ROVINCIAL 2: mQmE Opgestapte Evenhuis ook van de YVD-lijst Koningin in Londen bestookt met iiswater g-Vxzoe &oo $choïieréii pefseu klasgenoot in drie jaar 18.500 gulden af de PZC vandaag Toestand Maixros achteruit Stroom met 0,7 cent omhoog Cineast Joris Ivens overleden GEEN VERDERE BEMOEIENIS KOEWEIT vrijdagkrant SPOEDEISENDE HULP (E.H.B.O.) Kamer op reces na 'affaires' 232e jaargang no. 146 Vrijdag 30 juni 1989 ACCEJ SUPERMARKT CAMPINGMEUBELSHOW DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers zal zich niet meer bezig houden met de claim die Hollandia-Kloos (het familiebedrijf- Lubbers) heeft op Koeweit wegens het niet volledig betalen van een order. Ook de belangen van de Staat als verzekeraar van de exportorder laat hij over aan zijn ministers van buiten landse zaken en financien. De premier zegde dit gisteren toe onder druk van een kamermeerderheid, bestaande uit de op positiepartijen en de VVD. Mocht bemoeienis toch noodzake lijk zijn, dan wordt dat vooraf gemeld aan de Kamer. Bang Rente Alcohol Zeldzaam Tour Tennis Motie Signaal Twee kinderen onder vuilnisauto Reacties Onmogelijk INCIDENT TIJDENS BEZOEK i Stichting Hllii illlk Streekziekenh^ois Walcheren Optimaal uitgerust van A tot Z voor een zorgeloze wegvakantie. o.a. dealer van Lafuma, Marco en Lallemand. Hoek Rijksweg - Ringbaan West 01100 - 1 14 40 GOES Premier Lubbers tijdens het Koeweit- debat. ARNHEM (ANP) - Twee Arnhemse scholieren van 14 en 17 jaar hebben een klasgenoot in een periode van bijna drie jaar 18.500 gulden afge perst. De klasgenoot was 12 jaar toen de afpersing begon. Dat heeft de Arnhemse politie donderdag avond meegedeeld. Aan het begin van het schooljaar '86/'87 zagen de afpersers, toen 11 en 14 jaar oud, dat het bewuste klasge nootje nogal veel geld op zak had. Zij dreigden hem in elkaar te slaan als hij hen dat geld niet zou geven. Die bedreigingen hebben zij bijna drie jaar vol kunnen houden. Het slachtoffer pikte het benodigde geld van zijn ouders, aldus de politie woordvoerder. De zaak is aan het licht gekomen omdat de bedreigde jongen woens dag eindelijk aan zijn vader vertelde dat hij afgeperst werd. Samen heb ben zij toen aangifte gedaan bij de politie. De jeugdige afpersers zijn aange houden. Zij hebben bekend het af geperste geld gebruikt te hebben voor hamburgers, cola, walkmans en uitgangetjes. DEN HAAG (ANP) - In Parijs is woensdag avond de internationaal befaamde Nederland se cineast Joris Ivens overleden. Dat heeft een familielid van de filmer donderdag meege deeld. Ivens is 90 jaar geworden. Ivens overleed in de loop van de nacht van woensdag op donderdag in een ziekenhuis in Pa rijs aan een hartstilstand. Volgens U. Noote- boom, een neef van de cineast, lag Ivens al sinds vorige week in het ziekenhuis. Hij was daar op genomen in verband met ernstige ademhalings problemen en hartklachten. Zie ook pagina 4 Kamer accepteert toezegging Lubbers Tom Meijer vreest voor 'zijn' programma bij de Wereldom roep. PAGINA 2 De Nederlandsche Bank ver hoogt de rente met een half procent. PAGINA 3 Er wordt een grote alcoholac tie gehouden speciaal gericht op de jongeren. PAGINA 17 De inlaag De Rietput bij het Goese Sas is van zeldzame waarde. PAGINA 20 De Nederlanders in de Tour gokken op ritzeges en het klas sement. PAGINA 23 John McEnroe gaat tegen woordig tumult uit de weg. PAGINA 25 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 7 Provincie: 17,19, 20 en 21 Sport: 23, 24 en 25 PAGINA 9,10,11,13 en 15 Lubbers hield de Kamer voor zich sinds eind 1984 alleen in procedurele zin met de zaak te hebben beziggehou den. Alle relevante besluiten over de positie van de Staat en de relatie met Koeweit werden door de vakministers Van den Broek (buitenlandse zaken) en Ruding (financiën) genomen. „Als de Tweede Kamer vind dat de minis ter-president dat, zelfs als het gaat om een puur formeel punt, niet moet doen, doe ik dat niet", aldus Lubbers. WD de premier echter wel „medeve rantwoordelijk". Weisglas constateerde dat Lubbers zich „te snel, te vaak en te enthou siast" met de Hollandia Kloos-Koe- weit zaak had beziggehouden. De VVD ging echter akkoord met de toezeg ging van de premier. Dat nog eens vastleggen in een kameruitspraak achtte de WD 'overdone'. Het CDA sloot zich hier in grote lijnen bij aan. PvdA-kamerlid Kombrink had nog wel een motie achter de hand. Daarin werd gesteld dat bewindslieden zich niet mogen bemoeien met zaken waarbij zij enig persoonlijk belang zouden kunnen hebben. Dienen zij zich uit staatsbelang toch met een dergelijke zaak bezig te houden, dan moet dat gemeld worden aan het pre sidium van de Kamer. Na de toezeg ging van Lubbers was indiening van de motie overbodig. De WD had al eerder gesteld geen be hoefte aan een uitspraak van de Ka mer te hebben. Kamerlid Weisglas er kende dat Lubbers zelf niet bij de be sluitvorming was betrokken. Door het schrijven van procedurele brieven aan zijn ambtegenoot in Koeweit achtte de Eerder zei minister Van den Broek be gin dit jaar persoonlijk te hebben be sloten om de diplomatieke betrekkin gen met Koeweit te herzien. Dit om dat de Koeweiti de afgelopen vijfjaar, na de afspraak dat het geschil over de betaling van de order op regeringsni veau zou worden geregeld, vertegen woordigers van ons land alleen maar „van het kastje naar de muur" hadden gezonden. Als „signaal van ongenoe gen" werd besloten de ambassadeur van het emiraat niet langer meer op hoog niveau te ontvangen. „Onze geloofwaardigheid dreigde ern stig te worden aangetast", aldus Van den Broek. Hij erkende dat het om een bijzondere maatregel ging. De minis- (Slot zie pagina 3 kolom 6 NEUENBURG (ANP) - Op de autoweg A-5 nabij Frei burg in de Bondsrepubliek deden zich donderdag een reeks ongelukken voor als gevolg van oververmoeid heid van chauffeurs. Deze ravage ontstond toen een oververmoeide chauf feur van een Nederlandse vrachtauto een rijdende be tonmolen te laat opmerkte. Beide bestuurders werden ernstig gewond. De Nederlandse chauffeur werd met een helicopter naar een ziekenhuis overgebracht. Door de reeks soortgelijke ongevallen sprak de West- duitse politie ter plaatse zelfs over eenplotseling uitge broken slaapziekte.' DEN HAAG (GPD) - WD-staatsse- cretaris Albert Jan Evenhuis (econo mische zaken) is afgetreden. Hij heeft zijn besluit donderdagmorgen in een brief aan de Kamer bekendgemaakt. De bewindsman nam zijn beslissing na langdurig nachtelijk beraad met WD-fractieleider Voorhoeve. Even huis trekt zich ook terug van de kan didatenlijst van de VVD voor de ka merverkiezingen, waarop hij 24ste stond. Minister De Korte neemt de ta ken van de staatssecretaris over. De positie van Evenhuis was woens dagmiddag onhoudbaar geworden na beschuldigingen dat hij het parlement onjuist heeft geïnformeerd over een omstreden privé-lening van 225.000 gulden bij drukkerij Giethoorn Beheer in Meppel. Evenhuis schreef de Kamer vorige week dat hij het geld nodig had 'ten be hoeve van mijn zwager, waarbij een ge meenschappelijk bezit als onderpand diende'. Evenhuis zou het geld echter gebruikt hebben om beslaglegging op eigen onroerend goed te voorkomen. uit het feit dat de discussie die nu rond hem is ontstaan een verder werken als staatssecretaris op de door hem gewenste manier onmoge lijk maakt. De koningin heeft hem „op de meest eervolle wijze" ontslag verleend, zo heeft de Rijksvoorlichtingsdienst don derdagavond bekendgemaakt. De ko ningin betuigt haar dank voor de „vele en gewichtige diensten" door hem aan AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam zijn donderdagmorgen twee kinderen om het leven gekomen toen zij de weg overstaken en onder een vuilniswagen terechtkwamen. De twee kinderen wa ren broer en zusde 13-jarige Thijs van Breukelen en zijn 8-jarige zusje Marie ke. haar en het koninkrijk bewezen, zo meldt de RVD. Het is in de parlementaire geschiede nis, voor zover bekend, uniek dat een demissionaire bewindsman onvrijwil lig vertrekt. WD-fractieleider Voorhoeve heeft „met respect" kennisgenomen van het besluit van Evenhuis. Voorhoeve me moreerde alle taken die de oud-be windsman sinds 1973 binnen de WD en als bewindsman heeft vervuld. „De fractie is zeer erkentelijk voor hetgeen hij in al deze functies tot stand heeft gebracht", aldus Voorhoeve. CD A-voorman De Vries zei dat het be sluit van Evenhuis onder de gegeven omstandigheden onvermijdelijk was. De christen-democraat noemde de in- (Slot zie pagina 3 kolom 7) HONOLULU (RTR) - Imelda Marcos verlaat het St. Francisziekenhuis in Honolulu na een bezoek aan haar man. De gezondheidstoestand van de vroegere Filipijnse president Ferdi nand Marcos is sterk achteruit ge gaan. Volgens een woordvoerder van het zie kenhuis is Marcos woensdag in coma geraakt. „Zijn organen functioneren vrijwel niet meer en hij wordt met be hulp van apparaten in leven gehou den". Marcos, die in 1986 als president werd afgezet en sindsdien in ballingschap leeft op Hawaii, ligt al vanaf januari in het ziekenhuis. In zijn brief schrijft de bewindsman steeds naar „eer en geweten" gehan deld te hebben. Verder spreekt hij over een „volstrekte privé aangele genheid". Evenhuis ontkent dat hij de Kamer onjuist heeft voorgelicht. Hij zegt met zijn antwoorden op kamer vragen te hebben bevestigd verplich tingen te zijn aangegaan om proble men in zijn familie op te lossen. Dat hij toch opstapt, verklaart Evenhuis ARNHEM (ANP) - De prijs van elektri citeit gaat met ingang van 1 juli met 0,7 cent per kilowattuur omhoog. Daarmee komt de prijs voor de consu ment uit op 17,3 cent, exclusief btw. Dit heeft de Vereniging van Elektrici teitsbedrijven in Nederland (VEEN) bekendgemaakt. De verhoging wordt veroorzaakt door een stijging van de prijzen voor aard- BHunBanma I il'IIHWIIilll I gas en steenkool. Ook is er een toena me in de bijkomende produktiekos- ten. Hiermee zijn de produktiekosten van elektriciteit weer op het niveau van het eerste halfjaar van 1988. Op 1 april werd de prijs van elektrici teit nog verlaagd tot 16,5 cent per kilo wattuur. Daardoor kwam de stroom- prijs op het laagste niveau sinds 1979. Ondanks de prijsstijging betaalt de Nederlandse consument minder voor het gebruik van stroom dan inwoners van de meeste geïndustrialiseerde lan den. Op de laatste dagen voor de zomervakantie zat de Tweede Kamer tot aan de nek toe verwikkeld in 'affai res' met het kabinet. Braks en de boterfraude; Smit-Kroes en de verdwenen miljoenen; Evenhuis en zijn leugens; Lubbers en Koeweit. En het staatsrechtelijk pikante in alle drie gevallen was dat het draaide om de handel en wandel van demissionai re bewindslieden, die het parlement al leen maar bestraffend kon toespreken zonder direct politiek iets tegen hen te ondernemen. Tenslotte zitten de mi nisters, sinds het kabinet begin mei viel over de kwestie van het reiskos tenforfait, er nog slechts om 'op de win kel te passen', - ontslagen zijn ze al. Toch was het gedrag van het bewute viertal ernstig genoeg om het te kapit telen. Al rieken dergelijke gerichte ac ties zo kort voor de stembus natuurlijk tegelijk nogal naar propagandistisch politiek stuntwerk. De behoefte bij de Kamer om nog even grondig schoon schip te maken betekende voor de WD - na alles wat er al eerder was ge passeerd - een pijnlijk incident met de aftocht van staatssecretaris Evenhuis. Tegenover de drie anderen was het meer een kwestie van ongenoegen af reageren. En dat strandde dan in een ping-pong-spelletje van verwijten en de verdediging daartegen, van nog meer verwijten en vervolgens beter schap beloven. Evenhuis' gedwongen vertrek stond eigenlijk al meteen vast toen bleek dat hij zich had bezondigd aan iets wat de Tweede Kamer nu een maal niet op zich kon laten zitten: on juiste voorlichting. De persoonlijk fi nanciële capriolen van de staatssecre taris en de vermeende belangenver strengeling, die daar doorheen speel de, deed er niet eens meer zoveel toe. Evenhuis had het parlement bewust verkeerd geïnformeerd. Sinds de RSV-affaire wordt zoiets aan het Bin nenhof als een politieke doodzonde be schouwd. Een bewindsman of -vrouw, die zich met dergelijke misleiding be zig houdt, schaadt regelrecht de ver- trouwenbasis met het parlement. Ver der functioneren is daarna niet of nog nauwelijks mogelijk. En nergens beter dan bij de WD weet men na de erva ringen met de politiek aangeschoten minister Van Aardenne dat betrokke ne zelf én het gezicht van de partij in zo'n geval gebaat zijn bij snelle maat regelen. Voor Evenhuis was er dan ook geen keus meer. De Kamer, inclusief de partij van de staatssecretaris, heeft hem om redenen van politieke zuiver heid terecht onder grote druk gezet. Op zichzelf was de manier waarop Evenhuis zijn stoel ter beschikking stelde, een nieuwigheid: nog niet eer der is het in Nederland voorgekomen dat een demissionair bewindsman zelfs niet meer in staat werd gesteld om zijn eigen winkel te beredderen tot het aantreden van zijn opvolger. Met ingang van vandaag kan Ne derland even op adem komen van het chaotische sfeertje waarop de politieke partijen de kiezer in de voor bije weken hebben getrakteerd. Com pleet met de kater van de uitslag voor de Euro-stembus. De verwachting dat een landelijke ondersteuning van de verkiezing voor het Europees Parle ment de opkomst wel zou bevorderen is absoluut niet uitgekomen. Vandaar ook dat de uitslag als maatstaf voor wat er over twee maanden kan gebeu ren van volstrekt ondergeschikte bete kenis was. Daarna is het geharrewar verder gegaan: iedere lijn in de politie ke krachtmeting ontbreekt daarbij. Het is daarom de hoogste tijd dat er een eind komt aan zo'n lange periode van politieke lamlendigheid. Wanneer in vakantietijd Den Haag plat ligt blij ven de incidenten - naar verwachting - uit en kan de voorbereiding van de campagne voor de Tweede-Kamerver kiezingen op 6 september zich mis schien eindelijk gaan richten op wat de politieke partijen nu werkelijk te bieden hebben. De kiezer heeft daar recht op en de campagnestrategen zouden daar langzamerhand eens re kening mee moeten gaan houden. Wat ze tot nu toe hebben laten zien bevor derde uitsluitend de vermoeidheid. vdM. Advertentie HAAGMAN ADVOCATEN ROTTERDAM Advertentie Op de lokatie Middelburg zal de gesloten zijn van donderdag 29 juni a.s. vanaf 17.00 uur tot woensdag 5 juli a.s. 8.00 uur. Voor spoedeisende hulp kunt u zich wenden tot de afdeling spoedeisende hulp op de lokatie Vlissingen. Lokatie Vlissingen: Koudekerkseweg 88, telefoonnr. 01184 - 25456. Advertentie LONDEN (ANP/GPD) - Op de tweede dag van het bezoek van koningin Bea trix en prins Claus aan Groot-Brittan- nië heeft zich in Londen een pijnlijk incident voorgedaan. De vorstin werd 's middags bijna getroffen door vier met water en smeltend ijs gevulde plastic zakken die kennelijk uit een raam werden gegooid. Ze kwamen slechts twee meter achter de koningin en prins Claus neer. De koningin rea geerde nauwelijks. Het voorval had plaats tijdens een rondwandeling in de buurt van Covent Garden, waar de koningin kort tevo ren een reconstructie van een twee eeuwen oude pilaar uit de tijd van Wil liam en Mary had onthuld. De politie was terughoudend over de kwestie. Er wordt een onderzoek ingesteld en vol gens Scotland Yard is een arrestatie verricht. Een hoogtepunt van de tweede dag was zonder twijfel de vaartocht op de Thames. Toen de koningin langs het St.-Catharine's Dock voer werd zij toe- geluicht door honderden opvarenden van 75 Nederlandse jachten, die spe ciaal voor dit bezoek zijn overgesto ken. Via walkie-talkies, en met luid sprekers versterkt, spraken flottielje leider Wim van Noortwijk en vloog- voogd Lamens de koningin op het langsvarende motorschip toe. Het koninklijk paar bekeek verder het ontwikkelingsproject in het oude ha vengebied van Londen en bracht een bezoek aan het Maritiem Museum in Greenwich. BENETTON MIDDELBURG GEEREPASSAGE 12 BENETTON TERNEUZEN BENETTON SLUIS Noordstraat 91 Grote Markt 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1