PZC Opleidingen verpleging 'goed samen' bijzonder dijkaanieg V rouwenvakopleiding in nieuw onderkomen Inlaag De Rietput is van zeldzame waarde Inlagen zijn restprodukt pi OVI ncie VRIJDAG 30 JUNI 1989 2 0 MDGO EN IGO Links Kollektief Walcheren bijeen OFFICIËLE OPENING IN TERNEUZEN DOOR ZOET MILIEU Auto's in gebroken 600 m showroom De Weistede Groene School Kapelle Nutsacademie Middelburg Delta College Scholengemeenschap Middelburg Oostdijke De Steelant Zeldenrustcollege Conservatorium Tilburg MDGO Vlissingen MTS Vlissingen Sint-Paulus Mavo 'Professor Zeeman' Zilt of zoet Badkamers Keukens Tegels VLISSINGEN - De twee onderwijsinstellingen in Vlissingen op het gebied van de gezondheidszorg kunnen in goede afstem ming in eikaars verlengde werken. Ir J. A. M. Schoender- woerd, voorzitter van het Instituut voor Gezondheidszorg Op leidingen (IGO) en bestuurslid van de scholengemeenschap voor Middelbaar Dienstverlenings en Gezondheidszorg On derwijs (MDGO), zei dit donderdagmorgen in de Vlissingse discotheek Cosmo waar de geslaagde studenten van het MDGO hun diploma ontvingen. Schoenderwoerd legde in zijn toe- regio Zeeland, reikte diploma's uit spraak sterk de nadruk op de kwaliteit aan de MDGO-ers die de vierjarige op- van de verpleging in instellingen voor gezondheidszorg en de kwaliteit van het onderwijs aan mensen die in die sector een baan zoeken. De eisen die worden gesteld aan verpleegkundig personeel worden steeds hoger en zo ook de eisen aan de opleiding. Zieken huizen namen tot voor zeventig jaar geleden mensen aan die slechts over een gevoel voor de zieke medemens be schikten. De kersverse werknemers kregen op z'n hoogst een interne oplei ding. Die opleiding is sinds geruime tijd meer gestructureerd en vindt op Walcheren plaats door het Instituut voor Gezondheidszorg Onderwijs (IGO) in Vlissingen. De MDGO-opleiding verpleging is daar enkele jaren geleden bijgekomen. Jongeren die die weg kiezen, volgen dagonderwijs. De leerlingen van IGO werken mee in het ziekenhuis en heb ben, aldus Schoonderwoerd, een zware taak, omdat zij moeten werken - ook in wisseldienst - en tussendoor moe ten studeren. Hij noemde de MDGO- ers 'uitverkorenen'. Schoonderwoerd wreef de geslaagden onder de neus dat zij niet moeten denken dat ze er zijn met het diploma MDGO-verpleging. „Dat vormt een goede basis voor het vak van verpleger." Hij raadde de afge studeerden aan zo mogelijk een ver volgopleiding te beginnen bij het IGO. „Ik juich dat toe," zei hij, „want ik heb in gedachten dat er een harmo nische afstemming en samenwerking kan zijn tussen twee opleidingen voor de gezondheidszorg in één gemeente." W. S. G. Papendorp, bedrijfsleider van het kledingconcern C A in de leiding mode-kleding hebben ge volgd. Hij gaf in zijn toespraak aan welke eisen het bedrijfsleven stelt aan zijn personeel stelt. Naar zijn me ning sluit de MDGO-opleiding goed aan bij de wensen van C A. Papen dorp wees de geslaagden erop dat zij er ook nog niet zijn. C A Nederland kent een opleidingsperiode van an derhalf jaar om op te klimmen van leerling-verkoopster tot verkoopster en nog eens anderhalfjaar voor de op leiding tot leider van een filiaal. „Al met al is er," concludeerde Papen dorp, „nog veel werk aan de winkel." Coördinator H. van Poelje van de op leiding agogisch werk en directeur D. Bongenaar van de sociale dienst in Goes hadden de taak op zich genomen om de diploma's uit te reiken aan de geslaagden voor respectievelijk de studierichtingen agogisch werk en so ciaal arbeid. Een groot aantal van deze gediplomeerden stroomt door naar het hoger beroepsonderwijs, met na me de sociale academie. MIDDELBURG - Het Links Kollek tief Walcheren vergadert vandaag (vrijdag) vanaf 20.00 uur in het gebouw van de FNV-jongerenbeweging aan de Dam in Middelburg. Op de agenda staat onder meer de organisatie van een Zomerstrijdfestival en van 1 mei 1990. AXEL - Aan de protestant-christelij ke scholengemeenschap voor MAVO, LTO en LHNO 'De Weistede' in Axel slaagde voor het mavo-examen Henri co van Dijk in Hulst. KAPELLE Aan de Groene school in Kapelle slaagden voor het leerling stelsel: Fruitteelt: M. W. J. M. Akkersmans, Stam persgat; P. A. I. Baas, Nieuw- en St. Joos- land; J. J. Dobbelaar, Lewedorp; C. D. Ha melink, Wemeldinge; A. A. Harthoom, 's- Gravenpolder; D. J. J. Kardux, Steenber gen; W. J. Kersten, Middelburg; J. M. Louis- se, Kapelle; J. J. Luteyn, Nieuwvliet; J. Maas, Biezelinge; B. J. M. Meersschaert, St.-Gillis-Waes (B.); D. J. Moelker, Oudelan- de; M. C. Steijn, Hoedekenskerke; B. E. I. Thomaes, Hoofdplaat; H. G. Vrijlandt, Nu- mansdorp; J. J. Wielaard, Stavenisse; N. J. Wolfert-aan den Wiel, Ossenisse; C. J. A. M. de Jongh, Kruisland; C. P. de Putter, Hoede kenskerke; M. v. d. Valk-Nederlof, Burgh- Haamstede. Fruitteelt-assistent: S. M. E. ten Doeschate, Rotterdam. Akkerbouw: E. Boeding, Hengstdijk; M. Boone, Yerseke; L. J. P. Goud, Waarde; P. Izeboud, Rilland- Bath; J. P. M. Masseurs, Oud-Gastel; R. A. T. Matthijs, Koewacht; H. G. Meerman, Bie zelinge; P. E. M. Patijn, Biervliet; J. D. Rouw, Kapelle; J. P. F. Temmerman, Hoofd plaat; P. Varekamp, Tinte; M. Wassink- maat, Ede; M. Paauwe, Yerseke; A. J. Zan- dijk, Waarde. Akkerbouw-assistent: D. J. Hanse, Oosterland. Groenverzorging-B pri mair: J. P. M. Bernaards, Bergen op Zoom; C. J. M. Blom, Heerle; J. F. Comelis, Bres- kens; J. D. Eeggebeen, Goes; P. Hoogeste- ger, Oost-Souburg; W. Jobse, Rilland-Bath; F. P. Krijnsen, Goes; W. M. Meesters, Ril land-Bath; W. D. M. Passchier, Biervliet; J. H. Simpelaar, Oostburg; C. Verhage, Mid- delhamis; L. den Otter, Nieuwerkerk; E. v. Mourik, 's-Heer Hendrikskinderen; P. J. v. d. Velde, Terneuzen; B. v. d. Voorde, Middel burg. Geslaagden 1 a.s. A. Kil, Kapelle; J. Ots, Rilland; M. Doornbos, Oost-Souburg; R. Joos, Kloosterzand; R. van Maaren, Ka pelle; J. de Valk, 's-Heer Arendse; R. Vlonk, Baarland. MIDDELBURG - Aan de Nutsacade mie voor Pedagogische en Maat schappelijke Vorming zijn de volgen de kandidaten geslaagd: MO-Nederlands 2e en 3e graad: D. L. Aan- geenbrug, Krabbendijke; J. E. M. Bogaert, Middelburg; M. P. Dagevos-Capello, Wemel dinge; A. J. M. Klep-Smit, Middelburg; J. P. v.d. Slikke, Middelburg; T. Tebbens, Mid delburg. MIDDELBURG - Aan het Delta Colle ge in Middelburg zijn de volgende kandidaten geslaagd voor het eindex amen: Lager Middenstands Onderwijs (LMO): Re- nata Klaassen, Oost-Souburg; Mike Mar tens, Vlissingen; Judith Tielkemeijer, Arne muiden; Gerard Wesdorp, Middelburg. Lager Economisch en Administratief On derwijs (LEAO): Sandra Peter, Oost-Sou burg. MIDDELBURG - Aan de Stedelijke Scholengemeenschap te Middelburg zijn de volgende kandidaten ge slaagd: VWO: Gymnasium A: René Jagt. Atheneum A: Marleen Cannegieter; Kees Eenhoorn; Ronella van Groesen; Heieen Jansen; Ingrid Kooiman; Annelies Slabber. Havo: Claudette Kingma; Claire Kruyder; Marijke Provoost; Tamara Romahn; Kari- na Slik; Jeroen Wisse. Mavo: Mahinder Behary; Birgit Martens; Marron Nijboer. OOSTBURG - Aan de scholenge meenschap voor LBO 'Oostdijke' in Oostburg slaagden na herkansing de volgende kandidaten: afdeling bouw techniek: Jacky den Dekker uit Breskens en Jacky van Dale uit Cadzand; afdeling mechani sche techniek: Danny Jongman uit Bres kens; afdeling motorvoertuigentechniek: Chris Overeem en Mike de Poorter uit Bres kens en Johan Poissonnier uit Waterland kerkje. TERNEUZEN - Aan de rk scholenge meenschap voor MAVO en LBO 'De Steelant' in Terneuzen slaagden de volgende kandidaten na het tweede tijdvak voor het eindexamen mavo: Mariska Fermont uit Hoek, Anneke Quaars uit Philippine en Jeroen van de Rijt uit Sas van Gent. TERNEUZEN - Aan het Zeldenrust college in Terneuzen slaagden: Atheneum: Esther de Boeije, Sas van Gent. Havo: Gilles F. de Bruijne, Terneuzen; Mi reille Doorns, Terneuzen; Ilona D. Ekkebus, Terneuzen; Barbara Esselbrugge, Terneu zen; Christian A. Geene, Terneuzen; Esther Meuleman, Terneuzen; Dirkje M. Vetter, Zaamslag; Roel Zwartelé, Sas van Gent. Mavo: Jolanda Jansen, Terneuzen; Karin Riemens, Terneuzen. TILBURG - Aan het Brabants conser vatorium in Tilburg zijn voor de on derwijsakte Z orgel geslaagd: Jaco Simons uit Vlissingen (cum lau- de), Wim Wilschut uit Oostburg en Wim van der Wege uit Terneuzen, allen leerlingen van Bram Beekman. Zij ver volgen hun studie voor het diploma uitvoerend musicus. VLISSINGEN - Aan de MDGO in Vlis singen zijn geslaagd voor de oplei ding: Mode Kleding Commercie: Miranda van Damme, Heinkenszand; Jaqueline Geer vliet, Vlissingen; Lean de Pree, Kloetinge; Regine Spanjer, Koudekerke; Jolanda Val- star, Oost-Souburg. Mode Kleding Presentatie: Jolanda Baart, Walsoorden; Jolijna Boone. Middelburg; Corinda Boudens, Kwadendamme; Angela van Brussel, Biervliet; Genevieve Carels, Breskens; Hanneke Hamelink, Kapelle; Frank Janse, Vlissingen; Hellen de Kam, Oostkapelle; Monique de Koster, Kwaden damme; Matty Maas, Middelburg; Lia de Nooijer, Nw. en St. Joosland; Nancy Oele, Hansweert; Nicole van Oosten, 's-Heeren- hoek; Diana Oosterling, Vlissingen; Janne ke Schipper, Yerseke; Anja Simpelaar, Oostburg; Sibylle Vader, Grijpskerke; Ellen van Velthoven, Zierikzee; Mirjam Venus, Vlissingen; Esther Viergever, Koudekerke; Christa Wiersma, Vlissingen; Ilse Witmer, Vlissingen. Mode Kleding Realisatie: Monica Adriaan- se, Goes; Henny Geuze, Goes; Corina de Groot, Koudekerke; Ingrid de Hullu, Schoondijke; Anuska de Leng, Koudeker ke; Mirjam Oom, Goes; Judy Ramlakhan, Middelburg; Maaike de Reiger, 's-H. H.Kin- deren; Jolanda Reinhoudt, Middelburg; Es ther Ruizendaal, Vlissingen; Sabine Syss- kowski, Biggekerke. Intas: Patricia Albregtse, Breskens; Miriam Bliek, Vlissingen; Joke Bom, Vlissingen; Monique Goormachtig, Arnemuiden; Sonja de Graaff, Vlissingen; Katja Huibregtse, Westkapelle; Bianea Leijnse, Oost-Sou burg; Nathalie van Lieshout, Oost-Souburg; Saskia Marinisse, Middelburg; Miranda van Rijswijk, Oost-Souburg; Danielle Schoen makers, Middelburg; Sultan Yigit, Sluiskil. Agogisch werk: Desire de Baere, Aarden burg; Els de Bliek, Vlissingen; René van Broekhoven, Koudekerke; Karin Diesch, Vlissingen; Marieke Dondorp, Middelburg; Liesbeth Frans, Middelburg; Jaqueline Groenewegen, Middelburg; Semadar Gural, Oostkapelle; Marielle van Haaren, Vlissin gen; Stephanie de Kam, Ritthem; Nanette Kieneker, Middelburg; Haidy Lobles, Vlis singen; Marjon Maas, Vlissingen; Marjolein Schuijt, Middelburg; Lilian van Strien, Mid delburg; Judith van der Warf, Vlissingen; Arjan Wisse, Koudekerke; Maritza Wonder- gem, Schoondijke. Sociale arbeid: Manuela van de Boom gaard; Carine Cratz; Janine Cratz; Arianne van den Dorpel; Sandra Eggebeen; Coriïlne Reins-Götte; Audrey Grootfaam, Vlissin gen; Amaud van Haarlem, Oost-Souburg; Marjo Hill, Middelburg; Orselien Kamme- ron, Vlissingen; Brian Labordus, Middel burg; Simone Mieras, Goes; Astrid Minet, Middelburg; Ellen Overdulve, Oostkamp; Desiree Redelijkheid, Goes; Annemarie Smak, Borssele; Joyce Vegting, Goes; Dankfried Verhage, Vlissingen; Hanneke Vervat, Bergen op Zoom. Verpleging: Corinne van den Berge, Middel burg; Katrien van Erp, Bergen op Zoom; Edith Goedbloed, Middelburg; Christel Heijdens, Middelburg; Petra Jobse, Ril land-Bath; Rianne Kaljouw, Middelburg; Evelien Koole, Middelburg; Hanneke Kru- se, Middelburg; Rianne Mol, Wilhelmina- dorp; Patricia Raats, Hoogerheide; Thony Schipper, Middelburg; Lianne van Steijn, Oost-Souburg; Saskia Straver, Hoogerhei de; Miriam Tange, Vlissingen. VLISSINGEN - Aan de MTS in Vlis singen zijn geslaagd voor: elektrotechniek (energietechniek): Robin Arens, Kruiningen; Ronald de Feijter, Ove- zande; Remco Geschiere, Koudekerke; Leo Goeree, Kruiningen; Hugo van de Guchte, Middelburg; Eddy Hoebeke, Kapelle; Jan Hogeweg, Oostkapelle; Jacob Korshuize Goes; Jan Kees Kosten, Koudekerke; Bart de Koster, Middelburg; Richard Krijnsen, Waarde; Wilco Kwekkeboom, Nw.- en St. Joosland; Tjongbing Lin, Middelburg; Cor de Nooijer, Oost-Souburg; Mark Passenier, Westkapelle; Philip Paul, Goes; Arjan Phi- lipsen, Middelburg; Johan Rombouts, Zie rikzee; Jaco Schorevers, Arnemuiden; Pa trick Stokx, Kloetinge; William Traas, 's- Heerenhoek; Johan de Visser, Gapinge: Corno van de Werf, Middelburg; Moham med Azzagari, 's-Gravenpolder; Jacco Bras ser, Oostkapelle; Francois Fieret, Oost burg; Ronald Hintzen, Middelburg; Jan Kamphorst, Oostkapelle; William Koole, Serooskerke; Eric Kosten, Yerseke; Robin Louwerse, Koudekerke; Henk Provoost, Domburg; Rudi Rahman, Goes; Anthony Roose, 's-Heer-Hendrikskinderen; Jan Paul Scharff, Brouwershaven; Olaf Schot, Mid delburg; Sjakko Steenepoorte, Kapelle: Alex Steijaert, Hoofdplaat; Mark Westveer, Kruiningen. Uitreiking diploma: Pim Bekkers, Oost Souburg; Mario van den Berge, Goes; Moni que Maldegem, Kortgene; Frans Reljerse, Vlissingen. Uitreiking vestiogingskwalificatie: Marcel Goudzwaard, Vlissingen; Marco van Helle man, Middelburg; Olaf Houtepen, Oost- Souburg; Enrico Plasschaert, Goes; Ri chard van Belzen, Middelburg; Jacco Boog- aart, Middelburg; Mike Bruel, Oost-Sou burg (eert.); Ronny Crielaard, Oost-Sou burg; Frak Faes, Sluis; Leon Fondse, Vlis singen; Bart Hill, Middelburg; Martin Ho- gerheide, Vlissingen; Adriaan Kleinepier, Zoutelande; Bemhard Koelhuis, Oost-Sou burg; Arnold Smit, Middelburg; Pieter Wie lemaker, Koudekerke; Johnny van de Woes- tijne, Middelburg; Rens Wondergem, Ga pinge. Elektronica: Arjans Anthonisse, Goes; Ma rio Aspeslagh, Middelburg; Remco Bakker, Breskens; Benny de Bert, Kapelle;) Marco Boone, Middelburg; Hauk Breedveld, Kou dekerke; Arjan van Bremen, Krabbendijke; Peter Goris, Middelburg; Johnny van de Griend, Middelburg; Jan Joris IJsselstijn, Oostkapelle; Kees Kaljouw, Koudekerke: Carlo de Kok, Krabbendijke; Vlado Krasos- ki, Borssele; Erwin Poortvliet, Arnemuiden; Erwin Riemens, Middelburg; Marco Vader, Goes; Marc Veldman, Goes; Daan Vermin, Kwadendamme; Richard Vertriest, 's-Gra- venpolder; Pascal van de Willigen, Ovezan- de; Rense Woets, Kapelle; Danny Zandee, Baarland; dirk Zoutewelle, Goes; Roelof Zwier, Zierikzee. Uitreiking diploma: Ronny Boogaard, Zou telande; Andre Flikweert, Dreischor; Eric Hartog, Zierikzee; Ad van den Hoek, Brou wershaven; Hans Koole, Goes; Guus Mix, Middelburg. VLISSINGEN - Aan de Sint-Paulus Mavo in Vlissingen hebben de volgen de leerlingen in het herkansingstijd vak het mavo-diploma behaald: Antonie Harms, Jacqueline Janse en Eddy Zaman uit Vlissingen en Godfried Laarman uit Oost-Souburg. Eén kandidaat werd afge wezen. ZIERIKZEE - Aan de rijksscholenge meenschap 'Professor Zeeman' te Zie rikzee zijn de volgende kandidaten geslaagd: Atheneum: Wim Brooshooft, Zierikzee. Havo: Sebastiaan Anders, Renesse; Michiel den Herder, Bruinisse; Patricia Hoogmoed Schuddebeurs; Annet van Oeveren, Zierik zee; Margriet Schoof, Oosterland; Marjan Veerman, Scharendijke. Mavo: Arno van Aken, Zierikzee; Edith Ka- sander, Zierikzee; Jacco Klink, Zierikzee: Edwin Kok, Bruinisse; Diana Kommer. Dreischor; Marjon Overzet, Zierikzee; In grid Renden, Kerkwerve; Petra Ribbens, Scharendijke. ontwikkeling biedt voor de natuur maar heel beperkte perspectieven. De inlagen zijn te klein om zich tot een bos van allure te ontwikkelen. De waardevolle begroeiing wordt als ge volg van schaduw en bladval ver drongen door een wirwar van bramen en brandnetels. Waar rietvelden in de zomer gemaaid worden wordt het riet teruggedron- gen en in plaats daarvan ontwikkelt zich een nat hooiland met een grote rijkdom aan wilde planten. Een fraai voorbeeld van zo'n situatie is het kleine restantje van de vroeger be faamde reeks inlagen tussen Hoofd plaat en Nummer Een in Zeeuwsch- Vlaanderen. Een enkele keer komt het ook voor dat zich op het water van een natte inlaag een drijvende vegetatie ont wikkelt. Doordat de afgestorven planten van zo'n begroeiing in het water vallen, kan er maar weinig zuurstof bijkomen, zodat de planten niet volledig verteren. Dan ontstaat een veenlaag waarin geleidelijk ver schraling optreedt. De planten die op zo'n drijftil groeien, kunnen het stellen met een heel geringe hoeveel heid voedingsstoffen. Dat zijn nou juist de soorten die het in onze tijd van zure regen en overbemesting zwaar te verduren hebben. Het staat vrijwel vast dat in De Riet- put bij het Goese Sas tot voor kort sprake was van zo'n bijzondere situa tie. Maar dit type rietlanden houdt alleen stand als het riet in de winter regelmatig geoogst wordt. Als dat niet gebeurt, hopen de afgestorven rietplanten zich op en het oorspron kelijk voedselarme milieu raakt wel dra oververzadigd met voedingsstof fen. Zoiets moet zich ook hebben voorge daan in de rietput. Net zoals elders zal ook hier de rietoogst achterwege zijn gebleven in de tijd dat rieten da ken werden vervangen door golfpla ten, en andere toepassingen van riet eveneens in onbruik raakten. Maar de plantengroei in De Rietput bij het Goese Sas draagt nog heel wat spo ren van de oude glorie. Orchideeën, geelhartjes, zeggen en galigaan zijn zeldzaamheden die het tot nu toe ge red hebben. Maar als er niet vlug wat gebeurt, zullen ze spoedig het loodje leggen. Voor de inlaag bij het Goese Sas is het nog net niet te laat om de natuurwaarde veilig te stellen. Maar j het is wel vijf voor twaalf. Aan de vrij willigers van de KNNV de taak om de klok terug te draaien. Chiel Jacobusse Mevrouw Janneke Dierx-Harms onthult het naambord voor het nieuwe onderkomen van de naar haar genoemde Vrou wenvakschool in Terneuzen. GOES - De inlaag De Rietput bij het Goese Sas behoort tot de zeer bijzon dere in Zeeland. In het gebied is een overwegend zoet milieu aanwezig en dat is voor een inlaag vlak achter de zeewering uiterst zeldzaam. Al leen de inlaag van de Vlietepolder langs de noordkust van Noord-Beve land is eveneens zoet. Door het zoete karakter zijn er opvallende waarden aanwezig, zowel op het gebied van flora en fauna. Cultuurhistorisch geeft de inlaag een prima indruk van de werkwijze die waterschappen in de vorige eeuw toepasten. De Rietput, eigendom van het water schap Noord- en Zuid-Beveland, wordt door recreatieve ontwikkelin gen bedreigd. Bij het Goese Sas is een grote jachthaven aangelegd. Een toe nemend aantal mensen kiest het Sas, gelegen aan de rand van de Ooster- schelde, uit als recreatieplek. De Rietput krijgt meer ongewenste be zoekers met als gevolg verstoring en vertrapping. Een betere bescher ming is noodzakelijk. Ook is beheer door een terzake kundige natuuror ganisatie gewenst. Dit blijkt uit een rapport, samenge steld door M. Jansen, dat de Konink lijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging afdeling Beveland don derdag presenteerde. Dijkgraaf ir P. J. Gruijters van het waterschap nam het rapport in ontvangst. Duidelijk wordt dat in De Rietput verscheide ne beschermde plantesoorten te vin den zijn, naast andere soorten die in Zeeland nauwelijks buiten het duin gebied voorkomen. Een aantal soor ten is zeldzaam. De inlaag, met een oppervlakte van 4,6 hectare, is van belang omdat er soorten kevers en vlinders zijn ge vonden, die landelijk zeldzaam zijn en bovendien gebonden zijn aan be paalde plantesoorten. Ornitholo gisch gezien is de waarde van het ge bied hoog. Er broedt onder meer de bruine kiekendief en dat kan alleen zo blijven als de rust in de inlaag verzekerd blijft. De KNNV-afdeling doet in het rap port aanbevelingen voor een betere bescherming en beheer. Ook worden enkele ideeën aangedragen om de waarden van het terrein - ontstaan in de achttiende eeuw - door middel van natuurbouw verder te verhogen. Veel inlagen hebben als gevolg van zoute kwel een uitgesproken zilt ka rakter. Daar groeien planten als zee kraal, kweldergras en schorrekruid. Maar er zijn ook inlagen waar van zoutinvloed geen sprake is. Dikwijls is zo'n zoete inlaag begroeid met riet. Dat is ook het geval in de inlaag nabij het Goese Sas, waarvoor de Koninklijke Nederlandse Natuur historische Vereniging (afdeling Be veland) gisteren een beheersplan presenteerde. Deze vereniging zal met vrijwilligers het beheer van de inlaag voor haar re kening nemen. Daar is alle aanlei ding toe, want momenteel vinden in deze waardevolle inlaag in het geheel geen beheerswerkzaamheden plaats. De inlaag wordt volledig aan haar lot overgelaten en dat is funest voor de natuurwaarden van het gebied. Voor wat betreft de plantengroei zijn geen twee inlagen gelijk. In de met riet begroeide inlagen kunnen glo baal drie typen worden onderschei den. Om te beginnen zijn er rietvel den die helemaal met rust worden ge laten. Daar ontwikkelen de rietvel den zich geleidelijk tot wilgenbos. Dat is een proces dat zich ook bij het Goese Sas aan het voltrekken is. Zo'n Grenulaan tegen het talud van het voormalige dijk. „Kennis is macht, maar wij vrouwen dorsten niet zozeer naar macht als wel naar het verstevigen van onze positie in de maatschappij," aldus mevrouw Dierx bij de opening, die naar haar ei gen zeggen „een glimlach in haar ou derdom" voor haar betekent. Volgens mevrouw H. Klein Hesselink- van Viegen, PvdA-statenlid en voorzit ter van het schoolbestuur, heeft de Janneke Dierx School de laatste drie jaar bewezen een plaats in de Zeeuwse samenleving te hebben. „Langzaam begint het door te dringen dat vrou wenvakscholen net dat ietsje meer hebben", aldus mevrouw Klein Hesse- link. De nieuwe school kreeg van Dow Chemical het hekwerk cadeau dat om de buitenspeelplaats voor de kinde ren, achter het gebouw, wordt ge plaatst. Van de huiseigenaar, Zeeland Supply, kreeg directrice N. Blomsteel een doos sigaren. Dat naar aanleiding van een discussie tussen de huisbaas en de directrice over de vraag of zij nu directeur dan wel directrice is. De school in Terneuzen leidt op voor het praktijkdiploma Boekhouden, het praktijkdiploma Marketing en er is een informatica-opleiding. Na de zomervakantie begint een cursus Vrouw Techniek en later in het nieuwe schooljaar begint een oplei ding voor werktuigbouwkundig teke naar, in samenwerking met de PVBE en de Streekschool. Inlaag „De Rietput". Inlagen zijn typisch Zeeuwse land schappen. Vooral langs de Ooster- schelde zijn er veel te vindén. Be roemd bij natuurliefhebbers zijn de Schouwse inlagen, maar ook op Noord- en Zuid-Beveland heeft de Oosterschelde een gouden rand. An dere inlagen zijn in Zeeland te vin den langs de Westerschelde, bij Hoofdplaat en bij Ellewoutsdijk. De naam inlaag is afgeleid van het werkwoord 'inleggen'. Zoals een kle dingstuk dat te lang is wordt inge legd, zo is op plaatsen waar de zee wat al te opdringerig werd, het land ingelegd. De talloze dijkdoorbraken waar Zee land in het verleden mee te kampen had, kwamen niet altijd onver wachts. Vaak waren er lang te voren plaatvallen en oevervallen die waar schuwden dat de dijk in gevaar was. Om het gevaar te keren, werd dan achter de bestaande zeedijk een tweede dijk aangelegd zodat ingeval van een doorbraak het landverlies binnen de perken zou blijven. De grond die nodig was voor het opwer pen van zo'n slaperdijk werd wegge haald tussen de twee dijken in. Daar door werden de inlagen drassig en hobbelig. Onbruikbaar voor de boer, maar des te meer in trek bij vogels en andere kustbewoners. TERNEUZEN - Door het onthullen van een lichtbak met haar naam erop heeft mevrouw J. Dierx-Harms uit Terneuzen gisteren het nieuwe onder komen van de Janneke Dierx School officieel geopend. De vrouwenvakop- VLISSINGEN - Autokrakers zijn in de nacht van woensdag op donderdag actief geweest in de Vlissingse nieuw bouwwijken Bossenburgh en Pape gaaienburg. Slechts uit twee van de zeven opengebroken personenwagens wisten zij goederen te onvreemden. De buit bestond uit één rekenmachine en één radio-cassetterecorder. De twee wagens waaruit spullen zijn gestolen, stonden aan de Kanarie- sprenk in Papegaaienburg en de Lu nenburg in de wijk Bossenburgh. Uit de auto aan de Kanariesprenk van de Vlissinger D. R. G. was een rekenma chine verdwenen en uit die aan de Lu nenburg van de Vlissinger H. A. M. van de V. een radio met cassetterecorder. De vijf wagens waarvan ook een por tierraampje was vernield om binnen te kunnen komen, stonden aan de Assen burg, de Doornenburg, de Blikken- burg, de Bossenburg en aan de Kana riesprenk. Zij waren allemaal door zocht, maar de daders konden niets van hun gading vinden of meenemen. Dorstige inbrekers hebben in de nacht van woensdag op donderdag toegesla gen in een schuurtje achter de Leegh- waterstraat in Vlissingen. Zij namen 24 blikjes sinas mee. leiding, die naar mevrouw Dierx is ge noemd, was sinds 1986 gevestigd bo ven een bank aan de Markt in Terneu zen. Deze ruimte werd te klein en een jaar geleden is de huur opgezegd. Een grotere, vervangende ruimte werd ge vonden boven de winkel van Micro- Electro aan de Schependijk, naast de Grenulaan. Het bestemmingsplan voor dit gebied moest worden gewijzigd om de komst van de school naar dit pand mogelijk te maken. Ook werd er speciaal voor de school een trap gemaakt vanaf de (Advertentie) Openingstijden: maandag t/m vrijdag 08.30- 17.00 uur; donderdagavond 19.00-21.00 uur; zaterdag 10.00-16.00 uur. V. Stuartwg. 8-10 Goes, Ind.terr. De Poel I, tel. 01100-21222.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 20