er schoore Stankgolf dreef over Zeeland naar België Ontmoeting Mandela en Botha historisch genoemd Russen onthullen grootste sportramp in geschiedenis Thoolse staat eerste op de lijst van de Vrouwenpartij George Bush in Polen voor bezoek UUR FOTOSERVICE ZOMER IN ZEELAND BELGEN BOOS OVER LATE MELDING Protest Busongeluk Van Poppel Wimbledon Deltaweek 340 SLACHTOFFERS IN LENIN-STADION IN 82 Onduidelijk WRAAKACTIES TEGEN ARABIEREN Droog en vrij zonnig sa 232e jaargang no. 154 Maandag 10 juli 1989 GOES-VUSSlNGEN-ZIERIKZEE-HULSr Chauffeur met één been rijdt na achtervolging in het water Westduitse vrouw na omslaan zeilboot op Usselmeer vermist De PZC-evenementenlijst wijst u de weg! Pagina 7 Vijf Duitsers gewond na vechtpartijen bij Haagse strand Commissaris en lid directie stappen op bij Perscombinatie In de ochtend zonnige perioden, tem peratuur omstreeks 20 graden. Later in de middag toenemende bewolking. In de avond kans op wat regen. Matige wind uit noordwest, later zwak zuid west. KWALITEITSKLEURENFOTO'S KLAAR TERWIJL JE WINKELT! PROVINCIALE Hongarije protesteert scherp tegen de slechte behandeling van de Hongaarse minderheid in Roemenië. PAGINA 3 Leerlingen praatten nachten lang na over het ongeluk met de bus in Frankrijk. PAGINA 5 Het peloton in de Tour de France lijdt aan een Van Pop- pel-complex. De angst om sa men met de snelste sprinter uit het peloton naar de meet te rij den overheerst alles. Ook dit weekeinde slaagde de Post- ploeg er niet in de kudde in be dwang te houden. Etienne de Wilde bezorgde België zater dag de eerste zege in vijftig Tour-etappes. De Ier Martin Earley won de etappe van zon dag naar Pau. Vandaag trek ken de renners voor het eerst de bergen in. PAGINA'S 9,10 en 11 Steffi Graf en Boris Becker zorgden zondag voor de hoog tepunten van de tennisstrijd op Wimbledon. Steffi Graf ge tuigde van haar superioriteit in het damestennis door korte metten te maken met Martina Navratilova. Boris Becker re vancheerde zich voor zijn ne derlaag tegen Stefan Edberg in 1988. De Zweed was dit keer kansloos tegen de loeihard ser verende Westduitser. PAGINA 11 De Deltaweek ging dit week einde uit als een nachtkaars. De V eronica-race had het klapstuk moeten worden, maar door het gebrek aan wind slaagden slechts drie jachten er in de finish te berei ken. PAGINA 16 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,13,14,15 en 16 AMSTERDAM (ANP) - Een 29-ja- rige Westduitse man is zondag avond tijdens een achtervolging door de politie met zijn auto in het water gereden. De man was even tevoren door de politie aangehouden bij de Zeedijk, om dat agenten waren gewaar schuwd dat hij slechts één been zou hebben. De Westduitser stopte aanvan kelijk, maar voordat de agenten de gelegenheid kregen hem aan een nader onderzoek te onder werpen, gaf hij gas en ging er met grote snelheid vandoor. Op de Zwanenburgwal ter hoog te van het Waterlooplein vloog de man, die volgens een woord voerder niet bekend was met de situatie ter plekke, met zijn auto het water. Hij werd opgepikt door een passerende rondvaart boot. De drenkeling verkeerde, aldus de woordvoerder, niet onder in vloed van alcohol. De auto bleek op zijn naam te staan, maar was niet aangepast aan een chauffeur met één been. Stankoverlast (Van onze correspondent) TEL AVIV Israël was het afgelopen weekeinde het toneel van wraakacties tegen Arabieren na de terreuraanslag op een israëlische bus waarbij' donderdag veertien mensen om het leven kwamen. Een Palestijnse automobilist kwam om het le ven toen zijn auto met stenen werd bekogeld en in totaal zeven Palestijnen raakten gewond. Een 18-jarige Palestijn werd ernstig mishandeld door een groep Israëliërs op het strand bij Caesarea, onder het gejuich van omstanders. Hij wist uit eindelijk in een auto te vluchten. Er waren politiemensen ter plaatse, maar die grepen niet in omdat naar ze zeiden de Arabier geen klacht had ingediend. De politie in de Negev-woestijn heeft een speciale eenheid in het leven ge roepen om jacht te maken op de dader van een aanval op een auto uit de Ga- zastrook. Een 31-jarige Palestijn werd zaterdag dodelijk getroffen toen in de buurt van moshav Shibolim een steen de vooruit doorboorde. De politie gaat ervan uit dat de steen vanuit een rijdende auto is geworpen. Vier passagiers raakten gewond toén de auto van de weg raakte en over de kop sloeg. De politie in het zuiden van Israël is versterkt om verdere acties van Israëliërs te voorkomen. In Jeruzalem viel een menigte het huis aan van het parlementslid Dedi Zuc- ker van de Beweging voor Burgerrech ten. Een aantal jonge Israëliërs wierp stenen naar het huis en schreeuwde: "Dood aan de Arabieren en dood aan Zucker!". Het parlementslid zelf zei gisteren dat er meer schade is berokkend aan de staat Israël dan aan zijn huis. In de kabinetszitting van gisteren heeft de minister van politie, Chaim Bar Lev, gezegd dat hij een commissie zal instellen die moet nagaan hoe de veiligheid van buspassagiers kan worden verhoogd. Van de kant van de rechtse Likud-partij werd aange- dromgen op toepassing van de dood straf voor ernstige gevallen van terro risme. Minister Moshe Katsav (Likud) herhaalde een eerder gedaan voorstel om de bezette gebieden twee maan den lang af te sluiten, zodat Palestijn se arbeiders niet naar Israël kunnen reizen. Vandaag vergadert het partijbureau van de Arbeiderspartij. Er zal worden gesproken over voorstellen om de re geringscoalitie met de Likud te verla ten, maar een besluit daarover wordt pas later verwacht. Minister Ezer Weizmann van wetenschapen zei gis teren dat hij serieus overweegt zelf uit het kabinet te stappen als zijn Arbei derspartij dat niet en bloc doet. Weizmann, in een interview met de Is raëlische radio: "We zijn met de Li- koed aan het einde van de rit en we moeten nu verder gaan als een vech tende oppositie, om de basis te leggen voor Israëlische onderhandelingen met de PLO." JERUZALEM (AP) - Een Israëliër, die had deelgenomen aan anti-Palestijnse relletjes in Jeruzalem, wordt door de politie weggevoerd. ONDERDIJK (ANP) - Op het Ussel meer is zondagmiddag en -avond een grootscheepse zoekactie gehouden naar een 25-jarige Westduitse vrouw. Zij wordt vermist nadat haar zeilboot omsloeg en zij in het water raakte. Dit heeft een woordvoerder van de kust wacht gezegd. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van Onderdijk. De vrouw was gaan zeilen met twee vrienden. Na het kapseizen van het schip slaagden alleen de twee vrienden erin weer veilig aan boord te komen. (Van onze correspondent) JOHANNESBURG - In een als histo risch omschreven ontmoeting hebben de president van Zuidafrika en de ge vangen leider van de belangrijkste zwarte bevrijdingsbeweging, het Afrikaanse Nationale Congres (ANC), oog in oog gestaan. De ontmoeting tussen P. W. Botha en Nelson Mande- la, beiden sinds jaar en dag hoofdrol spelers in de Zuidafrikaanse politiek, vond woensdag plaats in het presi dentiële paleis in Kaapstad. Het gesprek tussen beide bejaarde ri valen, Botha is 73 en Mandela wordt 18 juli 71, duurde drie kwartier en de sfeer was 'openhartig en plezierig'. Er is niet onderhandeld, maar zowel Botha als Mandela hebben hun steun voor een vreedzame oplossing vqor de proble men in Zuidafrika beklemtoond, aldus een communiqué van de Zuidafri kaanse regering. In Kaapstad verklaarde Nobelprijs winnaar, aartsbisschop Tutu dat de 'vertrekkende en toekomstige presi dent' met elkaar van gedachten had- MOSKOU (ANP/REUTER/AFP) - Bijna zeven jaar na da tum is de omvang van het drama tijdens de Europese be kerwedstrijd tussen Spartak Moskou en Haarlem (2-0) in het Lenin-stadion onthuld. Sovjetski Sport schreef zater dag dat op 20 oktober 1982 zeker 340 doden zijn gevallen. Met dat aantal wordt de tragedie in Moskou de grootste voetbalramp in de historie. Het blad komt tot het aantal op basis van verklaringen van getuigen en van ouders van de slachtoffers. De lichamen van de slachtoffers werden onmiddellijk in het duister afge voerd en in vele gevallen helemaal niet of pas na veertien dagen overgedragen aan de familie. Onder de slachtoffers bevonden zich veel kinderen. Het duel tussen Spartak en Haarlem in Moskou trok slechts 10.000 toeschouwers, die in één vak werden gestopt met één uitgang, de oorzaak van de ramp. Toen luttele mi- den gewisseld'. De ontmoeting tussen Botha en Mandela werd door de Zuid afrikaanse minister van buitenlandse zaken Roelof 'Pik' Botha omschreven als waarschijnlijk de belangrijkste ge beurtenis in de recente geschiedenis van Zuid-Afrika. Het bezoek van Mandela aan Botha werd met de grootste geheimzinnig heid omgeven en was zelfs voor Zuid afrikaanse ministers een verrassing. Zaterdag liet de minister van justitie Coetzee, die bij het gesprek aanwezig was, weten dat de plaatsgevonden. ontmoeting had De ontmoeting heeft weer voedsel ge geven aan de speculaties over Mande- la's vrijlating. Er werd door de Zuid afrikaanse pers veel waarde gehecht dat zowel Botha als Mandela de nood zaak van een vreedzame oplossing hebben beklemtoond. Mandela hoeft sinds april van dit jaar niet langer ge weld af te zweren om vrijgelaten te worden. nuten voor het einde Spartak 2-0 scoorde, probeerden ver trekkende toeschouwers terug te keren om nog een glimp van de feestvreugde op te vangen. Op de door ijzel en sneeuw spekgladde trap kwamen terugkerende en vertrek kende supporters met elkaar in botsing. In het gedrang was ontsnapping niet mogelijk omdat alle andere uitgangen op gezag van de politie gesloten waren en bleven. Direct na de catastrofe werden maatregelen genomen de zaak in de doofpot te stoppen en werd de aanwezige inter nationale pers via een omweg afgevoerd. Het Russische dagblad Vetchernaya Moskva kwam de dag na de ramp met de summiere mededeling dat er na de wedstrijd een ongeval had plaatsgevonden, waarbij enkele slachtoffers waren gevallen. De verantwoordelijke man voor het dra ma, een zekere Pantsjikine, werd op 8 februari 1983 na een proces veroordeeld tot anderhalfjaar gevangenisstraf. AMERSFOORT - Als eerste op de kandidatenlijst voor de Tweede- Kamerverkiezingen van de Vrou wenpartij is zaterdag op een con gres in Amersfoort de 45-jarige Nel Roggeband-Baay uit Tholen geko zen. Overigens wil dat volgens het par tijbestuur niet zeggen dat mevrouw Roggeband lijsttrekker is. „De volgorde is niet van essentiële bete kenis. Maar we kunnen nu eenmaal niet als collectief in de Kamer zit ting nemen", aldus de partij. Op het congres werd behalve de kandidatenlijst het definitieve ver kiezingsprogramma van de Vrou wenpartij vastgesteld. Centraal staat de individualisering van de vrouw in het gezin, de relatie en de maatschappij. De Vrouwenpartij doet in alle kies districten mee. Op nummer twee van de kieslijst staat Nel Willekens uit Den Bosch, nummer drie is Bet ty Nahon uit Eindhoven, nummer vier Elisabeth Schadee-Hartree uit Den Haag en nummer vijf R. Chandra Panday uit Huizen. (Zie ook pagina 3) (Advertentie) MIDDELBURG - Bij de politie in Zeeland zijn sinds zon dagochtend vroeg veel klachten binnengekomen over een stankgolf die over de provincie naar België trok. De naar verbrand rubber ruikende lucht zorgde voor prikkelende ogen, braakneigingen en misselijkheid. De Belgische mi nister van binnenlandse zaken Tobback heeft gisteren de Nederlandse autoriteiten gekritiseerd, omdat zij hem te laat hebben ingelicht over de stank. De verontreiniging zou ontstaan zijn door rottende algen die over een lengte van twee kilometer ter hoogte van Hoek van Holland/Eurogeul in de zee dreven. Door een noord westenwind trok de stank over de Zeeuwse eilanden naar Wallonië. Bij de Zuiderburen kwamen na 15 uur geen klachten meer binnen. De rubberlucht drong daarna Ne derland weer binnen. In Maastricht werd de weeë geur op nieuw waargenomen. De eerste stankmelding werd om ongeveer 2.30 uur gedaan door de kustwacht van Westkapelle. Een woordvoerder van de milieu-inspectie bevestigde dat het om rottende al gen gaat. „Meteen toen de eerste klachten binnenkwamen, heeft provinciale waterstaat alle bedrijven op het indus trieterrein Vlissingen-Oost onderzocht. Daar werd niets vreemds opgemerkt. Daarna is nagegaan of er op de Wes- terschelde soms schepen werden ontgast. Ook dat was niet het geval", vertelt dr P. Müskens van de milieu-inspectie. De kustwacht van IJmuiden werd ingeschakeld. Een kust wachtvliegtuigje vond ook geen verontreiniging, veroor zaakt door schepen. „Om 15 uur zaterdagmiddag kregen wij een melding binnen van verontreiniging van het water door algen. Wij vermoeden dat de stank daarvan afkomstig was. Door het warme weer gaan de algen aan het waterop pervlak rotten, dat veroorzaakt die visachtige lucht. De wind zorgde vervolgens voor de verspreiding. Het is puur een natuurverschijnsel dat niet gevaarlijk is", legt een woordvoerder van de kustwacht uit. Over deze verklaring bestaat geen volledige duidelijk heid. Sommige deskundigen vermoeden dat de verontrei niging van schepen afkomstig is. Het Instituut voor Hygiëne en Epidemiologie (IHE) in Bel gië onderzocht de stanklucht en kwam tot de conclusie dat een uitstoot door industrie niet uitgesloten kon worden. De Belgische minister van binnenlandse zaken Louis Tob back reageerde kritisch toen zijn ministerie om 10.15 uur de eerste melding, afkomstig van een burger, binnenkreeg. Spoedig daarop werd een crisiscentrum in België in wer king gesteld. „Het is belangrijk in de komende dagen de waarheid te achterhalen voor zover dat mogelijk is. Ik zal mijn Neder landse collega's Van Dijk van binnenlandse zaken en Nij- pels van milieubeheer zeker om uitleg vragen", zei Tob back zondagmiddag op een inderhaast belegde persconfe rentie in Brussel. Hij hekelde de wijze waarop België door Nederland werd ingelicht. Hoewel de rubberlucht 's morgens België binnen drong, werd zijn ministerie 's middags ingelicht door zowel de provincie als de milieu-inspectie. Volgens Tobback wist men al zaterdag waar de geur van daan kwam. „Ik kan me niet verheugen over de samenwer king met Nederland. Het excuus van Nederland is dat het niet gevaarlijk was, maar het was misschien beter geweest de Belgen even gerust te stellen." Nederland heeft zich naar zijn mening niet gehouden aan twee verdragen. Ten eerste het Verdrag van Bonn, dat de ondertekenaars bindt om hun kust te controleren en in ge val van calamiteiten alarm te slaan. Ten tweede een derge lijke overeenkomst tussen de provincie Zeeland en Oost en West-Vlaanderen. „Ik zal het probleem aan de Belgische regering voorleggen. Het had evengoed wel ernstig kunnen zijn en in dat geval had men ons hier zes uur in onwetend heid gelaten." Het Nederlandse departement van milieubeheer had nog geen officiële reactie beschikbaar. „Voor zover wij weten gaat het om algen. Wij zullen wat wij weten doorgeven aan de minister. Daarna moet waarschijnlijk bekeken worden wat er precies gebeurd is en wie België ingelicht heeft", zei F. Heybrock, persvoorlichter van minister Nij- pels. Spanning in Israël loopt op Vermoedelijke oorzaak: rottende algen in de Noordzee Stankwolk trok zondagmorgen over Zeeland richting Maastricht. (Van onze correspondent) BUDAPEST - „Met alle Amerikanen bid ik voor Polen", zei de Amerikaan se president George Bush gister avond, kort nadat hij voet op Poolse grond had gezet. Bush begon een tweedaags bezoek aan Polen, het eer ste van een Amerikaanse president in twaalf jaar. Na Polen verblijft hij twee dagen in Hongarije. Bush had veel lof voor de Poolse rege ring en partijleiding. Tegen generaal Jaruzelski, die hem had verwelkomd met de woorden „we zijn blij met zo'n belangrijke gast, we zijn op de weg van hervormingen en democratie", zei hij: „U bent zeer wijs en dapper om deze moeilijke weg te kiezen". Bush herhaalde wat hij ook al bij zijn vertrek uit Washington had gezegd: Europa staat voor een keerpunt, na veertig jaar scheiding kan het weer verenigen en vrij zijn. Hij roemde het 'nieuwe Polen' met een legale vakbe weging Solidariteit, een vrije pers, een nieuw parlement en een geheel vrij ge kozen Senaat. De Amerikaanse president zal zowel in Polen als Hongarije ook met de legaal verklaarde oppositie praten. Dinsdag bezoekt hij Gdansk, te beginnen in de woning van Solidariteitsleider Lech Walesa. Hardnekkige geruchten wil len dat Walesa's echtgenote Danuta hem een echt Poolse maaltijd zal voor schotelen, maar in de rijen voor de praktisch lege winkels gaat de grap dat mevrouw Walesa voortdurend haar verontschuldigingen zal moeten maken voor ontbrekende ingrediën ten. DEN HAAG (ANP) - Vijf Westduitsers zijn dit weekeinde gewond geraakt door twee vechtpartijen op en nabij het strand in Den Haag. Dit heeft de Haagse politie zondagavond meege deeld. Door een vechtpartij zondagmorgen rond half een bij de ingang van de cam ping Ockenburg in de duinen, raakten vier Duitse mannen gewond. Minstens een van hen werd met een mes gesto ken. De Haagse politie hield korte tijd na de vechtpartij in de nabijheid van de camping vier jongens uit Delft aan. Zij zijn in verzekerde bewaring gesteld. De Duitsers konden na behandeling in een ziekenhuis terug naar de camping. Een half uur eerder werd een Duitser op het Zuiderstrand zonder aanleiding door twee onbekenden in elkaar gesla gen. De man ontdekte pas later dat hij ook een steekwond in de linkerborst had. Hij is opgenomen in een zieken huis. AMSTERDAM (ANP) - Drs. M. de Jong, voorzitter van de hoofddirectie van de Perscombinatie, en commissa ris drs. Th. A. J. Meys leggen binnen kort hun functies neer. Dat blijkt uit een persverklaring van de Perscombi natie. Volgens de verklaring kunnen De Jong en Meys zich niet verenigen met het standpunt van president-commissaris W. Polak, die na een maandenlange studie tot de conclusie is gekomen dat voorlopig binnen de Perscombinatie (uitgever van de dagbladen De Volks krant, Het Parool en Trouw) onvol doende steun kan worden gevonden voor een fusie met andere onderne mingen. Polak heeft zijn conclusies vrijdag aan de raad van commissarissen en de hoofddirectie voorgelegd. Deze heb ben zijn bevindingen geaccepteerd als uitgangspunt voor het de komende ja ren te voeren beleid. t V

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1