuïteit van de fondsen erdoor in gevaar kan komen, zo waarschuwt de BVG (600.000 verzekerde werknemers in onder meer de gezondheidszorg) in net jaarverslag over 1988. De premiepercentages moeten worden vastgesteld op basis van een kostendekkende premie. Motieven nis handhaving van de koopkracht of de concurren tiepositie van werkgevers mogen voor de vaststel ling van het premiepercentage niet worden gehan teerd, vindt de bedrijfsverenging. De overheid mag er van uitgaan dat de de beheer ders van de fondsen hun werk op een verantwoorde wijze doen en er geen belang bij hebben te hoge pre mies vast te stellen of te hoge reserves te kweken. In de besturen van die fondsen zijn immers de werkge vers en de werknemers vertegenwoordigd en dat zijn juist de partijen die het grootste belang hebben bij een juiste premievaststelling. De vaststelling van de premies moet dan ook aan de fondsbesturen worden overgelaten. Ook pleit de BVG er voor om bij de Wet Arbeid Ge handicapte Werknemers (WAGW) zo snel mogelijk een quotumverplichting in te voeren waarbij de werkgevers worden verplicht een bepaald percenta ge gehandicapten (tussen de 3 en 7 prcent) in dienst te nemen. Een dergelijke verplichting, die liefst nog per 1 juli dit jaar van kracht moet worden, zou er toe kunnen bijdragen dat er veel minder beroep wordt gedaan op WAO-uitkeringen, aldus de BVG. Het beroep op de arbeidsongeschiktheidsverzeke ringen WAO/AAW nam vorig jaar wederom toe. Eind '88 bedroeg het aantal uitkeringstrekkers bij de BVG iets meer dan 62.000,4000 meer dan een jaar daarvoor. Het bedrag aan WW-uitkeringen nam vo rig jaar met 47 procent toe tot ruim 300 miljoen gul den. Die forse stijging werd hoofdzakelijk veroor zaakt door de ingevoerde herziening van het socia le zekerheidsstelsel waardoor de uitkeringen lan ger via de bedrijfsvereniging lopen. Alle touroperators bevestigen dat dit jaar vooral in Spanje de klad zit. Sinds de toetreding tot de EG zijn de prijzen en lonen in Spanje omhoog gegaan. Spanje wordt duurder. Volgens de heer Knotnerus van de reisafdeling van de Rabobank begint de toerist echter uitgekeken te raken op Spanje. „Spanje is niet meer gezellig met zijn gigantische Bijlmermeer-kust". BRUSSEL (ANP) - Op 1 januari van dit jaar telden de twaalf EG-lidstaten samen 325 miljoen inwoners. Vorig jaar is de Europese bevolking met 1.277.000 personen ge groeid, aldus gegevens van het EG-bureau voor de statis tiek die donderdag in Brussel bekend werden gemaakt. De natuurlijke groei bedroeg 669.000 mensen. De rest van de toename kwam uit een immigratie-overschot. Ons land heeft volgens de EG-statistieken 14.805.000 inwo ners. De grootste bevolking heeft de Bondsrepubliek Duitsland (61,7 miljoen). Dan volgen Italië (57,5 miljoen), Groot-Brittannië (ruim 57 miljoen), Frankrijk (bijna 56 mil joen), Spanje (39 miljoen), Nederland (14,8 miljoen), Portu gal (10,3 miljoen), Griekenland (10 miljoen), België (9,89 miljoen), Denemarken (5,13 miljoen) en Ierland (3,5 mil joen). Luxemburg sluit de rij met 377.000 inwoners. De Europese bevolking vergrijst nog steeds. Dat is het ge volg van twee verschijnselen: het geboortecijfer daalt en de mensen worden ouder dan vroeger. ROTTERDAM (ANP) - Een 35-jarige Rotterdammer die na zijn aanhou ding dreigde een politieman te bijten, zal bedreiging ten laste gelegd wor den. De man zei dat hij aids had. De man werd aangehouden omdat hij er van werd verdacht een stereotoren te hebben gestolen. In de politiebus stond hij plotseling op een kondigde aan de politieman te bijten. Daarbij maakte hij „bijtende bewegingen", al dus de politiewoordvoerder. Het was de politie niet bekend of de man ook werkelijk aids heeft. IAdvertentie Griekenland en Turkije lopen daaren tegen echter goed, zo zeggen de tour operators. Het vervoer op Turkije is in een jaar tijd met vijftig procent om hoog geschoten. Daarbij moet worden aangetekend dat vijftig procent groei op Turkije gelijk staat aan enkele pro centen groei op bijvoorbeeld Mallor- ca. NEUSS (AP) - Een lid van de oliebestrijdingsbrigade van de haven in Neuss bij Düsseldorf in Westduitsland schept dode vis uit de Rijn. Duizen den vissen stierven als gevolg van explosieve algengroei waardoor in de len van de Rijn zuurstoftekort optrad. Minder sterke groei van vliegvakanties SCHIPHOL (GPD) - De voorspelde groei van het aantal vlieg vakanties blijft dit zomerseizoen uit. Vermoedelijk blijft het vakantievervoer per vliegtuig dit jaar steken op het, niveau van vorig jaar. Het beeld van stagnatie wordt door het meren deel van de touroperators en Nederlandse chartermaatschap pijen bevestigd. Touroperators annuleren momenteel tiendui zenden eerder bestelde vliegtuigstoelen. Dat stelt een commissie uit de Ge zondheidsraad (GR) donderdag in een advies aan het kabinet. De commissie vindt dat maximaal zes gespeciali seerde chirurgische centra zouden moeten worden aangewezen. Daarbui ten zou geen bijzondere kinderchirur- gie meer mogen plaatsvinden. Bij de bijzondere kinderchirurgie gaat het in ons land om circa 5100 ingrepen per jaar. Dat is nog geen acht procent van het totaal aantal operaties bij kinde ren. Dit relatief kleine aantal maakt concentratie van gespecialieerde ken nis des te noodzakelijker, vindt de Ge zondheidsraad. Een chirurgisch centrum voor kinde ren moet aan heel wat speciale eisen voldoen en volgens de commissie is er in ons land nog geen enkel centrum dat daaraan voldoet. UTRECHT (ANP) - Om het huidige be leid in de intramurale gezondheids zorg uit te kunnen voeren moet tot en met 1994 jaarlijks 1.610 miljoen gul den worden geïnvesteerd in nieuw bouw en renovatie. Dat is 430 miljoen meer dan het nu toegestane bedrag (het „bouwplafond"). Als daarnaast ook enkele gewenste beleidswijzigin gen worden doorgevoerd is jaarlijks nog eens 290 miljoen extra nodig. Dat is berekend in een rapport van de Nationale Ziekenhuisraad en het Col lege voor Ziekenhuisvoorzieningen. HAVANA (RTR) - De vier vroegere hoge officieren in Cuba, die waren veroordeeld wegens drugshandel en corruptie, zijn donderdag geëxecu teerd. Onder hen bevond zich de held van de Cubaanse revolutie, Arnaldo Ochoa Sanchez. Bij zonsopgang stier ven zij voor het vuurpeloton, zo meld de het Cubaanse persbureau AIN. Ochoa was een vroegere wapenbroe der van president Fidel Castro. De vier werden vorige week ter dood veroor deeld door een militaire rechtbank omdat zij een Colombiaanse bende hielpen met de smokkel van verdoven de middelen naar de VS. De verdach ten bekenden alle vier schuld. Castro riep Washington er eerder deze week toe op samen te werken in de strijd tegen verdovende middelen. Hij deed dit in een toespraak voor de Cu baanse Staatsraad die dinsdagavond door de televisie werd uitgezonden. De Cubaanse leider wil met Washing ton praten over het gebruik van het luchtruim boven Cuba door smokke laars die hun waar in kleine toestellen naar de VS vliegen. Castro noemde de illegale vluchten boven Cubaans grondgebied „ontoelaatbaar". Castro zei dat de Cubaanse lucht macht de laatste dagen zeker driemaal orders had ontvangen om vliegtuigjes te onderscheppen, maar dat zij hier niet in was geslaagd. Bij een gelegen heid waren volgens Castro twee MiGs opgestegen om een vliegtuigje te on derscheppen, maar keerden zij onver richter zaken terug, omdat een toestel van de Amerikaanse kustwacht de achtervolging al had ingezet. Het rapport is donderdag aangeboden aan minister Brinkman en staatsse cretaris Dees van welzijn, volksge zondheid en cultuur. Het huidige bouwplafond wordt in het rapport nauwelijks toereikend ge noemd voor het bouwkundig en func tioneel in stand houden van het be staande gebouwenbestand. Er blijft te weinig over voor uitbreiding (verpleeg huizen) en herspreiding (zwakzinni geninrichtingen). Het onderzoek heeft ook uitgewezen dat het bouwplafond anders moet wor den verdeeld. Zo is voor de verpleeg huizen -met het oog op noodzakelijke renovatie en capaciteitsuitbreiding een verdubbeling nodig van het huidi ge jaarlijkse investeringsbedrag. Ook in de psychiatrie en de zwakzin nigenzorg is meer geld nodig voor in vesteringen dan er nu aan wordt be steed. In deze sectoren speelt de her spreiding een belangrijke rol. Voor de ziekenhuizen is juist minder nodig (tot en met 1994 bijna 560 miljoen per jaar tegen 600 miljoen nu). DEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse Rode Kruis wil een uitbreiding van het aantal vrijwilligers voor hulp aan mensen die sociaal geïsoleerd zijn ge raakt. Aanleiding is de sterk toegeno men vraag om hulp uit die sector, zo als van bejaarden, zieken en sociaal gehandicapten. Het Rode Kruis heeft al zo'n 35.000 vrijwilligers in dienst die zich met ver schillende ondersteuningstaken be zighouden. Volgens L. Burgers van het Rode Kruis zou dat aantal de komen de jaren fasegewijs met in totaal 5000 tot 10.000 kunnen toenemen. De hulp organisatie heeft overigens al moeite genoeg het huidige korps medewer kers op sterkte te houden. Dat mensen meer en meer in een so ciaal isolement komen te verkeren, wijt het Rode Kruis aan verschillende oorzaken. Die zijn onder meer: minder burenhulp, minder mobiliteit en het bezuinigingsbeleid van de overheid. De nieuwe krachten zouden moeten worden opgeleid bij een van de 484 af delingen die het Rode Kruis in Neder land telt. Het Rode Kruis wil bij de hulpuitbreiding niet in concurrentie treden met andere professionele hulp verleners. De Nederlandse chartermaatschappij en vermoeden dat het goede weer in ei gen land een belangrijke rol speelt. De touroperators houden het erop dat de vertragingen van vorig jaar en het gro te aantal ongelukken en incidenten met vliegtuigen veel mensen hebben doen besluiten het vliegtuig voor de auto om te ruilen. Deze trend is overi gens ook te merken in andere Noord- europese landen. De reiswereld ging dit jaar heel opti mistisch uit van een groei van zo'n vijf tien procent ten opzichte van vorig jaar. De afgelopen twee jaar groeide de markt namelijk sterk met zo'n twintig procent. Vorig jaar werden voor het eerst zo'n 2,5 miljoen passagiers ver voerd. Daarom kochten de touropera tors dit jaar op grote schaal vliegtuig- stoelen en hotelaccommodaties in. Zo'n vijftien procent meer dan in 1988. UTRECHT (ANP) - Moeilijke opera ties bij kinderen mogen in de toe komst alleen nog maar plaatsvinden in drie tot zes gespecialiseerde centra die deel uitmaken van academische ziekenhuizen. Momenteel gebeuren gecompliceerde ingrepen - bij voorbeeld bij ernstige af wijkingen, letsels of tumoren - nog veel te veel versnipperd over ons land en dat is geen goede zaak. Dat komt de kwaliteit van de gezondheidszorg niet ten goede. De extra boekingen bleven echter uit. De optimistische voorspellingen wor den nu snel naar beneden bijgesteld. Alleen al in Nederland zijn voor de pe riode augustus tot en met half septem ber zo'n veertigduizend stoelen terug- ggeven aan de chartermaatschappij en. Er worden overigens in heel Euro pa minder chartervluchten uitgevoerd dan vorig jaar, waardoor dit jaar de vertragingen in het Europese lucht ruim tot nu toe meevallen. Volgens Arke-topman en voorzitter van de ANVR, Ferdi Fransen, was er tot en met 28 mei een toename van het aantal boekingen met 3,8 procent. Dat zou blijken uit een NIPO-onderzoek. In die periode worden veel boekingen voor het zomerseizoen gedaan, hoe wel steeds meer mensen op het laatste moment besluiten alsnog een zomer- vliegvakantie te boeken. En juist deze groep laat het blijkbaar afweten. De markt wordt nu overspoeld door zeer goedkope last-minute-aanbiedingen. Fransen erkent dat Arke begin dit jaar bij het inkopen van stoelen rekening hield met een groei van tien tot vijftien procent. Arke noteert echter slechts een groei van om en nabij de zeven pro cent. De autovakantie geboekt bij een reisorganisatie is bij Arke daar entegen duidelijk in opmars. Fransen verwacht dit jaar voor de gehele vlieg vakantiebranche een lichte groei van zo'n een tot drie procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 5