'anDuke Accijns op diesel en LPG omhoog Noodweer in delen van Frankrijk en Engeland Passagiers bereid om meer te betalen voor veiliger vliegen Eigen Huis wil regeling RUIM gebreken nieuwe woning Gorbatsjov ziet 'nieuwe geest' in Warschau Pact Benzineprijs 2 ct omlaag de PZC vandaag week-uit week-in V CONGRES SCHERPT EISEN NIET AAN Nederlaag voor vrede in Israël De regeerdrift van de PvdA COLIJN computers Zon met enkele buien 232e jaargang no. 153 Zaterdag 8 juli 1989 VERHUUR DEN HAAG (GPD) PvdA-lijsttrekker Wim Kok heeft van zijn partijcongres duidelijke steun gekregen voor de gematig de koers in de richting van een regeringscoalitie met het CDA. Het PvdA-congres zag er vrijdag vanaf de passages in het ver kiezingsprogramma over de uitkeringen en de bezuinigingen op defensie aan te scherpen. Op beide, uiterst gevoelige, pun ten volgde het congres in overgrote meerderheid de lijn van Kok. Ziekenfonds Geen hulp Waterverbruik Inval Breukink Niet warm McEnroe Koppeling AANTAL HUIZEN MET FOUTEN VERDUBBELD Die meubelshowroom in Zonnemat re is, op z'n zachtst gezegd: SPECTACULAIRE C0MPUTER- Z0MER0PRUIMING Lfjnbach Er kan nog een bui vallen vandaag maar er is ook zon. De maximumtem peratuur wordt 24 graden. De meest zuidelijke wind is zwak tot matig. w7a, Wegens grote vraag nog enkele nieuwe ca ravans en vouwwagens beschikbaar. Kampeerauto's, caravans en vouwwagens. Kleine en grote bestelwagens. Hoek Rijksweg-Ringbaan West 01100 - 1 14 40 GOES ROVINCIALE ZEEUWS DEN HAAG (GPD) De accijns op dieselolie gaat 1 december met 6,3 cent per liter omhoog. Daarnaast zal de motorrijtuigenbelasting voor auto's die op LGP rijden, om hoog gaan met gemiddeld 170 gul den per jaar. Het kabinet heeft dit gisteren be sloten. Met de besluiten denkt het kabinet per jaar 350 miljoen gulden binnen te halen. Dit geld zal onder meer gebruikt worden om de belas tingverlaging volgens de plannen- Oort, die op 1 januari aanstaande ingaat, te bekostigen. In het kabinet gingen ook de VVD- bewindslieden met het voorstel ak koord. In het debat dat vooraf ging aan de kabinetscrisis, keerde WD-voorman Voorhoeve zich juist tegen een verdere verhoging van de dieselaccijns. Volgens het kabinet is bewust niet gekozen voor een verhoging van de accijns op benzine. Deze ligt nu al boven het niveau van de hele EG. Bovendien zou een hogere benzine prijs ertoe leiden dat nog meer mensen in Westduitsland gaan tan ken, waar benzine goedkoper is. Dieselolie is daarentegen hier goedkoper. 1 ROTTERDAM (ANP) - Benzine wordt met ingang van maandag twee cent per liter goedkoper. Aan de meeste zelftankstations gaan dan literprij- zen gelden van 169 cent voor super en 162 cent voor Euro loodvrij. Een liter normaal gaat 161 cent kosten. Dat is vrijdag in Rotterdam bekendge maakt. Aan de vrije- of witte pompen blijft de Euro loodvrij twee cent onder de ad viesprijs van de grote maatschappijen (dus 160 cent per liter). De prijsverlagingen zijn onder meer het gevolg van de dalende dollarkoers, aldus oliehandelaren in Rotterdam. Kok krijgt ruimte voor coalitie CDA De kosten van harttransplan taties kunnen in het zieken fondspakket worden opgeno men. PAGINA 3 Meer dan twintig procent van de hulpbehoevende ouderen krijgt geen hulp. PAGINA 5 De hitte jaagt het verbruik van water op, maar de WMZ kan de vraag aan. PAGINA 9 Voor de Middelburgse recht bank is tegen een verdachte zes maanden geëist voor een inval in het huis van zijn ex- vrouw. PAGINA 11 Erik Breukink kan in de ber gen de kat uit de boom kijken. PAGINA 33 Dirk Nauta en zijn bemanning worden niet warm of koud van de Veronicarace. PAGINA 34 John McEnroe was niet opge wassen tegen het tennisgeweld van Stefan Edberg. PAGINA 35 Remco Campert raast voort ondanks de angst voor de schrijfmachine Amy Tan tus sen materie en traditie Hans Warren bespreekt het nieuwe boek van Marijke Howeler Italië, supermarkt voor de kunstmafia Koos Alberts telt weer mee Karin Bloemen kan niet stilzitten PAGINA 19, 20, 21 en 23 De markt voor reizen met ge garandeerd gevaar groeit ex plosief Een eeuw Wall Street Journal: een blad voor de man van één miljoen Kapucijners ontfermen zich over aidspa- tiënten Scientology Kerk, een merkwaardig geloofje Kermiskinderen volgen les in een vrachtwagen Denkspor ten PAGINA 27, 28, 29 en 31 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Provincie: 9,11,13,15 en 17 Sport: 33, 34 en 35 De PvdA-leider hekelde in een toe spraak de 'zelfvoldaanheid' van de ka- binetten-Lubbers, maar maakte tege lijk duidelijk dat de PvdA na de verkie zingen van 6 september per se wil rege ren. „Wij gaan het CDA aanspreken op de werkloosheid, de ongelijkheid, het bedreigde mileu en het gebrek aan zorg die het kabinet achterlaat", kon digde Kok als toon voor de verkie- zingscanpagne aan. „En wij gaan de WD aanspreken op de eenzijdige keu ze voor de beter gesitueerden". Het tweedaags PvdA-congres bracht op bijna geen enkel wezenlijk punt ver anderingen aan in het concept-verkie zingsprogramma, dat was opgesteld door een commissie onder leiding van Kok. In het nieuwe programma spreekt de PvdA zich uit voor een reële daling van de defensie-uitgaven onder een volgend kabinet, zonder daar een bedrag bij te noemen. Pogingen een daling van vijf procent of meer in het programma opgenomen te krijgen, strandden op een 'niet acceptabel' van de partijtop. Een dergelijk percentage schept slechts 'schijnduidelijkheid', en beperkt de onderhandelingsmoge lijkheden bij de kabinetsformatie, al dus de meerderheid. In zijn verkiezingstoespraak daagde Kok het CDA uit duidelijk te maken waarom die partij de defensie-uitga- ven toch nog wil laten stijgen. Volgens Kok biedt het klimaat van ontspan ning tussen Oost en West voldoende kansen op verlaging van de uitgaven. Traagverlopende ontwapeningsge sprekken mogen geen „kapstok wor den om van die verlaging af te zien", aldus Kok. BIRMINGHAM - Een politieman in het Engelse Birmingham, die na de zware regenval bijna tot aan zijn knieën in het water staat, probeert zo goed en zo kwaad als het gaat het verkeer te regelen. Kok zorgde er vrijdagochtend eigen handig voor dat het PvdA-congres niet sleutelde aan de passages over de (Slot zie pagina 3 kolom 3) BORDEAUX/LONDEN (DPA) Zwaar onweer heeft in de nacht van donderdag op vrijdag een einde ge maakt aan een wekenlange periode van ononderbroken zonneschijn in Groot-Brittannië. Wolkbreuken leid den in verscheidene delen van Zuid en Midden-Engeland tot overstromin gen De temperaturen waren donderdag tot boven de dertig graden gestegen. Bij het tennistoernooi in Wimbledon moest bij een temperatuur van 38 gra den worden gespeeld. Na de zware on weersbuien wordt voor de rest van het weekeinde voorspeld dat de zon „zoals gewoonlijk" weer zal schijnen. Ook Frankrijk kreeg op enkele plaat sen met noodweer te kampen. Hevig hagel- en onweerstormen troffen de streek Aquitaine in het zuidwesten. Hierbij kwamen twee mensen om het leven en werd zware schade aange richt. Acht hoogspanningsmasten van de kerncentrale Blayais in Gironde waai den om. In duizenden huishoudens werd daardoor de elektriciteit afgesne den. Ook velden met maïs en druiven kregen het zwaar te verduren. In Pau stortte een klein vliegtuigje van een valschermregiment neer. De twee in zittenden kwamen om. De stormen rukten pannen van de da ken en deden hagelstenen in het rond vliegen. Korte maar zeer heftige stort buien zetten verscheidene huizen on der water. In Duras in het departement Lot-et- Garonne werd een landbouwer door een losgewaaide dakpan zwaar ge wond. DEN HAAG (ANP) - Een lachende Wim Kok zwaaide met een bos bloemen nadat hij gisteren op het PvdA-verkie- zingscongres tot lijsttrekker was gekozen. GENEVE (RTR) - Vier van elke vijf passagiers willen meer betalen voor grotere veiligheid tijdens de vliegreis. Dat is gebleken uit een onderzoek door de International Foundation of Airline Passengers Associations (IFAPA) onder passa giers in de Europese Gemeenschap en de Verenigde Staten. De onderzoekers hebben 5.000 mensen om hun mening gevraagd. De antwoorden van 1.250 mensen zijn vervolgens steekproefsgewijs gebruikt. Tachtig procent van de ondervraagden aan beide zijden van de Atlantische Oceaan zijn be reid een extra heffing betalen bo ven op de huidige vliegtarieven voor de vorming van een reserve waaruit de extra veiligheidsmaat regelen kunnen worden betaald. Een derde van de betreffende pas sagiers antwoordde dat zij drie tot vijf dollar (ongeveer zes tot tien gul den) meer wilden betalen. Uit de enquete werd verder duide lijk dat zestig procent van de Ame rikanen en de helft van de Europea nen ontevreden zijn over de huidi ge veiligheid op de luchthavens. Met het onderzoek hoopt de IFA PA haar wens kracht bij te zetten het reizen per vliegtuig veiliger te maken. De in Genève zetelende or ganisatie dringt al op de vorming van een extra fonds aan sinds het neerstorten van de Boeing 747 van de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij Pan American World Air ways, vorig jaar december in Schotland. Bij de vliegtuigramp, veroorzaakt door een explosie aan boord, kwamen alle 258 inzitten den om. Advertentie e vrede in Israël heeft 'opnieuw een zware ne derlaag geleden, toen ze op het punt stond een schijn van kans te maken. Premier Shamir heeft namelijk deze week het hoofd gebogen voor de 'sla-er-maar- op'-vleugel van de Likudpartij. Daar mee werd de betekenis van zijn eigen, toch al bescheiden vredesinitiatief tot nul gereduceerd. Geen verkiezingen met nog enige graad van geloofwaar digheid in de bezette gebieden, geen onderhandelingen met vertegenwoor digers van het Palestijnse volk, geen enkele wezenlijke concessie in de rich ting van de Arabische inwoners. Likud is voorstander van de harde confronta tiepolitiek van de kolonisten. Er zullen - als ze hun zin kunnen doordrijven - nog meer Joodse nederzettingen in de sinds 1967 geannexeerde gebieden worden gesticht. Voor een gesprek met Palestijnen is in de denkwereld van het conservatieve Joodse volksdeel kennelijk nog steeds geen millimeter ruimte. Zo kiezen zij in feite voor de 'eeuwige', fanatieke oorlog. En dat is niet meer en niet minder dan een klap in het gezicht van de gematigden on der de Israëlische bevolking, die koortsachtig zoeken naar een opening in de nu al vele jaren durende politieke impasse. Een doodlopende straat ove rigens, waarmee Israël zich in de we reld steeds verder isoleert. Want ook de trouwste vrienden van Israël begin nen problemen te krijgen met de on buigzame houding van de partij, die het politieke spectrum van het land bepaalt en van geen enkele redelijke bijkleuring wil weten. De Arbeiders partij is - door deelname aan de rege ring met Likud - voor de zoveelste keer in grote verlegenheid gebracht en in een crisissfeer beland. Intussen wordt de intifadah (de volksopstand van de Palestijnen, nu al op weg naar zijn der de jaar) er opnieuw nodeloos mee ver scherpt. Het is, kortom, allemaal sym bolisch voor de krampachtige machte loosheid van. Israëls politici om tot eni ge regeling met de Palestijnen te ko men. Zo'n houding is onbegrijpelijk en onverantwoord tegelijk, vooral nu er meer kansen dan ooit zijn om het vre desproces in Israël een impuls te ge ven. Hitte en regeerdrift hebben het congres van de Partij van de Ar beid de afgelopen twee dagen be heerst. De vergadering van partijtop en achterban in het Haagse Congres gebouw is dan ook bepaald geen ge beurtenis geworden, waar de vonken van af spatten. Was het verkiezings programma voor 6 september al de re delijkheid zelf, - de PvdA-afdelingen hebben het nauwelijks op wezenlijke punten aangescherpt. Partijvoorzitter Sint heeft de radikalinski's uit eigen gelederen in toom weten te houden met de bezweringsformule dat de so ciaal-democraten het zich niet kunnen permitteren om opnieuw voor jaren aan de zijlijn van de macht te staan. Er moest daarom een 'verantwoord, uit voerbaar en betaalbaar programma' worden vastgesteld. Met mooie belof tes naar de kiezer zonder de garantie dat daaraan ooit uitvoering kan wor den gegeven, - daar wilde de partijtop van de PvdA zich niet opnieuw mee uit de markt prijzen. Het kwam er in die redenering op aan Groen Links - sinds de uitslag van de Eurostembus dé gro te bedreiging voor de sociaal-demo craten - in de hoek van de 'onwerkelij ke politiek' te manoeuvreren. Geen echt harde eisen dus op dit verkie zingscongres van de PvdA. Zelfs rond om de twee hoofdstukken waarop de meeste kritiek vanuit de afdelingen werd verwacht, defensie en herstel van de koppeling van lonen en uitkerin gen, is het tamelijk rustig gebleven. Tot opluchting van beoogd PvdA-pre- mier Kok, die in ieder geval heeft be reikt dat hij met een vrij eensgezind gedragen programma onder de titel 'Kiezen voor kwaliteit' na de vakantie de campagne kan binnengaan. Of daarmee overigens een kabinet van PvdA en CDA al volgens een bruik baar recept is voorgebakken, blijft na tuurlijk de vraag. Want veel kleine irri taties en meningsverschillen bij elkaar kunnen de temperatuur in de oven net even te hoog laten oplopen. En dan helpt zelfs een redelijk partijcongres achteraf niet'meer. vdM. Advertentie DEN HAAG (GPD) - Het aantal ernsti ge gebreken bij de oplevering van nieuwbouwwoningen is de afgelopen twee jaar bijna verdubbeld. Werd in 1987 nog geconstateerd dat 13 procent van de nieuwbouwwoningen ernstige gebreken vertoonde bij de opleve ring, dat percentage is nu toegenomen tot 24. Dit blijkt uit een nieuw onderzoek van de Vereniging Eigen Huis. De vereni ging wil dat er volgend jaar een 'water dichte' regeling komt met bouwonder nemers over gebreken bij de opleve ring van een nieuw huis. „Want zo kan het echt niet langer. We hebben nu ge noeg onderzocht en weten hoe de za ken liggen", aldus woordvoerder H. van Herwijnen van Eigen Huis. Een nieuwbouwhuis vertoont bij de ople vering gemiddeld twintig gebreken. Zo werden nieuwe huizen opgeleverd zonder ramen, zonder deuren of zonder gas-, water- of elektriciteitsaanslui ting, stopcontacten dief verkeerd wa ren geplaatst, kitwerk vergeten, bad kamer met het slot aan de buitenkant van de deur en de douchebak vlak voor de deur. Meer dan de helft van de kopers moet langer dan drie maanden wachten voordat alle gebreken door de aanne mer zijn hersteld. De Vereniging Eigen Huis heeft een paar jaar geleden al het plan gelanceerd dat de koper het recht moet krijgen vijf procent van de koop som niet te betalen totdat alle gebre ken zijn verholpen. Het ministerie van justitie wil dit voorstel wettelijk rege len. Probleem is echter dat dit nog eni ge tijd kan duren. Eigen Huis wil vol gend jaar al een regeling voor gebre ken aan nieuwbouwwoningen. Woordvoerder Van Herwijnen: „Of de bouworganisaties zijn bereid met ons volgend jaar die 5 procent-regeling te treffen, of we wachten tot het wette lijk is geregeld. Maar dan moeten de bouwondernemers zich goed realise ren dat onze juridische dienst klaar staat om tot het einde toe te procede ren over zaken die bij de oplevering nog niet gereed zijn, met schadever goeding". zie ook onze advertentie op pagina 32 Advertentie BUKAREST (REUTER) - Binnen het Warschau Pact heerst een 'nieuwe geest', waarbij elke lidstaat zijn eigen weg mag gaan en die van de andere dient te respecteren. Dit heeft presi dent en partijleider Michail Gorbats jov van de Sovjetunie vrijdag gezegd tijdens een banket in Bukarest. In de Roemeense hoofdstad houdt het mili taire bondgenootschap van zeven Oosteuropese landen zijn jaarlijke politieke top. „Er is sprake van een nieuwe geest in het Warschau Pact, die in de richting gaat van onafhankelijke oplossingen voor nationale problemeen", aldus de Sovjetleider. Gorbatsjov, wiens pro gramma van hervormingen ('pere strojka') lang sluimerende spanningen binnen het Warschau Pact aan de op pervlakte gebracht heeft, maakte dui delijk dat hij niet van plan is de over heersende positie van de Sovjetunie te grbruiken om het proces van hervor mingen te stimuleren of af te remmen. „Wij erkennen de eigenaardigheden van onze partijen en volkeren op hun weg naar de socialistische democratie en verdergaande ontwikkeling". AUTOMATISERING Industrieweg 1-3 4382 NA VUsstngan Tal mnuiKAtn

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1