PZC plannen voor zwembad Breskens Cai neemt Duitse zenders met vuurwerk in gebruik Nieuwe eigenaren hebben grootse cna PvdA wil eind illegale ontgronding Kleine Vogel SV Eede kan aan de slag met bouw nieuwe kantine VVV Breskens viert laatste jubileum streek I OCCASIONS! UITBREIDING PAKKET ZEEUWSCH-VLAANDEREN Uitkomst Snufjes INTERNATIONALE ELK-WEER-VOORZIENING Gat in markt Ideaal gelegen Auto aan de haal Hoogbloei Volwassen VRIJDAG 30 JUNI 1989 OPEN BRIEF AAN RAAD HONTENISSE van de BMW-dealer Garage Verfanigge bv TERNEUZEN - Het 'binnenvuur- werk' imponeerde, maar ging ge paard met rookontwikkeling. Dus werden de tientallen genodigden in een van de zalen van hotel 1' Escaut in Terneuzen prompt opgeschrikt door een sirene van het brandalarm. De ge meentepolitie was echter vooraf op de hoogte gesteld en dus brak er ner gens paniek uit. Het vuurwerk werd donderdagmiddag ontstoken door commissaris van de koningin dr C. Boertien. Met een druk op een knalrode knop voegde hij twee Duitse televisiezenders toe aan het zenderpakket van kabelexploitant Cai Zeeuwsch-Vlaanderen, onderdeel van de Nederlandse Kabel Exploita tiemaatschappij (NKM). De abonnees in Terneuzen (bijna 14.000), Oostburg (ruim 8.000), Axel (4500) en Hontenisse (bijna 2000) krij gen een pakket aangeboden dat vijf tien zenders telt. In Sas van Gent (3700 aansluitingen) zijn daar nog eens twee Franse zenders aan toegevoegd. In ok tober komen de commerciële zenders TV10 en Radio Tele-Veronique daar nog bij. Cai, Zeeuwsch-Vlaanderen rekent er op dat het percentage aansluitingen uiteindelijk zal schommelen rond 80 procent. Dat voorspelde NKM-direc- teur drs M. C. Meurs donderdagmid dag. Hij stelde tegelijkertijd vast dat de komst van de Duitse tv-program- ma's de afgelopen drie jaar een van de belangrijkste onderwerpen van ge sprek was onder Zeeuws-Vlaamse tv- kijkers. Maar omdat de aangekondig de lancering van een satelliet die die programma's moes 'doorstralen' niet doorging, nam het allemaal veel meer tijd in beslag dan aanvankelijk was aangenomen. Meurs: „Gevolg was dat we geen Duit se programma's konden brengen te gen aanvaardbare prijzen, terwijl de vraag - niet in de laatste plaats vanuit de recreatiesector - steeds luider door klonk." Uiteindelijk bracht de geprivatiseer de PTT uitkomst. Gevolg: de toevoe ging van de Duitse zenders aan het pakket kost de abonnee nog geen gul den per maand. Meurs: „In dat bedrag zitten ook de hogere Buma-rechten, waaraan in dit land nu eenmaal nie mand ontkomt!" De directeur van NKM gaf toe dat de aanleg van het kabelnet in Zeeuwsch- Vlaanderen hem en z'n collega's op ge zette tijden zorgen baarde. De voorbe reidingstijd was langer dan gepland. Dat had ook te maken met de bewuste keuze voor een modem netconcept, met tal van gebruiksmogelijkheden. Maar de aanleg van zo'n net kostte wel extra inspanning. Meurs stelde niet ontevreden vast dat het net nu op korte termijn kan wor den voltooid. „Hoewel de aanleg van een kabeltelevisienet altijd te lang duurt, is dat voor een dergelijk, echt niet eenvoudig project, toch accepta bel." Het net bestrijkt een oppervlakte van 620 vierkante kilometer. Ter illu stratie: het Amsterdamse kabelnet - qua aantal aansluitingen het grootste in Europa - beslaat een oppervlakte van 270 kilometer. Het Zeeuws-Vlaamse net kon pro bleemloos worden aangelegd dankzij toepassing van de nieuwste techni sche snufjes. Meurs: „Elders in de pro vincie bestaan plannen om een net met een vergelijkbare structuur te bouwen; de ervaringen van de NKM zouden hierbij goed van pas komen." Dat was een knipoog naar de andere Zeeuwse kabelexploitant, Zek'atel. Wethouder J. van Rooijen van Terneu zen nam, nadat commissaris der ko ningin Boertien de officiële handeling had verricht, namens de stichting Pro motie Zeeuwsch-Vlaanderen een ca deautje van de kabelexploitant in ont vangst. Sjaaltjes en stropdassen, voor zien van een herkenbaar logo, voor de 23 gidsen van de stichting Promotie. Die gidsen werden nauwelijks een week geleden geïnstalleerd en begelei den de toerist de komende maanden op hun tocht door de regio. Het zwembad de Veste in Breskens (hier op archieffoto) krijgt een uitgebreide opknapbeurt van de nieuwe eigenaar, een Britse scoutingorganisatie. Vries van Oostburg donderdagmor gen tijdens de persconferentie. Het is snel gegaan met B W Scout Travel Service. Vijfjaar terug organi seerden ze een kampweekeinde voor 1000 Engelse scouts van 16 tot 21 jaar. Na het succes van dat weekein de werd een kleine maatschappij op gericht om vaker kampeervakanties te regelen. Ook dat liep snel als een trein en begin dit jaar werd het vor mingscentrum Hedenesse bij Cad- zand aangekocht als accommodatie. Overigens is kamperen maar één van de vele mogelijkheden op Hede nesse. Het 'international centrum Hedenesse' (zoals de officiële naam sindsdien luidt) biedt tal van moge lijkheden voor congressen, vor- mingsdagen of -weken, conferenties, cursussen en anderssoortige bijeen komsten. Bedrijfsdirecteur John Kinsman verklaart dat Scout Travel een 'gat in de markt' heeft ontdekt. Ook voor het scoutingdistrict Billericay Wickford zelf-was de overweldigen de belangstelling eerst een verras sing. Maar nu worden de zaken voortvarend aangepakt. „We blij ven een scoutsorganisatie, de winst die we maken wordt direct terugge pompt in de scouting. Maar we orga niseren zeker niet alleen zaken voor scouts. Integendeel haast, op Hede nesse gebeurt meer voor andere groepen dan voor padvinders", stelt Kinsman. Maar de activiteiten voor de groepen padvinders blijven wel de meeste aandacht trekken. Zo heeft Scout Travel nu al een internationale jam boree geboekt voor juli volgend jaar. Maar liefst 1250 padvinders strijken tegelijkertijd in Cadzand neer. „Die kunnen inderdaad niet op ons kam peerterrein terecht, maar we hebben een afspraak met onze buurman ge maakt. Die heeft 3,5 hectare weiland en we kunnen in overleg altijd een stuk van hem huren", vertelt Kins man. Scout Travel is niet voor één gat te vangen. Alles valt te organise ren. Als de 1250 padvinders allemaal op de fiets naar zwembad De Veste willen, dan worden er gewoon 1250 fietsen gehuurd. Kinsman en Ian Moody, de directeur die de technische zaken van het zwembad beheert, hebben groot ver trouwen in de toekomst van De Ves te. Volgens hen is het zwembad ide aal gelegen. „Vlak bij de kust, vlak bij de veerboot en vlak bij uitvalswe gen. We willen er een echte elk-weer- voorziening van maken waar fami lies zich een hele dag kunnen verma ken. Zwemmen, sporten, een lichte maaltijd gebruiken en dat alles te gen een heel redelijke prijs. We mik ken op goede faciliteiten zonder de franje van bijvoorbeeld Center Pares. We zien de mensen ook graag in Hedenesse en het zwembad terug. Als scouting-organisatie is ons het ook niet alleen maar om de winst te doen. Het bedrijf moet goed draaien en de continuïteit dient gewaar borgd te zijn." Scout Travel is al volop in gesprek met verschillende bedrijven voor commerciële contracten. Zo is er contact gelegd met Heineken. „Het is toch ook voor Heineken interes sant om met scouting geassocieerd te worden", laat Kinsman weten. Bij de suggestie dat de ouders van de brave padvindertjes hun kinde ren toch liever niet met een 'heerlij ke heldere' in de hand zien staan, barst de directeur in lachen uit. „Nee, zo hebben wij ons dat ook niet voorgesteld." (Advertentie) Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Telefoon 01150-81121 OOSTBURG - De auto van mevrouw M. B. uit Middelburg ging donderdag middag op een parkeerterrein aan de Langestraat in Oostburg alleen aan de haal. B. had haar auto geparkeerd zonder dat ze de handrem had aangetrokken. Door de hevige windstoten ging de au to uit zichzelf rijden. Het voertuig reed dertig meter recht vooruit, waarna het in een een sloot belandde. De sloot stond vl met water. KLOOSTERZANDE - De illegale ont grondingsactiviteiten in het natuur gebied "De Kleine Vogel bij Kuitaart zijn bij de PvdA-afdeling Hontenisse in het verkeerde keelgat geschoten. In een open brief aan de raad heeft de af deling verzocht om duidelijkheid in de affaire. De socialisten betreuren het dat de kwestie, mede doordat het raadslid A. P. J. Roctus (Lijst A. Roc- tus) er een hoofdrol in speelt, niet in alle 'openbaarheid is afgehandeld. Door niet in te grijpen heeft de raad naar de mening van de socialisten de mogelijkheid geschapen dat de illega le praktijken konden worden uitge voerd. lijk dat maatregelen vanuit het college moeten volgen. De PvdA- afdeling is verder van me ning dat de zaak in openbaarheid moet worden afgehandeld, omdat goed omgaan met beschermde natuur gebieden een zaak is in belang van bur gers en gemeente. Overigens heeft Roctus alsnog bij de provincie vergunning aangevraagd om een deel van de kreekoever te mo gen afgraven. Dit, nadat de gewraakte graafwerkzaamheden al waren uitge voerd. De PvdA wil nu van de raad weten hoe het mogelijk is geweest dat de enrstige aantasting van het natuurgebied stil zwijgend kon worden toegestaan. Voorts vraagt de afdeling zich af waar om de raad niet geëist heeft dat het raadslid in kwestie de ontgrondings activiteiten staakte en de kreek weer in oorspronkelijke staat terugbracht. Dit, omdat de provincie de betrokkene gelast had om djt te doen. De PvdA wil verder van de raad weten of er een vergunning voor de graaf werkzaamheden in het natuurgebied was afgegeven. „Zo ja, welke voor waarden zijn dan gesteld. Is er reke ning gehouden met belangen van om wonenden en heeft de raad dan reke ning gehouden met het feit dat het ge bied in kwestie te boek staat als een beschermd natuurgebied?". Mocht het raadslid in kwestie niet op de hoogte geweest zijn van deze aan wijzing (natuurgebied), hetgeen de PvdA betwijfelt, dan is er volgens de socialisten sprake van nalatigheid van het gemeentebestuur. Indien Roctus wel op de hoogte was van het feit dat het kreekje dat hij pacht een bescherm natuurgebied is, dan heeft hij volgens de PvdA regels van de gemeentewet overtreden. Wanneer dit het geval is dan acht de PvdA het meer dan rede- AARDENBURG - De vrijwilligers van SV Eede kunnen deze vakantie nog aan de slag om een nieuwe kanti ne en kleedruimtes voor de voetbal club te bouwen. De gemeenteraad van Aardenburg stemde donderdagavond in meerderheid voor verlening van een krediet van twintig mille voor de club. De helft als subsidie en de ande re helft als renteloos (in tien jaar te rug te betalen) voorschot. Alleen wethouder J. de Ridder en D66'er H. van Rie stemden tegen. Niet omdat zij de voetbalclub de subsidie misgunnen, maar omdat zij het niet eens zijn met de manier vorm van fi nanciering. Op voorstel van CDA'er R. van de Wijnckel komt de 20.000 gulden uit de pot voor het dorpsplan. Volgens Van Rie was de zestig mille die de raad daarvoor eerder al toekende echter be doeld voor 'de eerste noodzakelijke voorzieningen'. En volgens de Demo craat hadden andere zaken in Eede (opknappen Brieversstraat) een hoge re prioriteit. Wethouder De Ridder sloot zich bij die mening aan. De overige raadsleden vinden het ech ter belangrijker dat de club zijn gang kon gaan. Vooral ook omdat het ge bouw dat de club op het oog heeft op de nominatie staat gesloopt te wor den. „Bovendien is een goed draaiende vereniging voor de leefbaarheid van een dorp als Eede zeer belangrijk", ver klaarde Van de Wijnckel. De rondvraag grepen enkele raadsle den aan om nog wat hangijzers even in het vuur te leggen voor het 'raads- reces' (in juli zijn geen commissie- en raadsvergaderingen). Zo bleek uit een voorzichtige discussie dat een groot deel van de raad in te genstelling tot het college weinig moeite heeft met de huidige locatie van de Hondenclub Aardenburg. HCA is gevestigd op het Elderschansterrein en het college ziet haar liever verhui zen. De club zelf heeft daar niet al te veel trek in en de onderhandelingen zitten momenteel vast. De commissie algemene bestuurlijke zaken buigt zich in augustus nog eens over deze kwestie. W. van Helden van Gemeentebelan gen kwam nog eens terug op de 'Am sterdammertjes' bij de Kaai. Volgens fiem was in korte tijd gebleken dat de paaltjes meer kwaad dan goed doen. Dat hij b en w niet kon overtuigen was echter geenszins een verrassing. Van Helden kaartte ook nog even het beleid inzake de bouwvergunningen aan. Hij verbaasde zich erover dat voor het voormalige restaurant De Zwaan pas deze week een bouwvergunning was afgegeven, terwijl de verbouwing al een maand of twee bezig is. Burge meester E. F. Jongmans stelde dat het college zoveel mogelijk probeert on dernemers tegemoet te komen. „En dat doen we ook voor anderen hoor. Gelijke monniken, gelijke kappen." Van Helden twijfelde daar een beetje aan, maar zou in de gaten houden of b en w ook bij andere aanvragers een soepele houding aannemen. „Want hoe sneller iemand kan bouwen, hoe beter wij het vinden. Laat daar geen misverstand over bestaan." OOSTBURG - De inwoners van' West-Zeeuwsch-Vlaanderen hoeven niet bang te zijn dat de nieuwe eige naren van het Breskense zwembad De Veste een afgepaald 'Klein Enge land' aan de kust creëren. De Billeri cay Wickford Scout Travel Servi ce uit het Engelse Essex wil deel uit maken van de streek en zal inwo ners en ondernemers uit de regio bij haar projecten betrekken. Binnen drie jaar is De Veste omgetoverd tot een elk-weer-voorziening voor het hele gezin. Met een druk op een knop, op het tafeltje voor hem, ontstak commissaris van de koningin dr C. Boertien het vuurwerk en voegde hij twee Duitse televisiezenders toe aan het zenderpakket van kabelexploitant Cai Zeeuwsch-Vlaanderen. Het zwembad is tegen die tijd over dekt, voorzien van glijbanen, ver warmd en aan alle nieuwe hygiëne- eisen aangepast. Als klap op de vuur pijl wordt over drie jaar ook nog een sporthal bij het zwembad opgetrok ken. Zeeuws-Vlamingen kunnen (op vertoon van hun bootkaart) tegen gereduceerd tarief gebruik maken van het zwembad. Ook de zwemclub Scheldestroom kan haar trainings baantjes tegen een schappelijke prijs blijven trekken. „De bevolking zal alleen maar voordeel hebben bij de plannen van Scout Travel. Ik ben er dan ook van overtuigd dat de raad deze maand akkoord gaat met de overname", aldus wethouder J. de BRESKENS - Het zestigjarig bestaan van de VW Breskens is het laatste ju bileum dat de VVV in de vissersplaats viert. Het 61-jarig bestaan wordt niet gehaald. Want alle plaatselijke VVV's in de gemeente Oostburg worden op geheven en gaan samen onder de naam Kust VVV Zeeuwsch-Vlaande ren. Vanaf 1 januari van dit jaar wordt er op financieel gebied al sa mengewerkt. „De defintieve samensmelting komt wanneer het beleidsplan eind dit jaar gereed is," vertelt de voorzitter van de Breskense VVV, A. Boomert. Toen de WV Breskens in mei 1929 werd opge richt waren er dertig leden. „Het is de oudste VW in Zeeuwsch-Vlaanderen en is ook altijd actief geweest," aldus Boomert. Over de eerste twintig jaar van de vereniging is niet veel bekend. „De archieven zijn tijdens de tweede wereldoorlog verloren gegaan. We we ten wel dat er toen huisjes in de duinen stonden en dat de VW grond bezat waarop twee paviljoens stonden. „Na de oorlog was alles weg en kregen we een stuk grond bij 't Halve Maantje. Die grond hebben we verkocht in het kader van de Deltawerken. Het geld hebben we gereserveerd voor nieuw bouw van het VW-kantoor." Het is niet de bedoeling dat het VW- kantoor, nu ondergebracht in een win kel aan de Boulevard in Breskens, daar op korte termijn verdwijnt, „maar het houdt toch eens op en dan willen we geld hebben voor nieuw bouw. Want een goede lokatie is door de jaren heen een probleem geweest," laat Boomert weten. Hij meent dat Breskens wat het toeris me betreft een centrumfunctie heeft. „Het waren zestig jaar geleden al de ondernemers die de behoefte hadden om informatie te verstrekken. Later is door initiatieven van de bewoners camping Zeebad tot stand gekomen." Er was een periode van hoogbloei. „De VW had toen meer dan tweehon derd leden. Daaronder zaten veel pen sionhouders. De professionalisering- deed echter zijn intrede. Het 'zimmer frei'-gebeuren verdween daarmee, als ook de huiskamerachtige sfeer." De Breskense VW heeft nu 120 leden. Boomert: „We dienen allen één groot belang. Niet alleen de campinghou ders, maar ook de slager, de fietsenma ker enzovoort. Het wordt tijd dat ie dereen het belang inziet van het toeris Hij is van mening dat de recreant door het betalen van toeristenbelasting ei sen mag stellen. „Zoals een openbaar toilet en douche en bewaking op het strand. Als we willen concurreren met zuidelijke stranden moeten we op deze kleine zaken letten", vindt hij. „En niet alleen voor de toeristen. Ik vind het jammer dat de afgelopen weken, toen de eigen bevolking de stranden bezocht, de bewaking ontbrak." Boomert ziet de toekomst optimis tisch tegemoet. „We moeten het toe risme is West-Zeeuwsch-Vlaanderen armen en benen geven, zodat het ook volwassen kan worden." Dat kan vol gens hem alleen als de overheid en het bedrijfsleven elkaar weten te vinden en respecteren. „En als uitspraken zo als 'toeristen hebben toch geen stem recht' (wethouder J. Thomaes) tot het verleden behoren, want je moet niet De Breskense VVV-voorzitter A. Boomert. me en financieel gaat bijdragen aan een goed promotiebeleid. Ik betreur het dat er nog steeds ondernemers meerijden op de rug van de betalende collega-ondernemers. Activiteiten kosten geld. „Neem Avro's Zeelandtoer. We bedrijven daarmee boven-regionale promotie. Het zijn wel kapitaalverslindende acti viteiten, waarvoor de ondernemers en de gemeente Oostburg diep in de bui del moeten tasten." Boomert heeft alle lof voor de onderne mers in Breskens, die de dolle woens dagen en de visserijfeesten jaarlijks op poten zetten. Het toeristische patroon is volgens de voorzitter de afgelopen jaren sterk veranderd. „We zijn bij voorbeeld blij met de positieve inzet van het waterschap 't Vrije van Sluis ten aanzien van de recreatiestrook langs de kust." Eenzelfde blijdschap toont Boomert over het inzicht van de gemeente Oost burg dat het toerisme één van de be langrijkste economische pijlers is. Hij noemt de dijkverzwaring, de zandsup- pletie, de dorpsvernieuwing, het on derhoud van de stranden en de duin overgangen. „Jammer, dat ze de be langen enkel met de mond behartigen en niet met daden. De regelmatige aanpassingen van de toeristenbelas ting zorgen voor een onvriendelijk toe ristisch gebied." Boomert hoopt dan ook dat het toekomstig beleid van de gemeente Oostburg niet op de schrijf tafel maar in de praktijk gestalte krijgt. „Zodat de stranden de aan dacht krijgen die ze verdienen." vergeten dat een groot gedeelte van de recreatieve voorzieningen er niet zouden zijn als er geen toeristen zou den zijn", meent Boomert. Het toerisme zal volgens hem nog groeien. „Geletop de tij den de ontwik kelingen. Het kuuroord te Cadzand, de activiteiten rond het zwembad in Breskens, de stranden en de duinen... De taak van de Kust VW West- Zeeuwsch-Vlaanderen zal volgens Boomert steeds belangrijker worden. „In het beleidsplan is alles geregeld. De knelpuntenservice, enzovoorts. Daarnaast zijn we in samenwerking met de stichting Promotie Zeeuwsch- Vlaanderen en de gidsen een inventa risatie aan het maken van al hetgeen er in de streek te doen is. Het wordt een naslagwerk met alle toeristische at tracties en toekomstige attracties. Want die liggen op straat," aldus Boomert. Tijdens de ledenvergadering van de WV kregen donderdagavond alle le den ter gelegenheid van het zestigja rig bestaan een flesje rode wijn. Op het etiket staan enkele handelsmer ken van Breskens, de vuurtoren, de veerboot, een zeemeeuw op een meer paal en de tekst 'Breskens grenzeloos Vlaams'. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 37