Auto-Poppe Walcheren rvi Sint: CDA niet geloofwaardig maar toch toekomstige partner Palestijn stuurt Israëlische bus de afgrond In: veertien doden poloehou I BRISTOL kleine markt 3 VOORSTEL GORBATSJOV de PZC vandaag de nieuwe Ford Fiësta uit voorraad leverbaar 40% KORTING Onbestendig 232e jaargang no. 152 Vrijdag 7 juli 1989 Gebruikte-wagenverkoop met korting tot wel 5000,- LeMond verrast wielerpeloton Levenslang Banenplannen Boulevard Lozen Fusie Opnieuw STRAATSBURG - De Sovjetunie verzet zich niet langer tegen de Navo-wens om een beperkt aantal kernwapens voor de kor te afstand in Europa te behouden. Wel willen de Sovjets onder handelen over de vraag hoeveel kernwapens nodig zijn voor een 'minimale afschrikking', zoals de Navo dat noemt. Bush: Nederland één van trouwste bondgenoten VS „Weinig nieuws99 Misleiding auto adria Voormalig Hongaars partijleider Kadar (77) overleden Hard roepen over vieze Schelde Vandaag kan er uit de vooral hogere bewolking wat buiige neerslag vallen. Vanavond is er plaatselijk een on weersbui. De middagtemperatuur wordt omstreeks 26 graden. Kom langs en pak uw voordeel. Gildeweg 22 - Vlissingen - telefoon 01184-19610 VRIJDAG AVOND KOOP AVOND PROVINCIALE ZEEUWS Greg Lemond HENNES - Greg LeMond is gisteren opgestaan uit zijn wielergraf. Duizend dagen had de Amerikaan nodig om na zijn Tourzege in 1986 weer een grote overwinning te boe ken. Op 27 juli 1986 stond LeMond als de nummer één op het Tourpodium op de Champs Elysées in Parijs, gisteren was hij de sterkste in de 73 kilome ter lange tijdrit naar Rennes. De 28-jarige Amerikaan legde die afstand af in een tijd van 1 uur 38 minuten en 12 seconden. Hij nam daarmee de gele trui over van Acacio da Silva. Erik Breukink reed eveneens een sterke race tegen de klok. De coureur van de ploeg van Peter Post, die voor Henk Lub- berding de hulp van hapto- noom Ted Troost heeft inge roepen, legde de 73 kilometer af in 1.40.28. In het algemeen klassement staat de Braban der op een vierde plaats met een achterstand van 2 minuut 16 op gele truidrager LeMond. De Zeeuw Patrick Tolhoek ein digde in de tijdrit op een 67e plaats, met een achterstand van 7 minuut 34. In het alge meen klassement zakte de ren ner uit Yerseke van een 17e naar een 40e plaats, één trede hoger dan Middelburger Maar ten Ducrot. Tegen de van moord op de Zweedse premier Olof Palme verdachte Petterson is levens lang geëist. PAGINA 3 Banenplannen zullen niet lan ger vrijblijvend zijn: het streef cijfer moet worden gehaald. PAGINA 5 Het dagelijks provinciebe stuur wil de komende jaren voorrang geven aan de ont wikkeling van de Zeeland-bou levard. PAGINA 13 De stichting Reinwater be schuldigt Dow van het lozen vanpcb's. PAGINA 15 De besturen van de PZEM en van de WMZ gaan in beginsel akkoord met een fusie. PAGINA 17 In de Deltaweek was de Gap opnieuw betrokken bij een aanvaring. PAGINA 23 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 6 Vrijdagbijlage: 7, 8, 9 en 11 Provincie: 13,15,17 en 19 Sport: 21, 22 en 23 Steffi Graf maakt op Wimble don een eind aan het tennis- sprookje Evert. PAGINA 21 Kernwapens in Europa op minimum (Van onze correspondent) Dat blijkt uit de rede die Sovjet-leider Gorbatsjov donderdag in Straatsburg hield voor de Assemblée van de Raad van Europa. Experts van de kern machten (de VS, Frankrijk, Engeland en de Sovjetunie) zouden moeten af spreken boven welk aantal kernwa pens niet langer sprake is van defen sieve bedoelingen. Volgens westerse diplomaten is dit de eerste keer dat de Sovjetunie erkent dat de Navo een beperkt aantal kern wapens nodig heeft. Tot nu toe wilde Moskou alleen een volledige denuclea- risatie van Europa. De Amerikaanse president Bush wil niet ingaan op de uitnodiging van Gorbatsjov om over de afschaffing van korte-afstandsra- WASHINGTON (ANP) - De Ameri kaanse president, George Bush, heeft Nederland een van de oudste en sterk ste bondgenoten van de Verenigde Staten genoemd, waarmee Amerika langer onafgebroken diplomatieke betrekkingen onderhoudt dan met enig ander land in de wereld. De president zei op een persconferen tie voor de Europese pers aan de voor avond van zijn bezoek aan Europa dat hij met de Nederlandse regering een wijd spectrum van gemeenschappelij ke belangen zal bespreken. De presi dent bezoekt Polen, en Hongarije, gaat dan naar de economische top in Parijs van de 7 grote industrielanden, en beëindigt zijn rondreis in Nederland. Het is voor het eerst dat een Ameri kaanse president Nederland aandoet. Op de vraag wat de president denkt te doen aan het feit dat Gorbatsjov in Eu ropa populairder is dan Bush zelf, zei de Amerikaanse president dat de in ternationale politiek geen opiniepei ling in populariteit is. Hij noemde het een goede zaak dat Gorbatsjov zo po pulair is. ketten (SNF) te praten. Dit zei Bush tijdens een persconferentie over zijn komende reis naar Europa deze maand. Het westen vindt een minimaal aantal kernwapens in Europa nodig als stok achter de deur. Over die niet-nucleaire bewapening wordt sinds begin dit jaar in Wenen onderhandeld en er lijkt een akkoord mogelijk. Minister van buitenlandse zaken Van den Broek, die gisteren samen met zijn Noorse en Portugese collega's na mens de ministerraad van de Raad van Europa een onderhoud met Gor- Slot zie pagina 3 kolom 7) ANTWERPEN/TERNEUZEN - Met een lange rij van vijftien beeldjes van Manneken Pis op de Antwerpse kaai 'vereerde' de stichting Rein water donderdag de meest vervui lende bedrijven langs de Schelde en Westerschelde. Ook Dow Chemical in Terneuzen was een beeldje (tweede van links op de foto) toebe dacht. De stichting Reinwater heeft twee jaar geleden in het looswater van de Terneuzense vestiging van Dow Chemical Benelux bv de kankerver wekkende stof pcb aangetroffen. Om de lozing van met illegale stof fen vervuild water in de Wester schelde klaagde Reinwater donder dag Dow en nog veertien Belgische bedrijven aan. De stichting besloot gisteren haar actieweek voor een schonere Schel de met de presentatie van een rap port waarin de resultaten van een onderzoek staan dat Reinwater in 1987 hield naar de vervuiling van de Schelde, de Westerschelde en de ri viertjes die de Schelde voeden. Bij veel lozingspijpen van industrieën werden zware metalen, pak's en pcb's gevonden. Volgens Reinwater doet de Belgi sche overheid niets aan de verbete ring van de waterkwaliteit in de Schelde. De controle op lozingen is onvoldoende, vindt de stichting, ook die van Rijkswaterstaat. Naar schatting negentig procent van de bedrijven in België zou de bepalin gen van de lozingsvergunning over treden. Overigens ontkent Dow Chemical in Terneuzen dat er pcb's worden geloosd in de Westerschel de. Ook de Belgische overheid ont kent dat zij te weinig doet om de wa terkwaliteit van de Schelde te ver beteren. (Zie ook pagina 15) DEN HAAG (GPD) - PvdA-voorzitter Marjanne Sint heeft gisteren kritiek geuit op de weigering van het CDA de koppeling van lonen en uitkeringen per 1 juli te herstellen. Sint verweet in een adem Groen Links de kiezers 'voor de gek' te houden met de belofte dat de kortingen op de uitkeringen ongedaan gemaakt kunnen worden. Tijdens het partijcongres van haar partij in Den Haag kondigde Sint voorts aan dat de PvdA in een rege ring bewindslieden die in opspraak komen tot aftreden zal dwingen. Sint liet merken te twijfelen aan de 'ge loofwaardigheid' van de belofte van het CDA dat een volgend kabinet de koppeling tussen lonen en uitkeringen zal herstellen. „Meent het CDA wat ze schrijft, of schrijft ze het met het oog op de verkiezingen? Wie een schild voor de zwakken wil ophouden, moet ook zorgen voor de betrouwbaarheid daarvan". Sint verwees daarbij naar de ontsnappingsclausule in het CDA- programma dat de koppeling niet toe gepast hoeft te worden als het econo misch tegenzit. De PvdA-voorzitter liet er, ondanks haar kritiek op het CDA, geen twijfel over bestaan dat deze partij de enig mogelijke coalitiepartner is na de ver kiezingen van 6 september. Overigens zal bij een eventueel kabinet van CDA en PvdA naar haar mening ook D66 moeten deelnemen. Sint deed een oproep het vertrouwen in de politiek te vergroten. „De partij kan er niet zijn om de loopbaan van partijgenoten tegen beter weten in te behoeden. Bij onze beginselen past geen mantel der liefde". In dit verband leverde Sint ernstige kritiek op de affaires die de kabinet- ten-Lubbers hebben opgeleverd. „Van RSV en bouwsubsidies tot boter- en visserijfraude, studiefinanciering en het paspoort. Sint verweet het CDA de kiezers te misleiden met het verkiezingspro gramma. „Het CDA schrijft dat het de komende vier jaar 500 miljoen extra wil uittrekken voor onderwijs. Maar wat niet wordt vermeld, is dat dit met inbegrip is van de 750 miljoen die Deetman nog moet bezuinigen. Per saldo bezuinigt het CDA dus 250 mil joen". Ook de andere politieke partijen kon den op weinig lovende woorden van (Advertentie) Sint rekenen. De VVD kreeg ervan langs wegens de uitspraken van Voor hoeve over de minderheden in ons land. „Voorhoeve dient zich voortaan te onthouden van uitspraken dat ons land te dicht bevolkt is en te veel werk lozen telt voor een ruimhartig vreem delingenbeleid. Politieke partijen - ook de VVD - horen in woord en daad migranten te verdedigen en te laten zien dat zij deel uitmaken van onze cultuur". (Zie ook pagina 3) official Ford Dealer westhavendijk 150 goes 01100 20440 Advertentie JERUZALEM (ANP) - Reddingsploegen aan het werk bij de totaal vernielde bus. VLISSINGEN - TELEFOON 01184-13166 (Advertentie) (Van onze correspondent TEL AVIV - Dc politie in Jeruzalem is vandaag extra paraat in verband met mogelijke wraakacties van Israëliërs tegen Arabieren na een Palestijnse terreuractie die donderdag veertien buspassagiers het leven kostte. Zeve nentwintig mensen raakten gewond, van wie zeven ernstig. De politie heeft een 30-jarige Palestijn uit de bezette gebieden aangehouden, die ervan wordt verdacht de bus een afgrond te hebben ingereden. Volgens de politie ging het niet om een spontane, maar om een beraamde ac tie. Het incident deed zich voor omstreeks het middaguur in de buurt van Abu Gosh, op de hoofdweg Tel Aviv-Jeru zalem. Volgens ooggetuigen stond een Arabi sche passagier op van zijn zitplaats en liep naar voren, ogenschijnlijk om iets aan de chauffeur te vragen. Bij de be stuurdersplaats aangekomen greep hij plotseling het stuurwiel, schreeuw de 'Allahu Akbar'! (God is groot) en stuurde naar rechts. De bus rolde dertig meter naar bene den, een droge rivierbedding in, bleef ondersteboven liggen en vatte vlam. De meeste overlevenden zijn passa giers die door de schok uit de bus wer den geworpen. De anderen zijn omge komen in de vlammen. Vice-premier en minister van finan ciën Shimon Peres omschreef de actie als een enorme tragedie waaruit de juiste conclusies moeten worden ge trokken. Een vergadering van van zijn Arbeiderspartij over de besluiten van de rechtse Likud-partij van woensdag avond, is in verband met de gebeurte nissen van gisteren uitgesteld. Peres heeft overigens de besluiten van pre mier Shamir en zijn Likud-partij als schadelijk voor een mogelijk vredesi nitiatief afgewezen. I leder Zweedse muil. Maten 36 - 41 in wit Maten 39 - 46 in zwart. Adv.pr. 24.95 ALLÉÉN VANDAAG EN MORGEN Janos Kadar op een archieffoto uit 1980. BUDAPEST (RTR/AFP) - De 77-jarige Hongaarse oud-partijleider Janos Ka dar is donderdagmorgen kort na ne gen uur plaatselijke tijd overleden „als gevolg van een lange en ernstige ziekte", aldus een communiqué van het presidium van de partij, de Socia listische Arbeiderspartij van Honga rije. Kadar werd maandag in het zie kenhuis opgenomen wegens „long ontsteking en problemen met de ademhaling en de bloedsomloop". De Hongaarse radio zond het commu niqué donderdagmorgen uit en begon daarna met het uitzenden van treur muziek. Ironisch genoeg valt het overlijden van Kadar op de dag dat het Hongaar se hooggerechtshof de voormalige pre mier Imre Nagy, die In 1958 wegens „hoogverraad" werd geëxecuteerd, posthuum eerherstel verleende. Nagy, die de Hongaarse opstand steunde ter wijl Kadar aan de kant van Moskou stond, werd onder Kadar na een show proces in 1958 terechtgesteld. (Zie ook pagina 5) Recht voor z'n met felle aanklachten is de afgelopen week de ver vuilde toestand van de Schelde en haar zijrivieren aan de kaak gesteld. De Nederlandse milieuorganisatie Reinwater en haar Belgische tegenhanger, de Bond voor Beter Leefmilieu, hebben met een ac tieweek en een rapport van eigen on derzoek nog maar weer eens opzienba rend de aandacht gevestigd op de er barmelijk slechte conditie van de wa terkwaliteit in het stroomgebied van deze grensoverschrijdende rivier. Dat kan geen kwaad, want alleen voortdu rend hard roepen over de viezigheid in het milieu houdt de zaak wakker en zorgt voor pressie waar dat soms hard nodig is. De twee samenwerkende mi lieuclubs fungeren als horzels tegen over verantwoordelijke overheden en bedrijven die op de belangrijkste ver vuiling van de Schelde kunnen worden aangesproken. En in die rol kunnen zij zich best enige harde conclusies en zwart-wit-redeneringen permitteren. Het gaat namelijk vooral om de waar schuwing, die van hun boodschap uit gaat. In het geval van de waterkwali teit van de Schelde kan die niet luid en duidelijk genoeg zijn. Want de rivier die dwars door Zeeland naar de Noord zee afstroomt is nog steeds een 'afvoer pijp' van veel open riolen uit vooral Belgische miljoenensteden en indu striegebieden. De Stichting Reinwater heeft in het verleden ervaring opgedaan met deze vorm van campagne voeren in de strijd tegen de vervuiling van de inter nationale rivier de Rijn. Mede door een dergelijk doorlopend appel op het ver antwoordelijkheidsbesef van iedereen die iets kan bijdragen aan de oplossing van het vraagstuk van de riviervervui ling en alles wat daarmee annex is, be staat er nu een regelmatig overleg van ministers van Rijnoeverstaten. In de loop van de jaren zijn daarin beduiden de vorderingen gemaakt om de kwali teit van het Rijnwater scherp te bewa ken, tijdig alarm te slaan bij inciden ten en de situatie geleidelijk aan te verbeteren. Een vergelijking tussen de Schelde en de Rijn ligt voor de hand. Ook hier gaat het om een rivier op het grondgebied van twee landen, waar van de waterkwaliteit er erg beroerd aan toe is. Natuurlijk levert een onder zoek, zoals de twee milieuorganisaties op eigen gezag hebben uitgevoerd, niet een reeks van belangrijke onthul lingen op over wat er allemaal mis is. Veel van wat in het gisteren gepresem teerde rapport aan lozingen en gevol gen daarvan werd gesignaleerd is bij de bewuste overheden en bedrijven be kend, berust op vergunningen en is aan voorwaarden gebonden. Veel plannen om de vervuiling terug te dringen zijn in uitvoering of in voorbe reiding. Maar daarmee is het verhaal van de vieze Schelde niet 'uit'. Het gaat om de blijvende aandacht ervoor, om snellere actie ter verbetering. Als 'signaal' heeft de gezamenlijke :ampagne van Reinwater en de Bond Beter Leefmilieu dan ook duide lijk waarde. Samenwerking over de grens heen hoort bij de aanpak van mi lieuproblemen de gewoonste zaak van de wereld te zijn, - maar is dat nog lang niet. Belangengroepen als Greenpea ce, Wereldnatuurfonds en reeksen an dere organisaties lopen daarin voorop. Ze hebben wat dat betreft vaak aan stekelijk gewerkt op overheden, die gaandeweg beginnen in te zien dat er veel intensievere contacten en veel sluitender afspraken over en weer zul len moeten worden gemaakt dan er nu bestaan. Samenwerking tussen lan den is niet zelden een zaak van papier, van uitwisseling van gegevens, van al tijd toch weer gepaste afstand. Een ge richte gezamenlijke aanpak bijvoor beeld vanuit België en Nederland om de Schelde schoon te maken, is er nog steeds niet. Het overleg daarover ver loopt moeizaam; de patstelling rond de zogeheten 'waterverdragen' is sym bolisch voor de stand van zaken. Op de titel van het rapport 'De Schelde, Vlaamse delta ecologisch rampgebied' hoeft daarom niet zoveel te worden af gedongen. vdM. Advertentie Peugeot 309 GR automaat Bouwjaar: juli 1987 Km.stand: 35.000 prijs: 22.500,- Peugeot 205 XS Bouwjaar: mei 1987 BRISTOL in MIDDELBURG Markt 45 (naast de N.M.ES.) tel. 01180-29911 Donderdag koopavond Km.stand: Kleur: Extra: Prijs: 34.000 donkergrijsmetallic schuifdak 19.950,- Volkswagen Golf turbo diesel 5-deurs Bouwjaar: maart 1987 Km.stand: 71.000 Prijs: 27.250,- É3 official Peugeot Dealer westhavendijk 148 goes 01100 20620

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1