almanak Betere bescherming van Het Zwin nodig Goesenaar ontwerpt zwempad voor Vlissingse boulevards Jeugdherberg, gastvrij en betaalbaar SCHATTING: 1500 SEROPOSITIEVEN Zes jaar voor cafe-drama HET ONDERKOMEN MILIEU FEDERATIE: Zierikzeeënaar omgekomen bij auto-ongeluk Oost-Flakkee Meisje (3) aan verwondingen auto-ongeluk Goes bezweken MIDDELBURG - In Zeeland zijn tot nut toe 10 tot 15 gevallen van aids voorgekomen. Een aantal van deze aidspatiënten is inmiddels overleden. Naar schatting 500 tot 1500 inwoners zijn seropositief en lopen de kans de ziekte binnen uiterlijk tien jaar te krijgen. Het gaat om zéér globale schattingen. Voor aids bestaat geen aangifteplicht. En bovendien is het beeld vertekend, doordat mensen de diagnose, dat ze aan aids lijden, in de Randstad hebben laten stellen en niet in Zeeland. Sommigen van hen keren later terug. Slaap Zeeland onderschat „Maar het is duidelijk dat het aantal van drie aidsgevallen, waarmee de provincie in de officiële registraties wordt genoemd, niet meer klopt," zegt Jolianne Hellemans, sociaal verpleeg kundige geslachtsziektenbestrij ding van de Gemeenschappelijke Gezond heidsdienst Zeeland. Haar telefoon staat roodgloeiend sinds de start van een nieuwe, landelij ke 'Vrij Veilig'-campagne, gericht op jongeren tussen de 18 en 25 jaar! Tele visie- en radiospots, advertenties, bio scoopfilms en folders bij postkantoor, camping, discotheek, apotheek of dro gisterij moeten de 'smoezen' ontzenu wen, waarmee deze groep afziet van veilige seksuele contacten. Middel burg en Goes gaan als eerste gemeen ten in Zeeland uitgebreid aandacht besteden aan aidsvoorlichting. De Zeeuwse hoofdstad heeft inmiddels 1000 brochures besteld en wil een in formatieve tentoonstelling houden. Ook komt er een artikel in de gemeen telijke informatierubriek. Jolianne Hellemans is blij met het suc ces van de nieuwe Vrij Veilig Campag ne, de tweede, die speciaal bedoeld is voor jongvolwassenen, „al kunnen ook mensen die jonger zijn dan 18 of ouder dan 25 er véél aan hebben." „Onder zoek heeft aangetoond, dat 80 procent van de jongeren inmiddels wéét dat het gebruiken van een condoom dé manier is om geen aids te krijgen. Het is alleen opvallend, dat maar 10 tot 20 procent ook daadwérkelijk veilig vrijt," zegt de sociaal verpleegkundige van de Zeeuwse GGD. De Stichting SOA en andere organisa ties voor aids-preventie willen met hun media-offensief, dat tot komend najaar duurt, een bres slaan in de ex cuses, die 18- tot 25-jarigen aanvoeren om hun onveilige seksuele gedrag goed te praten. Daarbij wordt in de publiciteit behendig ingespeeld op deze leugentjes, met teksten als: 'Dit is Linda. Zij hoeft niet veilig te vrijen, want haar vriend begint er ook niet over', 'Dit is Harry. Hij hoeft geen con doom, want hij vrijt alleen met nette meisjes' of 'Dit is Nick. Hij hoeft geen safe sex, want zijn vrienden gaan niet vreemd'. Hellemans: „Ik herken die smoezen, gewoon omdat ik ze hóór. Jongens en meisjes zeggen dan: ik ga toch niet met iederéén naar bed? En zo is het best. Jongeren zijn in het algemeen inder daad waanzinnig trouw aan dat ene vriendje of vriendinnetje, dat ze pas hebben leren kennen. Maar ze verge ten, dat ze in de afgelopen drie of vier jaar al drie meisjes of jongens hebben gehad." Variaties op dit verhaal: 'mijn vriend/vriendin komt nooit in Amster dam' („alsof er in Zeeland geen aids is; een fabeltje: we doen niet onder voor wat ik gemakshalve 'de rest van het land' noem") of „ik vrij alleen met net te jongens/meisjes". „Aids en veilig vrijen blijven voor veel jongeren - let terlijk - een ver-van-mijn-bedshow," zegt Hellemans. Ze zijn hartstikke ver liefd, laten zich meeslepen en denken als laatste aan de kans op aids. Een be langrijke rol speelt ook het gebruik van alcohol. Dat is heel vaak de reden om niet veilig te vrijen en dus een veel gebruikte smoes." De bus, die langs de Zeeuwse recreatieplaatsen rijdt om op de risico's van teveel drinken te wijzen, heeft dan ook documentatie van de nieuwe Vrij Veiligcampagne aan boord. De onverwacht grote respons toont volgens de sociaal verpleegkundige Die familie uit Goes heeft het uitstekend gehad in Frankrijk. Drie weken geleden zijn ze met de gloednieuwe caravan ver trokken en deze week zijn ze te vreden teruggekeerd. Eigenlijk was er maar één klacht: ze werden 's morgens steeds al voor zeven uur wak ker. Met enige spierpijn. Ter wijl de verkoper van de cara van nog zo duidelijk had ge zegd, dat hun vakantie-onder- komen een 'langslaper' was. De heer des huizes heeft er di rect na terugkeer de folders nog eens op nagekeken. En pas nu is duidelijk geworden wat cr met 'langslaper' bedoeld wordt. Dat is een caravan, waarin men zich in de lengte richting te ruste dient te bege ven. Dat gaan ze volgend jaar eens proberen. aan, dat aids, seropositiviteit en veilig vrijen ook in de regio uit de taboesfeer komen. „Aids raakt los van de discus sie over risicogroepen, zoals homo's en drugsgebruikers. De Vrij Veiligcam pagne is erop uit om jongeren - in wel ke relaties dan ook - duidelijk te ma ken, dat risico's vermijden de beste manier is om te laten mérken hoeveel je om die ander geeft." GOES - Minister Braks (landbouw en visserij) moet de Zwinstreek in West- Zeeuws-Vlaanderen aanwijzen als natuurontwikkelingsgebied. Dit zegt de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) in een brief aan de bewindsman als reac tie op zijn Natuurbeleidsplan. Het ge bied telt talrijke vogel- en planten soorten. Om die natuur in stand te houden zijn maatregelen nodig, vindt de ZMF. De Zwinstreek is al aange merkt als grensoverschrijdend land schapspark in de Benelux Economi sche Unie. De milieu-organisatie kan in grote lij nen akkoord gaan met de maatregelen die Braks voorstelt om de natuurge bieden in Zeeland, zoals de Deltawate ren, te behouden en uit te breiden. Wel bevreemdt het de ZMF dat er een ver bindingszone is opgenomen tussen de Braakman (bij Terneuzen) en Saeftin- ge (in de Westerscheldekom). Het ligt meer voor de hand om een duidelijke lijn te scheppen tussen de Braakman en het Zwin, omdat die verbinding vroeger ook heeft bestaan en zelfs nog terug is te vinden in het Vlaamse land schap. Het Zwin is rijk aan dijken, kreken, Wetlandcomplexen en oude verdedi gingswerken die ervoor zorgen dat het gebied van grote natuurwetenschap pelijke betekenis is, vindt de ZMF. „Vogelsoorten als grauwe gors, patrijs en kwartel komen er veel voor. Amfi bieën als boomkikker en kamsala- mander kennen een ruime versprei ding. Daarnaast is er een aanmerkelij ke rijke zoogdierenfauna aanwezig met soorten als veldspitsmuis en ver schillende vleermuissoorten. In de om geving komen ook kenmerkende plan tensoorten voor als Vlaamse peterselie en Zeeuws doomzaad," aldus de ZMF. In de brief merkt de Zeeuwse milieu organisatie verder op dat er in het Del tagebied mogelijkheden te over zijn voor natuurontwikkelingen. Te den ken valt daarbij aan: de zuid-oostkust van Schouwen, de westkust van Tho- len, de oostkust van Noord-Beveland, de Oosterscheldekust tussen Verseke en de Oesterdam, Neeltje Jans en de Westerscheldekust in Zeeuws-Vlaan- deren. VEERE - De bebloemde berm is niet meer. Werden de Zeeuwse polderwe gen en fietspaden in schonere tijden door fleurige bermen omzoomd, te genwoordig moeten we het doen met fluitekruid en brandnetels. Het re sultaat van teveel bemesting, teveel onkruidbestrijding en teveel maai en. Dat is toch jammer, dacht dis tricts opzichter F. Wisse van de cen trale dienst gemeentewerken in Vee- re. Dit jaar moest de berm langs de Veerse weg tussen Zanddijk en Vee- re voor de aanplant van lindebomen op de schop. Gemeentewerken maakten van de gelegenheid ge bruik om de grond door toevoeging van zand te verschralen. Vervolgens werd er een bermbloemenmengsel ingezaaid. Het resultaat is nu zichtbaar. Met de Grote Kerk van Veere op de achter grond laat de wegkant een kleurrij ke begroeiing zien. De klaproos is al bijna uitgebloeid. Gele ganzen- bloem, wilde margriet, bolderik, blauwe maan, duizendblad, ridder spoor, korenbloem, blauwe morgen ster, gele lupine, paarse toorts, vlas- leeuwebek en kleine pimpernel trek ken volop de aandacht van de voor bijganger. Een echte groengordel, zegt districtsopzichter Wisse. Wie zich de bermen van weleer herin nert, zou tot de conclusie kunnen ko men dat de Veerse wegkant plotse ling wel een erg rijke flora kent. Dat kan kloppen. De gemeente heeft ver edelde soorten ingezaaid, die meest al in zuidelijker streken voorkomen. Omwille van de kleur. En dat is te zien! DEN HAAG - Wegens poging tot doodslag, vrijheidsberoving en verbo den vuurwapenbezit is de 29-jarige Amsterdammer H. E. G. gisteren door het Haagse gerechtshof tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld. De man was op 11 april vorig jaar, 's morgens om zes uur, café Ruimzicht in 's Heer Hendrikskinderen binnengedrongen en had daar de eigenaar neer geschoten. Diens vriendin hield G. tegen haar wil opgesloten in de keu ken. De eigenaar raakte zwaar gewond. Hij liep een leverkapselscheur en een ruggemergsyndroom op. De verdachte had gedacht dat zijn ex-vriendin in het café aanwezig was. Omdat het uit was, had hij haar in de knieën willen schieten, zodat zij altijd aan hem zou moeten denken. Zijn ex was die dag echter in Duits land. Door de rechtbank in Middelburg was man ook al tot zes jaar veroordeeld en veertien dagen geleden eiste de procureur-generaal eveneens zes jaar. Ton Altena achter de tekentafel waarop 'zijn' zwempad gestalte krijgt. VLISSINGEN - Een zomerse illusie: een zwempad aan de boulevards van Vlissingen, van het Nollehoofd tot het monument van Michiel de Ruyter. De Goesenaar Ton Altena, medewerker van het Goese architectenbureau Ar- chikon, heeft het idee voor zijn studie aan de Academie voor Bouwkunst in Tilburg op papier gezet. Het plan is niet uitvoerbaar, weet hij zelf ook, maar een stukje - bij voorbeeld aan de Boulevards Evertsen en Bankert - is mogelijk wel realiseerbaar. Altena trad tijdens de dag van de ar chitectuur, ter gelegenheid waarvan in het Vlissingse Arsenaal een expositie werd gehouden, voor het eerst naar buiten met zijn zwempad. Het pad be gint bij het windorgel op het Nolle hoofd, loopt boven het Nollestrand en het Nollebos naar de Boulevard Evert sen. Het zwempad komt langs die bou levard en Boulevard Bankert - even wijdig aan het wandelpad te liggen - op dezelfde hoogte. Vlak voor de Bou- DOMBURG - De letters NJHC staan nog steeds voor Nederlandse Jeugd herberg Centrale, de inhoud van pro- dukten en diensten heeft een andere betekenis gekregen. Het accent ligt nog wel op de jongeren vanaf veertien jaar, maar een bovengrens in leeftijd bestaat niet meer. Ook het instituut van de jeugdherbergvader heeft afge daan. Dat komt mooi uit, want de Roosen- daalse mevrouw die op haar snorfiets Zeeland verkent en in het als jeugdher berg ingerichte kasteel Westhove in Domburg logeert, kan met haar 66 ja ren de moeder zijn van de 'vader'par don, de bedrijfsleider. De mevrouw uit Roosendaal blijkt be zig te zijn met een inhaalslag. Ze komt uit een gezin met vijf broers. „Die gin gen in de vakantie op de fiets trektoch ten maken langs jewugdherbergen. Ik wilde dat ook zo graag. Maar het hoor de niet dat meisjes dat ook deden." Ben Tuppert leidt met het bestieren van de gang van zaken in en om kas teel Westhove een van de 44 jeugdher bergen die de NJHC in Nederland ex ploiteert om jaarlijks gastvrij en be taalbaar logies te kunnen verstrekken De jeugdherberg kasteel Westhove in Domburg: met kans op het optreden van het kasteelspook in de torenkamer.. aan duizenden gasten uit binnen- en buitenland, individueel reizend of in groepsverband. Weg met de herbergvader en -moeder. Jongelui zijn tegenwoordig tijdens hun vakantie niet gediend van de aan wezigheid van een vervangend ouder paar. De meesten die in een jeugdher berg terecht komen zijn vaak voor het eerst alleen of in kleine groepjes met vakantie. Lekker even onder de ou derlijke blik vandaan. Die zitten er niet op te wachten om hun vader of moeder in een andere gedaante tegen te komen. De naam jeugdherberg roept beelden op van corveediensten in de keuken en op de slaapzalen. In de huidige situatie is er geen sprake meer van dat stuk vrijwilligerswerk. „Een jeugdherberg is gewoon een adres voor mensen die op een wat informelere manier vakan tie willen vieren. En omdat er in een jeugdherberg veel buitenlanders ko men is het een gelegenheid bij uitstek om interessante contacten op te doen," legt Tuppert uit. Nog een beeld dat is vervaagd: vroe ger had je in een jeugdherberg slaap zalen voor twintig tot dertig perso nen. Altijd goed voor een vorm van jo lijt als het kussengevecht. Die zalen kom je niet meer tegen. Het kussenge vecht blijft beperkt tot hooguit zes bedden. Ben Tuppert: „Wij hebben hier op kasteel Westhove kamers voor vier en zes personen. We krijgen veel aan aanvragen van families, die met z'n vieren of z'n zessen een gezin vor men en zo'n kamer huren. Logisch, want ze zijn bij ons veel goedkoper uit dan in welk pension dan ook omdat wij 17,50 rekenen voor een over nachting met ontbijt." Er bestaat zelfs de mogelijkheid om voor die bescheiden prijs in de toren kamer te logeren. Met de kans op een optreden van het kasteelspook. In die torenkamer huist een vrouwelijke geest die volgens Tuppert rond mid dernacht nog wel eens wil uithalen. Het gebeurt soms dat ouders vooraf in formatie inwinnen. Dan komen er tele foontjes binnen in de geest van 'mijn dochter van vijftien komt met een vriendin in uw jeugdherberg logeren. Kunt u ze een beetje in de gaten houden Tuppert gaat daar niet op in. „Dat kunnen we niet en dat willen we niet. Ais zo'n ouder de dochter niet vertrouwt, kunnen ze haar beter niet met vakantie laten gaan. Wij hebben hier bij voorbeeld geen sluitingstijd. Het enige wat we vragen is om rustig aan te doen als ze 's nachts om twee, drie uur binnen komen." Westhove heeft gescheiden slaapgele genheden voor jongens en meisjes. „Maar dat is vaak een theoretische zaak. 's Zomers wordt de grootste groep individuele gasten gevormd door meisjes. De jonge meisjes leggen we toch wel bij elkaar. En mocht het eens gebeuren dat we bedden bij hun op de kamer nodig hebben voor het on derbrengen van mannelijke gasten, dan vragen we aan de meisjes of ze er geen bezwaar tegen hebben. Maar we gaan weer niet de ouders bellen of zij er bezwaar tegen hebben." Jacques Cats levard De Ruyter buigt de doorzichti ge glazen bak af richting het vaarwa ter. Het pad kronkelt vervolgens een stukje om het stenen Keizersbolwerk, waarop het standbeeld van De Ruyter staat. Dat is het eindpunt. Docent John Kormeling aan de acade mie voor bouwkunst in Tilburg heeft de Goesenaar er min of meer toe ge bracht een zwempad te ontwerpen. Hij gaf zijn studenten de opdracht speels te werk te gaan met het thema zwem men. Altena begon met een zwembad bij Het Wooldhuis aan het begin van de Boulevard Evertsen. Hij koos Vlis singen als lokatie uit, omdat die stad zo'n mooie boulevard op het zuiden heeft en omdat hij zelf geboren Vlissin- ger is. De combinatie zee, scheepvaart, toerisme sprak hem vooral aan. Het zwembad groeide uit tot een zwempad. De architect het zich bij de uitwerking leiden door een frustratie: dat je in een normaal zwembad op z'n hoogst enkele tientallen meters kunt zwemmen en dan weer moet omkeren. Het zwempad langs de boulevard kan 2.700 meter lang worden. De glazen bak waardoor het zwemwa ter loopt, is anderhalve meter diep en zes meter breed. Het gevaarte wordt door een behoorlijk aantal stalen pij- (Slot zie pagina 16 kolom 7) OOSTFLAKKEE (ANP) - Een ver keersongeluk in de gemeente Oost- flakkee heeft donderdag omstreeks 16.00 uur het leven gekost aan de 32- jarige D. van der Welle uit Zierikzee. Twee anderen, A.van M. en D.R.G., eveneens afkomstig uit Zierikzee, werden zwaar gewond, aldus.de poli tie. De drie zaten in een auto die op de pro vinciale weg over het eiland door onbe kende oorzaak op het midden van de weg belandde en frontaal tegen een vrachtwagen botste. De vrachtwagen, die was geladen met 200 varkens, was nog uitgeweken en kwam in een sloot terecht. Tweeënveertig varkens wer den gedood. GOES - De driejarige Melissa Poulino uit Breda is woensdag overleden aan de verwondingen die zij dinsdag avond opliep bij een ongeluk op de Deltaweg bij Goes. De vijf andere in zittenden van de auto waarin het slachtoffertje zat raakten licht tot ernstig gewond, maar geen van hen verkeert in levensgevaar. Het meisje werd direct na het ongeluk met ernstig hersenletsel overgebracht naar het Sophia-kinderziekenhuis in Rotterdam, waar ze ook overleed. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van het woonwagenkamp. De bestuurder van een personenwagen raakte de macht over het stuur kwijt en botste frontaal tegen de tegemoetkomende auto waarin onder andere het driejarig meisje zat. Aids-epidemie in

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 27