Gert-Jan Theumsse toch naar de Tour Levend uit wrak Morgen debat in Kamer over kwestie Koeweit Correspondent PZC ongewenst in Roemenië Zojuist geplukt. cn MOEIZAAM COMPROMIS EUROTOP vandaag d; Heeft u Ie Café al ontdekt? spoedeisende hulp (e.h.b.o.) DE MAKELAAR Ni VANDAAG IN DEZE KRANT Chemie van de Europese top VROOMS DREESM ANN Opklaringen 232e jaargang no. 144 Woensdag 28 juni 1989 hèt adres voor BOSMAAIERS MADRID - De twaalf EG-landen gaan de komende jaren werken aan het omvormen van de EG tot een economische en monetaire unie. Maar over hoe die eruit moet gaan zien en hoe die tot stand moet komen, zijn de verschillen gebleven. Het staat vooral door Brits verzet nog allerminst vast dat de lidstaten hun bevoegdheden op economisch en monetair ge- Conferentie bied aan 'Brussel' zullen overdragen, dat er een Europese Cen trale Bank komt en een Europese munt (de ecu), die de nationa le munten vervangt. Verdwenen Turken Incontinentie Kamperen Afval Olijslager Tour China W UITVERKOOP V.D. WOlb begint itverkoop voor de eerste gelukkige met enkele paren van fl 130 voor. Goes: Lange Vorststraat 71 Vlissingen: Lange Zelke 24 Op de parterre van V&D Middelburg is deze week onze kennismakingsaan bieding kop verse le Café koffie met een roomboterkorststrip, opgemaakt met verse vruchten. Openingsprijs 2. Stichting II* Hllli Hllli Streekziekenhuis Walcheren Deze lekkere Materne confiture van de nieuwe oogst aardbeien vindt u alleen bij Albert Heijn. In potten van 450 en 650 gram Voor resp. ZfK7 en 3.49* 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Wisselend bewolkt en eerst nog een en kele bui. Maximumtemperatuur rond 20 graden. Wind west draaiend zuid west meest vrij krachtig, langs de kust krachtig. ,/MACHNEF*BRIËK7 /'motorenrevisie 7 TLHNMACMNES /JW FRISOSTR 31. KRAB8EN0IJKE 0T134-1255 A. PLESMANWEG 1. GOES 01100-32288 EG-akkoord eerste fase monetaire unie (Van onze correspondent beginnen zullen de lidstaten econo misch nauwer moeten gaan samen werken en zullen alle munten moeten toetreden tot het Europees Monetair Stelsel, dat de wisselkoersen stabili seert. Het Britse pond maakt nog geen deel uit van dat EMS. PZC Minister Smit-Kroes zwijgt over de 'verdwenen' 350 mil joen gulden. PAGINA 3 Bulgarije zet de etnische Tur ken met duizenden over de grens. PAGINA 4 Het Academisch Ziekenhuis Dijkzigt heeft een nieuwe me thode gevonden tegen inconti nentie. PAGINA 9 Het illegaal kamperen in Zee land wordt streng aangepakt PAGINA 13 De Zeeuwse Milieu Federatie wil duidelijkheid over de toe komstige verwerking van het afval. PAGINA 17 Ondanks haar uitstekende prestaties twijfelt Marjan Olij slager niet, stoppen aan het eind van het seizoen. PAGINA 20 Fabio Parra uit Colombia zal de aanval niet schuwen. PAGINA 21 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 9 Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 11 Provincie: 13, 15, 16, 17, 18 en 19 Sport: 20 en 21 Na anderhalve dag moeizame bespre kingen werden de staatshoofden en re geringsleiders van de EG het dinsdag middag op hun topconferentie in Ma drid wel eens over het op gang brengen van de eerste fase van zo'n economi sche en monetaire unie (EMU). Het akkoord is een duidelijk compro mis. Vooral de Britse premier That cher, de felste tegenstander van de EMU, en de Franse president Mitter rand, de grootste voorvechter, hebben water in de wijn moeten doen. Maar volgens premier Lubbers is de EMU nu onvermijdelijk geworden. In de eerste fase. die op 1 juli 1990 moet Intussen worden voorbereidingen ge start voor een conferentie van de twaalf die tot de volgende fasen van de EMU moet besluiten. Die conferen tie, die pas na het ingaan van de eerste fase wordt gehouden, moet het EG- verdrag wijzigen, waardoor het mo gelijk wordt economische en mone taire bevoegdheden van de lidstaten naar de EG over te dragen. De meer derheid in de EG wil dat wel, maar premier Thatcher voelt er niets voor. Het werd vooral als een winstpunt be schouwd dat Thatcher nu bereid is met de eerste fase te starten en dat zij akkoord gaat met zo'n conferentie. Maar vooral Mitterrand wilde nu al veel verder gaan en een datum vast stellen. Dat is niet gebeurd. Thatcher was na afloop dan ook tevre den omdat Groot-Brittannië nog ner gens aan gebonden is. Zij wijst ver gaande overdracht van nationale be voegdheden volstrekt af, maar verzet te zich niet te veel omdat de andere elf dan zonder haar beslist zouden heb ben. In latere fasen moeten beslissin gen echter unaniem genomen worden, en kan zij nog genoeg tegengas geven. Het moeizame gesprek over de EMU heeft ertoe geleid dat de gedachten- wisseling over een Europees sociaal handvest, het tweede hoofdonderwerp van de top, nauwelijks van de grond is gekomen. DEN HAAG (ANP) - Gert-Jan Theunisse zal zaterdag toch van start gaan in de Ronde van Frankrijk. De PDM-ren- ner, die vooral bekend staat om zijn klimcapa- citeiten, kwam vorige week zwaar ten val in de Ronde van Zwitserland en liep daarbij vijf ge kneusde ribben op. Hij werd gisteren door de Eindhovense dokter Sa- la onderzocht, die ver klaarde geen bezwaar te hebben tegen zijn deel neming. Theunisse onderging vier dagen voor het ver trek van de Tour een uit gebreide test. „Hij heeft nog vreselijk veel pijn", aldus voorlichter Harry Jansen van de PDM- ploeg. „Maar volgens de dokter is er de afgelopen dagen verbetering opge treden. De komende da gen kan zijn toestand al leen maar verbeteren." Vooral om een botvliets- ontsteking te verhinde ren werd Theunisse na zijn val regelmatig aan de gekneusde ribben be handeld. Verder bracht de winnaar van de Ron de van Asturië in de af gelopen week zo'n acht uur per dag door bij een fysiotherapeut. Toch is zeker dat hij ge durende de hele Ronde van Frankrijk wel pijn zal blijven houden. Het is normaal dat gekneus de ribben pas na zes tot tien weken genezen zijn. Hij beschouwt echter een seizoen zonder Tour als een absolute misluk king. MADRID -De Britse premier Thatcher tijdens haar persconferentie na de Eu rotop in Madrid. De EG-landen gaan de druk op China opvoeren. Er komt een wapenembar go en de twaalf willen dat het verle nen van leningen aan China en kredie ten voor de export naar dat land wor den opgeschort. Ook zullen lopende samenwerkingsprojecten met China worden stopgezet en zullen geen nieu we worden aangegaan. De EG zal bij China ook aandringen op het toelaten van waarnemers bij processen tegen studenten. UITHOORN (ANP) - Op de provinciale weg tussen Aalsmeer en Uithoorn reed gisteren een vrachtwagen in op een stilstaande rij van vijf personenauto's. De passagier op de achterbank van deze personenwagen raakte naar het zich liet aanzien slechts licht gewond terwijl de wagen toch voor de helft verdween onder de wielen van de vracht auto. Ook een kind, inzittende van een van de andere auto's, raakte licht gewond. (Advertentie) DEN HAAG (GPD) - De Tweede Ka mer opereert uiterst omzichtig in de Hollandia Kloos-zaak. In een morgen te houden debat zal de nadruk liggen op het besluit om de diplomatieke be trekkingen met Koeweit begin dit jaar op een laag pitje te zetten. Dit om dat het land onwillig was om tot een vergelijk te komen over de betaling van een order van Hollandia Kloos, het familiebedrijf-Lubbers. Alle fracties hebben gisteren over hun opstelling in het debat vergaderd. Bin nen de PvdA werd vastgesteld dat het besluit om de diplomatieke betrekkin gen met Koeweit te herzien wel dege lijk van groot belang was. De redene ring van de ministers Van den Broek (buitenlandse zaken) en Ruding (fi nanciën) in een brief aan de Kamer dat het ging om een besluit van beperkte strekking, wordt binnen de PvdA afge wezen. Het besluit had bovendien geen precedent. Binnen de PvdA is men van mening dat het kabinet de Kamer, voordat het besluit inzake de diplomatieke relatie met Koeweit werd genomen, had moe ten inlichten. De sociaal-democraten willen donderdag een motie van die strekking indienen. Niet uitgesloten is dat de WD deze motie zal steunen. Zowel PvdA als WD willen meer infor matie over de rol van premier Lubbers DEN HAAG (GPD) - Minister Ruding (financën) heeft gis teren alsnog een geheim contract tussen de Staat en de Nederlandse Credietverzekeringsmaatschappij (NCM) aan de Kamer gezonden. De bewindsman deed dit nadat de Kamer rond het middaguur een motie-Melkert (PvdA) aannam. In de motie werd op basis van de Grondwet om het contract gevraagd. Volgens artikel 68 is de regering gehouden alle inlichtingen aan de Kamer te verstrekken, tenzij het staatsbelang zich daartegen verzet. Tegen de motie-Melkert stemden CDA en de kleine christelijke par tijen. De NCM verzekert exportorders voor het bedrijfsleven. Daar waar het gaat om het afdekken van politieke risico's, verleent de Staat een garantie. Bepalingen over de proce dures daarover staan in het in toe nu toe geheime contract tussen de staat en NCM. Ruding heeft meer dan een week lang geweigerd het contract aan de Kamer te overhandi gen. In het parlement bestaat veel belangstelling voor de inhoud van het contract. Dit gezien recente problemen rond staatsgaranties bij de reparatie van de Almirante Grau voor Peru en de Koeweit-order van Hollandia Kloos. in de hele affaire. Het gaat er daarbij met name om of er sprake is van een belangenvermenging in het optreden van de premier. Enerzijds als vertegen woordiger van de Staat die moet trachten een financieel nadeel op een exportkredietverzekering die met staatsgarantie voor de Hollandia Kloos-order werd afgegeven, terug te halen, en anderzijds als grootaandeel houder in Hollandia Kloos. Om te vragen rond belangenvermen ging te kunnen beantwoorden wil de PvdA ondermeer weten waarom in 1984 tussen Lubbers en zijn ambtge noot in Koeweit de afspraak werd ge maakt de geschillen op regeringsni veau te gaan uitvechten, waarom de premier tot vijfmaal toe zelf brieven in de hele affaire schreef en waarom de Staat in de hele zaak mede als pleitbezorger van Hollandia Kloos optreedt. Er is zelfs een afspraak ge maakt om eventuele betalingen uit Koeweit te delen. De WD wil vooral nadere opheldering over de financiële belangenverdeling tussen Staat en Hollandia Kloos. Daarbij speelt met name het verschil tussen de schadeloosstelling die Hol landia Kloos volgens de brief van Ru ding en Van de Broek zou krijgen (de helft van 24 miljoen, zijnde de claim van de staat op Koeiweit) en de 1,1 mil joen waar het bedrijf volgens de oor spronkelijke berekeningen recht op zou hebben. Het CDA gaat het debat van donder dag onbevangen en open tegemoet. 4 PAGINA'S ONROEREND GOED INFORMATIE EN AANBIEDINGEN BUDAPEST (GPD) - Onze correspon dent in Budapest, Hans Geleijnse, is samen met een Nederlandse collega door de Roemeense autoriteiten tot 'ongewenst persoon' verklaard. Hun aanvragen voor interviews met Roe meense politici, toestemming om eind volgende week de topconferentie van het Warschau Pact in Bukarest te verslaan en inreisvisa om dit alles mogelijk te maken, werden zonder verdere opgave van redenen gewei gerd. De Roemeense maatregel betreft naast Geleijnse de VARA-correspon- dent Jacques Schmitz. De eerste se cretaris van de Roemeense ambassa de in Budapest, Alexander Ghisa, ver klaarde gisteravond van zijn superieu ren in Bukarest strikte opdracht te hebben gekregen onder geen beding visa aan beide journalisten te ver strekken. De Roemeense maatregel is een duide- De Europese Gemeen schap is een hecht, maar soms chaotisch bond genootschap. Twaalf landen op één lijn krijgen als het er om gaat dat ze stuk voor stuk bijna doorlopend souvereine zeggenschap moeten inleveren voor het gezamen lijk doel, lukt niet zonder de dreiging van steeds ernstige conflicten. Euro pese topconferenties van presidenten en regeringsleiders zijn daar nogal eens door gestempeld. De afgelopen twee dagen in de Spaanse hoofdstad Madrid was dat niet anders. Er worden beslissingen genomen, die nooit hele maal waterdicht zijn. Notoire dwars liggers zoals de Britse premier Mar garet Thatcher pogen hun nationale zaken veilig te stellen en hun handen zoveel mogelijk vrij te houden. De an deren, er voldoende van doordrongen dat de EG van vandaag niemand uit de boot kan laten vallen, passen dan maar de stap-voor-stap methode toe. Beter even kalm aan doen dan de zaak forceren, hoe graag sommigen dat ook zouden willen. Op termijn is via de me thode van de remmende vooruitgang meer gewonnen dan op een willekeurig ogenblik haalbaar lijkt. Bovendien heeft de groei van de EG iets onvermij delijks gekregen. Het eerst louter eco nomische maar later ook meer en meer politieke blok van 325 miljoen mensen schuift nu eenmaal naar een werkelijk heid, waarvan geen terug meer moge lijk is. de eenwording in Europa struike lend over steeds weer nieuwe hinder nissen blijven verlopen. Het ideaal van '1992' (de Europese markt met vrij ver keer van personen, goederen en kapi taal) wordt niet gehaald met propa- gandaleuzen. De EG-top in Madrid heeft dat nog eens laten zien. Er zijn vorderingen gemaakt op weg naar de oprichting van een Economische en Monetaire Unie (EMU) met een Euro pese centrale bank en een Europese munt. Maar dat ging bepaald niet van een leien dakje. Bovendien is het ook nog de vraag of de resultaten van giste ren in de praktijk van de toekomst echt zo evenwichtig zullen blijken als ze in de Spaanse zon werden voorge steld. De halfjaarlijkse topconferen ties fungeren in het EEG-vergadercir- cus doorgaans als de sluizen, waarin de problemen terechtkomen die op een lager niveau niet tot een compro mis leiden. Het gaat er dan om bezwe ringsformules te vinden en scherpe kanten weg te veilen. De deelnemers hebben daarin inmiddels een vaardig heid ontwikkeld, die ze zelf als een che misch proces zien. Vooral de Neder landse delegatie onder leiding van pre mier Lubbers werpt zich in de interna tionale circuits nogal eens op om standpunten dichterbij elkaar te bren gen. Geen ondankbare rol, zeker als blijkt dat conflicten die op uitbarsten staan met een zekere geduld-strategie zijn te beheersen. lijke schending van het in Wenen tus sen Oost en West gesloten CVSE-ak- koord, waarin uitdrukkelijk is opgeno men dat journalisten niet mogen wor den verhinderd hun werk te doen in de landen die het akkoord onderteken den. Ghisa verwees voor protesten te gen en vragen over de redenen van het besluit naar de Roemeense ambassa de in Den Haag, „waar men kennelijk uw artikelen over mijn land heeft gele zen". Bij een bezoek aan Roemenië vorig jaar heeft de Nederlandse ambassa deur in Bukarest, mr. C.F.Stork, een formeel protest ingediend, omdat ma teriaal aan de grens in beslag werd ge- (Slot zie pagina 3 kolom 7) e EG heeft duidelijk baat bij de 'toegenomen politieke wil om een eind te maken aan de besluiteloos heid, waaraan de gemeenschap jaren lang heeft geleden. Toetreding van nieuwe sterke landen, zoals Spanje, heeft daar zeker toe bijgedragen. Pre mier Felipe Gonzalez, die het voorbije halfjaar met zijn land als voorzitter van de EEG optrad, straalde het ge voel van 'we willen erbij horen in Euro pa' meer dan plichtmatig uit. En zoiets werkte aanstekelijk op de rest. Hij leg de er in zijn slotverklaring in Madrid nog eens de nadruk op dat geen enkel EG-land een ander kan uitsluiten, maar dat ook geen enkel EG-land een vetorecht bezit. Problemen genoeg nog in de komende tijd binnen het Eu ropa van de twaalf. De beslissers in de politieke en ambtelijke cirkels hebben er soms meer moeite mee dan het be drijfsleven en de burgers, die de ge meenschap allang vanzelfsprekend vinden. Daarom gaat het op zo'n Euro pese topconferentie allang niet meer om winnaars of verliezers. Samenwer king moet het hebben van een stabiele Europese koers, waarin het ene besluit logisch aansluit op het volgende. In tussen is wel zoveel duidelijk gewor den, dat wie dat proces probeert te ver hinderen uitsluitend zichzelf in een isolement drukt. vdM Advertentie (Advertentie) (Advertentie) (Advertentie) De eerste 2000 gasten van le Café ontvangen een gratis pakje koffie van speciale ie Café melange. Op de lokatie Middelburg zal de gesloten zijn van donderdag 29 juni a.s. vanaf 17.00 uur tot woensdag 5 juli a.s. 8.00 uur. Voor spoedeisende hulp kunt u zich wenden tot de afdeling spoedeisende hulp op de lokatie Vlissingen. Lokatie Vlissingen:- Koudekerkseweg 88, telefoonnr. 01184 - 25456. Zolang de voorraad strekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1