Explosies in Mecca Duizenden Britse pubs bevrijd van merkplicht Buit van 15 miljoen Harde prijsmaatregelen nieuw Argentijns bewind BOSPEEN EN VARKENSSCHNITZEL Politieke crisis in Israel door eisen rechtse Likud WEINIG CONCRETE TOEZEGGINGEN ZOMER IN ZEELAND Zonnige perioden 232e jaargang no. 155 Dinsdag 11 juli 1989 Bospeen, QQ per bos Varkensschnitzel, gepaneerd, 100 g -2t0"5 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Mosselen Kayak Kneuzen Offers Jacht overvaren door duwcombinatie De PZC-evenementenlijst wijst u de weg! Pagina 9 Algen Witte elpee Optimisme Giftige stof Kamerzetels Imet twee concrete toezeggingen: vijf jaar uitstel van afbeta ling van een lening van 1 miljard dollar en een schenking van 15 miljoen dollar voor herstel van monumenten in het stads centrum van Krakov. TV 10 koopt de uitzendrechten van Uefa-duels Ajax Naast wolkenvelden ook zonnige pe rioden. Zwakke westelijke wind, maar vanmiddag matig uit noordwest. Tem peratuur 19 graden. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Nel Roggeband-Baaij voert de lijst van de Vrouwenpartij aan: vier of vijf zetels zou mooi zijn. PAGINA 8 Wie Bru zegt, denkt vooral aan mosselen. PAGINA 8 Kayakvaren wordt snel popu lair: op zee lever je strijd tegen de elementen. PAGINA 12 De 'kneuzen' in De Meer zijn weer bijna allemaal speelklaar. PAGINA 13 Rtv, kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3 en 5. LONDEN (RTR) - In de heilige islami tische stad Mecca in Saudiarabië heb ben zich gisteravond laat twee explo sies voorgedaan. Daarbij zijn een aan tal mensen gewond geraakt, zo heeft het Saudische persbureau SPA ge meld. Het persbureau gaf geen cijfers. Ook is niet bekend of er doden zijn ge vallen. Volgens het persbureau deed zich een explosie voor in een straat die leidt naar de Heilige Moskee. De andere was op een brug naast de Moskee. Op dit moment zijn naar schatting anderhalf miljoen moslims vanuit de hele wereld in Saudiarabië samengestroomd voor de Haj, die tot donderdag duurt. Twee jaar geleden kwamen tijdens de jaarlijkse pelgrimage naar Mecca meer dan 400 mensen, voornamelijk Iraniërs, om het leven tijdens bloedige gevechten tussen pelgrims en Saudi sche veiligheidstroepen. Iran boycot de pelgrimstocht uit protest tegen de limiet van 45.000 pelgrims en het ver bod op politieke manifestaties. De regering in Teheran heeft moslims opgeroepen in Mecca te betogen ter nagedachtenis van de bloedige rellen van 1987. Voor de rest behelsde zijn zespunten plan van economische bijstand voor Polen beloften: 100 miljoen dollar voor steun aan de prive-sector als het Con gres daarmee instemt, bij de Wereld bank aandringen op een lening van 325 miljoen dollar en op de westerse eco nomische top in Parijs pleiten voor ge zamenlijke steun. Bush denkt daarbij in de eerste plaats aan gunstiger rente- en afbetalingsregelingen voor vijf van de in totaal 40 miljard dollar buiten landse schuld van Polen. Een regeringswoordvoerder zei giste ren na afloop van de toespraak van Bush, de eerste die een Amerikaanse president ooit hield in het Poolse par lement, meer te hebben verwacht. „Ik ben verrukt over de sfeer van dit hele bezoek, maar teleurgesteld over de in houd van zijn toespraak", zo zei hij. De filosofie van Bush is, dat Polen of fers zal moeten brengen om uit de cri sis te komen en westerse hulp geen vervanging kan zijn voor eigen in spanningen. Partijleider Jaruzelski gaf dit in zijn reactie op Bush woor den toe. Maar hij benadrukte ook dat Polen hulp nodig heeft. „Wij hebben vele vrienden en onze samenwerking kan dienen als bevestiging van onze vriendschap", aldus Jaruzelski. Bij Solidariteit is de teleurstelling wat minder. Woordvoerder Onyskiewicz zei na afloop van Bush toespraak dat Solidariteit niet meer had verwacht. Binnen de Solidariteitsfractie in Sejm en Senaat heerst de overtuiging dat „er in de naaste toekomst meer steun zal komen dan nu lijkt". DRIEBERGEN (ANP) - Een Westduits motorjacht is maandagmiddag op de Oude Maas bij Dordrecht overvaren door een duwcombinatie met twee le ge bakken. De twee opvarenden van het jacht raakten gewond en werden overgebracht naar het Merwede-zie- kenhuis in Dordrecht. Het ongeluk gebeurde toen het motor zeiljacht, de Rosi, samen met een an der jacht de koers kruiste van het duw- stel Linquinda. De twee opvarenden, een man en een vrouw, kwamen in het water terecht en werden gered. Hun jacht zonk vrijwel onmiddellijk. De man, de 60-jarige W.D. uit Viersen is er volgens de politie ernstig aan toe. (Van onze correspon dent) LONDEN De grote ge dwongen uitverkoop van Britse pubs gaat niet door. Na een lange, felle campagne van de zes dominerende bier brouwers om hun mo nopoliepositie te be schermen, heeft de mi nister van handel Lord Young nu besloten het plan van gedwongen verkoop te schrappen. Dit plan werd opgezet door de speciale rijks commissie voor mono polies en was erop ge richt om de ijzeren greep van de bierbrouwers op deze horecasector te bre ken. Maar het felle ver zet dat de bierbrouwers ontwikkelden en de mo gelijke dreigende over name van pubs door het buitenland met het oog op Europa's vrije markt van 1992, heeft de minis ter van mening doen ver anderen. De verkoop van zo'n 22.000 pubs is nu van de baan. Wel dienen de bierbrouwers gezamen lijk 11.000 pubs te bevrij den van de verplichtin gen om uitsluitend hün bier en andere drank te verkopen. Deze 11.000 pubs moeten dus zoge naamde 'Free Houses' worden, waar de pach tende caféhouder mag verkopen wat hij wenst. Gevoegd bij de al be staande 15.000 vrije pubs, denkt Lord Young toch iets gedaan te heb ben aan de onverbidde lijke monopoliepositie van de machtige bier brouwers. Zijn grote tegenspeler in de politieke arena van Westminster, Labours woordvoerder voor eco nomie en handel Bryan Gould, heeft al woedend uitgeroepen dat Lord Young volledig door de knieën is gegaan voor het gesloten machtsblok van de bierbrouwers. Dezen verlenen belang rijke steun aan de cón- servatieve partij. Financiën, economie: 4. Provincie: 7, 8 en 9. Sport: 11,12 en 13. President Carlos Menem BUENOS AIRES (AP) - De regering van de nieuwe Argentijnse presi-, dent Carlos Menem heeft zondag maatregelen aangekondigd om de inflatie te beteugelen en het finan cieringstekort van de overheid te verminderen. Zij devalueerde de austral met 53,7 procent en kondigde verhogingen aan van de tarieven voor gas, elektri citeit, openbaar vervoer en andere openbare diensten. Als compensatie voor de verhogingen zullen de prij zen voor brood en andere eerste le vensbehoeften omlaag gaan en krij gen de meeste arbeiders volgende week een speciale uitkering van 8.000 austral, ongeveer 27 gulden. Het begrotingstekort moet voorts worden verminderd door de privati sering van een groot aantal staatsbe drijven en het intrekken van over heidssubsidies en belastingvoorde len voor bedrijven. De Argentijnse economie wordt ge teisterd door hyperinflatie (in de maand juni alleen al 114,5 procent), gekelderde lonen en grote werkloos heid. De tariefsverhogingen werden aan gekondigd door minister van econo mische zaken Miguel Roig. Hij noemde al cijfers voor de verhoging van de aardgasprijs: grootverbrui kers als bedrijven zullen tot 640 pro cent meer moeten gaan betalen en gezinnen ten minste 200 procent meer. Later maandag meldde het staats- persbureau Telam dat de benzine prijs met ruim 600 procent omhoog gaat en dat de kosten voor elektrici teit en telefoon met 200 procent zul len stijgen. Vooruitlopend op de nieuwe richtlij nen hadden bedrijven donderdag en vrijdag de prijzen van brood en melk met meer dan 150 procent verhoogd. Die verhogingen worden nu door de regering teruggedraaid. Op het gebied van de buitenlandse politiek stelde de zaterdag geïnstal leerde Menem zondag voor dat Ar gentinië en Groot-Brittannie hun aanspraken op de Falkland-eilan- den laten rusten en samen gaan pra ten over het herstel van de diploma tieke betrekkingen. Van onze correspondent LONDEN (GPD) - Scotland Yard is een massale klopjacht begonnen op de inbrekers, die ondanks vergaande veiligheidsmaatregelen toch kans hebben gezien binnen te dringen in een van de Britse landhuizen van de broer van de sultan van Brunei. Da genlang heeft Scotland Yard stilge houden dat er in het grote buiten in de Londense buitenwijk East Finchley is ingebroken, waarbij voor zo'n slordi ge 15 miljoen gulden aan geld en siera den meegenomen. Kennelijk om tips van het publiek te krijgen is nu een boekje opengedaan over de spectaculaire inbraak, die heeft plaatsgevonden zonder dat de uitgebreide huishoudelijke staf en spe ciale bewakers er ook maar iets van ge merkt hebben. Het huis van prins Jef- ri, en zijn zuster prinses Norhayati, was bovendien beschermd door een uitgebreide alarminstallatie. Maar ook die reageerde niet, toen de inbre kers via een raam op de eerste verdie ping de woning binnendrongen. De enige fout die zij volgens Scotland Yard hebben gemaakt, is het verliezen van een gouden oorbel, ter waarde van 10.000 gulden, die in de oprijlaan van het huis werd aangetroffen. De woedende sultan is onmiddellijk een privé-onderzoek begonnen naar de oorzaak van het falende veiligheids systeem in en rondom het buiten. De sultan van Brunei behoort tot een van de rijkste mannen ter wereld. Zijn for tuin wordt geschat op 56 miljard gul den. Algen teisteren de Italiaanse Riviera en brengen de toeris tenindustrie tot wanhoop. PAGINA 3 De rol van Neder voerhaven van lijkt uitgespeeld. De rol van Nederland als door voerhaven van witte elpees PAGINA 4 De besprekingen over de im passe tussen Nederland en Su riname zijn in een sfeer van op timisme begonnen. PAGINA 5 Een giftige stof was de oorzaak van de stankgolf die zondag over Zeeland dreef. PAGINA 7 (Advertentie) CAUTERETS (GPD) - De eerste Py- reneeënrit in de Tour de France is voor Erik Breukink op een catastro fe uitgedraaid. De kopman van de ploeg Post kwam op 13.07 van rit winnaar Miguel Indurain binnen en verloor elf minuten op de favorie ten. De andere twee Nederlandse klasse mentsrenners, Rooks en Theunisse, deden het veel beter: 5e en 6e, op bij na twee minuten van Indurain, en een half minuutje achter op Pedro Delgado, die aan het seconden sprokkelen is geslagen. Theunisse was het meest onrustig van de twee. Hij had een grote ontsnapping willen forceren, maar hij kreeg geen mede standers. Greg LeMond bleef in het geel. Be halve Breukink viel ook, volgens ver wachting, Marie uit de top van het klassement. Roche en Breukink wa ren de grootste verliezers van de dag, maar ook Zimmermann, Parra en Herrera kunnen de eindzege na de eerste bergrit al bijna vergeten. Jan Raas verloor gisteren zijn eerste man: de Belg Noël Segers kwam te laat binnen. De jury cirkelde met een helikopter door de lucht, maar er werden geen al te grove overtredin gen van de renners geconstateerd. Zie ook pagina 11 Erik Breukink hijst zich in het gezel schap van Maarten Ducrot en Ste phen Roche moeizaam omhoog. Polen teleurgesteld over aanbod Bush Het bezoek van Bush levert niet het massale enthousiasme op dat Sovjet leider Gorbatsjov in Polen ten deel viel. Er waren gisteren in Warschau, bijvoorbeeld bij de kranslegging bij het monument van de onbekende sol daat, slechts enkele duizenden men sen op de been. Vandaag bezoekt de Amerikaanse pre sident Gdansk, waar hij te gast zal zijn bij de familie Walesa en een krans zal leggen bij het monument voor de in 1970 neergeschoten stakers voor de Lenin-scheepswerf. Vanuit Gdansk vliegt hij direct naar de Hongaarse hoofdstad Budapest. (Van onze correspondent) WARSCHAU/BUDAPEST Zowel vanuit de Poolse regering als de oppositie is met enige teleurstelling gereageerd op het economische hulpplan dat de Amerikaanse president Bush gisteren in het Poolse parlement presenteerde. Bush kwam DEN HAAG (GPD) - De commerciële zender TV 10 heeft van Ajax de uitzen drechten gekocht van alle thuiswed strijden die in UEFA-verband worden gespeeld. TV 10 gaat ook proberen de uitwedstrijden van Ajax uit te zen den. Maar dat is afhankelijk van de lo ting en de contacten die buitenlandse clubs met zendgemachtigden hebben. Ajax-manager Van Eijden wilde niet zeggen welk bedrag er met de verkoop van de tv-rechten is gemoeid. FC Twente is ook in vergaande onder handeling met TV 10. Volgens Ajax-manager Van Eijden is voor TV 10 gekozen „omdat deze aan zienlijk meer geld voor uitzending over had dan NOS of Radio Tele Veroni- que". De eerste ronde van de UEFA Cup wordt in principe nog wel door de NOS (of een van de omroepen) uitge zonden, omdat TV 10 pas op 28 okto ber officieel op het kabelnet is te ont vangen. Hoofd televisie van de NOS, Van Wes- terlo betreurt de overeenkomst: „We hebben Ajax in onze ogen een riant bod gedaan. Dat bod laag aanzienlijk hoger dan we in het verleden gewend waren te betalen, maar TV zat daar twee tot drie keer boven. Ajax is daar voor gezwicht. Dat is vooral jammer voor de kijkers, want ik ga ervan uit dat de commerciële stations voorlopig niet meer dan 50 tot 60 procent van de kijkers kunnen bereiken, de rest is dus uitgesloten van de wedstrijden van Ajax". Overigens zal de finale van de UEFA Cup wel door de NOS worden uitge zonden, „want dat is een EBU-NOS- contract". (Van onze correspondent TEL AVIV In Israël lijkt een kabi netscrisis onafwendbaar nu het be stuur van de Arbeiderspartij zich gis teren in grote meerderheid heeft uit gesproken voor het verlaten van de regering van nationale eenheid. Bin nen een paar weken zal het centrale partijcomité de knoop moeten door hakken en tot dan hebben premier Shamir en zijn rechtse Likud de tijd te bewijzen dat het Israëlische vredesi nitiatief nog springlevend is. Niet minder dan vijfenveertig van de vijftig leden van het partijbureau, een soort dagelijks bestuur, maakten gis teren duidelijk dat naar hun mening het Israëlische vredesplan om zeep is geholpen door de Likud. Het centrale comité van die partij besloot vorige week een aantal extra voorwaarden te verbinden aan het initiatief, dat is ont worpen door Shamir en diens socialis tische minister van defensie, Jitschak Rabin. (Advertentie) Tot die voorwaarden behoorden de uitsluiting van Arabische inwoners van Oost-Jeruzalem van de voorge stelde verkiezingen en de voortzetting van het vestigen van nederzettingen in bezet gebied. Het Likud-comité be paalde voorts dat het besluit bindend zou zijn voor de eigen ministers. Na afloop van de bijeenkomst van het socialistische partijbureau zei vice- premier en partijleider Shimon Peres dat er geen andere mogelijkheid is dan uit het kabinet te stappen. In zo'n si tuatie moeten er nieuwe verkiezingen worden uitgeschreven. Het partijbureau is niet bevoegd een beslissing te nemen over uittreden uit de regering. Daarvoor moet het cen trale comité van de partij bijeenko men, een besluitvormend lichaam met dertienhonderd afgevaardigden uit het hele land. De datum voor die bij eenkomst zal pas aan het eind van de ze week worden bekendgemaakt om de Likud de tijd te geven duidelijk te maken dat er aan het oorspronkelijke vredesinitiatief niets is veranderd, zo als premier Shamir de laatste dagen steeds heeft beweerd. Men gaat er niet temin van uit dat de cruciale bijeen komst over twee of drie weken zal wor den gehouden. WARSCHAU - President Bush begroet een Pools jongetje tijdens zijn bezoek aan Warschau. Vice-premier en leider van de Arbei derspartij Shimon Peres

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1