Jan Raas offert Verhoeven voor succes Maassen Twee winnaars in amateurcriterium Hollandbeker voor Rienks NA TOERNOOIZEGHE IN ROTTERDAM Doorstomen Finale MAANDAG 26 JUNI 1989 RHEDEN (GPD) Nico Verhoeven vloekte, Frans Maassen haalde zijn vreugdetranen boven, en Jan Raas zei met een kalme logica, dat dit dus het wieler-abc was. Het NK prof- wielrennen 1989 tekende de superioriteit van de ploeg Raas waarvan één renner werd opgeofferd om de andere het werk af te laten maken. Verhoeven vormde de springplank en Maassen mocht dienen als afmaker. De Limburger kreeg de opmerkelijk sterke Maarten Ducrot en Johan Lammerts mee, maar reed in de slotkilometers op imponerende wijze naar de zege. Valpartij zonder gevolgen voor Tour-deelname Olijslager pijlsnel RHEDEN (GPD) De profsectie van de KNWU gaat de strijd aanbinden tegen de adviseurs, die steeds meer in de Nederlandse profwielersport blij ken op te duiken. „De goeden niet ten na gesproken, maar er opereren er, die de belangen van de profs eerder schaden dan behartigen," aldus prof sectie-voorzitter Theo Mangnus. pe kritiek van de profsectie richt zich met name op de adviseurs, die hun 'cliënten' afraden deel te nemen in het zogenaamde Nederlands Wielrenners Fonds (NWF), waarin de coureurs hun verdiensten tegen gunstige belasting voorwaarden kunnen oppotten. De overigens niet met name genoemde ad- viseurs (André Boskamp. Johan Franke?) stellen hun renners voor een per soonlijke Sport BV op te richten. Mangnus: „Op termijn kan dat goeie renners echt tienduizenden guldens schelen. Maar de praktijk wordt ze nu anders voorgesteld. Wij vinden dat een zorgelijke ontwikkeling, hebben het ministerie van financiën verzocht de belasting-inspecteurs nogmaals op het bestaan van het NWF te wijzen. Deelnemen in het NWF is wettelijk verplicht gesteld, en trouwens ook een voorwaarde voor het verkrijgen van een proflicentie." VILLENEUVE DASQ (ANP) - Mar jan Olijslager heeft gistermiddag bewezen dat ze in een absolute top vorm verkeert. Tijdens wedstrij den in Villeneuve verbeterde ze het nationale record op de 100 meter horden bracht het op 12,77 secon den. Het oude record stond sedert 19 augustus van vorig jaar met 12,83 seconden (Brussel) ook op naam van de atlete uit Capelle aan den IJssel. De vroegere Zeeuwse at lete won de wedstrijd in Villeneuve voor onder anderen de Bulgaarse wereldkampioene Ginka Zagorts- jeva. Vanaf het moment dat Marjan Olij slager besloten heeft dat dit seizoen haar laatste zal zijn op internatio naal niveau, gaat ze alleen maar sneller over de horden. Zondagmid dag in de Noordfranse stad verbeter de ze alweer voor de twaalfde maal het nationale record. Marjan Olijslager behaalde haar tweede internationale overwinning in drie dagen tijd. Vrijdag had zij in St.Denis de 100 meter horden ge wonnen in 12,93 seconden. In Ville neuve versloeg ze een respectabel veld. De Amerikaanse kampioene Linda Tolbert had als tweede een- tiende seconde achterstand en de Bulgaarse wereldkampioene Ginka Zagortsjeva bracht het, na een slechte start, niet verder dan de zes de plaats in 13,15. Said Aouita kreeg in deze wedstrijd een late revanche voor zijn Uitscha keling op de Olympische 1500 meter van Seoul. De Marokkaan, die in de Zuidkoreaanse hoofdstad werd ge hinderd door een dijbeenblessure, liep zijn eerste 1500 meter sedert de Spelen. Aouita bleek weer in oude doen. Tegen zijn eindsprint was niemand opgewassen. De Olympi sche kampioen op de 5000 meter van Los Angeles won in 3.35,24. Marjan Olijslager WARMENHUIZEN (GPD) - In het Noordhollandse War- menhuizen heeft de jaarlijkse wielerronde een unieke ont knoping gekregen: twee winnaars. Rob Compas (Venhui zen) en Ton Zwirs (Badhoevedorp) waren van de 118 ge starte amateurs overgebleven in de strijd om de eindzege. Op het laatste rechte stuk, vals plat, zette Zwirs de eind sprint in en leek het criterium te gaan winnen. De Westfrie- se renner gooide op de eindstreep zijn fiets als het ware naast zijn concurrent en zorgde daarmee voor een unicum. Niet alleen de aankomstrechter kon geen verschil zien. ook de fotofinish-apparatuur van jurylid Hans Vriese toonde aan dat de twee precies gelijk de meet hadden gepasseerd. Jan Timman blaakt van zelfvertrouwen ROTTERDAM (ANP) - Jan Timman is in de belangrijkste fase van zijn schaakloopbaan aangeland. De Am sterdammer, die eind dit jaar 38 wordt, blaakt tien weken voor de tweekamp in de halve finales van het kandidatentoernooi in Londen tegen de Brit Jonathan Speelman van zelf vertrouwen. Hij liet daar zaterdag in het afgeladen World Trade Centre van Rotterdam nog een staaltje van zien door met zwart de Amerikaan Seirawan spelenderwijs te verslaan, waardoor hij op 10,5 punten uit vijf tien partijen uitkwam. Dit respectabele totaal was voor de aan een ongekende inzinking lijdende Anatoli Karpov niet meer haalbaar. De oud-wereldkampioen zwoegde maar liefst zeven en een half uur om tegen de Brit Nunn zijn derde achter eenvolgende nederlaag af te wenden. Het lukte Karpov niet. Daardoor bleef Timman, die zich vier dagen eerder nog had verzoend met de tweede plaats, zelfs een vol punt voor. Ook in 1981, in het IBM-toemooi, was het hem eens gelukt Karpov onder zich te hou den. Als hoofdprijs ontving Timman rond het middernachtelijk uur 20.000 dollar (circa 44.000 gulden). De ondergang van Karpov, wel de eni ge die Timman een nederlaag toe bracht, was heel opmerkelijk. Met 9,5 uit 12 was hij op weg naar een records core en, wat in zijn ogen nog veel be langrijker was, het voorbijstreven van aartsrivaal Gari Kasparov op de lad der voor de wereldbeker. Die aantrek kelijke uitgangspositie voor het slot- toemooi van augustus in Skelleftea heeft het hoofd van Karpov vermoede lijk op hol gebracht. Na een veel energie kostende winst partij op dinsdag tegen de Hongaar Sax bij een veel te hoge temperatuur in de speelzaal stortte Karpov volledig in. Salov, Ljubojevic en tenslotte ook Nunn fungeerden als beulen, waardoor Karpov nu zelfs 2,5 punt op de wereld kampioen achter staat. Timman beschouwt zijn zege in Rot terdam en die van begin vorig jaar in Linares als twee ongeveer gelijke hoogtepunten in zijn roemruchte schaakleven, dat verder onder meer overwinningen telt in Mar del Plata, Bugojno, Taxco, Amsterdam, Wijk aan Zee en Tilburg. „Het verschil met Linares is, dat ik daar in het begin heel overtuigend speelde en hier in het tweede deel het best op dreef was." AMSTERDAM (ANP) - Na het Olym pisch goud van de dubbel tweeën ook de Holland Beker. Juichend stootte Nico Rienks de armen ten hemel toen de finishlijn gepasseerd was. De 27-ja- rige Amsterdamse student won zon dag het hoofdnummer van de Konink- lijke-Hollandbeker roeiwedstrijden niet alleen met overmacht. Na 6 minuten 47,7 seconden sloot hij zijn race om de uit 1886 stammende puur zilveren bokaal af. Het inmiddels twaalf jaar oude record van de Rus Ni- kolaj Dovgan werd met bijna twee vol le seconden verbeterd. Uitslagen zeventiende en laatste ronde: Hjartarson (IJs) - Joesoepov (Sov) 0,5-0,5, Sax (Hon) - Ehlvest (Sov) 0-1, Salov (Sov) - Short (Gbr) 1-0, Nunn (Gbr) - Karpov (Sov) 1-0, Vaganian (Sov) - Portisch (Hon) 0,5-0,5, Nogueiras (Cub) - Sokolov (Sov) 0,5-0,5, Sei rawan (VSt) - Timman (Ned) 0-1. Ljubojevic (Joe) en Van der Wiel (Ned) waren vrij. Eindstand: 1. Timman 10,5 punten uit 15 partijen, 2. Karpov 9,5, 3. Vaganian 9, 4. Nunn 8,5, 5. Van der Wiel, Sokolov, Ehlvest en Salov 8, 9. Short 7,5, 10. Seirawan 7, 11. Sax. Joesoepov en Nogueiras 6,5,14. Ljubo jevic en Portisch 6,16. Hjartarson 4,5. De partij voor de slotronde tussen Yasser Seirawan en Jan Timman verliep als volgt: wit: Yasser Seirawan (VSt). zwart: Jan Tim man (Ned). 1. d2-d4. Pg8-f6; 2. c2-c4, e7-e6; 3. Pgl-f3, b7-b6; 4. g2-g3, Lc8-a6: 5. Ddl-a4, La6-b7; 6. Lfl-g2, c7-c5; 7. d4xc5, Lf8xc5; 8. 0-0, 0-0; 9.Pbl-c3, Lc5-e7; 10. Lcl-f4, Pb8-a6; 11. Tfl-dl, Pa6-c5. 12. Da4-c2, Dd8-c8: 13. Pc3-b5, Pc5-e4; 14. Pb5-d6. Pe4xd6: 15. Lf4xd6. Le7xd6: 16. Tdlxd6, Dc8-c5; 17. Dc2-d3, Lb7-d5; 18. Dd3-a3, Dc5xc4; 19. Pf3-e5, Dc4xe2; 20. Pe5xd7, Pf6-g4; 21. Tal-fl, Tf8-c8; 22. Td6xd5, e6xd5: 23. Da3-d6. Tc8-c2; 24. Dd6xd5. Ta8-e8. 25. h2-hS, Tc2-d2; 26. Dd5-g5. Td2xdJ; 27. h3xg4, Td7-dl; 28. b2-b4, Tdlxflri 29. Lg2xfl. De2xa2; 30. b4-b5, h7-h6; 31. Dg5-f5, Da2-e6; 32. Df5-f4, De6-e4; 33. Df4-c7. De4xg4; 34. Dc7xa7, Dg4-d4; 35. Da7-b7, g7-g6; 36. Db7-c7. Te8-el; 37. Dc7-c8+, Kg8-g7: 38. Dc8-c2, Dd4-al; 39. Dc2-d3, Telxflt; 40. Dd3xfl, Dalxflt; 41. Kglxfl, Kg7-f6, wit geeft het op. De stand aan kop na vijf van de zes wed strijden voor de wereldbeker is: 1. Kasparov 83 punten, 2. Karpov 80,5, 3. Ehlvest 68, 4. Ljubojevic en Salov 66,5, 6. Nunn 65,5, 7. Beljavski 63,5, 8. Short 58,5, 9. Timman 57,5,10. Sokolov 57. RHEDEN - Maarten Ducrot was zon dag in Rheden de beste Zeeuw in het Nederlands kampioenschap wiel rennen. Ducrot bevestigde nog eens ten overvloede zijn stijgende vorm door in de beslissende etappe van de partij te zijn en als derde over de meet te komen. Patrick Tolhoek deed nauwelijks voor hem onder door als vierde te eindigen en Peter Hoondert viel met een 19e plaats ook in positieve zin op. Van de drie Zeeuwen in Rheden was Patrick Tolhoek uiteindelijk het suc cesvolst. De 23-jarige coureur uit Yerseke werd niet alleen opgenomen in de Tour-ploeg van Jan Raas, hij werd bovendien uitverkoren voor de voorlopige selectie voor het wereld kampioenschap op 27 augustus in het Franse Chambery. Cees Priem fungeert bij die wereldtitelstrijd als ploegleider van de 12 man tellende Nederlandse équipe. De Nederlandse Tour-ploegen begin nen zo langzamerhand vorm te krij gen. Raas, Priem en Gisbers hebben ieder acht man aangewezen. Over de negende man beslissen Priem en Gisbers dinsdagavond, uiterlijk woensdagmorgen. Raas wijkst mo gelijk vandaag zijn negende man aan. Bij Panasonic zijn zeker van de Tour: Breukink, Van Poppel, Lub- berding, Van Vliet, Talen (allen Ned), Vanderaerden, Nulens en Wampers 'allen Bel); voor de negende plaats zijn kandidaat Winnen, De Rooy en De Koning. Voor Superconfex rijden: Maassen, Nijdam, Jacobs, Solleveld, Poels en Tolhoek (Ned), Gölz (BRD), Edwig van Hooydonck (Bel); voor de negen de plaats maakt Raas een keuze uit Cordes, Verhoeven, Seegers en Fuchs. De zekere acht van PDM: Rooks, Van Orsouw, Draaijer (Ned), Kelly, Earley (Ier), Dhaenens (Bel), Müller (Zwi) en Alcala (Mex). Gert-Jan Theunisse is mogelijk de negende man. Dinsdag wordt hij getest. „Het wordt een soort pijntest", wist Gis bers, „in de ploegentijdrit wordt 52 kilometer per uur gemiddeld gere den. Dat kan niet als hij nog pijn heeft." Indien Theunisse niet kan starten, dan wordt de negende man gekozen uit het drietal Peter Hoon dert en Dag-Erik en Atle Pedersen. TVM gaat naar de Tour met: Hane- graaf, Kleinsman, Siemons, Schurer (Ned), Anderson (Aus), Vandenbran- de en Capiot (Bel) en Skibby (Den); de negende wordt Pieters, Schalkes of Eriksen. De Nederlandse deelnemers in bui tenlandse ploegen zijn: Hitachi - Van Aert, Caja Rural (Paternina) Hermans, Nijboer, Dekker; ADR - Lammerts; Helvetia - Stevenhaagen en Manders; Domex - Adrie van der Poel en Maarten Ducrot. Jelle Nijdam zal dit jaar ontbreken op de WK wielrennen. De profsectie van de KNWU heeft de Brabander niet opgenomen in de voorlopige 20- mansselectie voor de weg, en Nijdam heeft zelf geen belangstelling voor het WK achtervolging. De profsectie maakte gisteren twin tig namen bekend voor de wereldti telstrijd voor profs op 27 augustus. Van die twintig vallen er nog acht af. De definitieve ploeg wordt na de Tour, tijdens de Profronde van Roo sendaal, op 31 juli bekend gemaakt. De twintig zijn: Panasonic - Breu kink, De Koning, Lubberding, De _Rooy, Van Vliet, Winnen; PDM - 'Rooks, Theunisse, Draaijer, Van Or- 'souw; Superconfex - Solleveld, Ver hoeven, Maassen, Tolhoek; TVM: Schurer, Schalkers; Domex - Adrie van der Poel; ADR - Lammerts; Za- hor Suykerbuyk; Hitachi - Van Aert. Ploegleider is dit jaar Cees Priem, chef d'equipe Roger van Es. Profsectie voorzitter Theo Mangnus: „We hebben rekening gehouden met de zwaarte van het parkoers. Het heeft dit keer geen zin renners af te vaardigen, die daar geen waardevol le rol voor de ploeg kunnen vervul len." Vandaar: geen Nijdam, Talen, Pieters, Hermans of Van Poppel. De profsectie laat de Ronde van Neder land niet als laatste selectie-crite rium meetellen, omdat, Mangnus: „Het beter is, dat de renners ruim van tevoren zekerheid te geven over een WK-start. Maar elke procedure blijft arbitrair." Hoe goed, bleek dus gisteren in de finale. Het NK had door de valpartij met o.a. Van der Poel en Rooks plots een andere wending gekregen. PDM was onthoofd (alleen Hoondert zat nog in koers...), de strijd spitste zich toe tussen Panasonic (lees: Breu- kink/Van Poppel) en de grote Super- confex-trein. Maassen: „Ik reali seerde me, dat ik rustig moest blij- ven, mijn kans moest afwachten." Die kwam, toen zijn ploegmaats de ontknoping hoe langer hoe nadruk kelijker in handen namen. Dat het ten koste ging van Nico Ver hoeven? Raas: „Verhoeven was één van de vier kandidaten voor mijn ne gende man in de Tour. Niet gete kend, niet te best in de Ronde van Zweden ook, maar hier toch heel goed op de voorgrond - ik kon nauwe- lijks meer om hem heen. Al heb ik denk ik meer aan Cordes voor de pro- 8 loog en de ploegentijdrit." „Maar nu hij gaat roepen, dat hij door zijn eigen ploeg is geflikt, kan ik - hem moeilijk meer opstellen. Het zal in zijn eerste emotie zijn geweest, maar als hij bij zijn standpunt blijft, dan zit hij in juli thuis." De uitslag van het Nederlands kampioen schap op de weg voor beroepsrenners is: 1. Maassen (Haelen) 228,6 km in 5.36.13 (gem. 40,794 km/u), 2. Lammerts (Putte) op 14 seconden, 3. Ducrot (Middelburg) 0.14, 4. Tolhoek (Yerseke) 1.29, 5. Verhoe ven (Berkel-Enschot), 6. Dekker (Hooge- veen), 7. Manders (St Georges), 8. Breu kink (Bergen op Zoom), 9. Solleveld (De Lier) allen zelfde tijd als Tolhoek, 10. Pie ters (Zwanenburg) 2.53, 11. Van Aert (Hoogstraten), 12. Dorgelo (Zingem), 13. Beuker (San Sebastian) zelfde tijd als Pie ters, 14. Lubberding (Voorst) 3.00,15. Suy kerbuyk (Nispen) 3.00,16. Hopmans (Hoo- gerheide) 3.02,17. Van Poppel (Bilthoven) 3.26, 18. Hanegraaf (Schijf), 19. Hoondert (Goes), 20. De Rooy (Spaubeek), 21. Bol (Hoeven) zelfde tijd als Van' Poppel, 22. Nijdam (Zundert) 3.43,23. Comelisse (Am sterdam) 3.45, 24. Schalkers (Katwijk) 3.45, 25. Siemons (Zundert) 3.45. Verhoeven spaarde zijn mond niet, toen hij eenmaal, bitter teleurge steld over zijn uiteindelijke kleurloze vijfde plaats, zijn hart kon luchten. Op 40 km van de finish in de aanval gegaan, maar 12 km voor de streep meedogenloos ingerekend door toe doen van ploeggenoten die in op dracht van Jan Raas handelden. Verhoeven: „De titel is me ontstolen RHEDEN (GPD) - Een flinke val partij, na 80 km koers in het NK voor profs, leek plotseling de Tourdeel neming van Steven Rooks en Adrie van der Poel op de tocht te zetten. De twee waren mèt Marcel Arntz het meest beschadigd uit de stapel van vijftien renners gestapt, die op één van de smalste delen van het par koers tegen het wegdek kletterden. Ze moesten opgeven, maar de licha melijke schade viel mee. Steven Rooks had een verwonding aan de knie: „Een oud wondje, dat open sprong. Maar verder geen pro bleem. Ik rijd dinsdag gewoon de GP Forbo en dan kan ik naar de Tour." Adrie van der Poel had een hoofd wond, die moest worden gehecht, en klaagde over pijn in de schouders. Maar ook hij blijft zeker voor 'Lu xemburg'. Mathieu Hermans' Tourstart was dit weekeind eveneens onzeker gewor den. De sprinter had vrijdagnacht last gekregen van, naar hij dacht, zijn blindedarm. Maar een bezoek aan sportarts Pluijmers, gaf daar over geen uitsluitsel. Hermans be gon wel aan het NK, zat op zeker mo ment ook in de achteraf beslissende kopgroep van 22 man, maar moest die inspanning bekopen met steken in de zij, en gaf op. door mijn eigen ploeg. Ik weet wel hoe het komt: ik heb zaterdag gewei gerd een jaar bij te tekenen, en dan wordt de titel je niet meer gegund. Ik zeg waarop het staat, al realiseer ik me, dat ik daarmee de Tour wel kan vergeten." Raas schrok zichtbaar van de uitla tingen van één van zijn, door de jaren heen trouwste werknemers. „Het is niet zo, dat ik Verhoeven het kam pioenschap heb willen ontnemen. Het was de situatie van de wedstrijd, die me tot die beslissing dwong. Na tuurlijk, ik had liever gehad, dat hij zijn contract wél had aanvaard, al heb ik er begrip voor dat hij mijn aanbieding naast die van anderen wil leggen. Maar als het niet Verhoe ven, maar bijvoorbeeld Solleveld was geweest, die wél heeft getekend, dan had ik op Solleveld ook laten rij den." De situatie, met nog vier ronden van acht kilometer te gaan: Verhoeven had eerdere vluchter Peter Hoon dert gelost, en begon met driekwart minuut voorsprong aan een solo naar het ogenschijnlijk zekere wie- Iergoud. Achter hem maakten acht man zich los uit een groep van, pak weg twintig, waarin sprinters als Van Poppel en Pieters. Verhoeven, uitdagend: „En wie za ten er in die eerste groep achtervol gers...?" Het antwoord was: Breu kink, Lammerts, Ducrot, Dekker, Manders en zijn ploegmaats Tol hoek, Solleveld en Maassen. Verhoe ven: „Toch niet per se sprinters, hè..?" Raas gaf zijn trio voorin echter het sein achter Verhoeven voluit door te stomen, „omdat ze nu einde lijk Van Poppel en Pieters kwijt wa ren, en dan ben je gek, als je ze nóg eens de kans geeft terug te komen. Jammer voor Verhoeven, maar het Frans Maassen bekroont zijn korte solo in de slotkilometers met het behalen van de Nederlandse titel. moest zo. Een ABC-tje. Wie er wint maakt mij niet uit, maar het moet er wel een van ons zijn." De voorsprong van Verhoeven slonk met de kilometer. De Berkel-En- schotter werd twee ronden voor tijd ingehaald, en op zo'n vijf km van de streep zonder pardon ingeruild voor Frans Maassen. Iemand met wél een handtekening onder zijn contract voor 1990, en net even meer het win naarstype dan Verhoeven. Al was het NK dit seizoen dan pas zijn eer ste. De 24-jarige Noordlimburger Maas sen, vorig jaar de revelatie in de Tour de France (rode trui), zette dit sei zoen veelbelovend in tijdens Mi- laan-Sanremo, waarin hij het alleen tegen Fignon moest afleggen. Daar na was hij zeker niet minder gaan rij den, maar de finishing touch bleef uit. Maassen: „Ze begonnen al weer te zeuren: Maassen is ook kapot ge reden." Maar, Raas: „Hij begon al leen verkeerd te rijden. Aanvallen op het verkeerde moment, zich te snel willen bewijzen." Het gevolg was, dat Maassen, vorig jaar goed voor 11 individuele zeges, en op het moment van het NK al op 6, nu nog altijd op 0 stond. Raas: „Maar kwaliteit tel je niet alleen af uit een zegelij st. Ik heb hem in de Dauphiné; dingen zien doen, die maar weinig anderen kunnen. En ook in de Ronde van de Mijnvalleien, vorige week, was hij één dag weer beresterk." Gadegeslagen door honderden toeschouwers strekt Jan Timman even zijn benen tijdens de partij tegen de Amerikaan Seirawan. it

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 9