/anDijke y eist van politiek van de mediawet Omroep naleving Moskou positief over voorstel van NAVO Politie maakt einde aan gijzeling in Heerlen SCHILDERIJEN LICHT BESCHADIGD (indaag Papandreou getrouwd ZOMER IN ZEELAND Unilever neemt twee cosmeticabedrijven in Amerika over Gepolijst Frans Revolutie-feest Wisselend bewolkt 232e jaargang no. 158 Vrijdag 14 juli 1989 AKANTIELAND Van Veen Groentax Leer Vakantie Aids Monumenten Onduidelijk NOS-BESTUUR STUURT BRIEF AAN TWEEDE KAMER haagman advocaten De PZC-evenementenlijst wijst u de weg! Pagina 17 VERSLAAFDE EISTE DRUGS Wolkenvelden worden afgewisseld door af en toe zon. De maximumtempe ratuur wordt 18 graden. De noordwes ten wind is matig. Ook in het weekein de geen verandering. CARAVAN- EN VOUWWAGEN- OCCASIONSHOW Onze laatste kend lage prijzen! Tevens nog enkele cara gens voor verhuur besch f inge- Hoek Rijksweg - Ringbaan West 01100 - 1 14 40 GOES PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN ATHENE (DPAIUPI) - De Griekse ex- premier Andreas Papandreou is don derdag getrouwd zijn vriendin, de 34- jarige voormalige stewardess Dimitra Liani. Het huwelijk werd ingezegend in een kleine kerk in Politea, een sjieke buitenwijk van Athene. De bruid verscheen met bloemen in het haar en een sluier voor het gezicht, naast de bleke maar lachende Pa pandreou. Algemeen wordt aangenomen dat Pa- pandreou's amoureuze leven hem po litiek heeft geschaad. Liani was, net als Papandreou, nog getrouwd toen zij hem in augustus naar Londen bege leidde voor zijn hartoperatie. Kort er op scheidde zij van haar echtgenoot. Gestolen doeken Van Gogh terecht EDE (GPD) De zeven maanden geleden uit het Rijksmuseum Kröller-Müller in Otterlo geroofde schilderijen van Vincent van Gogh zijn weer terecht. Het speciale rechercheteam dat zich met de spectaculaire kunstroof bezig houdt, heeft de twee tot voor kort nog spoorloze doeken gistermiddag (donderdag) ontvangen van de advocaat van één van de in verband met de diefstal aangehouden verdachten. De doeken zijn volgens de politie licht beschadigd. Ze zijn inmiddels voor on derzoek overgebracht naar het Ge rechtelijk Laboratorium in Rijswijk. De vier verdachten, die de politie tus sen eind juni en afgelopen dinsdag ar resteerde, hebben hun aandeel in de kunstroof inmiddels geheel of gedeel telijk bekend. De maandag aangehou den 22-jarige R.A.M.C. uit Beuningen en diens dinsdag gearresteerde 24-jari- ge vriendin U.G.W.H.R. hebben toege geven, dat zij één van de schilderijen, 'Uitgebloeide zonnebloemen', enige tijd verborgen hebben gehouden. De op 20 juni aangehouden 37-jarige PZC Herman van Veen is tot ver in 1991 wereldwijd actief. PAGINA 2 De Groentax moet volgend jaar al vijf miljard gulden ople veren. PAGINA 3 Bush was in Oost-Europa slachtoffer van de eigen leer. PAGINA 4 Het aantal vliegvakanties groeit minder snel. PAGINA 5 De omvang van de aids-epide- mie is in Zeeland onderschat. PAGINA 13 Middelburg gaat de uitwassen aan monumentenpanden te lijf- PAGINA 15 Rtv, kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3 en 5. Opinie, achtergrond: 4. Financiën, economie: 6. Vrijdagkrant: 13, 15, 16 en 17. Sport: 19, 20 en 21. (Advertentie A.W.B. uit Nijmegen heeft in de loop van de dag bekend dat hij alle schilde rijen enige tijd in zijn bezit heeft ge had. Hij was ook de man, die zijn advo caat de schilderijen bij de politie liet bezorgen. De Edese politie wilde gisteravond nog niet vertellen wat het aandeèl van de eveneens op 20 juni gearres teerde 30-jarige A.O. uit Nijmegen is geweest. Volgens de woordvoerder is nog heel veel onduidelijk, vooral met betrekking tot de kunstroof zelf en de ROTTERDAM (GPD) De overne ming van de Amerikaanse cosmeti- ca-bedrijven Elizabeth Arden en Fa- bergé door Unilever gaat toch door. Volgens een gezamenlijke bekendma king van de bedrijven is er inmiddels een contract gesloten. Unilever be taalt in totaal 1,55 miljard dollar. Eind april meldde Unilever dat de on derhandelingen vastgelopen waren en dat het concern geheel afzag van de overneming, omdat er door de eigena ren plotseling nieuwe voorwaarden werden gesteld die voor Unilever on aanvaardbaar waren. Unilever top man F. A. Maljers verklaarde toen dat Unilever Arden en Fabergé tegen een prijs van 1,55 miljard dollar (ruim 3 miljard gulden) zou overnemen, maar dat naderhand bleek dat het Ameri kaanse concern alleen verkrijgbaar zou zijn in een juridische vorm en te gen een prijs die de Unilever-aandeel- houders niet voldoende tegenwaarde zou bieden. Verwacht wordt nu dat de transactie mmet Elizabeth Arden en Fabergé, die nog aan een aantal technische voor waarden moet voldoen, binnen 30 da gen afgerond kan worden. De trans actie komt overeen met de eerder ge sloten principe-overeenkomst. BRISTOL in MIDDELBURG Markt 45 (naast de N.M.B.) I tel. 01180-29911 Donderdag koopavond (Van onze correspondent) MONTPELLIER - Het was gisteren levensgevaarlijk in het Tour-peio- ton, waar de ene valpartij de ande re opvolgde. Met bosjes tegelijk sloegen de renners tegen het van hitte zinderende asfalt. Voor de Ne derlander Jos van Aert betekende één van die valpartijen het einde van zijn eerste Tour. Steven Rooks en Gert-Jan Theunisse kwamen ook geschonden uit de strijd, maar lie pen geen tijdverlies op. Gert-Jan Theunisse: „Ik lag onder op na een valpartij waarbij wel veer tig man over me heen duvelden". Theunisse kwam met een bebloed hoofd over de finish, maar er hoefde niet te worden gehecht: alleen zijn been ging in het ijs, en zijn nek was pijnlijk, omdat er iets hards tegen aan was gekomen. Steven Rooks had een bult op zijn hoofd. Ronny van Holen (ploeg-LeMond) moest de dag met een sleutelbeen breuk bekopen, en ook Sören Lilholt was gedwongen op te geven. De Ier se renner-journalist Paul Kimmage gaf er eveneens de brui aan. Vier, vijf valpartijen, een monster ontsnapping en een demonstratie van stakende chemie-arbeiders, die met takken en stenen de weg had den versperd. De Italiaan Valerio Tebaldi was na zijn ritzege in Mont pellier de gelukkigste man van Zuid-Frankrijk. Bij de dames won Monique Knol haar tweede etappe, waardoor ze haar gele trui behield. Zie ook pagina's 19 en 21 daaropvolgende pogingen tot afper sing. Meer aanhoudingen worden niet uitgesloten. De politie wil ook niet kwijt waar de schilderijen gisteren vandaan kwa men. In het belang van het onderzoek wil de politie voor vanmiddag (vrijdag) geen nadere mededelingen doen. In de nacht van 12 op 13 december wer den drie schilderijen van Vincent van Gogh, met een geschatte waarde van 200 miljoen gulden, géstolen na een in braak in het Kröller-Müllermuseum. Het betrof de werken „Weefgetouw met wever", een versie van „De Aard appeleters" en „Uitgebloeide zonne bloemen". Half april bezorgden de kunstrovers één schilderij, „Weefgetouw met we ver", terug bij de woning van direc teur Oxenaar van het Kröller-Müller museum. Bij die gelegenheid eisten zij in schriftelijk en telefonisch con tact met museum en politie een los geld van 50 miljoen gulden. Advertentie de Media, die openlijk heeft laten we ten dat hij de uitzendingen van TV 10 en Véronique niet kan verbieden. Vol gens Van den Heuvel zijn deze uitspra ken van Geurtsen „volstrekt voorba rig." Bovendien wijst het bestuur in zijn brief op de sterke stijging van de kos ten van programmarechten door het meebieden van de commerciële sta tions en de enorme salarissen die TV 10 en Véronique uitbetalen. Gert-Jan Theunisse kwam zonder tijdverlies maar met bebloed hoofd aan in Montpellier. (Van onze rtv-redactie HILVERSUM - Het bestuur van de NOS (minus Veronica) vindt dat de le den van de Tweede Kamer snel maat regelen moeten nemen tegen „onei genlijke concurrentie" van nep-bui- tenlandse commerciële stations als TV 10 en Véronique. Het bestuur roept bovendien het kabinet op zijn standpunt in deze kwestie duidelijk te maken. Het NOS-bestuur is van me ning dat TV 10 en Véronique, die in oktober met uitzenden beginnen, in strijd handelen met de intentie van de Mediawet. Dit schrijft het NOS-bestuur in een brief aan de Tweede Kamer, minister president Lubbers, minister Brink man van WVC en het Commissariaat voor de Media. De NOS is van mening dat de huidige Mediawet onverkort toegepast dient te worden om te voor komen dat de positie van de omroepen op Nederland 1,2 en 3 wordt geschaad. Het bestuur van de NOS spreekt in dit verband van een „uiterst precaire" si tuatie. Vice-voorzitter dr A. van den Heuvel zegt dat het NOS-bestuur „niet in pa niek" is. „Maar we zijn wel bezorgd, want degenen die onze wetgeving ver zorgen zijn momenteel niet bij de les. De NOS acht de suggestie dat er spra ke is van een achterhaalde Mediawet, die zich niet meer verdraagt met de Europese regelgeving voor de omroep, onjuist en „een vertekening van de werkelijkheid." Het bestuur van de NOS heeft forse kritiek op voorzitter Geurtsen van het Commissariaat voor ROTTERDAM PARIJS (AFP/DPA) - Met feestelijk eerbetoon aan de mensenrechten hebben 33 staatshoofden donder dagmorgen in Parijs de herden kingsfeesten van de Franse revolu tie ingeluid. Tijdens de korte cere monie op het Trocadero-plein ston den de leiders van de zeven leiden de industriële staten broederlijk naast hun ambtgenoten uit de Der de Wereld. Na een muzikale inlei ding lazen acteurs de 17 artikelen voor van de Verklaring van de Rechten van de Mens. Donderdagavond woonden de staatshoofden de inwijding van de Opéra de la Bastille bij. Vandaag staan een grote militaire optocht en een folkloristische parade op de Champs-Elysées op het program ma. Tot grote ergernis van de Parijze- naars en de circa drie miljoen toeris ten zijn delen van de binnenstad voor het autoverkeer afgesloten. De populaire zanger Bernard Lavïl- liers zong samen met 1789 jongeren uit 64 landen voor zeventien leiders van Derde Wereldlanden en de Franse president Mitterrand een lied over menselijke waardigheid. Frankrijks I MOSKOU/WENEN (RTR/DPA) - De Sovjetunie juicht het besluit van de NAVO toe om de plannen voor de conventionele ontwapening eerder te presenteren en wil binnen zes maanden een overeenkomst bereiken. Dit heeft de woord voerder Van het Sovjetministerie van buitenlandse zaken, Gennadi Gerasi- mov, donderdag gezegd. De NAVO-lidstaten hebben de voorstellen donderdag bij de Onderhandelingen over Vermindering van Conventionele Bewapening in Europa (CFE) in Wenen gepresenteerd. „We hebben nu twee maanden gewonnen. We zullen alles doen om binnen zes maanden tot een akkoord te komen", aldus Gerasimov. De Britse delegatielei der J. Michael Edes, die de NAVO-voorstellen donderdag aan de pers presen teerde, zei dat er nog twee problemen waren: men is het nog niet eens over de geografische en wapentechnische afbakeningen, noch over de controle op de ontwapening. De voorstellen houden in dat de mankracht in Europa aan beide zijden wordt teruggebracht tot 257.000 man en dat wederzijds het aantal ge vechtsvliegtuigen en -helikopters tot respectievelijk 5.700 en 1.900 wordt be perkt. (Advertentie) president Francois Mitterrand waant zich vandaag - 14 juli 1989 - de belangrijkste man ter wereld. Hij heeft meer dan dertig staatshoofden en regerings leiders in Parijs om het spektakelfeest mee te vieren dat hij hoogst persoon lijk heeft verordineerd ter gelegenheid van de 200ste verjaardag van de Fran se Revolutie. Vanavond, op Quatorze Juillet, nationale feestdag en datum van de 'bestorming van de Bastille' in 1789 - symbolisch voor alles wat de Re volutie heeft gebracht - krijgt het fes tijn zijn hoogtepunt. Op de Champs Elysées zullen dan maar liefst achtdui zend mensen deelnemen aan een défilé ter ere van La Marseillaise. Het is alle maal in een stijl en van een kaliber om, nu het weer even kan, de Franse gran deur stevig te koesteren. Want die is naar buiten toe sinds de verbanning van Napoleon Bonaparte naar het ei land Sint Helena in 1815 opvallend verbleekt. Maar Frankrijks politieke kopstukken gaan er ook vandaag de dag nog prat op dat 'hun' Revolutie van 1789 de grondslag is geweest voor de inrichting van de moderne demo cratische samenleving van vandaag in de wereld. Ze houden voor zichzelf staande dat geen kreet de wereldge schiedenis meer heeft beheerst dan die van hun 'vrijheid, gelijkheid en broe derschap'. Vandaar de opzichtige vie ring van deze Bicentenaire met als apotheose de week rond de 14e juli in een Parijs dat tot een complete vesting is veranderd. Bij de herdenking van twee eeuwen revolutie legt Frankrijk vooral te genover de buitenwereld de nadruk op de afkondiging op 26 augustus 1789 van de Verklaring van de Rechten van de Mens en de Burger. Dit document, mede opgesteld door markies de la Fayette (die nog in de Amerikaanse vrijheidsoorlog had gevochten), be paalt dat het volk soeverein is, dat so ciale voorrechten niet ontstaan door geboorte, dat de belastingen eerlijk moeten worden verdeeld en dat ande re godsdiensten moeten worden toege staan. Deze 'verklaring' was destijds de neerslag van de totale en radicale ommekeer, die zich in de Franse feoda- Ie maatschappij heeft voltrokken. Tweehonderd jaar na dato houdt Pa rijs de wereld dit document voor als de geboorteakte van de rechten van de mens. De Fransen beschouwen het als de blauwdruk voor bijvoorbeeld de VN Universele Verklaring van de rechten van de mens (1948) en het (Europese) Verdrag van Rome (1950), die in veel landen als richtsnoer gelden voor de fundamentele bepalingen van het na tionaal recht. Maar over de historische betekenis van die omvang en dat ge wicht is de afgelopen tijd niet alleen buiten, maar ook in Frankrijk een felle woordenstrijd ontstaan. De Franse feestvierders wordt in dit opzicht een flinke portie pedanterie verweten. Zelfs termen als geschiedvervalsing vallen daarbij. De Britse premier Mar garet Thatcher heeft zich via inter views met het voorstaande dagblad Le Monde en de zender Antenne 2 ook in die polemiek gemengd en de Fransen tot een zekere bescheidenheid ge maand. Voor zoiets is wel reden. Want 'Mit- terrands' festiviteiten van van daag laten in historisch perspectief wel een erg gepolijste Franse revolutie zien en houden de zwarte kanten van deze omwenteling, tweehonderd jaar geleden, veelzeggend buiten beeld. In Frankrijk is in de periode na het jaar dat het volk de revolutie ontketende een genadeloze terreur losgebroken, waarvan vele duizenden het slachtof fer zijn geworden. De guillotine, een Franse uitvinding van de revolutie, en tal van andere lugubere moordpraktij ken stonden model voor een groot scheepse afrekening en een onder drukking die haar weerga niet kende. En dat schrikbewind van de revolutie van het volk leidde in hoog tempo naar de keizerlijke macht van één man, dic tator Napoleon Bonaparte, Frankrijks veroveraar van een groot deel van Eu ropa. Tegen die achtergrond is de Franse Revolutie even smoezelig en met bloed geschreven als iedere ande re revolutie in ieder ander land. De 'be storming van de Bastille', die de Fran se elite voor vandaag anno 1989 heeft georganiseerd, verdient daarom op zijn minst enige bijkleuring. vdM. HEERLEN (GPD) Met een korte en snelle actie heeft de politie gisteravond rond half elf een einde gemaakt aan een 20 uur durende gijzeling door een Westduitse verslaaf de in de Heerlense wijk Eikenderveld. Ruim een uur'daar- voor had de gijzelnemer de 53-jarige weduwe Elly Scheien-Stikkelbroek in haar huis aan de Koningstraat vrij gelaten in ruil voor zijn Duitse vriendin. Mevrouw Scheien werd woensdagnacht om twee uur volle dig verrast door een Duits sprekende drugsverslaafde, die haar woning aan de achterkant binnendrong. De man eist- te drugs. Om tien over half tien gisteravond arriveerden voor de woning van de gegijzelde vrouw twee politie-agen- ten met in hun midden de Duitse vriendin van de gijzelne mer. Op dat moment ging de voordeur open en kwam me vrouw Scheien met een hondje op haar arm naar buiten gelopen. De vriendin van de drugsverslaafde man bleef daarna in het huis a^n de Koningstraat achter. De gegijzel de vrouw werd met een ambulance naar het Heerlense zie kenhuis afgevoerd. Precies een uur later werd de gijzelne mer bij verrassing door de politie overmeesterd. Daarbij vielen geen gewonden. De politie had tevoren tweemaal verdovende middelen la ten bezorgen aan de verslaafde die mevrouw Scheien met een vuurwapen onder schot hield. De Heerlense politie er vrijwel zeker van dat de verslaaf de de dader is van de recente moord op de 35-jarige West duitse taxichauffeur Horst Wendland. Precies een week geleden werd deze chauffeur in Heerlen met een schot in zijn hoofd van het leven beroofd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1