PZC Boete en voorwaardelijk voor klap in discotheek Kleine garnalenvisser is de dupe van andermans vangstbeperking Goese Markt verkeert in zuidelijke sferen provincie VRIJDAG 14 JULI 1989 Sbw1 6 FOLKLORISTISCHE DAG MIDDELBURG Uitslagen van ringrijderijen in Middelburg Zwempad Inbraak tennisclub in Oost-Souburg Oplichter actief in Middelburg en Vlissingen HOEKEN AAR KLAAGT NOOD OVER EUROKOTTERS TUMULT IN KERSTNACHT IN GOES Thuishaven Duiken Versierders Aangeslagen MIDDELBURG - De politierechter in Middelburg heeft de 36-jarige P. van de K. uit Breda wegens mishandeling conform de eis veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf voorwaarde lijk en 400 gulden boete. Van de K. deed in de kerstnacht van 1988 als portier dienst in de Goese discotheek L'Etoile, waar het toen heel druk en rumoerig was. In het tumult sloeg hij een bezoeker. Er waren die nacht al diverse ongere geldheden geweest waarbij de hulp van de politie werd ingeroepen. Van de OOST-SOUBURG - Het verenigings gebouw van de tennisclub Souburg aan het Koopmansvoetpad is in de nacht van woensdag op donderdag bezocht door inbrekers. Zij hebben niets van hun gading kunnen vinden. De daders probeerden eerst de voor deur te forceren. Dat lukte niet. Zij hebben vervolgens de ruit in de voor deur kapot geslagen en konden zo het clubgebouw toch binnenkomen. Er wordt niets vermist. K. probeerde orde op zaken te stellen bij een groepje van vijf jongelui en meende dat één van hen hem wilde slaan. Hij reageerde door de 22-jarige jongen twee harde klappen in het ge zicht te geven, waardoor een tand van het slachtoffer afbrak. Van de K. vertelde op de zitting dat hij Tai-boksen beoefende en daar ook les in gaf, maar dat hij als sporter nooit misbruik van zijn vaardigheden maak te. Officier van justitie mr C. M. P. Nij- meijer merkte op dat hij met zijn erva ring zo'n lastige bezoeker toch makke lijk 'bij kop en kont kon pakken en hem buiten kon zetten'. Van de K. ant woordde dat de officier zich dat wat al te simpel voorstelde. Politierechter mr G. H. Nomes vond dat de officier in deze zaak een uiterst milde straf had geëist, mede omdat op Van de K.'s strafblad al verschillende mishandelingen prijken. „Eigenlijk verdient u gevangenisstraf', vond mr Nomes, maar hij wilde toch niet boven de eis uitgaan. De door het slachtoffer gevraagde schadevergoeding van 550 gulden voor een kroon op de bescha digde tand werd niet toegekend, daar de tandarts dit karwei nog niet heeft gedaan. MIDDELBURG - De uitslagen van dc ringrijderijen in Middelburg: Sjezen: 1 Ina Wattel en Adrie Verhage 64 rin gen; 2 Connely en Jan Jobse 63; 3 Diny Krij ger en Bram Brouwer 62; 4 Paulien en André Meijers 61; 5 Corrie en Jan de Visser 61; 6 Eliene en Jan Krijn Coppoolse 59; 7 Brigitte Paper en Lou Willemse 59; 8 Jannie Louws en Erik Leendertse 59; 9 Natasha Verhage en Gerrit van de Driest 58; 10 Ingrit Verton en Aart Wondergem 57; 11 Nel en Simon van den Broeke 56; 12 Angeliena Francke en Ab Paauwe 56; 13 Leny en Simon Lous 55; 14 Addy en Koos Zijl 54; 15 Matty en Rinus Moens 54; 16 Marian Rotte en Wim de Visser 53; 17 Nelly en Piet Janse 51; 18 Rita de Vis- j ser en Cees Marinissen 51; 19 Inge en Jan Lampert 50; 20 Mieke en Leo de Visser 48; 21 Tinieen BramdePagter48; 22 Janeten Lein Boone 48; 23 Ineke en Bart Brasser 48; 24 Koos en Adrie Brasser 48; 25 Renske Kruijk en Jan Verhage 47; 26 Anna en Jo Wonder gem 46; 27 Leny Vermeulen en Piet Lievense 46; 28 Bea de Hamer en Leo Wabeke 45; 29 Riet van Aartsen en Ries de Visser 44; 30 Jeannette Sinke en Ronnie Stroo 43; 31 Koos en Kees Stroo 43; 32 Dea en Simon de Visser 43; 33 Gré en Bram Francke 42; 34 Nanna Brouwer en Willem Brasser 42; 35 Ineke van Zetten en Jan Geldof 40; 36 Jan nie en Wim Geldof 35; 37 Nel Polderman en Adry Louwerse 28; 38 Jozé Bastiaanse en Peter de Pagter 25. Mooist geklede paar in sjees: 1 Ineke en Bart Brasser 52 punten; 2 Anna en Jo Wonder gem 50,5; 3 Gré en Bram Francke 50; 4 Koos en Adrie Brasser 49,5; 5 Inge en Jan Lampert 49. Uitslag versiering sjezen: 1 Leny en Simon Lous 52,5 punten; 2 Eline en Jan Krijn Cop poolse 52; 3 Nel en Simon van den Broeke 51,5; 4 Gré en Bram Francke 50; 5 Ingrit Ver ton en Aart Wondergem 48,5 pt; 6 Jannie Louws en Erik Leendertse 48; 7 Nelly en Piet Janse 46; 9 Riet van Aartsen en Ries de Vis ser 46; 10 Connely en Jan Jobse 45,5; 11 An na en Jo Wondergem 45,5; 12 Renske Kruijk en Jan Verhage 44,5; 13 Matty en Rinus Moens 43,5; 14 Inge en Jan Lampert 43; 15 Leny Vermeulen en Piet Lievense 43; 16 Na tasha Verhage en Gerrit van de Driest 43; 17 Nel Polderman en Adry Louwerse 42,5; 18 Mieke en Leo de Visser 42,5; 19 Ineke van Zetten en Jan Geldof 42; 20 Corrie en Jan de Visser 42; 21 Jannie en Wim Geldof 41,5; 22 Bea de Hamer en Leo Wabeke 41,5; 23 Pau lien en André Meijers 41,5; 24 Diny Krijer en Bram Brouwer 41; 25 Brigitte Peper en Lou Willemse 41; 26 Koos en Kees Stroo 41; 27 Ineke en Bart Brasser 40,5; 28 José Bas tiaanse en Peter de Pagter 40,5; 29 Tinie en Bram de Pagter 40,5; 30 Rita de Visser en Cees Marinissen 40; 31 Addie en Koos Zijl 39,5; 32 Nanna Brouwer en Willem Brasser 39,5; 33 Jeanette Sinke en Ronnie Stroo 39,534 Marian Rotte en Wim de Visser 39; 35 Angeliena Francke en Ab Paauwe 38,5; 36 Dea en Simon de Visser 37; 37 Ina Wattel en Adri Verhage 37; 38 Janet en Lein Boone 37. Uitslag ringrijden te paard (30 beurten): 1 Chris de Visser 30 ringen: 2 Jan Besuyen 30; 3 Henk Houterman 29; 4 Peter de Pagter 28; 5 René Provoost 28; 6 Wim Murk 27; 7 Conno Francke 27; 8 Simon de Pagter 26; 9 Cees de Kroo 26; 10 Wilco van den Broeke 26; 11 Ed win Dellebeke 25; 12 Han Dekker 25; 13 Ca- rin Francke 25; 14 Rinus Koets 24; 15 Hans Geertse 24; 16 Johan van den Broeke 24; 17 Peter Maranus 24; 18 Rinus Heiboer 23; 19 Jolanda Pladdet 23; 20 Leo de Pagter 22; 21 Bram Lous 21; 22 Jan Melse 18; 23 Erik Francke 17; 24 Willem van Sluijs 16; 25 An- nemiek Poppe 16; 26 Sjaak Luijk 14; 27 Ina Coppoolse 14. Mooiste combinatie paard en rijder: 1 Chris de Visser 48 punten; 2 Johan van den Broeke 47,5; 3 Jolanda Pladdet 47,5. MIDDELBURG - Minstens drie oude ren in Vlissingen en Middelburg zijn benaderd door een stoffenverkoper die hen voor honderden guldens aan coupons probeerde te slijten. De man noemt zich 'Sweerts' of 'Zweers', is omstreeks 45 jaar oud en rijdt in een donkerblauwe BMW met (vermoede lijk) Duits kenteken. Hij sprak bejaarden aan met de mede deling dat hij werkzaam was voor een textielfirma in het Zwitserse Zürich en na een show nog stoffen over had. Voor de waardeloze lappen textiel werden prijzen gevraagd van 200,- tot 300,-. De man - zelf goed gekleed - begon zijn verkooppraatje in gebroken Duits, maar schakelde snel over op Neder lands. Hij noemde ook de naam van een niet bestaand kleermakersbedrijf in Tilburg. 'Sweerts' werd 30 juni ge signaleerd in Vlissingen. Op 3 en 4 juli herhaalde hij zijn verkooptruc in Mid delburg. Ringrijden trekt massa's toeristen (Slot van pagina 13) HOEK - Louis Davids zong het al: de kleine man, 'met zijn confectiepak- kie an', moet het altijd ontgelden. De kleine garnalenvisser, zo is de er varing van F. de Rooy uit Hoek, zit in het zelfde schuitje. Hij moet op draaien voor de vangstbeperkingen op bij voorbeeld schol en kabel jauw, ook al zijn de EG-maatregelen voor die vissoorten ogenschijnlijk zijn zorg niet. „De kleine garnalenvisser zit weer in het verdomhoekje", gromt De Rooy, die in het seizoen vanuit Temeuzen, met de NZ-12, dag in dag uit de Wes- terschelde opvaart om daar zijn bo terham te verdienen. Acht tot twaalf uur per etmaal, helemaal alleen, om het resultaat van de slepen in de Pas van Terneuzen, de Everingen of de Schaar van Spijkerplaat te verkopen in de vismijn van Breskens. „Maar in oktober, de beste maand voor de gamalenvangst, begint het al. Al die dure Eurokotters kunnen dan geen gewone vis meer vangen en stappen over op de garnaal. Ze heb ben koeling aan boord, kunnen een hele week wegblijven en als ze vrij dags terugkomen in Breskens leve ren ze zo'n grote vracht dat de markt overspoeld wordt en de prijs zakt," zo vat De Rooy zijn probleem samen, „en dan heb ik het laatste jaar nog geluk gehad dat er weinig garnalen waren, zodat de prijs niet al te ver zakte." De Rooij, die met vrouw en kinde ren in Hoek woont, is één van de laatste garnalenvissers die Terneu zen als thuishaven heeft. De hele Terneuzense vissersvloot is op dit moment niet groter dan drie sche pen. Waarvan de NZ-12 van De Rooy er één is en een ander schip is van zijn vader en een broer samen. Het geslacht De Rooy is sinds onheuge lijke tijden al voor zijn inkomsten afhankelijk van de garnaal in de Westerschelde, te weten de Holland se Garnaal. „De beste garnaal ter wereld," meent De Rooy, die zijn vangsten via Breskens ziet verdwij nen naar restaurants in vooral Frankrijk. De Rooy zegt zelf nooit naar wat an ders gevist te hebben dan naar gar nalen. Nou ja, wel eens naar zeester ren, die in grote aantallen voorko men onder de lozingspijpen van Dow Chemical, maar dat was in het kader van een wetenschappelijk onder zoek. „Ik wil de andere vissermannen niet aanvallen. Die werken ook gewoon Een ringrijder te paard in actie op de baan aan het Molenwater. De bak moet bij het monument van De Ruyter worden uitgediept tot drie meter. De liefhebbers kunnen dan vanaf het Keizersbolwerk het water in duiken. Altena wil daarmee tijden van weleer doen herleven. Hij herin nert zich nog dat mensen vanaf het Keizersbolwerk in het water doken. Zelf zet hij grote vraagtekens bij de uit voerbaarheid van het totale plan, Rijkswaterstaat geeft naar zijn oor deel nooit toestemming. De boulevard is als zeewering heilig. Altena heeft toch de stille hoop dat de gemeente Vlissingen eens bij hem zal aanklop pen voor realisatie van een stukje van het zwempad. „Ik vraag me wel af of dan de essentie van het ontwerp overeind kan blij ven," laat hij in eerste instantie aarze lend weten. „Het Nollehoofd en Mi- chiel de Ruyter zijn als uiteinden van het pad zeer markante punten. Maar, ik sta natuurlijk te popelen als ik drie honderd meter van het zwempad mag bouwen voor de Boulevards Evertsen en Bankert". Garnalenvisser Freddy de Rooy op zijn NZ12. MIDDELBURG - De eerste folkloristische dag in Middelburg werd donderdag onder ideale weersomstandigheden gehouden: net geen strandweer en dat is voor dergelijke evenementen ideaal, aldus constateerde de voorzitter van de Folkloristische Commissie in Middelburg, Wim Papendorp, bij de officiële opening 's morgens rond half tien op het terrein aan het Molen water. Er was veel publieke belangstelling. Zowel de ringrijderij te paard als het ringrijden met sjeesjes kreeg veel belangstelling, en ook de weekmarkt werd druk bezocht. Iers gedragen. Het water wordt gezui verd door onder de bak installaties aan te brengen waardoor het water in beweging blijft. Altena is ervan over tuigd dat zijn ontwerp een schitteren de toeristische attractie kan .worden. De zwemmers die bij het windorgel be ginnen, baden eerst over het Nolle- strand en bevinden zich even later bo ven de toppen van de groene bomen in Nollebos. Voor de Boulevard De Ruy ter zwemmen zij voor het oog nage noeg tussen de schepen en bij het Kei zersbolwerk zijn ze zelfs boven de bo ten van het loodswezen. voor hun brood en als ze het ene niet mogen vangen dan moeten ze wel iets anders zoeken. Het is allemaal de schuld van het ministerie. Half oktober zei het ministerie: het kabel jauwquotum is vol. Toen moesten de Eurokotters in Breskens stoppen. De Belgen even verderop die lachten zich toen rot, want die visten gewoon door op kabeljauw. Ook de Boek- houtse garnalenvissers (die hun thuishaven in Breskens hebben, red.) zijn wel eens op kabeljauw gaan vissen. Dan staat daar zo'n Bresken- se visser op zijn vismijn naast een partij kabeljauw die hij zelf niet mocht vangen, die kan wel huilen. Maar half oktober is voor mij het hoogseizoen en met al die concurren tie van mijn Nederlandse collega's wordt het voor mij bijna onmoge lijk." Het rijk had volgens De Rooy nooit zulke hoge investeringspremies mo gen geven aan de vissers die een kot ter van het Euro-formaat wilden bouwen. De schepen van twee mil joen waar een miljoen van overheids wege in is gestopt, maken dat De Rooy's boterham steeds dunner be legd wordt. Braks wil gewoon dat er 180.000 pk uit de visserij verdwijnt. Hij maakt iedere keer een paar wetjes die het ons weer moeilijker maken om te overleven. Nou is er weer een wetje voor de koeling. Die zegt dat de gar nalen door de vissers aangevoerd moeten worden onder smeltend ijs of anders op vier graden gekoeld. Dat zijn praatjes voor de vaak. Daar klopt niets van." Die koeling bevordert de kwaliteit van de garnaal niet, vindt De Rooij, het bevordert alleen maar dat grote visserschepen met een koelinstalla tie een hele week weg kunnen blijven om garnalen te vangen, met boven vermeld effect. De Rooy vindt, maar dat kan ook broodnijd zijn, dat de kwaliteit van die garnalen te wensen overlaat. De Rooy werkt nog ouderwets. Thuis in Hoek heeft hij een ijsmachine staan en iedere dag gaat er een flinke voorraad ijsklontjes mee wanneer hij uitvaart. Alle gevangen garnalen verdwijnen onder het ijs. „Maar als ik mijn laatste garnalen om één uur heb gevangen en ik kom om twee uur in Breskens aan, dan zijn die nog niet tot vier graden afgekoeld." Volgens Ondanks die drukte waren er in de bin nenstad geen verkeersproblemen. Er stonden wel veel auto's geparkeerd, maar dat gaf geen overlast, bleek uit een reactie van de plaatselijke politie. Anders dan vorige jaren reden de sjeesjes eerst richting ziekenhuis, maar dat bleek geen groot succes, zo dat halverwege de wedstrijd, na de lunchpauze, weer in de oude vertrouw de richting van de schouwburg werd gereden. Ook de deelnemers zetten hun beste beentje voor. Zowel bij het ringrijden te paard als bij het ringsteken met sjeesjes waren er enkele rijders die geen enkele keer misten. Dat waren bij het ringrijden te paard Chris de Visser uit Domburg en Jan Besuijen uit Ka- pelle. Zij staken dertig van de dertig ringen. Na kamp werd De Visser eer ste. De Domburger Henk Houterman werd met 29 ringen derde. Bij de sjees jes werd de combinatie Ina Wattel en Adri Verhage uit Seiooskerke - zonder één keer te missen - eerste met 64 rin gen. Zij werden met één punt minder gevolgd door Conelly en Jan Jobse uit Oostkapelle. Diny Krijger en Bram Brouwer legden met 62 punten beslag op de derde plaats bij de sjeesjesrij- ders. Leny en Simon Lous uit Oostkapelle kregen de eerste prijs voor de mooist versierde sjees. Eliene en Jan-Krijn Coppoolse uit Serooskerke werden tweede en de derde prijs was voor Nel en Simon van de Broeke uit Seroosker ke. De 'grootste versierder' bij de ring- rijders te paard werd de Domburger Chris de Visser, Johan van de Broeke uit Aagtekerke scoorde een tweede prijs en Jolanda Pladdet uit Souburg werd derde. De prijs voor het beste kostuum was voor Ineke en Bart Bras ser. Er reden 41 sjeesjes mee. Het ringrij den te paard op de baan bij de muziek tent aan het Molenwater had 27 deel nemers. De folkloristische dag werd voor de 33ste keer gehouden. Ringrijden met sjees op de folkloristische dag in Middelburg. GOES - Waar het precies aan lag, is de vraag maar een feit is dat de Grote Markt in Goes donderdag net zo goed Piazza Garibaldi had kunnen heten. Of Playa de Condor. Iets zuidelijks in elk geval. Of het nu kwam door de sal sa en steelband-muziek, door de fon tein die vanaf het middaguur midde nin een groot bassin kletterde, door de 250 kubieke meters zeezand die voor drie dagen het plaveisel bedek ken of doordat Zeeuwen plotseling in groten getale blijken te kunnen flane ren. De Beach Party, opgezet door de Goe se horeca, wist het koopavondpubliek massaal in de stad te houden tot lang nadat de winkels gesloten waren. Toen donderdagochtend vrachtwagens zand werden geschikt rond een bad met een doorsnee van 10 meter, leek het marktplein één grote troosteloze bouwput. Een onwetende passant zou hebben gezworen dat iemand op het plein iets bouwkundigs van plan was, want het eerste dat op het nep-strand- in-wording verscheen was een groot bord met Sagro, de aannemer uit 's Heerenhoek die grote werken aanpakt en voor het zand zorgde. Kleurige vuilnisbakken, kraampjes, vlaggen, palmen, terrasstoelen en ta feltjes, parasols en een echt bootje op een trailer konden daarin geen veran dering brengen. Het bleef een eigen aardig gezicht: al die Goese horeca-on- dernemers in de weer met de metamor fose van hun Markt, die ook zonder op smuk z'n charme heeft. Maar toen lo co-burgemeester L. H. de Leeuw de zaak formeel had geopend door de fon tein aan te sluiten, bleek al snel wie de sfeer moeten brengen op een strand, op de markt en eigenlijk overal: de mensen. Natuurlijk was het even wennen: naaldhakken lopen beroerd in het zand en middenin de stad uitje schoe nen stappen is ook zo wat. Toch had iedereen zijn draai vrij snel gevonden. De ergste waterratten onder de kinde ren - geen badpak bij zich natuurlijk - profiteerden van de uitverkoop bij Zeeman en konden, na wat omzichtig verkleedwerk, te water. Volwassenen waagden zich niet in het bad maar hielden het op de terrasstoeltjes die, wanneer ze erop plaatsnamen, een hal ve meter het zand inzakten. Maar in minder dan geen tijd waren alle stoe len op die manier 'ingezeten' en het kostte moeite de rest van de dag nog een zetel te bemachtigen. Zelden is een evenement op de Grote Markt bij een groot publiek zo aange slagen. Loco-burgemeester De Leeuw voorvoelde het al bij de opening: „De voorzitter van onze raad en de wet houder van sportzaken hebben het no dig gevonden naar de Antillen te gaan. Maar ze weten niet wat voor groots, Caribisch en swingends ze in eigen stad missen". De Leeuw gaf het organiserend comité een opblaasbare globe cadeau, niet al leen om mee te ballen maar ook om Goes op te bekijken zoals je normaal gesproken de Antillen bekijkt: stippel tjes op de Wereldkaart. Hij zei de Beach Party te beschouwen als Goes- promotie van de eerste categorie. Dat was een veelbelovende medede ling voor de horeca-onderners van de Markt, onder wie het gefluister over een autovrije Grote Markt, een perma nent, gigantisch terras, weer meteen de kop op stak. De maatregelen voor de Beach Party: het zand en het water, hebben de organisatoren 26.000 gul den gekost maar zonder die kosten kan het ook. Het zand is niet direct noodzakelijk voor een sfeervol feest, al valt er voor een fontein en een podium wel wat te zeggen. Prijkten niet vele eeuwen een pomp en een muziektent tussen de historische gevelwanden en is een fontein niet, net zo goed als een pomp, een instrument om water mee te verplaatsen? Zo droomden, terwijl het publiek zich liet meeslepen in Latijns-Amerikaan se ritmes, de Goese horeca-onderne- mers hun droom, die nog tot en met za terdag werkelijkheid zal blijven. De Goese markt was gisteren herschapen in een strandparadijs in zuidelijke sferen. hem is het daarom maar een geluk dat hij dagelijks vers aanvoert en op die manier de kwaliteit kan handha ven. „In de vismijn van Zeebrugge zeggen de handelaars het al: liever verse garnalen dan garnalen uit de koeling." De Rooy is niet geschrokken van de berichten over de ernstige verontrei niging van de Schelde en de Wester schelde. „Ik krijg twee keer in de week inspectie, van het ministerie en van de Warenwet, en er zijn over mijn garnalen nooit klachten. Ik denk dat die milieu-organisaties achter lopen, want er is de laatste jaren heel veel verbeterd op de Westerschelde. Drie jaar geleden zag je nog geen plakkers (zeewier) op de voet van de dijken, maar nou zit de hele dijk vol. Tien jaar geleden zag je op de Schelde nog geen spierinkje. Afgelopen voorjaar had ik slepen met soms wel tien of twintig spierinkjes erbij. De Wester schelde is gewoon een zeer rijke vis grond. Ik ken een boek dat twintig jaar oud is en daarin staat dat er in de Westerschelde geen zeesterren voorkomen. Dat is niet meer waar. Er is één plek waar de zeesterren in een laag van een meter dik rondkrui pen en dat is vlak voor Dow."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 16