fePZC Center Pares in handen van Schotse brouwerij 4 HALEN, 3 BETALEN. 9.42* Gorbatsjov wil steun van Parijs VLIEGTUIG STORT NEER BIJ KORTRIJK ADVERTEREN IN DE REKREATIEKRANT? Schadeclaim Masson afgewezen Jelle Nijdam met solo naar ritzege vandaag Reagan in ziekenhuis Polens gedurfde experimenten Verdachte moord op Olof Palme doet er het zwijgen toe Perla Mild snelfiltermaling, 4 pakken a 250 gram van42r5ü voor Zeer warm 232e jaargang no. 150 Woensdag 5 juli 1989 DEN HAAG/BRUSSEL (ANP/GPD) - Nederland zal bij de Sov jetunie een protest indienen tegen de schending van het Ne derlandse luchtruim, nadat dinsdagochtend een onbemand Sovjet-gevechtsvliegtuig van het type MiG-23, dat was opge stegen in Polen, in westzuidwestelijke richting over Neder land vloog. Het toestel stortte rond half elf gistermorgen neer op een woonhuis bij Kortrijk in België, waarbij een 19-jarige bewoner van het huis om het leven kwam. Uit woningen in de omgeving werden wegens mogelijk explosiegevaar 150 men sen geëvacueerd. Spookvlucht Frankrijk Polen Versoepelen Procedure Stil Imago Akoord Aanvaring BELANG VAN 65 PROCENT VOOR 747 MILJOEN Ch Per traditie gebrand op koffiekwaliteit. Zonnige perioden en later op de dag een enkele regen- of onweersbui. Maxi mum temperatuur rond 28 graden. Meest matige noordoosten wind. Bel voor informatie - 01184-84317 - 01155- 8000 'Vv-tf-S;' olen is in deze dagen be- zig met een uiterst ge- durfde politiek experiment, dat (nog altijd) twee kanten uit kan vallen. Óf het wordt het schoolvoorbeeld voor een demo cratisch proces met een uitzaaiende werking in de hele communistische wereld. Óf het draait alsnog uit op een tragische crisis met gevolgen, die niet zijn te overzien. Na de opzienbarende stembusuitslag van een maand gele den trad gisteren in Warschau voor het eerst sinds het eind van de jaren '40 een onafhankelijke oppositiepartij de volksvertegenwoordiging van een Oostblokland binnen. De afgevaardig den van Solidariteit bezetten het afge sproken aantal zetels (161) in het nieu we Poolse Huis van Afgevaardigden, de Sejm. In de Senaat is hun inbreng nu (met 98 van de 100 zetels) bijna to taal. De beëdiging van de nieuwe par lementariërs was een gebeurtenis van historische betekenis. Generaal Jaru- zelski en vakbondsleider Lech Walesa naast elkaar, grappen makend als ou de vrienden. Acht jaar geleden nog verbood Jaruzelski het vrije vakver bond, riep hij de staat van beleg uit en nam hij Walesa voor bijna een jaar in hechtenis. Er is dramatisch veel veran derd in het Polen van vandaag. De politieke reorganisatie, nu aan de gang, is het resultaat van een haast onvermijdelijk geworden 'ron- de-tafel-akkoord' tussen de commu nistische leiders en de door Solidari teit aangevoerde oppositie. Een ver nieuwing overigens van een bijzonder moeizaam karakter en vol van risico's. Bovendien een politiek en maatschap pelijk waagstuk, dat nog helemaal aan het begin staat en verwarrend bezig is richting te zoeken. Dat laatste komt sterk tot uiting bij de volgende stap: de verkiezing van een nieuwe Poolse president. Binnen Walesa's Soldariteit is bijvoorbeeld al onenigheid uitgebro ken over de vraag hoe straks de machtsverhoudingen moeten komen liggen. Moet de oppositie zich laten verleiden tot een ruilhandel, die erop neerkomt dat de communisten de pre sident leveren en dat Solidariteit de premier aanwijst en een (coalitie)rege- ring vormt? Of moet zij zich ver hou den van zo'n machtsdeling? Het zijn vragen, die het wezen van Polens toe komst raken. Want er staat veel op het spel. Economisch en sociaal heeft het land de afgrond bereikt en moet er snel herstel komen; het gevaar is niet denk beeldig dat de zaak anders uit de hand loopt. Politiek moet Polen de tijd krij gen om zijn democratische wortels te vinden en is er geen plaats meer voor surrogaatoplossingen. Het zal van de Polen zelf het uiter ste vergen om een werkbaar even wicht in dit delicate proces te vinden. En van iedereen om dit land heen, die het goed met Polen meent, zal het aan komen op behoedzaam opereren. Want wat in Polen gebeurt is voor oost en voor west een test, als het gaat om de inhoud van de nieuwe wederzijdse relaties. Sovjetleider Gorbatsjov, op bezoek in Parijs, laat weten dat Mos kou met iedere Poolse regering (ook een niet-communistische) goede be trekkingen zal onderhouden. En de Amerikaanse president Bush, die ko mend weekend naar Warschau op be zoek gaat, heeft de hoop uitgesproken dat de hervormingen in Polen zo wor den uitgevoerd, dat de Sovjetbelangen in dit land gewaarborgd blijven. Kort om, het Poolse democratische experi ment heeft een sleutelrol in het span ningsveld van de gewijzigde interna tionale krachtsverhoudingen. En ook daarom is het van belang dat ermee een basis wordt gelegd voor een stabie le politieke situatie, waarin alle veran deringen, die nu nog in het stadium van hoop en verwachting verkeren, een hechte verankering kunnen krij gen. De dialoog heeft in Polen een unieke kans gekregen. Een kans om het land vanuit de maatschappelijke chaos, waarin het geen uitweg meer zag, perspectief te bieden. In deze we ken moet duidelijk worden of Polen de kans grijpt of die verspeelt. Het is een adembenemend schouwspel. vdM. STOCKHOLM (RTR) - Christer Pet- tersson, de man die in Stockholm te recht staat wegens de moord op de Zweedse premier Olaf Palme, heeft dinsdag in een emotionele redevoe ring voor de rechtbank herhaald dat hij onschuldig is. Pettersson liet blijken dat hij genoeg van het proces heeft. Hij zal geen ant woord meer geven op vragen van de openbare aanklager. „Ik heb je alleen dit te zeggen, Helin", aldus de 42-jarige Pettersson tegen de aanklager. „Toen ik in december mijn hand op je schouder legde en verklaar de onschuldig te zijn, antwoordde je: Dat hoop ik. Ik zie hier geen blijk van en ik geloof er niet meer in. Het is daar om zinloos om antwoord te geven op jouw vragen en dat doe ik dan ook niet meer doen". Talrijke getuigen a charge, onder wie de echtgenote Lisbet Palme van de vermoorde premier, hebben verklaard dat zij op 28 februari 1986 Pettersson hebben gezien op de plaats van de mis daad. Maar een andere getuige, de 68-jarige conciërge Algot Asell, verschafte Pet tersson een alibi. Hij had hem op de be wuste avond gezien op het perron van een metrostation. CARPENTRAS (ANP) - Twee Nederlandse scholieren uit Rotterdam zijn dinsdagmiddag vrij ernstig gewond ge raakt door een busongeluk op de Mont Ventoux in Zuid- Frankrijk. De buschauffeur heeft volgens de gendarmerie in Carpentras vermoedelijk te laat geremd op het steilste deel van de afdaling voor Malaucéne waardoor ook de verplichte, elektrische remmen het niet meer aan konden. De bus van de firma Harmanni uit Assen schoot van de weg en kwam twintig meter lager terecht in een ravijn. „Geluk kig op zijn wielen", aldus de gendarmerie in Carpentras, „anders waren de gevolgen tien keer erger geweest". In de bus zaten 27 leerlingen van het Emmaüs-college in Rotterdam, op kampeervakantie in Avignon, met drie be geleiders en de chauffeur. In totaal veertien kinderen werden in verschillende zieken huizen opgenomen. De anderen, sommigen met schram men en lichte verwondingen, keerden terug naar de cam ping zij verbleven, niet ver van de plaats van het ongeluk. Volgens een woordvoerder van de ANWB-alarmcentrale valt de toestand van de gewonden gezien de omstandighe den mee. Van de twee ongeveer 18 jaar oude jongens die het zwaarst gewond zijn, heeft er een een wervelfactuur en de ander een wervelkneuzing. Operatief ingrijpen is niet no dig. Zij werden per helikopter naar ziekenhuizen in Mar seille en Avignon gebracht. De overige twaalf verlaten uiterlijk vanmorgen het zieken huis. Uit Assen is een nieuwe bus onderweg om de scholie ren naar huis te brengen. Protest tegen vlucht onbemande MiG-23 Volgens de Sovjetunie had de piloot van het toestel tijdens een oefenvlucht boven Polen te maken gekregen met ROTTERDAM (ANP) - De voormalige directeur beleggingen van het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP), mr.drs. A. Masson, krijgt geen schadevergoeding van de staat. Ver der hoeft minister Van Dijk van bin nenlandse zaken Masson slechts de helft (170.000 gulden) van zijn achter stallige salaris uit te betalen. Dit heeft het ambtenarengerecht in Rotterdam bepaald. Masson had een schadevergoeding van één miljoen gulden en uitbetaling van zijn volle sa laris geëist. Het ambtenarengerecht achtte echter alle eisen van Masson ongegrond. Masson werd in 1987 in hoger beroep door het gerechthof in Den Bosch vrij gesproken van oplichting, valsheid in geschrifte en het aannemen van steek penningen. De rechtbank in Maas tricht had hem een jaar eerder veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf. Masson kan tegen de afwijzing van zijn eisen in beroep gaan bij de Centrale Raad van Beroep. een technisch mankement en redde hij zich met de schietstoel. Nederland heeft de Sovjetunie om op heldering over het voorval gevraagd, waarbij het gevechtsvliegtuig, dat vol gens de Belgische luchtmacht kernwa pens kan vervoeren maar in dit geval was uitgerust met conventionele be wapening, rond 200 km over Neder lands grondgebied vloog. Nederland protesteert tegen het feit dat de Neder landse autoriteiten niet door Moskou waren gewaarschuwd en vraagt de Sovjetunie om maatregelen teneinde herhaling te voorkomen. De Belgische autoriteiten namen na het neerstorten bij Kortrijk onmiddel lijk contact op met de Sovjet-ambas sade in Brussel om te weten te komen of het toestel gevaarlijke of giftige stof fen aan boord had. Moderne jagers, zoals ook de Neder landse F-16's, hebben een tank met het uiterst giftige hydrazine als brandstof voor een noodsysteem. De MiG had zo'n tank niet aan boord. De Sovjetunie heeft, meldde Tass, in middels contact opgenomen met de regeringen van de landen, door wier luchtruim het onbemande toestel is gevlogen. De woordvoerster van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag kon dit gisteravond niet be vestigen. Volgens de westerse luchtmachten vloog het toestel op ruim twaalf kilo meter hoogte door het Westduitse en Nederlandse luchtruim. De burger luchtvaart werd gewaarschuwd, maar ondervond geen hinder van de spookvlucht. De MiG vloog de hele vlucht door luchtcorridors die niet door de civiele luchtvaart worden ge bruikt en nooit lager dan 33.000 voet (10 kilometer), een hoogte waarboven zelden passagiersvliegtuigen boven ons land vliegen. De vlieger van de MiG-23, die, volgens Brusselse Navo-functionarissen, was opgestegen van de basis Kolobrzeg aan de Poolse Oostzee-kust, is, naar Tass meldde, na het verlaten van het toestel ongedeerd met een parachute aan de grond gekomen. Het wordt in Navo-kringen uitgesloten geacht dat het een vluchtpoging van de piloot be trof omdat het toestel daarvoor te hoog vloog. De MiG vloog dinsdagochtend tegen kwart voor tien op twaalf kilometer hoogte bij Danneberg in Niedersach- sen de grens tussen de beide Duitslan- den over. Een AWACS-radarvliegtuig had het vliegtuig al eerder opgemerkt. Van de vliegbasis Soesterberg stegen zoals de procedure luidt twee ge vechtsvliegtuigen op die constateer- S lot zie pagina 3 kolom 3 Jelle Nijdam WASQUEHAL - Zoals zijn ploeglei der Jan Raas het deed in zijn beste da gen, zo flitste Jelle Nijdam gisteren in de vierde etappe van de Tour de Fran ce naar de ritzege. Krachtig, sluw en met een razendsnel eindschot. Kort voor de finish in de Franse plaats Wasquehal volgden de vele demarra ges elkaar in snel tempo op. Maar al leen de oersterke Jelle Nijdam won uit eindelijk de strijd tegen het jagende peloton. Hij reed de laatste kilometer naar de eindstreep in een machtige so lo. Het was het tweede Nederlandse suc ces in het nog maar pas op gang geko men wielerspektakel. Zaterdag won Eric Breukink van de ploeg van Peter Post de proloog. J an Raas heeft nu ook de eerste buit binnen. (Zie ook pagina 17) Staatssecretaris De Graaf wil een aantal sociale wetten ver soepelen. PAGINA 3 Minister Smit-Kroes zet de ci viele procedure tegen het Rot terdamse bedrijf Granaria door. PAGINA 5 Het werk in de gemeentelijke adviescommissies voor sociale zekerheid ligt nagenoeg stil. PAGINA 9 Renesse wil af van het imago van een dorp waar 's zomers veel wordt gevochten. PAGINA 11 Minister Smit-Kroes en haar Vlaamse collega hebben een akoord bereikt over de even tuele aanleg van een WOV in de vorm van een tunnel, over een brug konden zij het niet eens worden. PAGINA 13 Het jacht Solution II moest dinsdag tijdens de vijfde wed strijddag van de Deltaweek uit de race na een aanvaring. PAGINA 18 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Provincie: 9,11,13 en 15 Sport: 17,18 en 19 ROTTERDAM (GPD/ANP) - Het Schotse brouwerijconcern Scottish Newcastle wordt grootaandeelhou der van Center Pares (recreatiebedrij- ven). Het Britse concern heeft met de oprichter en de huidige grootaandeel houder P. Derksen overeenstemming bereikt over de overname van diens aandelen. Het Schotse bedrijf neemt voor 747 miljoen gulden een belang van 65 percent in het in Rotterdam ge vestigde recreatieconcern (bunga lowparken, Tropicana). Derksen bezit via zijn Stichting Le vend Water 60 percent van de aande len in het recreatiebedrijf. Voorts zal Center Pares een miljoen nieuwe aan delen plaatsen bij de Schotse brouwe rij. meerderheid van het bestuur zal uit Nederlanders bestaan. Center Pares behaalde vorig jaar op Slot zie pagina 3 kolom 6) (Advertentie) 'Zolang de voorraad strekt Aanbiedinggeldigt/m 8 Juli. 27.04.89 Voor de werkgelegenheid zal de trans actie geen gevolgen hebben, zo verze kerde H. Westerlaken, de plaatsver vangend bestuursvoorzitter van Cen ter Pares. Bij Center Pares werken ongeveer 2900 mensen op basis van volledige werktijd. In feite werken er ongeveer 5.000 mensen. Westerlaken noemde de zaak dinsdag een van de grootste transacties tussen een Neder landse en een buitenlandse onderne ming. De voorzitter van de raad van bestuur zal, zo is met de Scottish and Newcast le Breweries afgesproken, een Neder lander zijn, maar de grootaandeelhou der krijgt het recht op benoeming. De Center Parcs-oprichter Derksen nam voor de persconferentie een verfris send drankje. PARIJS (REUTER/AFP) - Sovjet-pre sident Michail Gorbatsjov is dinsdag begonnen aan een driedaags staatsbe zoek aan Frankrijk. De besprekingen in Parijs zijn onderdeel van zijn stre ven het Westen over te halen tot het geven van hulp aan de zieltogende Sovjet-economie. Ook wil Gorbatsjov de politieke steun van de westerse landen voor zijn visie op de toekomst van Europa. Eerder dit jaar legde Gorbatsjov suc cesvolle bezoeken af aan Groot-Brit- tannië en de Bondsrepubliek. Hij hoopt de Westeuropeanen ervan te overtuigen dat zij zich niet te sceptisch moeten opstellen tegenover de pere strojka, zijn poging de Sovjet-samen- leving grondig te hervormen. „Iedereen in Frankrijk is geïnteres seerd in u en uw daden", zei de Franse president FranQcois Mitterrand nadat Gorbatsjov in een Iljoesjin-62 op het Parijse vliegveld Orly was geland. Er wordt niet veiwacht dat de Franse bevolking net zo enthousiast zal reage ren op Gorbatsjovs aanwezigheid als de Westduitsers begin vorige maand. Aan de vooravond van het bezoek viel er niets te bespeuren van een „Gorbi- manie". Bij het presidentiële Elysée-paleis hadden zich niet meer dan 300 mensen verzameld toen Gorbatsjov en zijn vrouw Raisa daar arriveerde voor de lunch met het echtpaar Mitterrand. PARIJS AFP- Gorbatsjov en echtgenote Raisa flankeren de Franse president Mitterrand op de trappen van zijn ambtswoning, het Elysée. Ook zal er geen gemeenschappelijke politieke verklaring worden getekend, zoals in juni tussen Gorbatsjov en de Westduitse kanselier Helmut Kohl. Op het plein voor de Parijse effecten beurs protesteerden dinsdag meer dan honderd oudere Fransen. Op hun borst droegen zij Russische aandelen uit de tijd van de tsaren. De aandelen, die waren gebaseerd op de goudprijs, waren vlak voor de Eerste Wereldoor log erg in trek omdat zij werden ge zien als een veilige belegging. Maar na de Bolsjewistische Revolutie van 1917 werden deze effecten op slag waardeloos. De demonstranten riepen Gorbatsjov op de destijds aangegane verplichtin gen alsnog na te komen. Gorbatsjov en Mitterrand hadden dinsdagmiddag een eerste gesprek. Vandaag geeft Gorbatsjov een pers conferentie. Hij sluit zijn bezoek don derdag af met een belangrijke politie ke redevoering, waarschijnlijk over de mensenrechten, voor de Raad van Eu ropa in Straatsburg. WASHINGTON (AFP) - Ex-president Ronald Reagan van de Verenigde Sta ten is gewond geraakt tijdens een jachtpartij in Mexico. Hij is dinsdag opgenomen in een ziekenhuis in de Amerikaanse staat Arizona. Dit heeft de Amerikaanse inlichtingendienst in Washington meegedeeld. Reagan verblijft ter observatie in een militair ziekenhuis in de buurt van Tucson, zei een woordvoerder van de inlichtingendienst. Hij wist geen bij zonderheden over de verwondingen van de 78-jarige ex-president. „Hij zat te paard en is bepaald gewond ge raakt", was zijn enige commentaar. Reddingswerkers zoeken tussen de puinhopen die van het huis overbleven na het neerstorten van de MiG-23. ■r

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1