almanak Plan samenwerking veilingen Kapelle en Barendrecht Ook themapark in plannen terrein Bathse Spuikanaal Veel reserveringen voor een plekje op Zeeuwse campings START IN ZOUTELANDE Bouw tweede jachtensluis Krammer op lange baan Treinongeluk Rilland mede door fout in seinenstelsel Sluitstuk ZEEUWSE;:, AFZET ZUIDHOLLANDS FRUIT NAAST RACECI Stichting voor patiënten en ouders verhuist SCHOUWEN IN TREK BIJ AMERIKANEN Plaats Uitlaat Alcoholactie gericht op jongeren ZOUTELANDE - Alcohol en verkeer, forget it. Met deze slogan rijdt de komende twee maanden een actiebus door Zeeland om jongeren te wijzen op de gevaren van alcoholgebruik voor de verkeersveiligheid. In Zoutelande werd donderdag het start sein voor de campagne gegeven. De actie wordt in juli en au gustus gevoerd bij publiektrekkende evenementen op ver schillende plaatsen in de provincie. Om de doelgroep, jonge ren tussen de 16 en 26 jaar, te bereiken worden ook discothe ken bezocht. Een promotieteam probeert mensen naar de bus te lokken. Hierin staat een apparaat om het alcoholpercentage in het bloed te meten. Per dag kunnen 150 mensen een alcoholtest afleggen. „Ze krijgen de boodschap 'niet drin ken als je nog rijden moet' mee en wor den verwezen naar de vergrote pak kans," zei F. J. Bal, regionaal consu lent van Veilig Verkeer Nederland (WN). De Zeeuwse politiekorpsen controle ren vanaf vandaag (vrijdag) a-selectief. Tot nu toe bepaalde de neus van de dienstdoende agenten welke automo bilist voor een alcoholtest in aanmer king kwam. Voortaan worden bijvoor beeld bij een botsing alle betrokken bestuurders aan de ademanalyseap- paratuur gezet, ongeacht de materiële schade, de schuldvraag of het tijdstip. Dit is mogelijk dankzij de nieuwe ap paratuur. De oude methode met blaas pijpje en bloedproef vergde teveel tijd. Met de ademanalyseapparatuur kun nen 'cliënten' sneller worden afgehan deld, waardoor meer verkeersdeelne mers kunnen worden gecontroleerd. Jasper in Middelburg ontdekt de wereld. Met zijn twee en een half jaar begint de omgeving hanteerbare afmetingen aan te nemen. Elk voorwerp in Jaspers nabij heid krijgt een naam en een functie. Langzamerhand komt hij aan de details toe. De auto was al lang geleden in zijn woordenschat opgeno men. Vorige maand was hij toe aan de ruitenwissers. En sinds twee weken staat de uitlaat in zijn belangstelling. Is zijn interesse eenmaal ge wekt, dan is de interesse ook grenzeloos. Jasper ziet dus overal uitlaten. Personenau to's, vrachtwagens, bussen, motoren: hoe zwarter de wol ken die uit de uitlaat komen, hoe mooier het is. En een fiets, vroeg de Middel burgse spruit gisteren, toen hij zijn uitkijkpost op de stoep voor het huis had ingenomen. Daarop volgde van ouderlijke kant een milieubewust verhaal over gezonde fietsers, die zich zelf en de vogeltjes en de bloe metjes een plezier doen door op de pedalen te duwen. Aan een tweewieler komt geen mo tor te pas, dus de fietsende mens heeft ook geen uitlaat no dig. Dat was de boodschap. Kort daarna reed de buurman fietsend voorbij. In zijn mond een hevig dampende sigaar. Toch een uitlaat, wees Jasper verrukt. Waarna hij net iets te luid zijn concluderende vraag in de richting van de sigarero- ker formuleerde: „Is de buur man dan geen mens?" ••^ÊmÊÊHÊÊmaÊÊamÊÊHKÊmÊKtmiiKm naai Orgaan Verkeersveiligheid Zee land (ROVZ) erbij betrokken. Het was de bedoeling dat drs W. J. Plomp, burgemeester van de gemeen te Valkenisse, per parachute zou neer dalen in Zoutelande als levend start schot voor de campagne. Vanwege de slechte weersomstandigheden werd dit onderdeel uit het programma ge schrapt. Plomp bleef met beide benen op de grond en overhandigde een infor matiepakket aan gedeputeerde J. D. de Voogd, voorzitter van het ROVZ. De Voogd hamerde in zijn toespraak op het brede maatschappelijke draag vlak dat nodig is om een alcoholont- moedigingsbeleid te voeren. Hij zei het nastreven van een gedragsverande ring geen hersenschim te vinden. Hij vergeleek het met de strijd tegen tand bederf. „Binnen enkele decennia is het publiek overtuigd geraakt van het be lang van een goed gebit. De actie tegen (Slot zie pagina 19 kolom 1 Leerlingen van de Middelburgse Willem Teellinckschool in Walcherse klederdracht op bezoek in het bejaardenhuis Eben-Haëzer. MIDDELBURG - De 22 leerlingen van groep 8 van de reformatorische Willem Teellinckschool in Middelburg kwamen donderdag traditiegetrouw tijdens de laatste schooldag in Walcherse kleder dracht naar school. Sommige meisjes moesten die dag al om zeven uur bij de kleedster zijn, want het vergt nogal wat tijd voor een boerinnetje in haar kleren is gehesen. Er komt handigheid aan te pas om dat op de juiste manier te doen. Het is op de Willem Teellinckschool al 15 jaar tra ditie om de laatste schooldag de oudste groep in klederdracht te hullen. Daarom is het ook niet zo moeilijk om aan de kleren te komen. Veel spullen zijn nog bewaard gebleven. Er is ook nog wel wat te huur bij bijvoorbeeld de verschillende volksdans groepen. De kinderen van de Willem Teellinckschool ble ven donderdag niet in de schoolbanken zitten. Ze gingen 's ochtends naar het bejaardentehuis Eben-Haëzer om daar een show op te voeren. Ver volgens ging de groep naar het Zeeuws Museum waar de kinderen een nieuwe attractie vormden voor het overige publiek. Ook in de binnenstad en bij het bezoek aan Miniatuur Walcheren werden er heel wat camera's getrokken en bewonderende kreten geslaakt. Met de paardentram ging het ver volgens weer naar school terug. De politie is van mening dat controles het sluitstuk moeten vormen van een totaalproject. Informatievoorziening en preventie moeten eraan vooraf gaan. De alcoholcontroles worden voortaan duidelijk zichtbaar voor het publiek gehouden. Verwacht wordt dat daar een preventieve werking vanuit gaat. De grote, vantevoren ge plande, controles van vroeger hebben plaats gemaakt voor een flexibele op zet. De data en lokaties van de alco holcontroles lekten veelal vooraf uit, waardoor bezoekers van horecagele genheden soms eerder op de hoogte waren dan de agenten. De controles kunnen zich nu vliegensvlug van de ene plek naar de andere verplaatsen. Alle activiteiten vinden plaats in het kader van de actie -25%. Hiermee wordt gepoogd het aantal verkeers slachtoffers met 25 procent terug te dringen. Aan de campagne 'Alcohol en verkeer, forget it' nemen 26 van de 30 Zeeuwse gemeenten deel. Verder zijn rijkspolitie, gemeentepolitie, Zeeuws Consultatebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD), regiobureau voorko ming misdrijven, WN en het Regio- Burgemeester Plomp test zijn alcoholpromillage. Gedeputeerde De Voogd wacht met spanning de uitslag af. YERSEKE - De bink uithangen in een echte Ferrari Testarossa? Een ko ninklijke rit maken in een Rolls Roy- ce? De kick van het vliegen meema ken in een flight-simulator? Je eigen televisieprogramma of krant maken? Binnen nu en enkele jaren moet dat mogelijk zijn in Traficom, een inter nationaal educatief themapark over verkeer, vervoer en communicatie. Op een braakliggend terrein van 65 hectare bij het Bathse Spuikanaal zal Zeelands nieuwste toeristische at tractie verrijzen. Projectingenieur ir C. A. G. M. Kops maakte althans deze ambitieuze plannen (kosten dertig miljoen) donderdag in Yerseke be kend. De plannen van de stichting Traficom zijn zowel door de gemeente Reimers- waal als de provincie positief ontvan gen. Het project maakt, naast de eer der gepresenteerde ideeën voor een nationaal racecircuit, deel van een haalbaarheidsonderzoek waarin wordt bestudeerd of het themapark milieutechnisch en planologisch in pasbaar is in de ruimtelijke omgeving. Hoewel de meeste plannen voor the ma-parken het stadium van presenta tie niet halen, maakte ir Kops optimis tisch gewag van een jaarlijks bezoe kersaantal dat varieert tussen de 350.000 en een half miljoen. Met een flitsend promotiefilmpje en dito dia's („het zou zo een Veronica-spotje kun nen zijn") presenteerde de stichting Traficom haar miljoenenproject, dat evenwel financieel nog niet rond is. KAPELLE - De Coöperatieve Tuin bouwveiling Zeeland (CVZ) in Kapel le en de Coöperatieve Groente- en Fruitveiling Zuid-Holland-Zuid (ZHZ) in Barendrecht willen gaan sa menwerken. Beide veilingen denken daarmee de afzetpositie te kunnen versterken. CVZ-voorzitter W. de Ja ger heeft het voornemen donderdag avond tijdens de algemene ledenver gadering in Kapelle bekendgemaakt. „Het is," aldus De Jager in een toelich ting, „een kwestie van bijblijven." Vol gens het bestuur van jle CVZ is de voorgenomen samenwerking ingege ven door de sterke positie van de Ka- pelse veiling als afzetorgaan voor de fruitteelt in Zeeland. De ZHZ daaren tegen veilt aanzienlijk minder fruit (jaaromzet ongveer twintig miljoen gulden), maar veel meer groente dan de Zeeuwse veiling. Volgens De Jager kan de samenwerking leiden tot een betere en stabielere prijsvorming voor groenten en fruit. Eén van de gevolgen van de samen werking is dat voortaan al het fruit, dus ook het Zuidhollandse, via de Zeeuwse veiling op de markt komt. Dat zal onder meer gebeuren via het zogeheten systeem van tele-veiling. Hoe de samenwerking er precies komt uit te zien, is nog niet duidelijk. „De plannen zijn nog in een pril stadium." De besturen van de veilingen hebben aan het Centraal Bureau voor de Tuin bouw verzocht de economische afde ling een studie op te stellen naar de beste samenwerkingsvorm. De Jager is niet bang dat de mogelijke samenwerking evenveel rumoer zal opleveren als de fusie destijds tussen de veilingen in Terneuzen, Kapelle, Krabbendijke en Goes. „Toen ging het om vier veilingen met een zwakke prijsvorming. Nu gaat het om twee veilingen met een sterke prijs vorming en uitstekende vooruitzich ten. De gesprekken vinden plaats op basis van zakelijke argumenten, niet op basis van sentimenten." Volgens De Jager biedt de fusie - ge zien de positie van de ZHZ op de groen temarkt - zeker voordeel voor de klei ne akkerbouwers in Zeeland. GOES - De Stichting Ondersteuning Patiënten- en Ouderverenigingen Zeeland gaat verhuizen. Op woens dag 5 juli verlaat de stichting De Villa in Goes en vestigt ze zich tijdelijk in de voormalige kleuterschool aan de Leliestraat 10. De stichting is een samenwerkingsver band tussen het Patiëntenplatform Zeeland en de Federatie van Ouder verenigingen van geestelijk gehandi capten Zeeland. De Villa wordt vrijge maakt voor een muziekschool. Halver wege volgend jaar kan de stichting te recht bij haar definitieve onderdak in het Gezondheidscentrum in Goes. In het tijdelijk onderkomen aan de Lelie straat blijven de telefoon- en postbus nummers hetzelfde. MIDDELBURG - De bouw van een tweede jachtensluis bij de Krammer sluizen is op de lange baan geschoven. Rijkswaterstaat, directie Zeeland, bekijkt pas in 1994 of aanleg van de tweede sluis nog wel nodig is. De re creatievaart moet het gewoon met één sluis doen en zonodig gebruik ma ken van de grote binnenvaartsluizen in de Philipsdam. Volgens rijkswater staat hebben de ervaringen in 1988 uitgewezen dat gezamenlijk gebruik door beroeps- en pleziervaart van de Krammersluizen geen problemen op levert. Na de ingebruikname van de Kram mersluizen in 1987 ontstonden er aan vankelijk moeilijkheden voor de re creatievaart. Bij de Volkerakpassage nog een riante watersportsluis van 128 bij 16 vierkante meter en aangekomen bij de Krammersluizen slechts één kolk van 75 bij 9 vierkante meter. Bo vendien nog langere schuttijden door de toepassing van een ingewikkeld zout/zoet-scheidingsysteem. Alom werd aangedrongen op het maken van de tweede jachtensluis, waarvoor de basisvoorzieningen al zijn aange bracht. Bij het ontwerpen van het Krammercomplex is ervan uitgegaan dat de twee kleinere jachtensluizen een twintig procent grotere capaciteit hebben dan een grotere kolk. Vanwege bezuinigingen is de tweede sluis niet afgebouwd (kosten ongeveer dertien miljoen gulden). Daarbij is er door rijkswaterstaat van uitgegaan dat het overschot aan recreatievaart zich vooral in de weekeinden aandient en dan is er genoeg ruimte om met de beroepsvaart mee te schutten. Ook kan tijdens pieken een beroepsvaart- kolk volledig voor de recreatievaart in gezet worden. Omdat in '87 faciliteiten ontbraken - zoals verwijzingen en aanlegsteigers - liep de opzet in het honderd en klaagden zowel beroeps- als recrea- (Slot zie pagina 19 kolom l) '1 UTRECHT (GPD) - De Spoorwegon gevallenraad (SOR) heeft na een uit voerige analyse geconcludeerd dat het treinongeluk bij Rilland-Bath in juni 1988 onder meer te wijten is aan een fout in het seinenstelsel. Bij het ongeluk kwamen drie mensen om het leven en vielen 29 gewonden. De NS hebben altijd verklaard dat het onge luk te wijten was aan een fout van de machinist, die erbij om het leven kwam. Het is volgens een NS-woordvoerder nog te vroeg om te zeggen of op basis van de SOR-analyse de machinist nu geen blaam treft. De NS hoeven de aanbevelingen van de SOR, een onaf hankelijk adviesorgaan van de minis ter van verkeer en waterstaat, niet op te volgen. Nadat ook de NS zal zijn ge hoord, neemt de minister uiteindelijk een standpunt in. Op aandrang van de Vakvereniging voor Machinisten, die in april meldde dat drie machinisten op hetzelfde baanvak 'een op hol geslagen' sein hadden geconstateerd, zijn herha- lingsseinen aangebracht op het perron van Rilland Bath. Voor het station van Rilland Bath heeft vlak voor het onge luk in juni een sein op oranje gestaan. Het vermoeden bestaat dat de machi nist dat sein is vergeten, toen hij weer van het station wegreed en het rode sein na het station over het hoofd zag. De passagierstrein botste in volle vaart op een stilstaande grindtrein. De SOR dringt er bij de minister op aan dat het Zeeuwse baanvak zo spoe dig mogelijk wordt uitgerust met een Automatische Treinbeïnvloeding (ATB), die een trein tot stilstand brengt als een bestuurder een onveilig sein negeert. De NS willen dat systeem pas over ongeveer twee jaar aanbren gen. Maar: „Er zijn serieuze besprekingen gaande met financierders." Traficom moet een echt doe-park wor den. „Actieve recreatie", aldus ir Kops, „met een dikke streep onder ac tief. „Het park heeft een thema met een brede maatschappelijke belang stelling. Er zijn in Nederland veel fana ten op het gebied van de auto- en mo torsport. Kijk maar naar de RAI, waar in vijf dagen een half miljoen mensen de kassa's passeren. De vernieuwing van het produkt is inherent aan onze formule. Het produkt verjongt zich zelf; elk nieuw autotype zal vrijwel di rect in het park te testen zijn. Boven dien heeft het themapark veel com merciële aanknopingspunten. Er kun nen bedrijfs- en produktpresentaties worden gehouden." Het park richt zich verder op jonge be zoekers met hun ouders. Tieners hoe ven bijvoorbeeld niet tot hun achttien de jaar te wachten om in een personen auto te stappen. In Traficom komt een baan met speciaal geprepareerde au to's met beperkte maximumsnelhe den en vanaf een verkeerstoren ge volgd door een ervaren begeleider, die met een zender 'op de rem kan trap pen'. De initiatieftiemers denken te vens aan seminars, trainingen, slip-, race- en pechcursussen. Daarnaast ziet de stichting mogelijkheden voor speciale rijlessen voor bejaarden en gehandicapten. In totaal hoopt ir Kops 'honderden activiteiten' aan te bieden. In het hoofdgebouw van het Trafi- compark moet een permanente expo sitie aan de hand van video-presenta ties de geschiedenis, de huidige tijd, de toekomst van het verkeer, de voer tuigen en de verkeersproblematiek toelichten. Specifieke informatie is er te verkrijgen over het berekenen van autokosten, vakantieinformatie en de keuze voor bepaalde banden en schokbrekers. Aan het openbaren van de plannen is een gedegen onderzoek vooraf gegaan. Ir Kops noemde studies van de Tech nische Universiteit in Eindhoven en de Landbouwuniversiteit in Wageningen waar deskundigen de plannen op hun merites beoordeelden. „De cijfers zijn gebaseerd op marktverkenningen. Het is geen wishfull thinking." Uit gaande van een bezoekersaantal van 350.000 kan bij een exploitatie van twaalf miljoen een omzet worden ge haald van veertien miljoen. Het park moet permanent werk bieden aan ze ventig tot tachtig werknemers. Op de vraag of het themapark wel uit de grond wordt gestampt als blijkt dat het racecircuit technisch niet haal baar is, wilde burgemeester A. Verbree van Reimerswaal gisteren niet ingaan: „Dat is nu niet aan de orde." Zowel ir Kops als mr J. Brons van de stichting Ontwikkeling Nationaal Ra cecircuit liet doorschemeren liever niet onafhankelijk van elkaar te willen bouwen. Beide projecten kunnen na melijk van eikaars aantrekkings kracht profiteren. VLISSINGEN - Dat het in de voor bije weken maar niet op kon met het fraaie weer heeft voor de cam pings in Zeeland prima doorge werkt voor de langere termijn. Met de wetenschap uit de praktijk dat het soms nog echt ouderwets mooi kan zijn in eigen land, wijzigden tal van Nederlanders hun programma en besloten ze voor het doorbren gen van de vakantie niet de lands grens over te gaan. Om verzekerd te zijn van een goed plekje werden er in de afgelopen we ken veel reserveringen gedaan. Daaruit maakt secretaris Gert-Jan Brinkman van de organisatie voor recreatie-ondernemers (Recron) op, dat de campings deze zomer geen klagen zullen hebben over de toe loop tot hun terreinen. Bovendien is daar nog de omstandigheid dat in tegenstelling tot het weer in eigen land de toestand met het klimaat in doorgaans zonnige zuidelijke oor den lang niet altijd was om enthou siast over naar huis te schrijven. „Dat werkt nu perfect door," gniffelt Brinkman. Overigens hebben de 'hittegolven' uit het naaste verleden geen over stelpende drukte veroorzaakt op de campings. Dat kwam omdat de meeste Nederlanders nog volop in het arbeidsproces zaten. De grote stroom komt het aanstaande week einde los, zowel uit de zuidelijke pro vincies, waar de schooldeuren slo ten, als van over de oostelijke lands grens. „Er is overal nog so-wie-so plaats," meldt Teun van Elsacker vanaf het VW-hoofdkantoor in Middelburg. De hotels hebben een bezetting van vijftig tot zestig procent. De cam pings op Walcheren kunnen met een bezettingspercentage van rond tachtig procent op wat meer klan dizie rekenen dan andere delen van de provincie, waar men het met vijftig tot zestig procent moet doen. 'De Roompot' in Kamperland zorgt op Noord-Beveland met een bezet ting van zeventig procent voor een uitschieter. Wat de bungalowver- huur betreft scoort Zeeuwsch- Vlaanderen het hoogst: Cadzand tachtig procent bezet. Ook de mini- campings in dit deel van Zeeland mogen zich over een hogere belang stelling verheugen dan de collega's elders in het gewest. Op Schouwen worden opmerkelijk veel Amerikanen gesignaleerd. De VW-woordvoerder schrijft die be langstelling toe aan de recente ont- bijtshow op de Amerikaanse televi sie, toen met name de aandacht werd gericht op de stormvloedke ring en dè Delta Expo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 17