PZC Sluizen Ter neuzen gaan met eigen radar werken Middelburg gaat 'uitwassen' aan monumentenpanden te lijf Werknemers beginnen met acties bij General Electric Plastics provincie vrijdag 14 juli 1989 15 Inbraak en diefstal NA SERIE 'SCHOKKENDE' VERBOUWINGEN Politiedwang TRANSPORT STRANDDE BIJ WESTKAPELLE 600 m showroom ARBEIDSTIJDVERKORTING ÉÉN VAN EISEN Stiptheid Badkamers Keukens Tegels KRUININGEN - Voor de tweede keer in veertien dagen is ingebroken in zwembad Den Inkel bij Kruiningen. De daders forceerden woensdagnacht in totaal vier afgesloten deuren, maar vonden niets van hun gading. Ook bij de eerste inbraak werd niets ont vreemd. De politie spreekt van een aanzienlijke braakschade. Bij het zwembad zijn woensdagmid dag tussen 14 en 15 uur drie vrijwel nieuwe fietsen gestolen. De rijwielen, die een gezamenlijke van ongeveer tweeduizend gulden vertegenwoordi gen, stonden op slot. Volgens de politie is de kans groot dat bezoekers de dief stal hebben gezien. Getuigen wordt gevraagd contact op te nemen met het groepsbureau in Kruiningen. TERNEUZEN - De sluizen van Ter- neuzen krijgen binnenkort een ei gen radarsysteem. Op dit moment houden de mensen van rijkswater staat die de sluizen bedienen nog het overzicht met de radar van DGSM, maar uit kostenoverwegin gen stappen ze uiterlijk maart vol gend jaar over op eigen appara tuur. Het 'aftappen' van de DGSM- radar, die gebruikt wordt om het verkeer op de Westerschelde te be waken, blijkt te duur te worden. Een woordvoerder van Rijkswater staat zei gisteren dat de eigen radar niet in eerste instantie als een ver betering voor het scheepvaartver keer in de drie Terneuzense sluizen moet worden gezien. De uitgaven eraan, 300.000 gulden, zijn echter noodzakelijk omdat DGSM volgend jaar naar de nieuwe verkeerstoren verhuist. In die toren staat straks weliswaar het nieuwste van het nieuwste op radargebied, als onderdeel van de nieuwe Walra- darketen, maar het leggen van een verbinding naar het sluizencom- plex blijkt een half miljoen gulden te kosten. De woordvoerder van Rijkswaterstaat zei gisteren zelf ook niet goed te begrijpen waarom zo'n verbinding zo duur moet zijn. Ook de DGSM-woordvoerder kon die vraag gisteren niet beantwoor den. In de nieuwe opzet komt er een aparte radarschotel op het dak van de sluisbedieningsruimte. Uiterlijk halverwege 1990 moet deze installa tie klaar zijn. De DGSM maakt in maart of in april volgend jaar de overstap naar de nieuwe toren op de strekdam voor Terneuzen, vlak naast de toren die nu nog in gebruik is. Met de computerprogrammatuur die voor de bewaking van de Westerschelde is ontworpen wordt dan eerst proef gedraaid. De definitieve ingebruik name is pas in 1991. MIDDELBURG - „Dat pand kun je beschouwen als de spiritusdrinker van de Lange Delft." Wethouder van stadsvernieuwing G. B. J. Schoen makers van Middelburg geeft beel dend aan hoe een landelijk audio- concern een Delftse Schoolgevel in de hoofdwinkelstraat om zeep hielp. Verontwaardigd: „Werkelijk buiten proporties. Alles wat we als gemeen te willen tegenaan, is hier samenge bracht. Een afzichtelijke luifel, een smerige lichtreclame en een onbe woonde bovenetage. En laten we de onderhoudstoestand maar rustig 'shabby' noemen." Ook het eigentijdse 'design' van een schoenenzaak moet eraan geloven. Schoenmakers: „Schokkend. Als je ziet hoe dat gave herbouwpand is toegetakeld. Alsof er permanent wordt verbouwd en de triplexschut- ting alleen even is vervangen door glas." Het zijn „druppels in een inmiddels redelijk volle emmer" (aldus de wet houder) die het dagelijks stadsbe stuur ertoe hebben gebracht om het monumentenbeleid en de controle op verbouwingen met ingang van volgend jaar aanzienlijk te verscher pen. Door een verordening op het stede- schoon naar het voorbeeld van Maastricht - waar al langer succes vol met dit bijltje wordt gehakt - en het samenvoegen van de drie com missies die zich bezighouden met het welstandstoezicht, wil de plaatselij ke overheid een explosie van opdrin gerige winkelparterres, luifels en lichtbakken voorkomen. Schoenmakers sluit in het uiterste geval politiedwang niet uit, als za kenmensen weigeren zich naar de voorschriften te voegen. „Maar dan heb ik het over een bijzondere situa tie. In de praktijk - dat zie je in Maastricht, maar ook bij ons - blijkt er met de middenstand best te pra ten over het behoud van het karak ter van de binnenstad. Zaken heb ben meer belang bij een aantrekke lijk en karakteristiek centrum dan bij een onherbergzaam rommeltje." Middelburg is er - zo licht hij toe - bovendien niet op uit om in de toe komst elke verbouwing onmogelijk te maken. „We willen alleen dat het 'n beetje smaakvol gebeurt en met respéct voor de historische en archi tectonische maat van het pand." Daarbij denken burgemeester en wethouders overigens niet alleen aan een verordening als stok achter de deur. Schoenmakers, met na druk: „Wat mij betreft komen er ook subsidiemogelijkheden voor wie zorgvuldig te werk gaat en daarvoor moet investeren. En verder handha ven we de financiële tegemoetko ming voor het bewoonbaar maken van bovenetages in de binnenstad. Die heeft nu al een duidelijk positief effect." De wethouder lanceerde zijn plan nen voor een ander monumentenbe leid - waarbij het niet alleen gaat om winkelpanden in de centrum straten - vorige maand tijdens de raadsvergadering. Een meerder heid van de raadsleden was daar voor akkoord gegaan met voorstel len om negen naoorlogse zakenpan- den, waaronder karakteristieke voorbeelden van de Delftse School, op de monumentenlijst te zetten. Zonder protest van de eigenaren (die een beroepsprocedure overwegen) verliep dat niet. En ook de WD-frac- tie stemde tegen. Voor een deel, zoals fractiewoordvoerder Wout Uytho- ven zei, uit protest tegen de poging van b en w om met de ingreep een falend welstandstoezicht te camou fleren. In Middelburg houden niet minder dan drie adviescommissies (voor welstandstoezicht, monumen ten en beschermd stadsgezicht) zich bezig met het eigen karakter van de stad. Schoenmakers: „Als het aan mij ligt, wordt die zaak in elkaar geschoven en komt er één adviesinstantie. Dat zal ook de snelheid van werken en het afhandelen van plannen bevor deren." Anderzijds gaat het hem te ver om alle schuld af te schuiven op de deskundigen. „Zij worden gecon fronteerd met een bouwplan, dat vaak niet meer dan een zes-min ver dient. Uiteindelijk moet je 't eens zien te worden over 'redelijke eisen van welstand'. Wat valt daar nog onder Uiteindelijk kom je uit bij een stérk verwaterd compromis. En dan heb ik het nog niet eens over de snelheid waarmee wordt verbouwd. Vaak zijn dingen al gerealiseerd voor je er goed en wel achter bent. Zo'n commissie vergadert tenslotte niet iedere dag." Ook het oprukken van nationale winkelketens met een eigen, voor al le vestigingen gelijke huisstijl, werkt naar zijn mening verwoestend op monumentale binnensteden als die van Maastricht, Amersfoort of Mid delburg. „Aan wat er inmiddels is ge beurd, kunnen we natuurlijk niks meer doen. Maar een verordening op het stedeschoon biedt wél mogelijk heden om uitwassen tegen te gaan en tijdig tot overleg te komen. Zo proberen we te vermijden dat het in straten als de Langeviele of de Vlas- markt, die nog steeds een eigen ka rakter hebben, dezelfde kant uitgaat als de Lange Delft." Drugssmokkelaar krijgt twee jaar MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft de 48-j arige Engelsman R. D. R. conform de eis tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld voor een poging drugs vanuit Nederland naar Engeland te smokkelen. Hij werd 21 maart op het strand bij Westkapelle aangehouden. Met in zijn rubberboot 113 kilo hasj en 7900 lsd-trips was hij daar van wal ge stoken, maar hij moest al snel terug vanwege slecht weer. De man was al eerder veroordeeld voor drugssmok kel in Engeland en Jamaica. Zijn twee handlangers, die tegelijk met hem wer den aangehouden, werden losgelaten maar zitten nu in Spanje vast voor he roïnesmokkel. De twintigjarige Vlissinger D. K. werd veroordeeld tot achttien maanden waarvan zes maanden voorwaardelijk voor diefstal met geweld en andere diefstallen, al of niet met braak. Op 19 maart was K. door een openstaande achterdeur een pension aan de boule vard in zijn woonplaats binnengewan deld om er met een geldkist vandoor te gaan. De eigenaar greep hem, maar werd ge wond door een steek van K.'s schroe- vedraaier tijdens de worsteling met de insluiper. Er was 24 maanden waarvan zes maanden voorwaardelijk tegen K. geëist. Vier jongelui uit Middelburg en Vlis- singen werden veroordeeld voor een beroving van een wandelaar in het Nollebos in Vlissingen. Zij waren met een honkbalknuppel, een wapenstok en ander wapentuig het bos ingegaan met de vooropgezette bedoeling ie mand te beroven. De buit bedroeg 65 gulden en twee girobetaalkaarten. De Middelburger J. J. L. S. (18) werd veroordeeld tot zes maanden waarvan één maand voorwaardelijk. Er was acht maanden waarvan twee maan den voorwaardelijk tegen hem geëist. Zijn stadgenoot C. C. B. kreeg zes maanden waarvan twee voorwaarde lijk opgelegd, één maand minder dan de eis. De 22-jarige Vlissinger F. E. werd ver oordeeld tot zestien maanden waar van drie voorwaardelijk, twee maan den minder dan de eis. Zijn maat L. W. B. (19) uit Vlissingen werd bestraft met tien maanden waarvan twee voor waardelijk - na een eis van twaalf maanden waarvan twee voorwaarde lijk. Deze laatste twee straffen waren niet alleen voor de beroving, maar ook voor een door E. gepleegde autodiefstal en voor mishandeling waaraan zowel E. als B. zich schuldig had gemaakt: het tweetal had op 19 maart samen met vijf anderen een man in zijn woning 'mores geleerd' omdat een zekere F. nog geld van hem tegoed had. Advertentie Openingstijden: maandag t/m vrijdag 08.30- 17.00 uur; donderdagavond 19.00-21.00 uur; zaterdag 10.00-16.00 uur. V. Stuartwg. 8-10 Goes, Ind.terr. De Poel I, tel. 01100-21222. Links de oude, rechts de nieuwe verkeerstoren in Terneuzen, waarnaar DGSM volgend jaar verhuist. Vanaf dat moment is het voor rijkswater staat niet meer mogelijk de DGSM-radar 'af te tappen' voor de bediening van de sluizen. De Middelburgse Lange Delft: 'explosie' van opdringerige winkelparterres, luifels en lichtbakken. MIDDELBURG - Amaai Wat moet een stripfiguur in een ordentelijk museum De vollemaanskop van I.ambik kan toch moeilijk als een cultuur-historisch sieraad gezien worden. De schuiten van Sidonia, het eierkopske van Wiske: de striphelden van Willy Van- dersteen lijken niet thuis te horen tussen de Nehalen- niastenen en de schilderijen van Charley Toorop. Het is even wennen. Maar het Zeeuws Museum in Mid delburg omarmt vandaag (vrijdag) het levenswerk van de Belgische tekenaar Vandersteen. Tot en met 27 au gustus staat er in het museum een tentoonstelling opge steld, die een overzicht geeft van de ontwikkeling van de Suske en Wiske-strip sinds 1945. De expositie was vorig jaar in Antwerpen te zien ter gelegenheid van de 75e verjaardag van Vandersteen. Het Zeeuws Museum heeft de panelen die betrekking hebben op Sus en Wis in een kasteelachtig decor ge plaatst. Naast originele tekeningen kunnen er boeken en videofilms worden bekeken. Voor de jeugd is er een Suske en Wiske-speurtocht door het museum uitgezet. Studio Vandersteen heeft daarvoor een speciale mu seumstrip getekend, waarin de eeuwig jonge helden een avontuur in het Zeeuws Museum beleven. Het is voor het eerst dat het Zeeuws Museum aandacht aan een strip besteedt. Suske en Wiske hebben interna tionaal erkenning gekregen. Finn och Fiffi (Scandina vië), Bob et Babette (Frankrijk), Frida und Freddie (Duitsland) en Willy and Wanda (Amerika) boekten over de hele wereld succes. Volgens educatief medewer ker Dorine Zelders van het Zeeuws Museum passen de stripfiguren uitstekend in een museum. De jeugd kan aan de hand van Suske en Wiske op een ongedwongen manier kennis maken met de collecties. „Bovendien hopen we op deze manier een breed publiek te trekken. Het wordt tijd dat mensen inzien dat het museum meer is dan een slechtweervoorziening. Ook als de zon schijnt is een bezoekje zeker de moeite waard," zegt Dorine Zelders. Voor kinderen tot veertien jaar wordt er dit weekeinde 15 en 16 juli) een prijsvraag georganiseerd. Van deelnemers wordt verwacht dat ze de vragen in de museumstrip beantwoorden. Vanaf 14 uur kan er in het Zeeuws Museum worden ingeschreven. Die activiteit wordt vrijdag 25 tot en met zondag 27 au gustus herhaald. Medewerkers van de Standaard Uitge verij houden dinsdag 22 en donderdag 24 augustus le zingen over het stripfenomeen. Scholen kunnen zich voor dat evenement aanmelden. Het Zeeuws Museum is zaterdag tot en met maandag van 13.30 tot 17 uur geopend, en dinsdag tot en met vrij dag van 10 tot 17 uur) BERGEN OP ZOOM - De werknemers van General Electric Plastics in Ber gen op Zoom zijn donderdagochtend begonnen met acties om bij de direc tie arbeidsduurverkorting (adv) af te dwingen in de nieuwe cao. Met het uitrollen van spandoeken, een de monstratieve tocht en stiptheidsac ties maakten de werknemers duide lijk dat het hen ernst is. Woensdag is bij de bonden de indruk ontstaan dat de directie de eisen niet echt serieus neemt. In een brief stelde het management dat onderhandelin gen over adv er pas inzitten bij de vol gende, tweejarige cao die in 1991 moet worden afgesloten. Daarbij liet de di rectie weten dat de eisen, zoals die nu door de bonden op tafel zijn gelegd, ook dan niet haalbaar zijn. De werknemers van General Electric willen een volledige vijfploegendienst en arbeidstijdverkorting tot 36 uur voor de dagdienst. Van de honderd in- haaluren wil de directie er in twee jaar tijd hooguit zestien inleveren. Een 36- urige werkweek voor de dagdienst ziet het management helemaal niet in het verschiet. Toch zijn dat juist de eisen die voor de werknemers het zwaarst wegen. Na een demonstratieve tocht over het bedrijfsterrein ging een groep van hon derd mensen naar het auditorium om de directie te spreken. Die was aan vankelijk alleen bereid de vertegen woordigers van de bonden te ontvan gen. Toen de werknemers erop ston den aan het gesprek deel te nemen, wilde de directie alleen de werknemers toelaten en moesten de bondsbestuur- der buiten blijven. Uiteindelijk moch ten beide groepen binnen, maar moest de pers buiten blijven. Een kwartier lang uitten bondsmen- sen en werknemers hun ongenoegen daarover door te scanderen: 'Wij staan voor ATV en de pers moet mee'. Uitein delijk ging de groep toch zonder de Pers naar binnen. „Het was per slot van rekening geen actie voor persvrij heid," vond L. van de List van de In- De panelen over Suske en Wiske zijn in het Zeeuws Museum in een kasteelachtig decor geplaatst. dustriebond FNV, die de gang van za ken wel bleef veroordelen. De acties in het bedrijf beperkten zich donderdag tot stiptheidsacties, die overigens wel duidelijk zichtbare ef fecten sorteerden. General Electric staat vlak voor een zogenaamde shut down. Daarvoor wordt veel gebruik gemaakt van contracters, mensen die tijdelijk worden ingehuurd. Alle con tracters moeten een werkvergunning krijgen en in de voorschriften staat dat de opzichters zich er eerst op de werkplek van moeten overtuigen of er voldoende veiligheidsmaatregelen zijn genomen. In de praktijk van alledag gebeurt dat niet zo zorgvuldig omdat alles toch al aan een voortdurende controle onder hevig is. Donderdag werden de contro les wel uitgevoerd. Elke voorgeschre ven test werd uitgevoerd, met als ge volg dat de rijen contracters in de gan gen aanzienlijk groeiden. Als de directie vandaag (vrijdag) nog niet met meer aanvaardbare voorstel len is gekomen, zullen de acties wor den aangescherpt. Actievoerende werknemers van General Electric Plastics, gewapend met spandoeken, op het bedrijfsterrein in Bergen op Zoom.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 15